Prinses Zeist Margriet vierde in haar verjaardag Agenda voor Haarlem Amerikaanse ambassadeur opende rijdende tentoonstelling Fa E. DEGRAAFF Ramadier volgt Monnet op bij de KSG Washington zal geduld jegens Peking oefenen Feest in recreatie-oord van het Margrietfonds Felle concurrentie op Brusselse autosalon Bemanningsleden werden lastig DONDERDAG 20 JANUARI 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSGHE COURANT 7 Het atoomhoop der toekomst Füne Bromfie" Eén spoor weer vrij tussen Sittard en Maastricht Handelsaccoord met Hongarije Konijnen vasthouden aan de oren is strafbaar Zesde reclamefilmdag Vermoedelijk ook als president Toneelgroep Theater met Nederlands stuk in Holland Festival Schade in provincie door stormvloeden Bijdrage provincie vluchtelingenhulp Dulles raadpleegde minister van Formosa na Hammarskjoeld Generaal Collins brengt verslag over Vietnam uit Twee Engelsen benoemd tot hoogleraar te Amsterdam Schermutselingen in het Aurès-gebergte Kerkelijk Nieuws Een fraaie aanblik biedt het besneeuwde Amsterdam voor wie de Oudekerkstoren oude stad. beklimt. Hierboven het uitzicht op de De ambassadeur van de Verenigde Sta ten, de heer H. Freeman Matthews, heeft in Den Haag de onder de auspiciën van de regeringen van de Verenigde Staten en Nederland georganiseerde rijdende ten toonstelling „Het atoom Hoop voor de toekomst", officieel geopend. Deze tentoonstelling, die een beeld wil geven van de vreedzame toepassing van de atoomenergie, zal tot 28 Januari in Den Haag te zien zijn. Dan volgen Enschedé, Eindhoven, Amsterdam (22 Februari6 Maart), Rotterdam en Utrecht. Aan de opening van de tentoonstelling ging een bijeenkomst in c*j sociëteit „De Witte" vooraf, waar het woord werd ge voerd door de ambassadeur en door onze minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. W. Beyen. De uit vijf uitschuifbare trailers spe ciaal voor dit doel ontworpen bestaande tentoonstelling, met in het daardoor ge vormde, carré een overzicht van het Neder landse aandeel in de ontwikkeling van de atoomenergie, heeft men op het Plein ge plaatst. In. een toespraak herinnerde de heer H. Freeman Matthews aan de voorstellen, die door president Eisenhower ten overstaan van de Algemene Vergadering van de U.N.O. op 8 December 1953 werden ge daan voor de vreedzame toepassing van de atoomenergie. Het Amerikaanse volk hoopt vurig, zo zei hij, dat deze vernietigende kracht beteugeld zal kunnen worden voor de grootse taak de toekomst van de mens heid te verbeteren. De atoomenergie wordt thans in de industrie, in de landbouw en in de geneeskunde toegepast. Zij schept hierdoor nieuwe werkgelegenheid en nieu we mogelijkheden. Zij draagt bij tot een vergroting van de voedselproductie voor een steeds toenemende wereldbevolking en zij redt levens, die nog slechts enkele ja ren geleden als verloren moesten worden beschouwd. De ontwikkeling op Het gebied van het kernphysisch onderzoek zal van grote invloed zijn op ons leven en op dat van onze kinderen. Om deze reden is dan ook deze tentoonstelling samengesteld. Zij zal een overzicht geven van de eerste re sultaten, die met de atoomenergie voor vredelievende doeleinden zijn bereikt. Hij vestigde er in het bijzonder de aan dacht op, dat een deel van de tentoonstel ling is gewijd aan de belangrijke bijdragen van Nederland aan het internationaal kernphysisch onderzoek. Hij las vervolgens een boodschap voor van president Eisenhower. De president zegt daarin: „De Haagse tentoonstelling, >,Het atoom, hoop voor de toekomst", opent ruime perspectieven voor de vreedzame toepassingen van de atoomenergie in de toekomst. Atoomenergie wordt reeds op vreedzame wijze toegepast en dient de ADVERTENTIE Uw leverancier van Koninginneweg 48, Haarlem - Tel. 13609 'N SERVICE ZONDER WEERGA DONDERDAG 20 JANUARI Zuiderkapel, Zuiderstraat: ds. J. Dickhout, 8 uur. Rembrandt: „Mogambo", 18 jaar, 7 hur. „Miracolo a Milano", Haarlemse Kunst- gemeenschap, 9.15 uur. Lido: „Ali Baba en be veertig rovers", alle leeft., 7 en 9.15 uur. studio: „Mensen zoals jij en ik", 14 jaar, 7 eu 9.15 uur. Luxor: „Als het jonge koren "iPt", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Hoe groen was mijn dal", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Knock on wood", alle leeft., 7 en »J5 uur: Roxy: „De fatale minuut", 14 jaar, uur. Minerva: „Arsenicum en oude kant", 18 jaar, 8.15 uur. VRIJDAG 21 JANUARI Minervatheater: „Het hemelbed", Lily Bouwmeester en Frits van Dongen, 8.15 uur. Boxy: „Avontuur in Tanger", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „The high and the eighty", 14 jaar, 2.30, 6.30 en 9.15 uur. Lidó: »Wenn der weisse Flieder wieder blüht", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.16 uur. Studio: „Mensen zoals jij en ik", 14 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Het grote spel", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 "ur. Frans Hals: „De indringer", 14 jaar, 230, 7 en 9.15 uur. Palace: „Broken lance", jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. mensheid in geneeskunde, landbouw en in dustrie. De prestaties op het gebied der kernphysica zijn het werk van mannen uit vele landen. Regeringen hebben in een ge meenschappelijk streven haar hulpbronnen samengevoegd. Wanneer wij onze blik voor uit richten, laten wij dan bedenken dat de sleutel tot de toekomst niet alleen de toekomst op atomisch gebied, maar ook wereldvrede en menselijke vooruitgang eveneens gelegen is in een dergelijk samen werkend streven van regeringen en volken. Nederland vervult een vooraanstaande rol bij de opbouw van een dergelijk deelgenoot schap ten behoeve van de vrede". Vijftig man personeel van de spoorwe gen zijn bezig, de spoorlijn Sittard- Maastricht, die gisteren door het ontspo ren van een goederentrein werd versperd, vrij te maken. Hedenochtend had men één spoor hersteld, zodat het-verkeer daar over kon worden hei-vat. Het herstel van het andere spoor, waarop de ontsporing geschiedde, zal meer tiid kosten. De ontspoorde goederenwagens waren beladen met rollen plaatijzer, bestemd voor Beverwijk. Door de ontsporing werd her spoor tussen Maastricht en Bunde over een afstand van 250 meter vernield. De bovenleiding bleef intact, doch moest worden afgebroken om het opruimings- werk mogelijk te maken. Achter de 19 ontspoorde wagens reden nog 21 wagens, die in het spoor bleven. De oorzaak van de ontsporing is nog niet bekend. Het vermoeden bestaat ech ter dat de lading van een der wagons is gaan schuiven. Hierdoor zou de wagon in een bocht uit de rails zijn geraakt. Radio-Boedapest heeft bekend gemaakt, dat Hongarije en Nederland een handels overeenkomst voor 1955 hebben gesloten, die voorziet in een uitbreiding van de we derzijdse goederenleveranties. Hongarije zal spijsolie, oliezaden, rijst en rijwielonderdelen leveren. De Nederlands leveranties zullen bestaan uit wollen en linnen goederen, chemische producten, kunstvezels en medische preparaten. De Hoge Raad heeft het cassatieberoep verworpen van een inwoner van Amers foort, die door de Utrechtse rechtbank veroordeed was wegens het op kwellende of pijnlijke wijze vervoeren van konijnen door deze aan de oren vast te houden. De kantonrechter te Amersfoort had de ver dachte vrijgesproken, maar de rechtbank achtte hem schuldig aan overtreding van artikel 455 sub 4 Wetboek van Strafrecht, dat het vervoeren van dieren op kwellen de of pijnlijke wijze verbiedt. In het Kriterion-theater te Amsterdam is Woensdag de zesde reclaanefilmdag ge houden, belegd door het genootschap voor reclame. De voorzitter van het genootschap voor reclame, ihr. W. van Andringa de Kempe- naer sprak een openingswoord. Jan Spierdijk hield hierna een causerie over de muze der