Bloemendaalse raad zette zich aan de begroting Baskische zang en volksdans Orkest Lorentzlyceum op de band Mr. P. O. F. M. Cremers erevoorzitter van „Weldadigheid naar Vermogen" Vijftig jaar geleden Mejuffrouw J. A. Kloosterman belast met leiding „Duinenbosch" Uiteenlopende visies over financiën, woningbouw en onderwijsbeleid <~Brieven aan de redactie r Hoe is het ontstaan? J Magnetische werking van boventallige leerkrachten? Arresten gerechtshof Brandje in Zijlstraat schade: 300,- Provinciale Staten Noordholland Concert in Begijnhofkapel .Etorki" in Haarlemse Schouwburg Haarlemse timmerman ook d«or Hof veroordeeld Krimpen van pijn Dit woord: KANT EN KLAAR Voetganger aangereden op Leidsevaart Brouwertentoonstelling een jaar uitgesteld Burgerlijke Stand Uit Haarlems Dagblad van 25 Januari 1905 DINSDAG 25 JANUARI 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De Bloemendaalse raad heeft zich heden morgen aan de behandeling der begroting gezet. In de algemene beschouwingen ble ken de financiële positie van de gemeente, de woningbouw en het instituut der boven tallige onderwijzers de meeste stof tot spreken op te, leveren. De rij van sprekers werd geopend dooi de heer Smidt van Gelder (V.V.D.), die zijn tevredenheid uitte over de verstan dige, niet te royale opzet van de begroting, maar de relatief hoge onderwijspost viel hem op. Hij vroeg zich af of hier niet even als in Heemstede een analyse kon worden gemaakt, waarin de kosten per inwoner van posten als onderwijs zouden blijken. De plannen tot uitbreiding van de straatver lichting juichte hij toe, maar hij vestigde er tevens de aandacht op, dat vele der thans gebruikte lampen onaangenaam zijn voor wandelaars en fietsers. Verder is naar hij zeide de druk op de gasleiding zeer on regelmatig. De spreker verblijdde zich over de mededeling van de voorzitter in diens jaarrede, dat er spoedig een plan voor het 'raadhuis aan de orde zal komen. Hij vroeg voorts de aandacht voor de- verkeerspro blemen bij de vijfsprong in Aerdenhout en deed een suggestie voor een oplossing door een fiets- en wandelpad ten Noorden van de grond van de „Haringbuis". Een op lossing van dit probleem wordt zeer nood zakelijk, vooral ook door verbussing Am sterdamZandvoort- en de daaruit voort vloeiende aanleg van tunnels. „We zijn niet arm" De heer Vliegen (Arb.) begon zijn zeer uitvoerig betoog met een uiting van tevredenheid over de financiële toestand van de gemeente gezien de gekweekte reserve van 1,7 millioen. Bloemendaal heeft in de voorgaande jaren een armelijker in druk gewekt dan nodig is, ofschoon wel licht de onzekerheid der financiële relaties met de overheid haar daartoe verleid heb ben. Dat is tevens een rem voor de ontwik keling van de gemeente, welke ook al be lemmerd wordt door het uitblijven van een streekplan Zuid-Kennemerland. Grote ontevredenheid uitte de heer Vlie gen over de woningbouw in Bloemendaal, die volgens hem vrijwel voorbijgaat San de behoeften van arbeiders en kleine midden standers. Het ridicuul lage bouwvolume maakt het beleid niet gemakkelijk, maar of men daarbij met de grootste urgentie rekening houdt betwijfelde hij sterk. „Als men weet dat er in 1954 op een totaal van 5(1 nieuwe woningen 1 arbeiderswoning nas (door verbouwing van een stal) en één kieine middenstandswoning (door verbou wing van een koetshuis), maar verder 34 grote middenstandswoningen en 14 duur dere woningenDaaruit blijkt volgens de heer Vliegen de duidelijke tendenz om „het laatst daar te helpen, waar de nood het dringendst is". Het instituut der boventallige onderwij zers vindt in hem een enthousiast pleitbe zorger, bezorgd gemaakt naar hij zeide door langzaamaan blijkende pogingen deze voor ziening uit zuinigheidsoverwegingen weer te torpederen. Dat door de boventallige leerkrachten veel meer leerlingen van bui tengemeenten zouden worden aangetrok ken achtte hij een onbewezen vermoeden en hij somde het verloop van de percenta ges buitenleerlingen aan verschillende Bloe mendaalse scholen op, waaruit bleek, dat er