Kitty Verbeek uit Santpoort proberen verpleegsters op te moet leiden Eerste Kamerleden over het binnenlands beleid Londen en Parijs verwerpen de Sovjet-nota's van December Talrijke wensen in Voorlopig Verslag Vlaggetjesdag op 21 Mei Vriendschapsverdragen niet in strijd met West-Duitse herbewapening Jonge hoofdzuster naar India Onder het zwarte kruis stond zij al enige keren op de drempel van het Oosten Arbeiders hadden een goed jaar in 1954 DONDERDAG 27 JANUARI 1955 8 Johan Willem Frisokapel kreeg gala-uniformen Adres van kamerbewoners aan de ministerraad Wetenschappelijk onderzoek voor behoud Amsterdam Sportieve geste van Vlaardingen Campagne tegen belasting Al 4000 plaatsen voor massa-concert verkocht Twaalf RMS-leiders op 1 Maart voor het gerecht Philippijnse piraten op de kust van Gelebes M.S.O. is ook provinciaal orkest geworden Herman Krebbers weer naar Italië Morse rapporteert in Genève Russische invitatie op de IL0 voor fabrieksdirecteuren Vele Eerste Kamerleden spreken in het Voorlopig Verslag over de begroting van Binnenlandse Zaken hun waardering uit over het streven van minister Beel een zo groot mogelijke zelfstandigheid van provin cies en gemeenten te bevorderen. Zij erkennen dat de maatschappelijke ontwikkeling op bepaalde terreinen een verschuiving van taken naar, dan wel een zekere binding aan het centrale gezag onvermijdelijk maakt. Dit is echter te meer een reden voor de minister om waakzaam te zijn. Deze leden merken op, dat ook tegen een centraliserende geest van de provincies tegenover de gemeenten moet worden ge waakt. Sommige leden voegen hieraan toe, er ook waarde aan te hechten, dat de burge meesters contact met het departement onderhouden en dat niet alle contacten via het provinciaal bestuur lopen. Voorts merken zij op, dat ook de werk zaamheden van de kabinetten van de Com missarissen der Koningin aan de zelfstan digheid van gemeentelijke autoriteiten afbreuk kunnen doen. Deze kabinetten zijn hoe langer hoe meer uitgebreid en de chef heeft een zeer machtige positie gekregen. Daar in het scheppen van een juiste financieringsverhouding tussen het rijk en de gemeenten een zeer voorname factor voor het bewaren van de gemeentelijke zelfstandigheid ligt, spreken vele leden de hoop uit, binnen niet te lange tijd de com missie-Oud haar arbeid met betrekking tot die financiële verhouding zal voltooien. Verscheidene leden merken op, dat wel licht wel het belangrijkste aspect van de behandeling van dit begrotingshoofdstuk in de Tweede Kamer is geweest het naar voren komen van de wenselijkheid van een algemene herziennig der Gemeentewet. Zij vragen de minister wanneer het rapport van de commissie-De Quay kan worden tegemoet gezien. Voorts vragen zij, of de minister zijn gedachten reeds heeft laten gaan over de wijze, waarop een algehele herziening van de Gemeentewet moet worden voorbereid. Andere leden geven bij voorbaat te ken nen, dat zij zich bezwaarlijk zouden kun nen verenigen met een in de Gemeentewet op te nemen bepaling, die de colleges van Gedeputeerde Staten de bevoegdheid zou verlenen besluiten van gemeenteraden niet goed te keuren op gronden ontleend aan het algemeen belang. Zoals de Gemeente wet thans luidt, nemen de meeste provin ciale besturen, naar het oordeel van deze leden terecht aan, dat het antwoord op de vraag of een raadsbesluit al of niet in strijd is met het algemeen belang, slechts aan de Kroon toekomt. Rem op gemeentelijke activiteit Het toezicht van Gedeputeerde Staten op de gemeentebesturen heeft in vele gevallen tot gevolg een aanmerkelijke vertraging in de uitvoering van gemeentelijke activitei ten, doordat de vereiste goedkeuring te lang op zich laat