Sovjet-Unie beroept zich ook op de Veiligheidsraad Weerbericht Op een afstand Eis tot ontruiming van het gebied van Formosa OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Washington volgt verloop van bestandsactie met spanning West-Duitsland gaat periode van felle debatten tegemoet Posities in Chinees conflict verscherpt Eisenhower en Dulles brachten het weekeinde opzettelijk elders door Militairen overleggen in het Verre Oosten NAVO is in vijf jaar duchtig versterkt Hel woord is aan Prinses Beatrix zeventien jaar Zweed zat acht dagen in lawine bedolven Faure en Servan-Schreiber zullen niet duelleren Tsjang Kai Tsjek aarzelt in evacuatie toe te stemmen Twee Joden terechtgesteld in Cairo Sovjet-groep is evenwel nog vele malen sterker Anti-bewapeningsbetogitig in Frankfurt Wie niet wil schieten moet praten Rood bioscoopkaartje op berkentwijg wegwijzer Weerrapport 1! it IS ïz zs 2 15 w 8 8 1 1 wzw z 6 z zzo 8 zzo 1 z 8 zo zo zzw 1 zzo 1 5 1 5 69e JAARGANG No 173 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor to Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom MAANDAG 31 JANUARI 1955 Haarlems Dagblad 299e JAARGANG No 20 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. 7.-Losse nrs. 12ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman EEN KERNWOORD zegt, dat als men Europa duidelijk wil zien men naar Ame rika moet gaan. Het omgekeerde is even verdedigbaar. De stelling kan ook in klei nere eenheden dan werelddelen geformu leerd worden: wie zijn eigen volk grondig wü leren kennen bereikt dat temidden van een ander. Niet op een vacantiereisje; dat schiet ver tekort. Maar als, om een duide lijk voorbeeld te geven, een Hollander in Frankrijk of in Engeland, of mijnentwege in Canada of Brazilië gaat wonen, zal hij daar binnen enkele jaren een klaarder in zicht venverven in de goede en slechte eigenschappen van de Nederlandse volks aard en de Nederlandse samenlevin, in on ze volkskracht en volkszwakheden, dan hij ooit tevoren gehad heeft. Het is dus ook in dit opzicht belangrijk dat veel jonge mensen jaren in het buitenland doorbren gen, voor studie of in hun beroep, eer zij hun loopbaan in het vaderland be ginnen. Meestal worden allerlei erkende voordelen van zo'n buitenlands verblijf wel erkend maar wordt gezwegen juist over dat ene: dat zij op een afstand eigen volk en eigen land beter leren begrijpen. Het is dus jammer dat zovelen die "kans niet krijgen. Toch staan wij er in verhouding tot andere volken in dit opzicht lang niet slecht voor. De vaderlandse reislust, van ouds sterk lot uiting gebracht in de zee vaart en later in de luchtvaart, heeft mede tot jarenlang verblijf in andere lan den gestimuleerd. Hetzelfde heeft zich altijd in dc hoogste mate bij de Engelsen voorgedaan. Niet bij de Fransen, veel min der reislustig van aard, misschien omdat hun vaderland een zo rijke verscheiden heid van natuurschoon en klimaat biedt dat zij weinig drang voelen om er verder op uit te trekken. De enige reden zal dat wel niet zijn, maar deze is zeker van be lang. Het gevolg is dat teveel Fransen zich geen helder beeld vormen van de positie van hun eigen volk im de huidige wereld, van zijn tekortkomingen en zwakheden nevens zijn qualiteiten, en van de zorg die Frank rijks buitenlandse vrienden zich tel kens weer maken over de loop van zaken. Vandaag schrijft onze Parijse correspon dent over de nieuwe krachtproef, die pre mier Mendès-France morgen en over morgen in het parlement zal moeten door staan nu het debat over Algerije. Marokko en Tunesië aan de orde komt. De oppositie wil hem ditmaal absoluut ten val brengen, waarbij kennelijk binnenlandse eigenbe langen hun invloed doen gelden. Velen