Brussel wil hoogste toren ter wereld bezitten ZocU ió het zo Strijd tussen Radio-Luxemburg en Radio Europa ontbrand PANDA EN DE SPOKEN-MEESTER Wereldnieuws Deskundige kopzorgen over kosten B. ENGELENBERG De radio geeft Vrijdag Benden brandschatten West-Java: vijf doden Ministerieel antwoord laat nog vragen onbeantwoord IJszeilen DONDERDAG 2 0 JANUARI 1955 2 Toestand van gestrande „Theta Star" critiek Deens tankschip vlotgekomen Molukken zijn rustig en ook Atjeh is veilig Bioscopen op Java staken ochtendvoorstellingen Opdracht aan componisten De Groot en Godron Rhenen kreeg verloren oorkonde terug Het liftverbod Vestiging te Rotterdam Van Dow Chemical Go. Europeanen tegen pardon voor Mau Mau- moordenaars De „Rijndam" is uit Southampton vertrokken (Van onze correspondent in Brussel) De Belgische ministerraad heeft beslo ten de bouw van een 500 meter hoge be tonnen toren, waarop een televisiemast in staal van 135 nieter hoogte zal worden op getrokken, in overweging te nemen. Een ministerieel comité zal zich over het pro ject, dat de Gentse hoogleraar Magnel heeft ontworpen, uitspreken. De Belgische industrie zal voor de wereldtentoonstel ling 1958 een toren in licht aluminium, koper en staal bouwen, die een twintig milliard maal vergrote atoomkristal zal verbeelden. De 160 meter hoge toren bestaat uit negen bollen van twintig meter, middel lijn die onderling door stalen buizen ver bonden zullen zijn of op pijlers zullen rusten. Van de ene bol zal men naar de andere gaan met liften of roltrappen. In de „sferén* zullen restaurants of exposities worden ondergebracht. Met het regeringsproject zou een oedrag zijn gemoeid van 38 millioen gulden. Som mige deskundigen zeggen echter dat de kosten van zulk een gebouw altijd tegen vallen en op 76 millioen gulden moeien worden geraamd. De toren zou de vorm krijgen van een kegel en op 1500 inge heide palen rusten. Hij zou aan de basis honderd meter breed en aan de spits op vijfhonderd meter hoogte, nog dertig me ter middellijn hebben. Op dit betonnen platform zou dan de televisiemast van 135 meter worden geplaatst. Achthonderdvijf tig arbeiders zouden drie jaar aan de toren werken. Naast conferentiezalen, restaurants, bars en kantoren, zal de toren een terras voor 1500 personen bevatten. Ook het Paleis van de Wetenschap, een van de afdelingen van de wereldtentoon- Gedurende de gehele Woensdag zijn de sleepboten „Holland" en „Stortemelk" van de rederij Doeksen uit Terschelling bij het op 5 mijl ten Noorden van Terschelling gestrande Britse stoomschip „Theta Star" geweest. De gehele dag heeft men getracht be manningsleden van de sleepboten aan boord van het gestrande schip te krijgen, maar dit gelukte niet, mede doordat de sleepboten niet dicht bij het schip kunnen komen. Inmiddels is volgens de opvarenden van de sleepboten de toestand van de „Theta Sir" critiek geworden. Indien het schip niet spoedig wordt vlot getrokken of in dien een storm zou opsteken, moet het schip als verloren worden beschouwd. Het 12.184 ton metende Deense tank schip „Gerd Maersk", dat sinds Maandag nabij Scharhörn in de Elbe aan de grond heeft gezeten, is Woensdagavond bij hoog tij door zes sleepboten vlot getrokken. Het tankschip had Woensdag een deel van zijn lading van 18.000 ton ruwe olie in zee gepompt. Het schip heeft twee lek ken in de romp. ADVERTENTIE kfchicislra."rt' - Tri: OFFICIëLE VERKOOP SIKKEHS LAKKEN POETSKATOEN Bont - Wit - Extra zacht HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.45 Voor de huisvrouw. 9.00 Gymnastiek. 9.10 Platen. 9.40 Schoolradio. 10.00 Avonturen met kinderen, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de kleuters. 