WYBERT Offer niet meer natuurschoon op aan militaire oefenterreinen Maatschappij van Weldadigheid wil Vledder verlaten Wereldnieuws Golflengtenstrijd tussen West en Noord-Duitsland ontbrand Opneemplaatsen voor militairen PANDA EN DE SPOKEN-MEESTER De N. W.D.R. wordt ontbonden De radio geeft Woensdag Waar instappen? Adres van Natuurbescherming Koninklijke familie weer op Soestdijk TocU ió Itet zo DINSDAG 11 JANUARI 1955 2 Engelsen Heten hun schepping los Duitse omroep über alles Juist nu! Digestif Bennies - Om zunrbrand te blnssen; óók om zunrbrand te voorkomen Kerkelijk Nieuws Dodelijk verkeersongeval in Rotterdam Aantal eerste jaars-studen- ten sterk toegenomen Gemeentebestuur werkt ons reeds meer dan honderd jaar tegen" verklaart hoofddirecteur „Onze mensen in Indonesië" Toneelhuwelijk Jean Cocteau gekozen in Belgische Academie r~ TOCH IS HET ZO! BONN (A.N.P.) Om een van de oud ste Duitse radiozenders, Langenberg,wordt in de bondsrepubliek een taaie strijd uit gevochten. De grootste Duitse omroep, de Noordwest-Duitse omroep, gaat namelijk ln een Westelijke en een Noordelijke groep uiteenvallen en de vraag is wie de enige deugdelijke middengolf zal krijgen toebe deeld, namelijk de 309 meter, waarop thans de zenders van Hamburg en Langenberg (Keulen) hetzelfde programma uitzenden. De N.W.D.R. is een schepping geweest van de Britse bezetting, die een omroep voor het gehele gebied der Britse zóne in het leven had geroepen en daaruit de kani- taalkrachtigste organisatie in de Duitse radio-omroep had gemaakt. Desondanks heeft de N.W.D.R. het leven slechts kun nen rekken, zo lang de bezetters hem de hand boven het hoofd hielden. Tot niet geringe verontwaardiging van de Duitsers is dat veel te lang het geval geweest. Jaren lang is er vanuit het land Noordrijn-West- falen een hevige druk op de Britten uit geoefend. Teneinde deze ertoe te brengen zich niet meer te bemoeien met „een zo specifiek binnenlands probleem als de radio-omroep." Enige dagen geleden is de Britse bezet ting eindelijk voor deze druk bezweken. Zij heeftmet ingang van 1 Februari haar verordening, die het omroepmonopolie voor de N.W.D.R. inhield, ingetrokken. Daar door komen de Duitsers zelf aan bod. In Noordrijn-Westfalen heeft men zich reeds driekwart jaar geleden op deze situatie voorbereid door een wet aan te nemen, De schuld van alle moeilijkheden krijgen inmiddels de Engelsen, düo naar Duitse lezing bij hun nobele zorgen voor de N.W. D.R. ook hoogst egoïstische bijbedoelingen zouden hebben gehad. De Duitsers beweren dat de Britten de oude lengte van Langen berg hebben ingepalmd en dat wordt als de bron van alle Duitse radiozorgen be schouwd. Men spreekt zelfs van „onbe twistbare roof" en spreekt tegelijkertijd de hoop uit, dat de Britten zo hoffelijk zullen zijn ook hun winst van het Kopenhaagse golfplan weer terug te storten in de kas der Duitse souvereiniteit. Van 1 Aoril af zal in elk geval de studio Keulen zich als „Weste'eutsche Rundfunk" melden. Hamburg moet het dan voortaan bil de provinciaal aandoende aankondiging „Funkverband Nord" laten. Al eerder heeft de nn definitief uiteenvallende N.W.D.R. haar Eerlijnsè filiaal (thans Sender Freier Berlin) moeten opgeven. Het uiteenvallen van de Noordwestduitse omroep brengt ook nieuwe gezichtspunten voor de verdere Duitse radioplannen,waar over al sedert jaar en dag gestreden wordt.. De bondsregering heeft namelijk verklaard, dat zij bereid is haar plannen voor een federale radiowet in te trekken. Voorwaar de daartoe is, dat zij overeenstemming met de landelijke redering zal bereiken over het stichten