Haarlem op Bevrijdingsdag draai-orgelstad Vijftien pierementen uit gehele land dingen op Grote Markt naar erepalm Centrumcomité heeft weer voltreffers op programma Bejaardentehuis in Zandvoort nadert zijn voltooiing Kort en bondig Talrijke dansorgels op straten en pleinen Henk Bakker bewerkte „Sara Burgerhart' Bloemendaal Nieuwe directeur van „Meer en Bosch" Amsterdamse Beurs DONDERDAG 2 0 JANUARI 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Broche gevonden op schip in Zuid-Afrika Rechtsbijstand in Haarlem en omgeving Volharding weer open Mond bleef open na een geeuw Toneelverenigingen in de volgende maand Sleep in het IJselmeer-ijs vastgeraakt Ongedwongen vreugde op nationale feestdagen Concours hippique met bereden orkest; Friese folklore; kleurig festivai „Kom terug kleine Sheba" Opvoeringen op 29 April en 5 Mei Kapper wordt verdacht van heling Haarlemse rechtbank deed uitspraken N. Stufkens sprak over de doorbraak Haarlemse koopman tot half jaar veroordeeld V ertegen woordiger aangehouden Dank zij het Centrumcomité „Koninginnedag" zal Haarlem op de avond van de Vijfde Mei demonstreren, dat het zijn faam als orgelstad ook in de sector van de lichte muze wil handhaven en hoog houden. In samenwerking met de Kring van draai-orgel-vrienden zal namelijk op de Grote Markt van acht tot elf uur een monsterwedstrijd plaats vinden tussen vijftien van de mooiste en grootste draai-orgels in het land. Doch dat niet alleen: op enkele pleinen en markante punten in de stad en in enkele restaurants en zaalgebouwen zullen tevens orgels hun tierelierende klanken doen horen. Dat zullen geen draai-orgels zijn, maar dansorgels, zoals men ze vooral in het Zuiden van ons land en in Vlaanderen kent. Er zullen er bij zijn van schier gigantische afmetingen, zoals een orgel uit Gorinchem met een frontbreedte van twaalf meter, dat op de Botermarkt zal spelen, een Mortier-orgèl van negen meter breedte uit Sas van Gent, dat in gebouw St. Bavo aak de Smedestraat de danslustigen zal aan trekken. Tot de orgels waarvan nu reeds vaststaat, dat zij 's avonds op de Grote Markt in het concours zullen uitkomen behoort ook de fameuze Arabier uit Groningen, bekend van vele gramofoonplaten. Dat het puikje van Neder lands draai-orgelpracht in Haarlem te zien en te horen zal zijn, is ook te danken aan de onbekrompen medewerking van de Amsterdamse orgelbouwer G. Perlee. Het draai-orgel-con- cours zal meer zijn dan een volksver maak: een folktoris- tisch evenement van allure. Zo wordt het vooral ook door de orgeldraaiers zelf en door hun talrijke vrienden gezien. Men verdringt zich als het ware om op zo'n con cours te mogen uit komen en de ervaring heeft geleerd, dat de supporters van de genen die niet in het concours-programma worden opgenomen, zich voor, tijdens en na de wedstrijd wel degelijk laten gelden. Tijdsgebrek heeft het Centrumcomité „Ko ninginnedag" genoopt de deelneming tot vijftien orgels te moe ten beperken. Er ko men vele instrumen ten uit Amsterdam, zoals „De Krans", en „De Pruikenkast", be speeld door „Akkie met Tom Poes", ver der doen ook de beide Haarlemse or geldraaiers mee, de heren Jansen en Dams, met „Zaza" en ,,'t Witje" of een ander, groter orgel. De andere deelnemers ook allemaal voorzien van smeuiïge bijnamen komen zowel uit Groningen de reeds genoemde Arabier als uit Noord-Brabant, Deventer en Rotterdam. Om een goede beoordeling van de presta ties mogelijk te maken zullen de draaiers telkens drie boeken moeten spelen. Een bekend muziekcriticus zal worden uitge nodigd hun slag te beoordelen, een kunst schilder het schilderwerk en een