Sneeuw en water stagneren verkeer in West-Europa De resultaten van een bliksemreis naar Brazilië Agenda voor Haarlem Voor Schiphol was 1954 gunstig Internationale arbeidsorganisatie over pensioengerechtigde leeftijd Vijftig jaar geleden Haarlem - Sao Paulo Helicopters bevoorraden geïsoleerde dorpen in het Schotse hoogland Hoe is het ontstaan? Nationaal Comité bereidt grootse herdenking voor van de tiende Mei DINSDAG 18 JANUARI 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 3 BARTELJOR1SSTR HAARIEM TEL 1 3439 FERD. BOISIR. 48 A'DAM-TEL 717162 Teddy gevoerde Windjackets Ruwe, gesprongen huid? Fraude bij Surinaamse Bank opgehelderd Ondanks een verlies van anderhalf millioen Herziening garantieprijs voor suiker en tarwe Veroudering der bevolking en werkgelegenheid' Dit woord: HOBB Y Belgische ambassadeur zal naar Madrid terugkeren Russen nemen Oostenrijkse tolk in Wenen gevangen Journaalfilms voor televisie „Verkeerslichtjes" op auto-achterruit Uit Haarlems Dagblad van 18 Januari 1905 Zoals eerder gemeld heelt de K.L.M. haar vliegroute in Zuid-Amerika uitge breid met een lijn naar Brazilië's tweede plaats, Sao Paulo, en heeft de heer Jos Lodewijks, redacteur van Haarlems Dag blad/Oprechte Haarlemsche Courant deze eerste vlucht meegemaakt. Zowel de stichting „Haarlems Bloei", als de Kamer van Koophandel voor Haarlem en Omstreken hebben deze gelegenheid gebruikt om enige geschenken mee te geven, ter bevordering van de culturele en commerciële banden tussen Sao Paulo en Haarlem, en Nederland en Brazilië in het algemeen. De burgemeester van Haarlem, mr. P. 0. F. M. Cremers, gaf bij deze gelegenheid een brief mee, gericht aan zijn ambtge noot in Sao Paulo, generaal Porfirio da Paz. De voorzitter der Haarlemse K. v. K., de heer Chr. Visser, gaf een schrijven mee voor de president der Associatao Comer- cial te Sao Paulo. Van de indrukken, opgedaan gedurende lijn tiendaags verblijf in Brazilië, vertelde de heer Lodewijks op een persconferentie welke gisterochtend ten stadhuize, onder voorzitterschap van de wethouder van 0., K. en W„ de heer D. J. A. Geluk, werd gehouden. Deze uitbreiding van de K.L.M.-routc in Brazilië is begrijpelijk wanneer men na. gaat hoe belangrijk de stad Sao Paulo in korte tijd geworden is. Zij is het eerste industriële en commerciële centrum van het land. De Brazilianen vliegen veel. Dit komt deels door de enorme afstanden in het land, dat groter is dan de Verenigde Staten, deels door de miserabele toestan den der wegen, de énkele goede verkeers wegen niet te na gesproken. Bovendien breidt Sao Paulo, op Rio de Janeiro na de grootste stad van het land, zich voortdu rend en in hoog tempo uit, tengevolge waarvan vele gebouwen van 20 en meer verdiepingen verrijzen. De zuigkracht van de stad is verbluffend. Voor het grootste deel is dit het gevolg van de snelle ont wikkeling op industrieel en handelsgebied. Het lijkt de moeite waard te trachten in deze stad en in dit land belangstelling te wekken voor Haarlem als toeristenstad en voor onze industrieproducten. Tevens zal men er voor moeten ijveren de econo mische en culturele banden, die Nederland met Brazilië onderhoudt, te versterken. Het bleek de heer Lodewijks. die ge sprekken had met talrijke Braziliaanse en Nederlandse inwoners, dat de Brazilianen grote belangstelling hebben voor Neder land en de Nederlandse cultuur. Speciaal de burgemeester van de stad. generaal Porfirio da Paz, is een groot bewonderaar van de Nederlandse klassieke kunst. Hij herdacht met grote waardering de Neder lander Johan Maurits van Nassau, die zo veel invloed op het