Americano de beste cigaret met het beste filter Prinses Wilhelmina doet een beroep op weggebruikers Wereldnieuws PANDA EN DE SPOKEN-MEESTER Mendès-France gaat nieuwe krachtproef tegemoet KAB vreest uitholling van 6 percent loonsverhoging Vertrouwenskwestie verwacht bij de debatten over Noord-Afrika Het gouden priesterfeest van mgr. Giobbe Andere mentaliteit noodzakelijk De radio geeft Dinsdag Scherpe resolutie van Indische Nederlanders 5 doktoren het misbruik van laxeermiddelen i«s Uet zo MAANDAG 31 JANUARI 1955 Geschenk van een ton voor R.K. Universiteit In adres over melkprijsbeleid tot KVP-Kamerleden Jet MORRIS I Echtpaar zwaar gewond bij verkeersongeval Kerkelijk Nieuws Ds. G. Forget benoemd tot hofprediker Man ernstig gewond door onverklaarbare val waarschuwen tegen Agenda voor Haarlem Kunstmatige diamant J Van onze correspondent in Parijs) Dinsdag en Woensdag gaat het Franse parlement zich weer eens bezighouden met de verschillende kanten der verschillende Noord-Afrikaanse problemen met Ma rokko, Algerije en Tunesië Het beloven belangrijke debatten te worden. Al dagen lang heeft het interpellatie-aanvragen ge regend. De oppositie maakt er geen geheim van dat premier Mendès-France moet ver dwijnen om te voorkomen dat hij ernst kan maken met zijn economisch hervormings plan, want daardoor worden al te veel en al te grote belangen bedreigd. Dat de verdwijning van deze regering voor de betrekkingen tussen Frankrijk en Noord-Afrika tevens funeste gevolgen kan hebben, zoals alle waarnemers tot in den treure verzekeren, is een overweging, waarbij zijn opposanten klaarblijkelijk niet zo lang stil willen staan. Ze leven nog in een nauwelijks verlichte koloniale atmos feer en verkeren in de mening dat Frank rijk zijn missie in Noord-Afrika hoe dan ook volbrengen moet, desnoods met geweld en tegen de verlangens van de eigen be volking in. Het glorieus verleden wettigt voor hen de Franse aanspraken. Van de gebeurtenissen in Indochina, waar jaren lang met dezelfde (gevoels) argumenten werd geschermd, hebben deze lieden helaas weinig of niets geleerd. Mendès-France zal moeilijk aan een ver trouwenskwestie kunnen ontkomen. Met lege handen verschijnt hij overigens niet voor de Nationale Vergadering. Wanneer de besprekingen met de Tunesiërs over de interne autonomie tot een enigszins bevre digend einde zijn gebracht, dan kan hij op positieve resultaten wijzen, waarop geen zijner voorgangers zich tot dusverre nog beroepen kon. Vandaar dat de premier de leiding van deze conferentie de laatste W6w. weer in eigen handen heeft genomen. Averechtse uitwerking Een andere poging om de kamer, en in het bijzonder de rechtse oppositie, iets goedgunstiger te stemmen, is de totaal onverwachte benoeming geweest van de Gaullistische voorman Jacques Soustelle tot gouverneur-generaal van Algerije. Naar de reacties te oordelen heeft de premier in dat opzicht zijn doel echter zeker niet bereikt. Soustelle is een der trouwste paladijnen van generaal De Gaulle, die het met deze benoeming wel eens zal zijn, maar dat heeft de rechtervleugel van de Gaullisti sche partij en vele onafhankelijken en zelfs radicalen er niet toe verleid hun wan trouwen in Soustelle op te geven. Soustelle wenst zich als „man van links" beschouwd te zien en in zijn sociale op vattingen staat hij inderdaad, evenals Mendès-France dicht bij de socialisten. Hij behoort tot de meest intelligente woordvoerders van de jonge parlementaire generatie en ook in zijn gedragingen heeft hij altijd een zekere overeenkomst met Mendès-France getoond, ofschoon hun in zichten in de buitenlandse politiek niet al tijd stroken. Soustelle heeft bijvoorbeeld tegen de accoorden van Parijs gestemd. Hij is verder stellig geen portefeuille jager, en nadat hij na de oorlog