IJsclub „Nova Zembla" bestaat volgende maand 75 jaar Feest in Spaarndam Prijs uit loterij ommekeer in het clubleven „TRESLONG"-NIGHT by CANDLELIGHT Joegoslavische meisjes weven in Haarlem Grote ongerustheid over melkprijs Zware straffen voor inbrekersbende J. W. van der Veer 40 jaar amanuensis Amsterdamse Beurs Kort en bondig piNSDAG 25 JANUARI 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT „TRESLONG" Hillegom Balorige matroos drong vreemde huizen binnen Kilima Hawaiïans niet in Minervatheater Zuster Ans Constant neemt afscheid Rens van Dorth met „Voor U" bij Res Nova Volkskunst in een étalage Katholieke Boeren- en Tuindersbond: Vrij baden en zwemmen waarschijnlijk succes Haagse subsidie aan het Ballet der Lage Landen Huldiging op HBS-B Haarlem toch op de E 55? Twee Nederlandse werken door het N.Ph.O. Tennis Connolly naar Wimbledon pe ijsclub „Nova Zembla" in Spaarn dam heeft de leeftijd van vijfenzeventig jaar bereikt en uiteraard zijn er slechts weinigen, die zich nog iets van de op richting herinneren. De oudjes zouden echter kunnen vertellen, dat aan het einde van de maand Januari in het jaar 1S80 na een bijzonder lange winter enkele notabelen in Spaarndam bijeen kwamen en na uitgebreide discussies besloten dat er een hardrijderij gehou den zou worden met levensmiddelen als prijzen. Ér werd een baan uitgezet en met de steun van de entréegelden van de bij banen werden deze eerste wedstrijden een volledig succes. Gedurende die strenge winter werden er nog enkele wedstrijden gehouden totdat de dooi in viel. Op 1 Maart kwamen de initiatiefnemers opnieuw bijeen om af te rekenen en op deze vergadering werd besloten om over te gaan tot de oprichting van een ijsclub. Deze vereniging kreeg de welluidende naam „Nova Zembla" en bakker Stol werd als voorzitter gekozen. De timmerman winkelier Van Reiendam werd benoemd tot secretaris en dat men daarmede een goede keuze deed werd wel bewezen door het feit, dat op de inventarislijst van de baan enkele houten penhouders vermeld waren. Dat de rijders ook in de vorige eeuw bijzonder uitgeslapen waren wordt zelfs duidelijk wanneer men uit de notulen weet, dat de deelnemers reeds een monopolie trachtten te verwerven. Zij spraken namelijk af om de prijzen te ver delen en zodoende slaagden zij er in om zonder dat zij zich moe hadden behoeven te maken toch met levensmiddelen naar huis te gaan. Al spoedig werd er daarom een wed strijdreglement samengesteld, dat aan der gelijke praclijke^ een einde moest maken. Men was echter nog niet uit de narigheid, want al spoedig vroeg weer een ander probleem om de aandacht. Bij een van de wedstrijden had namelijk een rijder inge schreven waarvan men wist, dat hij' pas drie varkens geslacht had. Deze man, die bovendien nog als een der eersten eindig de moest echter, omdat hij niet bepaald behoefte had aan levensmiddelen zonder prijs naar huis gaan. Al spoedig ging men echter over tot het beschikbaar stellen van luxe-prijzen en bovendien bracht men enige variatie in de wedstrijden. Vooral het ringsteken was bij de schaatsliefhebbers bijzonder geliefd, hoewel hieraan ook het feit, dat burge meester Haitsma-Mulier altijd een paar Friese schaatsen als prijs uitloofde, niet vreemd geweest zal zijn. Jn het kroningsjaar 1898 kon er geen geld beschikbaar gesteld worden voor grote feestelijkheden, maar wel kon men deelnemen aan het grote défilé voor sport verenigingen, welke op Clingendaal ge houden werd en hierbij werd dezelfde vlag meegevoerd als tijdens de feesten van 1948, bovendien was deze drager van d« vlag een kleinzoon van de eerste dra ger, de heer P. Nooy. Prijs uit loterij In 1901 won de club een prijs van vijftienhonderd gulden uit de staats loterij en nadat de penningmeester ADVERTENTIE Woensdag 26 Januari in optreden van het beroemde Zuid-Amerikaanse TRIO „MAÏOCO" DANSEN tot 2 uur. Toen de 24-jarige Haarlemse matroos H. B. op 28 December was thuisgevaren wen sten zijn ouders hem niet meer te accep teren zodat hij zijn heul zocht in een café. be drank gaf hem een steeds groter wor dende ondernemingslust en rondkijkend, waarop hij deze kon botvieren, zwierf hij die avond door Bloemendaal. Even later was hij al een huiskamer binnengedron gen, waar