Sterk spel in „De Derde bij de Haagse Comedie grieven aan de redactie Aanleggen van tuinexpositie: bedrijfsmatige bollenteelt Kort en bondig Contract tandartsen ziekenfondsen opgezegd Eerste trekking der S.U.S.-actie Schörner beroept zich op Adenauer Amsterdamse Beurs HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 Reclame. Over de radio mag geen reclame gemaakt worden. Waarom niet? Als men het wel deed, dan zou men misschien de luisterbijdragen kunnen afschaffen. Als het je niet bevalt, dan zet je de radio af. Schoolmclkgeld. Iedere week, als ik in de klas het „melkgeld" ophaal, ben ik weer verbaasd over deze ouderwetse instelling. Kinderen gaan gratis naar school: volks belang!, maar voor een even groot volks belang, gezondheid in de vorm van melk, moet wel betaald worden. Burgerlijke Stand van Haarlem Theo van der Bijl sprak voor toonkunstenaars over muzikale revoluties Met ingang van 1 Maart Handelaar uit Lisse van vervolging ontslagen Zomerprogramma voor het circuit A. G. Bocrce overleden Houtvoorlichting in gebouw H.K.B. Spaarndamse speeltuin- jeugd op de planken Weer grensincident tussen Costa-Rica en Nicaragua Oost-Duitse strijdkrachten zijn thans 100.000 man sterk Heemstede Gemeente Heemstede gaat half millioen lenen „Hof van Heemstede" kreeg nieuwe zaal WASSERIJ DUYN Scheepvaart 99 Over het algemeen is mijn streven erop ge richt zoveel mogelijk de verslagen van to neelvoorstellingen di rect na de première te geven. Onze grote gezelschappen hebben dit seizoen met Kerst mis en Nieuwjaar zo veel bewijzen van ac tiviteit voor het voet licht gebracht, dat men in de letter]ijkste zjn van het woord over een gesplitste persoonlijkheid had moeten beschikken om overal bij te kun nen zijn. Door al deze drukte was „De Der-% de" van Andrew Frf»- senthal nog nieuw voor mij, to»>n de Haagse Corr.edie er Zaterdag n-jëe in de Haarlemse» Schouw burg kwam. Blijkbaar is er intussen een grote, roep van uitge gaan, want er be stond van de zijde van het publiek een zeer omvangrijke be langstelling voor. En terecht, want hoe twijfelachtig de waar de van dit Ameri kaanse stuk mag zijn, de sterke vertolking deed de tekortkomingen tijdelijk van on dergeschikte betekenis zijn. Het is moeilijk de inhoud enigszins nauwkeurig samen te vatten, omdat de auteur op tamelijk geraffineerde wijze het eigenlijke onderwerp heeft gecamoufleerd, er toch wel zoveel van bloot gevende, dat de nieuwsgierigheid naar ongewone ver houdingen er door geprikkeld wordt. Op een morgen, zo wil het de voorgeschiede nis, kort na de demobilisatie, is de op het eerste gezicht bijzonder innemende Kip bij zijn vroegere, veel oudere wapenbroeder Hank komen binnenvallen. Diens vrouw heeft „een bordje bijgedekt en een servet" en hij is gebleven als het stuk begint al meer dan een jaar. Hij drinkt, hij werkt in het geheel niet. maar hij is een aandoen lijke, echte speelkameraad voor Emmie, bet dochtertje des huizes. Alles gaat goed, al is er een duidelijke verkoeling in de omgang tussen de echtgenoten waar te ne men, tot Hank's vriend Felix Callender met de onthulling van het door hem nageplo zen verleden van Kip met verdachtmaken- de toespelingen eerst, met duidelijke be schuldigingen later, de onrust zaait, die tot beslissende uiteenzettingen leidt. Kip, zo zegt Felix Callender in onprettig aandoende woorden, is „geestelijk ziek. heel, heel erg ziek". Een even later insi nueert hij, dat deze bezoeker „iets kwaad- aardijjé onder zijn jongensachtige onschuld" zou verbergen. In een gesprek met Hank's vrouw Jean bekent Kip zijn opzet haar te wiflen verdringen. Maar de echtgenoot ont kent kort daarop even stellig dat er tussen beide mannen een „verhouding" bestaat, of dat de gedachte daaraan ook maar bij hem opgekomen zou zijn. Enzovoorts. Mijn collega in de journalistiek mr. E. Elias heeft in Londen enkele weken geleden een gesprek gehad met de schrijver, die er daar in zijn verbazing over uitte dat men in Nederland meende met een geval van homosexualiteit te doen te hebben. Zijn bedoeling ware slechts het illustreren van het probleem der vriendschap tussen man nen, zoals deze veelvuldig ontstond door de verbondenheid in het aangezicht van de dood tijdens de gedeelde eenzaamheid in de oorlog. Mede