De zwarte spin VS versloeg VCK in de volleybalcompetitie .Clowntje Rick R.A.I. grootste bedrijfsauto tentoonstelling ooit gehouden Duitse Van Meegeren veroordeeld Tal van attracties Pech voor gokker Automobilisme Recordpoging Campbell jr. is aanstaande Olympische Spelen Melbourne bestelt Wielrennen Ronde van Nederland toch door België Boksen „Met Ray Robinson is het afgelopen" Zwemmen Mary Kok verbeterde weer het Europees record op de 100 meter vlinderslag Voetbal HFC tegen UVS Damuitslagen Sportieve dieven Cricket Lindwall speelt niet in vierde testmatch Sport in 't kort te nUKKlu oèfjWifcu mij! Kotelawala houdt Chinese invitatie in beraad In acht jaar honderden „valse meesters" vervaardigd Nog geen opheldering in moordzaak in Doetinchem Gemenebest beraadt zich over de wereldvrede Voor de kinderen Roemeens violist aan zijn bewakers ontsnapt FEUILLETON door Mark Cross pONDERDAG 27 JANUARI 1955 Fr is in het Krelagehuis gisteravond maar finic coed volleybal vertoond. Slechts de wpnwedstryd HVS-VCK maakte hierop n gunstige uitzondering. En het mag de e®Vlevballiefhebbers dan ook tot vreugde Mimen dat Zaterdag het twaalf-distric- tentourhooi heel wat meer perspectieven ■Nadat de eerste game in de strijd HVS- vrK vrij spannend was verlopen (15-11), i «VS de tweede game overtuigend win- j5_7 De derde game bracht echter een Verrassing: HVS - uit haar spel gehaald - treec een 15-7 game nederlaag te incasse ren Het was bij VCK vooral Burger, die a«Wr 7iin fanatiek spel een groot aandeel in 2?t succes had. HVS, geprikkeld door het cnelverloop, nam in de laatste game geen halve maatregelen en kwam tot een hoog cneloeil. Er werd goed opgezet en niet mm- aZ Usmashd. Vooral aanvoerder Clay toon- S zich een uitstekend aanvaller. VCK had hipr geen antwoord op en met liefst 15-2 V'prden de VCK-ers naar Velsen terugge- ctiiurd Jammer voor de VCK'ers dat aan voerder Boukes door ziekte verstek moest lat"" gaan. Dames Ook bij de dames ontmoette HVS de Hnogovenploeg. Maar hier won VCK de ,triid Ondanks het feit dat VCK niet ge- hpel compleet was werd het een gedeci- jpprde zege. De HVS-ploeg speelde met te Ljnig elan en slechts mej. Wijdenes was actief. De tussenstanden werden 15-7, 13-15, 1" 7 15-9. °HBC won van PSVH. De Heemsteedse da mes hebben zich na een slecht begin keurig hersteld en nemen nu een alleszins rede- Hike plaats op de ranglijst in. De tussen standen van de wedstrijd tegen PSVH wer- rferr 15-12, 15-10, 15-11 en 15-7. In de tweede klasse dames herstelde OSS zich na de nederlaag tegen Leomdas. Nu wonnen de Zandvoortse dames van PSVH 2. Maar zij blijven een achterstand op MHBS pn AVC behouden. Terugkeer in de eerste klasse houden we niet voor mogelijk. M H B S won nu van VCR met 4-0. ^^O^CODCCCOCCCCOOOCOO^ I De Italiaanse dr. Lino Pigozzi, die tus- 8 8 sen zijn drukke ambtsbezigheden in nog 8 gaarne de tijd vond om een gok in dep, voetbalpools te wagen, deed dit op de meest eenvoudige manier: hij g 8 kocht een coupon bij zijn tabakshande- 8 laar waarop de uitslagen al voor hem. r f waren ingevuld. 8 Zaterdagavond ontdekte hij echter da.tó Salie zes kolommen op zijn couponnetje voor de wedstrijden gelijkluidend wa- g ren. Hij reed even langs de winkel om g 3 te zeggen dat hij dat geen werk vond. 8 De winkelier was het met hem eens en; S gaf hem een ander briefje in ruil terug. 