een gebraden kippetje op een schaal het aanbreken van de maaltijd lag af te wachten. Na het ten uitvoer brengen van de zegswijze „kip, ik heb je", begaf de dartele matroos zich in een ander perceel waar hij een onderbroek en een hemd van een lijn afhaalde en bij nadering van stem- mengerucht in een grote kist kroop. Maandag eiste de officier van justitie bij de Haarlemse politierechter drie maanden "iet aftrek tegen hem, mede gezien zijn weinig bemoedigende strafblad. Zijn verdediger, mr. J. G. Bettink, meen de, dat er tegen de achtergrond van zijn strafblad juist van enige verbetring sprake was. Hij was sinds zijn laatste straf, twee laar, ongeveer vier maanden rustig geble ken voordat hij tot deze delicten kwam, öje onmogelijk zo ernstig genoemd kunnen worden. De matroos werd tot drie maan den met aftrek veroordeeld. Praehistorisch dorp ontdekt Een groep Amerikaanse archaeologen heeft bij Mosoel, niet ver van de Perzische grens, de resten van een praehistorisch dorp ontdekt, dat zeker 7.000 jaar oud •doet zijn. Het onderzoek wordt uitgevoerd •nder auspiciën van de universiteit van wucago. van schrik bekomen was, werd er een spoedvergadering belegd. Het bestuur wilde de helft van dit geld op een bank storten en de rest gebruiken voor het aanschaffen van materiaal. De leden waren het daar echter in het geheel niet mee eens en na heftige discussie werd er besloten de ene helft van het geld onder de leden en donateurs te verdelen en de andere helft te gebruiken voor de verbete ring van de baan. Later had iedereen spijt van dit besluit behalve de kaste lein van het clubcafé. In het jaar 1903 verkreeg de ijsclub „Nova Zembla" koninklijke goedkeuring nadat er een reglement was vastgesteld en ook na die tijd bleef de club bijzonder actief. Het twintig- en vijfentwintigjarig bestaan werd gevierd met een boottocht. De eerste keer ging het uitstapje naar de Vecht en de tweede maal bracht men een bezoek aan Utrecht. In 1906 werd de heer P. Jukes tot voor zitter benoemd en in die jaren werden er ook bruggen en vlonders gelegd bij de dijken en vaargeulen in Spaarndam om de doortrekkende schaatsenrijders van dienst te zijn. In 1909 werden er op de baan voor het eerst schoolwedstrijden gehouden en het bestuur stelde daarbij een groot aantal prijzen beschikbaar. En zo gaat de geschiedenis verder. Er waren jaren waarin meer dan tien wed strijden per seizoen gehouden werden en er waren ook perioden, waarbij de baan door de voortdurende slechte weers gesteldheid niet geopend werd. Lang zamerhand namen de oqdere bestuurs leden afscheid van de vereniging en de jongere krachten bleken genoeg van hun voorgangers te hebben geleerd, want „No va Zembla" groeide uit tot een welvaren de vereniging. Het jaar 1929 staat met gouden letters in de jaarboeken van de club geschreven, want toen kreeg men de beschikking over een grasbaan. Dit bracht uiteraard grotere uitgaven met zich mede, maar daartegen over stond, dat ook de inkomsten toe namen omdat de baan nu eerder voor het publiek geopend kon worden. Reeds in het eerste jaar, dat de nieuwe baan in gebruik gesteld werd, werden er vijftien wedstrijden gehouden. Hierop volgden echter vier ijsloze jaren en de penning meester zag dan ook zijn kas met spron gen achteruit gaan. Penningmeester vluchtte In 1935-was er een dag ijs, althans de baan werd na enkele dagen lichte vorst geopend en de belangstelling was enorm. Van heinde en verre kwamen de schaats liefhebbers naar Spaarndam, maar veel plezier hebben zij niet van deze tocht ge had, want om een uur of drie des middags ontstonden er talloze grote wakken en men zag zich genoodzaakt het publiek van de baan te sturen. Sommige rijders hadden echter slechts een uur of een half uur geschaatst en het was dus begrijpelijk, dat velen hun geld terug wilden hebben. Toen men echter bij het hokje van de penningmeester aan kwam bleek dit leeg te zijn, want dit be stuurslid had het met de kas op een lopen gezet. In het jaar 1939 werd er op de baan Ier gelegenheid van het zestigjarig bestaan een gecostumeerd ijsfeest gehouden en voorts kwamen de aldaar gelegerde mili tairen dagelijks hun baantje trekken. In 1941 was er nog een grote hardrijderij, maar in de latere