ZWITSAL GOLDEN FICTION Ierse procureur veronderstelt fouten van Commodore Viruly Agenda voor Haarlem Elf Amerikaanse vliegers blijven gevangen in China schrale huid? Vijftig jaar geleden Hammarskjoeld niet geslaagd Vaag slotcommuniqué van overleg met Tsjoe En Lai Vermoedelijke dader nog voortvluchtig Noorwegen begon de „nieuwe teelt" Costa Rica voelt zich bedreigd Defensie Nieuw Guinea is onvoldoende Onder ons gezegd: Het „Triton"-onderzoek te Dublin Honderd gewonden bij treinramp in Brazilië Geen ongestoorde rust voor dr. Adenauer Geen concentratie van bestellingen bij één onderneming ^Hoe is het ontstaan?^ J Eisenhower stelt voor tolmuren te verlagen Radio-actieve sneeuw in België? DINSDAG 11 JANUARI 1955 3 Baldwin in „New York Times' Bomaanslag in bioscoop Arrestatie op Surinaamse Bank in Nicker Wilde staking bij stoomblekerij Russenjn de buurt Reusachtige vloot uit Nicaragua zou inval voorbereiden Koersherstel in New York toch maar liever Werken van Zadkine voor Arnhem en Den Bosch. Viruly stelt verbeteringen bij Constellations voor )onderdagavond diner met PMF Levensteken van Burgess Prinses Marijke terug uit Zwitserland B. en W. van Amsterdam: Dit woord: BEROOID Felle conservatieve oppositie in het Congres te verwachten Vreemde belevenissen van Antwerpse arts Voor Arnhems Raadhuis zijn 75 ontwerpen gemaakï Goedennscht Uit Haarlems Dagblad 11 Januari 1905 van ADVERTENTIE NEW YORK (United Press) De secre taris-generaal van de UNO, Dag Hammars kjoeld, en premier Tsjoe En Lai van com munistisch China hebben gisteren hun be sprekingen over hel lot van de elt gevan gen genomen Amerikaanse vliegers geëin digd, maar uit het slotcommuniqué valt niet op te maken of zij tot resultaten zijn ge komen. Tsjoe en Hammarskjoeld hebben vier ontmoetingen gehad. De functionaris van de UNO keert thans naar de Verenigde Staten terug. Waarnemers in Peking zijn kennelijk de mening toegedaan dat indien Hammars kjoeld naar deze stad is gekomen speciaal met het doel om de vrijlating van de Ame rikaanse vliegers te bewerkstelligen, deze missie als een mislukking kan worden beschouwd. D. R. Mankek-ar, redacteur van de Times of India en speciaal medewerker van United Press, bericht dat de secretaris generaal van de UNO naar zijn post terug keert met „alleen de hoop", gelijk in het communiqué tot uitdrukking wordt ge bracht, „om het bij deze ontmoetingen ge vestigde contact voort te zetten." Het mandaat dat Hammarskjoeld van de Algemene UNO-vergadering heeft meege kregen, beperkte zijn besprekingen tot één probleem, dat der gevangenen. Vandaar dat hij zich niet in een positie bevond om enig aanbod te doen of verplichting op zich te nemen tegenover de Chinese premier met ANCONA (AFP) De Italiaanse po litie zou er in geslaagd zijn de identiteit vast te stellen van de man die Zondag vier handgranaten wierp in een bioscoop te Ancona, waardoor twee personen wer den gedood en 48 gewond. Het is de veer tigjarige douanebeambte Michele Cana- rozzc, die in een vlaag van verstandsver bijstering gehandeld zou hebben. Hij is voortvluchtig en men vreest, dat hij mo gelijk nog meer aanslagen zal plegen. Bij huiszoeking in Canarozzo's woning heeft de politie n.l. een dagboek gevonden waaruit blijkt, dat de man van plan is aanslagen te plegen in kerken en the aters. De gehele politiemacht is in actie om hem op te sporen. Het Italiaanse ministerie van Binnen landse Zaken heeft een beloning van twee millioen lire uitgeloofd voor inlichtingen, welke kunnen leiden tot aanhouding van de dader. Het politie- en administratief onderzoek is thans zover gevorderd, dat van