Haarlemse deelneming aan corso in bollenstreek Aannemer reed in Gierstraat tegen pui; eis vijf maanden Werkelijk scherpe mesjes zijn nodig om de gehele dag goed geschoren te zijn. En Blue Gillette mesjes, de scherpste ter wereld, zijn nodig als U het ook nog 's-avonds wilt zijn. Meeste ongelukken op de Herenweg Het verkeer in Heemstede Nassauplein zonder plantsoen Dronken of opgezVondett Godfried Bomans over zijn Romeins avontuur Interscholaire gewikt en gewogen DONDERDAG 20 JANUARI 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Slcebaan „Kijkduin" nu zevenhonderd meter OSRAM LAMPEN J. J. A. Berger sprak over ouderdomsvoorziening Sehotens Christelij'k Gemengd Koor Vechtstraat wordt ook Generaal Spoorlaan „Een partijtje poker" bij de Tvventsche Bank „Ons Belang" besprak loonsverhoging Mejuffrouw C. J. Weeren vierde jubileum Bennebroeker veroordeeld Orkest Lorentzlyceum voor de radio Verdachte ontkent drankmisbruik Raadsman: fout bij bloedproef Geen collectieve paspoorten meer Omroepvereniging in het gelijk gesteld Loggers vinden haven van Scheveningen gevaarlijk Burgerlijke Stand Het centraal comité Bloemencorso Bol lenstreek, dat besloten heeft aan het corso van Zaterdag 23 April de naam te geven „Holland is de bruid", heeft de heer C van Drie! uit Amstelveen uitgenodigd als artistiek adviseur tot het comité toe te treden. Evenals vorige jaren heeft hij ont werpen gemaakt, die Woensdagmiddag tij dens een bijeenkomst met de deelnemers in restaurant „Treslong" te Hillegom te be zichtigen waren. De heer Van Driel heeft een toelichting gegeven over zijn gedach ten van „Holland is de bruid". Hij heeft zes en dertig ontwerpen gemaakt. Indien de ontwerpen gebruikt zouden worden, dan zullen tijdens het corso wa gens te zien zijn van een huis, van ons land en de zee (als herinnering aan Hol land) en van zang, muziek en schilder kunst. Aandacht wordt besteed aan de bruidsstoet en ontworpen zijn auto's, die de naam zullen krijgen van de Koninklijke familie. De ontwerper zou het op prijs stel len als schimmels bij de stoet lopen. Een wagen is gedacht, waarbij feest gangers van de bruiloft aan een tafel ge schaard zijn. Buitenlanders stellen het op prijs een molen in bruidstooi te zien en daarom is een ontwerp gemaakt. Voorts heeft de heer Van Driel aandacht besteed aan bruidsbloemen, narcissenwagen, hya cintenwagen en tulpenkoets, en het maken van een bruidsfoto, aan het gastenboek en aan de huwelijksreis. De bezoekers van de bijeenkomst toon den grote belangstelling van de ontwerpen. Het is echter niet noodzakelijk een keuze te maken. Deelnemers mogen zelf ook ont werpen maken, hetgeen in het verleden ook geschied is. De ontwerpen moeten ech ter aan het comité ter keuring worden aan geboden. De heer C. J. de Vroomen, die als voor zitter van het Centraal comité optreedt, deelde mee, dat grote tractoren gratis be schikbaar worden gesteld, om de uniformi teit te bevorderen. Ook ontvangen de deel nemers bolbloemen, voor zover die tijdens de periode van het corso op de velden staan. Wil men andere bloemen hebben (zeven/tiende deel van de bloemenversie ring moet bestaan uit bolbloemen), dan dient men zich die zelf aan te schaffen. De voorzitter sprak er in zijn inleidend woord zijn vreugde over uit, dat het corso 1954 qualitatief een groot succes is ge weest Het had nog nooit zo'n hoog peil bereikt. Het aantal deelnemende wagens was echter minder dan vorige jaren. Het corso wordt op Zaterdag 23 April gehouden. De wagens moeten echter Vrij dagmiddag 22 April in de hallen van de H.B.G. te Lisse gereed zijn. Daar kunnen tevens de wagens versierd worden. Op die Vrijdag van twee uur tot mid dernacht zal het publiek in de gelegenheid zijn de wagen o te bezichtigen. Zaterdagmiddag rijdt het corso van Lisse naar Sassenheim; bij--„De Uiver" wordt gekeerd en het corso gaat door Lisse en Hillegom naar Bennebroek. Hier wordt gedraaid en terug gereden naar Lisse, waar