wachten. Deze vertraging wordt dikwijls veroorzaakt door het in schakelen van adviesinstanties door Ge deputeerde Staten. Vooral wanneer dit niet-ambtelijke instanties betreft, waaraan staatsrechtelijk geen taak is toebedeeld, moet hiertegen ernstig bezwaar worden gemaakt, zo verklaren verscheidene leden. De aandacht van de minister wordt voorts gevraagd voor de moeilijkheden, die de overheidsinstanties bij de personeels voorziening ondervinden, doordat de lonen en salarissen van het overheidspersoneel in vele gevallen bij die in de particuliere sec tor ten achter blijven. Vele leden zouden gaarne vernemen, of de minister maatregelen denkt te nemen ADVERTENTIE De burgemeester van Assen, de heer H. J. de Dreu, heeft de gala-uniformen die de Johan Willem Friso-kapel werden aange boden ter gelegenheid van het 80-jarig bestaan, officieel overgedragen. De kapel heeft door het geven van concerten in tal van plaatsen in de Noordelijke provincies de gelden bijeen gebracht voor deze uni formen. Zesendertig uniformen konden worden aangeboden. Men zal evenwel nog tien uniformen nodig hebben voor het tamboer- en trompetterkorps. Namens de minister van Oorlog werd het geschenk in ontvangst genomen door gene- raal-majoor J. H. Couzy, commandant van de Vierde Divisie. Een actie-comité van kamerbewoners, dat onlangs in Den Haag is opgericht, heeft een brief aan de ministerraad gezonden. In deze brief vraagt het comité de aandacht voor de vele problemen, waarmede zijns inziens tal van kamerbewoners thans te kampen hebben. Het comité verzoekt maatregelen te nemen, waardoor aan bepaalde toestanden, speciaal wat betreft de opdrijving van huren en de door vele verhuurders ver plicht gestelde warme maaltijd een einde wordt gemaakt. Tenslotte vestigt het comité de aandacht op het grote tekort aan ongemeubileerde kamers, dat volgens het comité bestaat en vraagt het de minister, het bouwen van éénkamerflats te bevorderen. tot opheffing van deze ongelijkheid. Wat het gemeentepersoneel betreft, mer ken verscheidene leden op, dat de minister het standpunt huldigt, dat de bezoldiging van het gemeentepersoneel wordt uitge drukt in een percentage van die van de gemeentesecretaris. Dit uitgangspunt acht ten zij minder juist in de huidige verhou dingen, nu met name in de middelgrote en grote gemeenten de salariëring van de ge meentesecretarissen beneden de maat is gebleven. De huwende ambtenares Verscheidene leden dringen er met klem bij de minister op aan, thans op korte ter mijn een bevredigende beslissing ter zake van het vraagstuk van de huwende ambte nares te bevorderen. Enkele leden betogen, dat het standpunt van de minister in deze niet bevredigend is. Het staat lijnrecht tegenover de houding van verschillende gemeentebesturen, die juist in de afgelopen maanden wijziging in hun ambtenarenreglement hebben aange bracht, waardoor de huwende ambtenares niet meer ontslagen behoeft te worden. Deze leden achtten het meer dan tijd om deze discriminerende maatregel ook uit het rijksambtenarenreglement te doen ver dwijnen. Wanneer zal de regering eindelijk gehoor geven, zo wordt voorts van verschillende zijden gevraagd, aan de wens, dat het fel gecritiseerde stelsel van de standplaatsaf trek volledig wordt afgeschaft? Als een onbillijkheid wordt aangevoeld, dat, bij het toekennen van bijslagen op de pensioenen, deze bijslagen niet op de pen sioenen zelf, doch op de pensioengrond slagen worden berekend. In het allergun stigste geval worden daardoor in feite bij een algemene verhoging van de salarissen en pensioenen met 6 percent deze laatste met 4.2 percent verhoogd. Bij hogere pen sioensgrondslagen is dit percentage van wege de degressieve