Eisenhower wil machtiging om Formosa veilig te stellen Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Dat vervoer Adenauer kant zich scherp tegen „beledigende uitlating" Invasie in Costa Rica wordt onderzocht Compromis tussen uitersten in Washington Pescadores en „andere eilanden" onder hoede van vloot en luchtmacht Peking is niet gediend van UNO-bemiddeling West-Duitse staking was algemeen Afwijzing Russische lokmiddelen Sneltrein ontspoorde bij Birmingham Franco stelt Falange gerust over monarchie Het woord is aan. Panamese ambassadeur vervoerde moordwapen Proces begonnen tegen Djilas en Dedijer 69e JAARGANG No 167 MAANDAG 24 JANUARI 1955 299e JAARGANG No 14 Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman In totaal 61 doden, 96 gewonden Indexcijfer gezinsverbruik bleef onveranderd Opperste Sovjet vervroegd bijeengeroepen Bezorgdheid Poging tot inmenging in China's binnenlandse aangelegenheden Japan wenst vrede met de communistische landen Vijftien doden; vierenveertig gewonden Ongeweten medeplichtig aan de moord op president Rem on Buitenlandse pers geweerd Weerrapport Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor jn Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. ƒ7.-Losse nrs. 12ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar pOOR EEN AANZIENLIJKE uitbreiding toe te staan van het vrij vervoer voor on gehuwde militairen, die bewegingsvrijheid hebben, heeft minister Staf tenslotte de crisis, die ontstaan was door zijn liftverbod met daarop volgende onbegrijpelijke maat regelen, wel opgelost. Intussen is er nog een tweede interpellatie-aanvraag hangen de van het Kamerlid Evert Vermeer. Van morgen was nog geen bericht binnengeko men dat de afgevaardigde deze aanvraag had ingetrokken. Het lijkt wel te verwach ten dat hij dat doen zal, omdat in de prac- tijk het geval nu wel is opgelost. Mocht hij er niet van afzien, dan zou dat wel moeten zijn omdat die minister blijkens de inhoud van zijn brief aan de voorzitter van de Tweede Kamer, nog altijd niet heeft ingezien dat hij zich vergist heeft. Hij be grijpt kennelijk niet dat zijn wonderlijke aanwijzing van liftplaatsen voor militairen de oorzaak was van dé mislukking. Maar heeft het nog zin, over het geval te blijven napraten in de vorm van een nieuw Twee de Kamer-debat? Het is er waarlijk niet belangrijk genoeg voor. Het is deze overweging die hier noopt, er nog eens op terug te komen nadat wij in dit blad onze publicaties over het onder werp tot het noodzakelijke beperkt hebben. Want het hele geval heeft ons eigenlijk nogal gegeneerd: het maakt een komisch effect dat de belangrijkheid van de hoogste staatsapparatuur voor een dergelijk kwes tietje in het geding komt. Als ik hierboven het woord „crisis" heb gebruikt, is dat dan ook niet zonder ironie gebeurd, ook al is in enkele bladen de mogelijkheid geopperd dat de minister van Oorlog en Marine tot aftreden zou kunnen worden genoopt. Het staat wel vast dat zijn liftverbiedend be leid zijn positie in het parlement heeft verzwakt. Maar als de meerderheid van de Tweede Kamer een minister ten val wil brengen, omdat zij zijn beleid niet langer aanvaarden kan, moeten daar toch wel ernstiger redenen voor aangevoerd worden dan zijn onwil om soldaten, die met verlof huistoe gaan, vrijelijk van lifts in auto's gebruik te laten maken. In een der vele beschouwingen, over het geval gehouden, heb ik gelezen dat na de talrijke maat regelen van regulerend en verbiedend ka rakter, in de laatste jaren op het Neder landse volk losgelaten, deze nu juist de druppel geweest zou zijn die de emmer deed overlopen. Dat lijkt mij aanvechtbaar, want de maatregel betrof tenslotte geen groot aantal mensen. Men kan principiële bezwaren ontwikkelen, maar ook dan moet de aanleiding tot een ministercrisis toch wel zwaarder wegen. Ronduit gezegd: de mate van opschud ding die het geval gewekt heeft doet een beetje provinciaals