in de kabinetten van De Gaulle verschillende voorname posten had bekleed, heeft hij alle aanbiedingen, ook van Mendès-France, om minister te worden stelselmatig afge slagen. Omdat hij van huis uit ethnoloog is, schijnt zijn benoeming ook te betekenen dat Parijs het Noord-Afrikaanse probleem en Algerije in het bijzonder van een heel andere kant wenst aan te pakken. De emancipatie der Noord-Afrikaanse volke ren zal Soustelle in het raam willen plaat sen van de sociale en psychologische ver houdingen daar te lande en van de andere tegenstellingen tussen de Fransen en de negen millioen Muzelmannen. Hij wil eerst begrijpen, aleer tot handelen over te gaan. Maar steeds dringt de vraag zich weer op: zal dit verpolitiekte parle ment met al zijn kleine en grote be langen zich op kunnen werken tot dat wat hogere en ruimere standpunt, waarop Mendès-France zich heeft wil len plaatsen? Die vraag zal dezer da gen een antwoord krijgen, dat om vele redenen met spanning mag worden verbeid. ADVERTENTIE *1 FILTRA g Mr. J. R. H. van Schaik, lid van de Raad van State, heeft Zaterdagmiddag, als voor zitter van het voorbereidingscomité, aan de pauselijke internuntius mgr. Paolo Giob be namens het Rooms-Katholieke doel van het Nederlandse volk een geschenk aange boden ter gelegenheid van diens gouden priesterfeest. De aanbieding geschiedde in de pauselijke internuntiatuur te 's-Graven- hage. Mr. Van Schaik zeide in zijn toe spraak, dat Katholiek Nederland spon taan had geantwoord op de oproep deel te nemen in het geschenk voor de internun tius, die vele lange en moeilijke jaren in ons land err een halve eeuw in dienst van God heeft gestaan. Mgr. Giobbe heeft het J hart van het Rooms-Katholieke volksdeel gewonnen, zeide spreker. Mgr. Giobbe wil de het geschenk een blijvende bestemming in Nederland geven. Hjj bepaalde dat het aan de R.K. universiteit, en wel speciaal ADVERTENTIE BARTEUORISSTR. HAARIEM TEL 13439 FERD. BOLSTR. 48 ADAM-TEL. 717162 DAMES-PANTALONS Naar aanleiding van het komende debat in de Tweede Kamer over de verhoging van de melkprijs heeft het verbondsbe- stuur van de Katholieke Arbeiders Bewe ging een adres gericht aan de leden van de Tweede Kamerfractie van de K.V.P. In dit adres concludeert de K.A.B., dat een groot deel van het Nederlandse volk over de verschillende facetten van deze verhogingen in het duister tast. De K.A.B. dringt er bij de Kamerleden op aan, bij het komende debat een duidelijk antwoord te verlangen op de vraag, of de zo belang rijke prijsverhoging van de melk past in de door de regering in de laatste maan den van 1954 voorgestane loon- en prijs politiek. In het adres herinnert het ver- bondsbestuur van de K.A.B. aan hetgeen minister Zijlstra in de Tweede Kamer heeft gezegd: dat de loon- en prijspolitiek inhoudt, dat de laatste loonronde, daar waar dit mogelijk is ten laste van de winst wordt gebracht. Volgens de K.A.B. impli ceert dit, dat doorberekening niet verant woord is in die gevatfen, waarin de loons- vevhoging gepaard is gegaan met een evenredige stijging van de productiviteit. Daarom zou de K.A.B. graag een antwoord willen hebben op de vraag, hoe het met de productiviteitsstijging in de veehouderij is gesteld. Het verbondsbestuur van de K.A.B. be handelt vervolgens in zijn adres de gevol gen van de verhoging voor het reële in komen en herinnert er aan, hoe als ge volg van de alom toegenomen welvaart in October 1954 aan de werknemers een loonsverhoging is toegestaan van zes pro cent. Deze loonsverhoging moet worden gezien als een middel om de werknemers een rechtvaardig aandeel te geven in de gestegen nationale welvaart. Dit doel kan niet worden bereikt, indien het prijs index-cijfer van het gezinsverbruik blijkt te blijven oplopen, zo meent het verbonds bestuur. De