door de bewuste vaagheid is het geheel psychologisch nogal verward en aanvechtbaar. De schrijver heeft een boeiend, zelfs intrigerend onderwerp ge kozen, maar hij maakt op mij de indruk van een kat, die af en toe aan het ver boden spek snuffelt, zonder dat hij er zijn tanden in durft te zetten. Hij is tevens bij zonder onrechtvaardig als gevolg van zijn behoefte om 't fatsoen te respecteren. Gijs- bert Tersteeg werd met de ondankbare ridderlijke taak belast inde raisonneursrol van Felix Callender als een soort corrector van verboden lectuur en zedepreker op te treden, welke hij opvallend goed genuan- (Verkort weergegeven Veel erger vind ik reclamefilms in bio scopen, waar men verplicht is naar te kijken. Per slot van rekening zag ik liever een ontspannings- of culturele film in die tijd; daar betaal ik toch voor? C. J. R. (Ook reclame in de bioscoop vormt een onderdeel in de kostencalculatie. De ex ploitatiekosten bepalen de entréeprijzen reclamefilms maken dus, eenvoudig ge zegd, de toegangsprijzen goedkoper. Red.) Wordt het niet hoog tijd, dat gratis melkvet-strekking net zo gewoon wordt, als nu 't gratis verstrekken van pen, boek en schrift?! Onderwijzer HAARLEM, 29 Januari 1955 GEHUWD: 29 Jan., F. R. Duyff en M. Th. Félix; W. Nellestein en J. W. van Rockel; A. van Evelingen en M. A. Vellekoop. BEVALLEN van een zoon: 28 Jan., A. van LonkhuijsenKlarenbeek; 29 Jan., W. Kie kens—van Beelen; C. J. A. M. van den Bronk Huijg. BEVALLEN van oen dochter: 26 Jan., M. J. C. DiebenOoms; 29 Jan., J. van Butselaar Bousema. OVERLEDEN: 28 Jan., P. Vergers, 66 j., Denys van Hullelaan; W. Renes, 79 j., Tuin wijklaan. Een scène uit „De Derde" van Andrew Rosenthal met Manneke Schuitema, Luc Lutz en (staande) Gijshert Tersteeg in de door Jan Retèl geregisseerde voorstelling door de Haagse Comedie. ceerd uitvoerde. Ida Wasserman kon zich als zijn echtgenote veel gelukkiger voelen, want zij mocht telkens voor de humoris tische verlichting van de spanningen zor gen en zij deed dat onnavolgbaar. Met de betrekkelijk weinige regels van haar tekst wist zij bovendien een kostelijk type op te bouwen. Elisabeth Andersen was uitmuntend als Jean, niet alleen door de evenwichtige do sering van emotie en intelligentie, maar vooral door haar aan Edwige Feuillère herinnerend vermogen om met een enkel gebaar een mysterieuze sfeer te scheppen en daarin geleidelijk de juiste betekenis van het gebeurde of in haar omgaande te laten doordringen. Prachtig van preparatie en gedurfd wat het nemen van pauzes be treft. Waarlijk delicaat (maar in een ho gere zin dan die welke in het programma aan de auteur wordt toegeschreven) speel de Luc Lutz de uiterst moeilijke rol van Kip, die hij tot een treffende creatie maak te. Men behield tot het einde sympathie voor deze parasiet, met zijn behoefte om ergens deel van uit te maken, ergens thuis te horen, met zijn wanhopige wil om te leven en daarvan te genieten. Zijn kwets bare gevoeligheid, zijn charme jegens vrouwen, zijn hunkering naar kameraad schap het was er allemaal en precies afgewogen. Het trio werd verrassend goed gecomple teerd door Pim Dikkers, een acteur met doorgaans slechts in bescheiden partijen aan het licht tredende mogelijkheden, als de oprechte en eigenlijk ongecompliceerde Hank met een hoogtepunt in de grote scène in het eerste tafereel van het tweede bedrijf en aandoenlijk in zijn mannelijke sportiviteit vervolgens. De rol van het dochtertje werd door Hanneke Schuitema vervuld. Het was jammer dat zij te effen sprak, want overigens gedroeg zij zich na tuurlijk, zonder de in dergelijke gevallen zo vaak voorkomende affectatie. Eén naam is nog niet genoemd en misschien had die in de eerste plaats moeten komen: die van Jan Retèl, die met deze zo goed als perfecte voorstelling een overtuigend bewijs van zijn begaafdheid als regisseur leverde. DAVID KONING Voor leden van de afdeling Haarlem van de Koninklijke Nederlandse Toonkunste- naarsvereniging heeft Zaterdagavond de Amsterdamse componist en dirigent Theo van der Bijl een causerie gehouden over de kortste en de langdurigste muzikale revo lutie. De heer Van der Bijl bedoelde met de kortste revolutie het ontstaan van de mo- nodische stijl (dat wil zeggen: de eenstem mige zang