UW nam nieuwe met opgewektheid huisvesting in gebruik neven aan de redactl Aanbod steeg in bouwbedrijf, metaalnijverheid en landbouw Goederenstation Haarlem kreeg beschikking over dieseltractie Sri Baskische dansers naar Haarlem DINSDAG 11 JANUARI 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT T oetssteen E. Hugtenburg veertig jaar bij de P.T.T. Haarlemse politierechter veroordeelde dienstbode Filmmiddag van N.S. voor Haarlemse huisvrouwen Afscheidsvoorstelling van Rika Hopper in Minerva Theater Die Spaerneghesellen voor ouden van dagen Daling in aanbod van vrouwelijke werkkrachten Onaanzienlijke locomotief gehele dag in de weer Overdracht Commando garnizoenscommandant Kamer uitgerookt in de Koolsteeg Ds. I. P. van der Waal 25 jaar predikant Verkeerszondaar bracht motorrijder ten val Burgerlijke Stand van Haarlem Na de ingebruikneming van de nieuwe vertrekken van .de JJ.V.V. in het Proveniers huis bleef men nog enige tijd bij een kopje en een genoegelijke kout bijeen. Van links naar rechts: mevrouw Cremers-de Bruijn, mevrouw Van Nispen-Van Wely, mevrouw Prinsen-de Jong en mevrouw Eickholz-de Wijs. Staande: burgemeester Cremers. Met een bijeenkomst, waaraan een fees telijk tintje niet ontbrak, heeft de Haar lemse afdeling van de Unie van Vrouwe lijke Vrijwilligers Maandagmiddag haar nieuwe home in he Proveniershuis betrok ken. Van de dame.* die de U.V.V. bezielen ontbrak er vrijwel geen één en belangstel ling was er genoeg en waarlijk niet alleen van vrouwelijke zijde alleen. Het maat schappelijk werk in Haarlem was door enige leden van het sterke geslacht al even zeer vertegenwoordigd. Aan de opgewekte stemming welke heerste in de riante vertrekken, die de U.V.V. thans ter beschikking staan, zou men niet gemerkt hebben, dat het vertrek uit het Stadhuis de dames moeilijk gevallen is, niet, zoals de presidente, mevrouw J. van NispenVan Wely, in haar openings woord opmerkte, omdat men geen begrip had voor de behoefte aan uitbreiding van de secretarie, maar omdat men er vijftien jaar had gearbeid, met al het wel en wee daaraan verbonden, sinds dat in de eerste oorlogsnacht om vier uur 's ochtends de eerste faken waren verricht. Onderduiking, bevrijding en watersnood waren even zovele mijlpalen als merktekens geweest op de weg die de U.V.V. was gegaan. Haar werk was altijd al een zijvleugel geweest, nauw aangesloten aan de ambtelijke sector ten dienste van de gemeenschap. Ook in de nieuwe zijvleugel van het Proveniershuis zou deze taak vervuld worden met het zelfde enthousiasme welke vrouwen bezielt die hun burgerzin willen uitdragen. Mevrouw Van Nispen hoopte op een goede verhouding met de andere bewoner van het Proveniershuis: het Huisvestings bureau. Zij was er van doordrongen, dat deze samenwoning als een toetssteen zou worden beschouwd. Want als U.V.V. en Huisvesting al niet samen kunnen wonen, wie dan wel Overigens geloofde spreekster, dat de nieuwe omgeving een stimulans voor dit typische vrouwelijke werk (aanvullend, steunend en dienend naast de primaire huishoudelijke taak) zou betekenen. Een werk dat verricht zal blijven onder het devies: „Vrouwen van Nederland, helpt uw land met hoofd en hart en hand." Burgemeester Cremers, met zijn gade aanwezig, verklaarde in zijn openings speech, dat de wéemoed ook wel aan de Stadhuiszijde te bespeuren viel: „Wij zullen u in het Stadhuis erg missen. Het mocht er dan wel eens roezemoezig toegaan, u Op Maandag 24 Januari treedt voor de Haarlemse Kunstgemeenschap in de Stads schouwburg op het Baskisch Danstheater „Etorki" onder directie van Philippe Oyhamburu, dat reeds Parijs en Londen heeft bezocht en thans voor het eerst in ons land komt. Het gezelschap bestaat uit dertig jonge artisten, die hun programma openen met een suite van volksdansen (zwaarddansen, hoepeldansen, behendigheidsdansen, fadan- go's en dergelijke) gevolgd door het grote Baskische ballet „Andonië" van A. Aram- buru. Na de pauze volgt een suite van koorzangen en daarop wordt het program ma besloten met het komische ballet „Orhy Pian". Op Donderdagavond geeft de Kunstge meenschap een filmavond in