regeringspolitiek om de laatste loon ronde zo weinig mogelijk in de prijzen te laten doorwerken is in October, November en December vrij goed geslaagd, evenwel slechts met grote moeite. Het is juist van wege dit geslaagd zijn van de regerings- politiek in de maanden October tot en met December, dat de jongste verhoging van de consumentenprijs voor melk een zo onbegrijpelijke zaak is, onbegrijpelijk vooral wat het tijdstip van verhoging be treft. Algemeen was immers bekend, dat Januari en Februari vanuit prijzenoogpunt beschouwd zeer critieke maanden zouden zijn. In het adres wordt in verband hier mee gewezen op het in werking treden van de nieuwe wet op de omzetbelasting, de hoge groenteprijzen als gevolg van het winterseizoen deze prijzen liggen thans ongeveer 70 a 80 procent boven het niveau van verleden jaar verder de hoge ko len prijzen, eveneens een gevolg van het winterseizoen en de prijsverhoging van margarine. Nu bij al deze ongunstige factoren nog komt de zo drastische verhoging van de consumentenprijs voor het volksvoedsel melk, dreigt de toestand onhoudbaar te worden, zo meent het verbondsbestuur van de K.A.B. Het is geenszins onmogelijk, dat als gevolg van al deze factoren het prijs indexcijfer per 15 Januari reeds was op gelopen tot 129 en dat in de komende maanden het niveau van 130 zal worden bereikt. aan de medische faculteit ten goede zal ko men. Het geschenk, een bedrag van 100.000 gulden, zal een fonds worden, dat de naam van Mgr. Giobbe zal dragen. Mgr. Giobbe dankte voor dit bewijs van waardering, hetwelk hem van het Rooms-Katholieke volk van Nederland ten deel viel. De aartsbisschop-coadjutor, mgr. dr. B. J. Alfrink, sprekende als president van de Sint Radboudstichting en tevens uit naam van het episcopaat, uitte vervolgens woor-, den van dank voor dit geschenk aan het Nederlandse volk. „Het bijeengebrachte geld", aldus de aartsbisschop-coadjutor, „is een bewijs van Rooms-Katholiek Neder land voor de liefde, de eerbied en achting, jegens u en daardoor jegens de paus". Bij de plechtigheid of op de receptie wa ren Zaterdagmiddag aanwezig het voltal lig episcopaat, de ministers prof. dr. L. J. M. Beel, ir. H. B. J. Witte, mr. J. M. A. H. Luns, staatssecretaris dr. S. J. M. Veld kamp, de voorzitter van de algemene ver gadering van de Verenigde Naties, mr. E. N. van Kleffens, prof. mr. C. P. M. Romme, fractieleider van de KVP in de Tweede Ka mer, mr. H. J. van Doorn, voorzitter van de KVP, mgr. J. B. Kors, O.F.M., voorzit ter van de K.R.O., dr. L. G. Kortenhorst, voorzitter van de Tweede Kamer; voorts bevonden zich onder de aanwezigen vele leden van het corps diplomatique, enige commissarissen der koningin, burgemees ters, leden van de Eerste en Tweede Kamer en andere autoriteiten op wereldlijk en geestelijk gebied. Op de Rijksstraatweg tussen Doetinchem en Laag-Keppel is de 49-jarige accountant P. J. H. uit Arnhem met zijn auto tegen een bus van de Gelderse Tramwegen ge botst, waarbij zowel hij als zijn 47-jarige echtgenote levensgevaarlijk werden ge wond. Beide slachtoffers werden door de EHBO uit Doetinchem naar het gemeente ziekenhuis in Arnhem overgebracht. Zij hadden zware hersenschudding, knie breuken en ernstige verwondingen aan het hoofd. De bus, die aan de andere kant van de weg in de berm kwam, was aan de voor zijde ernstig beschadigd Geen van de in zittenden liep verwondingen op. De 48-jarige S. P. uit de Molensloot- straat te 's Gravenhige ir Zaterdagmiddag om een uur tijdens werkzaamheden op het dak van zijn huis misgestapt en vijftien meter naar beneden gevallen. De man was op slag dood. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 3.00 Nieuws. 8.15 Platen. 8.55 Idem. 9.30 Voor de huis vrouw. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Platen. 