10.40 Viool en piano. 11.00 Radiofeuilleton. 11.20 Platen. 12.00 Orgel en piano. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Sport en prognose. 12.48 Amusements muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen. Hierna: Lichte muziek. 13.55 Koersen. 14.00 Mezzo-sopraan en piano. Intermezzo: Voor dracht. 15.00 Vraaggesprek. 15.15 Gevarieerd programma. 16.00 Orgel en zang. 16.30 Voor de kinderen. 17.00 Gitaarensemble. 17.17 Mu zikale causerie. 18.00 Nieuws. 18.15 Actuali teiten. 18.20 Lichte muziek. 18.45 De strijd voor meer welvaart, causerie. 19.00 Voor de jeugd. 19.10 Muzikale causerie. 19.30 De ster-, ren zijn doof geworden, spel met muziek. 19.50 Berichten. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbe spreking. 20.10 Vioolduetten. 20.30 Europa één, causerie. 20.40 Leven op de aarde, cau serie. 21.00 Amusementsmuziek. 21.35 Bui tenlands weekoverzicht. 21.50 Spaanse volks liederen en dansen. 22.20 Lichte muziek. 22.40 Vandaag, causerie. 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws en S.O.S.-berichten. 7.10 Ge wijde muziek. 7.30 Platen. 7.45 Een woord voor de dag 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.35 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Platen. 12.08 Kamerorkest. 12.30 Land en tuinbouwmededelingen. 12.33 Promenade orkest. 12.53 Platen of actualiteiten. 13.00 Nieuws. 13.15 Protestants interkerkelijk thuisfront. 13.20 Alpenliederen. 13.40 Platen. 14.00 Met oog en oor de wereld door, cause rie. 14.30 Platen. 15.15 Voordracht. 15.35 Vocaal ensemble. 16.00 Reportage uit Jo hannesburg. 16.15 Instrumentaal trio en viool. 16.45 Platen. 17.00 Voordracht. 17.20 Platen. 17.40 Beursberichten. 17.45 Stemmen van overzee. 18.00 Platen. 18.10 Een goed woord voor een goede zaak. 18.15 Muziekver. 18.35 Platen. 19.00 Nieuws. 19.10 Regeringsuitzen ding: Verklaring en toelichting, waarin op genomen te pl.m. 19.20 uur het emigratie praatje. 19.30 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Platen. 20.30 De jeugd vliegt uit, hoorspel. 21.00 Platen. 21.10 In Terra Pax, oratorium. 22.00 De wetenschap in dienst van de defen sie, gesprek. 22.15 Lichte muziek. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Kunstrubriek. 23.4524.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Orkestconcert. 12.30 Weerbericht. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 en 13.30 Platen. 14.00 Schoolradio. 15.45 Platen. 16.15 Opera muziek. 17.00 Nieuws. 17.10 Lichte muziek. 18.00 Platen. 18.10 Voordracht. 18.20 Beiaard concert. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Volkszang. 20.00 Platen. 20.15 Orkest concert. 20.55 Kunstkaleidoscoop. 21.10 Or kestconcert. 22.00 Nieuws. 22.15 Internatio nale Radio-Universiteit. 22.30 Platen. 22.55 —23.00 Nieuws. BBC 22.00—22.30 Nieuws, feiten van de dag en: Hoe de weekbladen het zien. (Op 224 m.). stelling zou in de toren worden gevestigd. De voorstanders van de bouw v^ji de toren beweren dat de kosten kunnen wor den gedekt door het entréegeld, daar jaar lijks ongeveer een millioen personen de toren zullen bezoeken. Verder kunnen de verdiepingen worden verbouwd tot kan toorruimte als de wereldtentoonstelling is afgelopen. De toren van Brussel zou de hoogste ter wereld worden. Het hoogste gebouw is sinds 1 Mei 1931 de New Yorkse wolken krabber, het „Empire State Building" dat 102 verdiepingen telt en bijna 450 meter hoog is. De Eiffeltoren te Parijs is 300 meter hoog. DJAKARTA (P.I.A.) In West-Java zijn. blijkens berichten van de correspon dent van P.I.A.vijf desa-beambten in het gebied van Tasikmalaja door een bende vermoord. Een bende