Verhoging loongrens voor de sociale verzekering ZWITSARUB Plannen voor badplaatsen-vluchten tijdens de tentoonstelling „E 55" Chefarine ,4 PANDA EN DE SPOKEN-MEESTER PUROL in kuis Wereldnieuws Geschikte heli-havens vormen bijna overal nog problemen Langer oponthoud om Haarlem te bezichtigen De radio geeft Donderdag EERSTE KAMER Alleen V.V.D.-fractie was er tegen W€?q met DAMPO Steeds meer Duitsers van West naar Oost <€ocU ió Aet zo Corduroy WOENSDAG 12 JANUARI 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 2 Helicopter-verbindingen tijdens bollen tijd Uitspraak over moord te Jutphaas: 7 jaar Kamerleden bezochten overstroomde Biesbosch H. 3. MAERTENS N.V Belangrijke vooruitgang bij bestrijding van pijnen! Nijverdalse staking geëindigd Molen De Adriaan Wrijf Kou en Pijn Twee „Deutschland- senders" Kerkelijk Nieuws Sovjet-zone trekt: Faillissementen Christen Vrouwen in Haarlem-Noord kwamen bijeen Behandeling van begrotingen „Jazz Journal" van de Haarlemse Jazz club Verkouden kinderen? een- Zwitsal preparaat Dinsdagmorgen zijn in het raadhuis te Zandvoort besprekingen gevoerd tussen de burgemeester van Zandvoort, mr. H. M. van Fenema, en de directeur van de „Copex" in Hillegom, als vertegenwoordiger van de Sabena in Brussel om de moge lijkheden te onderzoeken voor een helicopter-dienst in het komend seizoen naar Zandvoort. Daarbij is het plan geopperd om in het tijdvak van 10 April tot 15 Mei tochten te houden van Rotterdam naar Haarlem en dan via Zandvoort en de bollen velden weer terug naar de Maasstad. Van 15 Mei tot 15 Augustus zou het bovendien wenselijk gecht worden om zogenaamde „Noordzee-badplaatsen-vluchten" te organi seren. Men wil dan van het tentoonstellingsterrein „E 55" af via Scheveningen en Noordwük naar Zandvoort vliegen. Wij menen te weten, dat Haarlem ook tijdens deze laatste periode gaarne in het helicopter-net zou worden opgenomen en om deze reden is ook dit jaar het terrein aan de Wagenweg weer beschikbaar voor een eventuele heli-haven. Het typerende van het onderhoud tus sen de burgemeester van Zandvoort en de directeur van de Copex" was ongetwij feld, dat het verzoek, om contact te zoeken met Zandvoort, thans van de Sabena was uitgegaan, in tegenstelling met vorig jaar, toen Zandvoort contact zocht met de Brusselse heli-haven. In Sabena-kringen was men aanvankelijk de mening toege daan, dat Zandvoort dit jaar, door de nieuwe stormschade, die eind December werd aangericht en ruim f 10.000 aan her stelwerkzaamheden vorderde, geen inte resse zou hebben voor een luchtverbin- dling per helicopter, men verzocht de Copex hiernaar eens nader te informeren. Tijdens het onderhoud, dat Dinsdagmor gen plaats had, heeft mr. Van Fenema verklaard, dat de stormschade, die inmid dels reeds weer voor het grootste deel her steld werd, niet van de minste invloed is geweest op de belangstelling, die Zand voort voor deze luchtverbinding heeft. Van Sabena-zijde bleek, dat deze maatschappij, door de aankoop van twee nieuwe toestel len, thans over een reserve-toestel be schikt, dat men gaarne deze zomer pro ductief zou willen maken. De combinatie-vluchten van vorig jaar: Rotterdam -Keukenhof-Haarlem- Zandvoort tegen speciaal tarief, met in elke plaats een attractief bezoek, bleken bij het pu bliek steeds meer aan populariteit te win nen, zodat men voor dit jaar, een derge lijk gecombineerd systeem wil gaan toe passen. Nu de Keukenhof is uitgevallen, denkt men ais eerste mogelijkheid aan een ge combineerde vlucht: Itotterdam-Haarlem- Zandvoort en over de bollenvelden terug naar Rotterdam voor het tijdvak 10 April 15 Mei met in elke plaats een oponthoud