Braziliaanse leven heeft uitgeoefend. De brief van burge meester Cremers stelde hij zeer op prijs, terwijl de generaal als zijn wens te kennen gaf eens Haarlem te willen bezoeken. De economische betrekkingen van Neder land met Brazilië zijn niet. zeer rooskleurig. Krantenpapier en benzine vormen de hoofdartikelen van de import. Alhoewel Brazilië een der houtrijkste landen van de wereld is, kan men door het gebrek aan exploitatie toch niet in eigen behoefte aan papier voorzien. Hetzelfde geldt voor de winning van petroleum. Voor Nederlandse industrieproducten ligt hier zeker nog een ongekend afzetgebied open. Ook de ves tiging van Nederlandse bedrijven zou men krachtig ter hand kunnen nemen, daar men nu reeds een basis dient te leggen voor een industrie die over 20 a 30 jaar de enorm gestegen behoeften zal dienen te bevredigen. Aangaande de kunst zei de heer Lode wijks, dat Brazilië veel moderne kunste naars voortbrengt. De heer Chateaubriand, senator, heeft zich door zijn grote activiteit op dit gebied bekendheid verworven. Onder andere maakte hij de bouw en in richting van een groot museum mogelijk, waarin zich werken van wereldberoemde kunstenaars bevinden, naast een prachtige collectie modern Braziliaanse stukken. De door Haarlems Bloei en de industrie van Haarlem meegegeven folders, boek werken en documenten, die de Brazilianen enig idee van de stad Haarlem en haar bedrijvigheden moesten geven, werden over verschillende contactpunten verspreid, waardoor zij in een zo breed mogelijke kring belangstelling zullen kunnen wekken. Vooral de kranten en dus de journalisten van Sao Paulo, en ook Rio, waar de heer Lodewijks ook enige dagen verbleef, toon den een hongerige belangstelling voor Holland en Haarlem en tijdens zijn verblijf werden verschillende interviews, foto's en artikelen over de heer Lodewijks in de kranten gepubliceerd, terwijl de televisie hem twee keer op het raam deed ver schijnen in de Braziliaanse huiskamers. Heden werd de heer Lodewijks medege- ADVERTENTIE deeld, dat hij benoemd is tot erelid van de journalistenfederatie van Sao Paulo, de „Associagao dos profissionais de Imprensa de Sao Paulo". Haarlem heeft op deze wijze in de stad Sao Paulo, die vorig jaar haar 400-jarig bestaan vierde, een grote bekendheid ge kregen. terwijl de voortbrengselen van Haarlem op een nuttige manier onder de aandacht van de belanghebbenden zijn gebracht. Tenslotte zei de heer Lodewijks dat er in Brazilië, dat een groot gebrek heeft aan technisch geschoolde mensen, voor velen een goede kans ligt, zich tijdens de ontwik keling van dit land, die nu in volle gang is, een levenspositie te verwerven. Zij zullen zich echter niet derwaarts moeten begeven zonder van te voren zeker te zijn van een betrekking want voor „emigratie op de bonnefooi" is Brazilië een gevaarlijk land. ADVERTENTIE De verdwijning van f350.000 bij de Su rinaamse Bank te Nickerie is thans op gelost. Vier leden van het personeel zijn aangehouden. Een hunner, een kassier, had een bankbedrijf voor zichzelf gedre ven in het gebouw van de Surinaamse Bank. Ongeveer twee ton van het verdwe nen geld had hij uitgeleend aan verschil lende personen. De verwachting is dat dit geld voor de Surinaamse Bank niet ver loren is. Er is ook nog een bedrag van f 24.000 gevonden, waarvan f 13.000 was begraven in de tuin bij de woning van de verdachte en f 11.000 in de tuin van het bankgebouw. DINSDAG 18 JANUARI Minerva: Noordhollands Philharmonisch Orkest m.m.v. Willem Noske, 8.15 uur. Con certgebouw: Muzikale show, AVRO, 8 uur. Rembrandt. „Mogambo", 18 jaar. 7 en 9 15 