van zeventig man heeft twintig woningen in de omgeving van Tjiawi, eveneens in het gebied van Tasikmalaja gelegen, platgebrand. De politie-coördinator voor Atjeh, Su- gondo, heeft verklaard, dat de toestand in dat gebied thans rustig is. De rebellen doen geen grote aanvallen. Zij oefenen hier en daar terreur uit. De weg naar Kota Radja is veilig voor het autoverkeer, aldus Sugondo. Overste Sukawati, regimentscomman dant van de Molukken, heeft gezegd ver baasd te zijn over berichten in de Ameri kaanse pers, volgens welke in de Moluk ken oorlog zou zijn uitgebroken. „Er is geen schot gelost", zeide Sukawati. Er zijn thans in totaal 60 volgelingen van de R.M. S. op Ambon onder arrest, onder wie en kele Nederlanders. Hun zaken zijn aan het parket overgedragen voor vervolging langs gerechtelijke weg. Bij hun arrestatie legde het leger beslag op enkele automatische vuurwapens en lichte geweren. Sukawati zei, dat het leger veel steun van de bevol king ondervindt bij de uitvoering van zijn taak". Verbazing Men toonde zich van officiële Neder landse zijde in Djakarta verbaasd, dat van de ernstige beschuldigingen aan Neder land, die thans weer door overste Sukawati zijn geuit, nimmer enige officiële mede delingen door de Indonesische regering aan de Nederlandse regering zijn gedaan. Scholieren spijbelen en ambtenaren laten werkzaamheden in de steek (Van onze correspondent in Djakarta) In Djakarta zullen, van 1 Februari af, vijf bioscopen geen ochtend-voorstellingen meer geven, behalve op Zon- en feestdagen. Ook in Semarang en Solo wordt overwogen of is reeds besloten de morgenvoorstellin gen op werkdagen af te schaffen. Deze maatregel is geen gevolg van gebrek aan belangstelling voor deze voorstellingen. Integendeel, de animo er voor is eerder te groot. Scholieren spijbelen en ambtenaren en kantoormensen laten hun werkzaam heden in de steek om in de morgenuren naar de bioscoop te gaan. In Djakarta hebben tot heden vijf bioscopen zich bereid verklaard de morgenvoorstellingen te staken. In Semarang waar de kwestie aan de orde is gesteld door de ouders van schoolgaande kinderen, onderwijzers en diensthoofden, zal spoedig een verbod op het geven van ochtendvoorstellingen wor den uitgevaardigd. Naar Westerse begrippen is het sluiten van de bioscopen 's morgens een merk waardige maatregel: een verbod aan scho lieren en ambtenaren en controle op de naleving daarvan lijken voor de hand te liggen. In het Oosten liggen de zaken ech ter anders. Men begrijpt er iets van, als Vnen zich herinnert, dat enige tijd geleden, toen in een dorpje in West Soemba een onderwijzer een leerling berispte wegens schoolverzuim, dit een gevecht tot gevolg had, dat aan drie mensen het leven kostte. En men onderschat ook de invloed niet van een kleine, maar tot een bepaalde politieke partij behorende, ambtenaar, die de och tendbioscoop bezoekende, kan uitoefenen. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen ad interim heeft aan ieder der componisten, Cor de Groot te 's-Gra- venhage en Hugo Godron te Bussum een opdracht verleend tot het componeren van een suite voor een normaal bezet sym- phonie-orkest. ADVERTENTIE BARTFLJQRISSTR. HAARLEM -TEL. 13439 - FERD. BQLSTR.48 A'i)AM.