aan. Ik kan mij voor stellen, zoals mij gebleken is, dat in het buitenland wonende landgenoten zich er over verbaasd hebben en erom gelachen en de opmerking gemaakt, dat er toch waarlijk wel belangrijker zaken zijn die in zulke mate aandacht verdienen. Het ver schijnsel heeft niet alleen hen, die van een afstand de gebeurtenissen in Nederland vaak met klaarder en onbevangener cri- tische blik zieti dan menigeen het binnen de landpalen doet, verbaasd. Ook hier is verwondering in dezelfde trant en in der gelijke bewoordingen nogal veelvuldig tot uiting gekomen. De maatregel waartoe minister Staf te elfder ure besloten heeft, en die hem een uitweg uit zijn kennelijk dilemma heeft verschaft, biedt nu de ge legenheid om het geval te begraven en te vergeten. Er zullen zich diepgaander vra gen ter oplossing voordoen. Daar behoeft niet aan getwijfeld te worden.In het tegen woordige wereldbestel, waarin wij op meer directe wiize betrokken zijn dan vroeger hetgeen juist de vergelijking tussen het geen belangrijk en onbelangrijk is zou moeten vergemakkelijken doen zulke vragen zich voortdurend voor. Er zijn er genoeg aanhangig ook. Laat ons niet de indruk wekken, dat wij dit niet zouden beseffen, door teveel ophef van kleinig heden te gaan maken en ons te gedragen als een volk in een klein land, dat buiten het grote gebeuren staat. Wij staan er immers niet buiten. R. P. SAN JOSE (AFP) In Costa Ricaanse regeringskringen is verklaard dat. het aantal Nicaraguanen, Hondurezen, Gua- temalanen en Venezolanen, dat aan de op standige beweging in Costa Rica heeft deel genomen. tenminste even groot is als de getalsterkte der daarin 'betrokken Gosta Ricanen. De opstandige beweging is vrij wel bedwongen. De regeringstroepen heb ben talrijke gevangenen gemaakt, die voor de commissie van onderzoek van de Orga nisatie der Amerikaanse Staten worden geleid. De rebellen beschikten over Rus sische wapens, afkomstig uit Guatemala, waar zij indertijd door de strijdkrachten van de huidige president, kolonel Armas, werden buit gemaakt in hun strijd tegen de troepen van de verdreven president Arbenz. Een der gevangenen heeft verklaard in Nicaragua te zijn opgeleid, terwijl een an dere vertelde in Guatemala militair te zijn geoefend. Volgens de president van Costa Rica, Jose Figueres, bevinden zich nog onge veer 250 opstandelingen in het Noorden van het land. In de nacht van Zaterdag op Zondag hebben twee patrouilles van de regeringstroepen, die elkaar in het duister voor opstandelingen aanzagen, het vuur op elkaar geopend. Er vielen drie doden en acht gewonden, waardoor de verliezen der regeringstroepen zijn gestegen tot elf doden en 26 gewonden. Van de opstande lingen zijn in totaal ongeveer vijftig man gesneveld en zeventig gewond. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft thans prijsindexcijfers van het ge zinsverbruik samengesteld per 15 Decem ber 1954 op basis 1949 100. Het totaal-indexcijfer onderging tussen 15 November en 15 December 1954 geen verandering. Het bleef 127. (Van onze cor respondent in Washington) President Eisenhower zal het Amerikaanse Congres vandaag machtiging vragen eventueel de Amerikaanse vloot en luchtmacht te mogen gebruiken voor de verdediging van Formosa, de Pescadores en die andere eilanden langs de Chinese kust, welke Washington onmisbaar zou kunnen achten voor de veilig heid van Tsjang Kai Tsjek's kerngebied. Ziedaar het politieke compromis, dat na enkele dagen onzekerheid in Washington is bereikt. De politieke slinger, die Vrijdag en Zaterdag twee tegengestelde uitersten heeft aangewezen, komt na het weekeinde tot rust, zij het dan niet precies in het midden, doch iewat aan de radicale kant. Het compromis lijkt inderdaad de resultante der politieke en militaire krachten, die zich in Washington voelbaar hebben gemaakt. Men kan wel zeggen dat Eisenhower en generaal Ridgway tot de voorzichtigste elementen behoren. Senator