Rembrandt, waarop het dubbel bekroonde werk van Vittorio de Sica „Wondèr in Milaan" ver toond zal worden. Zaterdag 15 Januari hoopt de heer Engel Hugtenbuxg, besteller 1, Zuid Schalkwijk 15, zijn veertigjarig ambtsjubileum te vie ren in dienst van de P.T.T. De jubilaris begon zijn loopbaan als hulpbesteller te Haarlem in Januari 1915. Na in militaire dienst geweest te zijn en deze als sergeant verlaten te hebben, volgde zijn aanstelling als besteller op 1 Januari 1919. Vele jaren heeft de heer Hugtenburg zijn dienst gedaan als chauffeur en in de jaren 1948-1949 als waarnemend voorman te Heemstede. De jubilaris, die vele hobbies heeft, o.a. schilderen en dichten, is ook meer dan vijf jaar regisseur van de toneelvereniging I. V. O. in Zuid Schalkwijk. De officier van justitie in Haarlem, mr. g, w. f. van der Valk Bouman, eiste tijdens de zitting van de politierechter, mr. J. P. Petersen, tegen een jeugdige dienstbode uit Vogelenzang een voorwaardelijke ge vangenisstraf van een maand met een proef tijd van drie jaar. Zij had in Augustus en September 1954 bij haar werkgeefster in Heemstede tot drié maal toe een bedrag van f 25 v/e ogenomen. De politierechter kon zich met de eis van de officier verenigen. bracht ook een gezellige, huiselijke, vrou welijke sfeer mee." En het speet hem de volijverige secretaresse, mevrouw M. D. EickholzDe Wijs, niet meer „voor elke kleinigheid" even naar zijn kamer te kun nen laten komen. Van de goede diensten van de U.V.V. bleef hij echter ook thans volledig over tuigd. Nadat ook de heer G. J. Kouwenaar namens „Pelita" en de daarmee verwante instellingen van zijn erkentelijkheid voor de nieuwe huisvesting had getuigd, kon men de vertrekken bezichtigen. Onder de gasten bevond zich ook de echtgenote van de Commissaris der Koningin in dit gewest, mevrouw Prinsen. De afdeling Haarlem en omstreken van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen heeft voor haar eerste bijeenkomst in het nieuwe jaar zich verzekerd van de steun van de Nederlandse Spoorwegen, die enige afgezanten had gestuurd om de dames in gedachten mee te voeren door allerlei Europese landen, uiteraard per trein. De vele aanwezigen in de Tuinzaal van het Haarlemse Concertgebouw kregen een aan tal fraaie geluidsfilms te zien, die het stads en natuurschoon en de typische gewoonten van diverse bevolkingen uit vele Europese landen in beeld brengen. Bij de vertoning van de eerste film maakte men de grote reis van de Scandi- navië-Rome-express mee, die het traject Malmö-Kopenhagen per pontveer maakt, vervolgens over de gigantische brug over de Kleine Belt davert en tenslotte via Duits land en Zwitserland in Chiasso aankomt. Vervolgens werd een tweetal in opdracht van de Nederlandse Spoorwegen gemaakte films vertoond over de Cote d'Azur en Parijs, dat werd gevolgd door een reisje naar Oostenrijk. Na de pauze werd nog een film gedraaid over Engeland en een over reizen in ons eigen land. Om duidelijk te laten uitkomen, hoezeer het reistempo versneld is en het reizen com_ fortabeler is geworden, werd in het begin van de middag onder meer een aantal projectieplaatjes vertoond, over de eerste reizen per trein. Met de 144ste opvoering van de doorf Jan Teulings in het Nederlands vertaalde^ Engelse toneelbewerking door Guy Bolton| van Marcelle Maurette's Franse televisie-j spel „Anastasia" heeft onze wellicht meest? beminde en gevierde actrice Rika Hopper! gisteravond ook in het Minerva Theaterl te Heemstede van haar bewonderaars af-f scheid genomen. Over de voorstelling be--' hoeven wij niet meer in nadere bijzonder-' heden te treden, daar deze zowel in de eer ste als in de latere bezetting reeds uitvoe rig in deze kolommen besproken werd. De opvoering van „Anastasia" door de toneelgroep Theater verwierf ook hier een éclatant succes. Toen de bejaarde actrice- in de rol van de kfeizerin-weduwe van Rusland aan het slot alleen op het toneel- achterbleef, verhief het publiek zich spontaan van zijn zetels om de bejaarde actrice een minutenlange ovatie te bren gen. In plaats van de directeur van het Mi-i nerva Theater, de heer