van langere duur, hetgeen na de ervarin gen van vorig jaar, zeer wenselijk bleek. Onder meer zullen de passagiers zich dan ook langer in het Frans Hals museum in Haarlem kunnen ophouden. Badplaatsen -vlucht Daarnaast ziet men dan mogelijkheden met het oog op de komende tentoonstelling ,,E. 55" in Rotterdam. De moeilijkheid ech ter is, dat de helihaven in Rotterdam aan de Catshoek te ver van het tentoonstel lingsterrein is gelegen. Mocht er een op lossing kunnen worden gevonden, cm vlak bij het tentoonstellingsterrein een extra helihaven aan te leggen, waarover thans wordt onderhandeld, dan stelt men zich voor een „Noordzee-badplaatsen-vluchfc" te gaan organiseren van 15 Mei tot om streeks 15 Augustus van het tentoonstel lingsterrein af naar Scheveningen, Noord- wijk en Zandvoort. Mocht geen geschikt landingsterrefri bij de „E. 55" kunnen worden aangelegd, dan zou men toch in elk geval deze vlucht wil- HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.40 Morgenwijding 10.00 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 De Antwoordman. 11.15 Pla ten. 12.00 Orgel. 12.25 In t spionnetje. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Lichte muziek. 12.50 Uit het bedrijfsleven, cause rie. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of pla ten. 13.20 Dansmuziek. 13.55 Beursberichten. 14.00 De verdwenen Koning, hoorspel. 14.45 Solistenkwart en piano, 15.15 Voor de zieken. 16.00 Van vier tot vijf. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitzending: Rijksdelen over zee: Voedingsproblemen in Zuid Nieuw Guinea. 18.00 Nieuws. 18.15 Voor de jeugd. 18.30 Jazz Sociëteit. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Gesproken brief uit Londen. 19.10 Lich te muziek. 19.45 Buitenlands overzicht. 20.00 Nieuws. 20.05 Radiojournaal. 20.15 Kamer orkest en blaastrio. 21,05 Disco-causerie. 21.45 Lichte muziek. 22.00 Brief aan een vriend, hoorspel. 22.30 Platen. 22.40 Sportactualitei- ten. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws. 8.20 Platen. 9.00 Voor de v-ouw. 9.40 Platen. 10.00 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Piano. 12.00 Angelus. 12.03 Lunchconcert. (12.30 Land- en tuinbouw mededelingen. 12.3312.40 Voor het platte land). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Cello en piano. 13.50 Platen. 14.00 Promenade-orkest. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Platen. 15.22 Omroeporkest. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Celloconcert. 17.00 Voor'de jeugd. 17.30 Platen. 18.10 Vocaal ensemble en soliste. 18.30 'Hes programma. 18.45 Leger des Heilskwartier. 19.00 Nieuws, en weerbericht. 19.10 Platen. 19.20 Discussie. 19.35 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Geva rieerd programma. 22.00 Tijdschriftenkro niek. 22.10 Pl-ten. 22.20 Orgelconcert. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 24.00 Platen. TELEVISIE (A.V.R.O.) 17.00 Voor de kinderen. 17.20—17.30 Schim- menfilm voor de kinderen. 20.15 Over smaak valt tetwisten, causjrie. 20.40 Actualitei ten en weerpraatje. 21.00 Een terugblik op 50 jaar theaterleven. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgel. 14.00 Engelse les. 14.15 Zang. 14.30 Franse les. 14.45 Orkest concert. 16.00 Te Deum. 16.45 Volkszang. 17.00 Nieuws. 17.10 Volksliederen. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Orkestconcert. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.50 Politieke causerie. 20.00 Platen. 29.10 Klank beeld. 20.40 Zang en piano. 21.00 Verzoek programma. 22.00 Nieuws. 22.15 Platen. 