beeld houwer het beeldhouwwerk. De orgels zullen op de Grote Markt in een halve cirkel worden opgesteld, met de rug naar de Vlees- en Vishal. Het orgel dat aan de beurt is voor de wedstrijd, zal op een verhoging in flood light staan. Daarnaast komen dus ook enige dans orgels die uiteraard niet aan het con cours meedoen de stad de gehele dag vol orgelmuziek zetten. Wij noemden reeds het orgel uit Gorin chem dat op de Botermarkt permanent tot een dansje zal verlokken en het orgel uit Sas van Gent dat in gebouw St. Bavo zal spelen. Op het pleintje voor het Proveniershuis zal een origineel Cavioli-orgel uit Nijmegen de* gehele dag zijn vrolijke klanken laten horen. De oude boom is, juist bijtijds, ge rooid. Bovendien zullen in een paar restau rants dansorgels voor muziek zorgen. De Amsterdamse orgelbouwer G. Perlée bij de „Arabier", die Groningen opvrolijkt. De Arabierheeft vijf bewegende beelden, een kapelmeester en vijf bespelers van bellen voorstellende. Het was de politie van Haarlem bekend, dat een Haarlemse jongeman van twintig jaar, die op een schip werkzaam is, in h"et bezit was van een broche. Hij had haar la ten taxeren en een juwelier schatte de waarde op 700, Bij het verhoor vertelde de jongeman eerst, dat hij de broche van een kennis had- ontvangen; later deelde hij mee de broche gevonden te hebben op een schip, dat naar Zuid-Afrika vaart. Hij heeft het gevondene in zijn zak gestopt, hoewel hij wist, dat een Engelse dame de eigenares was. De Haarlemmer kwam in het bezit van de broche, toen het schip, dat van een Nederlandse maatschappij is, in een haven in Zuid-Afrika lag. Het was de bedoeling van de jongeman de broche te verkopen; hij zou diverse ju weliers bezoeken en haar verkopen aan degene, die het hoogste bod zou doen. De Haarlemse politie stelt een onder zoek in naar de Engelse dame, opdat zij eventueel aangifte kan doen van de ver missing. Na verhoor is de jongeman naar huis gezonden. Blijkens het verslag van de raad van rechtsbijstand in strafzaken bij de Haar lemse rechtbank hebben zich tijdens de 52 zittingen in het afgelopen jaar 24 bezoe- kers(sters) vervoegd en buiten de zit tingen nog 31 verdachten. In 11 gevallen, waarvan 5 in zitting, werd voldaan aan het verzoek tot toevoeging van een raads man. Op de zittingen van het bureau van consultatie vervoegden zich 1144 bezoe kers (vorige jaren 1309 en 1333). Buiten de zittingen wendden zich tot het secre tariaat van het bureau 158 rechtzoekenden (138 en 173). In totaal wendden zich dus tot het bureau 1302 personen (1447 en 1506). Aan 806 werd een toevoeging ge geven. In 792 (803 en 832) gevallen werd voldaan aan het verzoek tot toevoeging voor geheel kosteloze bijstand; hieronder zijn begrepen 47 (37) toevoegingen uit sluitend als procureur voor buiten het ar rondissement wonenden of verblijvenden. Aan 14 (8 en 4) personen werd toevoe ging voor rechtsbijstand gedaan tegen ver minderd tarief. Hedenochtend heeft men besloten de ijsbaan Volharding in Heemstede ook des avonds weer open te stellen voor de schaatsliefhebbers. Een drie en twintigjarige mevrouw uit Haarlem-Noord geeuwde Woensdagmiddag om drie uur, waarna zij haar mond niet meer dicht kon doen. Na overleg met een iid van de Ongevallendienst is zij per auto van de Radio Autodienst der politie naar een ziekenhuis overgebracht voor een be handeling. De vier Heemsteedse toneelverenigingen hebben voor hun tweede uitvoeringen in dit seizoen de volgende voorstellingen aan gekondigd: De toneelvereniging „Nut en Genoegen" geeft Zaterdag 29 Januari in hotel „Het Wapen van Heemstede" aan het Wilhel- minaplein