van toeneming geen sprake is. Tenslotte klaagde de heer Vliegen er over, dat de derde partij in sterkte in de raad destijds een wethouderszetel is ont houden. Als een van de wensen van zijn fractie noemde hij de bouw van een bad huis in Vogelenzang. Vervolgens kwam de heer P i n x t e r (K.V.P. aan het woord wie in de begroting de hoge onderwijskosten en de hoge kosten van het wegenonderhoud waren opgevallen. H« bepleitte jaarlijks vernieuwde aandrang op een grotere uitkering uit het gemeente fonds. Ook hij uitte teleurstelling over het geringe aandeel van arbeiders en kleine middenstanders in de woningcontingenten. Hij vestigde de aandacht op de omvang van deze bevolkingsgroep en bepleitte grotere medewerking voor haar bij de huisvestings politiek. Verder vroeg hij belangstelling voor de grote financiële zorgen waarin de besturen van bijzondere kleuterscholen ge wikkeld zijn. Hier ligt nog een'belangrijk verschil met het openbaar kleuteronder wijs, zo meende hij. Voorts bepleitte ook hij handhaving der boventallige onderwijzers. Voor de behoefte aan een badhuis in Voge lenzang meende hij een oplossing te zien- door de badgelegenheid bij de aldaar aan te leggen sportvelden voor de bevolking open te stellen. Tenslotte sprak de heer De Jong Schouw e n b u r g C.H.Na de hoop te hebben geuit dat Bloemendaal spoedig een representatief raadhuis zal hebben, beval hij voorts de oprichting van een cultureel centrum aan om de samenbinding van de gemeentenaren te bevorderen ook in gees telijk opzicht. „We zijn niet rijk" De financiële situatie is volgens de heer De Jong Schouwenburg helemaal niet zo best als door de heer Vliegen was geconstateerd. De gekweekte reserve werd naar hij zeide door deze sterk overschat mede gezien de afnemende waarde van de gulden. Bovendien blijft de afhankelijkheid van de rijksoverheid een storende factor Verder sprak hij over het woningbouw beleid. „Wij zijn ons ervan bewust dat wij offers moeten brengen aan natuurschoon, aan rust en aan comfort omdat er nu een maal woonruimte voor onze mensen nodig is", zei hij, „maar dan ook voor onze eigen mensen. We moeten bij dit alles duidelijk een scheidsiijn trekken, want als iedereen hier zomaar kan komen wonen, dan konden we daarmee anderzijds wel rekenen op een uittocht van andere bewoners". De onteigening moet in alle gevallen een noodmaatregel blijven en mag niet te ge makkelijk worden toegepast. In tegenstelling tot een opsomming van de heer Vliegen noemde hij een aantal scho len. waarop de percentages leerlingen van buiten aanzienlijk zijn. In totaal zijn er on geveer 4490 buiten-leerlingen". ,We weten het niet". De voorzitter, dr. P e e r e b o o m Voller, zei in de beantwoording van de sprekers, dat men voorzichtig moet zijn met uitspraken over de financiële toestand zolang de rekening er nog niet is. „Wan neer men ons vraagt, of de gemeente arm of rijk is, dan moeten we zeggen: we weten hot niet, maar we hebben op grond van onze ervaring gedaan wat wij meenden dat binnen het raam van onze financiële moge lijkheden verantwoord mocht heten". Inderdaad is de kwestie van de Aerden- houtse viersprong klemmender bij de voor bereiding van de opheffing van de tram en de bouw van tunnels. Dit kruispunt zal daardoor zeer belangrijk worden. Naar de voorzitter met nadruk zeide leest het college niet slechts in de kranten wat er ten aanzien van al deze plannen gaande is, maar onderhoudt zij nauw contact met het provinciaal bestuur, met de provinciale waterstaat, met de Spoorwegen en met de omliggende gemeenten. Concrete medede lingen zijn er niet over te doen. Zolang de ze ontwikkeling nog niet nauwkeurig vast- slaat kan men ook het streekplan Zuid- Kennemerland niet vaststellen. Wat de woningbouw betreft stoot de ge meente juist waar zij bouwterrein zoekt voortdurend zijn neus bij de Planologische dienst, die de offers aan natuurschoon, waarvan de heer De Jong Schouwenburg gewaagde, niet zomaar gedoogt. De voor zitter vestigde bij dit alles de aandacht op het overheersende probleem