van federale zenders van grote reikwijdte. Ook voor de televisie, die tot dusverre door de afzonderlijke omroepen waarbij het land een eige„ onneep aai' gJ.TÏ.' krijgen. Het volkrijkste en economisch be langrijkste land der bondsrepubliek meent daar aanspraak op te kunnen maken. De wet zal in werking treden op hetzelfde ogenblik, waarop de Britse verordening naar de bezettingsarchieven zal verhuizen. Drie maanden later hoopt men in Keulen met eigen uitzendingen te kunnen begin nen. De drie Noordelijke landen, Hamburg, Nedersaksen en Sleeswijk-Holstein, heb ben zich morrend bij deze gang van zaken neergelegd. Zij hadden liever de N.W.D.R. behouden, waarmee Hamburg het centrum van het Westduitse raddobestel gebleven zou zijn. Zij zullen samen de omroep-Noord gaan vormen. Ernstige moeilijkheden zijn evenwel opgetreden bij de verdeling van de erfenis aan golflengten, die de N.W.D.R. zal nalaten. Noordrijn-Westfalen heeft tot dusverre meer dan de helft opgebracht avn de radio-belasting, waaruit de N.W.D.R. zijn aanzienlijk fortuin heeft kunnen op bouwen. Daarom meent men in dit land ook aanspraak te kunnen maken op de enige bruikbaar geachte golflengte. In Hamburg wenst men echter niet toe te geven en thans worden naar technische mogelijkheden gezocht voor een zodaniee samenwerking, die de beide takken van de uiteenvallende omroep in staat zou stellen zich in de middengolf verstaanbaar te maken. ADVERTENTIE Nu zoveel mensen om U heen ver kouden zijn, mag U vooral Uw keel niet verwaarlozen. Geef de bacillen geen kans, gebruik HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.33 Platen. 7.45 Even opkrikken. 7.50 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de huis vrouw. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Platen. 10.00 Schoolradio. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Platen. 12.00 Accordeonorkest en solist. 12.30 Land- en tuinbouwmedede- lingen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Amu sementsmuziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Ten toonstellingsagenda, 13.18 Orgel en zang. 13.45 Platen. 14.00 Medische kroniek. 14.10 Platen. 14.30 Voor de jeugd. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Voor de jeugd. 16.50 Platen. 17.15 Gitaarensemble. 17.30 Orgel. 17.50 Re geringsuitzending: Nederland en de wereld: Het werk van een sociaal attaché. 18.CM) Nieuws. 18.15 Commentaar. 18.20 Actuali teiten. 18.30 Dansmuziek. 19.00 Liedjes voor de jeugd. 19.10 Noord-Oost-Brabant en Noord-Limburg, causerie. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Politiek commen taar. 20.15 Voor de militairen. 20.50 De Stra divarius, hoorspel. 21.50 Promenade-orkest en solist. 22.35 Hoorbaar en onhoorbaar ge luid, causerie. 22.50 Platen. 23.00 Nieuws. 23.15 Soicalistisch nieuws in Esperanto. 23.20 Romantische muziek. 23.4024.00 Platen. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws en S.O.S.-berichten. 7.10 Een vaste burcht. 7.13 Gewijde muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerbe richt. 8.15 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Platen. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Platen. 11.15 De Citadel, hoor spel. 12.20 Platen 12.30 Land- en tuinbouw- mededelingen. 12.33 Zigeunerkwintet. 12.53 Platen, of .actualiteiten. 13.00 Nieuws. 13.15 Strijktrio. 13.40 Fidelio, opera (pl.) 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Platen. 17.30 Orgelcon cert. 18.00 Viool, clavecimbel en cello. 18.30 Platen. 18.45 Spectrum van het Chr. Organi satie- en Verenigingsleven. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Blaasmuziek. 