Helicoptère haalde zestien man van gestrand Noors schip Cost a Ricanen drijven de invallers naar de grens Italië in beginsel accoord met wapenpool-project Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Gatt" reddeloos op dwarsdam van pieren bij de Hoek r „Cycloop" uit naar Zweeds schip „Zes dagen verzwaard" voor overtreding van liftverbod Mendès-France een dag later naar Adenauer Poëzie van Januari Het woord is aan Organisatie van Amerikaanse Staten zvacht rapport van commissie af Bourguiba-interview trekt grote aandacht in Frankrijk Rumoer in de Italiaanse communistische partij 69e JAARGANG No 158 DONDERDAG 13 JANUARI 1955 299e JAARGANG No 5 Met machineschade bij Texel in nood Teleurstelling en verbazing in Bonn „Geen basis in IJmuiden" zegt ministerie van Marine Washington houdt Formosa in toom COST> Oostenrijkse krant werd in beslag genomen Partij van Bustamente in Jamaica verslagen Rebellie tegen leider Togliatti Weerrapport 60 00 n fi sg II 3 0,2 -16 0 0,1 -1 0 0 0 0 -1 1 -1 12 0 1 0 -1 12 10 0 16 0 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaame 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteurs Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. ƒ7.-Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Het Noorse stoomschip „Gatt" (1550 ton) is Woensdagavond omstreeks half elf voor het Zuiderhoofd in de Nieuwe Waterweg aan de grond gelopen, nadat het bijna in aanvaring was geweest met het Duitse schip „Bayernstein". De „Gatt" bevindt zich in een benarde positie. Het is voor reddingboten en sleepboten onbereikbaar maar een helicoptère van de „Karei Doorman" is er vanmorgen in geslaagd een spectaculaire redding van 16 bemanningsleden uit te voeren, waardoor een nieuwe, riskante tocht van de vlet „Directeur Goudriaan" kon worden vermeden. Het vlieg- dekschip lag op dat moment 15 mijl buiten de Waterweg de hoge zee af te rijden. Om 9 uur verscheen de helicoptère boven het wrak van de „Gatt" en tussen kwart ©ver 9 en 10 uur heeft men in vijf vluchten alle 16 zich nog aan boord bevindende zeelui gered en achter de seinpost aan de wal gebracht. Het toestel werd gevlogen door It. ter zee, vlieger 2e klasse P. M. v. d. Wel. Vannacht hebben zeven van de ongeveer 23 opvarenden zich via een touw op de pier laten zakken. Zij zijn door de reddingvlet „Directeur Goudriaan" aan wal gebracht. Het schip bevindt zich in een soortgelijke positie als destijds de „Spanker", zij het dat de „Gatt" vlak tegen het Zuiderhoofd Bit. Omstreeks 22.30 uur voer het Duitse schip „Bayernstein" de Nieuwe Waterweg in. Uitgaand was op dat moment het van Botterdam komende en in ballast varende Noorse s.s. „Gatt". Beide schepen hadden loodsen aan boord. Er was een krachtige West-Noord-Westen wind (windkracht 7). Door nog onopgehelderde oorzaak veran derde 't Noorse schip, toen het de „Bayern stein" zeer nabij was, plotseling van koers; het ging snel naar bakboord. De seinpost te Hoek van Holland gaf de „Gatt" het sein U, hetgeen betekent „uitkijken, u bevindt zich in gevaar". Door een prachtige ma noeuvre voorkwam de „Bayernstein", die( tijdig het gevaar had bemerkt, een aan-' varing. De „Gatt" raakte evenwel steeds verder uit de koers. Het schip passeerde de boei aan de verkeerde kant en strandde om 23.37 uur ter hoogte van het Zuider hoofd. Om 22.57 uur zond de „Gatt" door middel van een stakellicht (brandende pe troleum) noodseinen uit, die later met lam pen werden herhaald. De sleepboot „Maas" van L. Smit en Co. was toen al gewaar schuwd en koos kort na elf uur zee. Om streeks kwart over elf was ook de red dingboot „President Jan Leis" buiten gaats. De positie van de „Gatt" bleek evenwel van dien aard, dat het voor de „Maas" èn de reddingboot onmogelijk bleek hulp te verlenen. Zweeds intermezzo De reddingboot was juist op de terugweg toen er seinen om hulp