11.15 Voor de huisvrouw. 11.30 Pianorecital. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Land- en tuinbouw- mededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Piano. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of platen. 13.20 Dansmuziek. 13.15 Koersen. 14.00 Pianokwintet. 14.40 Schoolradio. 15.00 Piano. 15.30 Voor de vrouw. 16.00 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 17.20 De dierenwereld en wij. cau serie. 17.30 Jazzmuziek. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano. 18.30 R.V.U. Dr: P. Glazema: Oud heidkunde van Nederland: De Middeleeuwse beschilderde graven te Aerdenburg. 19.00 Voor de kleuters. 19.05 Paris vous parle. 19.10 Fanfareorkest. 19.45 Toneelbeschouwing. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Platen. 22.20 De Antwoordman. 22.35 Platen met commentaar. 22.55 Ik geloof, dat...., cause rie. 23.00 Nieuws. 23.15 New York calling. 23.2024.00 Filmprogramma. HILVERSUM I, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.r0 Idem. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws, weerbericht en katholiek nieuws. 8.20 Platen. 9:00 Voor de vrouw. 9.40 Licht baken, causerie. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Platen. 10.30 Franse muziek. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 11.50 Als de ziele luistert, causerie. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Instrumentaal octet. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws, en Katholiek nieuws. 13.20 Metro- pole orkest. 14.00 Gevarieerd programma. 15.00 Schoolrrdio. 15.30 Ben je zestig? 1600 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Felicitaties voor de jeugd. 17.40 Beursberichten. 17.45 Regeringsuitzen ding: Nederland en de Wereld: Het Neder landse gezin en het nieuwe vaderland. 18.00 Voor de jeugd. 18.20 Spnrtpraatje. 18.30 Ge varieerde muziek. 19.00 Nieuws. 19.10 Lichte muziek. 19.30 Avondgebed en liturgische kalender. 19.45 Platen. 20.40 Actualiteiten. 20.55 De gewone man. 21.00 Uit het Boek der Boeken. 21.15 Prijzencarnaval. 22.00 Radio Philharmonisch orkest en soliste. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. TELEVISIE (A.V.R.O.) 20.15 Actualiteiten. 20.30 Frasquita, spel. 21.20 Film. 21.40 Kunst-, cultureel en weten schappelijk overzicht. BRUSSEL. 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 School radio. 15.45 Platen. 16.02 Orgel. 16.30 Kinder zang. 16.50 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Blaas- ensemble. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Voor de jeugd. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Zang en piano. 19.50 Syndicale kroniek. 20.00 Voor de vrouw. 21.00 Platen. 21.15 Idem. 22.00 Nieuws. 22.15 Zang en piano. 22.5523.00 Nieuws. BBC 22.0022.30 Nieuws, feiten van de dag cn Boeken en schrijvers. (Op 224 m.). Ned. Herv. Kerk Beroepen te Buurmalsen (toez.) B. v. d. Lelie, cand. te St. Laurens; te Monster H. G. Abma te RotterdamDelfshaven. Bedankt voor Wierden H. Harkema te Zeist. Geref, kerken Beroepen te Beekbergen D. Bremmer te Bruinisse. Chr. Geref. kerken Beroepen te Nieuwpoort D. Slagboom te Middelburg. Bij Koninklijk Besluit is benoemd tot hofprediker ds. G. I. P. A. B. Forget, pre dikant bij de Waalse Gemeente te 's-Gra- venhage. Ds. Forget was vóór de laatste oorlog achtereenvolgens predikant bij de Waalse Gemeente te Delft, Rotterdam en sinds 1935 in Den Haag. Van 1940 tot 1945 ver bleef ds. Forget in Frankrijk. Hij kwam in 1946 in Den Haag terug als eerste predi kant bij de Waalse Gemeente. Ds. Forget is ridder in de Franse orde van het Le gioen van Eer. Prinses Wilhelmina heeft Zaterdag avond in een radio-toespraak gesproken over de verkeersonveiligheid en zich gericht tot automobilisten, motor-* en rijwielberijders