22.55 —23.00 Nieuws. BBC 2.0022.30 Nieuws, feiten van de dag, en: Engelse literatuurgeschiedenis. (Op 224 m.). ten maken van het huidige vliegveld in Rotterdam af langs dezelfde route terug naar Rotterdam. Of Noordwijk al dan niet in deze plan nen zal worden betrokken, hangt af van de vraag, of men daar een geschikt lan dingsterrein zal kunnen gereed maken. Tot nu toe achtte men dit nog niet mogelijk, doch de onderhandelingen daarover wor den voortgezet. Indien onverhoopt Noord- wijk zou uitvallen, dan zou men toch de vluchten willen maken via Scheveningen regelrecht naar Zandvoort. Alle vluchten, zowel tijdens de bollentijd als gedurende de zomermaanden, zouden dan uitsluitend gedurende de weekeinden en de feestdagen (Pasen-Hemelvaartsdag en Pinksteren) worden gemaakt. Nieuwe helihaven Mr. Van Fenema heeft medegedeeld, dat Zandvoort mede uit propaganda- oogpunt in principe er alles voor gevoelt, om als eindpunt van deze vluchten te wor den ingeschakeld. Evenwel zal getracht worden, in Zandvoort een ander landings terrein te vinden, dat meer in het dorps centrum gelegen is, of althans vlak daar bij. Het Caravancamp voldeed vorig jaar wel, doch bleek wat ver weg te zijn. Als- het meest ideale wordt gedacht het nog braak liggend terrein in de omgeving van Paviljoen Kiefer aan de Noord-Boule vard, waartegen de Rijksluchtvaartdienst vorig jaar bezwaren had. Hierover zal echter indien de voorgenomen plannen voor realisering vatbaar blijken, nieuw contact met de Rijksluchtvaartdienst wor den opgenomen. Er zullen uiteraard nog vele zalsen in details moeten worden geregeld, vóór van een definitieve doorvoering van de be staande plannen kan worden gesproken, doch men beschikt thans nog over voldoen de tijd om alles te kunnen regelen. Dit is dan ook de oorzaak geweest ,-dat men reeds zo vroeg in dit jaar de besprekin gen over deze helicopterverbinding is be gonnen. Het Amsterdams gerechtshof, dat Dins dag uitspraak deed, heeft met bevestiging van het rechtbankvonnis de 43-jarige grondwerker P. V. uit Heino. die 16 jaar geleden als 27-jarige jongeman zijn 24- jarig meisje Greet van M. uit Utrecht bij het zwembad de Lieshos te Jutphaas wurg de en begroef, wegens moord tot 7 jaar veroordeeld. De grondwerker trouwde in de oorlog met een andere vrouw en is thans vader van 2 kinderen. Zijn vrouw wist van het voorgevallene in 1939 niets af. De leden van de watersnoodcommissie uit de Tweede Kamer en de griffier dei- Kamer, mr. A. F.. Schepel, hebben een tocht door de Biesbosch gemaakt. Zij werden vergezeld door leden van de stich ting voor de landbouw in Noord-Brabant, de burgemeesters van de Biesboschge- meenten Werkendam, Made en Dussen, en vertegenwoordigers van de waterschappen de Brabantse Biesbosch, het Zuiderafwate ringskanaal en De Donge. Het gezelschap maakte de tocht in bo ten van de rijkspolitie. Het water in do Biesbosch stond hoger dan een paar dagen geleden en door de dijkbreuken stroomde het kolkend in en uit. ADVERTENTIE VERHUUR HOOGTEZON-APPARATEN Nassaustraat 5 - Haarlem - Tel. 15220 ADVERTENTIE Door belangrijke ontdekkingen op het gebied van pijnbestrijding is het mo gelijk geworden een tabiet te maken dat inderdaad beteren krachtiger helpt, ook daar waar andere middelen falen. De kennis van pijnbestrijding is in de loop der jaren regelmatig groter geworden. Geleerden hebben vastgesteld waan en hOG pijn ontstaat en zij hebben geleerd pijn te meten. Daarna hebben zij kans gezien de werking van een dei ouóste pijnbestrijders belangrijk te versier an door toevoeging van nieuw ontdek.e middelen. Deze combinatie werkt bij pijnen - en ook bij griep - beter dan elk middel afzonderlijk. BEROEMDE GENEESMIDDEL EN IN EÉN TABLET TEGEN PIJNEN EN GRIEP - 20 