5 Natuurlijk bleek later dat de zes iden- S tieke kolommen een winnende combi- H natie hadden gevormd en dat, daar g i slechts drie inzenders alle 13 uitslagen goed hadden geraden, dr. Pigozzi 160p f millioen lire (bijna een millioen gulden) 8 \zou hebben kunnen opstrijken als hijg i de zaak maar op zijn beloop had gela- p ten. De tabakshandelaar heeft het cou- o ponnetje tentoongesteld in zijn étalage, p ^oq^joooooooooooooocoooodooooooooocxdooooo&ooooooooooooc Donald Campbell is van plan in de loop van de volgende week een proefvaart te maken met zijn door een straalmotor voortgestuwde glijboot, dit als< voorberei ding voor een aanstaande poging om het wereld snelheidsrecord te water op zijn naam te brengen. Campbell, een zoon van wijlen Sir Mal colm Campbell, die zowel het snelheids record te water als dat te land op zijn naam heeft gehad, zeide dat zijn boot dit weekeinde te water zou worden gelaten. De boot heeft 25.000 pond sterling gekost fa is „Bluebird" gedoopt, evenals de boten var Campbell Sr. Donald Campbell hoopt in zijn nieuwe boot, waarvan de ontwerpen, de bouw en de perfectionnering tweeënhalf jaar ge duurd hebben, een snelheid van meer dan 320 km/u te bereiken. Hii zal te maken bijgen met de geheimzinnige „water bar- fière" die haar invloed doet gelden wan neer met zeer hoge snelheden gevaren wordt. De Brit John Cobb verloor er in 1952 bij een recordpoging het leven door. Het wereldrecord te water staat sinds ^50 op naam van de Amerikaan Stanley ayres met een snelheid van 287.19 km/u. Het organisatie-comité voor de Olympi sche Spelen van 1956 in Melbourne heeft voor een bedrag van 600.000 gulden aan or ders geplaatst voor sportartikelen en ande re materialen. De belangrijkste uitgave is die voor 35 jachten, welke in Australië worden gebouwd. Uiteraard zullen de Australiërs rekening houdende met bepaalde wensen van hun gasten zo veel mogelijk van neigen fabrikaat" gebruik maken. Maar de ballen voor voetbal, basketball en hockey 'vijftien dozijn), tweehonderd paar boks- handschoenen, halters en gymnastiektoestel- len moeten worden geïmporteerd. Electrische chronometers en een foto- finish-installatie zijn door een Zwitserse fir ma aangeboden. Er worden ruim duizend paviljoens ingericht voor de verschillende landenploegen. nl 2B staat OG, dat nu van OVRA won, er zeer gunstig voor. We verwachten dat de Gezellen het kampioenschap zullen behalen. Bij de heren keerde CIOS 2 op het goede pad terug en klopte De Blinkert met 3-1. De uitslagen luidden: Heren. PSVH 2-De Blinkert 2 1-3; VCK- HVS 1-3; PSVH-Velox 0-3; De Blinkert- Cios 2 1-3; VCR 2-HVS 1-3 PWN-Cios 3 2-2; Velox 2-Gios 0-4; PWN 2-Leonidas 2 3-1; HVS 4-Santpoort 3 3-1. Dames. MHBS-VCR 4-0; HVS-VCK 1-3; PSVH-HBC 0-4; Die Rackse 5-OVRA 2 0-3; Leonidas-Die Raeckse 3 3-1; PSVH 2-OSS 0-4; Vesmia-Santpoort 2 3-0; Leonidas 2- HBC 3 3-0; OG-OVRA 3-1, SSO-HBC 3-0; Velox 3-Santpoort 3-1. In een in Brussel gehouden besaveking tussen de voorzitter van de sportcommissie van de Belgische Wielerbond en de direc teur van de Ronde van Nederland is men tot een volledige oplossing gekomen in de „Belgische kwestie". Alhoewel er rekening mee gehouden dient te worden, dat bepaalde renners moeten starten in de Belgische klassiekers zal de B.W.B. een sterke Belgische ploeg afvaardi gen naar de Ronde van Nederland. Bovendien zullen de twee étappes in Bel gië doorgang vinden en wel op 27 April van Haerlen via Maastricht, Tongeren, Tienen, Leuven en Brussel naar Antwerpen en op 28 April van Antwerpen via St. Niklaas, Gent, Brugge en Oostende naar Oostburg. Naar aanleiding van de positieve verkla ring van Sugar Robinson op 18 December 1952, toen hij „voor eens en voor altijd" de ring verliet, heeft Green, de president van de Nationale Boxing Association nu gezegd: „Ik was er van overtuigd, dat zijn besluit definitief was en ik had er alles onder dur ven verwedden, dat hij nooit meer een po ging tot een come-back zou doen. Na afloop van zijn recente nederlaag tegen Ralph „Ti ger" Jones heb ik een telegram gezonden aan Robinson's manager, Gainsford. Ik heb hem daarin gevraagd, niet toe te staan, dat Ray de herinnering aan