oorlogsjaren staakte de vereniging haar activiteit. Groot succes In Juni 1945 kwam het bestuur weer voor het eerst bijeen om de situatie te be spreken. Het houtwerk van de toegangs hekken van de baan was in de nood- kacheltjes verdwenen en de rest hadden de bezetters meegenomen. Het eerste ijsseizoen na de oorlog werd echter een overdonderend succes en alle schulden konden worden afbetaald. In 1946 moest men voorzien in drie vacatures in het bestuur door het overlijden van de tweede secretaris, en het bedanken als bestuursleden van de heren Th. Jukes en G. Hartog. Beiden werden gehuldigd voor het vele werk, dat zij in het belang van de vereniging hadden verricht. Eind '46 kreeg „Nova Zembla" opnieuw een tegen slag te incasseren door het overlijden van de heer A. van Meesche, die jarenlang ge durende zomer en winter voor het ge maal en het materiaal zorgde. In 1947 werden er in Spaarndam op nieuw wedstrijden gehouden en voor de eerste keer in de geschiedenis van de ver eniging werd er op het programma een plaats ingeruimd voor de arresleden. Bo vendien werd in dat jaar de verlichting verbeterd en voorts kreeg men de be schikking over een geluidsinstallatie. Verleden jaar werd er nog een lange- baanwedstrijd gehouden, maar dit jaar zit het de organisatoren wel bijzonder tegen. Reeds enkele malen werden de data voor de provinciale kampioenschappen op de korte baan voor Noordholland vastgesteld, maar steeds weer gooide de dooi roet in het eten. Feest Hoe het ook zij op 5 Februari gaan de Spaarndammers in gebouw St. Bavo feest vieren met de medewerking van het theater-bureau Charles René. De muzi kale medewerking wordt verleend door de Alpenjagers en de Spaarne Boys. Voorts heeft men nog plannen voor een gecostu- meerde ijswedstrijd en een programma dat gevuld zal worden door de beste Ne derlandse kunstrijdsters en -rijders. Met dit programma toont „Nova Zem bla", dat er in deze ijsvereniging, die thans 75 jaar bestaat een ondernemende geest heerst, welke trouwens ook wel bewezen wordt door het feit, dat de club het drie kwart eeuw heeft kunnen uithouden en ook in de toekomst nog dikwijls van zich zal laten spreken. IJs en weder dienende. Wegens ziekte van een der leden van het muziekgezelschap The Kilima Hawaiïans zal dit ensemble niet od Woensdagavond in het Minervatheater kunnen optreden. In plaats hiervan zal de film „Het balboekje,, worden vertoond. Maandag 31 Januari zal zuster Ans Con stant officieel afscheid nemen van het Diaconessenhuis te Haarlem, wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leef tijd. Zij begon haar werk als wijkzuster in Katwijk aan Zee, maar trad na enkele ja ren in dienst van het Diaconessenhuis, waaraan zij thans 37 jaar vérbonden is. Jarenlang was Zuster Ans Constant op de Chirurgische polikliniek werkzaam, aan welke arbeid zij haar prettigste herinne ringen verbindt. Hierna werd zij hoofd van de huishouding. Zij heeft gedurende deze lange reeks van jaren steeds haar beste krachten ge wijd aan haar werk als diacones. Zij gaat zich vestigen bij haar zuster in Alkmaar, in welke plaats zij hoopt zich nog dienstbaar te kunnen maken in het verplegingswerk. Het bestuur van de Buurtvereniging „Res Nova" heeft kennelijk zulke genoeglijke her inneringen bewaard aan de verleden jaar door Rens van Dorth voor haar leden opge voerde revue „Allemaal Poppenkast", dat men ook ditmaal zijn gezelschap weer voor de jaarlijkse feestavond engageerde. Aldus was het Minerva Theater Maandag opnieuw vrijwel geheel bezet door een publiek, dat zich bijzonder enthousiast en geamuseerd toonde. Toch gebiedt de eerlijkheid te verklaren, dat Rens van Dorth's nieuwe revue-show „Voor U" niet dezelfde frisse en originele indruk mocht achterlaten als zijn vorige programma. In de eerste plaats was hij minder gelukkig geweest in de keuze van de diverse sketches, waarin over het alge meen de verrassing en de overrompelende humor volkomen ontbraken. Zo was bij voorbeeld de auto-rijles al bijzonder flauw en ook de ratelende buurvrouw en de be nepen horretjesmensen hadden wij in een andere vorm al eens eerder gezien. Boven dien was thans bij de décors een soberheid betracht, welke na de vorige revue een teleurstellend retour