19.30 Bui tenlands overzicht. 19.50 Platen. 20.00 Radio krant. 20.20 Kamerorkest. 21.00 Het Christen dom in de eerste eeuwen, causerie. 21.20 Viool en piano. 21.35 Geestelijke liederen. 22.00 Kerkelijk nieuws. 22.10 Lichte muziek. 22.30 Vocaal ensemble. 22.45 Avondoverden king. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Platen. 12.15 Idem. 12.30 Weerbericht. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.14 Platen. 14.00 Schoolradio. 15.45 en 16.05 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Orkestconcert. 17.35 Idem. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Gevarieerde mu ziek. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Volkszang. 20.00 Operettemuziek. 22,00 Nieuws. 22.15 Muzikale causerie. 22.45 Platen. 22.55—23.00 Nieuws. BBC 22.0022.39 Nieuws., feiten van de dag, en: Vraaggesprek. (Op 224 m.). heid een centrale regeling treffen. Van de zenders met grote reikwijdte is inmiddels de „Deutsche Welle" reeds op de korte golf gestart. Daarnaast moet thans naar Duitse opvatting een nieuwe „Deutschland- sender" op de lange golf in bedrijf worden gesteld, die geheel West- en Middeneuropa zal bereiken. De regering heeft aan deze zender een grote waarde gehecht, voor namelijk voor het bereiken van Oosf- Duitsland. ADVERTENTIE U hoeft niet meer tegen Uw maaltijden op te zien uit vrees voor zuurbranden op de maag. Met één of twee Rennies bij de hand blijft U iedere brand de baas en blust U de pijn bij voorbaat. Vraag Rennies bij Uw apotheker of drogist. Nevenstaand kaartje geeft de op- neei iplaatsen voor militairen aan. Te Haarlem zijn deze plaatsen: Café- Restaurant Dreefzicht aan de Dreef, op weekdagen van 18 tot 20 uur, Zater dags van 13 tot 15 uur en Zondag van 16 tot 18 uur; Delftlaan (voor het ge meentezwembad) op dezelfde tijden; Nagtzaamplein, eveneens op dezelfde tijden. Te Velsen is een opnccmplaats op het Stratingplantsoen bij de Wijker- straatweg; ook hier dezelfde tijden als te Haarlem. Ned. Herv. Kerk Bedankt voor Alblasserdam H. J. Groe ne wegen te 's-Gravenhage (voorheen Al- bla.sse.rdam). Benoemd tot vicaris te Groningen J. W. de Jong, cand. te Amsterdam. Gercf. Kerken Aangenomen naar Beverly (Edmonton, Alberta, Canada) (Chr. Ref. Church) N. B. Knoppers te Hilversum; naar Wellandport (Ontario, Canada) J. Geuzebroek, zieken- huispred. te Amsterdam, die bedankte voor Acton (Ontario, Canada). Bedankt voor Nieuwleusen K. A. Firet te Fijnaart. T- lenomen naar Baflo dr. L. Zielhuis te vvm; naar Wageningen (2e pred.pl.) B. J. Mees ten Oever te Kamerik. Rem. Broederschap Beroepen te 's-Graverihage (5e pred.pl.) J. Spijker, legerpredikant aldaar. MEJ. C. M. E. KUYPER OVERLEDEN In Den Haag is in de ouderdom van 75 jaar overleden mej. C. M. E. Kuyper, oud directrice van het Hospitium aan de Vrije Universiteit. Mej. Kuyper heeft zich met name verdienstelijk gemaakt voor allerlei Christelijke arbeid in Hongarije, waar zij ook de Julianaschool heeft gesticht. Met haar daalt ten grave de laatste van de zeven kinderen van de bekende Nederland se staatsman wijlen dr. Abraham Kuyper. Haar stoffelijk overschot zal Vrijdag middag worden bijgezet in het familiegraf op Oud Eik en Duinen te 's-Gravenhage, na een rouwdienst, die in het Kuyperhuis zal worden gehouden en waarin het woord zal voeren ds. A. M. Spiering, Gerefor meerd predikant te Groningen, neef van de ontslapene. Tengevolge van een verkeersongeval is Maandagmiddag de 16-jarige jongen A. J. M. Schaaf te Rotterdam om het leven ge komen. De jongen reed op zijn fiets op de hoek van de V ieramb ac htst ra a