een opvoering van de klucht „Knoflokia, het wondertonicum" door Herman van der Veer. De regie is van de heer L. Beek. Deze voorstelling wordt Za terdag 5 Februari in dezelfde zaal her haald. Beide avonden worden met het bij deze vereniging traditionele bal besloten. Woensdag 2 Februari geeft de R.K. To neelvereniging „Heemsteeds Amateur To neel" onder regie van de heer J. J. Schel vis, in het Minerva Theater een opvoering van „De Gouden Kooi" door Hans Nesna. De Toneelvereniging „Heemstede-West" heeft onder regie van Carel Veerhoff, Koos Beswino's spel „Het meisje met de rode strik" in studie, waarvan Zaterdag 5 Februari in hotel „De Leeuwerik" te Haarlem een opvoering gegeven wordt. Ook op deze voorstelling volgt het tra ditionele bal. De R.K. Toneelgroep „Berkenrode" ver leent Dinsdag 8 Februari haar medewer king aan een feestavond van de R.K. Har monie „Sint Michaël" in het Minerva Theater. Voor deze gelegenheid wordt op gevoerd de komische thriller „Boeven en Madeliefjes" door George Batson, onder regie van de heer John Kraay, die daarna voor 15 Februari „Pygmalion" van Shaw instudeert. De toneelgroep van de afdeling Heem stede van de Katholieke Arbeiders Bewe ging speelt Zondag 23 Januari in het R.K. Verenigingsgebouw aan de Herenweg on der regie van Bob Janssen het blijspel ..Een Zomerzotheid" door Dom de Gruy- ter, naar Cissy van Marxveldts bekende meisjesboek. Nadat sinds Zaterdag geen schip meer door de Oranjesluitzen was gegaan zijn Woensdagmiddag om vier uur de motor sleepboot „Sava I" en het sleepschip Nel- He", geassisteerd door de ysbreker „Roca", Uitgevaren naar Monnikendam. In de afge lopen nacht heeft men de sleepboot „Jan" te hulp geroepen, omdat de sleep brj de vuurtoren van Durgerdam in het ys vast tat en niet verder kon. Het centrumcomité „Koninginnedag" heeft als eerste zijn plannen ontvouwd voor de viering van Koninginne- en Bevrijdingsdag in Haarlem. Ten aanzien van de vijfde Mei Kan worden opgemerkt, dat het comité uiteraard aan het program ma voor die dag bijzondere aandacht heeft besteed nu het om de tiende ver jaardag van de Bevrijding gaat. Dat was voor het centrumcomité „Koninginne dag" des te gemakkelijker omdat het steeds de Bevrijdingsdag heeft gevierd. Het hoogtepunt zal gevormd worden door een 's middags op de Grote Markt te houden défilé van de Haarlemse verenigingen en corporaties met hun vlaggen en vaandels, voorafgegaan door een groep van 48 Friezen, welke tezamen de Krite-toaniel en Skotsploech Ljouwert vormen, een uit 1844 daterend gezel schap dat de folklore in verscheidene vormen beoefent. Dit gezelschap zal 's middags op de Kattenberg een uitvoering geven. Het zal de gast zijn van het centrum-comité „Koninginnedag", dat daarmee op symbolische wijze de dank baarheid van de Haarlemmers zal vertolken voor de hulp welke door de land provincies aan de stad gedurende de hongerwinter is geboden. Aan het hoofd van het défilé zullen voorts degenen gaan welke gedurende de hongerwinter de voedselvoorziening illegaal in stand hebben gehouden. Intussen heeft de bijzondere zorg van het centrumcomtié „Koninginnedag" voor een smaakvol en toch animerend feest programma voor de Bevrijdingsdag, waar bij het „officiële" element tot een minimum aan zwarte jassen en hoge hoeden beperkt blijft, niet verhinderd dat ook op Koning innedag heel wat te genieten zal zijn. Zo zal in de ochtenduren een grote rui- teroptocht plaats vinden van een aantal landelijke ruiterverenigingen in elk ge val de drie verenigingen uit Haarlemmer meer: Venneper ruiters, Kapitein Van der Wal en Ritmeester De Kruyff welke 's middags