de ver dwijning van 364.000 gulden bij de Suri naamse bank te Nickerie kan worden medegedeeld, dat er sprake is van een interne fraude op grote schaal. Drie leden van het bankpersoneel zijn in hechtenis gesteld. Op Oudejaarsdag kwam de kassier op het kantoor terug en ondekte dat zijn kas- sierskamertje, dat met gaas is afgesloten en slechts één deur en 2 loketten heeft, open stond. Op de vloer lagen enkele pakjes papiergeld. Er scheen een inbraak te zijn gepleegd en het eerste onderzoek deed vermoeden dat ruim 3 ton vermist werd. Uit het verdere onderzoek bleek dat het denkbeeld van een inbraak verworpen kon worden, aangezien er niets geforceerd was. Nader bleek dat de boeken niet klop ten. Er wenden drie personen aangehou den, onder meer de kassier. Thans staat wel vast dat het een geval van interne fraude is. Huiszoekingen hebben niets op geleverd. De grootte van het bedrag is ook niet precies op te geven, maar de aan vankelijke opgave van 364.000 gulden kan voorlopig als juist worden aangenomen. Bij de Nederlandse Stoomblekerij N.V. te Nijvex-dal zijn vandaag een kleine hon derd meisjes een wilde staking begonnen. Enige weken geleden werd een nieuwe chef aangesteld en de meisjes schijnen het niet al te best met hem te kunnen vinden. De vakorganisaties staan niet achter de stakende meisjes. ADVERTENTIE betrekking tot aangelegenheden die door Tsjoe aan de orde konden worden gesteld. Men gelooft echter dat hij de belofte heeft gedaan aan de Chinezen de reacties der UNO-landen over te brengen en deze laat- sten in kennis te stellen van de zienswijze der Chinese communisten. Verder is men hier de overtuiging toege daan dat Tsjbe er op gewezen heeft dat hij de veroordeling van de elf Amerikaanse vliegers gerechtvaardigd acht cn dat zij slechts op vrije voeten kunnen worden ge steld als de Verenigde Staten de toezegging doen, zich van „infiltratie" op Chinees ge bied te onthouden. AALESUND, 10 Jan. (United Press). Gisteren is de reusachtige Noorse haring vloot 'tussen de 500 en 600 schepen) met 25.000 a 30.000 man aan boord en met 3.000 vletten, uitgevaren. Zondag om midder nacht begon daarna officieel het haring seizoen 1955. De G. O. Sars. een schiio voor zee- research, meldde Zondagochtend dat 14 reusachtige scholen zich op 64 mijl ten Westen van het eiland Svinoeya aan cle Westkust bevonden. Gedurende de dag kwamen de scholen dichter bij en volgens de berichten van vanochtend vroeg waren zij nog 40 mijl uit de kust. Het weer in gebied waar de scholen zijn waargenomen is slecht. Er staat een harde wind uit het Noordoosten, de zee is woelig en het sneeuwt. Noorse boten die van andere visgronden komen om aan de vissserij bij svinoeya deel te nemen, meldden dat zij ter hoogte van de Noorse kust minstens 30 Russi sche haringschepen hebben waargenomen. De boten en uitrusting die bij de Noorse haringvangst gebruikt worden vertegen woordigen een investering van twee mil lioen kronen. De totale waarde van de vangs* van vorig seizoen was naar schat ting 250 milhoen kronen. De haringvangst is de financiële fundering van de bevol king van de gehele Westkust. Gedurende de laatste paar jaar heeft de industrie der haringvisserij zich enorm uitgebreid in Noorwegen. WASHINGTON (Reuter) De raad van Amerikaanse Staten heeft Maandag op Nicaragua en Costa Rica een beroep ge daan, vijandelijkheden te vermijden ter wijl de organisatie de meningsverschillen tussen deze twee landen bespreekt. De raad, die op verzoek van Costa Rica in spoedvei-gadering was bijeengekomen, nam een resodutie aan, waarin nota werd genomen van de klacht van Costa