Knowland en admiraal Radford zijn de radicalen en minister Dulles staat tussen beide groepen in. Amerikaanse zevende vloot, admiraal Al fred Pride, is Zondagochtend aan boord van zijn vlaggeschip, de kruiser „Helena", te Taipeh (Formosa) aangekomen. Mili taire waarnemers in Hongkong zijn van mening dat de evacuatie mogelijk al be gonnen is, zelfs al hebben de nationalisten zelf verklaard dat zij scherp gekant zijn tegen zulk een evacuatie. In totaal zouden zich op de Tatsjen eilanaen ongeveer 20.000 man troepen bevinden. Intussen zetten de nationalisten hun bombarde menten op communistische schepen en militaire doelen voort. Functionarissen van het Amerikaanse departement van De fensie hebben in Washington verklaard, dat het „zeer waarschijnlijk" is, dat de Amerikaanse zevende vloot opstoomt naar de Tatsjen eilanden, mogelijk om een ontruiming van de eilanden door de natio nalistische troepen te dekken. LONDEN (Reuter/AFP/UP) Radio Mos kou heeft bekend gemaakt dat de Opperste Sovjet op 3 Februari in Moskou bijeen zal komen. Deze aankondiging volgt op de me dedeling dat de Russische ambassadeurs in de Verenigde Staten, Groot-Brittannië, Frankrijk en Oost-Duitsland naar Moskou zijn ontboden voor overleg. Deskundigen op het gebied van Sovjet aangelegenheden in Londen merkten op dat de vergadering van de Opperste Sovjet ver scheidene maanden vroeger zal plaats vn- den dan gebruikelijk is. Normaal wordt de jaarlijkse zitting in Maart of April gehou den ter goedkeuring van de begroting en de in het voorafgaande jaar door haar pre sidium uitgevaardigde decreten. Radio-Moskou deelde niet mede, waar over gesproken zal worden. Een aantal Westelijke waarnemers geloofde, dat de Opperste Sovjet een nieuwe poging tot voorkoming of uitstel van bekrachtiging van de Parijse accoorden zal doen. In diplo matieke kringen in Londen zou men niet verbaasd zijn als Rusland in de komende weken een krachtige poging zal doen om het ten uitvoer leggen van het plan van de Westelijken om West-Duitsland te herbe wapenen te verhinderen. Vrijdag overheerste de opvatting dat de Verenigde Staten onomwonden zouden verklaren eventueel alleen Formosa en de Pescadores te zullen verdedigen. Het ver wachte Amerikaanse aanbod aan Tsjang om diens troepen te evacueren van alle eilanden langs de kust, zou deze eilanden in feite aan communistisch China uit leveren. Deze politiek, die de kortste weg scheen tot de erkenning van twee China's, zou voor Washington een zeker gezichts verlies in Azië hebben betekend, doch had op de sympathie kunnen rekenen van India en van verschillende West-Euronese staten. Het nadeel was dat indien het cadeau aan Mao Tse Toeng geschonken zou worden, de eventuele politieke onderhandelingswaarde van de kusteilanden zou komen te ver vallen. Men had echter kunnen hopen dat een fase zou aanbreken, waarin communis tisch China wellicht tot een wapenstilstand of tot een concreter compromis bereid zou zijn, indien het als prijs daarvoor de kust eilanden zou ontvangen. Vrijdagavond en Zaterdagavond bewoog zich de politieke slinger naar het tegen overgestelde uiterste. Tot dusverre had Washington officieel in het midden gelaten of het eventueel de vloot en de luchtmacht zou beschikbaar stellen voor de verdedi ging van een eiland als Quemoy, en on officieel leek de kans op Amerikaanse steun voor zulk een eiland gering. Zater dag echter werd te Washington bekend dat Eisenhower overwoog het Congres niet alleen machtiging tot hulp voor Formosa en de Pescadores te verzoeken, doch tevens ter zake eventuele bijstand aan Quemoy en Matsoe. Deze eilanden zouden, zo meende men, in de boodschap aan het Congres v/orden genoemd. Onder West-Europese diplomaten in Washington, alsmede onder voorzichtige Amerikaanse politici, wekte deze nieuwe gedragslijn bezorgdheid. De kans op een omvangrijk conflict in het Verre Oosten scheen vergroot indien Washington zich officieel zou