met begeleiding) omstreeks het jaar 1600 als reactie op de ingewikkelde, kunstige contrapunctische koormuziek, zo als die in da Nederlandse school tot ont wikkeling was gekomen. Als de langste re volutie zag de spreker het veranderings proces, dat de muziek in onze dagen onder gaat. Bij het bespreken van de kortste bracht de heer Van der Bijl zijn auditorium van toonkunstenaars de geschiedkundige ge beurtenissen in herinnering, die kenmer kend waren voor deze muzikale omwente ling. De „nieuwlichters" uit het begin van de zeventiende eeuw hadden vele bezwaren zowel tegen de contrapunctische compo sities als tegen de uitvoeringspractijk voor die werken. Zij ergerden zich aan de ont aarding in maakwerk en voor wat de vertolking betreft aan de onartistieke wij ze van zingen en aan het verfomfaaien van de teksten tot smakeloze, niet zelden wei nig oirbare producten. Het liep mis op den duur. Men zocht naar een ander kunst ideaal en men meende dit eindelijk gevon den te hebben in de Griekse kunst. De an tieke drama's werden weer bestudeerd door groepjes geïnteresseerden. Een beroemd groepje werd de Camerata te Florence, waarvan musici als Vincenzo Galilei (1533—1591), Guilio Caccini (1550 —1618), Jaeopo Peri (1561—1633)' deel uitmaakten. Zij lieten het niet bij theoreti seren, maar gaven ook practische voor beelden met hun toneelwerken. Aan Clau- dio Montiverdi (15671643) was het ge geven met zijn opera „Orfeo" (1607) een geniale vorm in de nieuwe stijl te scheppen, die voorbeeldig zou worden. In 1637 kon te Venetië het eerste openbare operagebouw- geopend worden. In twintig jaar tijd onge veer had de kortste revolutie haar beslag gekregen. De langste revolutie op muzikaal gebied beleven wij volgens de heer Van der Bijl in onze tijd. Zij betreft de losmaking van de muziek uit de toonaard, uit het tonale ver band. Hoe die revolutie zal aflopen staat op dit ogenblik nog niet vast. „Wij wach ten nog op een geniaal man als Montever di", zei spreker, die het evenwel merkwaar dig noemde, dat verscheidene vooraan staande uitvoerende musici (Ansermet, Furtwangler, Bernac), die jarenlang voor de moderne muziek in de bres gestaan heb ben, krachtens hun uitspraken toch terug grijpen op de tonale muziek en de gevoels waarde van die muziek verkiezen boven de verstandelijkheid van hedendaagse compo sities. Het hoofdbestuur van de Maatschappij ter Bevordering van de Tandheelkunde heeft Zaterdag te Utrecht vergaderd, we gens het feit dat de ziekenfondsen weige ren met de door de tandartsen voorge stelde honoreringsregeling accoord te gaan. Het hoofdbestuur heeft besloten per 1 Maart de contracten met de ziekenfondsen op te zeggen. Die opzegging is inmiddels per brief geschied, waarbij er op gewezen wordt dat een ernstige stagnatie van de tandheelkundige behandeling van de zie kenfonds-verzekerden door de houding der ziekenfondsen dreigt te ontstaan. De waarde van de invoer bedroeg in December 1091 millioen gulden (v. m. f954 millioen) terwijl voor een -aarde van '8 millioen gulden (v. m. 886 millioen gulden), werd uitgevoerd. Het dekkingspercentage bedroeg 74 (v. m. 93). De bloembollenhandelaar J. P. K. uit Lisse heeft hedenmorgen voor de Haar lemse economische politierechter terecht gestaan wegens overtreding van artikel 3 van de teeltverordening van het Bedrijf schap voor Sierteeltproducten. Hem was ten laste gelegd, dat hij hyacinten-, tulpen en narcisbollen geteeld had zonder een daartoe strekkende vergunning te hebben. Hij voerde tot zijn verweer aan, dat hij geen „bedrijfsmatige teelt" in de zin van het genoemde artikel had uitgeoefend. Hij had ten behoeve van zijn clientèle, die voor een groot deel gevormd wordt door naar opsmuk strevende gemeenten, een tuin expositie van deze drie hoofdsoorten aan gelegd, om deze in staat te stellen een keuze te doen. „Maar een regel van elke soort lijkt het Bedrijfschap mooi genoeg voor de klanten. En u heeft er wel twintig staan," zo onder brak de economische politierechter, mr. A. Bletz, hem. K. stelde daar tegenover, dat hij over deze aangelegenheid uitvoerig bij gezag hebbende figuren in „Bloembollencultuur" en van het Bedrijfschap te rade was ge gaan. Daarbij had hij nadrukkelijk gezegd dat het zijn bedoeling was als