van Bloemen daal: zijn eigen karakter bewaren en an derzijds de woningnood lenigen. De cijfers omtrent de boventallige leer krachten zijn door het college gegeven om dat er een rood lichtje aangegaan is dat men niet moet veronachtzamen. Een belangrijke mededeling bij de be antwoording der algemene beschouwingen werd gedaan door de wethouder Hijs ze- Ier (A.R.), die zeide, dat bij Publieke Werken een ontwerp-uitbreidingsplan klaar ligt voor behandeling in de raad, dat voorziet in de bouw van 100 tot 200 wo ningen, waarbij ook voldoende rekening gehouden wordt met de behoeften van ar beiders en kleine middenstanders. Hij zei de reeds de toezegging te hebben, dat op een strook langs de Noordlaan gebouwd mag worden. Het is de bedoeling langs de Donkerelaan 16 tot 18 woningen voor ouden van dagen te zetten. B. en W. staan naar hij zeide zeer voor- De bloembollenreiziger L. P. D. uit Hille- gom, die beschuldigd werd in de nacht van 13 op 14 Juli op de Leidsevaart in Haarlem onder invloed van sterke drank een auto bestuurd te hebben, werd in hoger beroep door het gerechtshof in Amsterdam vrijge sproken en de Hillegomse vertegenwoor diger W. van W., die des nachts om twee uur op twee September in de Weerestein- straat in Hillegom, welke wegens riolerings werken opgebroken was, met zijn auto tegen een aanhangwagen van een vrachtauto was gebotst en die verdacht werd onder invloed van drank een auto bestuurd te hebben, werd veroordeeld tot acht dagen hechtenis. In Haarlem was D. een gevangenisstraf van tien dagen opgelegd en dhtzegging ge durende vier maanden motorrijtuigen te be sturen en Van W. een gevangenisstraf van een maand en ontzegging gedurende acht maanden motorrijtuigen te besturen. Maandagavond om kwart over zes is er brand uitgebroken in een kantoortje in de Zijlstraat te Haarlem. De hoofdbewoner, de heer C. F. W. L., ging om die tijd naar boven om te eten, maar heeft, aldus de politie, vermoedelijk de kraan van de haard, die gestookt wordt met olie, open in plaats van dicht gedaaid. Mevrouw L. rook even later een sterke brandlucht eri waarschuwde de politie, terwijl de heer L. zich ijlings naar beneden begaf, waar hij öonstateerde dat de hard board-wand in de buurt van de haard had vlam gevat. Hij bluste de brand met enkele emmers water en de brandweer, die spoedig ter plaatse was, zorgde met een kleine straal voor de blussing. Bij controle van de brandweer werd voorts nog een fout geconstateerd in de schoorsteenconstructie. De schade, welke het brandje had veroorzaakt bestaat uit het verlies van enig meubilair en een ver brande betimmering en vloerbedekking. De schade wordt geschat op ongeveer drie honderd gulden. zichtig tegenover de wens van Hervormde zijde om op de moestuin van De Rijp een verzorgingshuis te stichten, te meer omdat het gebouw, dat door het marinehospitaal zal wordep verlaten, daarmee ook weer de bestemming van rusthuis krijgt. Wel moet 'men bij alles rekening houden met de veroudering van de Bloemendaal se bevolking. (De zitting duurt voort). In de heden gehouden vergadering van de Provinciale Staten van Noordholland is in de vacature-da-. P. E. M. Teenstra be noemd tot eerste-geneesheer-directeur van het Provinciaal Ziekenhuis Duinenbosch te Bakkum, mej. J. A. Kloosterman, thans in gelijke functie werkzaam aan het Pro vinciaal Ziekenhuis te Medemblik. Laatst genoemd ziekenhuis zal in de toekomst worden opgeheven. Tot die tijd zal het als een onderdeel van het ziekenhuis „Duinen bosch" worden aangemerkt. Gedeputeerde Staten vroegen de Staten machtiging de verbetering van de zwakke gedeelten van de dijken van de polder de Eendragt op Texel voorlopig bij wijze van voorschot uit de provinciale kas te finan cieren. De heer L a n s e r (Comm.) juichte het toe, dat de provincie snel ingegrepen heeft na de stormen in de vorige maand. Toch wordt er nog niet snel genoeg gewerkt en volgens spreker had het rijk hogere cre- dieten moeten beschikbaar stellen. Het rijk besteedt echter aandacht aan een an dere „verdediging", namelijk