het corso ontbonden wordt. Onder de bezoekers waren de heren J. A. Dorresteyn, directeur van Hout en plantsoenen te Haarlem en W. van Willige, directeur van de Stichting „Haarlems Bloei"; eerstgenoemde won enkele infor maties in naar aanleiding van het plan, een Haarlemse wagen aan het corso te laten deelnemen. Na de drukte op Maandagavond wordt het sleeën, hoewel in beperkter mate, nog steeds voortgezet op de sleebaan „Kijk duin" aan de Hoge Duin en Daalseweg in O verveen. Dinsdag maakte de rulle sneeuw aan bijna alle sleepret een einde, maar Woens dag maakte de opnieuw bevroren sneeuw de sleebaan op sommige plaatsen zo glad, dat de te sleeën afstand van 500 tot zelfs 700 meter kon warden opgevoerd. Bij enkele ongelukjes van minimale aard werd door de dienstdoende agent eer ste hulp verleend. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Beter licht voor huishouding en industrie Tijdens de vierde cursusavond van de ka derleden van de Haarlemse Bestuurdersbond sprak de heer J. J. A. Berger, directeur van het gemeentelijk administratiekantoor en voormalig bestuurder van het N.V.V. in het wijkge,bouw aan de Gedempte Oudegracht in Haarlem over het onderwerp „De toekomstige ouderdomsvoorziening". De heer Berger, die eerst een kort overzicht gaf van de diverse soorten verzekeringen in de Romeinse tijd, de periode van Karei de Grote en de middeleeuwen stelde vervolgens de verplichte verzekering en het staatspen- sion tegenover elkaar waarbij hij het rap port-Van Rhijn behandelde. Hierin staat al dus spreker, dat de gemeenteklassen worden afgeschaft, dat de aftrek van eigen inkom sten wordt opgeheven en dat daarom de uit kering van de nieuwe wet gelijk zal zijn aan de gemiddelde uitkering bij de noodwet- Drees. De heer Berger stelde echter met behulp van enkele voorbeelden vast dat dit bedrag voor degenen, die geen eigen inkomsten heb ben sterk verlaagd wordt. Spreker was hier uiteraard èn uit sociale èn uit politieke rede nen tegen temeer daar er ook ten aanzien van de invaliditeitswet nog diverse bezwaren in de weg stonden. De heer Berger verklaarde voorts, dat er In 1951 een plan van de raad van vakcen- tales was verschenen waaraan vijf jaar was gewerkt en waarin geadviseerd werd om het rapport van de commissie-Van Rhijn niet uit te voeren. In dit plan wordt voorgesteld om over te gaan tot een staatspensioen, waarbij de meer draagkrachtigen betalen en de min der draagkrachtigen vrijgesteld worden. Iedereen betaalt volgens het belastingbiljet vijf percent van zijn inkomsten tot een maxi mum van vijf percent van zesduizend gulden. Het compromis dat het N.V.V. dus met de andere vakbewegingen getroffen heeft, is dus gelegen in het feit, dat er een grens getrok ken is. Het geld dat op deze manier bijeen komt,. zal niet aan de algemene middelen worden toegevoegd, maar in een staatskas gestort worden. Spreker meende, dat men in de Staten-Generaal dit ontwerp van de diverse vakbewegingen zeker niet zou weg stemmen met de afschaffing van de nood wet Drees. Bovendien meende hij, dat het N.V.V. mee moet doen met het plan van de K V.P. om voor de weduwen het pensioen tijdelijk uit de overheidskas te halen hoewel hij niet terzijde wilde stellen, dat dit plan een politieke stunt betekende. De heer Berger ging echter, zoals hij verklaarde van het standpunt uit, dat de sociale verzekerings techniek bijzonder belangrijk is, maar dat men de weduwen in de eerste plaats zo spoe dig mogelijk moest helpen. Zijn woorden, die door een luid applaus van de vele aanwezigen werd gevolgd, hadden stof genoeg opgeleverd om na de pauze tot e enlevendige discussie te leiden. Dr. G. Ph. Scheers predikant der Her vormde Gemeente „Schoten" te Haarlem- Noord heeft zich bereid verklaard, in de plaats van dr. M. v. d. Voet, die naar Den Haag vertrok, het ere-voorzitterschap op zich te nemen van „Sehotens Christelijk Gemengd Koor', dirigent Geert de Boer. Hoewel 1 Januari van dit jaar