Rica, dat Nicaragua een inval op Costa Ricaans ge bied voorbereidt. Men zal morgen opnieuw bijeenkomen. De Costa Ricaanse ambassadeur in Washington had op de bijeenkomst ver klaard. dat Nicaragua reeds maandenlang „groepen avonturiers" opleidt voor een in val in Costa Rica en dat alleen de raad be schikt over middelen om die inval te ver hinderen. De ambassadeur van Nicaragua ver klaarde, dat cle beschuldigingen van Cos ta Rica „leugens en laster" zijn. Hij zei dat de tien buitenlandse transportvliegtuigen in Nicaragua die volgens Costa Rica een aanwijzing waren dat een inval aanstaan de was, behoorden tot de Venezolaanse luchtmacht en dat deze toestellen, die slechts een vriendschapsbezoek hadden gebracht,inmiddels Nicaragua weer hadden verlaten. NEW YORK (Reuter) De huidige strijd tussen het volk van de Zuid-Moluk- ken en de republiek Indonesië is strate gisch een onderdeel van het geschil over Nieuw-Guinea, aldus schrijft de militaire medewerker van de New York Herald, Hanson Baldwin. Indien de republiek van de Zuid-Moluk- ken tot stand zou komen als een krachtige, onafhankelijke cn souvereine staat, zou de Westelijke flank van Nederlands Nieuw- Guinea veel minder bloot staan aan infil traties en eventuele aanvallen op kleine schaal uit Indonesië dan thans het geval is. Baldwin voegt hier aan toe: vreemd ge noog worden de Indonesische strijdkrach ten, die trachten de Zuid-Molukse bewe ging te onderdrukken, gesteund, bevoor raad en vervoerd bijna geheel door Neder landse koopvaardijschepen, d'ie nog steeds verreweg het grootste deel van het inter- insulaire verkeer in Indonesië verzorgen. Baldwin schrijft in het slot van zijn arti kel, dat de Nederlandse strijdkrachten in Nieuw-Guinea ten enenmale onvoldoende zijn om Indonesische infiltraties te voor komen. Volgens Baldwin omvatten de Neder landse strijdkrachten te land in Nieuw- Guinca minder dan 1500 man. De konink lijke marine beschikt slechts over een tor pedojager, een fregat, een korvet, tien kleinere eenheden en twee squadrons Catalinavliegtuigen, aldus Baldwin. NEW YORK (Reuter) Maandag ste gen bij de opening de koersen op de New Yorkse effectenbeurs snel door grote aankopen. De markt zette het herstel voort van de koersinzinking, die de voi-ige week gedurende twee dagen kon worden waar genomen. De aankopen hadden zulk een grote omvang, dat de ticker spoedig bij de transacties ten achter bleef. De koers van United States Steel steeg twee dollar bij verkoop van een pakket van 6500 aandelen en» die van Bethlehem Steel steeg 2.87 dollar door verkoop van een pakket van 5000 aandelen. De note ring van de New York Central Railway steeg 2.31 dollar door verkoop van 25.000 aandelen. Klaarblijkelijk had het voornemen van het Congres, om een onderzoek in te stel len naar de sterke koersstijgingen van de afgelopen 26 maanden, geen invloed op de beleggers. Een gulden genieting voor 80 ct. liet hof te Dublin heeft Maandag een uur lang met de heer Viruly gesproken over grafieken van theoretische vlieg banen van de „Triton", die waren inge diend door Sean Macbride, die de Ierse procureur-generaal vertegenwoordigt. Na het verhoor cn de bespreking van de namens de KLM ingediende grafieken, vroeg de commodore toestemming om commentaar te geven. De heer Viruly be toogde, dat hij in zijn opvattingen nooit is uitgegaan van zulke grafieken en be rekeningen. „Ik kan natuurlijk volkomen ongelijk hebben, maar indien het de be doeling is, dat ze op een of andere wijze moeten bewijzen, dat een normale start met een normale constellation in normale omstandigheden niet door mij of iemand anders