die van het land. Dat betreurde de heer Lanser zeer en hij hoopte, dat hierin verandering komt. De heer De Vries (Arbeid) herinner de aan de ramp van 1953; er is gezegd, dat een stormvloed als toen eens in de drie honderd jaar voorkomt. Gebleken is ech ter in December j.l., dat men op zijn hoede moet zijn, want opnieuw is de kust van Texel bedreigd. Met veel moeite is de dijk behouden. Spreker is onder de indruk ge komen van hetgeen de Provinciale Water staat na de stormen heeft gepresteerd en bracht de dienst daarvoor hulde. Eijerland is door het oog van de naald gekropen en als er niet voortgegaan wordt met herstel, dan blijft er gevaar op Texel dreigen. Spreker vroeg inlichtingen over de toe stand bij de Hondsbossche Zeewering en zeide tenslotte gccoord te gaan met het beleid van Gedeputeerde Staten. De heer Gortzak (Comm.) beval het treffen van afdoende maatregelen op korte termijn aan. Gedeputeerde Blaauwboer (V.VJJ.) deelde mee, dat het college in de vergade ring van Februari een nieuw inzicht van de stand van zaken zal geven en welke werken uitgevoerd zullen worden.De rijks waterstaat onderzoekt thans de mogelijk heid de zeewering op Texel aan de Noord zijde binnenwaarts aan te brengen. Het staat nog niet vast wat er zal gebeuren en het is dus niet bekend of de vuurtoren zal verdwijnen. Zolang de duinenrij in stand blijft is er voor Eijerland geen gevaar te duchten. Spreker merkte op, dat de dijken zich goed gehouden hebben. Het rijk heeft een zwakke-plekken-plan opgesteld en een bedrag van 30.000.000 uitgetrokken. In dien aan de dijken op Texel gewerkt wordt door het rijk zal de provincie gelijktijdig de dijken verzwaren. Door de stormvloe den is het strand bezuiden de Hondsbos sche Zeewering zodanig verlaagd, dat de paalrij, dienende tot steun van de in 1953 gemaakte duinvoetverdediging over onge veer 100 meter lengte, voorover gekomen is. De aansluitende bazaltglooiïng is ont- grond en verzwakt. Hot voorstel van Gedeputeerde Staten werd aanvaard. Vluchtelingenhulp Gedeputeerde Staten vroegen machti ging goed te vinden, het bedrag, dat door leden van het provinciaal personeel voor de nationale hulpactie ten bate van de vluchtelingen is bijeengebracht, belopende in totaal 3.353.73 ten behoeve van het Comité Vluchtelingenhulp 1954 met een gelijk bedrag ten laste van de provinciale begroting aan te vullen. Mevrouw L i p s-0 d i n o t (Comm.) deelde mee, dat haar fractie geen behoefte heeft het voorstel te steunen. De heer De Jong (Prot, groep), juicht de inzameling van harte toe, maar hij vroeg zich af of het wel juist is, dat de overheid bijdragen, die de vorm van een subsidie hebben, beschikbaar stelt. De heren Doek en Sajet (Arbeid) bevalen het voorstel aan Gedeputeerde Bouwman (K.V.P.) herinnerde er aan, dat werknemers een goede daad hebben verricht door de vluch telingenhulp te steunen. De werkgevers zijn niet achtergebleven, evenmin het rijk. Gedeputeerde Staten menen, dat een be drag beschikbaar gesteld moet worden. Spreker deelde de heer De Jong mee, dat bij het beschikbaar stellen van een bedrag geval voor geval bekeken moet worden. Het is niet mogelijk een lijn aan te geven. Na repliek werd het voorstel aangeno men met de stemmen van de communisten tegen. (Verkort weergegeven) Getemperde vreugde. Onze vreugde over de grote ingenomenheid van de heer De Wit met de brief van de Haarlemse Ouderraad aan het College van B. en W., is wel sterk getemperd door het feit dat hij, uitgaande van dezelfde feiten, tot opvat tingen, beweringen en gevolgtrekkingen komt, die zeer zeker de onze niet zijn. De Ouderraad heeft duidelijk meen den wij geschreven, dat hij het toejuicht air school en onderwijzers deelnemen aan activiteiten die misschien niet behoorden tot de taak van de „schoolmeester" van een halve eeuw geleden, maar die vol komen passen bij de functie die het onder wijs volgens moderne opvattingen, in het geheel van de opvoeding heeft. De Ouderraad juicht van harte, als de school zich bemoeit met de voeding, de zwembaden, de ijsbaan