de vader landse driekleur wapperde van het politie bureau te Heemstede, ten einde op deze wijze uitdrukking te kunnen geven aan de blijdschap, dat hier in 1954 geen enkel ver keersongeval met dodelijke afloop heeft plaats gehad, is het aantal aanrijdingen over dat jaar toch aanzienlijk geweest, na melijk 238. In 3953 bedroeg dit aantal wel iswaar 250, doch hierbij heeft ongetwijfeld het intensieve verkeer ten gevolge van de Flora een niet onbelangrijke rol gespeeld. Echter bedroeg in 1952 het aantal bij de politie bekende verkeersongevallen 180, zo dat de sprong omhoog in 1953 en '54 stel lig te groot is, hetgeen trouwens bijna overal elders in ons land eveneens te con stateren valt. Als gevolg van deze 238 aanrijdingen te Heemstede werden 91 personen gewond, waarvan 57 mannen en 34 vrouwen; een verhouding welke volkomen begrijpelijk ls, omdat nu eenmaal door meer mannen dan vrouwen aan het verkeer wordt deelgeno men. Van deze 91 werden er 32 zwaar en 59 licht gewond, maar zoals reeds gemeld, viel er geen enkel verkeersongeval met do delijke afloop te betreuren. Van de bij deze ongelukken betrokken voertuigen werden er 57 zwaar en 272 licht beschadigd. De voornaamste oorzaak van deze ver keersongevallen moet worden gezocht in het nog steeds niet voldoende naleven van de voorrangsregels, want om deze reden werd 25 van het aantal ongelukken ver oorzaakt. Het feit dat de verbinding Haar lemDen Haag via de Herenweg dwars door de gemeente loopt en bovendien voor- rangsweg is, speelt bij deze cijfers een niet geringe rol. Dat blijkt ook uit dit aantal ongevallen op de meest gevaarlijke krui singen te Heemstede. Het totaal aantal ongeluken op de He renweg bedroeg 77 of 32 (in 1953 27 waarvan op de kruising HerenwegZand- voortselaanLanckhorstlaan alleen al 18 of 8 Op het kruispunt Zandvoortselaan Leidsevaart 11 of 5 Op het kruispunt Herenweg— Adriaan Pauwlaan -Laan van Rozenburg 7 of 3 Op de kruispunten Raadhuisplein Valkenburgerlaan Camp- laan en Heemsteedse DreefLanckhorst laanBachlaan ieder 5 of voor elk kruis punt 2 Op de Heemsteedse Dreef ge beurden in totaal 32 verkeersongevallen of 13 op de Zandvoortselaan 31, dus ook bijna 13 en op de Cruquiusweg 10 of 4 In Oud-Schoten In September hebben B. en W„ zoals wij toen ook hebben meegedeeld, de namen vastgesteld van de wegen, pleinen, straten en lanen in de nieuwe Haarlemse stads wijken Delftwijk en Zinnevelt. Daarbij werd de naam Generaal Spoorlaan gere serveerd voor de laan welke van het einde van de Jan Gijzenkade (waar deze over gaat in Albert van Schendelkade) zal voe ren naar het Marsmanplein (de vroegere Westzijde van het Tesselsehadeplein aan de Rijksstraatweg). Daar gebleken is dat in het tracé van de Generaal Spoorlaan, die de reeds lang be staande Rivierenbuurt in Oud-Schoten aan de Westzijde zal begrenzen, ook de huidige Vechtstraat is opgenomen, hebben B. en W. een aanvullend besluit genomen, waarbij de Vechtstraat thans wordt herdoopt in Generaal Spoorlaan. De heer C. Bruynzeel Sr. te Voorburg, de stichter van het Eruynzeel-concern te Zaandam, wordt 28 Januari 80 jaar. De heer Bruynzeel begon in 1897 te Rotterdam een stoomtimmerfabriek, die na enige jaren door brand werd verwoest. Hij bepaalde zich daarna tot het fabriceren van deuren en vloe ren. De deurenfabriek werd later in Zaan dam gevestigd. Bij deze ongevallen waren onder meer betrokken 195 personenauto's, 50 vracht auto's, 18 bromfietsen (in 1953 29 brom fietsen) en 54 rijwielen. Daarmee is dit lijstje echter niet volledig, want uiteraard hebben bij dit alles ook andere voertuigen en voetgangers een rol, gespeeld. Ten slotte heeft in de maand Februari van 1954 het laagst aantal ongevallen plaats gehad, namelijk 11 en in Mei 1954 het hoogste aantal, namelijk 28. Dit was dus bijna één ongeval per dag. Mogelijk dat de publicatie van deze ge gevens er toe leiden zal, dat alle wegge bruikers zonder uitzondering zullen mede werken om het