kan worden gemaakt, dan sta ik er zeer sceptisch tegenover". Hij zei, dat het moeilijk voor hem is de desbetreffende stukken te aanvaarden, indien ze moeten bewijzen, dat hij niet kon doen, wat hij al duizenden malen had gedaan. „Er is een diepe kloof tussen mijn wereld en deze wereld", zo zeide de commodore. De advocaat van de KLM verklaarde, dat niemand ten tijde van het ongeluk de vliegbaan en de tijdsduur van de vlucht van de „Triton" had gemeten en dat de voorwaarden voor het maken van een des betreffende grafiek niet aanwezig zijn. De heer Viruly antwoordde ontkennend, toen Macbride hem vroeg of hij de mening kon aanhangen, dat de belangrijkste fac tor die tot het ongeluk leidde, was, dat DINSDAG 11 JANUARI Minerva: „Roman holiday", alle leeft., 8.15 uur. Lido: „Demetrius en de gladiatoren", 13 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio: „Brood, liefde en fantasie", alle leeft., 7 cn 9.15 uur. Luxor: „Als het jonge koren rijpt", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Frtns Hals: „Getrouwd met de - band", alle leeft., 8 uur. Palace: „Knock on Wood", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Roxy: „Staakt het vuren". 14 jaar, 8 uur. Rem brandt: „Magdalena", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. WOENSDAG 12 JANUARI Frans Halsmuseum: Openingsavond Volks universiteit; Godfried Bomans over Charles Dickens, 8 uur. Cultura Jansstraat: Lezing voor Nederlandse Vereniging voor Sexuele Hervorming, 8 uur. Lido: „Demetrius en de gladiatoren", 18 jaar, 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. Studio: „Brood, liefde en fantasie", alle leeft., 2.15', 7 en 9.15 uur. Luxor: „Als het jonge koren rijpt", 18 jaar, 2, 7 en P.15 uur. Frans Hals: „Getrouwd met de band", alle leeft., 2.30. 7 en 9.15 uur. Palace: ..Knock on Wood", alle leeft., 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Staakt het vuren". 14 jaar, 2.30 en 8 uur. Rembrandt: „Magdalena", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. De Franse minister-president, Pierre Mendès-France, met zijn vrouio op vacantie in het Italiaanse vissersplaatsje Positano ontvangt hier van een visser een smakelijk geschenk, bestaande uit verse visserijproducten. RIO DE JANEIRO (Reuter) In Noord Brazilië is Zaterdagnacht een passagiers- trein verongelukt, waarbij vermoedelijk een 40-tal mensen het leven hebben verloren, aldus wordt vandaag uit Rio gemeld. Er zouden ruim honderd gewonden zijn, van wie velen ernstig. Nadere bijzonder heden ontbreken nog. Als gevolg van de slechte verbindingen in Brazilië komen de gegevens met grote vertraging binnen. Het ongeluk is gebeurd op 50 km van Aracuja, de hoofdstad van de provincie Sergipe. Van de Russisch-Parijse beeldhouwer Ossip Zadkine. die thans exposeert in het Arnhems Gemeentemuseum, heeft de ge meente Arnhem de monumentale Vogel Phoenix aangekocht. Zadkine boetseerde deze phoenix midden in de oorlog, toen hij als uitgewekene in New York woonde. Het monument (bijna 2 meter hoog en 1.20 meter breed) is in brons gegoten. Waar het beeld in de stad zal komen is nog niet be kend. Het gemeentebestuur van 's-Hertogen- bosch heeft de plastiek „meisje met vogel" van Zadkine gekocht, die ongeveer een meter hoog is en uit steen gehouwen. het vliegtuig niet voldoende hoogte had bereikt; „Zolang ik niet weet wat boven de Shannon gebeurde, kan ik u dat on mogelijk bevestigen." Vervolgens zei Macbride, dat er mis- sehien twee dingen tegen de heer Viruly kunnen worden ingebracht: 1. dat de heer Viruly een beoordelingsfout heeft gemaakt door niet te verzekeren, dat het vliegtuig hoogte