en vele andere zaken, die beslist niet „wat al onmogelijk heden meer" zijn, maar integendeel heel gelukkige mogelijkheden. De maatschap pelijke ontwikkeling is nu eenmaal zo geweest in de laatste 50 jaar, dat de school een deel heeft overgenomen van de taak die vroeger geheel door het gezin werd vervult. Wie dit niet inziet is bij zijn tijd achtergebleven, maar het overgrote deel van de Haarlemse onderwijzers geeft er, gelukkig, blijk van, met zijn tijd mee te gaan. De Ouderraad heeft er op gewezen, dat er een overbelasting van de school dreigt, maar de oplossing is niet, zoals de heer De Wit suggereert, het overboord gooien van wat hij als overbodig beschouwt. In onze brief aan B. en W. wordt gevraagd aan stelling van administratief personeel en van concierges, opdat het hoofd van de school meer tijd krijgt. Doordat de Ouderraad verder telkens in de brief van de heer De Wit wordt genoemd, ben ik wel gedwongen te ver klaren, dat de Ouderraad het in het geheel niet eens is met de beweringen van de heer De Wit omtrent „heren en dames die niet veel omhanden hebben," vlaggen die ladingen niet dekken, de afdeling Onder wijs en het College van B. en W. die „bewerkt" zouden zijn, roofbouw op af knappende onderwijzers enz. Tenslotte: het grapje over de „Vereniging ter bescherming van Onderwijzers en speciaal van hoofden van scholen," is heel aardig, maar in deze tijd van eindeloos op rijzende misverstanden, lijkt het me toch nuttig te verklaren, dat de Haarlemse Ouderraad de belangen van de Haarlemse ouders en hun schoolgaande kinderen be hartigt en er niet de minste behoefte aan heeft, de Onderwijzers (waarmee hij op de plezierigste wijze samenwerkt) te bescher men. Die dames en heren kunnen uit stekend hun eigen boontjes doppen en hebben nooit de indruk gemaakt, bescher ming nodig te hebben. A. PORCELIJN, Voorzitter Haarlemse Ouderraad. Hedenavond zal het kerkkoor van het Russisch-Orthodox Seminarie te Parijs een concert geven in de Begijnhofkapel. Wij worden de laatste jaren wel verwend met bezoeken van buitenlandse volksdans groepen. Voor de leek betekent zo'n voor stelling een avond van fleurige en vaak meeslepende gezelligheid. Voor de wezen lijk in cultuurhistorie belangstellende komt daar nog iets bij: de mogelijkheid tot ver gelijking en oriëntatie omtrent de herkomst van allerhande bewegingsvormen. In beide opzichten kon men dankbaar zijn voor wat „Les Ballets et Choeurs Basques Etorki" gisteravond onder auspiciën van de Haar lemse Kunstgemeenschap in de Stads schouwburg lieten zien, al kwamen de prestaties over hét algemeen niet boven een bescheiden niveau uit. Het geheel was in ieder geval doorlopend charmant. De Basken vormen een oeroud volkje, levend in een uithoek van Europa, zonder dat men precies weet waar zij bij horen. Deze groep wordt officieel geacht een Franse te zijn, maar men ziet direct hoe zeer het Spaanse element erin vertegen woordigd is. Trouwens: de Fandango en de Arin-Arin, de populairste dansen van het Baskenland, vertonen een onmiskenbare overeenstemming met. de Aragonese jota, evenals de eeuwenoude paardansen in de traditionele Aurresku met de castagnet- terende vingers. Het zou de moeite waard zijn alle verwantschappen (want wie werd bij voorbeeld niet aan de Joegoslaven, aan de Russen zelfs herinnerd?) op te sporen en te bestuderen. De volksdans is vroeger een internationaal gemeengoed geweest met allerlei locale accenten. Maar het eigenaardigste is de verwant schap met enkele grondvormen van de academische techniek, waar het zogeheten klassieke ballet op berust. In de eerste plaats doordat voorlopers in de hoofse ge zelschapsdans (pavane, menuet, gaillarde, rigaudon) hier vrij strikt bewaard zijn ge bleven. Daarna wordt het moeilijker: ty pisch Baskische passen en sprongen zijn in de tiid van Noverre in het répertoire van de Parijse Opera en vandaar verder in geheel Europa doorgedrongen, maar de invloed is waarschijnlijk ook omgekeerd geweest. Hoe dit ook zij. men herkent op zo'n Baskische avond bij voorbeeld