Haarlem extra feestelijk gedurende bollentijd Steun gevraagd voor doel en streven van de Stichting Haarlems Bloei Felle boerderij brand bij Hoofddorp Kort en bondig „De kaarten zijn gedeeld" van Armand Salacrou Parijs proclameert vertrouwen in zijn economische toekomst Reeds vijf congressen in Juni in Haarlem Behoefte aan hotel in Zuiden van Haarlem sociëteit die tevens bestuurslid is van af- Liberalisatie percentage omhoog tot 75 Haarlem rn erttt eer Lisse Jong paard omgekomen; oogst verloret DINSDAG 11 JANUARI 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 „Katingo" zal snel weer drijvend zijn De Toneelvereniging in Haarlem Buitenlandse deelneming aan Haarlems watercorso Nieuwjaarsbijeenkomst Expoge Surinaamse basketballers tegen Haarlems herenteam Zaal „Kunst zij ons doel" wordt gerestaureerd „Trouw moet blijken" kreeg nieuwe uniformen Schok Dodelijk verkeersongeval te Rotterdam In de Maandagavond in restaurant Brlnkmann gehouden vergadering van de vakbesluurdersraad van de afdeling Haar lem der R.K. Middenstandsvereniging, die onder leiding stond van de heer Fr. van Reijsen, heeft de heer W. G. A. M. van Willige, directeur van de Stichting Haar lems Bloei, een inleiding gehouden over doel en streven van deze stichting en de belangstelling van de middenstand voor het werk gevraagd. De inleider merkte op, dat hem gebleken is, dat het werk van Haarlems Bloei bij de bevolking leeft. „Als er echter iets mis gaat in de stad, wil men de schuld aan de stichting geven. Beter is het tot een goede samenwerking te komen dan achteraf de schuldvraag te bepalen". Om de bezoekers een inzicht te geven van het werk der stichting bracht hij in herinnering, dat in 1891 opgericht is de Vereniging tot ver fraaiing van Haarlem en omliggende ge meenten en tot br. ordering van het vreem delingenverkeer. Uit de naam blijkt, dat men toen niet aan annexatie dacht en dat er aandacht besteed werd stan de omgeving. Dat is nog het geval. Er fr* staat een stich ting van de verenigingen uit Haarlem en omgeving en kort geleden is een belang rijke reorganisatie tot stand gekomen. Ingezien is, dat bij de bevordering van het vreemdelingen verkeer de stad en de om geving moeten samengaan. Omstreeks 1936 heeft de heer W. J. B. van Liemt het initiatief genomen de Vereniging van Vreemdelingenverkeer te reorganiseren en Haarlems Bloei is gesticht. Do heer Th. G. C. van Gink heeft gedurende achttien ja ren onder moeilijkheden de leiding gehad en spreker treedt sedert 1 Juni j.l. als directeur op. De heer Van Willige merkte op, dat als er in Haarlem iets bijzonders gebeurt, Haarlems Bloei er bij betrokken is. De stichting kan evenwel niet bestaan zonder steun van de overheid. Men mag echter niet alles aan de overheid overlaten. Om het werk een goed en vlot verloop te doen hebben en uit te breiden is de financiële steun van de Haarlemse bevolking nodig. Spreker deed mededelingen over de werkzaamheden in het Verkcershuis en herinnerde daarbij aan de drukke periode in de bollentijd in het afgelopen jaar. toen aan 1700 toeristen onderdak verleend moest worden; grote steün is ondervonden van de bevolking van Haarlem, die kamers beschikbaar stelden. Dat bevordering van het vreemdelingen verkeer en het stichten van een centrum voor toeristen van groot belang voor een stad zijn meende spreker te kunnen con cluderen uit een rapport van B. en W. van Arnhem. Daarin staat, dat het voor de stad van belang is een centrum te vormen, waar winkels gevestigd worden, die tot ver in de omgeving bekend zijn. Er moeten feestelijkheden e.d. gehouden worden, die ver uit gaan boven de winkelacties. B. en W. van Arnhem verklaren zich bereid acties te steunen. Ook vermeldt het rap port, dat aangenomen kan worden, dat driekwart van de bezoekers aan zaken niet-Arnhemmers zijn. De heer Van Willige besprak het rap port voor de stad'Haarlem en deelde mee, dat ook het gemeentebestuur van Haar lem bereid is medewerking te verlenen wanneer het gaat om het belang der be volking. Als in de bollentijd en in de bloe- menweek festiviteiten op het programma staan komen velen naar Haarlem en daar van profiteren de zaken. Tenslotte betoogde spreker, dat Haar lems Bloei „leven" in de stad wil brengen en daarom wekte hij de bezoekers op de stichting