betekende. Dat het publiek desondanks dikwijls zo daverend gelachen heeft moet dan ook worden toe geschreven aan het feit dat hier artisten op de planken stonden, die hun vak tot in de perfectie verstaan. Vooral Rens van Dorth beschikt over alle eigenschappen, die een humorist bij het publiek populair maken en hij heeft deze talenten dan ook voort durend gebruikt. Naast hem dient onmid dellijk Cora Ville te worden genoemd; een artiste die zich een geheel aparte stijl heeft eigen gemaakt. Verder onderscheidde ook deze revue zich in weinig, wat gewoonlijk in dergelijke programma's geboden wordt. Het Dicola trio vertoonde een dansnummer, dat met succes de acrobatiek boven het ballet had uitverkoren en daarbij mocht de onvermijdelijke accordeon-virtuoos uiter aard in geen geval ontbreken. Ditmaal in de persoon van Ted Valerio, wiens muzikaal optreden eveneens daverende toejuichingen verwierf. De finale voor de pauze, „Aan de Zuider zee" was door het vrolijk bewegingsspel en de komisch aandoende badcostuums uit het begin van deze eeuw een geslaagde af sluiting van het eerste gedeelte van dit programma. De finale aan het slot, met de verschillende lichteffecten heeft het pu bliek niet minder bekoord. Overigens heeft men weer de volle waar voor zijn geld ontvangen, want het publiek werd tot bijna twaalf uur op aangename wijze bezig ge houden. Wat de firma Van Oosten en Zoon in de Barteljorisstraat deze week in een van haar étalages te zien geeft, mag zich ver heugen in de bijzondere belangstelling van vele voorbijgangers. Daar zitten namelijk twee rasedhte Joegoslavische meisjes, Zan na en Marjana, te weven aan een houten weeftoestel dat eveneens uit het land van Tito afkomstig is. De vorige week waren zij op de textielbeurs in het RAI-gebouw te Amsterdam, tezamen met de beoefe naars van volkskunst op textielgebied uit andere landen. Ook daar toonden zii hoe nog heden ten dage in Joegoslavië en wel speciaal in het kleine plaatsje „Pirot", dat ten Zuiden van Belgrado ligt, de bekende kelim tapijten en kleedjes geweven wor den. Het merkwaardige is, zo vertelde ons de heer H. S. M. Holt, chef van de genoemde firma, dat deze nijverheid nog volledig een volkskunst is en geschiedt op primitieve weefgetouwen. Er worden wel pogingen aangewend de product1'e met behulp van moderne machines ter hand te nemen, doch dit levert slechts de zogenaamde „namaak"kelims op die niet kunnen wed ijveren met de echte. Het doet goed eens van nabij kennis te maken met een zeer oude huisnijverheid die in onze tijd van mechanisatie en massa-productie haar oorspronkelijkheid heeft weten te behou den. Elk streek in Joegoslavië kent zijn eigen dessins, die van geslacht op geslacht over gaan, en door de weefsters geheel uit het hoofd vervaardigd worden in iedere ge wenste afmeting. Zeer grote kelims van bijvoorbeeld vier bij zes meter, worden door meer meisjes tezamen geweven zon der dat men gezamenlijk overlegt pleegt over het te maken patroon. Toch vormt het taoijt één geheel, een kunst die ieders bewondering afdwingt. Dat voor deze ar beid veel geduld opgebracht moet worden, blijkt uit het feit dat één weefster per maand ongeveer anderhalve vierkante me ter klaar krijgt. Het spinnen van de schapenwol geschiedt op een al even eenvoudige wijze. Een pluk ruwe wol wordt aan een kort plankje be vestigd, de draad met de hand gedraaid en op een houten pen gewonden. De vrouwen en meisjes spinnen ieder vrij moment van de dag al wandelend en pratend. Zij ste ken het plankje met de wol eenvoudig in haar ceintuur. De kleuren worden nog grotendeels door plantaardige verving verkregen. De toumée van de twee meisjes duurt ongeveer drie maanden, waarin zij ver schillende grote steden van ons land be zoeken. Zij spreken uitsluitend Servisch, doch wisten het duidelijk te maken dat zij Nederland, maar een koud land vinden, een mening die wij niet geheel willen te genspreken. 