- TEL >17162 Handschoenen met lamsvacht I De heer G. H. van Geffen te Gorinchom vond tussen houtafval een restant van een voorzittershamer. Bij een nader onderzoek bleek de holle steel een protocol te be vatten, ondertekend door wethouders, raadsleden en secretaris van de gemeente Rhenen, gedateerd 24 Juni 1926, waarin staat vermeld dat deze voorzittershamer werd aangeboden aan de toenmalige burgemeester van Rhenen, jhr. mr. dr. M. L. van Holthe tot Echten ter gelegen heid van de ingebruikneming van het toen seuwe stadhuis van Rhenen. De heer Van Geffen stuurde het proto col, dat nog vrijwel gaaf is, aan het ge meentebestuur van Rhenen, dat niet wei nig verrast was. Na de oorlogsjaren, waar in Rhenen zo zwaar werd getroffen, had men de voorzittershamer gemist. Het was een fraai gebeeldhouwd exemplaar, ver vaardigd door de kunstenaar Hildo Krop. Woensdagmorgen kwamen op het station te Utrecht ruim honderd Oostenrijkse kinderen aan, die enkele maanden by Nederlandse pleegouders zullen logeren. Een paar kinderen broederlijk naast elkaar, wachtend op het moment waarop zij hun pleegouders zullen ontmoeten. (Van onze parlementaire redacteur) Het antwoord van minister Staf op de vragen van Kamerleden over het lift verbod voor militairen wekt toch wel heel sterk de indruk, dat men in deze aange legenheid stuntelig te werk is gegaan. Er wordt onder meer een beroep gedaan op een brief van de A.N.W.B. van 1951, waar uit zou moeten blijken dat deze organisatie, op grond van wat er onder de automobilis ten zelf leefde, ernstig bezwaar tegen het liften hadi De vraag blijft open of die brief niet bovenal betrekking had op het. in die tijd nodeloos geworden meeliften van burgers. Verder krijgt men uit de kringen van het ministerie van Oorlog te horen, dat vóór het liftverbod is afgekondigd et allerlei organen geraadpleegd zouden zijn die helemaal niet hebben voelen aankomen dat de reactie van de openbare mening op het liftverbod zo ernstig zou zijn als nu is gebleken. Hier kan men zich afvragen of een man als minister Staf die toch ook wel zijn Pappenheimers, lees: de Nederlandse burgerij, kent, niet had kunnen vermoeden dat vooral door de manier waarop een en ander gebeurd is grote verontwaardiging bij de openbare mening zou ontstaan. Wat zou het bijvoorbeeld niet veel tactischer geweest zijn wanneer terstond bij de uit vaardiging van het liftverbod meteen bekend zou zijn gemaakt dat er ruime gelegenheid tot vrij vervoer voor militairen zou worden geschapen. De voorlichting van de zijde van het ministerie is wel buitengewoon slecht ge weest. Het merkwaardige voorbeeld in deze is het geval van de twee militairen, die gestraft zijn omdat zij, naar pas nu blijkt, kennelijk met opzet de legerorder inzake het liftverbod hebben willen ontduiken en gehandeld hebben in strijd met een voor hen geldend voorschrift. Bovendien is ook nu pas bekend geworden dat het in dit geval twee militairen betrof die reeds een zware straffenlijst hadden, zodat men hier te maken had met lieden van wie het be kend was dat zij in het algemeen de nei ging koesteren tegen de disciplinaire voor schriften in te gaan. Dit zijn dingen waar op men tijdig de aandacht had moeten vestigen. Dan zou ongetwijfeld in dit op zicht de reactie wel een andere geweest zijn. Hetzelfde geldt met betrekking tot het feit, dat automobilisten, die een lift aan boden, bemerkt hebben dat zij werden „opgeschreven". Nu, achteraf, geeft men een aanvaardbare en begrijpelijke verkla ring daarvan, te weten dat alleen maar genoteerd werd in welke richting de auto's zich begaven, opdat men daaraan mede gegevens voor de verdere regeling in de toekomst zou kunnen ontlenen. Stumperig moet het ook genoemd wor den, dat men nu van militaire zijde te horen krijgt dat, wanneer er bij de aanwij zing van de zogenaamde opneemplaatsen fouten zijn begaan, dit een gevolg is van de omstandigheid dat men snel moest han delen. Men zou zo zeggen dat juist mili taire leiders in staat moeten zijn snel iets te kunnen oplossen en zeker iets dat niet van ingewikkelde aard