Egyptische duisternis heerste vijf minuten in Londen Weerbericht het Rookdeksel onderschepte zonlicht volkomen OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Costa Rica verliest terrein aan de opstandelingen Kremlin biedt Bonn normale diplomatieke relaties aan Diplomaat overleden Ongekend meteorologisch verschijnsel Gas- en huisbrand oliën duurder Prinses leidde „Vasum" naar zijn element Verenigde Staten stellen vier jagers beschikbaargemachtigd door OAS Het woord is aan West-Duitsland reageert afwijzend Politie-ambtenaren vandaag weer in dienst Moskou levert atomen voor de vrede MAANDAG 17 JANUARI 1955 Skobeltsin in New York voor atoom-overleg Zuidpool-expeditie vindt klein-Amerika onbruikbaar Melk goedkoper in Sittard en omgeving Watersnood dreigt Joegoslavië zal Birmaanse brigade uitrusten Velser affaire afgesloten Bonn en Brussel zün in principe voor wapenpool Aan Tsjechoslowakije, Roemenië, Oost-Duitsland en Polen Over Nederland trok depressie Weerrapport 69e JAARGANG No 161 Hoofdkautoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad 299e JAARGANG No Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. ƒ7.-Losse nrs. 12ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. VV. Peereboom en A. D. Hu ijsman Jhr. mr. R. do Ma rees van Swinderen is vannacht te Londen overleden. Hij heeft. elfS voor deze tijd waarin zoveel mensen zolang blijven, wel een buitengewoon hoge leeftijd bereikt. Hij is 94 jaar geworden. De eerste markante data in het levensbericht van zulk een man liggen in een wonderlijk ver verleden: er zijn negenenzestig jaar ver streken sinds hij te Groningen, waar hij geboren was en gestudeerd had, promo veerde op een dissertatie over het Suez- Kanaal. Dat was toen ongetwijfeld een onderwerp dat sterk in de belangstelling stond, want het in 1869 door de Franse keizerin Eugénie plechtig geopende ka naal, de schepping van haar neef Ferdi nand de Lesseps, was nog jong. De Marees van Swinderen ging in diplomatieke dienst; hij'was later achtereenvolgens Nederlands gezant te Boekarest,te Belgrado,te Washing ton €r. in Mexico City. Daarna werd hij pillister van Buitenlandse Zaken in het kabinet-Heemskerk, bleef dat vijf jaar en werd toen tot gezant te Londen benoemd. Vierentwintig jaar lang, tot hij op zijn 77ste aftrad, zou hij ons land bij ..the Court of S; James" dat is de officiële aanduiding - vertegenwoordigen. Pas in 1937 kwam dit einde van zijn diplomatieke loopbaan; hij werd toen president van de Anglo- Batavian Society die ook do Engels-Neder- landse betrekkingen dient. Als gezant had hij die ongetwijfeld voortreffelijk bevor- derf. Zijn tijd was een andere, ook in de diplo matie, dan de huidige. Al opende die tijd met het tijdvak van de eerste wereldoor- lég. dat ook voor ons gezantschap vele problemen en moeilijkheden opleverde Xederland zelf voerde nog niet de actieve buitenlandse politiek, waarin het pas na ie tweede wereldoorlog tenvolle betrokken zou worden. Wel leidde Van Swinderen, tijdens de onderhandelingen over de Vrede van Versailles in 1919, de Nederlandse delegatie die bij de vredesconferentie op trad inzake herziening van de verdragen van 1839: de netelige kwesties betreffende de Schelde. Zijn mede-gedelegeerde was een onzer grote juristen uit het verleden: prof. mr. A. A. H. Struycken. Het was een moeilijke missie en Nederlands positie als neutraal-gebleven mogendheid temidden der ex-oorlogvoerenden was niet sterk. Men slaagde erin de vele klippen te om zeilen, nadat de situatie op een kwaad moment dermate critiek geworden was, dat de delegatie het nodig had geacht, plotse ling naar Nederland te vertrekken. Een paar weken later keerde zij terug en wer den de onderhandelingen der commissie van-zeven, waarin vijf grote mogendheden met Nederland en België zitting hadden en die „le différend