TABLETTEN i 85 ct De Maandagmorgen bij cfe Nederlandse Stoomblekerij te Nijverdal uitgebroken sta king, waarbij ongeveer 100 meisjes waren betrokken, is geëindigd. De meisjes waren in staking gegaan, omdat zij niet konden op schieten met hun nieuwe chef-controleur. De directeur zegde tenslotte toe, dat de be trokken controleur niet weer in de fabriek zou verschijnen. Hiermede namen de meis jes genoegen en besloten weer aan het werk te gaan. Ook werd overeengekomen, dat de meisjes van de verloren gegane tijd vijf uren zullen inhalen met overwerken. De rest van de verloren gegane tijd zal door de directie volledig worden uitbetaald. In antwoord op een vraag van een lid van de Provinciale Staten hébben Gedeputeerde Staten van Noordholland meegedeeld, dat de Vereniging Ha e riem in samenwerking met de Vereniging De Hollandse Molen pogingen aanwendt om tot de herbouw van de molen De Adriaan te geraken. Hiermee is evenwel een zeer aanzienlijk bedrag ge moeid. waarvan eerst een gedeelte zal moe ten zijn E" ngebracht of toegezegd, voor dat subsi'" -oeken bij de overheid zullen worden ii nd. (Van onze parlementaire redacteur) De voorstellen tot verhoging van de loongrens voor de sociale verzekeringen, van 5300 tot 6000 gulden gaven in de Eer ste Kamer prof. Molenaar (VVD) aanleiding tot de opmerking, dat het staats rechtelijk niet juist was, dat de Eerste Kamer thans het spits moest afbijten, nu de Tweede Kamer deze aangelegenheid vanwege de spoed debatloos had afge daan. Hij vond deze verhoging van de loon grenzen onjuist, aangezien de jongste alge mene loonronde is toegestaan wegens de toegenomen welvaart. Het zou zijns inziens aanbeveling verdienen geleidelijk steeds een groter deel van de premies voor reke ning van de werknemers te doen komen. De woordvoerder van de VVD achtte het minder verantwoord van de regering, dat zij in de Memorie van Antwoord kenbaar had gemaakt, er wel voor te voelen metter tijd degenen, die steun genieten van instel lingen voor maatschappelijke zorg, ook onder de verplichte verzekering te bren gen. De heer O o s t e r h u i s (P. v. d. A.), die zei geen behoefte te hebben thans op deze eigenlijk het aanhangige wetsontwerp niet rakende beschouwingen in te gaan, zou het beter hebben gevonden als vóór eind 1954 het voorgestelde de beide Kamers der Sta- ten-Generaal zou hebben gepasseerd. Met de inhoud van het wetsontwerp zelf, waar over de Stichting van de Arbeid eenstem mig gunstig had geadviseerd, kon hij ge heel accoord gaan. Ook ingeval van wel- ADVERTENTIE De Westduitse regering en de Westduitse radiostations zijn Dinsdag overeengekomen dat de Westduitse radiozender op de lange golf, die bedoeld is als tegenhanger van de krachtige, Oostduitse Deutschla ndse nder „voorlopig" zal worden beheerd door de N.W.D.R., de Noord westduitse Radio-om roep uit de Britse zóne. Dit nieuwe station zou op 1 Januari met zijn uitzendingen zijn begonnen, doch door meningsverschillen tussen de Bondsrege ring en de Westduitse omroepen over de leiding van dit station en verscheidene an dere kwesties is de inwerkingtreding van de zender vertraagd. Het station zal een vermogen hebben van 100 kilowatt. De „Deutschlandsender" heeft een vermogen van 300 kilowatt. (Wij tekenen hierbij aan, dat de Oost duitse „Deutschlandsender" werkt op een golflengte welke aan de Russische zóne bij de overeenkomst van Kopenhagen werd toegewezen, namelijk 384 meter. De West duitse „Deutschlandsender" gaat op een illegale golflengte, namelijk 1987 meter werken. Aan Duitsland werden uiteraard geen lange golven toegekend. Overigens werd ook in de Russische zóne reeds ge ruime tijd