is, zoals het vinden van geschikte opneemplaatsen. Verder blijft het een weinig goede in druk maken dat men van de kant van de Yninister van Oorlog een afwachtende hou ding blijft innemen en zegt dat men nu van de zijde der particuliere organisaties met verdere initiatieven moet komen. Er bestaat een goede verwachting dat dit reeds zal geschieden voordat generaal Buurman van Vreeden morgen over de regeling van de opneemplaatsen bespre- Het groot-hertogdom Luxemburg heeft een formeel protest bij de Franse regering ingediend wegens de uitzendingen van Radio-Europa, welk station in het Saar- gebied staat en welks uitzendingen die van Radio-Luxemburg ernstig storen. De regering van Luxemburg heeft Frankrijk verzocht om aan deze toestand onmiddellijk een einde te maken. „Het radiostation in het Saargebied is aan het experimenteren", aldus een woord voerder van het Franse ministerie, „en wij hebben de autoriteiten in het Saargebied verzocht die klachten te bestuderen en te streven naar verbeteringen". (Men zal zich herinneren, dat aanvanke lijk Denemarken hinder ondervond van de uitzendingen van Radio-Europa. Na een protest van dat land verhuisde Radio- Europa naar een golflengte welke in de onmiddellijke nabijheid van Radio-Luxem burg is gelegen. Luxemburg kan zich ech ter onmogelijk op de golflengte-overeen komst van Kopenhagen beroepen, omdat het die niet ondertekend heeft en Radio- Luxemburg I reeds van 1932 af op een golflengte werkt welke het niet toekomt. Inmiddels zou de Compagnie Luxembour- geoise de radiodiffusion een civiele proce dure tegen haar concurrent willen begin nen. Wij schreven indertijd reeds, dat in de leiding van de commerciële omroep- maatschappij welke de nieuwe zender in Saarland exploiteert, enige figuren zitting „The Dow Chemical Company", de groot ste Amerikaanse producent van chemische producten op twee na, heeft thans defini tief besloten een dochteronderneming in Nederland te stichten, die zal komen aan de derde Petroleumhaven in het Botlekge- bied en de naam zal dragen: Nederlandsche Dow Maatschappij. Tot president-commis saris zal worden benoemd mr. H. L. Wol- tersom mr. John van Stirum wordt direc teur. Het nominaal kapitaal der maat schappij bedraagt 10 millioen gulden, waar van 5 millioen gestort worden. Dow Chemical houdt zich bezig met het produceren van organische en anorganische chemicaliën, plastics en magnesium. Van magnesium is Dow de grootste producent ter wereld. Dow-Amerika heeft een maat schappelijk kapitaal van 232 millioen dollar. Het Nederlandse bedrijf zal beginnen met ongeveer 100 arbeiders. Mogelijk zal gebruik worden gemaakt van Nederlan ders, die voor een deel in de Verenigde Sta ten zullen worden opgeleid. Naar het zich laat aanzien zal men medio 1955 met de eerste bouwwerkzaamheden kunnen begin nen. kingen met de territoriale bevelhebbers zal beginnen. Intussen is niet aangetoond waarom het liften door militairen „onwaardig" zou zijn. Evenmin zijn er overtuigende argumenten aangevoerd omtrent de gevaren die daar aan verbonden zouden zijn. Tenslotte blijft nog altijd de vraag be staan of het nu werkelijk onmogelijk zou zijn over de gehele linie tot vrij vervoer van militairen over te gaan, waarmee de gehele zaak tot een bevredigende oplossing zou zijn gebracht, zonder dat dit niet te dragen financiële lasten met zich mee zou brengen. Ook indien men het plafond van 1350 millioen per jaar voor defensie uitgaven niet wil overschrijden meen ik dat er wel degelijk gaatjes te vinden zijn waaruit men die paar millioen zou kunnen halen die voor het algeheel vrij vervoer van militairen nodig zouden zijn. 50. Van