verbinden tot verdediging van de eilanden die onder het geschuthereik van communistisch China liggen. Toch kan men een zekere waarde aan dit andere diplomatieke uiterste niet ontzeggen. Washington beoogt niet Quemoy en Matsoe voor alti.jd voor Tsjang te behouden, doch zolang de vijandelijkheden voortduren hebben deze eilanden zekere strategische betekenis om tot staking der vijandelijk heden te komen, kunnen zij onderhande lingswaarde hebben. Het gevaar was alleen dat Washington door de eilanden te HONGKONG (Reuter) Volgens het „Volksdagblad" van Peking is spreken over gebruikmaking van de goede diensten van de UNO om tot een staken van het vuren in het gebied van Formosa te komen, „een poging tot inmenging in de binnenlandse aangelegenheden van China en tot uitbrei ding van aggressie onder de vlag van de UNO", aldus meldde radio-Peking Zondag. „Indien de Verenigde Staten werkelijk bezorgd zijn over de vrede in het Verre Oosten, moeten zij onmiddellijk hun strijd krachten uit het gebied van Formosa te rugtrekken, daar de spanning in het Verre Oosten is veroorzaakt door hun aggressieve daad bestaande uit bezetting van Formosa". Volgens het blad is dit de enige w?g; alle andere zullen leiden tot vergroting van de spanning. Dit is de eerste gezaghebbende commen taar van communistisch China op berich ten over bemiddeling van de UNO om tot een wapenstilstand tussen de twee China's te komen. Volgens het „Volksdagblad" heeft alleen de aanwezigheid van de Amerikaanse ze vende vloot de „bevrijding" van Formosa voorkomen. De vice-voorzitter van de agenda-com missie van het nationale volkscongres het hoogste bestuursorgaan van commu nistisch China heeft aan de vooravond van het Chinese nieuwe jaar in een op roep aan de troepen onder meer verklaard: „Ik hoop, dat gij voort zult gaan met de militaire en politieke training, welke wij van de gevorderde Sovjet-ervaring hebben geleerd en dat gij zult blijven pogen om de techniek van de moderne oorlogvoering meester te worden, teneinde Taiwan (For mosa) te kunnen bevrijden, de veiligheid van het vaderland en de vrede in de we reld te verdedigen" De vice-voorzitter. Lin Po Tsjoe, zeide te hopen, dat de Chi nese strijdkrachten na de bezetting van Jikjangsjan „grotere overwinningen zullen behalen". noemen, zichzelf voor de toekomst vast zou leggen. Zondagmiddag leek het te Washington onwaarschijnlijk dat Quemoy en Matsoe nog met name zullen worden genoemd in de boodschap aan het Congres. Een zekere matiging was toen ingetreden. Meer dan tevoren moeten de communisten vrezen, de Amerikaanse vloot en de luchtmacht tegen zich te krijgen indien zij de belangrijke kusteilanden willen inpalmen. Automatisch zal het ingrijpen van de Verenigde Staten ten behoeve van Quemoy en Matsoe niet tot stand komen. Het Congres zal Eisen hower de verlangde machtiging geven, doch de vredelievende Eisenhower kan zich in het kritieke moment, mede op het aan dringen van de bondgenoten, altijd nog bedenken. De onderhandelingswaarde der kusteilanden is behouden. LONDEN (Reuter) In diplomatieke kringen in Londen werd gezegd dat de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Sir Anthony Eden, van mening is dat de huidige strijd in de Straat van Formosa een ernstiger bedreiding van de wereld vrede betekent dan enig andere gebeurte nis op het huidige ogenblik. Daarom is er in diplomatieke kringen in Londen grote Opname van het Chinees Nationalistische steunpunt Tatsjen waar alles wordt belangstelling voor een mogelijke ontrui- gereed gemaakt om een eventuele aanval van de Chinees-communistische troepen ming van de Tatsjen eilanden. af te slaan. Op de achtergrond wazig zichtbaar en aangeduid door een pijl HONGKONG De commandant van de een door de communistische troepen bezet eiland. (Van onze correspondent inWest-Duitsland) De stakende mijnwerkers en arbeiders uit de enorme metaalindustrie in het Ruhr- gebied het zijn er in