uur. Lido. „Ali Baba en de veertig rovers", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Studio: „Mensen zoals jij en ik", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: ..Als het jonge koren rijpt", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Opgepast...., zakkenrol lers!", 18 jaar, 8 uur. Palace: „Knock on wood", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Roxy: „De fatale minuut", 14 jaar, 8 uur. WOENSDAG 19 JANUARI Kon. Emmaschool Raafstraat: Cultureel comité „Over de Brug", Ewoud de Kat over ..moderne schilderkunst", 8 uur. Rembrandt: ..Mogambo", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Uido: „Ali Baba en de veertig rovers", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: „Mensen zoals jij en ik", 2.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: ..Als het jonge koren rijpt". 18 jaar, 2. 7 en 915 uur. Frans Hals: „Opgep-st, zakkenrol lers!", 13 jaar. 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: ..Knock on wood", alle leeft., 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De fatale minuut", 14 jaar, 2.30 en 8 uur. De brief van burgemeester Cremers van Haarlem en de geschenken van Haarlems Bloei overhandigd aan de burgemeester van Sao Paulo, generaal Porfirio Da Paz. Rechts de burgemeester van Brazilië's grootste industrie-centrum, links onze redacteur Jos Lodewijks. De nationale luchthaven Schiphol mag in den. verdeeld over de vijf werelddelen. het algemeen op een gunstig jaar terugzien, zo schrijft de directeur de heer U. F. M. Dellaert, in zijn jaarverslag over 1954. Voor het eerst in de ontwikkeling van Schiphol werden in één jaar meer dan 600.000 pas sagiers vervoerd, een stijging met ruim 7 procent ten opzichte van 1953 en 51;» maal het aantal van het vooroorlogse topjaar. Het goederenvervoer steeg met 20 procent tot boven de 21 millioen kilo een toe neming met ruim 3V2 millioen kilo sedert 1953. waarvan ruim 800.000 kilo een gevolg waren van de Engelse havenstakingen. In 1954 werd ruim 13 procent meer ba gage vervoerd dan in '53. Het postvervoer (ruim 3 millioen kilo) daarentegen gaf een geringe daling te zien van 4 procent. Het aantal werkers op de luchthaven steeg tot 12.000 (verdeeld over 100 grote en kleine vestigingen), hetgeen betekent, dat er op Schiphol evenveel mensen wer ken als er in de Gooise gemeente Laren woonachtig zijn. De oppervlakte van de luchthaven, die een aparte 700 hectaren grote polder in de Haarlemmermeerpolder vormt en een eigen bemaling heeft (beide liggen 4 meter beneden de zeespiegel) is tien maal groter dan in 1920 toen de bur gerluchtvaart in ons land op Schiphol be gon. De langste startbaan in Nederland, die vermoedelijk in de zomer of in de herfst van dit jaar in gebruik zal kunnen worden genomen, is in uitvoering. Deze baan, een boulevard van 2550 meter lang en 60 meter breed, zou reiken van het Leidseplein in Amsterdam tot over het IJ. Het is voor de tweede keer na 1945, dat Schiphol over een openbare weg heen moet groeien om de nodige uitbreiding te verkrijgen. Nederland is nu via Schiphol door een dozijn rechtstreekse luchtdiensten (KLM en elf buitenlandse luchtvaartmaatschap pijen) verbonden met 85 steden in 54 lan- Wegens de in October toegekende loons verhoging van 6 pet en de daaruit voort vloeiende kostenstijgingen voor de telers van suikerbieten heeft de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening de garantieprijs voor de suiker voor de oogst 1954 verhoogd van f 47,85 tot f 48,20 per 100 kg. Deze verhoging van de suikerprijs schept voor de bietenverwerkende in dustrie de