niet in de steek te laten. De welvaart in de stad wordt bevorderd en daarvan hebben grote groepen van de be volking voordeel. Bij de gelegenheid tot het stellen van vragen kwam o.a. aan de orde het finan cieel steunen van de stichting door hen, die in de buitenwijken wonen. Een der leden was van mening, dat in het bijzon der de winkeliers uit het centrum belang hebben bij activiteiten voor de toeristen. Een ander lid betoogde daarentegen, dat bewoners uit de buitenwijken wel degelijk belang hebben bij het werk van Haarlems Bloei. Als bijvoorbeeld de zomerfeesten ge houden worden komen velen uit het land bij familieleden logeren. Zij verblijven dan in de buitenwijken en bij winkeliers in die wijken wordt gekocht. Spreker had er ook voordeel van ondervonden en daarom be sloten zich als lid aan te melden. Bergingsmaafschappij verwacht Er is werking gekomen in de „Katingo." Eerder dan verwacht werd is de bergings maatschappij er in geslaagd de zandbanken weg te baggeren rond deze Grieks-Panaraese vrachtboot, die op 22 December tegen de duinen van Bergen aan Zee werd geworpen en sedertdien duizenden belangstellenden per fiets, auto of bus naar het strand van de badplaats heeft gelokt. Het schip lag reeds gisteravond in een soort bassin van voor tot achter te schudden. Sedert Zaterdag werd met twee grote draglines, gerequireerd uit het rampgebied, getracht dit bassin rondom het schip te graven. De weersomstandigheden werkten mee. Er stond voortdurend Oostenwind en daardoor werd de zee teruggejaagd. Het resultaat was, dat Maandagavond bij felle Zuidwesten wind. van stormachtig karakter de grondzeeën rondom het schip liepen. Bovendien was het omstreeks 6 uur spring tij. In het gegraven bassin ontstond een zee gang, die onder de boot doorliep, zodat zij begon te schudden. De slagzij verminderde van 12 tot 8 graden. De bergingsmaatschappij heeft het plan oen poging te wagen om het schip zelf via het bassin los te laten trekken aan twee kabels. Deze zullen worden bevestigd aan zware ankers, die inmiddels reeds enige honderden meters verder in zee zijn uitge zet. Bij die poging zal uiteraard ook de scheepspropellor een voorname taak ver vullen. Maar eerst zal men het bassin nog verder moeten uitdiepen. Wel heeft het schip al olie en zoet water voor de ketels geladen. Door ziekte van Fie Carelsen kon de voor gisteravond aangekondigde abonnements voorstelling van Christopher Fry's winter spel „Het donker is licht genoeg" door de welt. Ik kan niet beter doen dan de En gelse criticus Harold Hobson, een degelijke kenner van het Franse theater, te citeren. Deze schrijft namelijk: „Salacrou kan niet Haagse Comedie niet doorgaan. In plaats geloven m de menselijke volmaaktheid, daarvan heeft De Toneelvereniging nu een opvoering gegeven van „De kaarten zijn gedeeld" van Armand Salacrou. die als een van de belangrijkste dramaturgen van Frankrijk geldt. Merkwaardig genoeg is er tenzij deze gevormd wordt uit het godde lijke en hij wordt gekweld door de twijfel of de goddelijke volmaaktheid wel bestaat." Er wordt in „De kaarten zijn gedeeld" veel gesproken over het bestaan van God, over maar men in geen twintig jaar een stuk van deze I voorbeschikking en vrije wil, schrijver in ons land vertoond. Het zou wel j mag hieruit tot niets anders concluderen eens nuttig kunnen zijn om vast te stellen, dsn tot de behoefte aan geloof als levens- In de maand Juni van dit jaar zullen, zoals wij reeds meldden, in Haarlem ver scheidene congressen gehouden worden. Daarbij zijn er met een groot aantal deel nemers. De Bond van Nederlandse Handelaren in Brandstoffen houdt een driedaags congres met ongeveer duizend congressisten, de R.K. bond van Brandstoffenhandelaren komen in Haarlem bijeen, de Christelijke Bond van personeel in Overheidsdienst houdt zijn jaarvergadering in Haarlem met een aantal bezoekers van enige honderden. Voorts komen de leden van de Vereniging voor rechtspraak, uitsluitend voor leden van de rechterlijke macht, in de maand Juni in Haarlem, evenals die van de Noordhollandse bond van het Wit-Gele Kruis. Voor de hötelhouders staan in die perio de drukke dagen te wachten. Sommige hotels zijn reeds volgeboekt. Het jaarlijkse zomerfeest van Haarlems Bloei, bekend als „Bloemenweek", is voor dit