van de Zweedse tanker „Taros" binnenkwamen. Ook de sleepboot „Maas" zette daarheen koers en bracht de Zweed, die zijn anker had ver speeld, veilig binnen. De hulp van de „Pre sident Jan Leis" was hierbij niet nodig. Zij keerde naar Hoek van Holland terug. De bemanning onder schipper W. Seeters stapte omstreeks het middernachtelijk uur in de Berghaven echter meteen over op de nieuwe aanwinst van de K.N.Z.R.M., de kleine reddingvlet „Directeur Goudriaan" Deze reddingvlet werd op 4 Januari aan het kuststation Hoek van Holland toegevoegd. Om 0.35 uur vertrok de „Directeur Goudriaan" uit de Berghaven voor de eer ste reis in actieve dienst. Via de geul langs het Zuiderhoofd, die door een stenen dam- wand van de Nieuwe Waterweg is geschei den, wilde de schipper van de „Directeur Goudriaan" een poging doen de „Gatt" te bereiken. Het was een moeilijk karwei, omdat het in de geul, vanwege de gevaar lijke ondiepe plaatsen met stenen obsta kels, moeilijk manoeuvrëren is. Stout stukje De bemanning van de reddingvlet vond op het Zuiderhoofd zeven leden van de be manning van de „Gatt", die zich juist met vereende krachten en onder zeer moeilijke omstandigheden in veiligheid hadden ge steld. De afstand tussen het schip en de pier is weliswaar zeer gering, doch voor de opvarenden nog te groot om zonder moeite aan land te kunnen komen. Eén van de ongeveer 25 opvarenden had zich met een touw naar beneden laten zakken. Zijn stoute kunstje werd beloond: hij bereikte veilig, zij het met inspanning van alle krachten, de pier. Hij maakte het touw aan de stenen damwand vast, waarna zes an deren zich onder iets gunstiger omstandig heden eveneens langs het touw naar be neden lieten zakken. De zeven bemannings leden stapten vervolgens aan boord van de „Directeur Goudriaan", die daarna naar de Berghaven in Hoek van Holland terug keerde. Inmiddels was in Hoek van Holland alles in gereedheid gebracht om de drenkelingen te kunnen ontvangen. Om kwart over twee stapten de zeven geredden aan wal. Zij werden in het magazijn van de redding maatschappij van droge kleren voorzien en werden daarna naar het „Drenkelingen- hötel Amerika" gebracht. Lotgenoot van „Spanker"? Naar gevreesd wordt is het Noorse s.s. „Gatt" voorbestemd eenzelfde tragisch lot te ondergaan als de „Spanker". Men zal Op noodseinen van het Zweedse, 2646 ton grote stoomschip „Boreland", die vanmor gen omstreeks 7 uur werden opgevangen, heeft de sleepboot de „Cycloop" van bureau Wijsmuller onder commando van kapitein A. v. d. Wiele vanmorgen om half negen IJmuiden verlaten. De Zweed drijft op ongeveer 40 mijl be westen Texel met machineschade. Bureau Wijsmuller heeft inmiddels, zo vernamen wij, met de rederij van de Zweed, de maat schappij Tirfing van de Svenska-Orion-lijn te Gothenburg een contract afgesloten. (De Boreland werd in 1938 gebouwd). Nieuwe noodseinen Vanmorgen tegen kwart voor elf ontving Scheveningen-Radio noodseinen van een Zweeds schip, de „Bohus", dat op 54.45 N.B. en 2.35 O.L. (130 mijl N.W. van Den Helder) in moeilijkheden verkeert. Het schip is midscheeps gebroken en de marco nist vroeg om onmiddellijke assistentie. De „Holland" van Doeksen probeert contact te krijgen. Ook de „Norania", een Zweeds schip, is naar de „Bohus" onderweg om te helpen. Behalve het Zweedse schip „Norania" zijn nog vele schepen naar de „Bohus" onderweg. Het dichtstbijzijnde schip zal vanavond om 6 uur bij het in nood verke rende schip zijn. Le loodsdienst van IJmuiden werd te 10.45 uur voor grote schepen hervat. Aan twee uit Amsterdam afkomstige en in Den Haag gelegerde militairen is door hun regimentscommandant wegens over treding van het liftverbod zes dagen ver zwaard arrest opgelegd. Naar van de legervoorlichtingsdienst ver nomen wordt, luidt de motivering van deze straf dat de beide militairen „met het ken nelijk doel om