geleden een lange-golfzender van betrekkelijk geringe sterkte in gebruik 'enomen. De benaming „Deutschlandsen der" voor de krachtigste, het gehele Duitse .aalgebied bestrijkende radiostation, werd onder Goebbels voor het eerst gebezigd. Red.) vaartsvermeerdering achtte hij aanpassing van de loongrenzen op haar plaats; anders zou het zelfs op welvaartsvermindering kunnen uitlopen. De loongrens van 6000 mag nooit als „heilig getal", als „stop- grens" worden beschouwd. Aldus wenste de heer Oosterhuis vast te waarschuwen met het oog op een mogelijke nieuwe loon ronde. Staatssecretaris mr. dr, Van Rh ij n verklaarde hierna, dat de bedoeling van de wetsontwerpen slechts is de jongste loons verhoging van 6 percent in de sociale ver zekeringswetten te verdisconteren. Ook hij betreurde het, dat er veel tijd was heenge gaan met de voorbereiding van de ontwer pen. Ten dele kwam dit door de pogingen, die waren aangewend om het met de zie kenfondsartsen over de loongrenzen eens te worden. De staatssecretaris rekende voor, waarom het alleszins te rechtvaardigen valt de loongrens van 5300 op 6000 te bren gen. Het heeft weinig zin te laten nagaan of de premie geleidelijk meer ten laste van de werknemer zal kunnen komen, want het betreft hier iets dat binnen de loononder handelingen pleegt te vallen. Naar aanleiding van de opmerkingen van prof. Molenaar dat men de loongrenzen niet zo maar moet verhogen, zei de staatssecre taris, dat dit ook niet gebeurd is, want dan had, gezien de stijging van prijzen en oner in vergelijking met 1940, de loongrens op 8000 gebracht moeten worden. Ten slotte merkte mr. Van Rhijn nog op, dat we steeds meer naar een algehele volks verzekering gaan, zodat het dus wel dege lijk verantwoord kan zijn, ook de kleine zelfstandigen onder de verplichte verzeke ring te brengen. Na re- en dupliek werden de voorstellen zonder hoofdelijke stemming aangenomen, met aantekening van het tegen der VVD- fractie wat de verhoging der loongrens betreft. Ned. Herv. kerk Bèdankt voor Koudum (toez.) S. Kooi- stra te Welsrijp; voor Rhenen (toez.) L. v. d. Peut te Eist (U.) Aangenomen naar Gouda (vac. H. M. Cnossen) H. Huting te Vreeland, die be dankte voor 's-Gravenhage (als jeugd- pred.) Bedankt voor Katwijk aan Zee Ph. Log gers te Nigtevecht; voor Wezep R. W. Steur te Ouddorp (Z.H.) Beroepen te Wierden H. Harkema te Zeist; te Oosterhout (Geld.) H. Veenstra, hulpprediker aldaar. Aangenomen naar Engwierum A. v. d. Bovenkamp, vic. te Berlikum (Fr.). Geref. kerken Aangenomen naar Papendrecht (tevéns als evang.-pred. te Sliedrecht) L. de Nood te Oostvoorne. Aangenomen naar 's-Gravenhage-Loos- duinen (vac. H. W. Wierda) A. J. Brus- saard te Dieren. Geref. kerken onderh. art. 31 K.O. Bedankt voor Gouda J. J. de Vries te Zuidhorn. Aangenomen naar Hasselt J. Waagmees- ter te Baarn. Chr. Geref. kerken Tweetal te Deventer M. Drayer te Drachten en D. Coppoolse te Kornhorn. Bedankt voor St. Thomas (Canada) (Free Chr. Ret Church) D. Slagboom te Middelburg. Geref. Gemeenten Beroepen te Bossele J. B. Bel té Krab- bendijke. 43. In gesloten gelederen rukten de bouw vakarbeiders op naar het kasteel Usher. Er ging een dreigend gemompel op, toen zij het spookslot eindelijk in het oog kre gen. „Ha!", riep hun voorman, „daar 'heb je het bouwsel, dat in één nacht werd op getrokken! Wat moet er van ons worden, als ze alles zo vlug gaan bouwen? En bovendien nog wel door geestendoor geesten, die niet bij onze vakgroep zijn aangesloten! Zullen we ons het brood uit de mond laten stoten door vreemde werk krachten?!" „Neen!", klonk het in koor, „dat nemen we niet!" „Ten aanval dan!", riep hun