aantal verkeersongevallen tot een minimum te beperken. Uiteraard kunnen niet alle ongelukken steeds verme den worden, maar zeker ten aanzien van de voorrangskwestie kan nog veel worden voorkomen, wanneer men zich stipt aan de verkeersregels houdt. Amateurtoneel Het Amerikaanse blijspel „Een partijtje poker" van Robert Smiley-Peple heeft zich in de Nederlandse bewerking door Contstant van Kerckhoven reeds vele de cennia bij onze toneeldilettanten gehand haafd. Na een succesrijke loopbaan bij het beroepstoneel in het verre Verleden, toen het Amsterdamse Grand Théatre nog flo reerde, is het via de serieuze toneelver enigingen tenslotte beland bij de clubs, die zich voornamelijk toeleggen op het bevor deren van een onderling gezellig amuse ment. Aldus valt ook de keuze van het personeel van de Twentsche Bank gemak kelijk te verklaren, dat deze klucht had uitverkoren voor de jaarlijkse opvoering van en voor het Westelijk rayon, welke Woensdagavond in het Minerva Theater te Heemstede heeft plaats gehad. Dit nog steeds vermakelijke blijspel moet in de loop der jaren in deze kolommen reeds dikwijls besproken zijn. Het betreft hier twee compagnons, die elkanders bloed wel kunnen drinken en waarvan de één, na een spelletje poker te hebben verloren, ge durende een jaar bij zijn doodsvijand als butler moet fungeren. De groteske situa ties, die hieruit voortspruiten, vormen vol doende aanleidingen voor een avond vol hilariteit. Voor deze opvoering verkreeg regisseur Frans van Emmerik de beschikking over een gezelschap, waarvan de krachten uit Haarlem, Heemstede, Hillegom en IJmui- den waren gerecruteerd geen hecht in gespeeld ensemble dus. Vandaar dat de kwaliteiten van deze opvoering, waarvan een redelijk blijspeltempo de belangrijkste was, dubbel geteld mogen worden. Van de spelers kon Steynie Peek een in IJmui- clen bekend werkend lid van de toneelver eniging „Varia" zich mede dank zij haar routine prettig onderscheiden als mrs. George Nettleton: deze levendige matrone beheerste het toneelbeeld vermakelijk. Jo Geels en Joep van der Broek waren de twee compagnons, die elkaar met vrolijke animo het leven zuur trachten te maken, in welke taferelen zij zich plezierige part ners toonden. Jan Schultz speelde met flair een gewiekste advocaat op vrijers voeten en Jan Kok leverde als de dorre beekhouder het gewenste contrast met de vrijpostige Jimmy van Dries Kaart. Zoals in dergelijke kluchten gebruikelijk kun nen de dames meestal met haar charmes volstaan en doordat Ciska Oltmans en Corry Kossen hierover in ruime mate mo gen beschikken, waren ook deze rollen naar wens bezet. Bovendien was het van de regisseur een aardig idéé deze klucht te laten spelen om streeks de eeuwwisseling. De costuums uit die tijd verhoogden het plezierig aanzien. Woensdagavond hield de afdeling Haar lem van de Bond van Nederlands PTT-per- soneel „Ons Belang" een openbare verga dering. De voorzitter, de heer Hugtenburg, sprak het openingswoord, waarbjj hij de le den aanspoorde meer leden te werven en vervolgens deelde de heer Slugtcr, lid van het hoofdbestuur van deze bond, mede dat de bijeenkomst deel uitmaakte van een se rie vergaderingen, die bedoeld zijn als ac tie omdat de loonsverhoging is weggeble ven. „Ons Belang" stelt zich op- het stand punt, dat er tien percent loonsverhoging en honderd gulden ineens gegeven dient te worden. De heer Slugter verklaarde ver volgens, dat de geruchten als zou „Ons Belang" een bepaalde politieke richting hebben, op onwaarheid berusten. Na de rondvraag, waarvan een druk gebruik werd gemaakt, sloot de voorzitter de vergadering. Kwart eeuw bij kantongerecht Woensdagmiddag is bij het kantongerecht te Haarlem het zilveren jubileum gevierd van mejuffrouw C. J. Weeren, die er thans 25 jaar werkzaam is bij de afdeling civiele zaken. Zij werd allereerst: toegesproken door kantonrechter mr. Th. F. Raedt, die ver klaarde dat zij al die jaren een post van