schaal nog aanmerke lijk lager. Het comité „De Stad Amsterdam", dat dezer dagen is opgericht onder voorzitter schap van jhr. Six van Hillegom en waar in vele vooraanstaande Amsterdammers zitting hebben, heeft zich met een oproep tot alle ingezetenen van Amsterdam ge richt, waarin gevraagd wordt mede te werken aan het behoud en de vernieuwing van de stad Amsterdam. In het afgelopen jaar is het, aldus de oproep, duidelijk geworden dat de Am sterdamse binnenstad met snelle of lang zame vernietiging wordt bedreigd door de onstuitbare toeneming van het autover keer en door de behoefte aan grote mo derne bedrijfsgebouwen. De gedachte is geopperd de nodige verkeers- en bedrijfs ruimten te zoeken door sanering van de Pijp en andere onvolwaardige woonwijken rondom de oude stad. Degelijke en des kundige studie is aldus de oproep vereist om de vragen of deze gedachte uit voerbaar en zakelijk juist is en welke con sequenties dit voor de oude stad zou heb ben, te beantwoorden. Het comité is voornerhens enkele stu die-opdrachten te verlenen teneinde die mogelijkheden met spoed wetenschappe lijk te onderzoeken en op grond van dit onderzoek een plan te ontwerpen voor nieuwe cityvorming buiten de Singel gracht met een daarbij aansluitende ver- keersoplossing, welke de historische struc tuur en de verhoudingen der oude stad respecteert. De Nederlandse Studiekring Plati Volo is dezer dagen opgericht, die zich ten doel stelt alle ter zake van „vliegende schotels" gevormde theorieën aan een nader onder zoek te onderwerpen en nieuwe hypothesen over dit onderwerp te publiceren. Als de tijd daarvoor rijp wordt geacht, wil de studie kring in contact treden met geleerden, mili tairen, autoriteiten, industriëlen, vertegen woordigers van belangrijke geestelijke stro mingen en serieuze zusterorganisaties in het buitenland. „Vlaggetjesdag" zal dit jaar, onvoor ziene omstandigheden voorbehouden, wor den gevrierd op Zaterdag 21 Mei. Op deze dag zal In de visserijplaatsen o.a. het tra ditionele hijsen van de bedrijfschapswim pel geschieden. Nu zou dit jaar aan Vlaardingen de eer te beurt vallen als hoofdplaats te funge ren. Dit gebeurt immers steeds bij toer beurt. Als gevolg echter van het feit, dat Scheveningen het vijftigjarig bestaan van de vissershaven zal vieren, heeft het „Co mité Vlaggetjesdag" van Vlaardingen aan het Scheveningse comité voorgesteld te ruilen en dit jaar Scheveningen in het middelpunt van de belangstelling te plaat sen. In de Portugese kolonie Goa is, als twee de fase van de Goanese „bevrijdingsbewe ging", een campagne tegen de belastingen begonnen. Betogers hebben getracht de grens te overschrijden. Sommige verstoor den het treinverkeer door op de spoorlij nen te gaan zitten. Volgens een in Bom bay ontvangen bericht zouden vijftien be togers zijn gearresteerd. Twee betogers zouden gewond zijn bij een botsing met militairen. De eerste Mau-Mau-strijder heeft zich thans overgegeven. Hij overhandigt hier zijn vrijgeleide aan een officier van de „Field Intelligence". Hij vond het vrijgeleide in het hoogland van North Kinan, waar door vliegtuigen duizenden van deze papiere- waren uitgeworpen, nadat de regering van Kenya had bepaald, dat op vertoon van dit vrijgeleide de houder bij overgave niet geëxecuteerd zou worden. Als een geboren zeeman hanteert de Zweedse kroonprins Karei Gustaaf de periscoop van een onderzeeboot op een tentoonstelling in Stockholm, ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van de onderzeedienst van de Zweedse Marine. PARIJS (A.F.P./Reuter) Frankrijk en Groot-Brittannië hebben de Sovjet-be schuldigingen, dat de Parjjse overeenkom sten, welke onder meer in bewapening van