tegenhanger van de kosten voor die show-tuin 'n deel later weg'te snijden en te verkopen aan de bezoekers. Men had hem steeds gezegd, dat hij gerust met dat zaakje kon beginnen, omdat de verordening daar moeilijk op van toepassing te brengen zou zijn. „Als je er niet op vooruitgaat, is het geen teelt te noemen, lijkt me. En dat ik het perceel heb uitgebreid was alleen om de expositie te verbeteren," aldus de verdachte. De getuige-deskundige J. J. B. verklaar de echter met nadruk, dat dit een gewone bedrijfsmatige teelt genoemd moest wor den. De verordening is opgesteld om de teelt te beperken tot de te verwachten afzet maar bij de uitzonderingen staan slechts zij, van wie niet aannemelijk is dat zij telen om een oogst aan bollen te krijgen. Dat kan men volgens de getuige-deskun dige van de verdachte niet zeggen. Een getuige a décharge, die vervolgens werd gehoord, de 72-jarige P. S., die reeds zestig jaar in het bloembollenbedrijf werk zaam is, wond zich al spoedig zozeer op over „al die heren van het Bedrijfschap" (die hij naar hij zeide wel een klap „voor- d'rkop" zou willen geven), dat hij verder niet werd gehoord. De officier van justitie, mr. J. Wiarda, hield staande dat de omvang van de tuin expositie te groot was om nog van een niet- bedrijfsmatige teelt te kunnen spreken. Nadat hij de hoop had geuit, dat K. er spoedig in zou slagen geregistreerd te wor den, eiste hij een boete van 150,of tien dagen. De raadsman, mr. J. W. Rutgers, bracht in het midden, dat men zijn cliënt wel een onwettige handel in bloemen ten laste kon leggen, maar geen bedrijfsmatige teelt zonder vergunning. „Indien dit echter wel geschiedde, doe ik een beroep op afwezig heid van alle schuld," aldus mr. Rutgers, „want hij had zich geheel gericht naar het oordeel van autoriteiten." Ofschoon de economische politierechter het ten laste gelegde bewezen achtte, voeg de hij daaraan toe, dat hij geneigd was aan te nemen, dat de verdachte geslaagd was in zijn verweer. Hij ontsloeg hem daarom van rechtsvervolging. De Stichting „Touring Zandvoort" heeft het programma voor het Zandvoortse circuit voor dit jaar als volgt vastgesteld: 11 April: Autosprints R.A.C. West, gevolgd door behendigheidsproeven; 17 April: 1ste trainingsdag motorrenners; 30 April: 2de trainingsdag motorrenners: 1 Mei: Jubileum wielerwedstrijden ..De Kampioen"; 5 Mei: Klassementswedstrijden Tulpenrallve (soort- wageriraces): 8 Mei: Sterrendag KNMV; 20 en 21 Mei: trainingsdagen motorrenners; 22 Mei: Internationale motorrace (KNMV); 28 en 29 Mei: trainingsdagen sportwaeens; 30 Mei: Nationale sportwagenraces: 17 en 18 Juni: trainingsdagen deelnemers Grand Prix: 19 Juni: Autoraces om de Grote prijs van Nederland (meetellend voor het wereldkam pioenschap) (KNAC); 10 Juli: Wegwedstrijd wielrennen om het kampioenschap van Ne derland voor amateurs.; 11 September: Autosprints en behendigheidsproeven RAC West. Een „sterrendag" voor sportwagenrijders wordt nog overwogen, alsmede de gecom bineerde dag voor sportwagens en junioren motorrijders. De motorclub „Zandvoort" houdt een ..motorcross Zandvoort" en contact is op genomen met de Belgische MGCar-club, voor 'iet houden van een aantal kleine evenemen ten op het Zandvoortse circuit in de loop van dit jaar. In de ouderdom van 64 jaar is overleden de heer A. G. Boeree, procuratiehouder van de NV. Haarlemse Auto Centrale. Meer dan dertig jaar is hij bij dit bedrijf werkzaam geweest. De teraardebestelling is bepaald op Dins dag 1 Februari om twaalf uur op de begraaf plaats Westerveld. De stichting Houtvoorlichtingsinstituut te Amsterdam, houdt in samenwerking met de houthandel en houtindustrie in Haar lem, op Donderdag 3 Februari in de grote zaal van de Haarlemse Kegelbond in de Tempeliersstraat een tweetal bijeenkom sten, waarop de houtexpert John H. ter Laak, die zich bezig heeft gehouden met houtexploratie in Suriname, een tweetal lezingen zal houden. Er zullen tevens enige films worden vertoond; bovendien zal er een kleine tentoonstelling te bezichtigen zijn. De middagbijeenkomst is bestemd voor leraren en leerlingen van diverse scholen; des avonds heeft een herhaling plaats voor onder anderen architecten, aannemers en timmerlieden. De Spaarndamse speeltuinvereniging „Nieuw' Leven" werkt met animo. In handwerken, handenarbeid en ping-pong staan de jonge leden hun mannetje, maar ook op toneelgebied komen ze aardig voor de dag. Zoals voorzitter, de heer De Graaf, dit Zaterdagavond in zijn welkomstwoord zeide, „groot" toneel mocht de toeschou wer natuurlijk niet verwachten. Doch de toewijding waarmee „Het Gouden kleedje" voor het voetlicht werd gebracht, werkte hartveroverend. Voor de leiding zorgde mevrouw C. de Vries, die alle crêpe-papieren costumes met smaak vervaardigd heeft. De eerste trekking van de nieuwe loterij der K.R.O. er komen er in totaal vijf in deze loterij van twee millioen loten bracht in de studio een bont gezelschap bijeen. Bovendien was de Hilversumse notaris mr. G. H. M. Bodewes aanwezig, die de eerste 1001 prijsnummers had ge trokken en enkele grote prijzen bekend maakte. De hoofdprijs der eerste serie, een woonhuis van 15.000 gulden, bleek ge wonnen te zijn door mejuffrouw Th. van Weerden uit Breukelen. In het telefoon gesprek dat zij met de omroep voerde en dat ook werd uitgezonden, deelde zij mee, dat zij nog alleen is. Dit deed enige vrij gezellen prompt naar de studio bellen om haar juiste adres Het zal prins Nillis de eerste, zijn bont gevolg en zijn vrolijk blazende hofkapel heugen, dat zij Zondagavond uit Bergen op Zoom naar Hilversum waren gekomen om de eerste „S.U.S."-uitzending van de K.R.O. luister bij te zetten. Het marche rende gezelschap werd namelijk in ae Hilversumse straten door de politie aan gehouden omdat er muziek zonder vergun ning werd gemaakt. Na afloop van de uitzending schreef een tweetal politie agenten in de studio alle namen der betrokkenen op. Een bekeuring is het gevolg. BONN (Reuter). De gewezen veld maarschalk Ferdinand Schörner heeft zich na terugkomst in West-Duitsland in een telegram om bijstand tot bondskanselier Adenauer gewend. Hij zegt hierin onder meer, dat vooraanstaande politici zich schuldig hebben gemaakt aan smaad jegens zijn persoon, waartegen hij zich niet kon verdedigen. Tot een van de politici behoort Schroder, de minister van Binnenlandse Zaken, die gezegd had, dat Schörner voor het gerecht gedaagd dient te worden. Van de zijde van het ministerie van Justitie van Beieren is verklaard dat bezwarend materiaal tegen Schörner verzameld zal worden. Schörner is teruggekeerd uit zijn krijgs gevangenschap in de Sovjet-Unie. Hij ont kende, dat hij met een politieke opdracht uit de Sovjet-Unie was gekomen. Ook de in Stalingrad krijgsgevangen ge maakte generaal Walther von Seydlitz zal binnenkort worden vrijgelaten, aldus is volgens het West-Duitse persbureau DPA in Oost-Berlijnse kringen verklaard. Seyd litz' naam is genoemd in verband met de opleiding van Duitse oud-soldaten, die de kern van een Oost-Duits leger zouden moeten vormen. SAN JOSE (AFP) Een Costa Ricaanse patrouille van vijftig man is langs de grens met Nicaragua slaags geweest met bewapende mannen, die klaarblijkelijk be hoorden tot de Nicaraguaanse nationale garde die in dit gebied is gemobiliseerd. De Costa Ricaanse regering heeft de Organisatie der Amerikaanse Staten van het voorgevallene op de hoogte gesteld en verzocht waarnemers te sturen. De rebellen verloren vijf en de rege ringstroepen zeven man bij het gevecht. De Costa Ricaanse generale staf heeft, na een spoedbijeenkomst, een compagnie van de Costa Ricaanse nationale garde naar het grensgebied gezonden. Het West-Duitse ministerie voor zaken geheel Duitsland betreffend zegt in een rapport, dat de Oost-Duitse gekazerneerde volkspolitie zich heeft ontwikkeld tot een strijdmacht van 100.000 man en de kern van een toekomstig leger, met landstrijd krachten, vliegers en marinepersoneel. De grondtroepen beschikken over kanonnen, houwitsers, anti-tankkanonnèn, luchtaf- weerkanonnen, granaatwerpers, tanks en andere gevechtswagens. Oost-Duitsland zal deze zomer ook onderzeeboten van de Sov jet-Unie ontvangen, aldus schrijft het blad van het Amerikaanse Hoge-Commissariaat in Duitsland, „Neue Zeitung". Deze maand zijn weer zestig man naar Kroonstad bij Leningrad vertrokken voor een opleiding. B. en W. van Heemstede verzoeken de gemeenteraad te besluiten, dat er een le ning aangegaan wordt groot 500.000 tegen een koers van honderd percent. Het