had gewonnen of voldoende steeg voor hij vermindering van het vermogen en intrekking van de vleugelklappen over woog; 2. dat hij de aanwijzingen van de instrumenten niet genoeg heeft gezien en met elkaar in verband gebracht om hem in staat te stellen te concluderen dat het toestel hoogte verloor en maatregelen te nemen om dit te verhelpen. Toen de heer Viruly werd gevraagd of hij nog iets op te merken had over boven staande verklaringen, zeide hij: „Ik geloof niet, dat ik nog iets kan zeggen. Indien men ziet hoeveel men stijgt en dat men op voldoende hoogte is, hoe kan men dan weten, dat men er niet is? Ik ben er voor mijzeif van overtuigd, dat ik op de juiste hoogte was. Mijn werktuigkundige is het met mij eens en het spijt mij, dat de andere lezingen er niet mee in overeen stemming zijn." De eerste boordwerktuigkundige, de heer H. Rademaker, heeft Maandag tijdens de rechtszitting verklaard, dat hij voor het ongeluk de kieuwplaten van de motoren voor 25 procent had geopend. Hij kon niet zeggen hoe het komt, dat de kleppen na het ongeluk voor veertig procent open waren. Voor de zitting werd verdaagd, is mede gedeeld, dat Dinsdag weer getuigen zullen worden gehoord en dat de laatste betogen niet voor Woensdag zullen kunnen be ginnen, Commodore A. Viruly, de 50-jarige ge zagvoerder van het verongelukte K.L.M toestel „Triton" heeft Maandag verklaard dat meer inzittenden van de „Triton" ge red hadden kunnen worden, indien de be manning de beschikking had gehad over een doeltreffender type zaklantaarn. Hij zei dat de leden van de bemanning na het .ongeluk in de duisternis maar één hand hadden kunnen gebruiken om de passagiers te helpen, omdat zij in de an dere hand hun zaklantaarn moesten vast houden. Hij stelde voor een andere type lamp in te voeren. Een soort mijnwerkers lamp of een lamp die in noodgevallen om de hals zou kunnen worden gehangen. De commodore stelde verder voor een soort noodverlichting aan te leggen bij de ingang van de vliegtuigen. Hij zei dat in de duisternis de inzittenden van de Triton in hun verwarring de toegangsdeur niet had den kunnen vinden. Een der stewards was gevonden in een positie, die erop wees dat hij gepoogd had de deur te openen. Viruly zei. dat de „Ti-iton" met draaiende motoren in het water was terecht gekomen met een snelheid van ongeveer 290 kilo meter. Motor nummer drie werd van het toestel afgerukt en nam een van de red dingsvlotten mee, die in de vleugels waren bevestigd. Het was slechts toeval, dat de andere motoren ook niet waren afgerukt, waardoor ook de andere reddingsvlotten hadden kunnen verdwijnen. Commodore Viruly zei het zeer belangrijk te vinden, dat een vliegtuig aan de grond wordt ge zet met afgezette motoren, omdat het an ders mogelijk is dat alle reddingsvlotten warden afgerukt. Hij achtte het aanbeve lenswaard er op toe te zien, dat alle vlie gers hiervan op de hoogte worden gesteld. (Van onze correspondent in Bonn) Bondskanselier Adenauer, die Woensdag onder enorme belangstelling in Bonn zijn 79ste verjaardag vierde, is naar het sana torium Bühlerhöhe, niet ver van Baden- Baden in liet Zwaarte Woud, vertrokken, om daar een vacantie van twee weken te houden. Dr. Adenauer's vrienden hadden de indruk gekregen dat hij hard rust nodig heeft. In de laatste maanden werd buitenga- woon veel van zijn krachten gevergd. Het viel op dat hij vaak een vermoeide indruk maakte. De doktoren, die hem behandel den, hebben echter verklaard dat zijn gc- zondhe:dstoe.stand in alle opzichten weer bevredigend is en dat de zwakte, die vlak voor Kerstmis te bespeuren was, weer verdwenen