West-Duitsland voorzien, in strijd zijn met hun vriendschapsverdragen met de Sovjet- Unie, van de hand gewezen. De verwerping was vervat in antwoord- sten, welke onder meer in bewapening van in de Sovjet-regering dreigde de verdragen op te zeggen, indien de Parijse verdragen worden geratificeerd. De strekking van de nota's was gelijk, de tekst niet. De Parijse verdragen zijn niet alleen niet in strijd met het vriendschapsverdrag, maar zij leveren zelfs een bijdrage tot de organisatie en de totstandkoming van de Europese veiligheid, aldus de Franse nota. De Russische regering heeft sedert de ondertekening van het vriendschapsver drag in 1944 herhaalde malen maatregelen genomen, die noch met de geest, noch met de letterlijke tekst van het verdrag in over eenstemming waren. „De politiek, die de Russische regering sedert 1945 heeft ge volgd, heeft in feite als eerste resultaat de verdeling van Europa en Duitsland gehad. De verdeling, die dit land werd opgelegd, werd gevaarlijk geaccentueerd, toen ge wapende land-, zee- en luchtstrijdkrachten van 1950 af in Oost-Duitsland werden op gericht". De Franse regering is vastbesloten voort te gaan met haar pogingen om de vrede in Europa te versterken en de gelegenheid aan te grijpen om onderhandelingen te be ginnen ter regeling van problemen, die reeds tien jaar bestaan. De nota herinnert er vervolgens aan, dat premier Mendès- France een conferentie van vier in Mei heeft voorgesteld. Groot-Brittannië zegt in zijn nota de Sovjet-dreiging om het verdrag op te zeg gen, indien de Parijse overeenkomsten van kracht worden, te betreuren. Het vriend schapsverdrag van 1942 zou nog een be langrijke bijdrage kunnen leveren tot een goede verstandhouding tussen Groot-Brit tannië en de Sovjet-Unie. In de nota wordt herhaald, dat tot de bewapening van Wefet- Duitsland pas was besloten, nadat Oost- Duitsland van aanzienlijke land-, zee- en luchtstrijdkrachten was voorzien. De Pa rijse overeenkomsten bevatten garanties tegen een geïsoleerde actie van een der leden van de West-Europese Unie en de verdragen hebben een zuiver defensief ka rakter. In Londen is Woensdag een redactiecom- misie bijeengekomen om het Westelijke antwoord op te stellen op de Russische nota van 13 Januari waarin de leden van de West-Europese Unie ervan worden be schuldigd een chemische en bacteriologi sche oorlog voor te bereiden, „in strijd met het protocol van Genève van 1925". Ook de West-Duitse federale republiek is op de bijeenkomst vertegenwoordigd, hoewel Duitsland geen Russische nota over deze kwestie heeft ontvangen. Spoorwegen zorgen voor extra-vervoer De afgelopen week zijn ongeveer vier duizend plaatsbewijzen verkocht voor het concert, dat de Wiener Philharrnaniker onder leiding van Rafael Kubelik op 3 Februari in de Utrechtse Margriethal komt geven onder auspiciën van de stichting „Stadsont9pannirng Utrecht". Ook bij de Li Nederland vertoevende buitenlanders is grote belangstelling voor dit concert. Zo zijn b.:j het VVV-bureaii te Utrecht reed? verscheidene Amerikanen, Duitsers en En. gelsen kaarten komen halen. De spoorwegen zullen extra-materiaal beschikbaar stellen om de concertbezoe kers van buiten Utrecht aan te voeren en, na het concert, weer naar hun woonplaat sen te brengen. Speciale bussen zullen voor en na het concert pendeldiensten rijden tussen de Margriethal en het station Utrecht. Men verwacht in totaal ongeveer 10.000 concertgangers. De heer J. Weuring, chef van de af deling Financiën ten raadhuize Overveen, heeft voor het laatst de begroting van de gemeente Bloemendaal behandeld. De heer Weuring hoopt in Augustus de vijfenzestig jarige leeftijd te bereiken en zal dan met ingang van 1 