t en de Van Heusdestraat, toen hij slipte. Hij viel en werd toen door een vrachtauto aangereden. Hij werd naar het ziekenhuis Cooisingel vervoerd, waar bij aankomst bleek, dat hij was overleden. De Contactcommissie voor Natuur- en Landschapsbeschcrnung heeft een adres aan de Eerste Kamer gezonden over het vraagstuk der miiihiire oefenterreinen. De commissie herinnert eraan dat de minister van Oorlog in 1952 verklaard heeft dat toen reeds het moment naderde dat de schaarse recreatieterreinen geen aanwijzing van nieuwe terreinen meer zou gedogen. Hoewel inderdaad de laatste jaren grote oefeningen grotendeels in het buitenland worden gehouden, moet de natuurbescher ming helaas constateren, aldus het adres, dat tijdens de afgelopen twee jaar nog voortdurend uitbreiding van de bestaande en aanwijzing van nieuwe terreinen voor militaire doeleinden in ons land geschiedde. Genoemd worden de uitbreiding van het oefenterrein op de Oirschotse heide, waar voor o.a. het landgoed De Witte Bergen door het ministerie werd aangekocht; militaire projecten in de duinen ten Noor den van Callantsoog; plannen voor schiet oefeningen nabij het bekende natuurmonu ment De Beer op het eiland Rozenburg; aanleg van munitieopslagplaatsen in de bossen van de gemeente Baarn nabij de Lage Vuursche en plannen voor militaire werken op het eiland Vlieland. Voorts worden enkele in Noord-Drente gelegen schiet- en oefenterreinen met 100 ha uit gebreid en zal in de nabijheid van Weert een bestaand militair oefenterrein van 200 ha op 1000 ha worden gebracht. De natuurbescherming vraagt zich met zorg af of in de toekomst niet nog meer ter reinen in ons land zullen worden aange wezen voor oefenterreinen. Naar verluidt zouden plannen bestaan op de Veluwe op nieuw 700 hectare heideterrein te bestem men voor oefeningen met het tankwapen. Het is gebleken, aldus het adres, dat met name oefeningen met zwaar gemotoriseerc materieel grote schade aan de natuur toe brengen en het landschapsschoon bijzonder sterk aantasten. De Contactcommissie voor Natuur- en Landschapsbescherming vraagt daarom met klem de aandacht der Kamer voor het grote belang van de recreatie, dat bij iedere verdere uitbreiding van de reeds zo uitgestrekte oppervlakte aan militaire terreinen in het gedrang dreigt te komen. Omstreeks half twee Maandagmiddag ?.yn de Koningin en de oudste drie prinses sen uit Sankt Anton aan het station Baarn gearriveerd. Zij begaven zich direct per auto naar het paleis Soestdyk. Een tussentijdse telling van het aantal eerstejaarsstudenten, door het Centraal Bureau voor de Statistiek gehouden in October 1954, heeft uitgewezen, dat het aan tal eerstejaars, vergeleken met het resultaat van een soortgelijke telling in October 1953, met 21 pet is toegenomen. De stijging, welke reeds in het studiejaar 1953-'54 was begonnen (2 0/0) heeft zich in het jaar 1954-'5ö in versterkte mate voortgezet. Het C.B.S. verstaat bij deze tussentijdse tellingen onder eerstejaarsstudenten elke student, die zich voor de eerste keer aan een bepaalde universiteit of hogeschool laat inschrijven, zulks in afwijking van de in de definitieve statistiek van het hoger onderwijs gebruikelijke definitie, welke hieronder verstaat een student, die zich voor het eerst bij een universiteit of hoge school ongeacht welke, laat inschrijven. De in het studiejaar 1954-'55 geconsta teerde toeneming van het aantal eerste jaars was bijzonder groot in de studiein richtingen aardrijkskunde (51 pet), socio- ogie (45 pet), psychologie (42 pet) en jodgeleerdheid (41 pet). Verwaarloosbaar klein was de stijging in de