reclamefilm, waarin hij op humoristische wijze fulmineerde tegen de vertoning van reclame-lantaarn plaatjes in de bioscoop. Na ce vertoning van een aantal Neder landse reclamefilms, waartoe ook bekroon de behoorden en waarbij de aanwezigen gelegenheid kregen op een enquêteformu lier hun oordeel over de artistieke en re- clamewaarde in cijfers uit te drukken, werden de prijswinnaars bekend gemaakt. De drie gelijkwaardige prijzen werden toe gekend aan de reclamefilmpjes „Asse poesters geheim", vervaardigd door de Ne derlandse productie J. Geesinik's Dolly - wood, ;,Brikkie Union" uit dezelfde studio afkomstig en aan de film „Parels", pro ductie Oefima. Deze laatste film mag te vens een week gratis in de Amsterdamse bioscopen worden vertoond. In de middag van deze filmdag sprak de heer S. W. Numann van Philips over de verschillende vormen van commerciële te levisie in Amerika. Voor de aanwezigen, werden nog films van verscheidene buitenlandse filmonder- nemingen uit België, Denemarken, Zwit serland, Frankrijk en Duitsland vertoond. (Van onze correspondent in Parijs) Terwijl het met de aangekondigde kabi- nets-hervorming nog niet wil vlotten, is Mendès-France er wel in geslaagd een op volger voor Jean Monnet te vinden als lid van de Hoge Autoriteit van de Europese gemeenschap voor steenkool en staal. Na dat hij die post eerst geweigerd had, heeft de voormalige premier Paul Ramadier toch in dit vererend verzoek toegestemd. Ook voor het algemeen secretariaat van de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking, (O.E.E.S.), dat binnenkort vrij komt door'het vertrek van de Frans man Marjolin heeft men een nieuwe ge gadigde gevonden in de persoon van de heer Sergent, tot dusver een der topfunc tionarissen van het ministerie van Finan ciën. De Belgische, Luxemburgse en Italiaan se leden van de Hoge Autoriteit, hebben tevoren bekend gemaakt dat zij bij de aanstaande verkiezing van een president uit hun midden zullen stemmen op de Fransman indien een oud-premier als lid zou worden aangewezen. Het is vrijwel zeker dat Ramadier Monnet ook als presi dent van de Hoge Autoriteit zal opvolgen. Ramadier, die als socialistisch candidaat bij de jongste verkiezingen verslagen werd heeft de laatste jaren vrijwel al zijn tijd gewijd aan de leiding van het Internatio nale Arbeidsbureau. Men rekent hem tot de rechtervleugel van de socialistische partij. Hij is de integratie-principes toe gedaan maar was vorig jaar niettemin.met Mendès-France van mening dat het Franse parlement nog niet rijp was voor een Europees leger volgens de aanvankelijke opzet. In zijn partij onderscheidde Rama dier zich als een aanhanger van Mendès- France. Ramadier, die na de oorlog een maal minister en tweemaal premier is ge weest heeft indertijd de moed gehad de communisten buiten zijn regering te zet ten. Hij wordt gerespecteerd vanwege zijn eenvoud en zijn gemoedelijkheid in het verkeer met zijn medewerkers. Men ver telt dat hij indertijd op pantoffels de mi nisterraad placht te presideren. Scherven zal hij in Luxemburg vermoedelijk niet maken. Maar of het nieuwe Europa door deze wat huisvaderlijke politicus, met stormachtig elan naar zijn eenheid zal worden gevoerd, mag betwijfeld worden. Tijdens het Holland Festival zal door de toneelgroep Theater de première wor den gegeven van „Herodes" vam mr. Abel J. Herzberg. Dit stuk is in opdracht van de gemeente Amsterdam geschreven en zal in boek vorm verschijnen. De president van de negende Alge mene Vergadering van de U.N.O., mr. E. N. van Kleffens, zal op uitnodiging van de vereniging voor internationale rechts orde „Viro" op Vrijdagavond 28 Januari in de Ridderzaal te 's Gravenhage een voor dracht houden over „de Verenigde Naties aan het einde van hun eerste decennium". Gedeputeerde Staten van Noordholland hebben de Provinciale Staten een overzicht gegeven van de