het door de minister van Oorlog uitgevaardigde liftverbod voor mi litairen te ontduiken, zich op 3 Januari omstreeks 7.30 uur naar de Sloterweg be gaven in de hoop aldaar een auto te ont moeten, voorzien van de letters MMMof soortgelijk teken, waarbij, naar hun door een bericht in de dagbladpers bekend was, tot uiting wordt gebracht dat militairen gratis mogen meerijden; en na aldaar in derdaad een dergelijke auto ontmoet te hebben, in deze auto mee zijn gereden naar hun standplaats 's Gravenhage". bij daglicht de situatie nog eens overzien en dan zullen deskundigen bepalen of er nog enige kans is het schip dicht genoeg te benaderen. Veel hoop op losslepen geeft men niet. Het schipt ligt geheel buiten be vaarbaar water, tegen een kleine dwars dam gesmakt een soort uitloper die mede de verbinding vormt, tussen de op het eiland Rozenburg gelegen Zuiderpier en een overlangs in de Waterweg gelegen dam, die tezamen een gedeelte ondiep en voor de scheepvaart onbruikbaar water omsluiten en slechts door een inham, het „Dode gat", met een klein platboomd vaar tuig bevaren kan worden. (Van onze correspondent in Bonn) Met teleurstelling en verbazing is in West-Duitse regeringskringen het bericht ontvangen dat Mendès-France niet heden zoals verwacht werd per vliegtuig uit Rome naar naar Baden Baden zal komen, doch pas Vrijdag per trein zal arriveren, zulks omdat het weer te ongun stig is om te vliegen. Men had gehoopt dat de Franse premier en bondskanselier Ade nauer elkaar vanavond al zouden ontmoe ten. Het diner is afgelast Het dagblad „Der Mittag" schrijft onder het opschrift „Conferentie-weder?": „Wij achten Mendès-France in staat plotselinge oesluiten te nemen wanneer hem iets niet past. Zo heeft hij indertijd het bezoek van zijn staatssecretaris Guérin De Beaumont kortweg afgezegd omdat dr. Adenauer hem had geërgerd. Waarom zouden ook niet atmosferische storingen van politieke aard de oorzaak kunnen zijn van Mendès- France's vertraging?" ANP) De conferentie zal op zuiver Duitse bodem worden gehouden en niet op een parket, waaraan nog de gladde was der bezetting kleeft. Tot dusver gold het als zeker, dat de delegaties elkaar zouden ontmoeten in „Mariahalden", een luxueuze villa, die nog altijd gerequireerd is en waarin de Franse Hoge-Commissaris zijn gasten pleegt te ontvangen. Dr. Adenauer heeft er evenwel prijs op gesteld Mendès- France bij zijn eerste bezoek aan de bonds republiek als gast te ontvangen en na lang wikken en wegen hebben de leiders van het protocol thans overeenstemming ver kregen: de ontmoeting der delegaties zal plaats vinden in het Duitse hotel „Bahn- hof". De Duitsers zal daardoor het wat pijnlijk beschouwde voorrecht bespaard blijven gast in eigen land te zijn. Het ministerie van Marine deelt mede, dat daar niets bekend is omtrent plannen, die er zouden bestaan over het inrichten var. een beperkte marinebasis in IJmuiden. Daartoe zou het in de bedoeling liggen, zo melden bepaalde berichten, niet alleen manschappen in IJmuiden te legeren, maar ook aan de Noordzijde van het Noordzee kanaal een meergelegenheid voor marine vaartuigen te maken nabij de Bergings haven. WASHINGTON (Reuter) Volgens een in het Amerikaanse congres bekend ge maakte nota wisseling tussen de Verenigde Staten en nationalistisch China heeft Tsjang Kai Sjek zich schriftelijk verbon den niet zonder Amerikaanse toestemming over te gaan tot een aanval op het Chinese vasteland. De woonark is een winters paleisje ge worden, een stel wielen, het web van een sneeuwige spin, vaten en teilen sieraden van ijzige fantasie. Dat is de poëtische aanblik, die Januari ons hier biedt. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S Albert Einstein: Nationalisme is een kinderziekte: de mazelen der mensheid. SAN JOSE (Reuter-AFP) De Orga nisatie van Amerikaanse Staten is Woens dag opnieuw te Washington bijeen geko men ter bespreking van bet Costa Ricaanse verzoek om militaire en materiële hulp van de 21 Amerikaanse republieken om de „in vasie" in Costa Rica te weerstaan. Costa Rica liet vóór de bijeenkomst we ten, dat het onmiddellijke wapenzendingen zou verzoeken. „De open steden van Costa Rica worden door militaire vliegtuigen van vreemde landen met machinegeweervuur bestookt. Costa Rica bezit geen luchtmacht en geen verdediging om het hoofd te bie den aan deze aanvallen". De Nicaraguaanse ambassadeur te Washington, Sevilla-Sacasa, ontkende bij aankomst bij het conferentie-gebouw, dat Nicaragua de aanvallen op Costa Rica steunt. De raad van de organisatie heeft beslo ten zich via de radio in verbinding te stel len met de commissie van onderzoek om een inleidend rapport te krijgen over de toestand ter plaatse alvorens een besluit te nemen over het Costa Ricaanse verzoek. De commissie van onderzoek heeft San Jose Woensdag niet kunnen bereiken, daar het internationale luchtverkeer was gestaakt. Men hooDt vandaag in Costa Rica aan te komen. De regeringen van de Amerikaanse landen werd verzocht een einde te maken aan niet aangegeven vluchten van haar vliegtuigen boven andere landen. De generale staf van Costa Rica deelt mede. dat „men op het punt staat de on- standige beweging geheel te onderdruk ken". Men was bezig met de achtervolging van de duizend rebellen, die in Noordelijke richting vluchtten. President Figuéres heeft president So- moza van Nicaragua verantwoordelijk ge steld voor de invasie. Hij had aanhangers van de vroegere Costa Ricaanse president Rafael Colderon Guardia, die naar Nica ragua waren uitgeweken,van wapens voor zien. De herovering van Villa Quesada door de Costa Ricaanse troepen was het begin van een ommekeer in de stand van'zaken De Verenigde Staten hebben meegedeeld dat het, zoals door de Organisatie van Ame rikaanse Staten is verzocht, onmiddellijk vliegtuigen ter beschikking zal stellen voor „vreedzame waamemingsvluchten" boven Costa Rica. -ZIZCUU8RA f L'MAlA kCAALöO •qucsadaN -NICOV^^^alaju^A -LAJV*TA JOH De „New York Times" ziet als oorzaak van het conflict een persoonlijke animosi teit lussen president Figueres en generaal Somoza. Figueres had Somoza in 1948 tegen zich ingenomen, toen hij een opstand leid de tegen de toenmalige president van Costa Rica, Picado, een vriend van Somoza. Volgens Radio-Moskou zijn de gebeur tenissen in Costa Rica door de „United Fruit Company", een grote Amerikaanse maatschappij, teweeg gebracht. De om standigheden van deze actie ziin gelijk aan die in Guatemala in 1954. Nu wordt Nicaraguaans grondgebied door de huur lingen van de buitenlandse monopolies ge bruikt als basis voor gewapende inmen ging en het is geen geheim wie achter deze aggressie staat", aldus radio-Moskou. President Somoza heeft in een telefoon gesprek met de „New York Times" ver klaard dat zijn land de diplomatieke be trekkingen met Costa Rica niet had afge broken en ook niet van plan was dat te doen. Hij zou een andere zaakgelastigde naar Costa Rica sturen als deze tenminste ook niet tot „persona non grata" wordt verklaard. ROME (Reuter/A.F.P.) Aangenomen wordt, aldus Reuter, dat de premier, Men dès-France, bij zijn besprekingen met Ita liaanse regeringsvertegenwoordigers op be langrijke punten overeenstemming heeft bereikt over het Franse voorstel tot instel ling van een Europese wapenpool. Naar verluidt zou hij voorgesteld hebben, dat een Italiaan de leiding zou hebben van het voorgestelde bureau ter controle van de bewapening in het kader van het West- Europese defenstiestelsel. Frankrijk heeft Italië ook een aandeel aangeboden in het tot ontwikkeling brengen van Franse Noord-Afrikaanse gebieden, zulks tezamen met Duitsland. Men neemt verder aan dat verdeeldheid onder de Italianen overeenstemming heeft