faculteit der rechtsgeleerdheid en in die der landbouwkunde. Appingedam Groningen Zuidlaren •Hooghalen Havelte Alkmaar Oen Haac •Wezep i 'i Harde Harderwjk/#N'Jr,speef-Schalkhaar r -Deventer •Eefde ^oorn-de Wittenberg Soesterb. •A'foorl- Ede •Harskamp Ó°°rn Leiden Uhrechh# #Ze*f HferHeide Nijmegen I Harderwijk •wnspeer s Amsterdam -Naarder J «Ermeio /de Lier Grave Schoonhoven Gonnchem Rotterdam [levoetsluis e «mui Dordrechr «Keizersveer.VH'bo«h Geertruidenb. *Vught J Brjda Eburg (Eindhoven) Roosendaal dI;??" Oirschoh 9 Legerplaats^ ^R',en- M' burg i'riirruri a Roermond •Arnhem Upneemplaafsen Hier bevinden zich op aange wezen punten en op bepaalde men militairen teneinde te lift Als resultaat van een door de mi nister van Oorlog verstrekte op dracht aan de be velhebbers van land- en lucht strijdkrachten, zijn in het gehele land plaatsen aangewezen, waar militairen door automobilis ten kunnen wor den opgenomen. Van deze door de garnizoenscom mandanten vast gestelde plaatsen heeft de leger- voorlichtings- dienst een lijst samengesteld. Automobilisten, die bereid zijn militairen mede te nemen, kunnen deze lijsten bij de kantoren van de A.N.W.B. cn de K.N.A.C. ver krijgen. De Maatschappij van Weldadigheid te Vledder is genoodzaakt zich elders te gaan vestigen. De hoofddirecteur van de maat schappij, de heer J. van Leenhoff, heeft dit meegedeeld in zijn Nieuwjaarsrede tot het personeel. Als reden gaf hij op „de grote en voortdurende tegenwerking van het bestuur der gemeente Vledder". De hoofddirecteur zei dat de maatschap pij, die in 1818 is opgericht, en de bewoners van haar grondgebied reeds ruim honderd jaar lang van de zijde der gemeente Vled der moeilijkheden ondervinden. Deze heb ben thans hun hoogtepunt bereikt, zo meen de de heer Van Leenhoff, „met een niet ge motiveerde afwijzing door de raad van Vledder op een verzoek om subsidiëring van een op te richten zwembad en de zeer merkwaardige en ongebruikelijke wijze van behandeling van dit verzoek". Ter verkrijging van een zeer grote hoe veelheid zand, die de Maatschappij van Weldadigheid gratis wenste af te staan ten behoeve van een gemeentelijke weg zocht de Provinciale Waterstaat van Drente een geschikte plaats uit voor de aanleg van een zwembad, in overeenstemming met de ad viezen van de Koninklijke Nederlandse Zwembond en de inspecteur van de Volks gezondheid. B. en W. van Vledder keurden deze plaats in beginsel goed en deelden me de, dat zij met belangstelling de verdere plannen tegemoet zouden zien. Het door de Nederlandse Heidemaat schappij en de directeur van het Rijksinsti tuut voor Drinkwatervoorziening opge maakte plan en een begroting der exploita tie van het zwembad werden daarna met het voltallige college van B. en W. bespro ken. De Maatschappij van Weldadigheid bepleitte toen een subsidiëring, zoals de ge meente Diever die heeft geregeld met een vereniging, die sedert tien jaren een zwem bad exploiteert. Daar dit voorstel bezwa ren ontmoette, werd overeengekomen, dat B. en W. een beperkter voorstel aan de raad zouden doen, namelijk om een jaar lijks subsidie te verlenen in het eventuele Dr. L. G. Kortenhorst, voorzitter van de Nationale Stichting „Onze Mensen in In donesië", heeft Zaterdag een radiorede uitgesproken waarin hij een dringend be roep op „Nederland in hoogconjunctuur" heeft gedaan om steun te verlenen aan de groep van 60.000 Indische Nederlanders, waarvan vele momenteel als crepeergeval- len kunnen worden gekenmerkt. In 1955 zullen nog 20.000 van deze mensen naar Nederland op rijkskosten worden vervoerd, maar een groot aantal anderen verkeert