bovendien hun krachten zullen meten in een groot concours hippique. Dit concours hippique zal in het bijzon der worden opgeluisterd door de aanwezig heid van een van de weinige bereden muziekcorpsen in ons land, namelijk het veertig man en twee vrouwen sterke mu ziekcorps te paard van de afdeling van de Nederlandse Christelijke Boerenbond uit St. Oedenrode. Dit corps is fraai geünifor meerd en zijn optreden zal een even kleur rijk schouwspel als muzikaal genot vormen. Het is de opzet van het centrumcomité dat dit concours hippique plaats vindt op het weiland aan de Wagenweg tussen Spanjaards- (Emaus)laan en Van Olden- barneveldlaan. Het centrumcomité heeft zijn programma reeds geruime tijd geleden aan de autori teiten toegezonden. Thans echter dreigt dit veld gebruikt te moeten worden als heli haven, waardoor het concours hippique er niet plaats zou kunnen vinden. Het terrein dat, indien dit het geval mocht zijn, daarna het meest voor het houden van een con cours hippique in aanmerking komt is uiteraard het grasgazon aan de Paviljoens laan. Van de zijde van Hout en Plantsoenen omringt men dit veld evenwel met zo tedere zorg, dat het niet waarschijnlijk is, dat het voor een volksfeest gebruikt zal kunnen worden. Wethouder Angenent ver zekerde ons vanmorgen echter, dat er met voortvarendheid naar een oplossing wordt gezocht. Andere aantrekkelijke programma's voor de Koninginnedag zijn een muzikale show door het orkest De Hooischelf onder leiding van Will van Baekel .'s middags op de Grote Markt, een cabaretrevue op de Kat tenberg (de bij iedere Haa'rlemmer beken de heuvel in het Kenaupark) waarbij Cees de Lange als conferencier zal optreden, een grote voorstelling door amateurs in zang, muziek en voordracht 's avonds eveneens op de Kattenberg, terwijl de dag met een bal champêtre op de Grote Markt wordt besloten. op de Grote Markt wordt besloten. Natuurlijk ontbreekt bij het begin van de dag de koraalmuziek door het Leger des Heils niet, evenmin de muzikale wande lingen door de Politiekapel en de Spaarne- bazuin en uiteraard de kinderaubade op de Grote Markt. Bevrijdingsdag De twee vaste programmapunten van de bevrijdingsdag kinderzangconcours op de Kattenberg en Zeepkistenrace op de Grote Markt zijn op grond van traditie en succes gehandhaafd, 's Middags treedt De Hooischelf weer op in de muziektent op de Grote Markt. Over het draaiorgel festijn schreven wij in dit blad een apart artikel, evenals over de opvoering van „Sara Burgerhart" door „Cremer". Kermisvermakelijkheden zijn er van Zaterdag 30 April af tot en met Donder dagavond 5 Mei. Nu het Phoenixterrein niet langer beschikbaar is heeft de kermis zijn tenten en kramen op Nassaulaan, Nas- sauplein (waarvan het plantsoentje om de Wilhelminaboom moet verdwijnen) en Zijhuizen opgeslagen. De Nassaubrug zal een guirlandeverlichting krijgen opdat het kermisterrein een ononderbroken luna park zal vormen. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMEN J3STKA.TTE A mateurtoneel Het gebeurt gelukkig dan toch, dat aan gename verrassingen aan de toneelrecen sent zijn voorbehouden. Gisteravond was dat in de stadsschouwburg het geval bij de opvoering van „Kom terug kleine She ba" door de vereniging D.I.U. Die opvoe ring immers kenmerkte zich door voor treffelijk spel van de twee hoofdfiguren, Doe en zijn vrouw, in de vertolking van Piet de Wit en To van Arum. „Kom terug kleine Sheba" heeft reeds zoveel bekend heid gekregen, dat ik niet behoef te schrij ven over de inhoud of mij moet wagen aan een analyse der figuren. Men kent het trieste verhaal, dat een moderne tra gedie mag