jaar bepaald op de eerste week van Augustus. De kermisvermakelijkheden zul len op de Nassaulaan, het Nassauplein en bij de Zijhuizen {tot de Parklaan) worden gehouden en de week zal besloten worden met een watercorso. Als datum is gekozen Zaterdag 6 Augus tus, hetgeen dus inhoudt, dat men een an dere dag gekozen heeft dan het vorig jaar, toen het op Dinsdag gehouden is. De eerste koer was de tijd van voorbereiding kort ge weest. Tot nu toe zijn reeds vier vergade ringen gehouden en uit de besprekingen is gebleken, dat er onder de Haarlemse bevol king grote belangstelling voor het corso bestaat. Evenals de vorige keer zullen ver lichte vaartuigen door het Spaarne varen en do medewerking van watersportvereni gingen is groot, niet alleen uit Haarlem, maar ook van elders. Deelneming uit het buitenland is niet uitgesloten. Verwacht wordt, dat het jaarlijkse corso een belang rijk evenement voor de toekomst zal wor den. In de vergadering van de vakbestuur- dersraad uit de afdeling Haarlem van de R.K. Middenstandsvereniging, waarop de heer YV. van Willige gesproken heeft over de werkzaamheden van de Stichting Haar lems Bloei, is ook. aandacht besteed aan het hótelvraagstuk in Haarlem. De inleider vond het zeer moeilijk een oplossing te vin den. Met vele factoren dient rekening te worden gehouden, onder andere met het feit dat de hótels eigenlijk alleen in het sei zoen goed bezet zijn. Een der leden vestigde de aandacht op het vroegere hotel Den Hout aan de Fon teinlaan. Het was prachtig gelegen in het Zuiden der stad. De heer Van Willige merk te op, dat de belangstelling naar het stich ten van een nieuw hótel in het Zuiden van Haarlem uitgaat. Nu de Schipholweg tot stand is gekomen als snelle verbinding tus sen Schiphol cn Haarlem is de bouw van een hótcl van goede klasse aan de kant van de Haarlemmerhout aantrekkelijker ge worden. Wat nu betreft de versiering en verlich ting van de stad kan. nog meegedeeld wor den, dat op de rotonde van het Houtplein waarschijnlijk als de Haarlemse raad met de daartoe noodzakelijke ereddeten ac- coord gaat een fraai ldchtmonument zal worden opgericht, waarvoor reeds een ont werp door de jonge Haarlemse architect Nico Andiriessen werd gemaakt. Dit ont werp, dat op het ogenblik door* enige offi ciële commissies wordt beoordeeld, i.s rank en sierlijk, laat het uitzicht aan alle zijden vrij en heeft anderszijds door hoogte en vorm een fascinerende werking op de na derende voorbijganger. Het zal reeds op grote afstand te zien zijn. Tenslotte kan worden gezegd, dat met name voor 23 April Haarlems Bloei nog grote plannen in petto heeft. Dat is immers de dag van het corso in de bollenstreek, zodat er naar gestreefd zal worden de massa kijkers 's avonds naai de stad te trekken door het organiseren van bijzondere evenementen. De directeur van Haarlems Bloei, de heer W. G. A. M. Willige, heeft gisteravond op de vergadering van ce Vakbestuurdersraad van de R.K. Middenstandsverenigimg te Haarlem, meegedeeld, dat Haarlems Bloei dit jaar grote aandacht zal besteden aan de aantrekkelijkheid van Haarlem in het bollenseizoen. Niet alleen zullen in de bollentijd de be langrijkste straten en gebouwen van de stad feestelijk verlicht wordten, zal het verlichte Frans Halsmuseum ook 's avonds toegankelijk zijn, maar op de Zaterdag avonden van 16 en 23 April en van 7 Mei zullen concerten en taptoes worden ge geven op de Grote Markt door de voor treffelijkste hairmonie- en fanfare-orkesten in den lande. Op Zaterdag 30 April zorgt, als vanouds, het Centrum-comité „Ko ninginnedag" voor de bij de Koninginne dag passende attracties. De afdeling Haarlem der Nederlandse Vereniging van Ex-politieke Gevangenen uit de bezettingstijd zal op Vrijdag 14 Ja nuari haar Nieuwjaarsbijeenkomst houden in de Sociëteit „De Vereniging" aan de Zijl- weg no. 1. Op deze avond zal het woord worden gevoerd door de directeur van de wat wij hierdoor hebben gemist, doch daartoe ontbreekt thans de ruimte. In de toelichting in het programma wordt gezegd, dat een hernieuwde kennismaking met deze auteur niet overbodig lijkt. Hoe meei men het hier mee eens is, hoe meer men het zal betreuren dat er zo weinig van terecht komt. Salacrou, in 1899 te Rouaan geboren, studeerde rechten en filosofie, doch wijdt