P. A. M. Hooge-. veen, die wegens ziekte niet aanwezig kon; zijn, werd zij vervolgens toegesproken door de heer F. J. Kubatz, de bedrijfslei der. Deze noemde het een niet geringe eer voor de directie, dat een actrice van haar formaat ook in het Minerva Theater heeft willen optreden, al was het dan ook weer' enigszins weemoedig te moeten bedenken, dat zij door haar besluit tot afscheid ne men hier tevens onherroepelijk voor de laatste keer was verschenen. Onder het uitspreken van zijn beste wensen, over handigde de heer Kubatz haar ten slotte een fraai bloemstuk met een souvenir. Vervolgens nam mevrouw Hopper zelf het woord om met een beminnelijke toe spraak van haar publiek afscheid te ne men. Zij verklaarde hoe gelukkig zij altijd is geweest zich aan de betoonde genegen heid te mogen koesteren en dat zij er daar om niet aan denken wil straks onherroe pelijk voor het laatst deze mooie rol te hebben gespeeld. Mevrouw Hopper ont hulde nog, dat haar voorkeur naar deze rol was uitgegaan, omdat zij de planken niet „als een oud besje" heeft willen verlaten, waarop haar door de directie van het ge zelschap werd toegevoegd: „Wat ben je toch nog een coquet ding!" De traditie getrouw speelden de enthou siaste leden van de Spaarndamse toneel vereniging „Die Spaerneghesellen" ook dit iaar een vrolijk stuk dat een aantal ouden van dagen enkele vrolijke uren heeft be zorgd. Want al blijkt het langzamerhand ook al traditie dat het weer bijzonder slecht is wanneer men voor de bejaarden optreedt, aan stemming ontbrak het aller minst in het Spaarndamse jeugdhuis. Na een monter woox-d van de voorzitter der onderafdeling van de vereniging voor ouden van dagen, de onlangs gepension- neerde dorpsomroeper Ben Wagenaar, nam een luchtig niemandalletje in twee bedrij ven een aanvang, dat na heel weinig ver wikkelingen maar wel veel bewogen mo menten „Pa tenslotte de vlag deed strij ken", zodat zijn dochter niet met een za kenman maar met de dokter mocht trou wen. Het is jammer dat de vereniging zich niet onder leiding van een geschoolde re gisseur stelt; het zou verschillende leden een flinke stoot in de goede richting geven. Nu blijft het meestal bij beste bedoelingen, hoewel natuui'lijke plastiek geroemd moet worden. Mejuffrouw J. de Roode zagen wij voor het eerst op de planken in Spaarndam; ze was de lieftallige en zachtaardige vrouw, waar alles om gaat. Als de dokter sloeg de heer Van den Veenbrink lang geen slecht figuur. De arbeidsmarkt in Haarlem en omgeving, zoals die weergegeven wordt in de maand cijfers van het Gewestelijk Arbeidsbureau, vertoonde in de maand December van het vorig jaar een stijging van het aanbod, welke voor een groot deel aan normale sei zoensinvloeden kan worden toegeschreven maar tevens veroorzaakt is door enkele andere factoren, zoals stagnatie in de subsidieregeling voor winterwerk voor schil ders en een ongelijkmatige aanvoer in bouwmaterialen, vooral gevelstenen en glas. Het aanbod steeg van eind November tot eind December van 1124 tot 1461 (eind De cember vorig jaar 2630) en de vraag daalde in diezelfde periode van 951 tot 873 (vorig jaar 537). Men kan deze verschillen herleiden naar de bouwnijvei-heid, de me taalnijverheid, de landbouw, de visserij en in het bijzonder naar de categorie losse arbeiders. In het bouwvak steeg het aanbod van 229 tot 309 (voriig jaar 407) en de vraag daalde van 101 tot 88 (vorig jaar 48). Dit geldt voor alle categorieën in het bouw vak, maar vooral voor de schilders, bij wie het aanbod steeg van 46 tot 64, als gevolg van de stagnatie met de subsidieregeling. Door de onregelmatige aanvoer van mate rialen als glas en gevelstenen zag men ook een stijging in het aanbod van stucadoors en metselaars en in het algemeen was dat als gevolg van de afgenomen activiteit in het bouwbedrijf eveneens het geval met grondwerkers, timmerlieden en opperlie den. Het metaalbedrijf vertoonde een stij ging in het aanbod van 81 tot 124, welke goeddeels is te verklaren, doordat een aan tal visserschepen in dit seizoen uit de vaart wordt genomen, waarvan het machi nekamer-personeel krachtens zijn beroeps