werkzaamheden, die op het eiland Texel in de maand December zijn verricht als gevolg van de stormvloe den. In begin Januari was het noodhersteï van de zeedijk vrijwel voltooid en niet te hoge stormvloeden konden met gerustheid tegemoet wonden gezien. De kosten van het noodhersteï en die van het verdere herstel van de zeedijk van de polder de Eendragt kunnen op 130.000 worden ge raamd. Het herstel is uitgevoerd onder leiding van de Provinciale Waterstaat en voorhahds op kosten van de provincie. Dit is aldus geregeld, omdat snel gehandeld moest worden en omdat de beide particu liere eigenaressen van de ongereglemen teerde polder de Eendragt uiteraard niet in staat waren het dijkherstel voldoende krachtig aan te vatten. Het rijk zal het herstel van de stormvloedSchade aan de zeedijk van de Eendragt bekostigen, dus niet alleen het tot nu toe uitgevoerde nood- herstel, maar ook het verdere herstel. Uit mededelingen van de Rijkswaterstaat valt af te leiden, dat het zogenaamde zwak. ke-plekken-plan, waarvoor een post van 30.000.090 op dë staatsbegroting is opge nomen. o.a. op zeedijken van Texel van toepassing is. Ook is het niet uitgesloten, dat het rijk nog een bijdrage in de ver beteringen zal verlenen op grond van de Noodwet Dijkherstel. Gedeputeerde Staten menen echter goed te doen de Provinciale Staten machtiging te vragen om de Provinciale Waterstaat, voor zoveel dit mogelijk en gewenst mocht blijken, alvast een aanvang te doen maken met de uitvoering van de verbetering van de dijken van de Eendragt. Zulks brengt uiteraard met zich mee. dat de kosten van de verbetering door de provincie zullen moeten worden voorgeschoten en te haren laste zullen moeten blijven, voor zoveel deze kosten niet door de rijksbijdrage wor den gedekt en niet op de eigenaressen van de Eendragt kunnen worden verhaald. Wat de Hondsbossche Zeewering betreft delen Gedeputeerde Staten mee, diat dbor de stormvloeden het strand bezuiden de zeewering zodanig is verlaagd,dat de paalrij dienende tot steun van de in 1953 gemaak te duinvoetverdediging over ongeveer hon derd meter lengte voorover gekomen is. De aansluitende basaltglooiïng is ontgrond en verzakt. Ook aan de Hondsbossche Zee wering zelf is enige schade toegebracht. De totale schade aan dè duinvoetverdedi ging en aan de Hondsbossche Zeewering bedraagt naar schatting echter niet meer dan 10.000. Aan de provinciale strandhoofden bezui den CamDerduin is door dë stormvloeden in December j.l. geen schade van betekenis toegebracht. Gedeputeerde Staten van Noordholland 9tellen de Provinciale Staten voor goed te vinden, dat het bedrag, dat door de ledën van de Provinciale Griffie, van de Provin ciale Waterstaat, van de Economisch Tech nologische dienst, van de Provinciale Ac countantsdienst en van de Provinciale Zie kenhuizen binnen het raam van de natio nale hulpactie ten bate van de vluchtelin gen is bijeengebracht, belopende in totaal 3353 ten behoeve van het Comité Vluch telingenhulp 1954 met een gelijk bedrag ten laste van de provinciale begroting wordt aangevuld. WASHINGTON (Reuter) De bespre king tussen de secretaris-generaal van -de UNO Dag Hammarskjoeld en de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken Dulles over de pogingen in communistisch China om vrijlating te verkrijgen van de elf Amerikaanse vliegers, die in de Ko reaanse oorlog omlaag werden geschoten en later door dë communistisch-Chinese autoriteiten wegens „spionnage" tot lang durige gevangenisstraffen zijn veroordeeld, wordt te Washington als een duidelijke aanwijzing beschouwd, dat de regering te Peking althans bereid is te onderhandelen. Bijna onmiddellijk na zijn bespreking met Hammarskjoeld belegde Dulles een bijeenkomst met de te Washington vertoe vende nationalistisch-Chinese minister van Buitenlandse Zaken, dir. George Yeh. Ge meend wordt, dat Dulles de gehele Ame