hollando-belge" moest pogen op te lossen, hervat. Als gezant te Londen heeft de Marees van Swinderen alleen al door zijn persoon lijkheid veel voor ons land gedaan. Hij „kende iedereen". Hij was een levendig, steeds opgewekte kleine man, vol humor en schranderheid en hij begreep de Engelse aard als maar zeer weinige buitenlanders. Niet alleen stond hij in Londen hoog in aanzien, maar bovendien behoorde hij tot degenen met wie de Engelsen bij voorkeur in contact kwamen. Als Nederlands dag bladcorrespondent te Londen heb ik dat na de eerste wereldoorlog jarenlang kunnen waarnemen: als journalist heb ik boven dien ervaren hoe onze gezant de betekenis en de taak van Pers en openbaarheid be greep en daarnaar handelde. Hij behoorde tot die overheidspersonen aan wie men als journalist herinneringen van erkentelijk heid en respect bewaart, waarvan men gaarne wil getuigen. Bij zijn heengaan doe ik dat dan ook. De verstandhouding tussen Overheid en Pers is te allen tijde een zaak van publiek belang; in de tijd waarin de Marees van Swinderen gezant was ontbrak daar meer aan dan tegenwoordig. Hij zag het helder, hij verborg zich niet in onno dige zwijgzaamheid en hij had een hekel aan gewichtig gedoe: een man met een eigen standpunt en een altijd levendige en actieve opvatting van zijn taak. Groot verdriet is hem in zijn lange leven niet bespaard gebleven: de schok van het verlies van zijn enige zoon, op jeugdige leeftijd, trof hem zwaar. Zelf werd hij later tweemaal ernstig gewond bij verkeerson gevallen; zijn grote vitaliteit hielp hem bij ongewoon snel herstel. Een man die zij, die hem gekend hebben, niet zullen ver geten. R. P. NEW YORK (Reuter) Een vooraan staande Russische geleerde, D. V. Skobel tsin, is In New York gearriveerd om be sprekingen te voeren met geleerden uit zes andere landen over de plannen om volgend jaar een wereldconferentie te beleggen ter bespreking van het gebruik van atoom energie voor vredesdoeleinden. De Amerikaanse ijsbreker „Atka" heeft de Zuidpoolbasis „Klein Amerika" be reikt. De expeditie bevond, dat het kamp de expeditie van schout-bij-nacht Hichard Byrd (in 1947) was verwoest doordat de ijskap, waarop het gebouwd *as, was gebroken. Dit wordt gemeld door Walter Sullivan, correspondent van de New York Times, d:e meereist met de wetenschappelijke ex peditie. Op de „Atka" bevinden zich 250 man, onder wie veertien geleerden en waarnemers. Zes Douglas DC3-vliegtui- sen, die Byrd had achtergelaten, waren °P een aantal ijsbergen naar zee gedre in. „Klein Amerika" heeft haar waarde sis basis verloren, want zij heeft geen ha- Ven meer, aldus Sullivan, die er aan toe legt, dat de plannen om de basis in de komende drie jaren als hoofdkwartier voor onderzoekingen te gebruiken vrijwel zeker gewijzigd zullen moeten worden. Maandag 17 Januari wordt in Limburg in het gebied van Beek tot Echt de melk- Phjs voor losse melk, die verleden week met vier cent per liter was verhoogd, me' ®én cent per liter verlaag', zodat de totale verhoging thans nog drie cent bedraagt Ook de flessenrnelk zal in die streek éér cent per liter dalen. (Van onze correspondenten Zondagmiddag deed zich boven Londen en Zuid-Oost-Engeland een vrijwel ongekend verschijnsel voor. Het was windstil, zacht en dampig weer. Na een periode van zon en vorst verduisterde de hemel omstreeks lunchtijd in enkele seconden, waarbij het daglicht volkomen verdween. Het werd zo zwart als in een kolenmijn. Overal flitsten in de huizen de lichten aan en fel boorden de koplampen van auto's door deze plotselinge Egyptische duisternis. De angst aanjagende toestand duurde volle vijf minuten, daarna brak de schemer door. Het metereologisch bureau werd van alle kanten opgeheld om een verklaring. Menigeen was de schrik om het hart geslagen: was dit de A-bom of het einde de