indeling in het metaalbedrijf behoort. Die zelfde invloed doet zich uiteraard ook gel den voor andere schepelingen ter visserij, vandaar ook dat het aanbod bij de rubriek Visserij een verhoging van 7 tot 33 ver toont (vorig jaar 54). De vraag in het metaalbedrijf daalde van 479 tot 431 (vorig jaar 254). De seizoens invloeden voerden in de landbouw het aanbod op van 35 tot 99 (vorig jaar 161) en deden de vraag dalen van 14 tot 11 (vorig jaar 4). Het aantal werklozen in de categorie losse arbeiders nam toe van 338 tot 404 (vorig jaar 863) en de vraag daalde van 110 tot 79 (vorig jaar 19). Een tegengesteld beeld ten opzichte van de verhoudingen in de genoemde catego rieën toont de groep vrouwen. Het aanbod is hier gedaald van 102 tot 89 (vorig jaar 174) en de vraag steeg van 381 tot 389 (vorig jaar 475). Dit is een gevolg van de grote drukte rondom en tijdens de afge lopen feestdagen, die een vergrote vraag naar hotel- en winkelpersoneel met zich meebracht. Voorts nam de vraag naar huis houdelijk personeel belangrijk toe, waar voor het aanbod in het laatste kwartaal bijzonder klein was door de toegenomen werkgelegenheid in winkels, ateliers en fabrieken ook buiten Haarlem. De categorie jeugdigen liet een toene ming van het aanbod zien van 48 tot 72 (vorig jaar 90), die speciaal de groep on geschoolden betreft. Voorts worden voor het verloop van de arbeidsbemiddeling voor mannen enige cijfers over December ge geven. In het begin van de maand stonden er 1332 genoteerd en er kwamen er 1318 bij. In het eigen gewest werden er 386 ge plaatst, elders 61, 489 konden weer wor den afgevoerd, zodat het eindsaldo van de maand 1714 was. Dit aantal behelst ook werkzoekenden, die ondanks hun inschrij ving nog ander werk verrichten, maar slechts een andere betrekking ambiëren. Het aantal werkzoekenden boven de vijftig jaar steeg van 462 tot 591: er kwa men er 305 bij, er werden er 83 geplaatst en er konden er 93 worden afgevoerd. Een analyse van het mannelijk arbeids aanbod in het afgelopen kwartaal toont dat het aantal „wrijvingswerklozen" (zij die slechts voor een korte tijd zonder werk zitten), is toegenomen van 350 tot 500, het aantal „algemeen minder geschikten" on der de werklozen van 250 tot 275, het aan tal seizoenswerklozen van 75 tot 425 en het aantal structuurwerklozen afgenomen van 280 tot 261. De emigratie liep voor op een na alle landen terug, zo blijkt uit een vergelijkend overzicht tussen het derde en het vierde kwartaal Het aantal emigranten daalde voor Australië van 63 tot 49, voor Canada van 29 tot 28, voor Nieuw-Zeeland van 10 tot 9, voor Rhodesia van 8 tot 5, voor Ame rika zag men een stijging van 15 tot 28, verder daalde het aantal voor Zuid-Afrika van 33 tot 31 en voor Brazilië van 4 tot 0. De emigratie in dit gewest nam in het totaal af van 162 tot 150 personen. Sinds korte tijd beschikt Haarlem over een dieselclectrische locomotief serie 2400, waarvan de Nederlandse Spoorwegen er 130 in bestelling hebben, bij Aisthom te Belfort in Frankrijk. De locomotief heeft een twaalf-cylinder motor van het type M.G.O. met een vermogen van 850 pk en een maximum snelheid van 80 kilometer per uur. De machine kan 3100 liter dieselolie bevatten, is 12.5 meter lang en is in staat ongeveer 800 ton gewicht met de maximum snelheid te vervoeren, een gewicht dat verandert naarmate er meer of minder steile hellingen genomen moeten worden. Deze diesellocomotief heeft op het Haarlemse gocderenstation elf uren rangeren overgenomen van een stoomlocomotief. Ongeveer vier uren rangeren blijven nog over voor een stoomlocomtief. De rest is voor de diesel en voor de „sik", een kleine rangeermachine die reeds jarenlang zijn goede diensten heeft bewezen. Sinds 10 Januari is de dienst van de dieselloc sterk veranderd. Hij neemt nu practisch alle voorkomende kleine klusjes van zijn rekening. De diesel doet denken aan een paar in elkaar getimmerde koekblikken op wiel tjes. Zijn stem is geheel nieuw tussen de oude vertrouwde geluiden van stoomloc's, stofzuigermateriaal, gestroomlijnde electri- sche treinen en E-loc's. De spoorman waardeert zijn