heten. Geen -tragedie van de burgerlijkheid, het is integendeel ontroe rend door zijn weemoed en het liefdevol begrip van twee zielige mensenlevens, hun eenzaamheid en hun strijd. Deze weemoed is de ondertoon in alle op het oog zo ge wone en alledaagse gebeurtenissen. Ik heb hem de hele avond gehoord en betreurde de vaak hopeloos verkeerde reacties van de' zaal, die naar de platvloersheid trok wat in wezen mooi was en aangrijpend. Dat het publiek zo onjuist reageerde kan waarlijk niet aan de hoofdrolspelers verweten worden. Piet de Wit en To van Arum gaven even sober als gevoelig ge stalte aan het vereenzaamde echtpaar, wier greep naar de jeugd gedoemd is te mislukken en wier mate van geluk te ge ring is om hun innerlijke vrede te ver zekeren, ook al verzoenen zij zich met zichzelf en elkander. Ik heb voor beider spelprestaties alleen maar de hoogste lof. En dan doet het er zelfs niet veel toe, dat de spelers in hun omgeving niet konden komen op hun plan. Laat ik namen ach terwege laten. Ik zag de hoofdfiguren groeien in hun spel. Heel de ontwikke ling van het drama werd gekarakteriseerd in toon en gebaar. Het noodlot, dat hen achterhaalde, werd voelbaar gemaakt, zijn dreiging met de eenvoudigste middelen gesuggereerd. Voor zulk spel geef ik de zwakkere nevenprestaties gaarne prijs. Deze rollen waren voor hen geknipt. Zij speelden-ze als speelden ze zichzelf. „Kom terug kleine Sheba" was hun opvoering en al is dat dan niet alles van het goede, het was voldoende om er met erkentelijk heid van te gewagen. P. W. FRANSE De Haarlemse toneelschrijver en regis seur Henk Bakker fieeft voor de letter lievende vereniging „J. J. Cremer" en voor het centrumcomité „Koninginnedag" uit de 175 brieven welke tezamen de roman „Sara Burgerhart" van Betje Wolff en Aagje Deken vormen, een toneelstuk samenge steld. Dit stuk zal, nadat het is opgevoerd voor de leden van „Cremer" onder auspiciën van het centrumcomité „Koninginnedag" in de Stadsschouwburg worden gespeeld ter gelegenheid van Koninginnedag en Be vrijdingsdag. Hoewel het traditie is geworden, dat het centrum-comité op de avond van Konin ginnedag de burgerij een toneelvoorstelling aanbiedt, bleek dit jaar de Stadsschouw burg op Zaterdagavond 30 April toch reeds voor het beroepstoneel gereserveerd. Daar om wordt de voor Koninginnedag bedoel de voorstelling op Vrijdagavond 29 April gegeven. Zoals altijd is er ook op de avond van Bevrijdingsdag een voorstelling. Het centrumcomité „Koninginnedag" was van oordeel, dat ter gelegenheid van de nationale herdenking van de beide schrijf sters van „Sara Burgerhart" een Haarlem se bijdrage tot eer van Betje Wolff en Aagje Deken niet achterwege mocht blij ven. De Haarlemse politie heeft aangehou den, verdacht van heling van goederen, die in een kapperszaak te koop zijn, een twee en veertig jarige kapper. Hij had de goede ren ontvangen van een een en vijftigjarige chef van een magazijn, die werkzaam is bij een grossierderij. Tegen deze zal ook pro- ces-verbaal worden opgemaakt. BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: J. LucasHuyzendveld, z.; C. J. WeijersKoster, d.; J. E. Stoovévan Handenhoven, d.; A. van BergemOnrust, d. ONDERTROUWD: E. Voet en J. Stookink; H. Mourits en A. W. J. Dédding. GEHUWD: G. A. J. van Olden en Jvr. C. D. Quarles van Uffórd. OVERLEDEN: Wed. A. Hamers—Plugboer, 76 j.; J. H. V. van Hoogendaalen. 