pas- de-bourrée. tours-en-rair, entrechats, ca- brioles, brisés en enkele pirouettes in on verfijnde gedaante. Ook de ronds-de-jambe spelen een grote rol. Merkwaardig daarbij is de wijze van uitvoering zonder de ons zo vertrouwde finesse. Wie enigszins met het vocabulaire op de hoogte is, heeft uit bovenstaande op somming al kunnen afleiden dat de benen vrijwel al het werk doen. De armen komen alleen in actie bij d'e restanten van oude zwaarddansen en verdere behendigheids spelen. In de sprongen die met een prettige lichtheid werden uitgevoerd, al heeft men vroeger wel eens vaardiger Basken in ons land aan het werk gezien, treft nog een aantrekkelijke variatie: m=»n draait niet slechts één of tweemaal rond zijn eiaen as. maar ook anderhalve of één en driekwart keer. Verder dragen de vele wisselingen van het rhythme tot de levendigheid bij, vooral in de oorlogsdansen of in sterk ero tisch getinte overblijfselen van oud ritueel. Men denke slechts aan de spectaculaire Agurra. Het programma als geheel overziende mag gezegd worden, dat het blijk gaf van goede smaak en innemende frisheid. De twee uit volksdansen samengestelde „bal letten" waren wel aantrekkelijk als diver tissement. Maar het is bijzonder naïef te menen, dat men met zo'n beperkt arsenaal van ruwe bewegingsvormen een ook maar enigszins boeiend verhaal zou kunnen ver tellen. In „Andonië" van A. Aremburu (met fraaie décors en costuums van Sylvia Nicolas) trok vooral de leuke, vrije zeven sprong de aandacht. „Orhi Pian" was een zo mogelijk nog onhandiger arrangement, waar de onbenullige pantomime eigenlijk nergens toe diende, omdat men van harte bereid was ook zo wel genoegen te nemen met het vertoon van virtuositeit met stok ken en glazen. Zeer veel succes oogstte de bespeler van de Txistu, een fluit met drie gaten, een Baskisch instrument van oude oorsprong, die zichzelf op een aan de linkerarm han gende trommel begeleidde. Tot een beoor deling van de talrijke koorliederen voor vier, vijf, acht en elf gemengde stemmen, met soli voor sopraan, tenor of bariton, acht ik mij niet bevoegd. De vocale presta ties, geleid door Philippe Oyhamburu, werden door het publiek op hoge prijs ge steld. Deze muzikaal uitgewerkte genre stukjes voorkwamen de eentonigheid, die iedere folkloristische dansavond bedreigt. DAVID KONING. Het gerechtshof in Amsterdam heeft van morgen uitspraak gedaan in de zaak tegen de acht en veertigjarige Haarlemse timmer man J. A. v. d. W., die er van verdacht werd dat hij een arts in Bloemendaal had be wogen tot afgifte van een bedrag van f 1.000 door opzettelijk valselijk te doen voorkomen, dat hij wegens de verkoop van een huis van de dokter nog duizend gulden betalen moest aan twee makelaars. Verdachte ontkende het geld ontvangen te hebben. De Haarlemse rechtbank had de timmerman veroordeeld tot een gevangenisstraf van zes maanden. Het hof veroordeelde v. d. W. tot vier maanden gevangenisstraf. ADVERTENTIE door rheumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen is onnodig. Togal bevrijdt U snel en afdoende van die pijnen. Togal baat waar andere middelen falen. Togal zuivert door de nieren, is onschadelijk voor hart en maag. Bij apoth. en drog. 0.95, 2.40, 8.88. De uitdrukking kant en klaar be tekent: geheel gereed, geheel en al vol tooid, dus eigenlijk alleen maar een versterking van het begrip: klaar. Het woord kant hoort bij het werkwoord kanten: van kanten voorzien, naar be horen afschaven, haaks maken. Van daar dat kant ging betekenen: met rechte hoeken, glad afgeschaafd, net jes. Een oude zegswijze luidt: dat staat kant, in de zin van: dat staat keurig, fraai. Nu wordt ook het woord falie kant duidelijk, waarin falie samen hangt met het werkwoord falen en met feil: fout. In vroeger tijd kon men spreken van een kante boer, een kante, vrijer (kloek, degelijk) maar ook van een kant wijf, een kant vrommes (vrouwmens) in de zin van een hel- ydere, knappe, flinke, handige vrouw. Het schoolorkest van het Lorentzlyceum, onder leiding van de heer K. Sopar, klaar voor