vertrouwen heeft vervuld. Namens alle aanwezigen bood hij een armbandhorloge aan. Vervolgens sprak de griffier mr. C. M. J. de Jongh als hoofd van de griffie. Hij zei, dat de jubilaresse niet alleen hart heeft voor haar'werk, maar ook voor de mensen om haar heen. Hij vertelde dat haar col lega's behalve het horloge nog meer voor haar in petto hadden: een plaid, die haar werd aangeboden door mejuffrouw S. C. Keizer, bureelchef. Hierna voerden nog het woord de heer B. J. Nel, griffie-ambtenaar, dde een schil derijtje overhandigde, de heer H. J. Tab- bers namens de deurwaarders en de heer P. A. F. J. Eemans namens de A.R.K.A., die haar „bewonderenswaardig sociaal ge voel" prees en een bloemstukje aanbood. Tenslotte dankte mejuffrouw Weeren allen voor de haar bewezen hulde. Wegens valsheid in geschrifte heeft de Haarlemse rechtbank vanmorgen de vier "n veertigjarige koopman J. A. B. uit Bennebroek veroordeeld tot een gevange nisstraf van zeven maanden met aftrek van voorarrest en van tenlastelegging van valsheid in geschrifte werd zijn zeventien jarige zoon vrijgesproken. Veertien dagen geleden hadden zij te recht gestaan en bij de behandeling kwam tot uiting, dat de vader bemiddeld heeft bij een handel van een grote partij dwei len van Oost-Duitsland naar West-Duits land. Door papieren van de Haarlemse Kamer van Koophandel te vervalsen gin gen de goederen van Oost-Duitsland via Nederland naar West-Duitslamd. Voorts had de vader 30.000 kg. lompen, die G5 procent zuivere wol bevatten, naar Tsje- choslowakije laten vervoeren, hoewel vol gens de overeenkomst de lompen uit 90 procent zuivere wol hadden moeten be staan. Met valse papieren had hij daarbij gehandeld. Voorts had hij aan de gemeen te Bennebroek een valse verklaring afge legd om in aanmerking te komen voor steun. De rechtbank achtte de aangelegen heid van Tsjechoslowakije en van de steunfraude niet bewezen. De zoon was ten la6te gelegd het ondertekenen van een valse factuur, toen zijn vader een ge vangenisstraf onderging. Nu de kermisvermakelijkheden in Haar lem voortaan op Nassaulaan, Nassauplein en Zijhuizen zullen plaats vinden, dient het Nassauplein ingrijpend veranderd te worden. Dit is trouwens niet in de eerste plaats een gevolg van het gebruik van deze wegen voor de volksfeesten, maar vooral van de omstandigheid, dat zij een onderdeel vor men van de in het verkeersplan opgenomen binnenste ringweg om en door de oude stadskern. De Nassaulaan krijgt een andere profiel- indeling: de vluchtheuvel verdwijnt en er komt een indeling gelijk aan die van de Gedempte Oudegracht. Er zullen ook par keerhavens worden aangelegd. Het plantsoentje op het Nassauplein zal verdwijnen en zelfs binnenkort omdat het plein uiterlijk op 29 April in orde dient te zijn voor de kermis. Ook de Wilhelmina- boom zal in de toekomst dienen te ver dwijnen. Het zal vele Haarlemmers pleizier doen te vernemen, dat de dienst van Hout en Plantsoenen een oplossing in petto heeft om in elk geval in de stad een Wilhelmina- boom te behouden. Naar wij vernemen zal de reportage wagen van de Nederlandse Radio Unie Maandagavond 24 Januari voor het Lo rentzlyceum te Haarlem Verschijnen. Er zullen opnamen worden gemaakt van een concert dat gegeven zal worden door het schoolorkest onder leiding van de heer Sopar. Deze opnamen zullen te zijner tijd in het jeugdprogramma „Minjon" over Hilversum I worden uitgezonden. Op de avond van 17 November van het vorig jaar reed er in dc Gierstraat te Haar lem een personenauto het trottoir op en de winkelpui van het bloemenmagazijn Beun aan diggelen. De wagen was kort tevoren weggereden van voor een café in de Ko ningstraat. Een agent trof in de auto de jonge mevrouw J. T.van K. en dc Am sterdamse aannemersfirmant G. K. Beiden hadden het bewustzijn verloren. Hedenmorgen verschenen zij beiden voor de Haarlemse rechtbank, de inmiddels ge scheiden mevrouw Van K. als getuige en de aannemer G. K. als