is. Evenmin als tijdens zijn zomervacantie zal hij niet onafgebroken van zijn rust kunnen genieten. Donderdag zal dr. Adenauer Mendès-France een diner aan bieden. De volgende dag is voor bespre kingen gereserveerd. In wei-ingelichte kringen heet het dat ar. Adenauer met zijn Franse confrater onder anderen de moge lijkheid wil bespreken van een conferentie van de Grote Westelijke mogendheden met de West-Duitse bondsrepubliek nog voor dat de Westelijke landen zich misschien met de Russen aan een onderhandelings tafel zullen zetten. Mendès-France is Maandagavond in Rome aangekomen voor besprekingen met de Italiaanse regering. LONDEN (Reuter) Voor de tweede maal sedert zijn verdwijning achter het „ijzeren gordijn" in 1951 heeft de vroegere Britse diplomaat Burgess een Kerstbood schap aan zijn moeder te Londen gezon den. De boodschap werd op de Eerste Kerstdag bezorgd. De brief draagt een Londens poststempel. De brief, die zijn ouders het vorige jaar Kerstmis ontvingen, was eveneens in Londen gepost. Het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft berichten tegengesproken, als zou het op de hoogte zijn van de huidige verblijfplaats van de twee vermiste Britse diplomaten Donald Maclean en Guy Burgess. Ook prinses Marijke is thans terug in het paleis Soestdijk. Zij arriveerde Maandag avond in een toestel van de Swiss Air uit Zwitserland op Schiphol en ging per auto naar Soestdijk. B. en W. van Amsterdam hebben het raadslid W. J. de Bruijne, dat van mening is dat het plan om alle boeken voor de gemeentelijke diensten en bedrijven uit sluitend bij de N.V. De Arbeiderspers te bestellen „een verontrustende monopolis tische strekking" heeft, geantwoord, dat „de doelstelling van B. en W. slechts is de in koop van talrijke voor de diensten nodige artikelen te centraliseren bij de centrale voorzieningsdienst en dat het in de be doeling ligt, deze weg eveneens te volgen voor de daarvoor in aanmerking komende boeken en tijdschriften". B. en W. verklaren voorts er niet naar te streven de be stellingen van boeken en tijdschriften bij één onderneming te concentreren. Zij zijn van oordeel, dat deze bestellingen moeten worden geplaatst bij die ondernemingen, welke de beste waarborg bieden voor een snelle aflevering en voor een goede service." Het werkwoord, waarvan berooid het deelwoord is, zou berooien moeten luiden. Het komt echter niet voor. Voor het eerst is berooid aangetroffen in een Westfriese tekst van 1488 in de alge mene betekenis van: beroofd van. Hooft omschrijft het begrip: kaal op de vol gende wijze: Mijn hooft, beroojt van aengebooren pruijek. Ook met betrek king tot het verlies van geestvermogens werd het gebruikt: berooid van hoofd betekent bij Vondel: het hoofd kwijt, radeloos. Thans kennen wij het alleen nog in absolute zin, dus zonder be paling, in de betekenis: arm, dikwijls in verbinding met het een of andere synoniem. Men vindt bijvoorbeeld: arm en berooid, berooid en pover, kaal en berooid, naakt en berooid. Beide woorden drukken dan tezamen een versterking van het begrip uit. WASHINGTON (Reuter) President Eisenhower heeft een tweede poging gedaan een vermindering van de Amerikaanse douane-tarieven en een vereenvoudiging van de douane-formaliteiten voor de inter nationale handel te bereiken. Het pro gramma dat in de bijzondere boodschap aan het Congres is vervat, is vrijwel geheel gelijk aan dat, hetwelk hij zonder succes aan het Congres voorlegde in Maart 1953. De enige belangrijke aanvulling is een voorstel tot het verlenen van steun aan een internationale financieringsmaatschappij tot bevordering van investering