wezen zijn economische saneringsplannen, waarmee hij na dit Noord-Afrikaanse de bat aan bod zou komen en die zijin popu lariteit zouden vergroten, maar hun schade berokkenen. Zij vinden hem ook meer kwetsbaar op het ehapiter-Noord-Afrika. In het buitenland ziet men een mogelijke val van Mendès-France met twijfel en be denkingen tegemoet. Hij blijft de man die zich met een sterk program heeft aange diend en na jaren van weifelend bewind van zijn voorgangers krachtig nieuw leven in de brouwerij heeft gebracht. Onze Pa rijse correspondent zegt over zijn politieke tegenstanders bij het komende Noord- Afrikaanse debat: ..Zij leven nog in een nauwelijks verlichte koloniale atmosfeer en verkeren in de mening dat Frankrijk zijn missie hoe dan ook volbrengen moet, desnoods met geweld en tegen de verlan gens van de eigen bevolking in. Het glo rieus verleden wettigt voor hen de Franse aanspraken. Van de gebeurtenissen in Indochina, ten aanzien waarvan jarenlang met dezelfde gevoelsargumenten werd ge schermd. hebben deze lieden helaas weinig of niets geleerd". Er is zeker geen parlement ter wereld aan te wijzen dat zozeer door de herinne ring aan een glorieus verleden beïnvloed moet worden als het Franse. Want er is ook geen andere stad die daar zo sterk van vervuld is als Parijs: zowel in karakter en sfeer als in haar monumenten van dat ver leden. Wie er als buitenlander komt be leeft dat al sterk, als hij geen ongevoelig mens is. Hoeveel dieper moet hef besef bij de Fransen zelf geworteld zijn. niet alleen bij de Parijzenaars maar ook bij de men sen uit de provincie, die er telkens als zij een bezoek aan hun hoofdstad brenger weer met trots door gegrepen wor den. En sommigen komen uit oorden, die ook heel duidelijk van dat verleden spre ken. Maar het is het heden niet en zeiker nog minder de toekomst. Mannen als Mendès- France er zijn er natuurlijk meer op belangrijke pesten, maar zeker niet ge noeg in het parlement. behoren tot de genen die wel jarenlang in het buitenland vertoefd hebben en hun volk en zijn mo gelijkheden van een afstand helder hebben Jeren zien. Zij weten meer. Zij hebben dat begrip verworven, dat niet door diploma's bevestigd wordt en niet met titels bevlagd. Zij kunnen evenals anderen fouten begaan, zij zullen het soms ook doen, maar zij gaan niet mank aan de grondfout van benepen k'e.ne luyden: gebrek aan visie, onmacht om afstand te nemen van de problemen zelf. Het zijn zulke kleine luyden die daad kracht en hervorming bemoeilijken, die ook de Europese wording tegenhouden. Tegen hen is het altijd zwaar strijden. Men zou zich een Frans bewind kunnen voor stellen dat, beleid op lange termijn voe rend met vooruitziende blik, er zich sterk op gaat toeleggen om het verblijf van jonge mensen in het buitenland op grote schaai te bevorderen. Groei van inzicht in men selijke verhoudingen zal het ook in ons land verder stipuleren. Eenmaal zal men het wellicht als voorwaarde voor het lid maatschap van parlementen en het be kleden van veel belangrijke posten gaan stellen. R. P. Er zijn geen gronden aanwezig PARIJS (Reuter) Het duel tussen de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Faure, en een jonge hoofdredacteur, Ser van-Schreiber. is afgelast. Premier Men dès-France gaf een verklaring uit, waarin wordt gezegd, dat het artikel waardoor minister Faure zich in zijn eer achtte aan getast „een bedrieglijk verslag" inhield van de feiten. De premier „betreurt het dat dit artikel door zekere collega's, die steeds zijn volledig vertrouwen hebben ge had, als een uitdaging aan hun geweten schijnt te zijn opgevat". NEW YORK (Reuter/A.F.P.) De Sovjet-Unie heeft de Veiligheidsraad verzocht „aggressiedaden