enorme kracht en de uiterst snelle en gerieflijke manier, waarop hij reeksen wagens van het ene spoor op het andere overzet. Het hoofd van zijn machi nist steekt bij het rangeren op de meest on verwachte plaatsen uit zijn blokkendoos achtige gestalte. Hoewel de kleurcombina tie van zijn huid aardig gekozen is, grijs en rood, vormt het samenstel zijner delen geen aesthetisch geheel. Maar een werk ezel is zelden een schoonheid. Des nachts om een uur of twee trekt hij een groepswagentrein weg uit het empla cement Amsterdam Rietlanden en hobbelt ermee naar Haarlem-Goederen. Deze trein is beladen met stukgoederen, die de vorige dag uit het hele land naar Haarlem ver zonden zijn. Om kwart voor drie 's nachts rijdt de diesel heen en weer voor de goe derenloods aan de Westergracht, om de wagens van zijn trein voor lossing gereed te zetten. Daarna zoekt hij een leeg spoor op, zich gereedmakend voor de terugweg. Hij hoeft niet te draaien op een schijf, hij biedt van achter net zoveel mogelijkheden als van voren. Hij verwisselt slechts de kleur van zijn kop- en sluitlampen, laat zijn machinist even door zijn binnenste wandelen en is klaar om te rijden. Hij laat zijn motoren op toeren komen en gaat terug naar Amsterdam om defecte en re- visiebehoevende rijtuigen op te halen. Om zes uur des morgens staat hij al weer voor het inrij signaal op Haarlem-goederen te fluiten om binnengelaten to worden. Daarna vertrekt hij met een klein trein tje naar Leiden. Onderweg bedient hij alle tussengelegen stationnetjes, zoals Hillegom, Noordwijkerhout, Wai-mond. Hij plaatst een wagen, haalt er een paar op, treuzelt wat op verroeste zij spoortjes en keert ein delijk van Leiden gezwind naar het goe derenstation terug. Daar plaatst hij de meegebrachte wagens apart, zoekt zijn weg over sporen en wissels en laat zich in spannen voor een convooi naar Halfweg. De wachter in Halfweg zet hem na ge dane arbeid voor het uitrij-signaal, op het zijspoor en laat hem in een interval in de personendienst, vlak achter een trein ver trekken. Alles is op de minuut uitgekiend. Geen personentrein mag enige hinder van de goederendienst ondervinden. Terug op Haarlem-goederen pikt de diesel de rijtuigen die hij zelf uit Amster dam gehaald heeft, alsmede defecte wa gens op, en schuift behoedzaam met deze verzameling bouwvalligheden naar de werkplaats aan de Amsterdamse Vaart. Gereviseerd en hersteld materieel neemt hij mee terug en hij meldt zich weer pre sent in Haarlem. V.A.M.-wagen Zijn taak is echter nog niet volbracht. De dagelijkse rit naar Zandvoort-Bad staat nog op het programma. Om de andere dag neemt hij voor de badplaats ook een V.A.M.-wagen mee. Het is een wagen, waarin al het huisvuil van Zandvoort wordt verzameld en die in twee dagen ge vuld is. Een enorme wagen, die er uit ziet als een omgekeerd vliegdekschip. Een penetrante geur kondigt reeds van verre zijn komst aan. Misschien is dit de reden, waarom de V.A.M.trein, waarin hij ge plaatst zal worden, het nummer 4711 draagt. Terug van Zandvoort neemt de diesel als terloops nog twintig lege wagens van Haarlem-personen mee en loopt vervol gens op Haarlem-goederen binnen. Daar ligt nog genoeg werk te wachten. Hij moet o.a. zijn eigen trein in elkaar rangeren. Het is trein 4571 naar Amsterdam Rietlanden. Ook weer een groepswagentrein, waarin alle stukgoederen zijn geladen die in de loop van de dag op het goederenstation zijn gebracht. De volgende ochtend moe ten al die goederen in heel Nederland be steld zijn. De diesel draait er geen hand voor om. 800 ton, 80 kilometer snelheid, geen kolen scheppen, geen water nemen, geen vuur schoon maken. Met een buik vol dieselolie komt het weer voor elkaar. Om 21.25 uur schuift zijn zonderling voorkomen met de grote gele koplampen onder het veilig signaal door. Een lange sleep wagens hobbelt, schuurt, knarst, piept en steunt gedwee achter hem aan. De laatste wagen, waarin een eenzame figuur, de goederentreinconducteur, ge wapend met wagenlij sten en een klein lampje zijn notities maakt, loopt als ge woonlijk weer achteraan. Haarlem-personen zet voor de zoveelste maal