zich sinds 1925, toen Lugné Poe zijn eerste probeersel Speelde, geheel aan het theater. Lange tijd stond hij sterk ónder de invloed van het expressionisme en trok hij vooral de aandacht door zijn pogingen om avant- gardistische denkbeelden uit de litteratuur naar het toneel over te brengen. Ik zeg dit alles niet om met kennis te pronken, want per slot van rekening kan men zulke dingen gewoon in een boekje opzoeken, maar om dat hij deze neiging blijkbaar nooit hele maal heeft kunnen verloochenen, getuige bijvoorbeeld het symbolisch-realistische décor met de stukgeschoten muren van een woning in Le Havre, tevens dienend ter illustratie van de innerlijke ontwrichting van de vrouwelijke hoofdpersoon in deze wrange geschiedenis. Zijn bekendheid dateert van de première door Charles Dullin in het Théatre de l'Atelier van „Atlas Hótel" in 1931, het enige werk van Salacrou dat het Neder landse beroepstoneel heeft bereikt. Van zijn dikwijls van veel originaliteit en durf blijk gevende stukken moet hier in ieder geval „La terre est ronde" van 1938 worden ge noemd, omdat dit te Florence tijdens de renaissance spelende drama voorai belang stelling trok door de opvallende parallel tussen Savonarola en Hitier, terwijl de schrijver in de eerste plaats heeft willen verbeelden de eeuwige strijd.tussen lichaam en ziel, of liever gezegd: tussen de mense lijke zuiverheid en de verleidingen des levens. En ook in het thans aan de orde zijnde spel vindt men een dergelijk reli gieus motief, hetgeen duidelijker blijkt uit de oorspronkelijke titel „Dieu le savait." Met zoveel nadruk wordt dit vastgesteld, omdat daar Salacrou's grondtoon uit op- deling Haarlem der Expogé, de heer A. J. van Ravenswaay. De heer en mevrouw P. van Putten zul len als Thomasvaer en Pieternel het wel en wee van de vereniging in dichtvorm opgesteld door de heer K. Roosjen uit Bloemendaal opvoeren. De avond zal muzikaal worden opge luisterd door het Accordeon-duo „The Bella's", terwijl mevrouw Agatha Slichting zal declameren. Een basketballtear.i, samengesteld uit Su rinaamse studenten, zal op Donderdag 17 Januari aanstaande in het Krelagehuis in Haarlem uitkomen tegen het Haarlems herenteam. Deze wedstrijd komt in de plaats van de stedenontmoeting HaarlemRotter dam. Deze stedenontmoeting zal nu waar schijnlijk volgende maand worden gespeeld. Op Zaterdag 22 Januari zal de gerestau reerde tekenzaal van het genootschap „Kunst zij ons Doel" in De Waag heropend worden. Deze gebeurtenis zal 's avonds op feestelijke wijze worden gevierd. Ook neemt men die dag afscheid van de heer F. de Wilde, die de vereniging jarenlang als zaalwachter heeft gediend. VEEMARKT LEIDEN Aanvoer 274 vette varkens. Notering: zware varkens f189f178, lichte varkens f178 f 175, slagersvarkens f 183—f 181, zeugen f 167f 155. De handel was stroef. Verder werd aangevoerd 1 nuchter kalf. Maandagavond werd in de grote zaal „Hobaho" te Lisse een gala-avond gehouden ter gelegenheid van de overdracht van de uniformen voor de harmonievereniging "Trouw moet blijken". De heer A. Marseille heette namens tiet uniform-comité de aan wezigen, onder wie zich onder meer burge meester De Graaf en de wethouders J. W. A. Lefeber en A. Tibboel bevonden, welkom. De burgemeester droeg vervolgens de uni formen over aan de vereniging, waarbij hij opmerkte, dat er door deze actie een goede gemeenschapszin was gedemonstreerd. De uniformen maken een keurige indruk. Zij zijn uitgevoerd in een blauwe tint met gouden biesjes. Op de mouw staat een wapen en op de revers van de jas een harp. Burgemeester De Graaf besloot zijn toe spraak met een gelukwens aan de ver eniging. waarna het dames-comité van de leden een saxofoon aanbood. Vervolgens ontving het corps nog twee diep-trommen en een tweetal pauken. Voorzitter Van der Pol dankte tenslotte alle gevers en voorts allen, die hadden medegewerkt om de gala-avond te doen slagen. Onder leiding van de dirigent, de heer L. van der Hoef. voerde het corps ver volgens een programma bestaande uit marsen uit en de avond werd besloten met het optreden van het cabaret-gezelschap van André Carrel. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Gerda Elizabeth, d. van C. Haasnoot en M. Overduin; Dina Maria, d. van S. Loef en H. Bos; Johannes Cornelis Thomas, z. van H. J. Kozijn en C. C. Th. Hoes; Cornelia Wilhelmina Maria, d. van G. Geerlings en Th. M. Hoogerwerf; Sander Leendert, z. van L. Broekhuizen en M. J. Buijtene. ONDERTROUWD: H. W. Vos en L. C. v. d. Kamp. GETROUWD: G. J. Loos en E. C. Korte- kaas; A. Q. M. van den Berg en E. G. M. Belle. fVan onze correspondent in Parijs) In een bijzondere persconferentie heeft de minister van Financiën en Economie, Edgar Faure, met een zekere ophef bekend gemaakt dat Frankrijk van heden af zijn buitenlandse handel voor 75 percent van de invoerbelemmeringen bevrijden zal. Frankrijk kwam in Europa tot dusverre met 65 percent achteraan, maar blijft niet temin nog met vijftien percent onder het vereiste minimum-peil van negentig per cent, dat de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking (O.E.E.S.) al geruime tijd geleden heeft voorgeschreven. De mededelingen van minister Faure komen in een speciaal licht te staan door de publicatie van een uitvoerig rapport, waarin de O.E.E.S. drie dagen vóór haar ministerszitting, die Donderdag en Vrijdag te Parijs wordt gehouden, verschillende Europese landen, en Frankrijk in het bij zonder, een nieuwe portie harde noten geeft te kraken. In dit lijvig document worden de achttien landen, die tezamen zeventig percent van de wereldhandel be heersen, duidelijk te verstaan gegeven dat het uit moet zijn met alle slimmigheden, waarmede zekere aanbevelingen van de or ganisatie stelselmatig worden ontdoken. Een van die middelen tot ontduiking is een bepaalde vorm van overheidssteun aan de export, die in feite neerkomt op een gecamoufleerde devaluatie van bepaalde sectoren van de economie, waarvan het buitenland geen profijt kan trekken. Frank rijk had dit systeem uitgevonden en tot vandaag gevolgd met de bedoeling zijn on vermogen te maskeren de eigen economie dusdanig te organiseren, dat de vrije con currentie met het buitenland zou kunnen worden hersteld. Deze gebruiken heeft de O.E.E.S. op aan dringen van Groot-Brittannië en Duitsland openlijk aan de kaak gesteld en Frankrijk heeft plechtig moeten beloven uiterlijk De cember van dit jaar bepaalde dubbelzin nige vorm van steun aan zijn exporteurs stop te zetten. De minister van Openbare Werken, Chaban-Delmas, die de Franse toeristen-industrie al een soortgelijke over- heidsssteun in het vooruitzicht had gesteld, heeft deze belofte, op bevel van zijn col lega Faure, schielijk moeten inslikken. Er zijn tekenen die er op wijzen dat Frankrijk in het Chateau de la Muette op nieuw naar de bank der beschuldigden zal worden verwezen. Maar Faure, die boven dien advocaat is en niet gauw om argu menten verlegen zit, kan niet alleen op Ver zachtende omstandigheden maar zelfs op hoopgevende vooruitzichten wijzen. Zi.in achttien-maanden-plan heeft onge twijfeld vruchten afgeworpen, want Frank rijk is, zoals de minister vaststelde, binnen één jaar van de laagste debiteurplaats op geklommen tot een na de hoogste crediteur plaats. Bovendien zal Faure er aan kunnen her inneren dat Mendès-Franee zich na zijn terugkeer uit Italië, met de hervorming van de economie zal bemoeien. Met de beslissing daags voor dè komen de O.E.E.S.-zitting het liberalisatie-cijfer van 65 op 75 te brengen, wil Frankrijk het vertrouwen in zijn toekomst proclameren in de hoop met gelijke munt te worden be taald. (United Press) Het ministerscomité van de Raad van Europa en de Hoge Auto riteit van de Europese Kolen- en Staal gemeenschap zullen Zaterdag in Parijs een gemeenschappelijke zitting houden. Het zal de eerste gedachtenwisseling zijn tussen het hoge gezagsorgaan en vertegenwoordi gers der regeringen van alle tot de raad behorende landen. beginsel. De schrijver is het tegendeel van een evangelieverkondiger, hetgeen de dis cussies wel interessant, maar het eigenlijke thema zeer moeilijk herkenbaar maakt. Wanhoop is intussen het overheersende element geworden: wat zou het baten te geloven in een God, die het kwaad toelaat of misschien zelfs veroorzaakt? Strikt ge nomen kiest de schrijver in deze kwesties geen stelling: de personen, die hij laat op treden, illustreren menselijke verhoudin gen in een wereld zonder zekerheid. Dat is de eigenlijke conflictsituatie. Maar het ont breken van absolute maatstaven maakt dat men