en wandelaars. De Prinses zei: „Het aantal ongelukken cp onze ver keersaders heeft de afmeting aangeno men van een ramp. Deze noopt tot al gemene bezinning. Van zuigeling tot grijsaard vielen de slachtoffers van het verkeer. Voor mijn geest zie ik al de genen die geen beter lot wacht, hetzij heden, of morgen, of in de naaste toe komst. Ik sta tegenover u als voor een raad sel. Als zich een ramp op een ander ter rein voordoet, spreekt deze tot ons ge hele volk en dus ook tot u en zijn geen offers of moeite u te groot om de ge troffenen te hulp te snellen. Dan her leeft onze saamhorigheid als volk. Hoe anders is de mentaliteit bij ongelukken op de straten en wegen. Het is alsof een mensenleven daar minder telt en uw solidariteitsbesef niet tot leven komt. Ik kan mij niet onttrekken aan de in druk, die zeer velen op mij maken, dat zij de vrije weg als voor hun gebruik al léén beschouwen, althans handelen, alsof dit zo ware, en dat terwijl de mens bij andere rampen doorgaans machteloos staat tegenover de natuur krachten, terwijl hij op de weg vaak de gang van zaken in eigen hand heeft. Gehoorzaamt de willoze motor dan niet uiteindelijk aan de innerlijke ge steldheid van zijn bestuurder? Denkt voor alles deze aan zijn mede-gebruiker van de weg? Of wordt hij voortgejaagd door eigenbelang en gehaastheid en dwingen deze hem tot wat in deskun dige termen genoemd wordt: „wild rij den"? Deze persoonlijke instelling heeft een niet te onderschatten invloed op de vei ligheid of onveiligheid van het verkeer. Tijdens mijn zwerftocht door Noorwe gen, die ik verleden zomer per auto on dernam, werd ik getroffen door de zelf-discipline van de mensen op de weg en hun voorkomende, vriendelijke houding. In landen, waar het verkeer nog drukker is dan bij ons, wordt mij, van be.oegde en betrouwbare zijde, de rust en de orde beschreven, die er op straat heersen. Waarom kan dit in Nederland niet? Ik ben mij zeer wel bewust van de vele problemen, welke het verkeer he den ten dage stelt. Ik houd er mij van overtuigd, dat hetgeen ik hier aan de orde stel de kern vormt van alle andere zijden van het. vraagstuk en dat, zonder een vrij willige ommekeer in de geestesgesteld heid, alle andere facetten van het vraagstuk niet op een bevredigende wijze kunnen worden opgelost. Ik weet, dat ik in die mening niet alleen sta. In het belang van onze in gevaar verkerende medemens doe ik een drin gend beroep op u, het beste in u paraat te houden voor uw naaste bij het ge bruik van de weg, gedachtig aan de woorden van Hem die zegt: „Voor zo veel gij dit een van deze, Mijne minste broeders gedaan hebt, zo hebt gij dat Mij gedaan". Vanmorgen omstreeks tien uur is de 29-jarige chemicus v. B. uit Heemstede op de grens van de gemeenten Haarlem en Velsen, terwijl hij blijkbaar nabij de Hoofdstraat in Santpoort de weg per fiets wilde oversteken, door nog niet opgehel derde oorzaak gevallen en zeer ernstig gewond. Hij werd in de St. Joannes de Deo te Haarlem opgenomeïi; zijn toestand is nog steeds zorgwekkend. De Velsense politie verzoekt de getuige van dit onge val, die later doorreed, zich met haar in verbinding te stellen (tel. 6444 K 2550). Een groep van in Indonesië geboren Ne derlanders, welke zich „Nederlandse Groep" noemt, heeft op een vergadering te Soerabaja, (lie werd bijgewoond door ver tegenwoordigers van het Nederlandse com missariaat aldaar, in een resolutie uitdruk king gegeven aan de heersende onrust on der deze groep over de „afwikkeling en de stroeve houding bij de afwikkeling van diverse aanvragen en over de stugheid en onbillijkheid", die daarbij worden erva ren. Zij vaardigden een delegatie af naar het Nederlandse commissariaat om de ver schillende wensen en grieven naar voren te brengen, met als primaire eis massale