99 99 Bij de Kamer voor de Binnenvisserij, die op 1 Februari in werking treedt, is door de Minister van Landbouw, Visserij en Voed selvoorziening benoemd als lid de heer F. W. Janse Kok uit Haarlem, voorzitter van het Centraal Nederlands Hengelaars Verbond en voorzitter van de Haarlemse Hengelaars Bond. ADVERTENTIE Door de enorme drukte in het brandstoffenbedrijf wordt U dringend aangeraden uw brandstoffen 3 a 4 dagen te voren bij uw leverancier te bestel len. Bestellingen met verzoek om bezorging uitsluitend vóór 12 uur kunnen niet worden ge garandeerd. Fed. voor de Brandstoffenhandel voor Haarlem en omstreken „Strandschap Zajidvoort Het „Strandschap Zandvoort" heeft het jaarverslag over 1954 gepubliceerd. Hier uit blijkt, dat het bestuur in het afgelopen jaar geen wijziging heeft ondergaan. Wat betreft de verordening „ordemaat regelen" was het meest belangrijke besluit, dat in 1954 voor het eerst vrij baden en zwemmen langs bet gehele Zandvoortse strand werd toegestaan. Door dit besluit hetwelk op 18 Februari 1954 werd geno men, werd aldus het jaarverslag deze verordening aangepast aan de toe stand, zoals deze zich sinds 1948 geleide lijk had ontwikkeld. Na de verschillende veiligheidsvoorschriften, die dit besluit had nodig gemaakt, te hebben besproken, komt het bestuur tot de conclusie, dat de bui tengewoon slechte weersomstandigheden in het seizoen 1954, het onmogelijk hebben gemaakt, tot een gefundeerde conclusie over de gevolgen van deze ingrijpende maatregel te komen, daar deze alleen maar kan beoordeeld worden op dagen, waarop een zeer groot aantal bezoekers op het strand vertoeft. Zulk een „top-dag" kwam evenwel alleen maar voor op Hemelvaarts dag (27 Mei), een dag, waarop door de nog lage temperatuur van het zeewater, zich nog slechts weinig bezoekers in het water begaven. Wel kon worden vastgesteld, dat deze maatregel door de bezoekers zeer op prijs werd gesteld, waarover men echter pas na het seizoen 1955 een defintief oordeel zal kunnen vellen, een seizoen, dat hopelijk meer normale weersomstandigheden zal brengen. Het publiek bleek zich over het algemeen streng aan de waarschuwingen te houden, wanneer door middel van het hijsen van korven, of per politie-megafoon op de gevaren der zee werd geattendeerd. Opmerkelijk acht men het wel, dat in 1954 slechts acht processenverbaal op het strand werden opgemaakt, tegen 51 in 1953, 152 in 1952 en in 1950 zelfs 506. Ten dele moet dit lage aantal uiteraard worden toegeschreven aan de weersomstandig heden, doch daarnaast acht men als voor naamste oorzaak de intrekking van artikel 6 betreffende vrij baden en zwemmen. Men mag hieraldus het bestuur ongetwij feld spreken van een opmerkelijke ontwik keling, zelfs van een gelukkige ontwikke ling, omdat men mag concluderen, dat honderdduizenden bezoekers zich in een zekere mate van vrijheid gedragen op een wijze, welke het de overheid mogelijk maakt hier dus het strandschapsbestuur in deze een soepel beleid te voeren, een conclusie, die uiteraard wordt getrokken onder voorbehoud, dat de ervaringen in het 'komende seizoen even gunstig zullen zijn. De Amsterdamse rechtbank heeft van ochtend een aantal leden van een inbre kersbende, die zich hadden schuldig ge maakt aan een groot aantal inbraken in Amsterdam en omgeving alsmede in Noord holland, subsidiair aan heling, veroordeeld tot gevarieerde onvoorwaardelijke gevan genisstraffen. Vier jaar met aftrek der 4)4 maand pre ventieve 'hechtenis alsmede ter beschikking stelling van de regering, conform de eis, kreeg de 43-jarige, in Indonesië geboren en opgegroeide, koopman J. van de V. uit Amsterdam, wegens enkele diefstallen en diefstal in vereniging, onder meer van een lauwerkrans en twee kruisen met diaman ten uit de kapel van het St. Elisabeth- gesticht aan de Mauritskade te Amster dam. Wegens medeplichtigheid aan deze diefstal veroordeelde de rechtbank de 36- jarige bouwvakarbeider J. C. uit Amster dam, d;ie reeds 13 maal was veroordeeld en in totaal bijna 13 jaar in de gevangenis heeft doorgebracht, conform de eis, tot twee jaar met aftrek en voorwaardelijke ter beschikkingstelling van de regering met een proeftijd van drie jaar en onder toezichtstelling van het medisch bureau voor alcoholisme. De 39-jarige wasmeester A. J. W, werd eveneens wegens mede plichtigheid aan de diefstal in de kapel, conform de eis, twee jaar met aftrek opge legd. De 34-jarige bouwvakarbeider G. B. uit Amsterdam en de 35-jarige vertegen woordiger A. B., die twaalf veroordelingen achter de rug heeft