het signaal voor de diesel veilig. Het is de laatste keer vandaag. Stille figuren op kleine posten aan de drukke lijn Haar lemAmsterdam vernemen zijn komst door middel van ingenieuse belletjes. sluiten tijdig hun overwegbomen, voeren plichtsgetrouw hun telefoongesprekken en peinzen verder met hun pijp tabak. Gi-ove handen blauwe kielen, een oude stoel en een piepende deur. De diesel groet ze allemaal. Hij is op weg naar zijn stal. Daar wacht hem een volle buik met 3100 liter dieselolie, mondvoorraad voor de vol gende dag. Een rusteloze zwerver, de diesel, maar ook een werkezel. Donderdag zal te Haarlem de comman do-verwisseling van h«/ garnizoen ta Haarlem geschieden. Majoor W. J. van Westerhoven, die op het ogenblik optreedt als garnizoenscommandant en comman dant van de 168e afdeling zware luchtdoel artillerie, is overgeplaatst naar de lucht- doelartillerieschool te Ede. Tot zijn opvol ger als garnizoenscommandant en als commandant van de 168e afdeling is be noemd luitenant-kolonel F. P. G. Stuker te Bussum, thans plaatsvervangend com mandant van 902 LVK (luchtverkennings- kring). In het huis Koolsteeg 10 rood is Maan dagmiddag om vijf uur brand uitgebroken, doordat een matras van een kinderbedje die voor de kachel te drogen was gezet, er tegenaan was gevallen. De matras was daar door een 68-jarige vrouw neergezet. Haar zoon die met zijn echtgenote hetzelfde perceel bewoont, bespeurde een rooklucht en waarschuwde de brandweer, die het vuur met een straal op de waterleiding er onder kreeg Het matx-asje werd verkoold evenai3 een der wanden en een paar planken van 't dak. Verder is enige waterschade aangericht. In het totaal wordt de schade op tweehon derd gulden geraamd. De mensen zijn niet verzekerd. Morgen, Woensdag 12 Januari, zal het een kwart eeuw geleden zijn, dat ds I. P. van der Waal, thans predikant te 's-Gravenhage, het predikambt in de Nederlands Hervormde kerk aanvaardde. Ds Van der Waal werd op 5 September 1905 in de Hervormde pastorie van Over- schie geboren en studeerde aan de Rijks Universiteit te Utrecht. Nadat candidaat Van der Waal in 1929 door het Provinciaal Kerkbestuurvan Drenthe was toegelaten tot de Evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk, werd hij op 12 Januai'i van het daar opvolgend jaar (1930) te Grijpskerke (classis Middelburg) in het ambt bevestigd. Op 17 September 1933 verwisselde de jubilaris deze gemeente met die van Hengelo (O.), van waar hij op 11 Mei 1941 naar Haarlem ver trok. Sinds 20 Juli 1947 staat ds Van der Waal te 's-Gravenhage, waar hij werd be roepen in de vacature van ds L. D. Terlaak Poot, die met ingang van 1 September 1946 was beroepen als predikant in Algemene Dienst bij de „varende gemeente". Een wielrijder die Maandagmorgen op de Grote Markt tegenover de Zijlstraat moest wachten voor het stoplicht, meende deze moeilijkheid te kunnen omzeilen door via het trottoir met de fiets aan de hand de Barteljorisstraat over te steken. Hij schiep daarbij echter zelf een moeilijkheid, welke voor een motorrijder uit de Bartel jorisstraat niet meer te omzeilen viel. Deze smakte bij een poging om nog juist achter de overstekende wielrijder om te rijden tegen het wegdek en werd aan het hoofd gewond. Dit ziende peddelde de wielrijder om van alles af te zijn, snel de Zijlstraat in, maar een bromfietser met een sterk ont wikkeld rechtvaardigheidsgevoel achter haalde hem en leverde hem uit aan de po litie. Deze heeft hem aangehouden, voorge leid en daarna weer op vrije voeten gesteld. HAARLEM, 10 Januari 1955 BEVALLEN van een zoon: 7 Jan., M, Th. Schoutsen—van Putten: 8 Jan., J. C. Simmer- man—Balvert; P. van Riel—Tijmstra; P. M. van VughtBraspenning; V. J. Slieker Bosma; 9 Jan., S. M. Jongsma—Kaim; 10 Jan., C. de Witvan Leijden; M. Swaenvan O ij en. BEVALLEN van een dochter: 7 Jan., G. H. J. van EekWind: 8 Jan., C. ten Bokum Tuniman; A. Numan—Brico; J. Bi-onk— Bakker; 9 Jan., C. J. Pieterse—Hoenderdos; A. E. TennissenTelder; 10 Jan., A. M. de Vliegvan den Berg; M. Stechervan der Poel. OVERLEDEN: 7 Jan., H. E. Heuermann, 74 j., Gierstraat: Jkvr. M. S. Beeckman— Gevers, 89 j., Frederikspark; J. Meijer— Koopman, 86 j., van Zeggelenstraat; A. Tam- bach, 74 j., Kampei-laan; 8 Jan., T. A. Har- tendorfRichters. 