verdachte. Hem was ten laste gelegd, dat hij onder invloed van sterke drank had gereden. De agent trad als getuige op en beschreef de merk waardige gedragingen van de verdachte, die echter naar hij zeide evenzeer een uit vloeisel van de door hem opgelopen her senschudding konden zijn als een gevolg van drankmisbruik. Wel had de man sterk naar alcohol geroken. De bloedproef toonde volgens het proces verbaal een uitzonderlijk hoog alcohol gehalte: 3.45 per mille aethylalcohol, maar volgens verklaringen van de verdachte en van drie getuigen kon deze niet meer dan vijf borrels gedronken hebben voor het ongeval.' Twee door de verdediging opgeroepen getuigen, beiden werknemers bij het aanne mersbedrijf, die de gehele dag tot vijf uiir in de middag met hem gewerkt hadden, verklaarden, dat K. gedurende al die tijd niets gebruikt kon hebben, en de mede- passagiere, mevr. Van K., die thans een café drijft te Amsterdam had met hem drie glazen jenever gedronken, nadat hij bij haar was gearriveerd. Daarna had K. er nog twee genuttigd en daarop waren beiden naar Haarlem gereden, naar het café van de toenmalige echtgenoot van mevrouw Van K., T. De echtscheidingiskwesties leidden tot een felle woordenwisseling tussen T. en haar met gezel, welke min of meer werd afgebroken toen K. weer met haar in de auto ging zitten en startte. De ruzie zette zich tus sen dit tweetal voort omdat mevrouw Van K. in dit geval de mening van haar man deelde. De grote opgewondenheid van K. is vol gens hemzelf de oorzaak van het ongeval geworden, want in het café aan de Koning- In de sociëteit Teisterbant waren Woens dagavond alle mogelijke en onmoge lijke zitplaatsen bezet met luisteraars leden, die iets wilden opvangen van het geen de president der sociëteit, Godfried Bomans, die volgens de convocatie zich uit de Eeuwige Stad Haarlemwaarts spoedde toen zijn spreekbeurt begon te naderen, herinnerde aan het feit dat hij in Maart 1953 in de kring der sociëteit zijn afscheid' vierde, doch dat hij pas in Sep tember daaraanvolgend naar Italië koers zette en negentien maanden lang zich bleef koesteren in het licht van de Zuide lijke zon, waarna hij met een inmiddels verworven scooter Haarlems contxeien her-opzocht, bij al deze bewegingen ge trouwelijk gevolgd door zijn vrouw. Men kan Rome bezoeken als de vorser naar het centrum van het katholieke leven, aldus Bomans, of als gymnasiast, of als liefhebber van de barok, of als min naar van het Italiaanse volkskarakter. Hij onthulde dat de eerste grote stimulans voor hem tot een bezoek aan Rome, het verlangen was geweest om de paus te zien. Na een devote schildering te hebben gegeven van de vervulling van dit ver langen, waarbij de speelse geest van Bo mans de humor in deemoed bedwong tot zijn blik op de pauselijke hofdignitarissen viel, las hij artikelen en gedeelten van be schouwingen voor, die tijdens zijn ver blijf te Rome in Nederland werden ge publiceerd, waarin hij „aan de hand van Felix Rutten" zich verdiepte in bekoor lijke aspecten van het Romeinse en soms tegelijk Roomse leven. Zijn beschrijving van de wijnprocessie te San Marino („het beeld van Maria Magdalena, gedragen door forse Italianen, wankelt bedenkelijk, valt en wordt weer omhooggeheven, waar mede deze figuur een getrouwe afspiege ling gaf van haar eigen biografie in enkele seconden tijd") en zijn aandoenlijke, soms afdwalende doch altijd van nauwkeurige contemplatie getuigende impressies van de kinderfiguren in deze processie boeiden de toehoorders evenzeer als zijn filoso fische analyse van het karakter eens tou- risten. Rome bij nacht en de zorgvuldige rondleidingen van Felix Rutten in de uren der schoonste belichtingen waren koste lijke staaltjes van kwasi-deemoedige ver telkunst, waarbij de humor voor het „kwasi" zorgt. De kinderpreken, de be schrijving der kerstbeelden en de onthul ling van het zwemincident in de Romeinse fontein als sluitstuk waren als „grepen" uit het grote