van particulier kapitaal in overzeese landen. De protectionistische oppositie tegen zijn liberale buitenlandse economische pro gramma is nog steeds zeer krachtig, goed georganiseerd, verbitterd en bereid, alles in het werk te stellen, het te doen mislukken. De goed georganiseerde tegenstanders van grotere invoer zijn reeds begonnen druk uit te oefenen op de handelsorganisaties, d:° voorstanders zijn van een liberalisatie van de internationale handel. De groepen bedrijven, die getroffen zouden worden door een verlaging van de tarieven, dreigen hun steun aan de organisaties te onttrekken, wanneer deze voortgaan te blijven ijveren voor een aanvaarding van de plannen. Enkele zakenlieden overwegen naar gemeld wordt zelfs contracten met firma's, die voor een vrije handel zijn, te annuleren. De democratische senator Kefauver heeft volgens A.F.P. verklaard, dat de verlichte pclitiek van de handelsovereenkomsten op basis van wederkerigheid, die Eisenhower heeft aanbevolen, naar zijn mening grote steun van de democraten in het Congres zal ondervinden. BRUSSEL (A.N.P.) Toen de Antwerp se arts M. G. in de nacht van Zaterdag op Zondag huiswaarts keerde uit Brussel, be merkte hij ter hoogte van het Antwerpse voorstadje Boom, dat een soort sneeuwach tige poeder op zijn motorkap neerviel. Aanvankelijk sloeg hij hierop geen acht, doch toen hij het centrum van Antwerpen was genaderd gaf hij zich plotseling reken schap van een zeer merkwaardig verschijn sel. Alle lichten die hij tegemoet reed, zo wel de straatverlichting, als de groen, gele en rode lichtsignalen en de auto- en rij- wiellichten, vormden namelijk boven zijn motorkap breede en steeds in beweging zijnde lichtbundels. Dit verschijnsel hinderde de bestuurder ernstig en omdat hij de oorzaak er van niet kon vinden reed hij naar een bureau van de Antwerpse verkeerspolitie. Hier bleek dat zich inderdaad boven zijn motorkap een lichteffect voordeed, waarvoor men geen verklaring kon vinden en dat zeer hinder lijk was. De geneesheer zelf meent, dat het sneeuwachtige poeder, dat hij op zijn motorkap zag vallen, wel eens radioactief zou kunnen zijn. Hij is dan voornemens, door natuurkundigen een onderzoek te laten instellen. Voor de bouw van een nieuw Arnhems stadhuis zijn 77 ontwerpen ingekomen. Op 10 Augustus 1953 besloot de raad tot het uitschrijven van een ideeën prijsvraag. Hiervoor werd toen een crcdiet van 65.000 gulden beschikbaar gesteld. Een jury is thans bezig de ontwerpen te beoordelen. Van deze jury maken onder meer deel uit ir. G. Friedhoff te Wassenaar ir. J. Leupen te Overveen, ir. F. P. I. Peutz te Heerlen en ir. J. A. van der Laan te Leiden. ADVERTENTIE Slaapt U slecht door rheumatiek. spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen, neemt dan Togal. Verdrijft in al die gevallen snel en afdoende die pijnen en U slaapt heerlijk. Togal baat! Zuivert door de nieren en is on schadelijk voor hart en maag. Bij apotheek en drogist 0.95, 2.40 en 8.88. Een Amsterdammer, die per trein te Haarlem aangekomen was, wilde van het tweede perron naar het eerste over steken, doch geraakte met één zijner schoenen zóó vastgeklemd in een der spoorstaven, dat hij slechts door het ijlings losrijgen van den schoen en dan nog met moeite den voet uit den he narden toestand kon verlosset! E-- op dat oogenblik ge'ui l-i« aantocht, wat echter in zulk n station een groote zeldzaamheid is. Daar om achten wij mededeeling van het seval gewenscht, als waarschuwing voor anderen, om bij het oversteken der sporen toch voorzichtig te zijn.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 5