voorman. „Weg met de bouw- geesten!" Hij stak zijn parapluie als een zwaard omhoog en liet zijn trompet schal len. Bij deze strijdlustige klanken mar cheerden de colonnes onverzettelijk op Panda, die op enige afstand met Jolhepop volgde, vroeg zich bezorgd af, waar dit allemaal op zou uitdraaien. Het speet hem., dat hij Jolliepop op het idee had gebracht, om de bouwarbeiders in deze zaak te i. gen, maar het was nu te laat, om er nog iets tegen te doen. Het rumoer bleef in tussen niet onopgemerkt in het kasteel. „Ei, ei", zei Joris, zich uit het raam bui gend, „de Vakbond is tegen mij in het geweer gekomen. Men schijnt bezwaar te hebben tegen geestes-arbeid Welaan, als zij met brute mankracht beginnen, zal ik hier brute geestkracht tegenover stel len...". BONN (ANP) Terwijl de stroom vluchtelingen uit Oost-Duitsland naar het Westen in het afgelopen jaar aanzienlijk is afgenomen, groeide het aantal Duitsers, dat van West naar Oost is verhuisd, gesta dig. Minister Oberlander, de West-Duitf minister voor het VI uch telingen wezen, eeft dit Maandag bekend gemaakt. Daar- it moest nie: worden afgeleid, dat de Oost- Duitse „democratische republiek" in de achting der Duitsers is gestegen. Veeleer schrijft men de stroming naar het Oosten toe aan het feit, dat het vorig jaar ge makkelijker is geworden naar Oost-Duits land te reizen. Daardoor zouden talrijke Duitsers, die uit het Oosten afkomstig zijn. aangemoedigd zijn om weer naar hun ge boortegrond terug te gaan. De arrondissementsrechtbank te Haarlem heeft op Dinsdag 11 Januari in staat van faillissement verklaard: de nalatenschap van Jan Walgien, ge woond hebbende te Beverwijk, H. Mande- weg 49. Rechter-commissaris: mr. H. G. Rambonnet. Curator: mr. M. L. Swaab te Beverwijk. De Nederlandse Christen Vrouwenbond, afdeling Haarlem-Noord kwam Dinsdag avond in het Jeugdgebouw Pijnboomstraat onder leiding van mevrouw L. van Zwie- ten de BlomKnoppers in een goed be zochte vergadering bijeen. Het in het vorig jaar aangewezen voor lopige bestuur werd thans als definitief bestuur gekozen. Na de pauze sprak de heer J. L. Munnik een kort propagandawoord voor de stich ting „Jong Haarlem Vooruit!" en vertoon de daarna een viertal UNO-films over de bestrijding van het analfabetisme in de economisch minder ontwikkelde gebieden, het wereldvoedselprobleem en de Unesco- hulp aan Griekenland. ADVERTENTIE Bij brand- en snijwonden, Pijnlijke kloven. Ruwe handen en Schrale huid. De Provinciale Staten van Noordholland zullen op Dinsdag 25 Januari en volgende dagen bijeenkomen om de provinciale be groting van het jaar 1955 te behandelen. De gemeenteraad van Bloemendaal zal Dinsdag 25 Januari vergaderen ter vast stelling van de begroting; de gemeenteraad van Heemstede op Donderdag 3 Februari en de gemeenteraad van Haarlem begint op Woensdag 2 Maart aan de behandeling van de gemeentebegroting. De Haarlemse Jazz Club houdt op Vrijdag 14 Januari ondèr de titel „Jazz Journal" in gebouw St. Bavo in de Smedestraat in Haarlem een film/muziek-avond. Het programma vermeldt de vertoning van een negental korte filmpjes, waaronder enige ..abstracte" en het optreden van de „Dixieland Wanderers", een der huisorkes ten van de c'ub. De musici zullen leden en introducé's demonstreren, op welke wijze een orkestrepetitie verloopt. Men beoogt met dit programma in bredere kring belangstelling te wekken voor de hedendaagse moderne muziek en voor de jazzmuziek in het bijzonder. Geen verlaging leges paspoorten in Noordholland Naar aanleiding van een vraag van de Pro vinciale Staten aan Gedeputeerde Staten heeft dit college meegedeeld, dat het niet ver antwoord is