September uit de gemeente dienst van Bloemendaal treden. MAANDAG ZAL de jongste der „provinciale" hoofdzusters uit Noordholland de reis naar Genève beginnen, naar het gebouw van de World Health Organisation, een van die vele nevenorganisaties der U.N.O. De 35-jarige zuster Kitty Verbeek uit Santpoort zal deze reis met ietwat andere gevoelens aanvangen dan haar vorige zwerftocht over de aardbodem, die naar Parijs en Surrey, naar Caïo en Beyroet leidden. Want Genève is slechts een tussenstation, een oord, waar officiële heren ver tellen zullen, wat precies haar taak wordt in een andere wereld. India, het land, dat twee jaar lang haar tijdelijke vaderland en hopelijk haar beste klant zal worden is het einddoel. Zuster Kitty Verbeek, de dochter van de administratief directeur van de provinciale ziekenhuizen, heeft deze opdracht voorwaar niet zomaar gkregen zij is er als het ware heengestuurd door haar grillige carrière, die wonderlijk genoeg voortkwam uit de gewone leerschool die duizenden ver pleegsters opleverde, van witte kruis, zwarte kruis, „ooievaartje", maar slechts één hoofdzuster Kitty. Toen zij afscheid nam van haar collega's en leerlingen in de Santpoortse inrichting bleek dat sterk in het menselijke vlak: het ouderlijk huis aan de Hoofdstraat staat nog vol met de cadeaux, die iets moesten weergeven uit de vele harten, die zij er ge wonnen had. „In uniform" was het al eer der aan het licht gekomen. In Beyrout, in Cairo, in Suney en overal waar dit tengere meisje het zwarte kruis diende het kruis,, dat de zorg voor de geestelijk ge stoorden symboliseert Drie harde weken DIE MISSIE naar de Libanon, ook van wege de World Health Organisation, bracht haar op de drempel van Azië, die zij straks, na Genève, over zal gaan. De Liba non: dat waren drie onvergetelijke maar ook drie harde weken als lectrice van een gehoor van Arabieren en Egyptenaren, Li- banezen en Transjordaniërs, wie zij ver telde over de toekomstige planning van de geestelijke volksgezondheid in het nabije Oosten. Samen met professor dr. G. Kraus, de man wiens naam onverbrekelijk aan het Provinciaal Ziekenhuis te Santpoort ver bonden is, samen met dr. R. Rees van het Surreen-hospital in Engeland, met dr. Paul Sivadon, die een der meest ideale psychia trische klinieken nabij Parys leidt en met dr. Hargreaves, het hoofd van de „Men tal Health" in Genève, heeft zij als vrou welijk lid van dit „Seminaar" haar telkens wisselend gehoor in die drie weken verteld over de arbeidstherapie voor psychisch ge stoorden, over de opleiding van psychia trisch verplegend personeel en daarbij heeft dat Santpoortse meisje ongetwijfeld dik wijls gedacht aan de Nederlandse voor sprong op dit punt: aan Den Dolder, Me- demblik en Santpoort, waar met minutieu ze zorg en gewetensvolle liefde gewerkt wordt aan de ontsluiering van zovele zieke zielen. Zij zag in het kort, hoe het nabije Oosten poogt West-Europa in te halen met het volledige enthousiasme van weinige, te weinige psychiaten. Telkens weer verbaasde zij zich over de geestdrift voor deze opbouw, maar tevens over de tegenstellingen, die niettemin be staan bleven. Asturiah, kostelijk gelegen aan zee ten Noorden van Beyrout, kan bogen op een splinternieuwe paviljoenen-inrichting. Met insuline, mèt electro shock- en neurose therapie. Maar vlak daarnaast, in hetzelfde ziekenhuis een paviljoen, dat een vergaar bak is gebleven voor degenen, die de sa menleving uitstiet: tientallen patiënten bij een in een tuin „onder bewaking" niets- doend, afstompend, schreeuwend. Honderd jaar geleden was Nederland nog niet veel verder met zijn krankzinnigenverpleging en uit de Libanon nam zuster Verbeek de sterke overtuiging