het geheel ongeveer 800.000 geweest en de leiders van de vakbonden, die de protest-staking op touw gezet hebben, zijn Zaterdag, toen het werk in de bedrijven nog stil lag, met verwonde ring getroffen door de radio-rede van Adenauer, waaruit zij konden opmaken dat deze het in zeker opzicht met hen eens was. Niet dat de grijze regeringschef de staking goedgekeurd heeft, integendeel: hij ver klaarde uitdrukkelijk dat hij die niet kon billijken. Maar de bondskanselier kantte zich niet temin op ondubbelzinnige wijze tegen de uitlating van dr. Hermann Reusch, de directeur van de Gute Hoffnungshütte, welke aanleiding is geweest tot een veront waardiging onder de werknemers en tot het pioclameren van de proteststaking. De bewering van Reusch dat de arbeiders indertijd hun medezeggenschap slechts door „brutale afpersing" verkregen hebben, werd door Adenauer beslist afgekeurd, evenals de bevestigende reactie daarop van het Duitse industrie-instituut. „Ik weet," zo verklaarde Adenauer, „dat van afpersing geen sprake geweest is en betreur het buitengewoon dat de heer Reusch deze uitdrukking, waardoor de vak bonden zich met recht beledigd kunnen voelen, gebruikt heeft." Overigens behoefde uit dit alles volgens de bondskanselier nog niet de conclusie te worden getrokken dat de medezeggenschap van de arbeiders in gevaar dreigde te komen. „Mijnheer Reusch," aldus Adenauer, „is directeur- generaal van een grote onderneming, zoals er nog vele andere in de Bondsrepubliek bestaan. Maar hij heeft geen beslissende macht in politieke vraagstukken. Noch van de kant van de regering, noch van die van de Bondsdag dreigde er voor de medezeg genschap enig gevaar." Spreker verklaarde zich bereid als be middelaar tussen de arbeiders en de werk gevers op te treden. Dr. Reusch schijnt zich na deze rede van Adenauer, waar een groot deel van het Duitse volk naar geluisterd heeft, in een zeer moeilijk parket te bevinden en met zijn houding wat verlegen te zijn. Hij weigerde tenminste commentaar op Ade nauer's toespraak te geven. Fritz Berg, de voorzitter van de Duitse industrie-organisatie in Keulen, die alle grote takken vari de industrie in zich ver enigt, heeft daarentegen openlijk gezegd dat zijns inziens de verklaring van Ade nauer onjuist en onbegrijpelijk is. „Iedereen in West-Duitsland," zo zei hij, „weet toch wel dat het in 1951 werkelijk tot een algehele staking zou zijn gekomen, als regering en Bondsdag niet toegegeven hadden aan de eis van de arbeiders inzake medezeggenschap." In vakbondskringen is men begrijpelijker wijs zeer ingenomen met Adenauers rede, maar toch meent men dat het toe te juichen zou zijn geweest indien de bondskanselier en andere vertegenwoordigers van de rege ring het thans bekend gemaakte standpunt wat vroeger hadden meegedeeld. De staking had dan misschien wel vermeden kunnen worden. In zijn radio-rede heeft bondskanselier Adenauer zich natuurlijk ook bezig gehou den met de jongste Russische voorstellen en met het daarmede in verband staande Duitse vraagstuk. De toon van de Russen vond hij wel is waar iets anders, maar als men hun voorstellen zorgvuldig bestudeert, dan ziet men dat hun bedoeling dezelfde gebleven is. De Russen hebben niet gezegd wanneer en hoe de hereniging van Duits land zal geschieden. Zij wensen ook geen echte democratische verkiezingen en hun aanbod om diplomatieke betrekkingen met West-Duitsland aan te knopen, laat wel duidelijk blijken dat zij de huidige status van verdeeldheid van Duitsland eigenlijk voor onbepaalde tijd zouden willen laten voortduren. „Wij zijn niet zo dwaas" zo zei Adenauer, „afstand te doen van de hulp van de sta ten van het Noord-Atlantische verdrag door de Parijse accoorden te verwerpen of uit te stellen." Waarnaar wij streven, aldus zeide hij aan het slot van zijn rede, is de aaneenslui ting van de vrije volken met inbegrip van Duitsland, omdat wij er van overtuigd zijn dat pas dan