tot totaal zeven jaar, werden wegens gebrek aan bewijs vrij ge sproken. De 73-jarige J. H. O,, die enkele van de hoofdschuldigen in pension heeft gehad, werd wegens heling veroordeeld tot tien maanden gevangenisstraf met aftrek van de bijna vijf maanden preventieve hech tenis. Tegen hem was 1 jaar met aftrek geëist. De 62-jarige stoffeerder J. G. S. uit Amsterdam, die veertien veroordelin gen met totaal 17 jaar gevangenisstraf achter de rug heeft, werd wegens heling van de diamanten uit het gestolen kruis alsmede van een fototoestel, veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf met aftrek. B. en W. van 's-Gravenhage stellen aan de raad dezer gemeente voor de subsidie aan het Ballet der Lage Landen, die ver leden iaar f1250 bedroeg, te verhogen tot f 15.000 voor het seizoen 19541955, Van dit bedrag zal f 5.000 komen ten laste van de gemeentebegroting voor 1954 en f 10.000 ten laste van die voor 1955. Op de heden te Utrecht gehouden bui tengewone algemene vergadering van de Katholieke Nederlandse Boeren- en Tuin dersbond. heeft de voorzitter, de heer C. G. A. Mertens, in zijn openingsrede het woord gevoerd over onder meer de melkprijs. „Er zijn aanwijzingen, dat het aandeel van de landbouw in het nationale inko men de laatste tijd dalende is; dit alleen zou reeds voldoende zijn, om de grote be zorgdheid te verklaren die in landbouw- kringen bestaat, maar sinds de regerings beslissing betreffende de nieuwe melkprijs is deze bezorgdheid overgegaan in een grote ongerustheid", zei de heer Mertens. Door de regeringsbeslissing en haar ge volgen is het vertrouwen van de georgani seerde landbouw in de regering vrij ernstig geschokt. Het lijkt wel of de regering de consequenties niet aandurft, die toch eigenlijk het gevolg zijn van het tot nu toe gevoerde landbouwbeleid, waarbij een re delijk bestaan werd gegarandeerd aan de werkers op de goedgeleide, sociaal-econo- Hedenochentd vond in de leraarskamer van de H.B.S.-B officieel de huldiging plaats van de heer J. W. van der Veer, die reeds gedurende veertig jaar als laborato rium-assistent aan de school verbonden is. Naast de leraren en enige oud-leraren, waren van alle klassen enkele vertegen woordigers aanwezig, terwijl zelfs een deputatie van de oud-leerlingenvereniging niet ontbrak. In zijn toespraak tot de heer Van der Veer en zijn echtgenote, memoreerde de directeur der school, drs K. Gorter, de jarenlange, uitstekende samenwerking van de jubilaris met de heer J. J. Haak, in leven natuurkundeleraar aan de school. Een samenwerking die tot vriendschap uitgroeide. De kennis en de kunde van de ama nuensis, als instrumentmaker bleven ook buiten het schoolleven niet onopgemerkt. Hij kreeg verscheidene malen aanbiedin gen om elders een betrekking te aanvaar den, welke hij echter steeds weigerde. Dit kwam voornamelijk, zei de heer Gor ter, door de prettige verstandhouding tus sen leraren en assistenten, maar de hoofd oorzaak lag hierin, dat hij geen afstand kon doen van het werken in een omgeving vol jonge mensen. Voorts zwaaide de directeur de jubilaris grote lof toe over zijn gedegen en nauw gezette arbeid. Zijn werk'is af. Toen er gedurende de oorlog een gebrek aan leer krachten heerste, vond men hem direct bereid om in te springen. Namens alle leraren en leerlingen bood de heer Gorter de heer Van der Veer een prachtig natuurkundig instrument aan, namelijk een fototoestel. De huidige natuurkundeleraar, drs K. K. Robertus, sprak de hoop uit dat hij nog ettelijke jaren met de jubilaris zal mogen samenwerken. Naar wij vernemen zal er getracht worden een Haarlemse afdeling in het Noordhollandse Paviljoen op de E 55 te maken. Weliswaar hebben B. en W. ge meend niet aan de tentoonstelling te moeten deelnemen, maar van de zijde van de Noordhollandse Economisch-technolo- gische dienst stelt men toch wel prijs op enigerlei representatie van de provinciale hoofdstad. Daarom zal gepoogd worden de betekenis van Haarlem als orgelstad aan te geven, terwijl ook met een paar grote Haarlemse bedrijven contact is opgenomen over een inzending. Bij het bedrijfsleven bestaat intussen al evep weinig geestdrift voor deelneming aan de E 55 als bij het gemeentebestuur. Op Vrijdag 4 Februari heeft