der Verenigde Staten jegens communistisch China in het gebied van Formosa en van andere Chinese eilanden" te veroordelen. De Sovjet-Unie eist, dat in het gebied van Formosa het vuren wordt gestaakt en dat alle Amerikaanse leger-, vloot- en luchtstrijdkrachten uit het gebied van Formosa en uit andere, tot (communistisch) China behorende streken onmiddellijk worden teruggetrokken. De Sovjet-Unie verzoekt de Veiligheidsraad er „bij beide partijen op aan te dringen zich te onthouden van elk militair optreden in het gebied van Formosa, opdat het weg voeren uit dat gebied van alle strijdkrachten, die geen deel uitmaken van het Chinese volksleger, vergemakkelijkt worde". De Sovjet-Unie verzoekt de Veiligheids-1 raad te doen beraadslagen over „deze aan- valsdaden der Verenigde Staten, die de spanning in het Verre Oosten doen toene men en het gevaar voor het uitbreken van een derde wereldoorlog vergroten". In Londense diplomatieke kringen meent men, dat de Sovjet-Unie haar stap bij de Veiligheidsraad heeft gedaan na overleg met de communistische-Chinese regering. Volgens deze kringen betekent de stap der Sovjets de genadeslag voor de Westerse hoop, dat de strijd tussen Chinese commu nisten en nationalisten zou kunnen wor den beëindigd, zonder dat gepoogd zou worden de schuld voor het uitbreken er van op de schouders van één der partijen te leggen. Het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken wilde geen commentaar op de Sov jet-Russische stap geven. Een woordvoer der der Amerikaanse delegatie naar de Veiligheidsraad noemde de Sovjet-Russi sche resolutie „een klaarblijkelijke propa- gandapoging, welke ten doel heeft verwar ring te stichten en afbreuk te doen aan welgemeende pogingen, om een staking der vijandelijkheden tussen communis tisch- en nationalistisch China te bewerk stelligen". President Eisenhower heeft Zaterdag de resolutie getekend van het Congres, die hem machtiging geeft naar eigen inzicht strijdkrachten te gebruiken voor een mo gelijke verdediging van Formosa, de Pes cadores en „belendende posities". Hij zei- de dat het Congres had bewezen, dat de Amerikanen verenigd zijn in het besluit om „een dappere geallieerde" en een „ge bied, dat van vitaal belang is voor de vei ligheid van de Verenigde Staten en de vrije wereld" te verdedigen. De leider van de republikeinen in de Senaat, Knowland, heeft na een bespre king met minister Dulles verklaard zich krachtig te zullen verzetten tegen elke 6tap in de UNO, die overdracht van de bij de kust gelegen eilandjes aan de commu nisten beoogt. Te Londen is verklaard, dat Groot-Brit- (Van onze correspondent in Washington) President Eisenhower en minister Dulles hebben hun vacantieplannen voor het weekeinde opzettelijk laten doorgaan, ten einde de indruk te vermijden dat de toestand alarmerend zou zijn. Men mag echter niet ontkennen dat Washington met spanning het verloop volgt van de acties, die Eisenhower op gang heeft gebracht. Geen redelijk waarnemer twijfelt er aan dat deze acties op de vrede zijn gericht. Eisenhower streeft er beslist niet naar de Verenigde Staten in een oorlog te betrek ken. Integendeel, evenals destijds in Korea en in Indochina beogen zijn acties thans dat het vuren gestaakt zal worden en dat er een demarcatielijn zal worden getrok ken, opdat er een ontspanning wordt ge schapen, die op den duur tot een vreed zame coëxistentie zou kunnen leiden. Om politieke redenen heeft de Ameri kaanse regering het evenwel noodzakelijk geacht haar actie in twee étappen te ver delen: de eerste étappe was Eisenhowers boodschap aan het Congres, de tweede étappe is een poging om via de UNO een wapenstilstand te bereiken. Deze tactiek had het