hoopvolle en verstandige on derhandelingen met Sovjet-Rusland kun nen worden gevoerd. Intussen hebben de socialisten reeds scherpe critiek op Adenauers rede uitge oefend. Het bestuur van de socialistische partij heeft Zaterdag nog zijn voorzitter. Ollenhauer, opdracht gegeven een brief aan de bondskanselier te richten waarin de socialistische opvattingen nog eens duidelijk uiteengezet worden. Die brief is gisteren door een koerier naar de Buhlerhohe in het Zwarte Woud gebracht en de inhoud er van zal vandaag gepubliceerd worden. De socialisten menen dat de Russen, door er in toe te stemmen in Duitsland algemene verkiezingen onder internationale controle te doen houden, al tegemoetkoming heb ben getoond. Ollenhauer verklaarde: „Het gaat er niet om de Russische voorstellen eenvoudig aan te nemen, maar de Weste lijke bezettingsmogendheden zouden er toe bewogen moeten worden met de Sovjets over de zin en de betekenis van hun voor stellen te onderhandelen." TOKIO (Reuter) De Japanse minis ter van Buitenlandse Zaken, Mamoroe Sjigemitsoe, heeft in het parlement ver klaard dat Japan de staat van oorlog met de communistische landen, die nog steeds niet is opgeheven, wenst te beëindigen. BIRMINGHAM (Reuter/AFP) Vijf tien personen zyn om het leven gekomen en 44 gewond toen Zondagavond een snel trein te Sutton Coldfield hij Birmingham uit de rails liep. De trein was op weg van York naar Bristol en had een vrij hoge snelheid. Behalve de locomotief ontspoor den negen rijtuigen. De trein was bijna vol en een aantal rijtuigen werd in elkaar ge drukt. Van de tien wagons van de trein zijn er zes gekanteld. Het duurde geruime tjjd voordat alle stoffelijke overschotten ge borgen waren. Aan het snelle optreden van een stoker en een inspecteur van de verongelukte trein is het te danken dat een sneltrein die op de verongelukte trein inreed, gewaar schuwd werd en bijtijds kon stoppen. Zij renden langs de lijn naar een seinhuisje, dat Zondags gesloten is, en zetten alle sei nen op onveilig. Bij de opruimingswerk zaamheden worden zes grote spoorwegkra nen gebruikt. Men verwacht dat het een week zal duren voor de spoorlijn weer vrij zal zijn. De stoomlocomotief is uit de rails gelo pen even na het tevoorschijn komen uit de korte tunnel die leidt naar het station Sut ton Coldfield. Zij viel op haar kant en ploegde door het station als een reusachtige stormram. Twee wagons werden er boven op geschoven door de vaart die ze zelf nog hadden. Het middelste gedeelte vloog om hoog waardoor het stationsdak naar bene den viel. Alleen de laatste wagon bleef in de rails. MADRID (Reuter) Het Spaanse staatshoofd, generaal Franco, heeft ver klaard, dat hij zich nog niet definitief ge bonden heeft inzake de keuze van zijn opvolger als staatshoofd. De Caudillo zeide in een vraaggesprek met het Falangistische blad „Arriba" dat dit geen kwestie was van erkenning van rechten van prins Juan Carlos doch dat hij handelde in over eenstemming met „de wet op de opvolging, die enige jaren geleden door de gehele natie werd goedgekeurd". „De monarchie, die mogelijk eens inge steld zal worden, dient niet verward te worden met de liberale en parlementaire monarchie waaronder wij te lijden 'hebben gehad". De monarchieën, waaronder Spanje groot was geweest, waren vaak een sociaal volksregiem geweest. Spanje had twee maal slechte ervaringen met een republiek gehad. Indien de monarchie hersteld zou wor den, zouden de beginselen van de revolutie gehandhaafd worden want „de opvolger van de nationale beweging is de nationale beweging zelf". „Alle openlijke en heimelijke vijanden van het land wachten op een verandering, die Spanje zou kunnen verzwakken. De opleiding van prins Juan Carlos is een maatregel van voorzorg. Het is in ons eigen belang, dat de prinsen van de Spaanse dynastie gereed zijn". DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT PAGINA'S Friedrich Nietzsche: Het was een