mee, dat daar hard ge werkt moet worden, om honderd jaren zo snel mogelijk te overbruggen. De wil is er het geld zal voorlopig nog een strijdpunt blijven, maar de World Health Organisation blijft stenen aandra gen voor wat zij tot een harer mooiste ta ken rekent: verlichting van veel ellende, die met voorlichting en ruime fondsen der overheden te bereiken is. Naast Faroeks club Het nabije Oosten heeft deze jonge vrouw niet zo heel veel meer te vertellen, al zou zij er nu ook wel eens heen willen om al leen maar te kijken naar een stad en een rivier, een volk en een zonsondergang, ^doocxx3ooocc<x)ooococioooooccoooooooooooooocioooooooocoocc<: 3 Santpoorts flanel naar I India Als straks zuster Kitty Verbeek in het verre India haar discipelen-in-de-ver- pleegkunst les geeft, zal zij dat onder meer doen met een herinnering aan haar; Santpoortse patiënten. Die maakten'; namelijk voor haar de figuurtjes voor een flanel-bord, figuurtjes van de in-- strumenten, die de medische wetenschap gebruikt en die ook de Indiase zuster- tjes moeten leren kennen. ft 5cocooococooooooooooococoooooooooooocooocgooooococcotooc Z"Dder onmiddellijk met de donkerste ver drietigheden der zielszieken geconfron teerd te worden. Hoewel zij heeft in de schaarse vrije tijd, die haar „kruis" haar liet, veel geno ten: een verblijf in Caïro „gewoon op sollicitatie", zegt ze „en waarom eigenlijk niet?" gaf haar de kans Egypte te zien in de maanden, die voorafgingen aan Faroek's val. Ze leerde de schoonheid waarderen van het eiland Kerysa in de Nijl, waar de psy chiatrische inrichting, waar zij werkte, samen met een stadion en de grootste „Sporting Club" van het nabije Oosten een wat vreemde combinatie vormt en waar koning Faroek eerlang stamgast was zodat de moeders hun huwbare dochters met spoed naar buiten smokkelden als de po tentaat werd aangekondigd. Ze leerde glimlachen om de politieman nen. die de toegang tot het nabije stadion zuiverden van clandestiene voetbal-en thousiasten („In Egypte is voetbal een razernij"), maar voor twee piasters ieder een doorlieten en ze heeft in Beyrout ge bibberd in de wereldschokkende chaos, die het verkeer daar oplevert dank zij de 90 km. per uur, waarmee elke automobilist elke andere sterveling naar het leven staat. Maandag begint de tweede opdracht van de W.H.O. Genève, dan een korte studie reis langs enkele Engelse inrichtingen en vervolgens: 1 Maart present in New Delhi. Wat het precies wordt? Zuster Verbeek weet het echt niet. Er is daar een AU India Institute for Mental Health, dat erg vooruitstrevend schijnt te werken, maar verder is er alleen maar een rapport hier of daar een enkel team, en een conferentie die te hooi en te gras in het ontzaglijke probleem doken van een millioenenland. Zuster Verbeek zal er moeten proberen een verpleegster-opleiding op poten te krij gen Kitty Verbeek bestudeert dus alvast de taal, die straks de hare moet worden tegenover de adspirant verpleegsters zij is gedoken in de filosofieën van het verre Oosten, om althans enig houvast te heb- ADVERTENTIE Wie verkoudheid en ziekte -vil weren, Die moet dat met IIP eens proberen; jGsen middel zo goed, Wat of ge ook doet Want geen regen of kou kan U deren! Xnz. Hr. A. v. L., Utrecht ocitv. l fl. Tip en X Lfi. Bootz' Oude Genever. Zuster Kitty Verbeek ben. Voor het overige: zodra Kitty Verbeek het eens zwaar mocht gaan vallen, zal zuster Verbeek haar wel weer moed in praten, want deze jongste der Noordhol landse hoofdzusters, stamt uit een zee- landse hoofdzusters stamt uit een zeemans geslacht! J. F. DJAKARTA (United Press) Twaalf voormalige leiders van de Republiek der Zuid-Molukken (RMS) zullen op 1 Maart in Jogjakarta