Romeinse avontuur van Bo mans de moeite van het aanhoren en de opofferingen die het verblijf in een niet met air-conditioning uitgeruste kelder eisen ten volle waard. In de aula van het Christe lijk Lyceum heerste Woens dagmiddag een grote be drijvigheid. Voor het cri- tisch oog van een daartoe samengestelde commissie verschenen namelijk de deelnemers aan de schouw burgvoorstellingen van dc Interscholaireom te la ten zien wat zij al op het stuk van toneelspel en dans vermochten. De commissie had tot taak die prestaties op hun mérites te beoorde len en na schifting te ko men tot een samenstelling van een programma, dat op „waardige wijze" de vorde ringen der leerlingen on zer middelbare Haarlemse scholen en Muio's tot uit drukking bracht. Op de waarde van het ver- toonde: en het niveau, dat werd bereikt, zullen wij na de officiële uitvoering nog terugkomen. Uiteraard had den de jeugdige acteurs, actrices en danseuses het gistermiddag niet bepaald gemakkelijk. Ze speelden onder costuum, grime en décor of dansten op een wel heel beperkte ruimte. Het ontbreken van enige be lichting droeg cr ook al niet de vereiste sfeer bij. Het was nu allemaal improvisa tie en schipperen m.et de mogelijkheden. Spanning echter was er wel en plan kenkoorts ach, die ook. Want wie wil nu graag „af vallen" als je zo je best hebt gedaan om tot het ge tal der uitverkorenen te be horen. Met een beetje angst en schroom werd dan ook wel eens naar die voltallige commissie gekeken, die van de eerste rij af de presta ties op het gladde ijs" gadesloeg. En wat zou er wel besproken zijn in de lerarenkamer van het ly ceum, waar na afloop de balans werd opgemaakt en beslist werd over de exa minandi, of ze gezakt wa ren of dat het doek voor hen gehaald zal worden? Ja, er ging heel wat om in de harten en hoofden der in dc aula verzamelden. Er zullen teleurstellingen ko men. omdat ook de commis sie niet altijd enthousiast kon zijn. En wanneer straks de schare voor het voetlicht aantreedt zal ei weer een critische commissie zitten: het publiek. Nou, critisch Niet zo met Argusogen loe rende, zullen we maar zeg gen, niet zo om er bepaald zenuwachtig van te worden. De Interscholaire is een ernstige zaak. Ze biedt het mensdom veel vermaak straat was slechts koffie en limonade doq hem geconsumeerd. De officier meende echter dat het ten laste gelegde bewezen was en eiste v|j| maanden gevangenisstraf en ontzegging van dc bevoegdheid om motorvoertuigen te besturen voor de tijd van drie jaar. De verdediger, mr. J. Wasch, vestigde er de aandacht op, dat het alcoholgehalte, dat volgens de bloedproef in het bloed za{ onmogelijk in overeenstemming te brengen was met de vijf glaasjes jenever, die de verdachte had gedronken. Hij had een bekend bio-chemicus in Amsterdam ge- raadpleegd en deze verklaarde zelfs, da! dit onmogelijk kon kloppen. Bovendien was de bloedproef zeer onvolledig geweest door het achterwege blijven van een urine-onderzoek. Voorts diende men vol- gens deze bio-chemicus rekening te hou- den met de mogelijkheid, dat door een hersenschudding ook de structuur van het bloed aan grote veranderingen onderhevig kan zijn. Met een alcoholgehalte als het geconsta. teerde is men volgens de verdediger tot niets meer in staat. Hij vroeg zich af of de komma wellicht vóór in plaats van achter de drie moest staan in de gehalte-aandui- ding 3,45, zodat het 0,34 wordt. Dat zou volgens hem beter overeenkomen met de gedronken hoeveelheid. De verdediger vroeg vrijspraak van de tenlastelegging van alcoholmisbruik, het welk hij niet bewezen achtte. Hij achtte een onvoorwaardelijke gevangenisstraf ia dit geval te zware eis en drong tevens aan op een kortere periode van ontneming van het rijbewijs. Dc regering heeft bepaald, dat in1955 niet meer op collectieve paspoorten kan worden gereisd. Thans moet iedere toerist naar het buitenland in Het bezit zijn van een geldig paspoort, behalve voor België en