de provinciale leges voor de pas poorten te verlagen. Ter toelichting wordt opgemerkt, dat de kosten, die de provincie heeft te maken voor het afgeven van pas poorten door de gestegen personeelsuitgaven zijn gestegen. In verband met het feit dat ds. J. Kra mer, Nederlands Hervormd predikant te Aalsmeer, voor de tijd van een jaar is be noemd tot reserve-legerpredikant, is tot huiprediker te Aalsmeer aangesteld ds. Th. J. H. Speenbeek, emeritus-predikant te Wateringen. Verhoging. President Eisenhower heeft er bij het Congres op aangedrongen de j lonen van regeringsambtenaren en van. het personeel der posterijen met om streeks 5 percent te verhogen. Tevens stelde hij voor de posttarieven te ver hogen. Verder stelde de president een i ziekteverzekering voor regeringsarbei- ders voor. Misschien. Franse functionarissen hebben in Parijs verklaard, dat Frankrijk mo gelijk zou kunnen worden overgehaald tot overweging van „het beginsel van een geleidelijke terugtrekking van Franse troeoen uit de Libyse provincie Fezzan, onder bepaalde onmisbare ga ranties en voorwaarden. De Franse troeoen zijn in Fezzan gelegerd sedert de Noord-Afrikaanse campagne in de tweede wereldoorlog. De'provincie Fez zan grenst aan Algerije en Frans West- Afrika. Onnauwkeurig. Te Nieuw Delhi is tegen gesproken als zou India „officieus en vriendschappelijk" bij continentaal Chi na geprotesteerd hebben tegen het drukken van kaarten, waarop bepaalde gebieden in Noord-India en Birma als Chinees gebied zijn aangegeven. China j heeft verklaard, dat het hier oude en onnauwkeurige kaarten had betroffen en geenszins een „annexatie". Derde. De Amerikaanse soldaat William Verdtine. de laatste van de drie Ameri kanen die jarenlang in de Sovjet-Unie zijn vastgehouden, zal ter beschikking gesteld worden van de Amerikaanse autoriteiten in Berlijn. De Sovjet-minis ter van Buitenlandse Zaken, Molotov, heeft de Amerikaanse ambassade in Moskou hiervan op de hoogte gebracht. Zaterdag werden de twee andere Ame rikanen, William Marchuk en John Noble, door de Russen aan de Ameri kanen overgedragen. Verdtvenen. De politie van West-Berliin stelt een onderzoek in naar de verdwij ning naar Oost-Duitsland van Heinz i Stoecker, een vrogere functionaris van j de West-Duitse organisatie voor vluch- i telingen. Volgens de politie was Stoe cker op 1 Januari door het West-Duitse ministerie voor Vluchtelingen ontslagen, doch hij was toen reeds verdwenen, Waarschijnliik met medeneming van een aantal documenten van zijn dienst. Operatie. In Kenya is de grootste mili taire operatie tegen de Mau Mau be gonnen, waaraan negen Britse en Afri kaanse bataljons deelnemen. Men ver wacht dat het ongeveer een maand zal duren om het bosgebied van het Aber- dare gebergte, ten Noord-Westen van Nairobi, te zuiveren. In de afgelopen acht maanden hebben zich in Kenya bijna 500 terroristen overgegeven. De meesten gaven zich over, omdat zij zich realiseerden dat de terreurcampagne geen kans van slagen had, aldus een Britse jvoordvoerder. Terug. Ex-president Vincent Auriol is weer toegetreden tot de Franse socialis tische partij, die hij in 1947, toen hij voor zeven jaar tot president van Frankrijk werd gekozen, had verlaten. Nakroost. In Cap Bon is overleden Mo hammed el Haouari op 120-jarige leef tijd. Hij was naar men aanneemt de oudste man van Tunesië. Hij had 257 kinderen, kleinkinderen en achterklein kinderen. Zes maal. Aan Caryl Chessman, auteur van het boek „Dodencel 2455," die zes- enhalf jaar geleden wegens aanranding van vrouwen en ontvoeringen ter dood is veroordeeld, is voor de zesde maal uitstel van executie verleend. Hij heeft feiten