ligt in de bedoeling om het bedrag der lening terug te betalen in veertig jaar lijkse termijnen. De heer A. B. Kortekaas, eigenaar van café-restaurant „Het Hof van Heemstede" aan de Valkenburgerlaan, heeft in zijn zaak enige veranderingen laten aanbren gen, waardoor hij thans de beschikking heeft over een ruime zaal voor bruiloften en partijen. Dit resultaat werd bereikt door de biljarts naar voren te verplaatsen, waarvoor de nodige ruimte verkregen werd door het rechter gedeelte van de zaak meer bij het restaurant te betrekken. Zo ontstond een ruime vergaderzaal, met een aparte ingang en garderobe, welke zestig tot tachtig personen kan bevatten. Het gehele interieur werd van een ver nieuwde decoratie voorzien; ook de ver lichting werd gemoderniseerd. De nieuwe zaal werd Zaterdagavond geopend door de heer W. van der Berg, voorzitter van de Biljartvereniging „Groe- nendaal", welke club hier al jarenlang haar domicilie heeft. Hij noemde de nieuwe zaal een aanwinst voor Heemstede in het algemeen en voor zijn vereniging in het bijzonder. Daarna sprak kapelaan jhr. Von Fisenne, die de heer Kortekaas een geschenk in enveloppe overhandigde. Tenslotte volgde een gezellig samenzijn, waarmee de nieuwe zaal tevens officieel in gebruik kon worden genomen. BINNENLAND De Nederlandse ambassadeur te Parijs heeft aan de Franse regering aangeboden het gebruik van een aantal droogapparaten voor het snel drogen van huizen en gebouwen en het ter beschikking stellen van deskundig bedienend personeel. Na de watersnood van 1953 zijn deze apparaten in ons land met veel succes toegepast. Het Nederlandse motorschip „Confian- ce" (363 ton) uit Rotterdam is Zaterdag in een dichte mist bij het eiland Sejree in het Kattegat aan de grond gelopen. De beman ning bleef aan boord van het. schip, dat slechts lichte schade heeft opgelopen. HAARLEM EN OMGEVING De heer H. van 'er Heijden, hulpwagen maker op de Centrale Werkplaats in Haar lem, zal op 8 Februari veertig jaar in dienst zijn van de Nederlandse Spoorwegen. De heer W. Plankman, commies II te Amsterdam bij de N.Z.H., zal op 3 Februari een kwart eeuw bij deze maatschappij in dienst zijn. De lieer G. Hamer, reserve conducteur bij de N.Z.H. in Haarlem, zal op 3 Februari een kwart eeuw bij het vervoerbedrijf in dienst zijn. Aan de gem. universiteit te Amsterdam is geslaagd voor het candidaatsexamen phys. geografie de heer J. J. Nossin te Sant poort en voor het doctoraal examen economie de heer H. H. J. Nordemann te Heemstede. "Voor de Nederlandse Genealogische Vereniging, afdeling Haarlem, zal de heer D. Rühl, docent in de Heraldiek aan de Academie voor Beeldende Kunsten in Am sterdam, op Dinsdagavond 1 Februari in Brinkmann een lezing ho.ien over het on derwerp: „Wat is een familiewapen en hoe kom ik er aan". De eerder aangekondigde lezing van de heer J. L. van der Gouw kan wegens ziekte van de spreker niet doorgaan. B. en W. van Heemstede stellen de raad voor om een crediet te verlenen van f9o00 voor de aanschaffing van een nieuwe dienst auto ten behoeve van de politie. Dit bedra, zal in vijf jaren afgeschreven dienen te vv <^_d^ne hcer R Rol uit Haariem js met in gang van 1 Februari benoemd tot productie leider van de amusementsprogramma s van de televisie-afdeling van de Nederlandse Christelijke Radiovereniging te Hilversum. ADVERTENTIE ,\MST»:KI>\mseva.VRT20 TI.I. 1W5J MANGELWAS KANT EN KLAAR Binnen 4 dagen retour. Slotkoers koersen Vrijdag Openings- 3-3Nederl/47 100% 100% A.K.II 284)4 278 371 369 Philips Gloeil. 321)4 321 Kon. Petroleum 532)4 531 A'dam Rubber 116 116 Holl. Amer. Lijn 188)4 187% N. Scheepv. Ume 166)4 165% H.V.A 140% 141 Deli Mij 1331/» 133 Amsterd. Bank 254% 255 Ned. Handel Mij. 216 215% Rotterd. Bank 226)4 226 Twentsche Bank 228 223 Anaconda Copper 53 51% Bethlehem Steel 114% 115 Republic Steel 80 79% Shell Union 58)4 531, Tidewater 24s/in 21% 78% 78 Aalsdijk, 30 te Antwerpen. Akkrumdijk, 30 te Galveston. Alhena, 30 te Bremen. Alpherat, P«ss. 30 Bermuda n. Trinidad. Alwaki, 30 te Rotterdam. Amor, pass. 30 Kp. Vincent n. Rotterdam. Ampenan, 30 v. Beiawan n. Singapore. Amstelstaa, pass. 30 Finisterre n. Antwerpen. Amstelveen, 30 te Marseille. Annenkerk, pass. 30 Kreta n. Port Said. Argos, 30 te Piraeus. Aalsum. 