Joris' afwezigheid maakten Pan da en Jolliepop gebruik om het spookslot eens nauwkeurig te onderzoeken. „Pas op, riep Jolliepop plotseling, „ik zie bewegen de schaduwen op gindse muur! Een grieze lig verschijnsel, als ik het zo mag uit drukken". „Ik ken die schaduwen", ant woordde Panda rustig, „ik heb ze al eer der gezien, toen Joris hier toeristen rond leidde. Daar zit natuurlijk een of ander trucje achter". Hij boog zich over de bal- lustrade en wees omlaag. „Kijk! Daar be neden is een lichtschijnsel! Dat heeft vast iets met die dansende schaduwen te ma ken!" Moedig klom hij omlaag en ontdekte daar inderdaad een projectie-apparaat, dat in een nis was verborgen. „Zie je?", riep hij triomfantelijk, „hiermee werden die schaduwen op de muur geworpen. Alle maal bedriegerij, om toeristen te trekken net als de heks, die hier toen rond vloog". „Vloog hier een heks rond?", her haalde Jolliepop verbaasd, „merkwaardig! Hoewel ook ik aanneem, dat het fenomeen bij nadere beschouwing te verklaren zal zijn". Het volgende ogenblik kreeg de goede knecht ruimschoots gelegenheid om het fenomeen nader te beschouwen, want, met een gierend geluid, zwiepte iets om laag, dat hem van de ballustrade schepte. hebben welke voordien aan de Luxem burgse maatschappij verbonden waren. De geregelde uitzendingen van Radio-Europa zouden 1 Maart beginnen. De sterkte van de zender overtreft met zijn 400 kilowatt Radio-Luxemburg nog ver, maar dit sta tion heeft reeds aangekondigd, dat het in de toekomst met 500 kilowat zal gaan uit zenden, een sterkte welke tot nu toe slechts door een Moskouse zender werd gehaald. De strijd tussen de beide reclame-om roepen strekt zich binnenkort ook op het gebied van de televisie uit. - Red.) KENIA (Reuter) De Europese boeren en kolonisten op de „hoogvlakte van de blanken" in Kenia hebben de regering van de kolonie ervan op de hoogte' gesteld dat zij zich met alle hun ten dienste staande middelen zullen verzetten tegen de nieuwe voorwaarden voor overgave en amnestie die de leden van de Mau Mau zijn aan geboden. De Europese minister zonder portefeuille van Kenia, Michael Bhindell, was aan wezig op een protestbijeenkomst in een boerderij aan de voet van de met sneeuw bedekte Kinangopberg. Op de zeer bewo gen bijeenkomst zag de minister ziph ge steld tegenover een groot aantal veront waardigde boeren en hun vrouwen, die met een overweldigende meerderheid van stemmen de voorwaarden voor overgave aTs „beschamend en dwaas" veroordeelden. De boeren spraken verder hun „gebrek aan vertrouwen" in de oorlogsraad van Kenia uit en verlangden dat de leden van die raad worden vervangen. Zij eis ten dat de belofte aan de Mau Mau, dat moordenaars niet zullen worden vervolgd, onmiddellijk zal worden ingetrokken. Boven de heuvels van Kenia vlogen vliegtuigen met krachtige luidsprekers, die de nieuwe bepalingen bekendmaakten. Millioenen pamfletten werden uitgewor pen om de Mau Mau-leden mee te delen: „U zult niet worden opgehangen, wat u ook hebt gedaan, als u geen verdere ge welddaden begaat. Geeft u nu over". Het 15.000 ton metende Nederlandse passagiersschip „Rijndam", dat met 875 passagiers aan boord sinds Maandag in de haven van Southampton heeft gelegen, is Woensdagavond naar New York vertrok ken. Het schip was verleden week Zaterdag vertrokken naar New York doch keerde korte tijd na zijn vertrek terug omdat tij dens het slechte weer door het gehele schip een hevige trilling werd geconsta teerd, die voortkwam uit de nieuwe dem pingsvinnen, die onder de waterlijn langs de romp van het schip zijn aangebracht. De gezagvoerder besloot toen terug te ke ren om veranderingen te