verhinderd over een Frans voorstel, om zo spoedig mogelijk besprekingen met Moskou te beginnen. Rèuter kon geen officiële bevestiging verkrijgen van de berichten, volgens welke de Amerikaanse en Britse ambassades er bij Italië op aangedrongen zouden hebben, deze kwestie „voorzichtig te benaderen". In Franse en Italiaanse bevoegde kringen wordt verklaard, dat Italië in grote trekken het voorstel voor een Europese wapenpool Van onze correspondent in Parijf) Het interview dat Bourguiba, voorzitter van de Neo Destour-beweging, de Tunesische vrijheidspartij, onze reisredacteur en onze Parijse correspondent dezer dagen toe stond, heeft de algemene aandacht getrok ken in Frankrijk. Vrijwel alle ochtend- en avondbladen hebben uitvoerige uittreksels uit het interview overgenomen. Het vraag gesprek van de nationalistische leider en onze medewerkers wordt beschouwd als een nieuw element in de Frans-Tunesische dialoog. Voor het eerst is door de man, die stellig het recht heeft, uit naam van het Tune sische volk te spreken, de Franse regering en, nog sterker, het parlement, nu immers met grote klem gewaarschuwd voor de onoverzienbare gevaren, die een dreigende breuk voor beide landen betekenen zullen. Alle ministers van de Tunesische dele gatie zijn intussen op verzoek van de pre mier Tahar Ben Ammar naar hun vader land teruggekeerd om aan een belangrijke kabinetszetting deel te nemen en de Bey van de stand van zaken in Parijs persoon lijk op de hoogte te brengen. Er is door de Tunesiërs een communiqué uitgegeven, waarin wordt gezegd dat tot hun vertrek al enige dagen geleden beslo ten was. De bedoeling van deze mede deling is blijkbaar het verband te ont kennen. dat tussen de verklaringen uit Bourguiba's interview en het vertrek van de Tunesische delegatie gelegd zou kunnen worden. Men verwacht dat de Tunesiërs niet in Parijs terug zullen keren voor premier Mendès-France zelf de leiding der bespre kingen weer op zich zal kunnen nemen. In diplomatieke Fanse kringen wordt de hoop uitgesproken dat voor de heropening van de conferentie, die dus niet werd af gebroken de wederzijdse standpunten vol doende zullen zijn geëvolueerd om alsnog tenminste een voorlopig accoord mogelijk te maken. heeft aanvaard, doch dat Italië op belang rijke punten voorbehoud heeft gemaakt. Het zou geweigerd hebben in te stemmen met het beginsel, dat de Amerikaanse mili taire hulp via de voorgestelde wapenpool en niet rechtstreeks van Washington uit verdeeld zou worden. In het eindcommu- niqué wordt dan ook niet gezegd, dat Italië het wapenpool-voorstel heeft aanvaard. Italiaanse leiders hadden aanvankelijk hun twijfel uitgedrukt over de positie van Italië, dat bijna geen wapenindustrie heeft, in een wapenpool, waaraan twee grote pro ducenten zouden deelnemen. Tenslotte had men zich echter neergelegd bij het argu ment van Mendès-France, dat het in ieder geval beter was, om in de wapenpool zit ting te hebben, dan er geheel buiten te blijver- De besprekingen duurden drie uur langer dan oorspronkelijk was voorzien. Het enige exemplaar van het communiqué werd aan de wachtende correspondenten haastig voorgelezen en er heerst verwarring, aldus Reuter. In R.K. kringen te Rome is men van mening, dat de audiëntie, die de Paus aan Mendès-France heeft verleend, een poli tieke weerslag zal hebben in Frankrijk, waar een aantal krachige tegenstanders van de premier tot de R.K.