toch niet van tragiek kan spreken. Dit zwevende karakter komt de speelbaarheid niet ten goede en men kan het regisseur (en vertaler) Ferd. Sterneberg dan ook niet bijzonder kwalijk nemen, dat hij cr niet in slaagde een even boeiend als be klemmend geheel tot stand le brengen, want uit alles blijkt, dat hij de zaken consciëntieus heeft aangepakt. Een andere vraag is of hij deze poging met een ontoe- rc'kende bezetting had mogen wagen. Wie zijn nu deze personen? In de eerste plaats de egocentrische, verbitterde wedu we Aziza. wier man tijdens een operatie van de verzotbeweging is gearresteerd om vervolgens door de Duitsers gefusilleerd te worden. Zij beschouwt zijn daad van hel denmoed als een bewijs van verraad aan hun liefde, als desertie uit de veilige beslo tenheid van hun gezin. Later blijkt zij zelf schuld te dragen aan deze stap, omdat haar verhouding met een andere man hem vol ledig uit zijn evenwicht had geschokt. Zij vlucht uit een leven, waar haa>: begrips vermogen geen raad mee weet, in losban dige avonturen met Amerikaanse officie ren. hetgeen de haat en afkeer van haar kinderen opwekt. De enige, die bij machte is haar houding te begrijpen uit een tekort aan bescher mende genegenheid, die haar ziet als een slachtoffer van de oorlog, waar zij zich niet tegen opgewassen toonde, is de raison neur Daniel, de jeugdvriend, die haar de rusthaven van een tweede huweliik te bie den heeft. Een merkwaardig spiegelbeeld van do verhouding tussen Azi/.a en de zien om harentwil in de dood gestort hebbende man wordt opgeroepen door de cynische confrontatie *vtm de 95-«jarLge grootmoeder met een, acht jaaF jóngere vriend, die te voren al haar gedachten in beslag bad ge nomen, omdat' zij meende dat hij zich uit niet t« beantwoorden liefde voor haar toT. zelfmoord had laten bewegen. De bijna gruwelijke ironie ontaardde in gewone potsierlijkheid, doordat de in wer kelijkheid veel jongere Marie Hamel en Ferd. Sterneberg,- zonderling gegrimeerd, tot zinloze5Mutaties, teerden gedwongen, tot typeringen in -de ouderwetse zin van het woord.' Carta de Raef gaf in haar ver tolking vain de het spoor bijster geraakte Aziza enkele bewonderenswaardige mo menten te zien en vrijwel voortdurend blijk van het gewenste inzicht, doch "naa beoerkte talenten hebben haar nu een maal voor e?n geheel ander genre bestemd. Ik geloof dat in Nederland alleen Caro van Eyck voldoend negatieve allure aan deze rol had ktmnen geven. Veel steun onder vond zij v&ri HansTiemeyer als de be trouwbare Daniel, de voogd, van haar kin deren, als hoedanig Els Bouman en Hans Culerpan weinig indruk maakten. Wim Hoddes en Ad. van Gessel wisten in klei ne partijen w&t meer waardering af te dwingen. Als geheel, een zwakke voorstelling van een interessant -stuk, waarop in ieder ge val aangemerkt moet worden, dat de con structie te duidelijk zichtbaar blijft en daarin teveel met terugwerkende kracht een oplossing vindt. Weynand Grijzen ont wierp het decor, dat zeker de onwerkelijke sfeer van een stukgeschoten stad opriep. DAVID KONING Een vierentwintigjarige man, die in dienst van een aannemersbedrijf tussen de vloer van de eerste verdieping en het plafond daaronder in een boekbinderij in de Antho- niestraat aan het stofzuigen was. kreeg Maandagmorgen een electrische schok, ten gevolge waarvan hij bewusteloos raakte. Hij rustte namelijk met zijn linkerhand op een verwarmingsbuis en met zjjn rechter op de metalen mantel van de stofzuiger. Na korte tijd kwam de man weer bij en na voor een brandwond aan zijn linkerhand en een hoofdwonde behandeld te zijn werd hij naar huis vervoerd. Op de Kralingseweg te Rotte-1am is Maandagavond laat de 74-jarige mevrouw M. A. K. bij het' oversteken voor haar wo ning aangereden door een personenauto. Zij werd naar het ziekenhuis Bergweg ver voerd, waar bij aankomst bleek, dat zij was overleden. De Iloofddorpse brandweer moest tegen de vuurzee alle zeilen bijzetten. Maandagmiddag omstreeks vier uur ont dekte een der knechten van de heer G. Ver de gaal, dat in zün boerderij aan de Hoofdweg bij Hoofddorp een begin van brand was uitgebroken, waarbij de vlam men in het opgeslagen hooi een gretig voedsel vonden. Nadat hij eerst alarm had geslagen, maakte hij zelf een begin met het redden van het