terecht staan. De verdach- worden in Jogjakarta vastgehouden en zul len voor een militair tribunaal verschijnen. Oorspronkelijk waren er 13 verdachten, doch een hunner is in de gevangenis over leden. Zij worden beschuldigd van samen zwering tegen de staat. Volgens berichten zou Sukawati. voormalig president van de republiek Oost-Indonesië, een van de be langrijkste getuigen zijn gedurende het ko mende proces. DJAKARTA (PIA) Philippijnse pira ten hebben de vorige week een dorp bij Ogoamas (Noord-Oost-Celebes) gerampokt Het hoofd van de criminele recherche van Celebes, die de berichten van een gewapen de overval bevestigde, verklaarde, dat de rovers mogelijk volgelingen zijn van de Philippijnse bendeleider Kamlon, die uitge weken zijn met prauwen, omdat de Philip pijnse regering het hen moeilijk maakt. Het was ook mogelijk, zo meende hij, dat men te maken had met wraak, daar de Philippijnse copra-smokkelaars door een scherper toezicht niet meer de vrije hand in het smokkelen hebben, die zij een tijdlang hadden. De omvorming van het Maastrichts Ste delijk Orkest dat sedert 1883 bestónd als amateurorkest en pas in 1943 beroeps ensemble werd tot Provinciaal Lim burgs Symphonie-orkest, is door een des betreffend besluit van Provinciale Staten van Limburg een feit geworden. Als de voorgestelde provinciale bijdrage van f 30.000 niet voldoende blijkt zullen Gede puteerde Staten verhoging van het subsi die overwegen. Het thans voorgestelde be. drag wordt voldoende geacht om de be oogde reorganisatie op gang te brengen. Ook Heerlen, Venlo en Kerkrade zullen te zijner tijd bijdragen in de exploitatie kosten van het orkest. Begin Februari vertrekt Herman Kreb bers, de eerste concertmeester van het Residentie-Orkest, naar Italië waar hij acht concerten gaat geven. Hij zal o.a. in Napels wederom het vioolconcert van Pa- ganini uitvoeren op verzoek van het sym phonie-orkest van Napels. In Milaan, Brindisi, Messina en Rome zal Krebbers recitals geven met medewerking van Mariaus Flipse. Het concert in Rome zal worden gegeven in de Nederlandse am bassade aldaar. Sinds 1945 maakte Krebbers vrijwel jaar- lijks een uitgebreide tournée door Italië. GENÈVE (Reuter/AFP) David A. Morse, de directeur-generaal van de Inter nationale Arbeidsorganisatie (ILO), heeft het jaar 1954 in een rapport waarschijnlijk de beste periode van twaalf maanden sinds de oorlog voor de arbeiders over de ge* hele wereld genoemd: „onvolledige doch overtuigende statistieken, die van over de gehele wereld binnenkomen, geven te zamen een beeld van matige vooruitgang op de meeste gebieden die bepalend zijn voor het welzijn van de arbeider. Dit beeld is in het bijzonder gunstig voor West- Europa. Er heerst minder werkloosheid dan in 1953, hoewel de werkloosheid nog steeds een bron van zorg is in de Ver enigde Staten, Canada, Japan, West-Duits land en Italië. Gedurende de laatste drie jaar zijn de prijzen van consumptiegoede ren niet aan heftige schommelingen onder hevig geweest. De meeste landen meldden veranderingen van minder dan drie pro cent. De werkelijke salarissen in de meeste landen zijn matig gestegen en er is weinig tijd verloren gegaan door stakingen. De Russische afgevaardigde, Aroetioe- nian, heeft directeuren van fabrieken in Westelijke landen uitgenodigd voor een bezoek aan Russische fabrieken. Wij kun nen veel van elkander leren", zo zeide hij- Hij stelde voor, dat Oost-Europese fa brieksdirecteuren West-Europese fabrie ken bezoeken en West-Europese industriële leiders fabrieken in Oost-Europa, „opdat wij allen kunnen profiteren van een der gelijke uitwisseling van kennis en er varing"

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 8