-fracties be hoort. De Paus verleende Mendès-France een audiëntie tegen het advies van zijn artsen in. Mendès-France heeft twee zeld zame werken van de schrijver Bossuet (ze ventiende eeuw) aangeboden. De Paus schonk de vrouw van de Franse premier een boek over de werken van Raphaël. De andere leden van het gezelschap van de Franse premier kregen ieder een zilveren Pauselijke médaille. (United Press) Mendès-France heeft in een persconferentie te Rome verklaard dat Italië alle punten van zijn plan voor een West-Europese wapen-„pool" heeft goed gekeurd. „Er bestond overeenstemming in zake elk détail van het Franse voorstel." „Er is critiek geleverd op het communi qué, dat niet precies geweest zou zijn. Het zou echter onhoffelijk geweest zijn en van weinig goede smaak getuigd hebben, als de twee landen formeel zouden hebben be kendgemaakt dat zij reeds in principe de wapen-pool hebben geaccepteerd, die op 17 Januari tussen de zeven West-Europese landen zal worden besproken." Wedijver Kroesjtsjev-Malenkov WENEN (Reuter) De Russische be- zettmgsautoriteiten hebben de editie van Woensdag van de socialistische „Arbeiter Zeitung" iin Neder-Oostenrijk en Burgen- land in beslag genomen. In deze editie was een hoofdartikel opgenomen over rivali teit tussen Malenkof, de Russische premier en Kroesjtsjev, de eerste secretaris van de Sovjet-communistische partij. De woordvoerder van het Oostenrijkse ministerie van Binnenlandse Zaken, die dit in Wenen bekendmaakte, verklaarde, dat het blad in de Sovjet-sector van Wenen niet in beslag genomen was. KINGSTON (Reuter) Bij de verkiezin gen in Jamaica is de Labour-partij van William Bustamente, na tien jaar aan de macht te zijn geweest, door de nationale volkspartij van Norman Manly verslagen. ROME (United Press) Een groep communistische „rebellen" heeft een pam flet uitgegeven, waarin de twee millioen Italiaanse communisten opgeroepen worden zich met kracht te verzetten tegen „de persoonlijke heerschappij en politieke tiran nie" van de leider der partij', Falmiro Tog liatti. In de oproep, die is opgesteld door verschillende leden van de oude garde der partij, wordt Togliatti er van beschuldigd politieke discussie te verstikken en hoge partijfuncties aan vroegere fascisten te ge ven. Geklaagd wordt dat Togliatti de par tij-organisatie heeft opgeofferd aan zijn parlementaire tactiek en politieke exploi tatie van het schandaal Wilma Montesi. Men gelooft dat de 63-jarige Bruno For- tichiari, een van de oprichters van de Ita liaanse communistische partij na de eerste wereldoorlog, achter het pamflet zit. Jour nalisten die probeerden Fortichiari te spre ken te krijgen, werden bij de deur wegge stuurd door leden van communistische „knokploegen", die verklaarden dat For tichiari aan een gezwel Ijjdt. (van hedenmorgen 7 -uur) weers l t? s zo es tand cd c-g S* zS Helsinki onbewolkt WZW 5 -5 Stockholm licht bew. windstil Oslo sneeuw N 2 -8 Kopenhagen geheel bew. ZW 8 Londen licht bew. windstil -3 Amsterdam zwaar bew. WNW 13 Brussel nevel WZW 6 Parijs zwaar bew. windstil 13 Bordeaux regen W 3 13. 7 Grenoble regenbui NW 812 Nice onbewolkt W 8 18 Warschau sneeuw OZO 4 -3 Berlijn geheel bew. WZW 10 0 Frankfort onbewolkt ZZW 5 -5 2 München zwaar bew. WNW 4 52 Zürich zwaar bew. W 6 4 Genève zwaar bew. N 6 19 Locarno licht bew. N 2 2 Wenen zwaar bew. NW 2 4 5 Innsbruck regen O 4 3 Rome geheel bew. Z 3 14 Neerslag laatste 24 uur. PLAATSELIJK SNEEUWBUIEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond, opge maakt om 10 uur: Veranderlijke bewolking met plaatse lijk sneeuwbuien. Langs de Wadden- kust matige tot krachtige Westelijke tot Zuid-Westelijke wind. Elders over wegend matige wind, aanvankelijk tus sen Zuid-West en Zuid-Oost, later ver anderlijk. Vannacht op de meeste plaatsen lichte vorst, morgen overdag temperaturen om het vriespunt. 14 Januari Zon op 8.45 uur. onder 16.57 uur. Maan op onder 10.46 uur. Maanstanden 15 Jan. 23.13 uur: Laatste kwartier 24 Jan. 2.06 uur: Nieuwe maan 31 Jan. 6.05 uur: Eerste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 13 Jannari Hoog water: 6 58 en 19.15 uur. Laag water: 2.34 en 14.54 uur. Vrijdag 14 Januari Hoog water: 7.42 en 19.57 uur. Laag water: 3.11 en 15.34 uur.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 1