nadeel dat de eerste étappe op zichzelf het risico van een gewapend con flict enigszins vergrootte. Men mag echter de positieve gevolgen van die étappe niet wegcijferen. Immers de thans geschapen spanning prikkelt te meer tot actie van UNO-zijde. Bovendien kunnen Quemoy en Matsoe thans wellicht als onderhandelingsobjecten dienen teneinde tot een wapenstilstand te geraken. De vraag, die Washington en de wereld thans in spanning houdt, is: zal waarlijk de tweede étappe met succes kunnen wor den afgelegd? Weigert communistisch China naar de UNO te komen of komt het slechts om propaganda te maken, dan is Eisenhowers actie in feite na de eerste étappe tot sta3n gebracht en dan kan niet ontkend worden dat deze actie onbedoeld tot vergroting der risico's heeft geleid. Het enige voordeel zou in dat geval zijn dat de communisten door zich zeer koppig te tonen in de UNO de 'eendracht onder de Westelijke mogend heden ietwat zouden bevorderen. Men mag helaas de mogelijkheid niet uitsluiten, dat Mao Tse Toeng de tussenweg zal kiezen door geen incidenten te scheppen bij de evacuatie van de Tatjen-eilander, doch dat hij wel op bescheiden schaal zal door gaan met zijn acties tegen Quemoy, enzo voorts. Communistisch China zou aldus te kennen geven dat staking der vijandelijk heden alleen mogelijk is indien de gebie den. waarop de communisten aanspraak maken, door Tsjang Kai Tsjek en de Ame rikanen worden ontruimd. De scherpe resolutie, die de Sovjet-Unie voornemens is in te dienen in de Veilig heidsraad, heeft de kansen op een wapen stilstand verkleind en de bezorgdheid in Washington doen toenemen. LONDEN (United Press) Het offi ciële Chinese blad „Het Volksdagblad", bericht dat de Nieuw-Zeelandse uitnodi ging voor communistisch-China om een zitting van de Veiligheidsraad over een staakt-het-vuren in de kwestie-Formosa bij te wonen „absoluut onaanvaardbaar" is. Demonstratie Vijftig betogers hebben Zaterdag voor het Witte Huis te Washington geparadeerd met spandoeken, waarop wordt aange drongen op een vreedzame oplossing van de kwestie-Formosa: „maakt een einde aan het drijven in de richting van oorlog". De betogers zeiden gesteund te worden door pacifistische organisaties te New York en Philadelphia. tannië de aanspraken van de communis- tisch-Chinese regering op de eilanden Quemoy en Matsoe steunt. Volgens de Britse regering zou het noch uit militair, noch uit politiek oogpunt goed zijn te trachten de eilanden te behouden. Indien de eilanden worden overgedragen aan de communisten, blijft er een strook zee van minstens 112 kilometer tussen de commu nistische en de nationalistische Chinezen. „Indien Tsjoe En Lai niet bluft, vormt hij een wezenlijk gevaar voor de vrede", heeft de Amerikaanse onder-minister van Buitenlandse Zaken, Robertson, die be last is met aangelegenheden betreffende het Verre Oosten, voor een televisie-uit zending verklaard. Hij voegde hieraan nog toe: „Indien de Chinese communisten een vijandelijke en aggressieve houding blij ven aannemen, met name door schendin gen van de wapenstilstandsovereenkomst in Indo-China en wanneer zij hun bedrei gingen, om Formosa binnen te vallen, waar maken, riskeren zij een oorlog met de Verenigde Staten". TAIPEH (Reutef/AFP)Van ge woonlijk welingelichte '/.y<le te Taipeh is vernomen, dat de bevelhebber van de na tionalisten op de Tatsjen-eilanden, generaal Lioe Lien Ji, order heeft gekregen paraat te 7.yn voor de evacuatie van zijn troepen eu een honderdtal belangrijke burgers. Een aantal nationalistische oorlogsschepen uit Kieloeng (Formosa) is in Noordelijke rich ting vertrokken. Verder meent men te Tai peh te weten, dat de nationalisten reeds z\jn begonnen met het ontruimen