laten aanbren gen. De passagiers hebben van de vertra ging geprofiteerd door uitstapjes te maken naar Londen en Bournemouth. Uitwisseling. Radio Peking heeft bekend gemaakt dat de Chinese volksrepubliek en Afghanistan hebben besloten nor- male diplomatieke betrekkingen aan te knopen en ambassadeurs uit te wisselen. Gegrepen. Twee Duitse spoorwegarbeiders zijn gegrepen door de Rheingold- express, de snelle Europese trein die tussen Nederland en de Alpen rijdt. De twee mannen die bij Lahr aan de spoor, lijn werkten, waren opzij gestapt om een trein te laten passeren. Op het an dere spoor naderde toen de Rheingold, Vooruit. Koningin Frederika van Grieken land, die in Zürich een oor-operatie heeft ondergaan, is herstellende. Zij gaat goed vooruit en mag reeds enige tijd het bed verlaten. Vliegtuigongeval. Minstens acht leden van de Braziliaanse luchtmacht zijn om het leven gekomen toen een Lockhead Hud- son brandend neerstortte op het vlieg- veld van Ilheos, in Noord-Brazilië. Vrijspraak. De 39-jarige werkvrouw Aase Anderson, die de inhoud van prulle- manden in militaire kantoren overhan digde aan Asbjoem Sunde, die is ver oordeeld wegens het verzamelen van militaire geheimen voor Rusland/ is vrijgesproken omdat zij niet wist dat Sunde een spion was. De 41-jarige Oeyvind Eriksen werd veroordeeld tot 75 dagen gevangenisstraf voor zijn op- treden als tussenpersoon en het afleve- ren van de papieren bij Sunde. Het hof was van oordeel dat Eriksen op de hoogte was van Sunde's connecties met Rusland. Kinderdievegge. Barbara McGeehan, een 40-jarige huisvrouw uit Belfast, die in Dublin twee kinderen op straat uit hun kinderwagens had gestolen, is tot twee jaar gevangenisstraf veroordeeld. De eerste baby verdween vier jaar geleden, In December stal de vrouw in dezelfde straat uit een kinderwagen een jongetje van negen maanden. Represaille. De Amerikaanse autoriteiten hebben beperkingen afgekondigd voor het door Sovjet-Russische burgers in de Verengide Staten nemen van foto's of maken van schetsen. Het betreft een vergeldingsmaatregel voor overeenkom, stige beperkingen, die in de Sovjet- Unie voor Amerikaanse burgers en an dere vreemdelingen van kracht zijn verklaard. Overwinning. De Italiaanse regering heeft een overwinning behaald bij de bespre king in de Kamer van Afgevaardigden van haar pensioenbeleid. Een door de linkerzijde ingediende motie, waarin het regeringsbeleid terzake als onjuist werd beschreven, werd verworpen. Gangsterstijl. De 45-jarige Walter Smith, vooraanstaand organisator van de in ternationale vereniging van havenarbei ders (ILA) is te New York in „gafig- stersstijl" vermoord. Zijn lijk werd aan getroffen in een auto in een gedeelte van New York, dat misdadigers plegen te gebruiken om zich van de stoffelijke overschotten van hun slachtoffers te ontdoen. Smith had moeilijkheden met een wedijverende vakbond1 voor haven, arbeiders, aangesloten bij de Ameri kaanse bond van vakverenigingen (A.F.L.) Bevredigend. De Amerikaanse atoom- onderzeeër „Nautilus", is na een proef vaart in zee na vijftig uur teruggekeerd te Groton in Connecticut. Volgens' de Amerikaanse marine zijn de eerste proeven „tot dusver bevredigend "ver lopen". De onderzeeboot zal mogelijk vandaag voor het eerst duiken. Dit'zou afhangen van de „succesvolle afsluiting van zekere proeven en talrijke andere factoren". Vriendschap. In een boodschap aan het Duitse volk in het Hamburgse blad „Die Welt" heeft de Egyptische minister- Nasser gezegd dat de Egyptenaren op rechte vriendschap jegens Duitsland koesteren. Nasser zei Duits kapitaal in Egpte te zullen verwelkomen. Verlangen. In een interview