rikaanse Azië-politiek in het licht der jong ste ontwikkelingen, opnieuw in beschou wing neemt. Ha'mmarskjoeld deelde Dulles mede vrij lating dier vliegers mogelijk te achten, „in dien beide partijen met beheersing te werk gaan". Dulles deelde Hammarskjoeld mede dat er een sterke Amerikaanse stroming bestaat, die een rechtstreeks optreden van de UNO tegen communistisch China wenst. President Eisenhower wil de behandeling van deze aangelegenheid voorlopig aan de UNO overlaten, waarbij de Verenigde Sta ten zich van elk optreden, dat de UNO in moeilijkheden zou kunnen brengen, zullen onthouden. „Het Amerikaanse volk is ern stig verstoord over de onwettige gevan genhouding der vliegers. Het wacht ver dere ontwikkelingen terzake met ongeduld en ongerustheid af", aldus de mededeling van Dulles aan Hammarskjoeld. In antwoord op vragen zei Eisenhower op zijn persconferentie dat de missie van Hammarskjoeld naar Peking niet als mis lukt kon worden beschouwd zolang de on derhandelingen die eruit voort zijn geko men, nog voortduren. Eisenhower zei dat het van de gemaakte of niet gemaakte vorderingen zou afhangen hoe lang de Verenigde Staten nog in afwachting zou den blijven van resultaten van de missie. De president zei dat het belangrijk was ged-uld te oefenen, WASHINGTON (Reuter/A.F.P.) Ge neraal Lawton Collins, diplomatiek ver tegenwoordiger der Verenigde Staten in Vietnam, brengt thans te Washington ver slag uit over de stand der onderhandelin gen betreffende Afrikaanse economische hulpverlening aan Zuid-Vietnam en de ten uitvoerlegging der Amerikaanse plannen voor militaire steun bij het verzekeren der nationale veiligheid van het land. Gene raal Collins zal twee weken in de Verenig de Staten blijven. Vier Noord-Vietnamese vissers, die er in geslaagd zijn Haipong te bereiken, hebben de Vietminh er van beschuldigd 700 Noord- Vietnamese R.K. leiders te hebben wegge voerd om te verhinderen dat zij mede delingen zouden doen over het optreden van de Vietminh aan een mobiele groep van de internationale bestandscommissie. Zij zeiden, dat de communisten verhinderd hadden dat tenminste 7000 katholieken wegtrokken naar het niet-communistische Zuid-Vietnam. In de abdij van Egmond is Woensdag een herdenkingsplechtigheid gehouden voor de slachtoffers van de ramp met de „Bontekoe". Tijdens deze herdenking vloog een Dakota van de K.L.M. over de abdij op weg naar zee om op de plaats waar de „Bontekoe" neerstortte, een krans neer te werpen. De jarige prinses Margriet is gisteren aan het ontbijt door haar ouders en zusjes hartelijk toegezongen. Daarna is zij naai school gegaan, waar de vlag uithing. De postbode bracht een grote tas met geschen ken en post naar het paleis Soestdijk. De jarige zal aan allen een zelf getekende kaart als dank terugschrijven. Des middags heeft de jarige prinses, het petekind van de Nederlandse koopvaardij, met 25 kinderen haar verjaardag gevierd in de „Witte Huil", het vacantie- en recreatie-oord van het Margrietfonds te Zeist. Het was een echt kinderfeest, met limo nade, koekjes, mutsen, een poppenkast- vertoning en een grote verjaardagstaart met 12 kaarsjes, binnengebracht door een twaalftal koksmaatjes, begeleid door de heer E. W. Plug uit Rotterdam, oud-kok van de HollandAmerikalijn, die de taart had vervaardigd. „Blazen, Margriet," zei de Koningin, toen de taart midden in het zaaltje prijkte, temidden van de kinderschare. En de jarige blies, tot onder luid gejuich het laatste kaarsje was gedoofd en Margriet de taart begon aan te snijden. Na een daverend „lang zal ze leven" be gon de smulpartij. De kinderen van het Margrietfonds waren voor een groot deel afkomstig uit Den Haag en Rotterdam. Margriet had zelf vier vriendinnetjes meegebracht. Zij waren aan de ingang ontvangen door de voor zitter van het algemeen bestuur van het Prinses Margrietfonds, de heer C. J. baron