diens prachtige bokscarrière zou bederven". Green voegde hieraan toe: „Ik hoop, dat hij die raad zal opvolgen, want naar mijn overtuiging is het in de boksspert afgelopen met Robinson Mary Kok (Robben) is er gisteravond in de overdekte zweminrichting aan de Kapelstraat in Hilversum in geslaagd het Europees en Nederlands record 100 meter vlinderslag te verbeteren. Zij bracht dit record Zaterdag in Dor drecht op haar naam met 1 min. 16.4 sec. en maakte ditmaal een tijd van 1 min. 15.2 sec., hetgeen dus een verbetering van 1.2 sec. betekent. Óver de 25 meter noteerde zij 15.7 sec., over 50 meter 34 sec., over 75 meter 54.5 sec. en over de 100 meter 1 min. 15.2 sec., waarmede zij slechts 1.2 sec. boven het wereldrecord van Shelly Mann (V.S.) bleef. De chronometers van de drie tijd- waarnemers gaven de volgende tijden aan: I min. 15.2 sec., 1 min. 15.1 sec. en 1 min. 15.2 sec. Een clubgenoot van Mary Kok. Herman Willemse deed een geslaagde aanval op het Nederlandse record 500 meter dat met de tijd van 6 min. 12.8 sec. op naam stond van Piet ten Thije. Willemse legde deze afstand af in 5 min. 59.8 sec., waarmede hij het Nederlandse record met 13 secon den omlaag bracht. Zijn tussentijden wa ren: 100 meter in 1 min. 3.6 sec., 200 meter in 2 min. 17.6 sec., 400 meter 4 min. 48.5 sec. (persoonlijk record) en 500 meter 5.59.8. De drie tijdwaarnemers noteerden allen dezelfde tijd van 5.59.8. Nu voor HFC Zondag aanstaande geen competitiewedstrijd is vastgesteld, speelt het een vriendschappelijke wedstrijd tegen de Leidse tweedeklasser UVS. De wed strijd, die aan de Spanjaardslaan wordt ge speeld, begint om twee uur. Voor de damcompetities werden de vol gende wedstrijden gespeeld: Tweede klasse district Kennemerland. Hoofddorp-VKD II 10-10; Beverwijkse Damclub II-Haarlemse Damclub III 14-6; Haarlemse Damclub TII-Hoofddorp 12-8; KNC II-Beverwijkse Damclub II 7-13; VKD li-Sportief 4-16; Halfweg II-Haarlem/Oos- terkwartier II 8-12; Cruquius-Stabiel 6-14. De stand in de kopgroep luidt thans: Haarlemse Damclub III 13 punten uit 9 wed strijden; Sportier (IJmuiden) 12 punten (8); IJmuiden III 12 punten (8); Stabiel (Sant poort) 12 punten (9): Beverwijkse Damclub II 11 punten (9); Hoofddorp 11 punten (9); VKD II 10 punten (9). In de resterende wedstrijden zal het dus aan spanning niet ontbreken, want theore tisch hebben nog 7 van de 12 deelnemende verenigingen een kans op de kampioens titel. Korte tijd nadat enkele dieven uit de; geparkeerde auto van Chris Chataway, de Britse athleet, twee koffers hadden gestolen, belde hun leider de redactie van een Londense krant op en zei: „Enkele van de bij mij in dienst zijnde - mensen hebben zonder daarbij na te\ denken dingen weggenomen, die aan; Chris Chataway behoren". De man\ deelde mede, dal een en ander zich in 1 een flatgebouw in Chelsea bevond en', vroeg: „Wilt u ons helpen de koffersj weer aan Chataway terug te bezorgenj De politie vond de koffers, waarin kle ren waren opgeborgen, enkele uren la- ter inderdaad in een leegstaand sou- j terrain in het aangegeven flatgebouw. :<xxcccococox<xxx>ooocxxttccc<xxxiaxc<x)ococccccoocoocoooo De Australische fastbowler Lindwall zal in de vierde testmatch tegen Engeland niet van de partij kunnen zijn. Bij een medisch onderzoek is geblqken dat hij een dijspier gescheurd heeft en rust moet houden. De lefthander Morris, die in de eerste drie wedstrijden tegen de Engelsen opgesteld was, maar niet voor de vierde gekozen werd, in aangewezen om Lindwall te vervangen. De twaalfde man zal op de morgen van de wedstrijd worden benoemd. Wat de En gelse ploeg aangaat is bekend gemaakt dat de definitieve samenstelling daags voor de wedstrijd zal worden gepubliceerd. De meeste Engelse cricketers, die voor de wedstrijd