Luxemburg. Voor het bereizen van deze twee landen kan men volstaan met een geldig bewijs van Nederlanderschap of een verlopen paspoort, dat op de datum waar op men van zijn reis terugkeert, niet ouder mag zijn dan 7 jaar, gerekend van de da tum van uitgifte of de datum van de laat ste verlenging. Voor alle andere landen moet men in het bezit zijn van een geldig paspoort. Het gevolg van deze regeringsmaatregel zal zijn, dat gedurende de zomermaanden zeer velen een pas zullen aanvragen. De n.v. Cebuto adviseert daarom dege nen, die deze zomer op reis willen gaan, reeds nu een paspport aan te vragen, een advies dat ook de A.N.W.B. reeds heeft gegeven. Tekstschrijver gaf alleen idee De president van d>e rechtbank te Am sterdam, mr. C. Briët heeft de vordering (stopzetting van de uitzendingen .„Adres Onbekend") afgewezen, die de Blaricum- se tekstschrijor L. Karseboom had inge steld legen een omroepvereniging (K.R.O.), die misbruik zou hebben gemaakt van een haar voorgelegd idee. Ofschoon vaststaat, aldus de overwegin gen van de president, dat auteursrecht toepasselijk is op het geschrift waarin uit zendingen onder de titel „Adres Onbekend" worden gesuggereerd om daardoor contact mogelijk te maken tussen oude, naar vele windstreken verspreide vrienden, heeft de omroepvereniging op dit auteursrecht geen inbreuk gemaakt, omdat het geschrift ai leen een gedachte weergaf die nadere uit' werking behoefde. Over de vraag of een onrechtmatige daad was gepleegd door het schenden van een overeenkomst (kleine vergoeding en in troductie als tekstschrijver) en het verzor gen van uitzendingen voordat de overeen komst was bevestigd, wilde de president niet beslissen alvorens gedaagde tot.het bewijs van haar beweringen te hebben toegelaten. Dc programmaleider (Toon Rammelt) en juridisch adviseur (mr. Wa genaar) zullen morgen worden gehoord, tenzij de heer Karseboom in beroep gaat, in welk geval de zaak binnen veertien dagen voor het gerechtshof komt. Tengevolge van de slechte toestand van de Scheveningse buitenhaven is de animo bij de loggerschippers niet groot om de haven aan te doen. Om zonder stoten bin nen te komen moet tot 40 palm water wor den gewacht. De logger Sch 225 „Deli" heeft op de bank even voor de havenhoofden grondvast gestaan. De toestand is thans, zo, dat bij enigszins ruw weer het hachelijk is de haven binnen te varen. Twee Scheve ningse loggers zijn te IJmuiden binnenge lopen en hebben daar de vis verkocht. Van ochtend was de Scheveningse markt 'van aanvoer van verse vis uit zee verstoken. HAARLEM, 19 Januari 1955 ONDERTROUWD: 19 Jan., P. C. Boeree en G. Munniksma; P. Braam en Th. T. Janssen; G. P. Nales en J. Ph. Raves; A. de Niet en W. Mens; F. J. Donkel en A, P. Helmers: Th. Braaksma en M. Kroos; N.van der Werff en I. M. E. Koster; A. J. Betlem en L. J. de Jong; A. F. J. de Groot en W. H. M. Krabbe; F. van den Berg on M. A. van Leeuwen; J- B van Heems en J. C. W. Sernee; J. H. de Wilde en M. J. P. Habermehl; J. A. Heerens en A. J. M. Leeflang; G. F. Hurkmans en A. H van Til; Hollander en T. Broersma; L. de Zwart en H. C. E. van Koningshoven J. W. Verhoeven en W. van Tol; J. J. M. van Kalken en W. van Mackelenbcrg; H. Leen en S. Suakhum. GEHUWD: 19 Jan., J. H. van Betterah en G. M. Bijnsdorp; N. van Kampen en 5. B. Veen inga; B. P. F. Sleper en Th. C. Cornet. BEVALLEN van een zoon: 16 Jan., M. L. OutAardewijn; 17 Jan., E. Röttger—Koe dijk; 18 Jan., C. J. Bulensvan Tongeren; C. M. Mense—van Wees; L. C. E. Kluwen- Collin; J. A. J. van Rossum—Blommëstein; J. M. Aukes—van der Schric-k; 19 Jan., A. Parlevliet—Café; M. Th. Zethof—Bunnik P. E van Lieshoutde Rijk; M. J. Otten- Hoekstra. BEVALLEN van een dochter: 17 Jan., J. M- HeeresMul; 18 Jan.. J. W, LeschotCoster, N van LoevezijnMoerkerken. OVERLEDEN: 15 Jan., H. Th. Bak. «I J Frans Halsstraat; 18 Jan., S. van der Meulw Vijkstra, 68 j., Hazepaterslaan

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 8