van de eilanden .Joesjan en Pesjan in de omgeving van Tatsjcn. De opperbevelhebber van de Amerikaan se zeestrijdkrachten in het gebied van de Stille Oceaan, admiraal Stump, heeft tij dens het weekeinde te Taipeh besprekingen gevoerd met generaal Tsjang Kai Tsjek. Op een persconferentie verklaarde admi raal Stump later dat zijn strijdkrachten, als zij bij een eventuele evacuatie-operatie zouden worden aangevallen, terug zouden slaan. De admiraal is vergezeld van gene- raal-majoor Smith, de bevelhebber van de Amerikaanse luchtmacht in het Stille Öceaangebied, doorgereisd naar Tokio, waar hij heeft beraadslaagd met admiraal Cal- laghan, opperbevelhebber der Amerikaanse marinestrijdkrachten in het Verre Oosten en met general Hull, commandant der landstrijdkrachten in hetzelfde gebied Dinsdag wordt de bevelhebber van de Amerikaanse luchtmacht in het Verre Oos ten, generaal Partridge, in Taipeh ver wacht voor een bespreking met Tsjang Kai Tsjek, generaal Ramey (commandant van de Amerikaanse vijfde luchtmacht), en vice-admiraal Pride (bevelhebber van de Amerikaanse zevende vloot). Bommenwerpers van nationalistisch Chi na hebben de aanvallen voortgezet op het eiland Jikiangsjan, dat vorige week door de communisten is veroverd. Radio Peking meldt, dat comunistische strijdkrachten op het eiland Toengsjan, 100 km. van Swatou, de laatste dagen verschei dene nationalistische aanvallen hebben af geslagen. De communisten melden ook suc cessen b:j aanvallen op Quemoy en andere eilanden langs de kust van Foekien. Uit betrouwbare bron te Taipeh wordt vernomen, dat Tsjang Kai Tsjek met de ontruiming van de Tatsjen-eilanden wil wachten tot hij zeker weet, welke eilanden de Verenigde Staten verdedigen. Het gaat om Quemoy en de Matsoe-eilanden, die de nationalisten niet willen missen. CAIRO (United Press) Moussa Mar- zouk en Samuel Azar, twee wegens spion- nage ter dood veroordeelde Joden, zijn te Cairo opgehangen. Pogingen van buiten landse organisaties om uitstel van executie te krijgen werden door de Egyptische rege ring verworpen. Kort na de twee Zionisten zijn in de zelfde gevangenis twee jonge Egyptenaren opgehangen, veroordeeld wegens het doden van een autobewaker bij een overval op een café in Cairo. PARIJS (Reuter). Lord Ismay, secre taris-generaal van de NAVO, heeft in boek vorm een rapport uitgegeven over de eer ste vijf jaar (1949-1954) van het bestaan van de Noord-Atlantische Verdragsorgani satie. Hierin wordt onder meer gezegd, dat hoewel een eenvoudige vergelijking van de getal len misleidend zou kunnen zijn, de NAVO thans over 100 divisies beschikt in va riërende graad van paraatheid en opleiding De conventionele wapens dienen ge handhaafd te worden totdat zij met het ook op de ontwikkeling van nieuwe wa pens verouderd zijn. Het Amerikaanse en Canadese hulppro gram voor Europese landen had in het totaal ongeveer 10 milliard dollar bedragen. Meer dan de helft hiervan was besteed aan militaire uitrusting. Volgens het rapport hebben de Sovjet- Unie 175 divisies, Oost-Duitsland (7 divi sies) en de Oost-Europese bondgenoten (80 devisies) van de Sovjet-Unie ruim zes mil- lioen man onder de wapens. De Sovjet- Unie kan dertig dagen na een mobilisatie bevel 400 divisies op voet van oorlog heb ben. DfT NUMMER BESTAAT UIT ACHT PAGINA'S Jo u bert Het is onmogelijk veel kennis te verwerven als men alleen datgene leest waarin men behagen schept. Prinses Beatrix, die vandaag zeventien jaar is geworden, ging vanmorgen als altijd per fiets naar haar school, de dépendance van het Baarns Lyceum, waar haar klas genotes van de 5e klasse Gymnasium, haar hartelijk gelukwensten. De dag was vanmorgen voor haar al vroeg begonnen met