in aanmei'king komen, hebben in Adelaide getraind bij een zeer hoge tem peratuur. De thermometer heeft de laatste dagen meer dan negentig graden aange wezen en het ziet er niet naar uit dat het kwik zal dalen voor de match begint. VOETBALLER ANDERSSON WERD FRANSMAN. De vermaarde Zweedse oud-international Andersson, die al ver scheidene jaren als beroepsvoetballer in Frankrijk verblijft, is thans officieel Frans onderdaan. Andersson hoopt, dat de Franse keuzecommissie nog eens een beroep op hem zal doen. HPC-MEEUWEN. De sportcommissie KNZB heeft de wedstrijd HPC-Meeuwen, centrale wintercompetitie heren, vastgesteld op Dinsdag 1 Februari des avonds om half tien in het Sportfondsenbad in Haarlem. De vastgestelde wedstrijd heren vijfde klasse Watervrienden-DWR 2 komt hierdoor te vervallen. ADVERTENTIE BARTELJ0RISSTR- HAARLEM TEL 13439 FE.RD BOLSTR. 48 A'DAM - TEL. 717162 MOTOR - BROMFIETSKLEDING COLOMBO (Reuter) De premier van Ceylon, Sir John Kotelawala, heeft premier Tsjoe En Lai van communistisch China schriftelijk meegedeeld na April te zullen beslissen over een uitnodiging om een be zoek te brengen aan Peking. De premier zeide tot zijn teleurstelling niet eerder in staat te zijn een bezoek aan China te bren gen wegens binnenlandse en internationale verplichtingen. De Chinese uitnodiging was enkele dagen geleden ontvangen. LüBECK. (United Press) Na een pro ces. dat 65 daigem heeft geduurd, veroor- dieelde de rechtbank van deze Duitse stad gisteren de schilder Maiskat tot anderhalf jaar, en zijn opdrachtgever, de restaura teur Fey, tot een jaar en acht maanden gevangenisstraf wegens vervalsing van schilderijen. Maiskat en Fey hebben drie jaar geleden bekend gemaakt dat zij een aantal origi nele gothische muurschilderingen in de Mariakerk van Lübeck nauwkeurig had den gerestaureerd. Bij de heropening van de beschadigde kerk in 1952 werden de „kunstschatten" voor het eerst in hun nieuwe vorm aan het publiek ge toond. De plechtigheid, die samen v.iel met het 700-jarig bestaan van de vermaarde kerk, werd bijgewoond door bondskanselier Adenauer en tal van prominente figuren op kerkelijk en politiek gebied. Maiskat heeft toegegeven dat hij de schilderstukken in de stijl der oude mees ters had vervalst en van de naam der oorspronkelijke kunstenaars voorzien. Ook heeft hij erkend, na de oorlog honderden werken van Franse en Duitse moderne im pressionisten te hebben vervalst. De rechtbank heeft bevel tot in beslag neming van een aantal dezer werken gege ven. De aanklacht tegen de assistent van Maiskat, Dietrich-Dirschau, werd inge trokken. Architect Fendrich, die beschul digd was van medeplichtigheid, werd vrij gesproken. Bijna 100 getuigen zijn tijdens het lang durige proces tgehoord. Het onderzoek in de gruwelijke moord zaak te Doetinchem duurt nog steeds voort. Hoewel er verscheidene personen zijn aan gehouden en enige tijd op het politiebureau te Doetinchem hebben doorgebracht, heeft een en ander nog steeds niet tot het aan houden van de dader kunnen leiden. Kort na de begrafenis van de heer Beltman heeft de politie te Doetinchem een man meegenomen naar het bureau voor het af nemen van een verhoor, doch deze is Woensdagavond weer op vrije voeten ge steld. Vele geruchten deden de ronde en het publiek was er reeds van overtuigd, dat de betrokkene gearresteerd zou zijn in verband met deze moord. De inspecteur van politie te Doetinchem verzekerde Woensdagavond echter, dat op dat moment niemand was gearresteerd of opgesloten in verband met de moord. Begeleider van Caruso overleden Richard Barthelemy, die gedurende 16 jaar begeleider van de beroemde Italiaan se operazanger Enrico Caruso was, is in Monte Carlo overleden. Hij is 86 jaar ge worden. LONDEN (Reuter) De premiers van