het zesde concert door het Noordhollandse Philhar- monisch Orkest in de V-serie plaats. Dirigent is Toon Verhey, solistische mede werking wordt verleend door het trio Jan Hesmerg, Eduard Biele en Ans Bouter, respectievelijk viool, cello en piano. Het programma vermeldt de volgende werken: „In Memoriam" van Lex van Delden, het Tripleconcert van Henk Badings en de Zesde of Pastorale Symphonie van Beet hoven. Maureen Connolly, die onlangs weer in training is gegaan nadat zij ten gevolge van een val van haar paard, waarbij zij haar rechterbeen brak, geruime tijd niet had kun nen spelen, heeft verklaard dat zij deze zomer haar titel van Wimbledon-kampioene enkelspel zal verdedigen. Zij is eveneens van plan deel te nemen aan de internatio nale kampioenschappen van Frankrijk. De Nederlandse commissaris in Indo nesië, mr. W. F. L. Graaf van Bylandt, is Maandagmiddag in Djakarta teruggekeerd. Op het vliegveld Kemajoran werd hy ver welkomd door de chef van het protocol van het Indonesische ministerie van Buitenlandse Zaken, Kusuma Utoyo, door de deken van het corps diplomatique in Djakarta, de Ca nadese ambassadeur Heasman, door de plaatsvervangende hoge commissaris, baron Van Ittersum én door vele leden van de staf van het hoge commissariaat. 3-3X Nederl/47 A.K.U Unilever Philips Gloeil. Kon. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn N. Scheepv. Urne H.V.A. Dell Mtf Amsterd, Bank Ned. Handel Mij. Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel Republic Steel Shell Union Tidewater U.S. Steel Slotkoers gisteren 100% 290% 379 323 533 113 189% 168 140 129)4 258 216'/* 228 230 48% 106 77% 59 X 24)4 71 koersen Openings- 100)4 284 373 320)4 528 111 188'/* 165)4 138)4 129)4 257 215)4 227 239 49% 108)4 78 57% 24% 71J4 misch-verantwoorde bedrijven. Hoewel lang niet altijd overeenstemming werd be reikt over bijvoorbeeld garantieprijzen van bepaalde producten, moet toch worden er kend, dat het gevoerde beleid in het al gemeen bevredigde. De gegeven garanties hebben tot op heden weinig nadelige ge volgen voor de overheid opgeleverd. Nu er echter gerede kans bestaat,t dat ae ver hoging van de melkprijs geld zal kosten aan de regering, toont deze zich plotseling niet meer daartoe bereid, in de mate waarin dit redelijkerwijs door de land bouw verwacht mocht worden. De hier door ontstane onrust is nog versterkt door de manier waarop het Nederlandse pu bliek heeft gereageerd op de aangekondig de verhoging van de melkprijs. Het is vol komen begrijpelijk, aldus de spreker, dat een plotselinge prijsverhoging van een be langrijk voedingsmiddel aanleiding geeft tot verzet. Het zou dan ook naar sprekers mening verstandiger zijn geweest van de regering om de verhoging van de prijs van de consumptiemelk op een tijdstip te laten ingaan, dat gelijk viel met een algemene prijs- of loonsverhoging. Tevens zou een betere voorlichting hier kalmerend hebben gewerkt. Maar wat ons het meest heeft gegriefd, aldus de heer Mertens, is wel dit, dat het niet-agrarische volksdeel op allerlei wijze heeft blijk gegeven van grote ontstemming, zonder dat daarbij in het algemeen onder scheid werd gemaakt in de verhoging van. de melkprijs voor wat betreft dat wat de veehouder ontvangt en dat de de consu ment moet betalen. Het rumoer rond de verhooing van de melkprijs zou wel een aanwijzing kunnen zijn dat het Nederlandse volk niet bereid is de kostprijs plus een redelijke onder nemerswinst te betalen voor producten, welke door de Nederlandse agrariër wor den opgeleverd. Jarenlang heeft de Neder landse consument niet gemerkt, dat onder andere de melk in wezen duurder was, dan wat hij er voor betaalde. De regering heeft in het verleden niet de veehouder, maar de consument gesteund door vrij hoge sub sidies. Nu de verhogingen niet meer door subsidies worden opgevangen, valt als het ware het scherm weg en ziet de consu ment plotseling de werkelijkheid;, en het is nu de reactie daarop, die ons in hoge mate verontrust. De georganiseerde landbouw zal moeten zorgen voor een goed ingericht en slag vaardig voorlichtingsapparaat, waardoor het mogelijk wordt gemaakt, het Neder landse volk wat meer begrip bij te bren gen over de werkelijke situatie en positie van de