een feestelijk ontbijt met ouders en zusjes. De cadeautjes lagen al klaar, maar lang kon de feestvreugde niet duren, want om tien voor half negen begon de school. Vanmiddag om kwart over twee ontving de prinses een delegatie van de Koninklijke maréchaussée, die haar als verjaardagsgeschenk een toiletkoffertje aanbood. Twee jaar na de ramp in Zeeland is men bij 's-Gravenzande nog steeds bezig de smalle duinstrook te versterken. De achter zijde van de duinrand heeft vooral veel van de laatste stormen te lijden gehad. (Aero-Photo Nederland) (Van onze correspondent inWest-Duitsland) Met een grote bijeenkomst, die in de sedert de oorlog weer gerestaureerde historische Paulskirche in Frankfurt aan de Main heeft plaats gehad, is een nieuwe periode ingeleid in de felle binnenlandse politieke strijd, die in* West-Duitsland te gen het ratificeren van de Parijse accoor- den en tegen de herbewapening wordt ge voerd. Nu hebben eindeloze reeksen van groots opgezette betogingen in heel het land van voor- en tegenstanders een aan vang genomen. De kerk in Frankfurt be vatte circa 1500 personen. Voor het kerk gebouw stonden bovendien nog honderden mensen naar de stemmen via de luidspre kers te luisteren. Gesproken werd door de voorzitter van de socialistische partij. Erich Ollenhauer, de vice-voorzitter van het vakverbond Reuter, de gewezen mi nister van binnenlandse zaken Heinemann, en de protestantse theoloog prof. Goll- witzer. Ollenhauer wees er op dat de toestand van 18 millioen Duitsers aan de andere kant van het ijzeren gordijn, die nog steeds onder een systeem van onderdruk king leven, op den duur onhoudbaar is. sprak er zijn bezorgdheid over uit dat de West-Duitse bondsregering, door de Pa rijse accoorden te aanvaarden, de hereni ging van Duitsland voor lange tijd onmo gelijk maakt. Reuter stelde de vraag: „Wie is bevoegd voor ons volk over de herbewapening te beslissen?" Hij meende dat alleen het Duitse volk in zijn geheel, dat wil zeggen, alle kiesgerechtigden, daartoe het recht bezit. Heinemann kon het met Adenauers op vatting niet eens zijn dat het geen zin heeft om nu al met de Russen te praten. „Wie niet wil schieten", zei hij, „moet praten". Prof. Gollwitzer wees er op dat deze be toging niet tegen de bondsregering zelf was gericht. De opwinding, die thans on der de Duitsers heerst, moet zijns inziens de bezettingsmogendheden er intussen wel van overtuigen dat het regelen van de Europese vraagstukken niet zonder de her eniging van Duitsland mogelijk is. Antwoord Op dezelfde dag, dat deze bijeenkomst werd gehouden, heeft dr. Tillmanns, die als minister zonder portefeuille deel uit maakt van Adenauers regering in Bonn, door middel van een radiorede, die een kwartier geduurd heeft, op de betoging in de Paulskirche gereageerd. Tillmanns, die tot een van de voornaamste figuren in de C.D.U. mag worden gerekend, en die tot de protestantse groep behoort, speelt evenals Heinemann en prof. Gollwitzer een be langrijke rol in het Duitse protestantisme. Hij huldigt opvattingen over de Parijse overeenkomsten en de herbewapening die lijnrecht ingaan tegen die van de rede naars uit de Paulskirche. Tillmanns wees er ook nog op dat Reuter in Frankfurt heeft verklaard dat hij daar zijn eigen me ning verkondigde en er niet sprak voor het hele vakverbond. Omdat hij, aldus Till- nanns, heel goed wist dat ook brede krin gen in het vakverbond niet hetzelfde standpunt innemen als een bepaalde po- 'itieke partij en zij de noodzakelijkheid van een Europese defensie en een bewa pening van West-Duitsland wel terdege inzagen. „Wanneer wij", zo zeide Tillmanns, naar een hereniging van Duitsland streven, dan moeten wij ons in de eerste plaats