Van Asbeck. Na een poppenkastvoorstelling door mevrouw Cia van Boort werd het feest besloten met een polonaise door het gebouw, de jarige voorop en achter de kin deren de Koningin en de ouderen, die dit geslaagde kinderfeest meemaakten. De stichting „Prinses Margrietfonds" stelt zich ten doel financiële steun te ver lenen aan invalide geworden zeelieden van Nederlandse handels- en visserschepen, die in de oorlog hun vaderland dienden. Tevens omvat deze steun nagelaten betrekkingen van omgekomen zeelieden. Het gaat hier om 1200 gezinnen, waarvan de man om kwam, 600 ouders die hun zoon verloren en 400 invaliden. De gemeenteraad van Amsterdam heeft tot gewoon hoogleraar in de physiologische chemie aan de gemeentelijke universiteit benoemd dr. E. C. Slater te Cambridge. De 37-jarige dr. Edward Charles Slater is in Australië geboren. Hij studeerde bio chemie aan de universiteiten van Cam bridge en Melbourne en is thans verbonden aan het Molteno-instituut van de universi teit te Cambridge. Voorts benoemde de raad dr. W. Schwarz, lector aan het University College te Lon den, tot gewoon hoogleraar in de oud- Germaanse philologie, het Gotisch en de oudei-e Duitse taal- en letterkunde aan de gmeeente-universiteit. De 49-jarige dr. Werner Schwarz is ge boren in Gutstadt in Oost-Pruisen en is thans Brits onderdaan. Hij woont reeds twintig jaar in Engeland en diende in het Eritse leger gedurende de laatste wereld oorlog. Tot gewoon hoogleraar in de analyse, algebra en getallentheorie aan de Amster damse universiteit benoemde de raad prof. dr. J. Popken, thans gewoon hoogleraar aan de rijksuniversiteit te Utrecht. BISKRA (Reuter) Franse troepen zijn in het Aurèsgebergte slaags geraakt met groepen Algerijnse opstandelingen. In dit eerste gevecht in een nieuwe campagne van het Franse leger om het bergland van opstandelingen te zuiveren, zijn aan beide zijden zes man gesneuveld. Aan Franse zijde sneuvelden twee officieren, terwijl de Fransen op een verkenningspatrouille reeds zeven parachutisten hadden verloren. Woensdagmorgen trok ongeveer 5009 man Franse troepen het gebergte in om een aanyal te doen op een groep van on geveer 600 rebellen ten Zuiden van Toe- fane. De Fransen zijn er op gebrand de hand te leggen op Ben Boelaid Moestafa, die de leider zou zijn van opstandelingen die tot dusverre aan de Fransen zijn ont snapt. Over het algemeen wordt aangeno men dat'Moestafa zich met 200 volgelingen in het Zuidelijke deel van het gebergte bevindt. Hij wordt ervan verdacht in con tact te hebben gestaan met de Arabische nationalistische leiders in Caïro. (Van onze correspondent in Brussel) De achtendertigste autosalon van Brussel staat dit jaar meer dan ooit in het teken van de felle concurrentie tussen de Ameri kaanse en Europese fabrikanten. De Ame rikanen hebben zich ten zeerste inge spannen om de eerste plaats op de Belgi sche markt te heroveren en Ford heeft zelfs een heel paviljoen gevuld met zijn Ame rikaanse en Europese wagens. De Brusselse salon is daardoor al van veel groter betekenis dan vorig jaar. Ook hebben talrijke fabrikanten aan Brussel de primeur gegeven van hun jongste model len of geheel nieuwe creaties. Voor het eerst in Europa zijn de nieuwe Amerikaan se 1955'ers te zien, o.m. de Chevrolet, die een geheel nieuwe carrosserie heeft. Hij is in lichte pastelkleuren uitgevoerd, onge meen luxueus en ligt 7 centimeter lager bij de grond dan zijn voorganger. Ook Buick, Oldsmobile en Nash komen met geheel nieuwe carrosserieën. Ofschoon het eerste halfjaar 1954 op zakelijk gebied niet schitterend was, is de verkoop van automobielen in België vorig jaar veel belangrijker geweest dan in 1953. Niet minder dan 76.150 personenwagens (tegen 65.500 in 1593 en 57.090 in 1950) werden op de Belgische markt verkocht. Bovendien werden 16.350 vrachtwagens geleverd. Nieuwe lagen van de