overbrenging naar Nederland en opneming aldaar in het arbeidsproces. In de resolu tie, die zal worden toegezonden aan het Nederlandse commissariaat in Soerabaja, het Nederlandse hoge commissariaat in Djakarta en het ministerie van Buiten landse Zaken in Den Haag, wordt verder gevraagd een delegatie te benoemen om bij het commissariaat, of enige andere autoriteit, de wensen en grieven naar vo ren te brengen, „aangezien het niet ge wenst is in grote getale naar het commis sariaat te tijgen". De groep stelt zich in het algemeen ten doel „de opzending naar Nederland vlotter te doen verlopen", waarbij zij naast opneming van volwas senen in het Nederlandse arbeidsproces, aandringt op scholing en opvoeding van de kinderen en verzorging van ouden van dagen. ADVERTENTIE Als u geregeld laxeermiddelen slikt, ls er nu een manier om er van af te komen, 83 van de 100 personen lukte het; u kunt het ook. En wel zo: Drink in de loop van elke dag enkele glazen water en bepaal een vast uur voor uw stoelgang. Neem de le week elke avond twee Carter's Lever- pilletjes. 2» Week - elke avond één3e Week - om de andere avond één. Daarna niets meer, want Carter's Leverpilletjés stellen uw Ingewanden in staat weer op eigen kracht te werken, zonder laxeermiddelen. Wanneer zorgen, vermoeidheid of teveel eten het tempo van uw Ingewanden tijdelijk vertragen, neem dan tijdelijk Carter s Leverpilletjes om u weer op gang te helpen. Zo raakt u uw verstop ping kwijt en vervalt u niet in de laxeermiddelen, gewoonte. Haal direct Carter's Leverpilletjes, f 1.20 per flacon. 60 occoocccooocc MAANDAG 31 JANUARI Begijnhofkapel: Bijeenkomst Hermann Zaiss Comité, 8 uur. Zang en Vriendschap: Bijeenkomst van „De grotere Wereld", 8 uur. Palace: Het dagboek van een verliefde vrouw", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De piraat van Jamaica", 18 jaar, 8 uur. Rem brandt: „White Christmas", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Lido: „Onteerde meisjes", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio: „Mensen zoals jij en ik". 14 jaar, 7 en 9.35 uur. Luxor: „Het grote spel", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Onteerde meisjes", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. DINSDAG 1 FEBRUARI Palace: „Het dagboek van een verliefde vrouw", 14 jaar, 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. Roxy: „De Saint contra de Tijger", 14 jaar, 2.30, uur; ,„De piraat van Jamaica", 18 jaar, 8 uur. Rembrandt: „White Christmas", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Onteerde meis jes", 18 jaar. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: „Mensen zoals jij en ik", 14 jaar. 2.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Het grote spel", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Onteerde meis jes", 18 jaar, 2.30 en 8 uur. Spijt. De Joegoslavische regering heeft haar leedwezen betuigd bij de Italiaan se regering over een incident van Za terdag, toen in het grensgebied oen Italiaanse soldaat werd gewond. Protesten. Het Britse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft bij Peru gepro testeerd tegen de aanhouding van twee Britse schepen binnen de „territoriale zóne van 200 mijl", die Peru opeist. In het protest wordt gezegd, dat Groot- Brittannië deze zóne niet erkent. Ook de Verenigde Staten hebben gepro testeerd tegen de aanhouding van twee van hun vissersschepen. Record. Het grootst opgemaakte nieuws bericht in de Tagliche Rundschau, het officiële orgaan van de Russische Hoge Commissaris in Berlijn, was onlangs het record dat een koe, Grete genaamd, op een staatsboerderij in Strausfurt heeft gevestigd. Grete leverde in het afgelopen jaar 11.000 liter melk met een gemiddeld vetgehalte van 3,51 per cent. Uitgebreid. De Franse Nationale