het Britse Gemenebest beginnen Maandag te Londen een conferentie, die een week zal duren. Zij zullen van gedachten wisselen over de wijze, waarop him landen behulp zaam kunnen zijn bij het bewaren van de wereldvrede. De kansen van een vreedzame co-existentie zullen worden bezien in het licht van de buitenlandse politiek van Rus land en China. De rugzakken werden gepakt en alles voor het vertrek naar huis gereed gemaakt. Terwijl ze daarmee bezig waren kwam Pilon binnen. „Ha, Pilon!'', zei oom Tripje. „Vertel eenszijn de knapen erg lastig geweestOf ondeugend?" „Helemaal niet!", lachte Pilon tevreden. „Ze konden gerust aan zichzelf overgelaten worden hoor; ze zijn groot genoeg, om hun eigen boeltje te doen!" Flink zo!", zei oom Tripje. „Dan is 't in orde. „Maar nou is 't goeie leventje weer afgelopen, hè?", lachte Pilon. „Ja, Pilon", zei Bunkie. „Jammerik had best nog 'n maandje langer vacantie willen hebben". Pilon lachte. „Ja, jongens, dat geloof ik wel. Maar misschien mogen jullie het 't volgend jaar weer eens overdoen!" Daarna gingen ze de laatste dingen opruimen en alle ramen goed sluiten. „Dag, beste boshut!", zei Rick. „Tot de volgende keer, hoor!" Ze gingen naar buiten; en toen draaide Rick de deur op slot89-90 De „Katingo", die nog steeds op het strand van Bergen aan de grond zit, loopt een goede kans vlot te worden getrokken. Onze fotograaf maakte deze opname van de „Katingo" van zee uit: men ziet duidelijk dat, tengevoige van het weggraven van de grote hoeveelheden zand om het schip heen, de boot reeds door een tamelijk grote hoeveelheid water wordt omspoeld. De poorten van de 34ste R.A.I.-expositie, welke ditmaal ruim 20.000 vierkante meter omvat, zwaaien volgende week Donderdag open, en voorzitter E. F. Eriksson zal dan met voldoening minister Algera van Ver keer en Waterstaat kunnen inleiden; niet alleen omdat de huidige bewindsman van dit vele terreinen bestrijkende departe ment het wegverkeer en alles wat daar mede annex is zo'n warm hart toedraagt, maar ook omdat deze bedrijfsautomobielen- tentoonstelling de grootste is, welke ooit werd gehouden. Het oog van de minister, die de expositie officieel zal openen, zal dan vallen op een demonstratie van groot se allure: „geen markt ter wereld ont breekt". Met de Brusselse show vormt de R.A.I. de meest representatieve tentoon stelling van bedrijfsautomobielen in Euro pa, daar voor de Parijse en Londense ex posities de belangstelling van de buiten landse fabrikanten geringer is dan voor die in België en Nederland. Frankrijk en Enge land beschikken namelijk zelf al over een itgebreide productie van bedrijfsautomo bielen, waartegenover een vrije Nederland se en Belgische markt staat. Urenlang in nationaal costuum door Parijs gezworven Een 39-jarige Roemeense violist, Adal bert Rosza, heeft in een Parijse bar met een toneeldolk moeten zwaaien en zich door de politie moeten laten arresteren voor hij de Fransen duidelijk kon maken, dat hij politiek asyl zocht, zo heeft Radio Vrij Europa gisteren bericht. Rosza, die deel uitmaakte van een Roe meens muziek- en dansgezelschap dat een bezoek aan Parijs bracht, vluchtte Zater dag van het gezelschap, dat in het totaal 141 leden telt, weg. Urenlang liep hij in zijn helderwitte boe- rencostuum door de Franse hoofdstad, met zijn kostbare viool onder zijn arm ge klemd, te zoeken naar Iemand, die hem kon helpen. Hij spreekt alleen Roemeens en Hongaars en het bleek, dat hij weinig aan deze talen had in de Franse hoofdstad. Rosza slaagde er uiteindelijk in een taxi chauffeur duidelijk te maken dat hij zich naar de Amerikaanse ambassade wenste te begeven. De receptionist op de ambas sade dacht echter dat de man met zijn witte boerencostuum en viool met een feest mee wilde doen