wereld? van De inktzwarte wolk, die over Londen en verder naar het Kanaal toe trok, bleek te bestaan uit het beruchte mengsel van rook en roet, die boven de meeste Britse in dustriële gebieden pleegt te hangen en een voorliefde bezit voor het brede dal van de Theems, dat door de Londense huizenzee en fabrieken wordt gevuld. Twee jaar ge leden was deze smook (smog) de oorzaak van een aantal sterfgevallen dat op 40.000 wordt geschat. Thar.s passeerde de zwarte massa enkele honderden meters boven de stad. Noch nooit tevoren is een dergelijke rookconcen- tratie waargenomen. Zij wordt toegeschre ven aan een botsing, even ten Noorden van Londen, lussen het snel afzakkende koude- front cn het lijdelijke warmtefront in het Zuiden. Het koudefront schoof de rookbrei langzaam voor zich uit, waarna deze als het ware opkrulde door de weerstand aan de andere zijde. Boven het Kanaal viel deze samenklonting iater uiteen. Het komt wel af en toe voor dat onder bepaalde omstandigheden bij helder weer boven Londen een rookdeksel wordt ge vormd dat maar heel weinig zonlicht door laat en dat vaak uren of dagen blijft han gen. Meestal gebeurt dat tijdens zacht voor jaarsweer. In dergelijke gevallen gaan ook overal de lichten aan, maar dan laat de zon tenminste merken dat zij nog bestaat. Men ontwaart haar dan als een sinaasappel achter het hemelzwart. Maar gisteren leek het alsof de zon verdwenen was. Een half uur na het hemelverschijnsel verdween het abnormale lauwe vochtige weer. De tem peratuur zakte alleiigs 14 graden en het winterweer werd voortgezet met een bul derende, ijzige sneeuwstorm. Het Engelse klimaat wordt door grote wispelturigheid gekenmerkt. Het weer ver andert vaak enkele malen op een dag, maar een dergelijke dramatische overgang van warm naar koud was zelfs voor de Engelsen iets ongehoords. Zij zullen nog meer over het weer praten dan anders reeds het geval is. De regens, die al dagen aanhouden en die door de stormen worden voortgejaagd, plus de lage temperatuur, die in de bergen enorme watervallen van gedooide sneeuw heeft ontketend, hebben in verschillende delen van Frankrijk hoogst gevaarlijke toestanden geschapen. De Riin is op ver schillende plaatsen buiten zijn oevers ge treden en bereikt soms een breedte van meer dan vijf kilometer. De normale wa terverplaatsing van 20 m' per seconde heeft hier niet minder dan ruim 500 m? bereikt. Straatsburg wordt door overstroming bedreigd. Een dijkdoorbraak kon echter vrij spoedig worden hersteld. Nauwelijks minder verontrustend zijn de omstandig heden, die de Seine, de Rhöne en de Loire hebben geschapen. Enkele grote toegangs wegen naar Parijs moesten worden omge legd omdat ze zoals tussen Fontaine- bleau en Montereau op verschillende plaatsen blank stonden. In Parijs staan de kaden van de Seine onder water. Het water is ook al in enkele métro-gangen binnengedrongen. Een der beroemde gebeeldhouwde Zoua- ven, die de Alma-brug over de Seine tor sen, staat al tot over zijn knieën in het water. Dit is in geen jaren voorgekomen. Men vreest dat de waterstand in Parijs vandaag of morgen de vijf meter zal be reiken. Vrijdag was deze nog 3 meter 20. Bij de grote catastrophe van 1910, toen enkele wijken van Parijs werden over stroomd, was de Seine tot een hoogte van bijna 9 meter gestegen. De brandweer en de politie staan dag en nacht klaar om in te grijpen indien het tot een werkelijke noodtoestand zou komen. De Parijzenaars waren gisteren uitgelopen om te zien hoe hun anders zo majesteite lijke Seine nu met woest geweld door de stad heenjoeg. Ook het peil van de Loire stijgt ziender ogen. In 48 uur is het niveau van deze ri vier anderhalve meter hoger geworden. Men bericht dat op enkele plaatsen een stijging van 2 cm per uur werd geregi streerd. In de Elzas zijn tal van dorpen geïso leerd. Een paar kleinere