hetzij door leeftijd, hetzij door onbewijs baarheid van Nederlandse nationaliteit in omstandigheden, die transport naar Ne derland onmogelijk maken. „Onze Mensen in Indonesië" zal voor deze groep ijveren. Het gironummer der stichting is 5008. Het adres is voorlopig: Koninginnegracht 47, Den Haag. 42. Op de stoep voor het kantoor van de Bouwvakarbeidersbond deed Panda nog een laatste poging om Jolliepop te weer houden. „Zou je het nu heus niet liever nog eerst een keer bij de politie probe ren?'', vroeg hij. „De politie herhaal de Jolliepop bitter, die lachte mij uit, toen ik van de vernederingen vertelde, die ik aan de hand van Goedbloed had moeten ondergaan. De situatie vraagt om kracht dadige actie en deze zal niet uitblijven, indien ik de noeste bouwers vertel, dat hun vak door geesten werd uitgeoefend en riog wel door geesten, die geen lid van hun vakbond waren". Met dete woorden liet hij de klopper resoluut op de deur neerkomen. De krachtige actie, die Jollie pop had voorzien, liet niet lang op zich wachten. Want toen hij binnen was gala ten en hij de verontwaardigde arbeiders van de bouw van het kasteel TJsher had verteld, klonken er zulke opstandige kre ten uit het gebouw op, dat de deur ervan bol stond. Even later dromde een woeden de schare bouwers naar buiten. „Vooruit!", riepen, zij, „waar is dat kasteel, dat in één nacht- werd gebouwd?! We zullen het in één dag met de grond gelijk maken!" exploitatietekort tot een maximum bedrag van de jaarlijkse rente en aflossing van de aanlegkosten. Naderhand bleek uit een me dedeling van de burgemeester, nadat twee wethouders door andere waren vervangen, dat in een besloten zitting van de raad een geheel nieuw ander plan voor een zwem bad, zelfs op een geheel andere plaats, was ingediend, volgens de heer Van Leenhoff zonder steekhoudende redenen. De raad wees daarop het verzoek om subsidiëring zonder motivering af. De Maatschappij van Weldadigheid kan haar verdere plannen, die van de aanleg van een zwembod grotendeels afhangen, zo als bijvoorbeeld de oprichting van een va- cantieverblijf voor lichamelijk gebrekkige kinderen, de uitbreiding van haar bestaan de vacantieverblijf voor de lagere school jeugd en een groot plan ter bevordering van sociaal toerisme, op te maken door de A.N.W.B., niet verder uitwerken. De Maatschappij van Weldadigheid stelt zich ten doel „mede te werken tot verbe tering van de toestand der lagere volks klasse". Behalve door het verhuren van boerderijen en bcdrijfsinventaris aan men sen, die bekwaam zijn een hoeve te beheren en door het plaatsen van afzonderlijke per sonen in gezinnen tracht de maatschappij haar doel te bereiken door het verplegen van alleenstanden of ouden van dagen, door ontginning en door het verstrekken van studiebeurzen. In de hoeve Boschoord, eigendom van de maatschappij, worden psychopaten verpleegd. De sinds hun tezamen afgelegd eind examen van de Toneelschool aan het en semble „Puck" verbonden acteurs Karin Haage en Wim van den Heuvel treden Dinsdag 11 Januari in het huwelijk. Na de avondvoorstelling op die dag (van „Cycloon drie antwoordt niet" in het Nieu we de la Mar-theater) zal het jonge bruids paar feestelijk worden ingehaald in een café op het Rernbrandtsplein. Jean Cocteau is gekozen tot lid van de Belgische Koninklijke Academie voor de Franse taal en letterkunde, als opvolger van wijlen Colette. De Roemeense prin ses Martha Bibesco is gekozen als opvolg ster van de Canadese professor Edouard Pontpetit, die vorig jaar overleed. Evenals de Académie Frangaise telt de Belgische Academie veertig leden, onder wie