dat in een nabijgelegen bar werd gevierd. Daar werd hij dan ook heen gestuurd. De feestvierders dachten echter dat hij een zwervende Italiaanse violist was. In zijn wanhoop kwam Rosza toen op het idee, een overtreding te begaan zodat de politie zou worden geroepen. Daarom trok hij de dolk die bij zijn costuum hoor de en bedreigde een klant aan de bar. Prompt werd hij door twee politieagenten gearresteerd en naar een politiebureau overgebracht. De volgende morgen vervoegden zich op het politiebureau tien communistische be wakers van de troep en eisten zijn uitleve ring. Rosza vertelde: „ik kroop in een hoek achter een Franse politieagent en riep om hulp terwijl ik me erop voorbereidde één van de politieagenten zijn revolver te ont futselen en zelfmoord te plegen, liever dan met de „politruks" mee te gaan. Hij werd echter niet uitgeleverd en wacht nu op de beslissing op zijn verzoek om politiek asyl. (United Press) De heer Eriksson sprak de verwachting uit, dat in 1970 tussen 700.000 en 800.000 automobielen de Nederlandse wegen zul len berijden. In dit verband sprak hij uit voerig over de wegenbouw in ons land. die, zoals hij mededeelde, lang geen gelijke tred kan houden met de toeneming van het verkeer. Als een van de oorzaken daarvan noemde hij het gebrek aan voldoende tech nisch personeel bij het ministerie van Ver keer en Waterstaat. Hij betreurde het voorts, dat gedurende de periode 1947 tot en met 1953 het wegverkeer voor een be drag van 800 millioen gulden meer werd belast dan er voor is uitgegeven: „en dan te bedenken, dat de totale uitvoering van het wegenplan der regering 600 tot 700 millioen zou kosten". Op de aanstaande tentoonstelling zijn 165 stands ingericht. Daartoe behoort een „Nederlands Paviljoen". Dit is een nieuwe verschijning waarop ruim 50 exposanten van in Nederland gefabriceerde auto-on derdelen, -toebehoren en half-fabrikaten, zullen samenwerken om een duidelijk overzicht te geven van hetgeen de Neder landse industrie op dit gebied kan preste ren. Het belang van de bedijfsautomobiel blijkt aldus de heer Eriksson wel uit enige cijfers: Nederland beschikt thans over ongeveer 100.000 bedrijfsautomobielen en 4000 opleggers plus 13.000 aanhangwagens, die het leeuwenaandeel van het binnenland se interlocale goederenvervoer op zich ne men (ruim 46 percent) en ook in het per sonenvervoer (344 millioen personen in 1953 tegen. 127 millioen personen in 1938) een belangrijke rol spelen. Ondanks de toenemende concurrentie uit het buiten land en de moeilijkheden, onder meer van fiscale aard, welke de Nederlanders daar in de weg worden gelegd, handhaven zij hun positie als „de vrachtrijders van Euro pa". In 1954 is door Nederlanders in het internationaal wegvervoer 29 millioen kilo meter afgelegd. Een vergelijkend cijfer voor de omvang daarvan vormt de 57 mil lioen kilometer, die door de K.L.M. in dat jaar zijn gevlogen. Op de 34ste R.A.I.-tentoonstelling zijn tal van attractieve objecten. Zo wordt voor het eerst op een Europese expositie uit en te na aangetoond, welke mogelijkheden de L.P.G.-brandstof heeft. Het aantal geëxpo seerde combinatiewagens (stationcars) be draagt circa 20; de vraag naar dit bij uit stek utiliteitsvoertuig is in 1954 ten opzich te van 1953 met 100 percent toegenomen en stijgt nog steeds. Verder treft men op de R.A.I. aan, om nog een enkele greep te doen uit de rijke keur, een bestelwagentje met aan de achterzijde twee handgrepen (om het autootje met mankracht te ver plaatsen!), een „rijdende stofzuiger", die het straatvuil en eventueel losse stenen direct opzuigt zonder behulp van een roterende borstel, een 6 meter breed „stof fer' en blik" voor het reinigen van de startbanen voor straaljagers, een kleploze tweetact dieselmotor, een