Nederlandse landbouw. BINNENLAND Het Concertgebouw „De Vereniging" aan het Keizer Karelplein te Nijmegen be staat 4 Februari a.s. 40 jaar. Dit jubileum zal op sobere wijze worden gevierd. Op 4 Fabruari geeft' het Gelders Orkest een spe ciaal concert onder leiding van de dirigenten Jan Out en Leo Pappenheimer. De voorzit ter van de raad van bestuur, de heer H. de Goede, zal de jubileumrede uitspreken en de burgemeester van Nijmegen, mr. Chi Hustinx, zal namens de burgerij het bestuur huldigen. De huidige administrateur, de heer André Verwaaijen, viert tegelijk zijn 40- jarig jubileum. Het secretariaat van de Verenigde Na ties is gisteren door dr. Henry Labouisse, de directeur van de United Nations Relief and Rehabilitation Agency voor de Palestijnse vluchtelingen in het Nabije Oosten, ervan op de hoogte gesteld, dat de havenofficier der UNRRA in Beiroet, de 56-jarige Nederlander Louis Andresen aan een hartaanval is over leden. Op Vrijdag 28 Januari zal een Ausch- witz-herdenkingsavond gehouden worden in de filmzaal van het Stedelijk Museum te Amstjrdam. De avond, die onder auspi- cieën staat van de vereniging Nederland- Polen, zal door ds. W. S. Hugo van Dalen ingeleid worden. Chaim Elte speelt werk van Chopin, mevrouw Rolien Numan draagt voor, waarna de Poolse Auschwitz- film „De Laatste étappe" wordt getoond. Tevens zal een documentaire tentoonstel ling over Auschwitz en de andere kampen te zien zijn. In het huis Valeriusstraat 49 te Am sterdam, waar wijlen prof. Huib Luns jarenlang heeft gewerkt en gewoond, zal een gedenksteen worden geplaatst. Een comité is gevormd waarin zitting hebben genomen minister mr. J. M. L. Th. Cals, burgemeester mr. Arn. J. d' Ailly, mr. A. de Roos, mr. P. J. Mijksenaar, de heer J. J. van Mechelen, Mark Kolthoff, prof. W. van der Pluijm en Ten Meyer. Bijdragen kunnen worden gestort op postgiro no. 895, Amstelveenseweg, Amsterdam. Omstreeks 4 uur Maandagmiddag is in een huis in de J. P. Heyestraat te Am sterdam een 46-.iarige man, G. W. door gasverstikking om het leven gekomen. De minister van Oorlog heeft op grond van de overweging, dat in de moderne oorlogvoering een nauwe samenwerking dient te bestaan tussen de grondstrijd krachten en de luch'striidkrachten in ver band met de gezamenlijk uit te voeren operaties, besloten met ingang van 1 Ja nuari 1955 de school Samenwerking Grond strijdkrachten-Luchtstrijdkrachten, SSGL, op te richt n. De commandant van de school staat rechtstreeks onder de bevelen van de chef van de luchtmachtstaf. De taak en de organisatie van de school zullen afzonderlijk worden vastgesteld. Van 25 Januari af zal in het Museum voor Land- en Volkenkunde te Rotterdam een tentoonstelling worden gehouden over het leven der Eskimo's. Het samenstellen van deze tentoonstelling is mogelijk geworden, door de aankoop van een vrij grote collectie in het buitenland, die werd uitgebreid met materiaal uit het nationaal musuem in Ko penhagen en uit enkelie Nederlandse col lecties. De chef van de luchtmachtstaf, luite nant-generaal A. Baretta, zal begin Februari op uitnodiging van de Amerikaanse regering een oriënterend bezoek aan de Verenigde Staten brengen. De reis zal ongeveer vijf weken duren. Te Utrecht is plotseling overleden de heer G. Moll, die van 1949 tot. 1954 penning meester van het Christelijk Nationaal Vak verbond is gewr t. Op 3 Februari 1954 be reikte hij de pensioengerechtigde leeftijd doch hij bleef in functie tot 1 Juli 1954. HAARLEM EN OMGEVING Een 24-jarige Amsterdamse tramconduc teur heeft zich voor de rechtbank moeten verantwoorden omdat hij gelden, die hij van trampassagiers ontving, in eigen zak had gestoken. Ter zitting erkende hij de ver duistering tot een totaal van f261. Boven dien had hij bij de Amsterdamse Stichting voor Crediet en Voorschot f250 geleend, waarbij hij een acte n borgtocht had ondertekend met de naam van een collega. De officier van justitie eiste acht maanden, waarvan drie maanden voorwaardelijk. Op 1 Februari zal de heer G. J. van der Veldt veertig jaar ;n dienst zijn bij de ge meente Bloemendaal. De jubilaris was eerst werkzaam bij de gemeente-reiniging en werkt thans bij „Plantsoenen".

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 7