tien buitenlanders, waarbij altijd een vrouw. Jean Cocteau heeft intussen ook zijn can- didaatstelling voor de Académie Fran- gaise aanvaard. Bescheiming. De meeste van de 4000 taxi. chauffeurs in Bogota (Columbia) zijn in staiking gegaan. Zij willen bescher ming tegen aanvallen door misdadigers. In de afgelopen maand zijn vijf taxi chauffeurs bij overvallen gedood. Zeppelin. Alfred Colsrnan, die vele jaren medewerker is geweest van graaf Zep pelin, is te Doirtmund overleden. Hij stichtte kort na 1900 de eerste lucht vaartmaatschappij ter wereld, de „Deut. sche Luftscliiffahrts-Aktien-Gesell- schaft". Buiten. De Britse minister van Buiten landse Zaken, Sir Anthony Eden, zal een ambtswoning pp het platteland in de omgeving van Londen krijgen. Het buiten, „Dorney Wood" genaamd, werd onlangs aan de staat gelegateerd door lord CourtauldThompson, die in zijn testament had bepaald, dat het voor of ficiële doeleinden ter beschikking moet worden gesteld van de minister van Buitenlandse Zaken. De eerste-miinister, Sir Winston Churchill, heeft reeds een ambtswoning buiten de stad, namelijk „Chequers". Voorbarig. Prins Aly Khan heeft te Cairo bekend gemaakt, dat hij zijn vader, de Aga Khan, zal opvolgen als leider van twintig millioen Mohammedanen. De Aga Khan, die te Assoean in het Zui den van Egypte herstellende is van jicht en griep, brak in woede uit. toen hij kennis nam van de bekendmaking van zijn zoon. Hij zeidè, dat hij zelf zijn opvolger bekend wil maken en dat aiïleen hij gerchtigd is zulks te doen. Orde. Het Am kaanse hooggerechtshof heeft het bereep verworpen van dertien communistische leiders van de tweede orde, die in Januari 1953 tot gevange nisstraffen van één tot drie jaar waren veroordeeld wegens samenzwering tot gewelddadige omverwerping van de Amerikaanse regering. Er is een bevel tot onmiddellijke arrestatie van de communisten, die na hun proces onder borgtocht in vrijheid waren gesteld, uitgevaardigd. Vreugde. De communistische partij in de Sovjet-Unie heeft bepaald dat Lenin voortaan „met vreugde" zal worden herdacht op zijn geboortedag, 22 April, en niet meer op zijn sterfdag. In het laatste geval had de herdenking steeds het karakter van rouw. Opgeheven. De noodtoestand in Boeganda, die op dertig November 1953 was afge. kondigd, toen de dertigjarige Kabaka (koning) Moetesa II door de Britse re gering werd afgzet; is geëindigd. Boe ganda is een provincie van Oeganda (protectoraat in Brits-Oost-Afrika). Fuiven. Modeshows en danspartijen zuller. in de toekomst uit het parlementsge bouw in Bonn worden verbannen, ten minste, wanneer de parlementsleden die vrezen, dat door zulke feesten de waar digheid van de Bondsdag in het ge drang kan komen, hun zin krijgen. Se dert de bouw van het parlementsge bouw aan de Rijn is het grote restau rant daarvan de steen des aanstoots van de parlementsleden geweest. Niet alleen vanwege spijzen, doch vooral omdat de maatschappij, die de zaak gepacht heeft, haar bedrijf slechts rendabel meent te kunnen maken door het orga niseren van fuiven, die mei het parle mentaire leven niets te doen hebben. Tiende. De Deense socialistische minister van Handel, mevrouw Lis Groes, gaat vanaf 1 Maart met drie maanden va- cantie, onidat zij in verwachting is van haar tiende kind. Zij is van plan haar weak weer te hervatten nadat de baby is geboren. Zeldzaam. De postzegelhandelaar Edgar Mohrmann in Hamburg zal op 26 Januari beginnen met het in veiling brengen van een groot aantal zeld zame postzegels. Onder deze postzegels bevinden zich een in 1902 uitgegeven postzegel van 10 shilling met de