30 v Port Said n. Antwerpen. Alnati. 30 v. Buenos Aires n. Santos. Amerskerk, 30 te Rotterdam. Arendskerk, 31 v. Bangkok n. Manilla. Axeldijk, 31 te Santos Aardijk, pass 31 Vlissingen n. Antwerpen. Abbedijk, 30 te Antwerpen. Agamemnon, 30 v. Amsterdam n. West Indie. Alblasserdijk, 29 te New York. Algenib, pass. 30 St. Vincent n. Recife. Amsteldijk. 30 te Hamburg. Ariadne, 29 v. Amsterdam n. Kopenhagen. Bacchus, 30 te Hamburg. Bloemfontein, 30 te Hamburg. Blommersdijk, 30 v. Bombay n. Aden. Boschfontein, 30 te Zanzibar. Breda, 30 te Panamakanaal. Baarn, 30 te Antwerpen. Bennekom. 30 v. Trinidad n. Londen. Bonaire, 30 440 m. NO. Barbados. Cirrus, 30 te Rotterdam. Coriila, 30 te Rotterdam. Caltex Leiden, pass. 31 Finisterre n. Rotterdam Caltex Nederland. 31 te Stockholm. Clavella, 30 v. Aden n. Mena el Ahmadi. Cottica, 31 te Amsterdam. Duivendijk, 30 te Rotterdam. Delfshaven, 31 te Recife. Diemerdijk, 30 te Carthagena Col. Dalerdijk, 23 te. Vancouver. Esso Amsterdam, pass. 30 Kreta rt. Antw. Esso Den Haag. pass. 30 Gibraltar n. Sidcm. Eendracht. 1 Febr. Rotterdam verwacht. Eos. 29 v. Amsterdam n. Lissabon. Graveland, 31 te Paranagua. Groote Beer. 30 120 m. ZW. Valentia n. Halifax Ganvmedes, 30 v. Amsterdam n. Gothenburg. Haulerwijk, 29 v. Casablanca n. Baltimore. Hector, 30 te Alexandrlë. Hecuba, 29 v Londen n. Amsterdam. Hermes, 31 te Curagao Hilversum, 30 v. Port Said n. Lands End. Hestia, 31 te Port of Spain. Hathor, 29 te Amsterdam. Hecuba. 30 te Amsterdam. Heelsum. 29 te Amsteidam. Helder. 30 te Amsterdam. Ivoorkust. 29 te Bordeaux. Indrapoera, pass. 30 Perlm n. Port Said. Jagersfontein. 30 400 m. W. Kaapstad. Johan v. Oldenbarnevelt, 29 v. Soerabaja naar TJ. 'Priok. Jupiter, 30 v Carthagena n. Rotterdam. Koratia, 29 te Port Said. Karimun, pass. 30 Finisterre n. Amsterdam. Kota Agoeng, verm. 31 v. Colombo n. Singapce. Leto. 29 te Baltimore. Langkoeas. 30 te Galveston. Laagkerk. 30 te Genua. Lawak. 31 te Kaapstad. Leopoldskerk, 30 te Hamburg. Limburg. 30 te Bremen. Lindekerk, 31 te Genua. Lutterkerk. 30 te Antwerpen. Lieve Vrouwekerk. 31 te Port Said. Larenberg, 29 te Amsterdam. Molenkerk, 28 v. Djibouti n. Suez. Maasdam. 29 v. Cristobal n. Le Havre. Maashaven, pass. 29 Kp. Verdlsche eil. naar Rio de Janeiro. Maasland, 29 v. Las Palmas n. Recife. Manoeran, 30 V. Djibouti n. Beiawan. Mapia. 29 te Liverpool. Mariekerk, 29 v. Genua n. Port Said. Marisa, 30 te Port Said. Mentor. 30 v. Amsterdam n. Barbados. Mi tra, 29 v. Curagao n. Cristobal. Muiderkerk, pass. 30 Djeddah n. Suez. Maas, 31 v. Hamburg n. Antwerpen. Macuba, pass. 31 Minikoy n. Aden. Maureen, 29 v. Philadelphia n. Marseille.. Noordam, 28 490 m. O.ZO. Kp. Race. Notos. 23 v. Napels n. Genua. Nigerstroom, 30 te Freetown. Oostkerk. 28 te Rotterdam. Oranjefontein, 30 340 m. NW. Kaapstad. Ovula. pass. 30 Sabang n. Singapore. Ootmarsum, 30 v. Mobile n. Fernandina. Oranjestad, 30 640 m. ZW. Fayal. Prins Alexander, 29 te Tel Aviv. Pnns Maurits. 28 v. Algiers n. Barcelona. Prins Willem IV, 29 te Rotterdam. Prins Willem van Oranje, 29 v. Hamburg naai Hallfax. Peperkust, 30 te Dakar. Phrontis, 30 te Beiawan. Prins Fred. Hendrik, 29 v. Rotterdam pass 30 Dungeness n. Gandia Prins Fred. Willem, pass. 29 Finisterre n Santa Cruz. Perna, 31 te Monrovia. Pieter S, 31 te Amsterdam. Polydorus pass. 31 Finisterre n. Port Said. Polyphemus, 30 v. Boston n. New York. Rijnland, 28 dwars Ouessant n. Santos. Raki, pass. 29 Aden n. Suez. Ridderxeik, 30 v. Durban n. Lor. Marquez. KoeQiah, pass. 29 Ouessant n. Houston. Kotula. 31 Rotterdam verwacht. Kunkerk, 30 v. Las Palmas n. Antwerpen. Rijiiaam, pass. 30 Nantucket n. Cohb. Ruys, 26 te Singapore. Sibajak, 28 v. Rotterdam n. Sydney. Straat Makassar, 28 v. Sanios n. Buenos AL es Singkep, 29 te Abadan. Salawau, 30 te Damman. Sarpedou, 30 te Kingston. Singkep, 30 v. Abadan n. Port Said. Slamat, 30 te Hamburg. Soestdijk, 29 v. Penang n. Beiawan. Stad Schiedam, 30 te Bagnoli. Stad Vlaardingen, 29 te Rotterdam. Salland, pass. 30 Victoria n. Bahia. Samarinda, 31 te Los Angeles. Sarasigan, 31 te Mombasa. Scherpendrecht, pass. 30 Recife n. Belem. Sloterdijk, 31 te Norfolk. Stad Breda. 31 te Bremen. „K„+h Straat Soenda. 