mogelijkheid de kostenstijgin gen, voortvloeiende uit deze loonsverho ging in de vorm van een hogere bieten- prijs aan de telers ten goede te doen komen. Als gevolg van de loonsverhoging is eveneens de garantieprijs van de tarwe voor de oogst 1955 verhoogd van f 25. op f 25.60 per 100 kg. Evenals menig andere in de samenleving onmisbare openbare, ten bate van de na tionale economie van ons land dienstver lenende, inrichting levert Schiphol geen directe winst op. De rekening over 1954 doet op het jaarbudget van 6,5 millioen gulden een verlies van 1.5 millioen gulden voor de luchthaven verwachten. FRANKFORT (Reuter) In Duitsland en Oostenrijk zijn ten minste tien personen om het leven gekomen als gevolg van stor men die in sommige gebieden tot een or kaan aanwakkerden. In verschillende delen van West-Europa staan grote gebieden on der water en tengevolge van de hoge wa terstanden in de rivieren is de gehele bin nenscheepvaart in West-I)nitsland in de war. ITit laaggelegen Franse dorpen zijn wegens overstromingen honderden men sen geëvacueerd. In Parijs stijgt het water van de Seine nog steeds en men vreest dat het water in deze rivier tegen het eind van de week het peil van de overstromingen van 1807 zal bereiken. Ook in Zuid-Engeland heeft de smelten de sneeuw overstromingen veroorzaakt. In Zwitserland wordt de wintersport in vele centra ernstig benadeeld door aanhoudend warm weer ,maar uit Noorwegen worden zeer lage temperaturen gemeld. In Denemarken en Noord-Schotland is veel sneeuw gevallen. Ook geheel Noord- Duitsland ligt onder een dik sneeuwdek. Duizenden kwamen in Hamburg te laat op hun werk en sommige treinen kwamen met bijna vijf uur vertraging binnen. Vier amphibie-voertuigen van het Amerikaanse leger hebben 48 Duitse inwoners van het enige dorp op een eiland in de Rijn nabij Germersheim. in veiligheid gebracht. In Bonn dreigt het water het parlementsge bouw te overstromen. De politie heeft zandzakken rondom het gebouw opgesta peld. In Frankrijk staan vele hoofdwegen meer dan een meter onder water. Vrijwilligers zijn bezig de dijken langs de rivieren de Rhone en de Saóne te versterken. Het wijngebied bij Bordeaux is ondergelopen doordat een zware storm, met windsnel heden van 140 km per uur, het water in de monding van de Garonne over de dijken joeg. Intussen genoten vacantiegangers in Nice aan het strand van de warme zonne schijn. Kopenhagen meldt de zwaarste sneeuw val van de laatste 30 jaar. Sneeuwhopen van twee meter hoogte stagneren het ver keer in de Deense hoofdstad en ook het treinverkeer kampt met grote vertraging. In Zweden zijn Maandag tengevolge van het slechte weer vier personen om het leven gekomen; acht personen liepen ver wondingen op. In Luik werd voor overstromingen ge vreesd. Het water van de Maas steeg snel als gevolg van de smeltende sneeuw. Uit Luxemburg wordt gemeld dat de Moezel verscheidene dorpen gedeeltelijk heeft overstroomd. Het 13.190 ton metende Britse vliegdek- schin „Glory" zal van Glasgow naar Rosyth bij Edinburgh worden gezonden om dienst te doen als „vooruitgeschoven drijvend vliegveld" voor hefschroef vliegtuigen. „De laatste tjjtl is een zekere vrees tot uitdrukking gekomen, dat Europa ver oudert en niet In staat zal zjjn de last te dragen van het buitengewoon grote aantal oude personen",, zo wordt In een rapport van deskundigen van de Internationale ar beidsorganisatie opgemerkt. Dit rapport houdt zich bezig met het vraagstuk van de pensioengerechtigde leeftjjd. Het zal be sproken «orden op de eerste Europese re gionale conferentie van de organisatie, «elke van 24 