49 j., Hazepaterslaan; H. A. de Santy, 84 j„ van Koetsveldstraat; W. Mastenbroek, 60 j.. Leidsestraat; 9 Jan., H, van den Avoort, 82 j., P. C. Hooftstraat A. E. Horst—Watkins, 79 j., Zijlweg; M. C. Schreudei-, 76 j., Raamvest; H. F. de Boer— van Duivenbode, 76 j., Graaf Willemstraat. Consumenten, verenigt u! Waarom is er nog geen landelijke consumentenorganisa tie? Nederlands welvaart nam toe vandaar het goede besluit de werkers van ons land 6 salarisverhoging toe te kennen waar dit mogelijk was om hen zodoende mede te laten profiteren van de verhoogde wei vaart. Maar dit waren in het kort de ge volgen: September 1954 werd gemiddeld thee 5 cent per ons, melk 1 cent p. liter, brood 1 cent p. 800 gr. duurder; October 1954: thee 6 cent p. ons, kolen 10 cent p. mud duurder, koffie 20 cent per pond goedkoper; November 1954: thee 8 cent p ons duurder; Januari 1955: thee 12 cent p. ons, melk 4 cent p. liter, margarine 1 cent per pakje duurder. Thee is in totaal 31 cent per ons in px-ijs gestegen en melk 5 cent per liter. Nemen we nu een gezin van 4 personen dan bete kent dit: Thee: 1 ons per week dus 31 cent, melk: 20 liter per week, dus 100 cent, brood: 10x800 gr. per week. dxxs 10 cent, kolen: 1 mud per week, dus 10 cent en margarine 5 pakjes per week, dus 5 cent meei-; koffie lA pond per week, dus 10 cent per week minder. Totale stijging dus 15610 146 cent per week. Rekenen we voor de prijsstij gingen die niet direct controleerbaar zijn zoals van kleding, schoeisel, groenten, etc., 4 cent per week méér dan wordt het dus f 1.50 per week méér. Verdiende men dus f 50 per week dan kreeg men 6 van f 50 is f3 per week méér in handen. Deze 6 aandeel in de verhoogde welvaart is nu dus reeds teruggebracht tot 3 Wordt het daarom niet hoog tijd dat er een krachtige consumenten organisatie komt die van zich af weet te bijten door bijvoorbeeld een koopstaking te orgarxise- x-en? Mijns inziens zouden bijvoorbeeld de melkproducenten raar opkijken indien alle consumenten er toe over gingen om bijvoox-beeld eens twee weken lang geen melk te kopen dan alléén in hoog nodige gevallen. Laten wij, consumenten, toch niet langer machteloos alléén blijven staan maar ons aanéén sluiten, evenals de pro ducenten reeds gedaan hebben door ons te benadelen met prijsafspraken, wegwer ken van concurrentie, enz. W.S. (Er bestaat reeds een consumenten organisatie, namelijk de Nederlandse Con sumentenbond; secretariaat: Van der Palmstraat 42, Voorburg. Red.) Om een cent. Ik heb mij afgevraagd: waar gaat die ene cent extra voor een liter losse xrxelk in Haai-lem heen? Wij weten niet de motivering hiervan door de Vereni ging vaix de Melkhandel; wel weten wij dat de Consumentenbond de „slijtersmarge met 1 cent voor het Westen onvoldoende gemo tiveerd" vindt. Wij vragen ons af of inder daad de slijtersmarge van 1 cent per liter losse melk de wijkbezorgers ten goede komt, of is gekomen. Zgn wij goed inge licht dan bestaat het weekloon van de wijklopers uit een basissalaris van tussen de 30 en 35 gulden per week; ten minste in de meeste gevallen zo verzekerde men oxxs met daarboven provisie van het ver kochte. Zo behalen de wijklopers een sala ris liggend tussen de 55 en 65 gulden. Nemen wij nu de laatste 6 loonsver hoging. In een gemiddeld geval met basis- loon van f 32,50 zou dat gegeven hebben 6 x 32i/2 ct. is f 1,95 basisloonsverhoging. Wat krijgt nu de melkhandelaar per wijk terug doord ie 1 cent per liter losse melk en verder alle extra verhogingen op de an dere zuivel? Wij weten het niet. Wij kun nen alleen een gissing maken, en willen dat alleen doen voor de losse melk. Stel dat zo'n wijkloper per wijk 1000 liter per week verkoopt dan ontvangt zijn baas per wijk al f 10. Daar af de 6 loonsverhoging, dat wordt een extra bedrag per week per wjjk alleen voor losse melk f 8,05 vanaf 10 Jan. 1955. Wjj laten ons er niet over uit, of het juist is dat de tegenwoordig gesaneerde melk- plaatsen als basis worden