beel tenis van Koning Edward VII en de opdruk „I R Official" die op een waarde van 5000 dollar wordt geschat en de enige bekende Duitse postze gels van twee en drie mark met de op druk „China". Deze zegels werden ge bruikt door de Duitse keizerlijke mili taire post in Tientsin gedurende de bokseropstand van 1900. Operatie. Koning Paul en Koningin Fre- derika van Griekenland zijn met de torpedobootj ager Navarin naar Venetië vertrokken. Het koningspaar, dat wordt vergezeld van de prinsessen Sophie en Irene, zal zich naar Zürich begeven waar de Koningin voor de tweede maal een oogoperatie zal ondergaan. ADVERTENTIE Het brilleglas waardoor U Beter ziet w;. y DAT LEVERT KEIP NAAST LUXOR We hebben vroeger eens verteld, dat in de middeleeuwen afbeeldingen van heili gen in hout werden uitgesneden welke plaatjes daarna konden worden afgedrukt. In navolging hiervart werden de speelkaar ten gemaakt, en vervolgens ging men de tekst van hele pagina's in hout uitsnijden, waaruit de blokboeken ontstonden. Dat waren dus de eerste voortbrengselen van de boekdrukkunst in de meest primitieve vorm, welke aan het drukken met losse lettertekens is voor af gegaan. Maar de blokdruk is eigen lijk veel en veel ouder, want vóór men hier aan heiligen- prentjes of speelkaarten dacht, werd de blokdruk reeds lang toegepast in verschillende oude cultuurlanden rond de Middellandse Zee De Egyptenaren, Romeinen, Grieken, By zantijnen en verschillende andere volken hebben de blokdruk gekend en veelvuldig toegepo.st, niet voor het drukken van boe ken of lectuur in andere vorm, maar voor het bedrukken van weefsels. Het is in die landen gegaan, zoals het al tijd en overal gaat. Bepaalde stoffen lenen zich uitstekend voor versieringdie in de stof wordt ingeweven of door borduursel ei op wordt aangebracht, een werkje dat veel kundigheid, arbeid en tijd kost. De versierde slof wordt dus duur. zelfs wan neer het werk door slaven wordt gedaan. Men zocht dus naar een goedkopere uitvoe ring, die hel de man of vrouw met een klei ne beurs mogelijk zou maken zich even eens dergelijke stoffen aan te schaffen. Zij kregen natuurlijk een soort surrogaat, maar ja, ze konden moeilijk verwachten voor een dubbeltje op de eerste rang te worden geplaatst. De figuren die in dure stoffen waren in geweven, werden aanvankelijk met kleur stof nageschilderd. Maar het kon natuurlijk nóg goedkoper, zodat de toevlucht tot scha bionen werd genomen, die echter altijd wat vaag van omtrek zijn. Nog goedkoper en eenvoudiger bleek het echter drukplaten te snijden, hetzij diepdruk, het zij reliëf. Bij diepdruk op linnen worden dan witte figu ren op een gekleurde ach tergrond verkregen, en in het laatste geval ontstonden ge kleurde figuren op een wit- te achtergrond. Voor kleine patroontjes kon worden vol staan met kleine metalen blokjes. Maar de Egyptenaren gingen nog veel verder, want wanneer de eerste stap tot kleurendruk is gezet, kunnen er meerdere velgen. Zij gingen over tot het drukken in twee kleuren t.iv. zwart, wit en rood, en er zijn zelfs patronen gevonden, die met vier blokken moeten zijn gemaakt. Deze techniek werd in andere landen van het nabije Ooten nagevolgd, vooral in Byzan tium, waar zij tot grote bloei kwam. Ook in onze streken, zoals Frankrijk en Duitsland zijn op enkele plaatsen weefsels met kleurendruk aangetroffen, doch naar alle waarschijnlijkheid zijn deze uit het Oosten ingevoerd. Laten we thans eens de lezer beantwoor den, die wil weten wat corduroy betekent. Daarover morgen. H. PcTlLLON (Nadruk verboden.)

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 2