Januari tot en met 5 Februa ri te Genève zal «orden gehouden. In het rapport wordt onder meer gezegd dat er geen sprake van kan zijn, dat de «erkloos- heid op grote schaal onder de oudere «erk- nemers in de betrekkingen, «aarvoor geen handenarbeid vereist i s, hoofdzakelijk voortvloeit uit de aantrekkelijkheid van dergelijke betrekkingen voor jonge mensen, die terecht of ten onrechte daaraan verre de voorkeur geven boven handenarbeid. In vele gevallen, aldus het rapport, is uitdrukking gegeven aan grote verontrus ting, om niet te zeggen angst, en dit niet alleen door demografen en deskundigen, maar ook door het publiek in het algemeen. Het kan het best aan de demografen wor den overgelaten te spreken over de beste wijze van omschrijving van het ingewik kelde verschijnsel, dat „veroudering der be volking" wordt genoemd. Ofschoon te ver wachten demografische veranderingen een aantal economische en maatschappelijke vraagstukken doen ontstaan, die zorgvul dig onderzocht moeten worden, is er geen reden voor bijzondere verontrusting, zo wordt in het rapport opgemerkt. Uit statistieken blijkt, dat in Oostenrijk, Frankrijk en Nederland 30 percent van al le werklozen ouder zijn dan 50 jaar. In Zwitserland, een land waar vrjjwel geen werkloosheid voorkomt, bedraagt dit per centage 49. Het zijn meest de oudere werk nemers, die, doordat zij als gevolg van hun ouderdom tot de moeilyk te plaatsen werk nemers behoren, de arbeidsbeurzen zo veel moeilijkheden geven. Deze toestellen verzorgen de bevoorrading van ingesneeuwde dorpen en gehuchten in Schotland. Sommige plaatsen zijn reeds een week geïsoleerd. Het slechte weer belemmert de bevoorrading door de lucht. Op de- Buiten-Hebriden zijn ongeveer honderd mensen geïsoleerd in een op- bouwkamp van de Britse regering. Hun voorraden raken uitgeput. Men zal trach ten de mensen per schip te evacueren, vliegtuigen kunnen bij het kamp niet lan den door de hoog opgewaaide sneeuw. (U.P.) In Parijs kunnen zelfs plat boomde schuiten niet meer onder de Auster litz-brug, de laagste van de reeks Seine- bruggen. door. Het water steeg tot de ge weerkolf van het beeld van de Zouaaf, dat onder de brug staat. Na een zware sneeuwstorm die Zater dag en Zondag in Japan gewoed heeft, worden in de kustwateren van Kioesjoe dTie of meer vissersboten, met minstens 40 man aan boord, vermist. In Noorwegen is het zeer koud. De tem peratuur varieerde er vannacht van min 17 graden Celsius in Oslo tot min 38 graden in het Valdresdal in het Zuiden van het land. In een voorstad van Lyon moesten 186 mensen hun huizen verlaten, omdat de djjk die de voorstad beschermt, bezweek onder de druk van het water in de Rhdne. ADVERTENTIE BRUSSEL (A.F.P.) Prins Eugène de Ligne, de Belgische ambassadeur in Span je, zal naar Madrid terugkeren. De am bassadeur was voor overleg naar Brussel ontboden en hij zou in Brussel blijven tot dat van de Spaanse regering antwoord zou zijn ontvangen op een Belgische nota over de verblijfplaats van Léon Degrelle, de voormalige Belgische Rexistenleider, die volgens persberichten in Madrid was gezien. Verleden week antwoordde de Spaanse regering, dat men in Spanje vergeefs naar Degrelle had gezocht. Vroeger hadden de mensen liefhebbe rijen, nu hebben ze hobby's en zij die dezelfde hobby's hebben, richten hobby clubs op. Daar is geen woord Neder lands meer bij. Hobby is een afkorting van hobby-horse en dat woord betekent stokpaard, maar is natuurlijk hetzelfde als ons hobbelpaard. Een hobbelpaard kent iedereen als kinderspeelgoed. Ook fig-uurlgk werd het vroeger gebruikt om aan te duiden: iemands