aangenomen; ook dat zal nog wel eens nader onderzocht moe ten worden, doch laten wij thans aannemen, dat daar tegen de juiste prijzen wordt ver kocht, dan rest hier de vraag: Is het nu heus nodig, dat in Haarlem, waar de mees te sljjters op een basisloon en provisie wer- Verkort weergegeven) ken, de extra cent hier bijbetaald moet worden? v- E- (Van de zijde van de georganiseerde melkhandel deelde men ons mede dat deze berekening van een verkeerde veronder stelling uitgaat. Afgezien nog van het feit, dat het garantieloon van de bezorgers op ongeveer 53 gulden per week ligt en dat daarover de 6% berekend zou moeten wor den, wordt door de briefschrijver voorbij gegaan aan het ook door ons reeds meege deelde feit, dat reeds lang de slijtersmarge in Haarlem onvoldoende werd geacht. Een advies tot verhoging van de melkprijs met eer. cent lag reeds in December gereed, maar moest van hogerhand op het laatste ogenblik worden ingetrokken. Men moet daarbij rekening houden, aldus onze zegs lieden, met de omstandigheid dat de sociale voorzieningen voor de slijter aanmerkelijk minder zijn dan die voor de bezox-ger en in slijterskringen gaan de gedachten dan ook uit naar een collectieve ongevallen- en ziekteverzekering, waartoe een deel van de verhoogde marge zou worden besteed. Voorts gelooft men dat de saneringsge dachte door de thans noodzakelijk gebleken extra verhoging een stimulans heeft ge kregen. Daarbij merkte men op, dat bij de organisatoren van de sanering de bedoeling heeft voorgezeten, dat ook het personeel daarvan profijt zou kunen trekken door een hogere bezoldiging. Bij dit alles moet men wel bedenken, dat een sanering pas vruchten kan afwerpen wanneer zij ge ruime tijd ongeveer vijf jaar heeft doorgewerkt. Red.) „Nog even wachten". Hoeveel keer bouw- en woningtoezicht reeds in kennis is gesteld over de toestand van de huizen in de Bantamstraat nummer 57 tot en met 73 is niet meer te tellen. Na diverse brieven en bezoeken aan bouw- en woningtoezicht en aan burge meester en wethouders kwam er op 7 Juli 1953 bericht, dat de bedoelde percelen op geknapt zouden worden. De ambtenaren van bouw- en woning toezicht plakten pleisters op de muxir maar de vloeren in de gangen zijn nog stuk, de ramen staan scheef en kunnen niet meer dicht en we schrijven thans 10 Januari 1955 en nog steeds kan men al van buiten af zien, dat er niets aan de huizen wordt gedaan. Altijd kxijgt men het antwoord: „Nog even wachten!" Een bewoonster. Huurverhoging, belastingverlaging. Praat men niet te lang over de moeilijke positie van de gepensionneerde? Wij hebben toch als compensatie van de twee huurverho gingen, welke bij mij in totaal 13.80 be droegen, een vermindering van de inkom stenbelasting gehad, welke voor mij uit een bedrag van 1,84 bestond Maar men moet niet mopperen. Bij sommige neger stammen worden de bejaarden de bomen ingejaagd, waai'na er flink aan de stam men geschud wordt. Is de man dan zwak genoeg, dan valt hij er uit en bx'eekt zijn nek. En daarmee is het probleem dan op gelost. Zoiets doet men hier toch niet! Een gepensionneerde. Straatverlichting, 's Avonds omtrent half zeven en 's morgens omtrent acht uur, wanneer velen van en naar hun werk op weg zijn, laat op vex-scheidene plaatsen de straatverlichting zeer te wensen over. Op weg van Station naar Haarlem-Noord zijn vaak totaal onvoldoende verlicht de Noorderbrug aan de Noordzijde, de Scho tersingel tot de Jan de Braystraat, deze straat zelf, het Kleverpark even voorbij de R.K.-kerk, gedeelten van de Jan Haring straat, soms het Santpoorterplein, enz. Ik zag ergens drie lantarens achter elkaar geheel of vrijwel uit; op de Schoter singel staan geregeld onverlieïxte auto's on der donkere lantarens; in de Jan de Bray straat eveneens. Bovendien komt men 's morgens in de omgeving der M.T.S. in het donker nog al eens jongelui tegen op onverlichte fiet sen, links door de bocht, drie naast elkaar, enz. Over enige jaren zitten sommige hier van achter het stuxxr van een auto. Zullen ze zich dan wel aan de verkeersregels hou den? W.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 7