vee, waarbij hij zich telkens moedig in de brandende boerderij begaf, om de angstige dieren stuk voor stuk naar buiten te voeren. Op deze wijze slaagde hij er in al het vee voor de vuur dood te behoeden: slechts een jong paard bleef buiten zijn bereik en kwam in de vlammen om. De brandweer uit Hoofddorp was spoe dig daarop ter plaatse en doordat de situatie zich vrij ernstig liet aanzien, werd de assistentie ingeroepen van de brand weren uit Zwanenburg en uit Nieuw Ven nep, die eveneens direct 1er hulp snelden. Met vereende krachten werd het vuur daarop energiek bestreden, zodat men er in slaagde het woonhuis voor vernietiging te behoeden. Het overige gedeelte van de boederij brandde evenwel geheel uit. Men neemt aan dat de brand door kort sluiting in de electrische leiding is ont staan, omdat de vuurhaard zich bevond op de plaats, waar onlangs nieuwe lei dingen 'werden gelegd. De schade wordt door verzekering gedekt. Vermoedelijk zijn cle gehele oogst, voor zover nog aanwezig, alsmede een aantal vrij kostbare landbouwmachines verloren gegaan. BINNENLAND De 24.000 Nederlandse schoolkinderen, die geregeld naar de uilzendingen van de stichting Nederlandse Schoolradio luisteren, krijgen in April a.s. een zakje versnaperin gen, uitgereikt ter gelegenheid van de uit zending van de les „Versnaperingen van Nederlands Fabrikaat". Na de N.V. Diepvries Holland, die wordt opgeheven, en de fabriek van de N.V. Bro- cachemie, dm. naar Meppel wordt overge plaatst, zal Zaandam n-.ar alle waarschijn lijkheid ook de Blikemba N.V. verliezen. Deze blik-emballagefabriek heeft een aan bod ontvangen van de gemeente Hoorn om de fabriek aldaar te vestigen. Hoorn biedt een groot bouwterrein, alsmede 80 percent van de hypotheekgelden en 10 arbeiders woningen aan. Maandag 17 Januari herdenkt ds. W. van Limburgh, te Bennebroek. emeritus predikant der Nederlands Hervormde Kerk, de dag waarop hij vee-tig jaar geleden het predikambt aanvaardde. Toen vanmorgen de heekhouder van r.a Coöperatieve Aan- cn Verkoopvereniging ..Ons Belang" te O'riebroek. z'th m het kan toor begaf, kwam hij tot de ontdekking, dat de deur, die toegang geeft tot dit kantoor, was geforceerd en dat de brandkast op vak kundige wijze was losgesneden en open gebroken. Een bedrag van circa 2000 gulden was verdwenen. Een kistje met geld, staande in een der bureau's, was ongemoeid gelaten. De dief is vermoedelijk ran de achterzijde van het gebouw binnengekomen via de ma lerij. De rijkspolitie stelt een onderzoek in. Het bestuur van het Nederlands „Jack London" Verbond heeft een prijsvraag uit geschreven voor het ontwerpen van een pro- pagandaplaat, die het streven van dit ver bond op „duidelijke, moderne en indrin gende" wijze tot uitdrukking brengt. De doelstelling van het verbond is „door bestrij ding van mishandeling en misbruik van die ren te komen tot doelmatige verbetering; in het bijzonder: een wettelijk verbod van alle vertoningen met kunstenmakende dieren, zowel in als buiten circussen en de afschaf fing van dierentuinen en dierenparken voor zover daarin dieren voorkomen onder om standigheden, die kennelijk in strijd zi.in met de natuurlijke levensbehoeften van die dieren. Voor het bekroonde ontwerp wordt een prijs van 300 gulden uitgeloofd, die even tueel „aanmerkelijk verhoogd kan worden als het ontwerp bijzondere kwaliteiten heeft". Voorts kan een tweede prijs van 100 gulden worden toegekend. Vrijdag 14 Januari vertrekt het eerste detachement van de eerste Surinamecom- pagnie 1955 met de „Bonaire" naar Suriname. Fïet détachement omvat 62 man en staat onder bevel van kapitein Kuit uit 's Ker- togenbosch. De chef directie Afrika en Midden Oosten te Tanger, dr. H. H. Dingemans, heeft de eremédailïe verbonden aan de orde van Oranje Nassau in zilver over handigd aan de verkeerschef van de lucht haven der internationale zóne. de heer An- toine Lopez. Deze onderscheiding is cle heer Lopez toegekend wegens zijn te Parijs be toonde activiteit bij 'net verzenden van reddingsmateriaa! naar Nederland tijdens de watersnood van 1953. Het Franse schip „Commandant Char cot". dit drie Zuidpoolreizen achter de rug heeft en dat. in de oorlog dienst deed als convooileider is in de Zaandamse haven aangekomen. Eigenaar is de'hee'rP. Prins te Zaandam, dié