geliefde bezig heid of onderwerp van gesprek. „De ver ering van het romeinse", zegt Busken Huet, „was het edel hobbelpaard van de zeventiende eeuw". In die zin is hobbel paard door stokpaard vervangen. Z'n stokpaardje berijden wil zeggen: spre ken over datgene waarover men het steeds heeft, dus: op z'n hobby-horse zitten. En «ie dat doet heeft een hobbv. V WENEN (Reuter) De burgemeester van Wenen en vele andere gemeentelijke functionarissen hebben geprotesteerd tegen de arrestatie van de Russische tolk van de Weense gemeenteraad, dr. Alfred Soko- lowski. De burgemeester, Jonas, zeide, dat alles in het werk zal worden gesteld om de invrijheidsstelling van Sokolowki te be werkstelligen. Dr. Sokolowski, een Oostenrijker, was Zaterdag naar het Russische hoofdkwartier te Wenen gegaan en niet teruggekeerd. Hij is van Poolse afkomst. De Russische autoriteiten hebben aan de politie een document uit 1944 voorgelegd waaruit bleek dat Sokolowski vroeger het „Russisch-Poolse staatsburgerschap" had en 23 maanden dienst had gedaan in het Duitse leger. In het ICC te Amsterdam hebben leiders van de journaalfilm-produelie-maatschap- pijen uit België, Duitsland, Frankrijk, Groot-Brittannië, Italië en Nederland (Polygoon Profilti) het einde van de vorige week besteed aan een internationaal con gres, waarop de betrekkingen van hun on dernemingen met de Europese televisie stations werden besproken. Naar bekend zijn in verschillende landen reeds overeen komsten van kracht, waarbij de journaal film-productie-maatschappijen hun ver filmd nieuws aan de televisie leveren. Dit geschiedt in sommige landen" reeds door gezamenlijke bureaux, die men in ieder land de naam „Video" heeft gegeven. Het ligt in de bedoeling, dat ook in ons land een Video-bureau zal worden opgericht. Door bemiddeling van dat bureau zou de Neder landse Televisie Stichting dan journaal films uit vrijwel de gehele wereld kunnen betrekken. Uiteraard zal daarvoor altijd eerst commerciële overeenstemming dienen te worden bereikt. Het congres, dat was voorbereid door de directie van Polygoon-Profilti en onder voorzitterschap stond van directeur mr. J. M. Landré kwam tot de conclusie, dat de ontwikkeling in het belang moet worden geacht zowel van de filmindustrie als van de televisie. Na afloop kwamen de congressisten Za terdag op een cocktailparty in het ICC bij een met de secretarissen-generaal van de departementen van Algemene Zaken en van O., K. en W. en met vertegenwoordi gers uit televisie-kringen, alsmede leden van het hoofdbestuur van de Nederlandse Bioscoopbond. Het congres werd Zaterdag avond met een gezamenlijk diner besloten. Een studente aan de universiteit van Washington was het „slachtoffer" van dit spectaculaire experiment met de electri- seermachine. Haar haren rijzen, overeen komstig de bedoelingen, ten berge. Mogen automobilisten tegen de achterruit van hun wagen de lilliput-verkeerslichtjes plakken, waarvan het groene lichtje brandt bij gasgeven, het gele bij „gas los" en het rode bij het indrukken van de voelrem, of is dit in strijd met het wegenverkeersregle ment, volgens hetwelk auto's niet meer' lichten mogen voeten, dan bij of krachtens het reglement voorgeschreven of toege staan is? Over deze vraag heeft de Amsterdamse kantonrechter zich moeten uitspreken. In overleg met de betrokken automobilist, die ervoor bekeurd was bij wijze van proef, en de ambtenaar van het OM., legde hij de minimum boete van 11.op, zodat de automobilist in hoger beroep kan gaan bij de rechtbank, teneinde deze zaak verder te laten uitzoeken. De ambtenaar van het O.M. merkte