met het Westen verbinden en de Parijse ac- ■oorden bevestigen. Dit heeft niets met een bedreiging tegenover de Sovjet-Unie uit te staan". Adenauer en zijn grote tegenstander Ol lenhauer zullen het wel nooit met elkaar >ens worden. Dat zij nog geen stap dich- er bij elkaar gekomen zijn blijkt wel dui- ielijk uit het antwoord dat Adenauer nog oor het begin van de bijeenkomst in de ;erk te Frankfort aan Ollenhauer op diens drijven heeft gestuurd. Adenauer heeft in dat antwoord onder handelingen met de Sovjets voor de rati- icatie van de Parijse accoorden uitdruk kelijk van de hand gewezen. De kanselier iet de leider van de oppositie weten dat lij dit onverenigbaar achtte met de Duitse belangen. Over alles wat de Sovjet-Unie in de laatste dagen en weken over het Duitse vraagstuk heeft verklaard, zo schreef Adenauer, kan men na de ratificatie even goed onderhandelen als van tevoren. Adenauer verklaarde dat hij er stellig op vertrouwde dat het hem in vereniging met de Westelijke mogendheden zou gelukken de Russen van de vredelievende en con structieve bedoelingen van West-Duits land en de Westelijke landen te overtui gen, zodat zij ook na de ratificatie nog tot hoopvolle onderhandelingen bereid zou den zijn. Adenauer zal echter ook in zijn eigen coalitie op nog heel wat tegenstand stoten: Dr. Dehler, de voorzitter van de vrije de mocratische partij, aangesloten bij Aden auers coalitie, heeft Zondag nog op een bijeenkomst te Neurenberg tot grote er gernis van Adenauer verklaard dat men terstond moest onderzoeken of de Russen de voorstellen, die ze gedaan hadden, ook serieus bedoelden. TAERNABY (United Press) Een rood bioscoopkaartje heeft het leven ge red van de Zweedse jager Evert Stenmark, die levend gevonden werd na acht dagen bedolven te zijn geweest in een lawine boven de bodemgrens in de Laplandse bergen. De 18-jarige broer van de jager, ontdekte het rode bioscoopkaartje dat de begraven man op een berkentwijg door 70 centimeter sneeuw had gestoken. Zijn ski's zaten vastgeklemd in de sneeuw. Door zijn lichaamswarmte smolt zo veel sneeuw dat hij zijn armen in beweging kon hou den. De arts, die hem onderzocht, zeide dat Stenmark zijn leven dankte aan zijn per fecte lichaamsconditie. Zijn armen, benen en voeten zijn door de vorst aangetast. De kans bestaat dat de voeten geamputeerd moeten worden. (van hedenmorgen 7 uur) Bli O «u> weers- 41 lm O toestand Helsinki sneeuw O 0 Stockholm regen 4 Oslo nevel O 3 Kopenhagen mist 4 2 0,3 Aberdeen half bew. 8 0 Dublin onbewolkt 6 7 0,5 Londen regen 5 0,1 Amsterdam mist 4 6 Brussel geheel bew. 4 3 Parijs regen 4 9 3 Bordeaux mist 2 7 2 Grenoble zwaar bew. 4 0 Nice zwaar bew. ONO 12 13 0 Berlijn nevel 2 2 0 Frankfort nevel windstil -3 0 München mist windstil -4 0 Zürich mist NNW 2 -3 0 Genève mist windstil 0 Locarno motregen windstil 0 Wenen motregen windstil 0 Innsbruck licht bew. W 3 1 0 Rome licht bew. ZO 4 0 Neerslag laatste 24 uur. *XlOOOOCCCOOCCOCOX»K<XO.-XODOOCOCOCC*^Orrt*0-)crrOCOOOO« WEINIG VERANDERING IN TEMPERATUUR Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond, opge maakt om 10 uur: Half tot zwaar bewolkt met enige regen. Weinig verandering in tempe ratuur. Matige tot krachtige, overwe gend Zuidelijke, wind. 1 Februari Zon op 8.24 uur, onder 17.28 uur. Maan op 11.30 uur, onder 3.23 uur. Maanstanden 7 Febr. 2.43 uur: Volle maan 14 Febr. 20.40 uur: Laatste kwartier 22 Febr. 16.54 uur: Nieuwe maan Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 31 Januari Hoog water: 8.37 en 21.05 uur. Laag water: 4.01 en 16.32 uur. Dinsdag 1 Februari Hoog water: 9.37 en 22.15 uur. Laag water: 4.53 en 17.33 uur.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 1