meesterstuk der Engelsen, hun Zondag dermate heilig en vervelend te maken dat zij ongemerkt weer naar hun dagelijks werk verlangen PANAMA (United Press/Reuter) De Panamese ambassadeur in Guatemala stad, Rogelio Fabrega, heeft volgens de politie medegedeeld, dat hij buiten zijn medewe ten en zonder de bedoeling te hebben zulks te doen het machinegeweer medegenomen heeft naar Panama stad, waarmede Ruben Miro de president van Panama Jose Re- mon zou doden. Eem voormalig cadet van de militaire academie van Guatemala had de ambassa deur verzocht een geweer voor hem mee te nemen naar Panama en aan Miro te ge ven. De ambassadeur die het pakket mee nam zonder het te openen, is aangehou den wegens medeplichtigheid aan de moord op zijn president. De politie wilde niet zeggen of de ambassadeur nog wordt vastgehouden of na zijn verklaring is vrij gelaten. BELGRADO (Reuter) Te Belgrado is het proces begonnen tegen Milovan Djilas en Wladimir Dedijer, indertijd vooraanstaande Joegoslavische communis ten. Djilas was eens vice-president en voormalig lid van het politieke bu reau der communistische partij. Dedijer was lid van het centrale partijcomité. Hij schreef een officiële levensbeschrijving van president maarschalk Tito, getiteld: „Tito spreekt". Beiden hebben in de afgelopen maand een onderhoud toegestaan aan buiten landse persvertegenwoordigers. Zij wor den thans beschuldigd van het bedrijven van „vijandelijke propaganda" ten nadele van Joegoslavië. Dedijer heeft zich be klaagd over het ondergaan van een „on democratische behandeling" en over „per soonlijke druk" die de leiding der partij op hem zou hebben uitgeoefend. Djilas' vrouw mag de terechtzitting bijwonen, doch zijn bejaarde moeder niet. De Joegoslavische pers had niet gemeld, dat het proces hedenochtend zou beginnen. Niettemin had zich, toen het om acht uur begon, eeri kleine menigte bij de ingang tot het gerechtshof verzameld. Bij de ope ning van de terechtzitting las de president van het gerechtshof, rechter Milivoje Se- ratlic, een verklaring voor, waarin hij zeide: „Er is om twee redenen geen ver gunning verleend aan buitenlandse pers vertegenwoordigers, om de terechtzitting bij te wonen. De eerst is de campagne, die deze journalisten in deze zaak hebben ge voerd en de tweede, dat wij er niet van overtuigd zijn, dat zij een waarheidsge trouw verslag van de loop van het proces zouden geven". (van hedenmorgen 7 uur) weers- toestand 2 S si ■ófj £5 .S™ Hm o Sï Ü'a zS Helsinki geheel bew. ZW 3 -1 0 Stockholm geheel bew. WZW 8 -3 0 Oslo geheel bew. ZW 4 -1 0 Kopenhagen geheel bew. ZW 4 -3 0 Aberdeen geheel bew. Z 6 4 0 Dublin geheel bew. ZW 7 7 0 Londen motregen WZW 2 2 0,1 Amsterdam mist Z 1 -2 0,1 Brussel mist windstil 0 0,4 Parijs nevel NO 4 2 0 Bordeaux geheel bew. NNO 6 8 0,5 Grenoble geheel bew. windstil 5 0 Nice half bew. NW 6 5 1 Berlijn nevel OZO 2 -9 0 Frankfort nevel windstil 0 0,4 München nevel O 3 -3 0,1 Zürich nevel NO 5 0 0 Genève geheel bew. NNO 5 4 0 Locarno onbewolkt windstil -3 0 Wenen nevel windstil -6 0 Innsbruck nevel windstil -1 0 Rome zwaar bew. NNO 2 9 0 Neerslag laatste 24 uur. STIJGING VAN TEMPERATUUR Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond, opge maakt om 10 uur: Zwaar bewolkt met plaatselijk wat motregen en vooral aanvankelijk op vele plaatsen mist. Matige, langs de Waddenkust later krachtige Zuid- Westelijke wind. Langzame stijging van temperatuur, maar in het Zuid- Oosten van het land aanvankelijk nog 'ichte vorst. 25 Januari Zon op 8.34 uur. onder 17.16 uur. Maan op 8.52 uur, onder 19.24 uur. Maanstanden 31 Jan. 6.05 uur: Eerste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 24 Januari Hoog water: 4.10 en 16.19 uur. Laag water: 12.07 en uur. Dinsdag 25 Januari Hoog water: 4 44 en 16.54 uur. Laag water: 0.24 en 12.43 uur. oco=cccoocoa3oooccootx>ocooooc<xco30oocco3cooooo(xioeooc«x

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 1