de opname. Gerrit Heijmenberg, als omroeper, kondigt juist het programma aan, dat op Donderdag 3 Februari aanstaande in de radio jeugduitzending „Minjon", ten gehore zal worden gebracht. Toen wij Maandagavond het Lorentz lyceum binnentraden werden wij begroet door welluidende volksdansen van Haydn. De opneming van het concert gegeven door het schoolorkest, waarvan de uitzending Donderdag 3 Februari in het jeugdpro gramma Minjon zal plaats hebben was in volle gang. Beneden hadden zich enkele mannen van de technische dienst van de Nederlandse Radio-Unie, met hun opname apparaten geïnstalleerd, terwijl boven in de leraarskamer de microfoon stond opge steld. Hier dirigeerde de heer K. Sopar zijn strijkorkest en voerde de heer H. Broekhuizen, hoofd van Avro's afdeling Jeugduitzendingen, de algehele regie. „Opgeletvan nu af over vijf seconden begint de opnameklonk de stem van de heer Broekhuizen. Gespannen wachtten de orkestleden op het teken van de dirigent. Dan zweefden de eerste maten van een verrukkelijk menuet van Rameau door de ruimte. Beneden luisterden de technici met critische oren; een enkele maal moest er een stuk worden overgespeeld. Doch de algemene indruk was zeer gunstig. Het schoolorkest bestaat uit violisten, cellisten, een pianist en een fluitist, totaal ongeveer .tien musici, allen leerlingen of oud-leerlingen van het Lorentzlyceum, waarvan de twaalfjarige cellist Roel Stroe- ker de jongste is. Zij musiceren geregeld en treden natuur lijk ook op tijdens de aanstaande „Inter- scholaire". Voor de radiouitzending stelde men een aardig programma samen, waarbij niet te hoog gegrepen is, namelijk: „Bourrée", uit de „Firework-music" van Handel, Duitse dansen van Haydn en arrangementen van de dirigent op twee menuetten van Rameau Tijdens een kleine „werkpauze", waarin de violen en de celli de afschuwelijke stem geluiden voortbrachten, zoals dat een goed Op de Leidsevaart nabij de Schouwtjes- brug in Haarlem is Maandagmiddag om streeks kwart voor één een 57-jarige voet ganger uit de Zonnebloemstraat in Haar lem aangereden door een personenauto. De aanrijding is vermoedelijk ontstaan door dat de voetganger zonder op het verkeer te letten de Leidsevaart overstak. Hij is met een schcdelbasisfractuur naar het Dia- conessenhuis vervoerd. Zijn toestand was hedenmorgen nog niet veranderd. Op de Maandagmiddag in restaurant Brinkmann gehouden jaarlijkse algemene ledenvergadering van de vereniging „Wel dadigheid naar Vermogen" te Haarlem is mr. P. O. F. M. Cremers, Haarlems burge meester, geïnstalleerd als ere-voorzitter van de vereniging. Alvorens de voorzitter, mr. A. Beets, hiertoe overging, verklaarde hij, dat het een goede traditie is, dat steeds een Haarlemse burgemeester ere-voorzitter van de vereniging is. Vervolgens gaf hij een kort overzicht van de werkzaamheden van deze ver eniging, die in 1888 werd opgericht. Zij, die zich voor hulp richten tot de vereniging, krijgen bezoek van een huis bezoeker of huisbezoekster. Reeds bij de eerste groep meldden zich zeventig van deze bezoekers aan. Spoedig breidde de vereniging haar arbeidsterrein uit tot Heemstede en Bloemendaal. De vereniging staat open voor hulp- vragenden van alle gezindten. De wijze van steun verlenen is in de loop der jaren door de sociale wetgeving verandei'd: de geldelijke steun is op de achtergrond geraakt; thans geeft men voorschotten en kleren. Sedert een tiental jaren is er een maatschappelijk werkster aan de ver eniging verbonden; zij beschikt over ongeveer twintig huisbezoeksters. De vereniging onderhoudt contact met zusterverenigingen; bovendien is er een prettige samenwerking met „Sociale Zaken." Sedert 1920 staan ook de Stille Armen in de belangstelling. „Weldadigheid naar Vermogen" telt ongeveer 1300 leden. Na vervolgens de hoop te hebben uitge sproken, dat de burgemeester als ere voorzitter jaren lang met genoegen de verrichtingen van de vereniging zal volgen, verklaarde mr. Beets burgemeester Cremers voor geïnstalleerd. Deze antwoordde, dat hij in de jaren, dat