dorpen zijn ont- ruirfid, maar vlak langs de grote rivieren hebben de bewoners al aanzegging gekre gen hun huizen op slag te verlaten. Als het weer niet omslaat en de vorst intreedt, kan de situatie morgen op verscheidene plaat sen alarmerend worden. Op het vliegveld van Londen verdwaalde een Viscount met 31 personen aan boord al taxiënd op een niet in gebruik zijnde startbaan en reed tegen een stalen steiger op. Hoewel het toestel grote schade opliep en twee motoren er af werden gerukt ze kwamen 200 meter verder neer en de andere twee in brand vlogen, werden slechts een passagiers en een lid der be manning licht gewond. Door de mist heeft niemand gezien hoe het ongeluk in zijn werk is gegaan. Het aanhoudend stijgende peil der ri vieren in Engeland, Frankrijk, Zwitser land, Duitsland en Oostenrijk heeft dui zenden politiemannen, brandweerlieden en vrijwilligers op de been gehouden daar de ernstigste overstromingen sinds jaren dreigen. Vele zijrivieren van de Rijn, wier peil sterk gestegen was door de zware regenval en enorme massa's dooiwater, deden het niveau van de Rijn snel stijgen, waarna langs de gehele loop van de Rijn in Duitsland een alarm voor dreigende overstromingen werd uitgegeven. In het besneeuwde gebergte van Opper-Beieren is plotseling dooi ingetreden, waardoor grote hoeveelheden smeltwater naar bene den komen. De Donau heeft een peil be reikt, dat slechts een meter ligt onder het hoogste peil, dat in het voorjaar van 1954 in Regensburg bereikt werd. Delen van de stad zijn reeds blank komen te staan, ter wijl het water nog steeds stijgt. In Denemarken heeft vannacht de zwaar ste sneeuwstorm sinds jaren gewoed.De sneeuw ligt vrijwel overal in het land bijna een meter hoog. Het vroor er vanmorgen 4 y.t graad. Het gehele weg- en treinver keer stond stil. Ook het luchtverkeer op de Kopenhaagse luchthaven Kastrup werd stilgelegd. In de straten van Kopenhagen konden voetgangers, wielrijders en automobilisten slechts voetstaps vooruit komen. Op 18 van de 20 tramlijnen was het vervoer vol komen in de war. Wegens de stijgingen van de' wereld marktnoteringen zullen de prijzen van gas- oliën en huisbrandoliën, ingaande 17 Ja nuari met 0,6 cent per liter worden ver hoogd. Voor autogasolie, geleverd uit pom pen en vaten, wordt de verhoging 1 cent per liter. RANGOON (AFP) De Joegoslavische minister van Buitenlandse Zaken. Koca Popovic, heeft on een Dersconferentie te Rangoon medegedeeld, dat president Tito uit naam van de Joegoslavische regering heeft aangeboden een brigade van het Bir maanse leger uit te rusten. SAN JOSE (Reuter/AFP) De com missie van onderzoek van de Organ'satie van Amerikaanse Staten (OAS) heeft aan het hoofdkwartrier van de OAS te Wash ington meegedeeld, dat strijkraehten van de opstandelingen naar de stad Liberia in het Noorden van Costa Rica optrekken, nadat de plaats door een vliegtuig was gebombardeerd. Costa Rica heeft verster kingen naar Liberia gezonden, maar be schikt niet over wapens om tegen aanval len uit de lucht oo te treden. De Costa Rica a rise ambassade ie Washington heeft telefonisch uit San José vernomen, dat Liberia met brandbommen is bestookt. Dt ambassadeur van Costa Rica te Washing ton zegt dat er in Santa Rosa, niet ver van Liberia, gevechtswagens opereren. De raad van de OAS heeft de Verenig de Staten gemachtigd vier jagers aan Costa Rica te leveren. De prijs zou één dollar per stuk zijn. De raad keurde een resolutie goed, waarin alle regeringen van de OAS verzocht wordt hulp aan Costa Rica te verlenen. Van officieuse Costa Ricaanse zijde wordt vernomen dat Santa Rosa na hevige strijd in handen der opstandelingen is gevallen, "anta Rosa ligt tussen Liberia en de Ni- •araguaanse grens, op ongeveer veertig ki- ->meter van de grens. Boven het strijdtoneel rondom Santa ;osa werd een