89 j.; B. Bierman, 93 j.; J. Meijer, 63 j.; N. W. F. Grip- peling, 72 j.; A. J. Handgraaf, 50 j.; M. C. in 't Veld, 74 j. Naar wij vernemen heeft dr. A. M. Lorentz de Haas uit Amsterdam zijn be noeming tot directeur van „Meer en Bosch" te Heemstede aanvaard. Met de Christelijke vereniging voor de verpleging van lijders aan vallende ziekte, welke „Meer en Bosch" in stand houdt, wordt nog overleg gepleegd over de datum waarop de opvolger van dr. B. Ch. Lede- boer in functie kan treden. Dr. Lorentz de Haas was tot nu toe geneesheer-directeur van de Alexander van der Leeuwkliniek, te Amsterdam. Fraudes op Schiphol Kort geleden was aan het licht gekomen, dat zich in de afgelopen vier jaar diefstal len, verduisteringen en helingen hadden voorgedaan op het terrein van het vlieg veld Schiphol, waarbij leden van het per soneel van de KLM betrokken waren. Vijf tien leden van het personeel hebben inmid dels terecht gestaan voor de rechtbank te Haarlem, die vanmorgen uitspraak deed. Het onderzoek is voortgezet en tegen andere leden van het personeel is proces verbaal opgemaakt: zij zullen zich binnen kort te verantwoorden? hebben. Anderen hebben misdrijven gepleegd in de gemeente Amsterdam en zullen in de hoofdstad moe ten terechtstaan. De zaken, die de Haarlemse rechtbank behandelde, betroffen diefstal van medi camenten, verband, koffie-extract, lakens, dekens, baby-uitzetten en schuimrubber bedden uit enkele magazijnen op Schiphol, diefstal van een kist met 24 gouden horlo ges, die in een cockpit van een vliegtuig was aangetroffen en diefstal van grote hoe veelheden drank. Daarbij waren betrokken verdachten, die zich schuldig hadden ge maakt aan diefstal en aan heling. De hoogste straffen werden opgelegd aan de magazijnbedienden M. W. en K. F. H. S. Eerstgenoemde had twee keer terecht ge staan, namelijk voor de diefstal van de goe deren uit de magazijnen en diefstal van de horloges. De vonnissen waren zes maanden (eis een jaar) en drie maanden (eis drie maanden). S. werd veroordeeld wegens diefstal van goederen uit de magazijnen tot vier maanden (eis tien maanden). De brandwachten eerste klasse M. J. J., J. F. D„ H. W. S. en P. K., tegen wie wegens heling van de goederen, uit de ma gazijnen drie maanden gevangenisstraf was geëist, werden allen veroordeeld overeen komstig de eis. Het vonnis tegen de brandwacht H. H. J„ die in mindere mate aan de fraude had meegedaan en tegen wie vier weken met aftrek en onmiddellijke invrijheidstelling v/as geëist, luidde vier weken gevangenis straf. A. B., A. F. en F. J. A. T„ die eveneens betrokken waren geweest bij de diefstal van de horloges en tegen wie een gevange nisstraf van vieir maanden was geëist, werden respectievelijk veroordeeld tót vier, vijf en vier maanden gevangenisstraf. Drie expeditieknechts was ten laste ge legd diefstal, subsidiair verduistering van jenever. J. G. T., die als voorman optrad en gedetineerd is, werd veroordeeld tot zes weken (eis twee maanden), P. D. H. R. en M. K. respectievelijk tot tien dagen (eis een week) en drie weken voorwaardelijk benevens 50.boete subsidiair 15 dagen hechtenis (eis twee weken). De vonnissen tegen C. K. P. en A. T„ wie ten laste was gelegd diefstal van flesjes Coca Cola en tegen wie een geldboete van 40.subs. 15 dagen was geëist, luidden: 50.boete subsidiair 15 dagen hechtenis. De heer N. Stufkens, lid der Tweede Ka mer vain de Staten Generaal voor de Partij van de Arbeid, heeft Woensdagavond voor het Haarlemse kader van de Partij van de Arbeid in gebouw „Cultura" een inleiding gehouden over de betekenis van de door braak. Hij zette uiteen, dat niet alleen ge sproken moet worden van een doorbraak van de confessionelen naar het socialis me, maar dat er ook wel degelijk sprake is van een doorbraak van vooroorlogse S.D.A.P.