nog op dat hij de lichtjes bijzonder aardig en ook wel practisch vond, maar dat het hui dige reglement het strikt genomen niet toestond. Hij adviseerde de verkoper, een garagehouder, zich tot het ministerie van Verkeer en Waterstaat te «-enden om ont heffing te vragen van het betrokken arti kel uit het reglement. Met behulp van een raket (foto links) is men er in geslaagd de foto rechts van de aarde te maken van een hoogte van ongeveer 160 kilometer. De raket werd afgevuurd door de Amerikaanse Marine op het White-Sands proefgebied in New- Mexico. De camera, in de raket bevestigd, heeft bijna voortdurend in Zuidelijke richting gewezen; beneden links (op de rechter foto) ziet men de Rio-Grande vallei; de Golf van Mexico is de donkere streep rechtsboven en de donkere ruimte boven de horizon is de lucht. Van onder tot boven beeldt de foto een afstand van ruim 1400 kilometer uit. De afstand langs de horizon bedraagt ongeveer 2700 kilometer. Het Nationaal Comité Viering Bevrij dingsdag 5 Mei 1955, samengestelde uit vertegenwoordigers van alle geledingen en richtingen van het Nederlandse volk, is Maandag de werkzaamheden begonnen, die zijn gericht op een waardige en tegelijk vreugdevolle viering van de tiende bevrij dingsdag, op 5 Mei aanstaande. In een radiorede heeft de voorzitter, de heer M. A. Reinalda, medegedeeld, dat de aanstaande herdenking van de militaire en geestelijke bevrijding van de natie moge lijk is door de extra vrije dag, die de werk gevers daartoe hebben aangeboden, een aanbod aldus de heer Reinalda waar van de «'aarde op ongeveer 30 millioen gulden moet worden getaxeerd. De regering zal de militaire bevrijding op grootse wijze herdenken te Wageningen waar in hótel „De Wereld" de comman dant van het Duitse 25ste leger in West- Nederland kolonel-generaal Johannes Blas- kowitz, de capitulatie tekende in tegen woordigheid van koningin Juliana, prins Bernhard, destijds als bevelhebber der Nederlandse Binnenlandse Strijdkrachten bij de capitulatie aanwezig. Ook de Cana dese luitenant-generaal Charles Foulkes, aan wie Blaskowitz zich overgaf, zal bij deze herdenking, die ook bestaat uit een grote parade van internationale legereen heden, aanwezig zijn. De geestelijke bevrijding zal tijdens een herdenkingsmanifestatie in de Nieuwe Kerk te Amsterdam het onderwerp zijn van Rooms-Katholieke, Protestant Chris telijke, buitenkerkelijke en Joodse rede naars, die de betekenis der bevrijding en de «'aarde der herdenking daarvan voor ons volk in zijn wel verscheiden maar niet gescheidenheid belichten. Aan alle burge meesters en aan alle betrokken comités is een samenvatting toegezonden der richt lijnen en suggesties voor de viering der aanstaande bevrijdingsdag. Het had te Sassenhcim arg«-aan ge- «-ekt dat een aldaar «-onende beeldjes koopman en caféhouder eenige malen in winkels klein! jheden kocht en dan met een rijksdaalder betaalde. Dit leidde tot een politie-onderzoek, waarbij ontdekt werd dat de rijksdaalders valsch waren. Een huiszoeking bracht de vormen aan het licht, waarin de rijksdaalders ge goten waren. De beeldjeskoopman ver zocht tijdens het bezoek van den veld wachter zich even naar een zekere plaats te mogen begeven. De vrouw van den veldwachter, die haar echtgenoot verge zelde, hoorde toen gerinkel, zoodat het vermoeden bestaat, dat de valsche mun- tei zich daar van zijn voorraad heeft ontdaan. Het zag er bij hem thuis niet florissant uit, waaruit men opmaakte dat de man het vervaardigen van valsche rijksdaalders nog niet lang beoefende.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 5