vervoersvliegtuig der op standelingen omlaag geschoten. Ondersoek De commissie van onderzoek van de OAS zal vandaag naar de Nicaraguaanse hoofdstad Managua vertrekken, om daar haar werkzaamheden voort te zetten. In een telegram aan de te Washington zete lende voorzitter van de OAS-raad wordt onder meer verklaard dat de opstandelin gen „het luchtruim boven het strijdtoneel nog steeds volledig beheersen". Nicaragua heeft de OAS-raad opnieuw verzocht de commissie zo spoedig mogelijk naar Managua te zenden, „opdat zij zich ter plaatse kan overtuigen van de strikte neutraliteit, die Nicaragua in acht neemt". Vier Amerikaanse en twee Cubaanse journalisten zijn in handen der opstande lingen gevallen. Zij hebben, via de ralio- omroep der rebellen, medegedeeld dat zij goed behandeld worden en dat het hun is toegestaan de strijd te blijven verslaan. De sterkte der regeringestroepen wordt op ongeveer 1300 man, en die der opstan delingen op een 750 man geschat. President Figueres van Costa Rica heeft verklaard, dat de opstandelingen niet al leen worden geholpen en aangemoedigd door Nicaragua, maar ook geld ontvangen van Venezuela. President Somoza van Ni caragua heeft Washington gevraagd ook aan z(jn land vier jagers te leveren. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT PAGINA'S Ernest Renan: Hoe meer ik erover nadenk, hoe meer ik ervan overtuigd raak dat de hele wijsbegeerte neerkomt op een goed humeur. Op de v-erf van de Nederlandse Dok- en Scheepsbouwmaatschappij te Amsterdam is Zaterdag het tankschip „Vasum" te water gelaten. Prinses Beatrix verrichtte de cloop van het schip cn sloeg met de gebruikelijke hamertik de laatste belemmeringen weg, die de „Vasum" scheidden van zijn element. Naast de prinses de directeur van d Nederlandse Dok- en Scheepsbouwmaatschappij de heer P. Goedkoop Dzn. MOSKOU Reuter-AFP) --- Het Sovjet- evenals Albanië, Continentaal China en ministerie van Buitenlandse Zaken heeft Zaterdagavond ep een persconferentie een lange verklaring uitgegeven, waarin aan West-Duitsland normale betrekkingen met de Sovjet-Unie worden aangeboden. De Sovjet-Unie biedt de bondsrepubliek „de zelfde vriendschappelijke betrekkingen" aan. die zij met de Democratisch® Duitse Republiek (Oost-Duitsland) onderhoudt. De Sovjet-Unie, aldus de verklaring, is van mening, dat het herstel der Duitse e®nhe'd een van de belangrijkste vraagstukken is. Om dit probleem on te lossen dient een vier-mogpudhedencenferentie bijeengeroe pen te worden. Mochten echter de accoorden van Parijs geratificeerd worden, dan zou een derge lijke conferentie onmogelijk er. bovendien zinloos worden. In dat geval zou de Sovjet- Unie „het nodige doen" en niet slechts de „vriendschanpeüike banden met de Duitse Democratische Republiek aanhalen, doch levens haar aandeel aan de versterking van vrede en veiligheid van Europa bren gen door ^en gezamenlijke krachtsinspan ning van de vredelievende Europese lan den". De vereniging van beide de'en van Duitsland diende te geschieden on de basis van vrije verkiezingen in geheel Duitsland. West-Duitsland had nu de keus tussen hereniging van Duitsland en een normali sering van zijn betrekkingen met alle lan den van Europa enerzijds en het betrokken geraken hij p'annen ter voorbereiding van een nieuwe oorlog en de herleving van het Diht.se militarisme anderzijds. Een normalisering van de betrekkingen tussen de Sovjet-Unie en West-Duitsland zou het wederzijds beertn bevorderen en de kansen vergroten op het vinden van een weg naar hereniging van het land. De Sovjet-Unie ze?t niet ai'een te staan in haar mening: ook Tsiechoslowakne, Po len, Hongariie, Oost-Duitsland. Roemenië en Bulgarije dachten er hetzelfde over, Naar wij vernemen zijn met ingang van vandaag de beide politie-ambtenaren der Yelsense gemeentepolitie, de inspecteur