-ers naar een op breder basis ge stoelde socialistische beweging. Dat laat ste proces was reeds merkbaar vóór de oorlog; het is onder andere terug te vinden in het beginselprogramma van de S.D.A.P. van 1937. De oorlog bracht verder het contact van mens tot mens. Toen werd het ook in Christelijke kring voor velen duidelijk, da: afzijdigheid van het sociaal politieke leven in wezen in strijd is met de Christe lijke leer. „Wij Protestanten willen met ons gehele wezen meedoen aan het werk van de Partij van de Arbeid", aldus de heer Stufkens. Spreker wees vervolgens op de betekenis van de werkgemeenschap pen van de Partij van de Arbeid, waarna een levendige discussie volgde. BINNENLAND B. en W. van-Bussum hebben de ge meenteraad voorgesteld in beroep te gaan bij de Kroon tegen de beslissing van Gedepu teerde Staten van N ïordholland, geen goed keuring te hechten aan het raadsbesluit f 400 ter beschikking te stellen van de hulpver lening aan de slachtoffers van de waters noodramp in Oostenrijk. De Utrechtse rechtbank veroordeelde de 52-jarige buschauffeur H. M. uit Zeist wegens het veroorzaken van een dodelijk ongeval tot drie weken hechtenis. Op 19 September reed de chauffeur in de Voor straat te Utrecht twee fietsende meisjes aan. Zij werden klem gedrukt tussen de bus en het trottoir. Een der meisjes viel en werd overreden. Een Almelose fabrikant is door de Almelose rechtbank veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf wegens verkeerde opgaven voor de inkomsten en vermogens belasting en wegens valsheid in geschrifte. De Britse chartermaatschappij „Dragon Airways Ltd", gevestigd op het vliegveld Speke bij Liverpool heeft vergunning ge vraagd een® lijndienst te mogen openen tus sen Liverpool en Amsterdam. Deze dienst zal dan worden onderhouden met De Hayil- land „Heron" vliegtuigen. Het is de bedoeling twee retourvluchten per week uit te voeren, te beginnen op 4 April. Van 5 tot en met 7 Februari wordt er in kasteel Sterkenburg te Driebergen een be sloten conferentie gehouden, waaraan door tal van economen en vooraanstaande figuren uit het West-Europese economische leven, zal worden deelgenomen. De bijeenkomsten zullen onder leiding staan van aartshertog Otto van Habsburg uit Oostenrijk. Kalman Knaack, de bekende operette komiek. die onlangs zeventig jaar werd, doch wegens zwakke gezondheid dit jubileum niet kon vieren, is dezer dagen te Amsterdam overleden. Hij was Oostenrijker van geboor te, doch kwam reeds jon naar ons land, waar hij zich blijvend vestigde en in de periode tussen twee wereldoorlogen grote populariteit genoot. De Zutphense politierechter heeft een fabrieksarbeider uit Eefde veroordeeld tot f25 boete. De man had zich onbevoegd in de uniform van een tweede luitenant gestoken. Hij deed dat om meer indruk te maken op een meisje. Toen hij op weg w^s naar het meisje kwam hij een korporaal tegen die vond dat 's mans gezicht niet bij zijn sterren paste. Zo werd de zaak ontdekt. De jonge man heeft het meisje toch gekregen. De ex-N.E.S.B.-leiders Paul van Tienen en mr J Wolthuis zullen op 25 Januari in vijfde instantie voor de Hoge Raad verschij nen. Zij zijn in beroep van cassatie gegaan tegen de beslissing van het. Haagse gerechts hof, dat de Nationaal Europese Sociale Be weging als een voortzetting van de N.S.B. en dus als een verboden vereniging beschouw de en de beide N.E.S.B.