naar voren gebracht, die naar de mening van de rechter misschien een beroep en een herziening van zijn pro ces rechtvaardigen. Chessman verdedigt zijn zaak zelf. Nagelaten. Radio-Moskou heeft gemeld, dat er „een verbeterde en geverifieerde" tweede uitgave van de verzamelde wer ken van Marx en Engels in de Sovjet- Unie zal worden uitgegeven. De werken zullen thans strikt volgens de door Marx nagelaten aanwijzingen worden uitgegeven. ADVERTENTIE Genezende warmte door wrijven met: DAAR ZITTEN WE NU opgescheept met het corduroy of ribfluweel, dat tegenwoor dig erg in dé mode is, zowel voor onver- slijtbare jongensbroeken, als voor schilder achtige colbertjasjes. Het corduroy is, zoals ieder weet, zeer zeker geen moderne stof, al werd het pas in de laatste jaren algemeen geaccepteerd. Schilders liepen er graag in rond, getooid met lange haren, flodderdas en flambart, in de eerste plaats om te laten zien welk ambacht zij bedreven, maar niet minder om de kwali- V. teit van het weefsel, dat hun producten vaak aanzienlijke tijd overleef de. Ook als werkkleding was corduroy in de eerste helft van deze eeuw zeer in trek. Maar dit alles zegt ons nog niets aan gaande de betekenis van het woorddat volgens sommigen is afgeleid van de Franse term „corde du roi". De stof zou dan aanvankelijk alleen in Frankrijk ver vaardigd en voor 's konings jachtkleding aangewend, zijn. Maar beioijzen om deze theorie te slaven zijn er niet. Een andere opvatting, die eveneens maar een slag in de lucht is, luidt, dat de naam van de stof is afgeleid van de purper-kleur. Purper was de koningskleur, en heette in het Frans „couleur du roi"; via de vervorming coulourduroy, zou zich daaruit het cordu roy hebben ontwikkeld. De oudste papieren heeft echter Enge land, want de London Gazette van 1722 sprak reeds van een „grijze duroy jas". En George Washington bestelde ter gelegen heid van zijn huwelijk in 1759 bij een Con dense relatie „een licht zomerpak van duroy". Het vervelende is echter, dat we niet weten of deze d.uroy-stof enig verband houdt met het corduroy dat wij kennen. Men vermoedt, dat destijds een Engelse fabrikant een speciale stof heeft vervaar digd, die met de naam van de fabrikant werd aangeduid. Wanneer deze fabrikant Duroy heeft geheten, werd zijn speciale textiel aanvankelijk duroy-stof genoemd, later kortweg duroy. Iets dergelijks kennen wij ook met eigennamen, die op de producten zelf zijn overge gaan, maar we kunnen daar van geen voorbeelden noe men. omdat we geen reclame mogen maken. Althans niet op deze plaats. Men vermoedt verder - u ziet, hoe on zeker alles blijft - dat een andere fabri kant een soortgelijke duroy-textiel zou hebben vervaardigd, echter met dit ver schil, dat op de stof een ribbel zou zijn gelegd. Deze stof zou dan de naam rib- duroy, ofwel corduroy hebben gekregen. Maar feiten, die dergelijke vermoedens en fantasieën kunnen schragen, zijn niet aan wezig. Daarom is het wellicht verstandig zowel de mogelijkheid van de Franse als van de Engelse afkomst van het woord open te laten en beide landen er eerlijk om te laten vechten. Opdat het aantal twist punten in de wereld toch vooral niet zal verminderen. Voorts vraagt een lezer, of het juist is dat de R.K. kerk, op straffe van excom municatie, vroeger het roken verboden heeft. In deze vorm gesteld, moet de vraag ontkennend worden beantwoord, maar iets in die richting heeft toch wel plaats gevonden. Daarover Vrijdag, want morgen volgt de herplaatsing van ons artikeltje over Arabische cijfers, mét de beloofde illustratie. (Nadruk verboden) H. PéTILLON

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 2