viertakt diesel met drukvulling, lichte en zeer lichte auto buscarrosserieën gebouwd volgens het zelf dragende en meedragende principe, wagens met servo-stuurbekrachtiging, een mon ster-autobus voor 97 personen (staan- en zitplaatsen), en nog tal van,andere bijzon dere en bizarre nieuwigheden. BURGERLIJKE STAND VAN BLOEMENDAAL Geboren: C. J. EenhoornKnopper, z. Ondertrouwd: B. G. Ong en H. J. Maassen van den Brink; J. C. Eichhorn en A. J. van Eerden. Overleden: J. van Zwol. 48 j.; J. N. Huijer, 63 j.; J. Budding, 85 j.; M. Hollander, 61 j.; G. de Best, 61 j.; H. M. E. van Dobben, 87 j.; J. Zeegers, 46 j. 1) (vertaald uit het Engels) PROLOOG Met kordate pas liep de jonge man de hiime hal van een groot hotel in het hartje van Londen binnen. Voor een mededelin genbord bleef hij gedurende enkele ogen- Mikken stilstaan en bestudeerde aandach tig een lijst, waarop de voor die dag be sproken vergaderruimten genoteerd ston den. 't Was een jonge man van middelmatige 'engte en enigszins gezet postuur. Hij had een gladgeschoren gezicht, donkere ogen eri een mond met dunne lippen. Waar schijnlijk was hij een jaar of dertig oud. Zijn kleren waren van goede snit, dooh n°gal afgedragen. Terwijl hij naar het Mededelingenbord stond te staren, kwaim er een vreemd, cynisch lachje op zijn ge zicht. Hij scheen zich met een zeker leed- *ö»'maak om het een of ander te amuseren. Een ogenblik later haalde hij een brief uit zijn zak te voorschijn en vouwde deze open. De brief was keurig getypt op duur postpapier, doch het adres van de afzen der was nergens vermeld. De inhoud luidde- Mijnheer, Aangezien ik begrepen heb, dat u niet geheel en al tevreden bent in uw tegen woordige werkkring, meen ik in u mis schien iemand te vinden, die belangstel ling zou kunnen hebben voor een nieuw Centrum van Onderzoekingen, wr.aiwoor ik jonge mannen met een behoorlijke dosis moed en zin voor avontuur nodig heb, die bereid zijn zo nu en dan enig risico te nemen. Voor een en ander ben ik mijnerzijds bereid een hoog salaris te betalen. Mocht u méér over deze zaak willen weten, dan aelieve u zich te melden op een verga dering van het Centrum op Woensdag, 3.30 uur precies, in het Golden Gun Hotel, Beryl Street, Londen, waar het mij een genoegen zal zijn, u uitvoerige gegevens te verstrekken over hetgeen er van u verlangd zal worden, voor het geval u zoudt besluiten met mij samen te werken. Hoogachtend, CHARLES O. LECTOR De jonge man lachte even, terwijl hij de brief weer opvouwde en in zijn zak te- rugstak. Op de lijst van vergaderingen stond als derde van boven vermeld: Nieuw Centrum van Onderzoekingen, kamer 7, 3.30 uur. ,,'t Is dus geen grap", mompelde hij. ,,'t Schijnt werkelijk te bestaan. Maar ik ben razend benieuwd, wat dit te betekenen kan hebben". Met vragend opgetrokken wenkbrauwen begon hij de trap op te lopen, die naar de eerste verdieping voerde, en m een lange gang ontdekte hij op één van de deuren een klein getypt kaartje met de woorden: „Nieuw Centrum van Onderzoekingen". „Vooruit, naar binnen...." mompelde hij en opende de deur. Drie jonge mannen van ongeveer de zelfde leeftijd, die bij een tafel in de verste hoek van de kamer stonden, draaiden zich om, toen hij binnenkwam en staarden hem aan. Uit hun hele houding bleek dui delijk, dat ze met spanning op zijn komst hadden gewacht. Hij keek hen verwon derd aan en vroeg: „Is één van u mis schien meneer Lector?" Zijn verbazing nam toe, toen ze in lachen uitbarstten. Hij voelde zich boven dien boos worden. Een van de jonge man nen riep uit: „Allemensen, nóg eentje! Ik vraag me af, hoeveel er nog zullen vol gen". Een van de anderen merkte geamuseerd op: „Laten we ons hier met ons allen als goeie sufferds voor de gek houden, of....?" De jonge man, die