Vergade ring heeft een wetsontwerp goedge keurd, waarbij de staatssubsidies tot alle Rooms-Katholieke kinderen wor den uitgebreid. Aan alle kinderen zal op grond van de wet op de scholen, gratis melk worden verstrekt, in over eenstemming met de campagne van Mendès-France tegen het alcoholisme. Bij de vorige regeling kwam het er in de practijk op neer, dat de subsidies niet voor alle R.K. kinderen golden. Eenstemmig. Familieleden van de elf Amerikaanse vliegers die in commu nistisch China wegens spionnage tot gevangenisstraf zijn veroordeeld, heb ben zich op een bijeenkomst te Jackson ville in Florida eenstemmig geschaard achter het besluit van de Amerikaanse regering, dat zij de vliegers niet mogen, bezoeken. Verscheidene familieleden, zeiden, dat zij het Chinese aanbod tot een bezoek aan de gevangen vliegers louter als propaganda beschouwen. Het initiatief tot deze bijeenkomst was ge nomen door een groep zakenlieden. Levenslang. Adrien Solomon, een gena turaliseerde Fransman, die voor de Duitsers onder andere in Nederland heeft gespionneerd en Duitse agenten in Groot-Brittannië gesmokkeld zou hebben, is te Metz schuldig bevonden aan verraad en tot levenslange dwang arbeid veroordeeld. Solomon, die in. Boekarest is geboren, kwam met zijn ouders naar Frankrijk. Hij trad in 1934 tot het Franse leger toe en deserteerde in 1936 naar Duitsland, waar hij van de spionnagedienst opdracht kreeg een spionnagenet in Nederland in het leven te roepen. Later werkte hij in Zwitser land, België en Frankrijk voor de Duit sers. In 1943 werd hij, omdat hij een Jood was, door de Gestapo gearresteerd en naar het concentratiekamp Buchen- wald overgebracht. Aanslag. In de nacht van Zaterdag op Zondag is een bom in de tuin van de Turkse ambassade te Bagdad geworpen, die slechts materiële schade heeft aan gericht. Irak schrijft de aanslag toe aan „leden van een communistische of een Zionistische organisatie". Minder. Koning Gustav VI Adolf van Zweden zal gaan bezuinigen op zijn uitgaven, nadat de minister van Finan ciën Per-Edvin Skoeld een beroep op het land had gedaan dit jaar minder geld uit te geven. Het hof zal geen diners meer aanrichten voor 500 gasten of meer. Nauw. Bij de Amerikaanse Senaat is een wetsontwerp ingediend, dat voorstelt een nieuw kanaal te graven door cen traal Amerika of het huidige Panama kanaal te verbreden. De nieuwe Ame rikaanse super-vliegdekschepen zijn te groot om door de huidige scheepvaart verbinding van Atlantische en Stille Oceaan te varen. Huishoudelijk. Australië overweegt meer vrouwen als huishoudelijke hulpen in het land toe te laten teneinde de man nelijke immigranten een betere kans te geven een echtgenote te vinden. Voorzichtig. In bepaalde wijken van de Noord-Duitse stad Liineburg mogen auto's niet harder dan 20 km per uur rijden om te voorkomen dat door de trillingen van het wegdek nog meer huizen in zullen storten, die op het punt staan in de grond weg te zakken. Het verzakken wordt veroorzaakt door het verdwijnen van een onderaardse zoutlaag die door het vele regenwater opgelost blijkt te worden. Bij verschil lende huizen zijn grote scheuren in de grond ontstaan. 59. Panda deinsde achteruit en staarde ontzet naar de levende berg, die uit de kist puilde. En nog steeds doken nieuwe lieden op, die het hele zaakje nog verder opstuwden. „Ddat kan niet!", hijgde Panda, „hoe kunnen zovelen uit zo'n klei ne kist komen? Ddat is ttoverij! Had Joris dan t... toch gelijk?" Intussen spande Joris al zijn krachten in, om zich uit de krat te bevrijden. „Ik MOET hieruit komen, voor Panda de geestenkist open maakt", bromde hij, terwijl hij zich ver beten in zijn nauwe gevangenis rond wrong. Eindelijk, na een laatste hevige ruk, viel de krat uit elkaar en richtte hij zich tussen de