A. Kunpkes en de brigadier K. H. Haak, weer in dienst gesteld. Ongeveer drieënhalf jaar geleden werden deze beide heren op grond van een gerech telijk onderzoek, verband houdende met de z.g. „Velser affaire" buiten dienst gesteld. Thans is gebleken dat de rechtsgrond hier toe wegvalt, aangezien de burgerlijke in stanties tot'in de hoogste aanleg tot vrij spraak zijn gekomen en de militaire auditie bericht heeft geen gronden te hebben ge vonden tot het treffen van enige maatre gelen tegen betrokkenen. Alle andere betrokkenen, de politie-amb tenaren Wittebrood, Maas en Butterman zijn eveneens in hun functies gehandhaafd. enige andere landen. BONN. West-Duitsland heeft het Sovjet-aanbod van de hand gewezen en de Sovjet-verklaring een nieuwe schakel ge noemd in de „voortdurende Sov.iet-cam- naene om het vestigen van de eenhe'd van het vrije Westen te verhinderen". In een reactie van de regertngsnersdienst wordt voorts gezegd, dat de Sovjet-verk'arlng aantoont, dat de Sovjet-Unie Oost-Duits land ais souvereine staat wil erkennen, waardoor „de verdeling van Duitsland wordt vereroot". Onderhandelingen met de Sovjet-Unie kunnen slechts met sncces worden "evoerd, nadat de eenheid van het Westen haar beslag heeft gekregen. Alle tekenen «'"zen er oo. dat de Sovjet-Unie. na de ratiffeatie van de Parüse verdragen en ondanks haar huidige verlt'a.ring, bereid zal zün over de hereniging van Duitsland te nnderhande'en. De Sovjet-verklaring heeft ook weinis gunstige reacties in andere Westelijke hoofdsteden uitgelokt. In diplomatieke krinsen te Londen zegt men, dat het feit, dat Sovjet-voorstellen zijn gedaan in een verklaring aan de pers en niet via de diplomatieke kanalen, steun geeft aan de mening, dat de-»e voorstellen slechts propaganda zün Men verwacht daarom niet. dat het We«ten via de diplo matieke kanalen de Sovjet-voorstellen zal beantwoorden. LONDEN (Reuter). De Soviet-Unie heeft op het Britse ministerie van Buiten landse Zaken laten informeren, in welke stadium de ratificatie van de Pa rij se ae- coorden in Londen zich bevindt. Naar ver luidt heeft het „Foreign Off'ee" geant woord. dat het parlement de weg voor ratificatie van de overeenkomsten heeft geëffend en dat de verdragen nog slechts door Koningin Elizabeth getekend behoe ven te worden Eerder had de Sovjet-Unie aan Groot-Brittannië meegedeeld, dat zij het Brits-Russische vriendschapsverdrag van 1942 ongeldig zou verklaren, als de Pa- rijse overeenkomsten geratificeerd worden Groot-Brittannië meent, dat de verdragen een zuiver defensief kara'.-tpr hebben en niet in strijd zijn met het Brits-Russische verdrag. BRUSSEL (Reuter) De Be'gisrhe mi nister van Buitenlandse Zaken Paul-Henri Spaak heeft zijn Nederlandse en Luxem burgse ambtgenoten doen weten dat België de Franse voorstellen voor het vormen van een West-Europese wapen„pool" aan vaardbaar acht, zolang de doeleinden zijn: standaardisering der bewapening; rationa lisering der wapenproductie en verlaging van de kosten der wapens. Volgens gewoonlijk welingelichte krin gen te Parijs voelt de Franse regering zich gesterkt „doch enigszins teleurgesteld" over het uitblijven van overeenstemming over de wapenpool. hoewel West-Duitsland zich in beginsel ermede eens verklaard had. MOSKOU (Reuter) De Sovjet-Unie heeft bekendgemaakt dat zij aan vijf com munistische landen atoomhulp voor vreed zaam gebruik zal leveren. Dit besluit van de Sovjet-ministerraad is meegedeeld aan correspondenten op een persconferentie op het ministerie van Buitenlandse Zaken in Moskou. De landen die „wetenschappe lijke technische en industriële hulp" zullen krijgen „bij de ontwikkeling van het on derzoek naar vreedzaam gebruik van atoomenergie" zijn China, Polen. Tsjecho slowakije, Roemenië en Oost-Duitsland. De hulp zal bestaan uit steun bij het maken van plannen, bij