het laatst was binnen gekomen, onderbrak hem. „Ik ben bang, dat ik niet begrijp, waarover u 't hebt", zei hij enigszins heftig tot degene, die het laatst gesproken had. „Misschien kunt u me uitleggen De ander grinnikte. „Wind je niet op, mijn brave! We zitten klaarblijkelijk in precies hetzelfde schuitje als jij. Wij wachten namelijk óók op meneer Lector! Vertel eens, heb ie ook een uitnodiging ge kregen om hier aanwezig te zijn?" „Inderdaad. Men bleek gehoord te heb ben, dat ik niet tevreden was in mijn te genwoordige baan en mij werd meegedeeld, dat er kans bestond op iets dat wèl bij me zou passen. Hoe die meneer Lector zoveel over mij te weten is gekomen, is me een compleet raadsel!" „Precies hetzelfde is met ons het geval", antwoordde één van de drie andere man nen. „We hebben allemaal een soortgelijke brief ontvangen en dat is de reden, waar om we hier gekomen zijn. Is 't een grap, bedriegerij of wat heeft 't te betekenen?" De laatstbinnengekornene haalde zijn schouders op. „Natuurlijk kan 't een grap zijn", ant woordde hij. „Maar ik wed, dat het dat niet is". Hij keek op zijn horloge. „In mijn brief stond precies 3.30 uur. Het is nu 3 uur 27Tussen haakjes, mijn brief was ge typt op duur postpapier en zag er keurig verzorgd uit. Alleen was er geen enkele aanduiding van het adres van de afzender. Er stond slechts een datum boven en het poststem pel op de enveloppe vermeldde Londen W.I." De anderen knikten instemmend. „Nog een halve minuut", merkte één van hen op. „Als hij dan niet komt, dan hebben we ons voor de gek laten houden". „De vier sufferds, die we zijnmom pelde een ander. „Als hij ons voor gek laat staan", brom de een derde, „dan hoop ik voor hem, dat hij nooit in mijn handen valt.Wat een idioten Hij hield abrupt op, want op dat mo ment ging de deur van het vertrek open. Ze draaiden zich alle vier om. Een vrij grote man met brede schouders kwam het vertrek binnen. Hij had een goed verzorg de snor en baard en leek een jaar of veer tig oud. Hij sloeg het viertal met een ge amuseerde blik in zijn ogen gade. Precies zoals een onderwijzer een stel schooljon gens gadeslaat, die op het punt staan kat- tekwaad uit te voeren „Goedenmiddag, heren", zei hii op vrien delijke toon. „Ik ben toch niet të laat?" En toen niemand antwoordde, voegde hij er aan toe: „U dacht toch niet, dat 't een grapje was? Ik kan u verzekeren, mijne heren, dat 't dat niet is! Gaat u zitten. En laten we ter zake komen". Hij nam plaats aan het hoofd van de ta fel en zette een grote doos sigaretten uit nodigend neer. Vier paar ogen staarden hem gefascineerd en ook een tikje arg wanend aan. „Ik zal mijn best doen, u uit te leggen, hoe en waarom ik u uitgenodigd heb om hier vanmiddag te komen", begon hij op allervriendelijkste toon. „Om helemac'. eerlijk te zijn, moet ik u zeggen, dat ik u stellig niet uitgenodigd zou hebben, als ik niet van mening was geweest, dat u de uitgezochte figuren bent voor mijn doel. Tussen haakjes, hebt u onderling al ken nis gemaakt?" Eén van de vier mannen antwoordde kortaf: „Nee, dat hebben we nog niet ge daan. Alles wat we elkaar verteld hebben is dat we alle vier een soortgelijke brief van u ontvingen. Ik meen te mogen aan nemen, dat u degene bent, die ons die brieven stuurde en ondertekende met Charles O. Lector". „Inderdaad, dat ben ik", antwoordde de man met de baard, terwijl hij de jonge man, die gesproken had, vriendeliijk toe lachte. „Natuurlijk is 't niet mijn werke lijke naam, dat hebt u waarschijnlijk ook al wel begrepen. Het is altijd goed om on middellijk aan het begin open kaart te spe len, vindt u ook niet?" voegde hij er met enige nadruk aan toe. ,,'t Verheldert de at mosfeer, nietwaar?" (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 7