brokstukken op. Allereerst ging zijn blik naar de geestenkist en toen hij zag, wat daar aan de hand was, kromp hij ineen van schrik. „Owee, oweel", jam merde hij, „te laat. Panda heeft de gees tenkist reeds geopend! Welk een ramp! Ik dien mij schielijk te verwijderen, want ik kan hun geestestoestand jegens mij wel raden!" Het was inderdaad raadzaam, dat hij zich uit de voeten maakte, want bij zijn verschijnen ging er zo'n loeiende kreet op, dat zijn hoed er bijna van afwaaide „Daar is hij, de schurk, die ons opsloot! Grijp hem! Laat hem niet ontsnappen!!" HET IS ALTIJD wat mo.eilijk, zo niet onmogelijk, de prijs van een monopolie product vast te stellen. Niet voor de mono poliehouders, want die weten er gewoon lijk wel raad mee, maar voor ons, de bui tenstaanders. Bij de waardebepaling van diamant is er dan ook eigenlijk'geen sprake van één prijs. De productie van deze stenen wordt immers geregeld door de „Diamond 10 millioen kostte. Met normale economi sche beginselen heeft een dergelijke be drijfsvoering dus niets meer uitstaande en de enige conclusie die we kunnen trekken is deze, dat bij vrije bedrijfsvoering dia mant een krats zou kosten van wat er momenteel voor wordt betaald. In ieder geval is kunstmatige diamant aanzienlijk duurder. Moissant heeft kunst- - - - - t. ~t/uuuftu:i, IviuiSSUTll TIVVJI n,ZWOi>- Corporation", die in tijden van depressie matige diamant vervaardigd door koolstof de productie geheel of gedeel telijk stop zet en grote partijen uit de markt houdt, waardoor een kunstmatige schaarste ont staat en als gevolg daarvan een prijs die in geen enkele ver houding tot. de realiteit staat. Op soortgelijke wijze werken de „Diamond Trading Cy" in wier handen de verkoop van sierstenen is gelegd, en de „Industrial Distributors Ltd." die de afzet van technische diamant regelt. Geen buitenstaander kan hier met een speld tussen komen, zodat het monopolie in feite de prijzen dicteert. En zoals het meer met monopolies gaat, geven de productiekosten ook hier geen inzicht in de vraag wat diamant nu eigen lijk zou mogen kosten. Vóór de eerste we reldoorlog kostten de diamanten van de De Beersmijnen f 17 per karaat, maar die uit de Premier slechts f4,50, hetgeen voor de buitenstaanders overigens weinig ver schil uitmaakte, want de verkoopsprijs was destijds ongeveer f57 per karaat. In 1932 werd de Premier-mijn gesloten om de enorme diamantvoorraden niet met nieu we partijen te vergroten, en nadat tijdens de oorlog (met een zo gering mogelijke productie van andere winplaatsen) de stock aan diamanten een beetje was opgeruimd, werd dezelfde mijn na 13 jaren weer in werking gesteld, wat het lieve bedrag van op te lossen in vloeibaar ijzer dat voor afkoeling in gesmolten lood werd gegoten. De stollende ijzerlaag trok zich sterk samen, waardoor het vloeibare inwendige van de ijzermassa onder zo'n geweldige druk kwam te staan, dat de overmaat aan koolstof in kleine diamantjes uitkristalli seerde. Karabacek deed het anders. Hij construeerde een zuiger in een autoclaaf die hij met ijzervijlsel, hoogovenslak, amorfe kool en vloeibaar koolzuur vulde. Dit mengsel werd onder druk van 5000 atmosferen gezet, vervolgens werd de tem peratuur tot 1000 gr. C. verhoogd en de druk tot het drievoudige opgevoerd, waar na druk en verwarming werden uitge schakeld. Er vormden zich toen uiterst kleine kristalletjes die door het herhaalde lijk opvoeren van temperatuur en druk aangroeiden na toevoeging van kooldioxyd. Stelt u zich van dit aangroeien echter niet al te veel voor, want de diamantjes wogen ongeveer 0,05 gram, terwijl de kostprijs van dit procédé exhorbitant hoog was. Thans moeten we ook eens spreken over de druk in het binnenste van de aarde. Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 2