een olie- en ijzerhandel te Wormer heeft. Zondagavond is in een woning aan He Croeselaan te Utrecht ingebroken, waarbij de dader over het terrein van de groenten- markt de woning is 'binnengedrongen. Er is voor 3700 gulden aan contanten uit geld kistjes ontvreem 1. In de slaapkamer zijn bovendien een gouden horloge met ketting een gouden schakelarmband en. gouden man chetknopen buitgemaakt. Aan prof. dr. I*. J. A. Adriani. oud hoogleraar aan de gemeente-universiteit van Amsterdam, is he! ere-lidmaatschap v;-n de Nederlandse Vereniging vóór Internationaal Belastingrecht aangeboden. Prof. Adrian! nam een dertigtal jaren geleden het initia tief tot het oprichten van de vereniging voor belastingwetenschap. Korte tijd later gaf hij de stoot tot oor;enten van de Inter national Fiscal Association. De IFA groeide uit tot een machtige internationale organi satie. Het rijksopvoedingsgesticht voor jon gens „De Kruisberg" bij Doetinchem zal worden opgeheven omdat het rijk dit ge sticht niet meer nodig heeft. Een aantal per soneelsleden zal op wachtgeld komen of worden gepensionneerd. Het ligt ir. He be doeling. deze ontdagen niet speciaal op ..De Kruisberg" te doen drukken, maar te ver delen over andere gestichten. Dit wordt door het ministerie van Justitie geregeld in over leg met de vakorganisaties. Van heden af rijden Diescl-electrische eenwagentreinstellen op de „millioenenlijn" in Zuid-Limburg. De gemiddelde bezetting wettigt volgens de spoorwegen geen grotere eenheden. De eenwagentreinen zijn beter geschikt voor het Limburgse heuvelland, daar de aanzetsnelheid en de klimkracht groter zijn dan die van de tweewagen treinen. Op 2 Januari werd te Eeckum bij Hen gelo het lijkje van een pasgeboren kind gevonden. De rijkspolitie heeft thans de 34-jarige N. B„ textielarbeider te Haaks bergen, gearresteerd. Hij wordt verdacht van kinderdoodslag. Tevens is aangehouden de 29-jarige weduwe A. M. K.—M. bij wie N. B. inwoonde. HAARLEM EN OMGEVING Het telefoonnummer van de Ongeval- lendienst, Hit wij gisteren in het naschrift van de redactie onder een ingezonden stuk vermeldden, is niet 22222 doch 14141. Vijf maal twee is het nummer van de G.G.D., afdeling zieken vervoer, dat men bij zeer ernstige ongevallen eerst kan bellen. In de meeste gevallen is het echter raadzaam de Ongevallendienst te waarschuwen en de toe stand van het slachtoffer te omschrijven. Ter gelegenheid van het nieuwe jaar ontving de ambassadeur van Pakistan, Be gum Ra'ana Liaquat Ali Khan, Zondagavond in haar residentie aan Plein 1813. De ont vangst wes zeer druk bezocht. Honderden gasten verbleven enkele uren in de salons. Prins Bernhard vertoeft op kasteel Sandringham in Engeland, waar hij op uit nodiging van dc Engelse Koningin en prins Philip deelneemt aan de jaarlijkse faza: ten- jacht. Tijdens een verbouwing in de Rijks academie van beeldende kunsten te Amster dam zijn vorig jaar 107 copieën van oude Griekse en Romeinse munten gestolen. Voor deze diefstal heeft voor de politierechter een 21-jarige werkman terecht gestaan. Hij ont kende, maar een handelaar in oude munten herkende hem als de man, die hem enige van de copieën had i.angeboden. De officier van justitie vorder te één week, maar de politierechter, die het strafblad van de ver dachte in aanmerking nam, veroordeelde hem tot drie maanden gevangenisstraf. Bij het bereiken van zijn 75ste verjaar dag is de heer J. F. D. Scheltema afgetreden als president- en gedeligeerd commissaris der „Nederlanden van 1845". In zijn plaats is tot president-commissaris benoemd mr. dr. J. Donner en tot vice-president de heer J. G. H. Sauveplanne. heer Scheltema is 58 jaar aan de maatschapp verbonden geweest. Het C. J. V. Tambours- en Pijpers- corps „Haarlem" viert Woensdag 12 Januari a.s. om 8 uur zijn zevenjarig bestaan met een feestavond in het gebouw St. Bavo, Smede- straat Het zeer gevarieerde programma ver meldt o.a. het optreden van de Chr. Gym nastiekvereniging „Kracht en Vriendschap". De hoe- H. J. Dir'-s. wonende -Van Oosten de Bri straat 198- te Haarlem, werkzaam als chanteur bij Van Gend en Loos, hoopt Donderdag 13 Januari zijn zil veren jubileum te vieren. Hij bestuurt in het bijzonder de auto's met laadkisten.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 3