hij de werkzaamheden van de vereniging heeft gadegeslagen, de grootste sympathie er voor heeft gekregen. Hij was er dank baar voor, dat „Weldadigheid naar Ver mogen" de traditie van de Christelijke charites in stand houdt, die door de perfecte bemoeiingen van de overheid wordt ondermijnd. „Als ik uw belangen op enigerlei wijze kan bevorderen, dan reken ik het mij tot een eretaak, dat te doen!," zo besloot mr. Cremers zijn wederwoord. Bij de verkiezing van de bestuursleden een der overige punten van de agenda werden de bestuursleden, die aan beurt van aftreden waren, bij acclamatie her kozen. orkest betaamt, klaagde de heer Sopar over het grote gebrek aan animo bij de jeugd om zelf een strijkinstrument te leren be spelen. Zonder het invallen van oud-leer lingen en zelfs een leraar, zou er geen schoolorkest gevormd kunnen worden. Hopelijk zullen degenen die zich afzij dig houden, door de resultaten die de heer Sopar met zijn groep bereikt heeft, ge ïnspireerd worden om ook zelf het musi ceren actief te gaan beoefenen. Naar wij vernemen zal er dit jaar nog niets komen van de voorgenomen tentoon stelling van werken van de schilder Adriaen Brouwer in het Frans Halsmuseum te Haarlem. Zoals wij in ons blad van 3 Januari mee deelden streefde de directeur van het mu seum, de heer H. P. Baard, ernaar dit jaar deze tentoonstelling in Haaidem te doen houden, omdat daarmee de geboorte van deze schilder, 350 jaar geleden, waardig hei'dacht zou worden. Deze tentoonstelling eist echter een om vangrijke voorbereiding, omdat de mede werking van een groot aantal musea en kunstverzamelaars, waaronder de Alter- Pinacothek in München, onontbeerlijk is. Het is thans vast komen te staan, dat deze voorbereidingen niet meer tijdig gereed zullen komen Men heeft thans besloten de tentoonstelling een jaar uit te stellen. Voor de herdenking van de geboorte van Adriaan Brouwer maakt het weinig ver schil, omdat diens geboortejaar niet precies vaststaat en ook 1606 geweest kan zijn. HAARLEM, 24 Januari 1955 ONDERTROUWD: 24 Jan., F. van Son en B. A. Lindner. GEHUWD: 24 Jan., N. A. van Kampen en M. M. de Beer. BEVALLEN van een zoon: 20 Jan., A. M. J. Dijkzeul—Kuijk; 22 Jan., M. J. Haverkort van Wijngaarden; 23 Jan., M. J. Zuidmeer Kooman; M. W. KubbingaKlein Douwel; I. E. TimmersFentener van Vlissingen; F. A. A. Putsvan Blokland; A. G. Beudeker Sondorp; J. A. Felix—van Leeuwen; 24 Jan., J. M. Schalk—van Zeil. BEVALLEN van een dochter: 21 Jan., A. BaxJobse; F. KobsOosterhout; A. Riet dijkSjoukens; 22 Jan., M. van der Wiel Hartog; G. H. M. Blyes—Hrppenreys; M. G. SpoorKoopman; A. Dammersvan Kampen; 23 Jan.. T. D. Catsburg—Rijneveld; J. T. M. RijbroekSmits; A. C. A. Joosten van Dijk: F. J. P. WenningErenst; D. F. E. JansoniusJoustra; C. J. E. Meijers Priem; 24 Jan., A. G. M, Gras—Boon; J. van Kesselvan Zaal: C. A. WesterhuisPrijkel. OVERLEDEN: 20 Jan., C. A. Brakel—Joor, 87 j„ Zijlvest; M. J. H. Amelung, 78 j.. So- phiaplein; 21 Jan., G. van Vonno, 75 j., Hazepaterslaan; G. Hoogland, 61 j., Hage- straat; L. J. Brouwer, 54 j., Kamperlaan; 22 Jan.. M. de Geus—Boeré, 79 j.. Zomervaart; H. Fieman, 2 d., Hagestraat; 23 Jan., A. C. van Zantenvan Gastel, 69 j., Kijkduin straat. In verband met de diefstal van 2 mil lioen rupiah uit een brandkast van het kantoor van de Garuda Indonesian Airways werden 12 personeelsleden, onder wie enkele hoge functionarissen, die voor het geld ver antwoordelijk zijn, voor een onderzoek aan gehouden. Het geld was bestemd voor het uitbetalen van lonen. De brandkast was niet geforceerd. Volgens de laatste berichten is het geld op enige duizenden rupiahs na van daag achterhaald. Binnenkort zal IJmuiden een zelf standige gemeente worden. Tot dusverre behoorde Je plaats bij Veisen, wat geen gelukkige samenvoeging is. daar de aard van deze twee plaatsen zeer verschillend is. Voor den bloei van IJmuiden is hare aanstaande zelfstandigheid, waarvoor reeds verschillende maatregelen gem men zijn, van groot belang.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 5