bevolking hebben zich in de jongste jaren voor de automobiel geïnteresseerd. In 1950 verkocht Opel hier 4000 wagens, in 1954 12.750, Het aantal Volkswagens steeg van 6200 in 1950 tot 11.250 in 1954, dat van de Renaults van 4400 tot 6300. De omzet van Citroën daal de echter van 5700 tot 3800 stuks. Er rij den op het ogenblik in België rond 610.000 personen- en vrachtauto's. Rekening hou dende met de vernieuwing van het auto park kan men zeggen dat er jaarlijks on geveer 45.000 wagens meer op de weg zijn, voornamelijk in de zomermaanden. Van daar de beslissing van de Belgische rege ring om het programma der autosnelwegen te bespoedigen en in ieder geval tegen Pasen klaar te komen met de essentiële delen van de autoweg Brussel-Oostende. Op de salon zijn twee concurrenten van de Opel Rekord verschenen, die, naar het zich laat aanzien, een hartig woordje gaan meepraten: de Taunus M 15, een nieuwe wagen van de Fordfabrieken van Keulen, die de clou van deze salon schijnt te zul len worden en de Tsjechische Orlik 1100, een product van de Skodafabrieken. Voor het eerst in de Benelux-landen zijn twee nieuwe racewagens te zien: de Ita liaanse Moretti die de rit Algiers-Kaapstad won en de Engelse Swallow. Naar wij op de salon vernamen, hebben de Nederlandse DAF-fabrieken bij Antwer pen een bedrijf voor gedeeltelijke montage en service geopend, onder meer voor de levering in België van 6 tons dieseltrucks. Het is al ongeveer twee jaar geleden, dat zich op het s.s. „Soestdijk" van de Holland-Amerikalijn, toen dit schip op de rede van Semarang lag, moeilijkheden hebben voorgedaan tussen de gezagvoer der, de 42-jarige J. A. J. R. en enkele le den van de bemanning, van wie er twee, de 26-jarige matroos P. B. en de 22-jarige monteur L. A. de W. Woensdag voor de politierechter te Rotterdam terecht gestaan hebben. De kapitein, die als getuige optrad, ver telde, dat hij wegens diefstal van sigaret ten uit de lading eerst al zeven leden van de bemanning had moeten ontslaan. Naar aanleiding daarvan had hij gemeend stren gere maatregelen te moeten nemen, en dit alles had de populariteit van het. schip niet verhoogd en de stemming onder de bemanning er niet beter op gemaakt. Toen op de bewuste Zaterdagmiddag aan de rede van Semarang een agent aan boord was gekomen, die in verband met douane voorschriften en veiligheidsmaatregelen afgeraden had de bemanning van boord te laten gaan, deelde de kapitein hun dit mee. Niettemin, vertelde hij, trof ik enige tijd later enkele leden van de bemanning bij de gangway aan, die gezien hun kle ding, kennelijk van plan waren uit te gaan. De kapitein zei er wat van en daarop na men de jongens een dreigende houding aan tegen hem en de eerste stuurman, die zich bij hem gevoegd had. Deze stuurman zou daarbij een stomp van B. hebben op gelopen. De officier van Justitie noemde een de lict als dit zeer ernstig. Het zou zijns in ziens als muiterij gequalificeerd kunnen worden. Beide ten laste gelegde feiten aan B. aanranding en aan De W. het bero ven van de vrijheid van handelen acht te de officier bewezen. Zijn eis was een maand gevangenisstraf voor ieder. De uitspraak van de politierechter luidde veertien dagen gevangenisstraf. Bij Koninklijk Besluit is bepaald, dat in het vaandel van het Regiment Van Heutz twee opschriften zullen worden opgenomen. Deze luiden: „Krijgsverrichtingen Konink lijk Nederlands-Indisch Leger 18161950' en „Korea 19501954". Ned. Herv. Kerk Aangenomen naar Ried (Fr.) F. Hoek stra, luchtmachtpred. op Ypenburg (Z.H.); naar Kortenhoef J. C. v. Hunnik, vic. te Zeist. Benoemd tot vic. te Den Helder B. Holl, vic. te Monnikendam. Geref. Kerken Tweetal te Franeker (vac. W. Dieper- sloot) A. Kruyswijk te Oosterzee en A. G. Luiks te Diever. Bei-oepen te Sleen (Dr.) M. H. B. Bol wijn, cand. te Amsterdam.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 7