-leiders veroordeelde tot twee maanden gevangenisstraf. Het bestuur van de Vereniging van Sta ten- en Raadsleden van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie heeft een commissie ingesteld ter bestudering van de taak en de organisatie van de provincie. Voorzitter is prof. mr. D. Simons te 's Gravenhage, secre taris de heer K. H. Brandt te 's Gravenhage. De omzetten van de productie- en groot handelsafdelingen van de Nederlandse ver- bruikcoöperaties hebben in 't boekjaar 1954 voor het eerst in de geschiedenis de 100 mil- lioen overschreden er bedroegen f 101.738.000 (vorig jaar f88.306.000). Ongeveer de helft van dit bedrag heeft betrekking op zelf- geproduceerde artikelen. Voor de nieuwe zeesluis te Cadzand heeft zich door de stormen zand opgehoopt, zodat spuien niet mogelijk is. Met draglines wordt nu bij laag water een geul gegraven. Op verzoek van de Broederschap van Notarissen en van de Bond van Notariskler ken heeft de staatssecretaris van Sociale Zaken met ingang van 1 Februari het deel nemen in de stichting Bedrijfspensioenfonds voor Notarisklerken verplicht gesteld voor- mannelijke notarisklerken van 21. tot en met 64 jaar en voor vrouwelijke ongehuwde notarisklerken van 30 tot en met 64 jaar, bei de voor zover zij op 1 Februari nog geen 61 jaar waren. Van 7 tot 13 Februari zal in de aula van de Landbouwhogeschool te Wageningen een internationale conferentie worden gehou den ter stimulering en verbetering van de maisteelt in Europa. De gemeenteraad van Amsterdam heeft zich zonder discussie accoord verklaard met het voorstel om f263.000 beschikbaar te stelleq voor het funderen en aanleggen van een terrasvormig plateau, ten behoeye van het nationale monument op het Miaden- damterrein. In de eerste helft van Mei 19oo zal met deze werkzaamheden worden be gonnen. Het voornemen bestaat het monu ment te onthullen op 5 Mei 1956. Tussen de Zandvoorterweg en de trambaan verrijst het grote gebouw van het Zandvoorts Bejaarden Tehuis, waarover wij op 18 September van het vorig jaar reeds uitvoerig berichtten. Ongeveer 280 bejaarden en 30 inwonende personeelsleden kunnen er een plaats krijgen. Echtparen krijgen de beschikking over grote vertrekken en de aparte bewoners krijgen een eigen woon-slaapvertrek. Conform de eis heeft de Haarlemse rechtbank vanmorgen de 21-jarige koop man W. L. van der W. uit Haarlem veroor deeld tot zes maanden gevangenisstraf wegens heling, omdat hij van de eveneens 21-jarige koopman P. den H. een van dief stal afkomstige partij lood en koper had gekocht voor f 140. Deze partij had een werkelijke waarde van veertienhonderd gulden. In Heemstede is aangehouden en naar Haarlem overgebracht een vijfendertig- jarige vertegenwoordiger, verdacht van verduistering. Hij had een radiotoestel, een rijwiel en een electrisch scheer-apparaat in' huurkoop gekocht en verkocht. Het radiotoestel heeft hij naar zijn verkla ring aan een opkoper in Den Haag voor 45 verkocht, maar de Hagenaar ontkende iets van het toestel af te weten. De fiets is voor 65 aan een Haarlemse opkoper ver kocht, die haar weer verkocht heeft; de aankoop stond wel in zijn register vermeld, echter niet de verkoop. Daarom is proces verbaal opgemaakt. Het scheer-apparaat had de vertegenwoordiger aan een koop man voor 25 verkocht. De opbrengst heeft de aangehoudene ten eigen bate aan gewend. Slotkoers Openings gisteren koersen 3-314 Neaerl.'47 10914 1009/,, A.K.U 29614 293 ex.d. 36414 373 Philips Gloeil. 323 VÏ 324 Kon. Petroleum 534 536 A'dam Rubber 11414 115 Holl. Amer. Lijn 188 186 N. Scheepv. Urne 167J4 16814 H.V.A 141 14014 128X 123 Amsterd. Bank 251H 252 Ned. Handel Mij. 210J4 211 Rotterd. Bank 234 234 Twentsche Bank 230J4 23014 Anaconda Copper 48% 48% Bethle-hem Steel 105-V.s 10514 Republic Steel 76% 7714 Shell Union 56% 57% 24 24 U.S. Steel 69Via 69X

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 11