de uitrusting en de bouw van experimentele atoomzuilen van 5.000 kilowatt het vermogen van de Russische atoomcentrale voor industrieel gebruik. Het splijtbare materiaal voor atoomzuilen en wetenschappelijk onderzoek zal worden geleverd in ruil voor grond stoffen. Geleerden en deskundigen uit de vijf landen zullen het onderzoek van de Sovjet-Unie op het gebied van vreedzaam gebruik van atoomenergie kunnen bestu deren. Deze hulp zal de genoemde landen in staat stellen „op ruime schaal weten schappelijk onderzoek op het gebied van de kernphysica te ontwikkelen", aldus de bekendmaking. (Drie dagen geleden bood de Sovjet unie aan een verslag over een Russische atoomcentrale voor vreedzaam gebruik te zenden aan de komende internationale con ferentie over atoomenergie, die onder auspiciën van de UNO zal worden gehou den). De Sovjet-Unie onderzoekt nog. of het aantal landen dat deze hulp krijgt, kan worden uitgebreid, aldus het communia.ué. Een oude opvullende depressie, die Zon dag via het Kanaal op ons land aankoerste, bereikte 's middags het Zuidelijk deel van de Noordzee en begon daar plotseling weer in diepte toe te nemen. Zondagavond trok zij snel over Nederland en nu verplaatst zij zich in de richting van de randstaten. Aan de voorzijde van de depressie voerden Zuidelijke winden warme en vochtige oceaanlucht over onze omgeving, die een snelle dooi veroorzaakte, maar aan de achterzijde van de depressie had zich een grote hoeveelheid koude poollucht opge zameld, welke begrensd werd door een arctisch front. Met Noorderstorm stortte deze poollucht zich achter de depressie om over ons land uit. In drie uur tijds was het arctische front het grootste deel van ons land gepasseerd. Tijdens de frontpassage daalde de temperatuur in De Bilt in 10 minuten ongeveer 5 graden. Zware sneeuw buien vergezellen de poollucht naar het Zuiden. Vooral op zee heeft het flink gestormd. Het lichtschip Goeree meldde gisteravond 'n gemiddelde windsnelheid van 90 km per uur. De zwaarste windstoot werd te Hoek van Holland waargenomen: 114 km per uur. In tussen is bij Ierland een nieuwe storing aangekomen die weliswaar veel minder activiteit vertoont dan haar voorgangster maa*- die toch het komende etmaal het weer in West Europa al weer zal gaan beïn vloeden. (van hedenmorgen 7 uur) weers- c C 2 n 2 c toestand f c •S ra d t ao z Sr e <u Stockholm geheel bew. NNW 3 -10 1 Oslo licht bew. N 2 -17 0 Kopenhagen sneeuw N 19 -5 Aberdeen driftsneeuw W 12 -3 1 Dublin geheel bew. WZW 8 -1 5 Londen onbewolkt WZW 3 -4 9 Amsterdam sneeuwbui NW 8 -1 28 Brussel onbewolkt W 6 -1 14 Parijs licht bew. W 4 -1 3 Bordeaux regen windstil 8 6 Grenoble geheel bew. NW 5 7 23 Nice licht bew. NW 6 14 4 Berlijn sneeuw W 15 6 0,4 Frankfort licht bew. WNW 10 0 11 München sneeuwbui WNW 15 1 6 Zürich sneeuwbui W 13 1 16 Genève sneeuwbui ZZW 5 4 16 Locarno licht bew. O 2 3 15 Wenen regenbui W 15 4 0,2 Innsbruck half bew. W 7 5 0,2 Rcme geheel bew. WZW 8 12 1,1 Neerslag laatste 24 uur. ENKELE SNEEUWBUIEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond, opge maakt om 10 uur: Wisselende bewolking met enkele sneeuwbuien. Aanvankelijk zwakke tot matige veranderlijke wind. later mo gelijk tijdelijk krachtige, naar Noord- West draaiende, wind. Vannacht en morgenochtend in het binnenland over het algemeen matige vorst; morgen middag lichte vorst tot temperatuur om het vriespunt. 18 Januari Zon op 8.42 uur, onder 17.04 uur. Maan op 4.09 uur, onder 12.14 uur. Maanstanden 24 Jan. 2.06 uur: Nieuwe maan 31 Jan 6.05 uur: Eerste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 17 Januari Hoog water: 10.02 en 22.37 uur. Laag water: 5.24 en 17.54 uur. Dinsdag 18 Januari Hoog water: 11.10 en 23.55 uur. Laag water: 6.26 en 19.00 uur. WOOCOOOOOOCp

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 1