30 v. Kaapstad r.. Port Elisabeth. Sibajak, pass. 31 Finisterre n. Sydney. Stad Rotterdam verm. 31 v. Triest n. Monrovia Sumatra, 30 te Amsterdam. Tabinta, 28 te Port Said. Tabian, pgss. 30 Guardafui n. Suez. Tamo, 1 Febr. Montevideo verwacht. Tarakan, 30 te Djeddah. Teucer, 1 Febr. Penang verwacht. Tomori, pass 30 Kreta n. Marseille. Triton, 30 te Houston. Tasman, 31 te Soerabaja. Tiberius, pass. 30 Flores n. Amsterdam. Titus, pass. 30 Kp. Bon n. Algiers. Tomini, 31 te Suez. Tiba. verm. 3 Febr. v. Necochea n. Europa. Utrecht 30 te Port Said. Van Spilbergen, 28 te Liblto. Van Linschoten. 29 v. Amsterdam n. Bordeaux Van Linschoten, pass. 31 Ouessant n. Bordeaux. Waal, 30 te Lissabon. W. Alton Jones, pass. 30 Perlm n. Mena ei Ahmadi. Waterland, 30 të Bremen. Waterman, 29 900 m. NO. Tachiti. Westerdam, 29 350 m. W. Bishoprock. Westertoren, 31 te Port Elizabeth. Westland, 29 v. Rio Grande n. Pto Alegie. Westerdam, 31 te Rotterdam. Wonogiri, verm. 31 v. Le Havre n. Rotterdam. Willemstad, 30 1100 m. ZW. Fayal. Woensdrecht, 31 v. Suez n. Fao. IJsel, 28 te Hamburg. Zeeland KRL)30 te Houston. Zeeland (SSM), 29 v. Rotterdam n. Kopenhagen Zijpenberg pass. 29 Finisterre n. Dagenx.am. Zonnewijk, 31 te Venetië. Zuiderkruis, 30 270 m. W.NW. Kp. Palmas. Zuiderzee, pass. 30 Wight n. Antwerpen. KLEINE VAART Arnoudspolder, 31 v. Rotterdam te Lissabon verwacht. Albatros, 29 v. Rotterdam n. New Ross. Alja, 29 v. Harlingen te Rotterdam. Adm. Courbet, 29 v. Le Guildo n. Liverpool. Atlantis, 30 v. Rostock te Rotterdam verwacht. Atlas, 29 v. Bremen n. Amsterdam. Audacia, 29 40 m. ZW. Hanstholm. Bab T, 28 te Gyon Mussel. Bergsingel, 29 te Preston. Barracuda, verm.,31 v. Grimsby n. Rotterdam. Bestevaer, 29 v. Wisbech n. Rotterdam. Birmingham 29 v. d. Tyne te Harlingen. Binnenhaven, 29 v. Hamburg te R'dam verw. Dom'ourgh, pass. 29 Finisterre n. Casablanca. Da Capo, 29 v. Lissabon te Oporto verw. Domburg, pass. 29 Kp. Finisterre n. Casablanca. Draco, 28 v. Barcelona n. Tarragona. Duiveland, 29 v. d. Tyne n. Rotterdam. Deni, verm. 29 v. Esbjerg n. Brussel. Deo Duce, 29 v. Rotterdam te Kopenhagen. Dollard, 29 v. Landskrona n. Rotterdam. Eminent, verm. 29 v. Aalborg n. Cork of Dublin Flora, 29 v. Helmond te Amsterdam. Fiat, verm. 29 v. Rotterdam n. Londen. Escaut, 29 v. Rouaan n. Amsterdam. Fedala, 30 v. Haifa te Massawah verw. Fiducia, 29 v. Maassluis n. Boston. Haskerland, 29 v. Harlingen n. Goole. Henrica b, 30 x. Frederikssund te Londen verw. Haaksbergen, 31 v. Ponza te Westonpoint verw. Hast I, verm. 29 v. Waterford n. Swansea. Hoc Vinces, 29 v. Harlingen te Grimsby. Holland, pass. 29 Vlissingen n. Antwerpen. Ingeborg, vertr. 30 v. Rotterdam n. Londen. Ida Pieter, 29 v. Milford'haven te Portershaven Joost, 27 v. Requejada n. Antwerpen. Julia Mary, 29 v. Casablanca te Rotterdam. Kortenaer, 29 v. Roscoff n. Portsmouth. Larix, 26 te Bordeaux. Markab N, 29 v. Kopenhagen te Rotterdam verw. Muphrid N, pass. 29 Great Yarmouth n. Loriënt Marietje Bohmer, verm. 29 v. Duinkerken n. Dakar. Merak N, 29 100 m. NO. Kp. Vilano. Michel Swenden, pass. 29 Vlissingen n. Water- ford. Midsland. 29 v. Rotterdam n. Grangemouth. Mynelis, verm. 29 v. Aalborg n. Rotterdam. Mypuck, 29 v. Londen n. Antwerpen. Marcella, pass. 29 Kiel n. Stockholm. Midas, 29 v. Amsterdam n. Aarhus. Nieuwehaven, verm. 29 v. Gothenburg n. R'dam Noorderhaven. verm. 29 v. Dungarvan naar Swansea. Noorderlicht, 29 v. Londen te Rotterdam. Poortvliet, 29 v. Granville n. Brest. Pavo, 28 v. Goole n. Bilbao. Ponza. 27 v. Bayonne n. Garston. Poscholl. 29 v. Helsingborg te Stettin. Spes, 29 v. Antwerpen te Vlaardingen. Stella Maris, verm. 29 v. R'dam n. Londen. Setas, 29 te Newry. Spoianda, 31 v. Famagusta te Goole verw. Strijpe, 29 v. Hamburg te Rotterdam. Statensingel, verm. 1 v. Londonderry n. Passa ges. Tilly, 26 te Bayonne. Taormina, verm. 29 v. Par n. Amsterdam. Theano, verm. 29 v. Rotterdam n. Dublin en Belfast. Trito, 29 v. Belfast te Dublin. Timo, verm. 29 v. Londen n. Rotterdam. Wickenburgh, 29 60 m. N. Kp. Vilano. Westpolder. 29 v. Rotterdam n. Lissabon. Westerschelde, 29 v. Rotterdam n. Liverpool. Wrebold Bohmer. 29 v. Sevilla te Rotterdam Zeehaan, verm. 31 v. Foyness n. Hamburg. Zwerver, 29 v. Rotterdam n. Londen.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 3