met de Lon den »e Daily Mail in Lausanne heeft ex- koningin Narriman van Egypte ver klaard dat zij een tweede huwelijk was aangegaan alleen maar om nabij haar zoontje Foead te kunnen zijn. „ïn mijn positie van ex-koningin kon ik Egypte alleen niet verlaten. Eerst' moest ik mijn status veranderen en een andere naam krijgen." Zij bevestigde dat Fa- roek haar belet had het kind te zien. Ontploffing. Aan boord van het Brazi liaanse schip „Monica Fe" is bij het lossen in de haven van Pernambuco (Brazilië) een fles ether ontploft. Een twintigtal havenarbeiders moet om het leven zijn gekomen. HET LIJKT ONGERIJMD, dat ijsboten die immers door de wind worden voort gedreven, harder zouden kunnen gaan dan de wind. Toch is dit mogelijk, al zal voor de verklaring van dit verschijnsel meer tekst noodzakelijk zijn dan uit dit enkele zinnetje blijkt. Zoals u weet, zijn ijsbootjes op ijzers geplaatst, die veel overeenkomst vertonen met onze schaatsen. En uit ervaring weten we, dat schaatsen op het ijs weinig wrij ving ontmoeten, zodat de weer- stand die wordt ondervonden niet bijster groot is. Bij wat nu volgen gaat, moet dit wel even in het oog worden ge houden, anders zou wellicht de indruk ontstaan dat ook zeilboten een grotere snelheid dan de wind kunnen bereiken, en mij is niet bekend of dit inderdaad het geval is. Maar goed, laten we terugkeren tot de ijsbootjes, die van verhoudingsgewijs grote zeilen zijn voorzien om zoveel mogelijk wind op te .vangen. Maar... wat is wind? Een schijnbaar overbodige vraag, die we toch even moeten beantwoorden om de zaak te vergemakkelijken. Wind be staat uit luchtdeeltjes die zich in horizon tale richting voortbewegen. Zou er nu uit het Noorden een wind waaien met een snelheid van 60 km. per uur, en zouden wij met onze ijsboot recht voor de wind gaan, dan kunnen wij geen grotere snel heid dan de wind bereiken. Immers, wij gaan recht naar het Zuiden met een even grote snelheid als de luchtdeeltjes zich naar het Zuiden verplaatsen; de luchtdeel tjes kunnen ons dus niet „inhalen", of in andere woorden: met die snelheid blaast geen wind in de zeilen.. Dit wordt echter anders, zodra de ijs-, boot niet meer recht voor de wind' gaat, maar onder een hoek van ongeveer 120 gr. zeilt. De wind blijft met dezelfde kracht van 60 km. per uur uit het Noorden bla zen, maar inplaats van Zuid, koerst dl ijsboot in Zuidwestelijke richting (welke kompasrichtipg niet geheel klopt met onze hoek van 12Ö gr. met het N., maar dal moeten onze zeelui maar even slikken) et krijgt de wind dus schuin in de zeilen Indien de boot op deze wijze een snelheid van bijvoorbeeld 100 km. per uur zou krijgen, dus 100 kift in Zuidwestelijke richting, jt haar Westelijke snelheid ruin 85 km., en haar vaart naar het Zuiden is ongeveer 50 km. per uur. Maar de lucht- deeltjes komen uit het Noor den met een snelheid van 60 km., en blazen dus nog steeds in de zei len. Wanneer dan eindelijk de ijsboot een snelheid zou krijgen van 120 km in Zuid westelijke richting, is haar Zuidwaartse snelheid even groot als de uit het Noorden wuaiende wind, en zij zal in dat geval dut niet harder kunnen gaan, om de eenvou dige reden dat zij geen stuwkracht meer ontvangt. Het is overigens plezierig dergelijke theorieën aan de practijk te kunnen toet sen: bij een storm van ongeveer 112 km. per uur, werd in de V.S. met ijsboten een snelheid van meer dan 200 km. gehaald, zodat verder betoog overbodig is. En dan wilden we u nog vertellen dat u aan ijsbergen vaak zult kunnen zien, oj ze van Groenland, dan wel van het Zuid poolgebied afkomstig zijn. Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 2