„Stedelijk" randgebied vangt storende invloeden op ZWITSARUB WYBERT Ontwerp voor wettelijke regeling van preventieve bedrijfs-gezondheidszorg West Duitse regeringspartijen tegen volksstemming gekant PANDA EN DE SPOKEN-MEESTER Wereldnieuws Haarlemmermeer als bestuurseenheid Daardoor wordt het agrarisch en semi-agrarisch karakter beschermd Tweede rapport De radio geeft Donderdag Londen vertrouwt Sovjet-aanbod verkiezingen onder toezicht niet TocU ié liet zo 2 Functie van Zwanenburg en Badhoevedorp „Kerk en Vrede" waarschuwt tegen Duitse herbewapening Verkouden kinderen? Kerkelijke groeperingen ontkennen godsdienst- dwang op de Molukken Tweelingencongres in Oirschot Hansen volgt Hedtoft op als Deense premier L'Humanité doet beroep op vrijgevigheid van lezers Luxe-jacht vernield Nederlands geleerde naar langste zonsverduistering Geef Uw keel hei beste! Hitte in diepe aardlagen WOENSDAG 2 FEBRUARI 1955 De grote verscheidenheid die de rapporteurs van' het Geografisch Instituut van de Rijksuniversiteit in de Haarlemmermeer in tal van opzichten hebben aangetroffen, hebben bij hen tot de vraag geleid of er nog wel sprake is van de Haarlemmermeer als een eenheid en in hoeverre de bestuurlijke eenheid niet een kunstmatige is. Het valt immers naar een hunner, drs. Chr. van Paassen, constateert, niet te ont kennen, dat er in sociologische zin van een werkelijke samenleving nauwelijks sprake is. Er bestaat bijvoorbeeld nauwelijks sociaal contact tussen Zwanenburg, Badhoevedorp, Hoofddorp en de Aalsmeerder buurten. Al deze dorpen en buurten hebben hun eigen problemen en hun eigen ontwikkeling. In sociaal-aardrijkskundig opzicht is er wel degelijk sprake van een structurele eenheid: de delen zijn niet uit het geheel los te maken zonder dat dit aangetast of veranderd wordt. Zwanenburg en Badhoevedorp bijvoor beeld staan het meest los van het geheel en behoren daardoor tot die delen van de gemeente, die lijken te kunnen wegvallen zonder het geheel te schaden. Zij hebben echter juist een belangrijke functie voor de Haarlemmermeer, namelijk om de ste delijke invloeden op te vangen, zodat zij niet verder in het agrarische gebied door dringen. „Men kan natuurlijk stellen", al dus de schrijver, „dat door het feit dat deze invloeden zijn binnengedrongen, de Noordelijke rand reeds geabsorbeerd is in het stedelijk gebied en daarmee onttrok ken is aan de Haarlemmermeer. Maar dit is een theoretisch stellen. De realiteit is deze, dat de Haarlemmermeer gelegen is binnen de invloedssfeer van een stedelijke expansie. Deze realiteit brengt met zich mee dat de Haarlemmermeer geen maag delijk agrarisch gebied kan blijven, maar dat het een gemengde structuur verkrijgt, waarin de niet-agrarische elementen. Het essentiële punt is nu, dat deze nieuwe ele menten duidelijke locale concentratie tendenzen vertonen, in hoofdzaak door de geografische binding aan de buiten de ge meente gelegen activiteitscentra. De op deze nieuwe elementen gebaseerde samen levingen krijgen daardoor een karakter, dat sterk verschilt van de andere locale samenlevingen in de gemeente. Maar juist daardoor, omdat zij dus zélf geen meng vormen van het agrarische en het niet- agrarische zijn, kunnen zij een speciale functie voor de Haarlemmermeerse samen leving als geheel voortreffelijk vervullen: zij bieden namelijk de mogelijkheid be paalde stedelijke elementen, die de ge meente binnendringen te localiseren". De schrijver noemt een voorbeeld van deze ontwikkeling: stel, dat de Haarlem mermeer nog een zuiver agrarisch gebied gebleven zou zijn. Wanneer dan de mede werking der gemeente zou worden inge roepen voor de vestiging van Schiphol- personeel, dat in de nabijheid van de lucht haven diende te wonen, dan zou zij wel licht noodgedwongen een agrarisch en semi-agrarisch dorp als Hoofddorp heb ben moeten aanwijzen. Maar door de ver stedelijking van de Noordrand der ge meente kon zij nu naar Badhoevedorp verwijzen, dat door het aantrekken van bepaalde stedelijke elementen het verdere gebied vrijwaart van deze voor een agra risch georiënteerde gemeenschap ongun stige invloeden. Foor de tweede maal in zijn honderd jarige geschiedenis is de Haarlemmer- meerpolder thans een onderwerp ge weest van een gedétailleerde weten schappelijke studie. Het eerste resultaat van zulk een onderzoek verscheen in 1925: het voortreffelijke rapport van de Amsterdamse hoogleraar prof. dr. H. N. ter Veen „De Haarlemmermeer als kolo nisatiegebied", dat vooral omdat het zoveel belangwekkende gegevens bevat over de vestigingsperiode der eerste kolonisten op de drooggevallen 18.000 hectaren in dit jubileumjaar nog wel een dankbaar naslagwerk zal blijken te zijn. In 1951 begon een nog heel wat om vangrijker tweede onderzoek in op dracht van het gemeentebestuur en het resultaat daarvan ts thans in een minstens even lijvig rapport geopen baard. „De Haarlemmermeer. Platte landsproblemen in de Randstad Hol land" heeft dit -rapport, dat werd uit gebracht door de heren P. J. W. Kouwe en G. A. Wissink van het Geografisch Instituut der Rijksuniversiteit te Utrecht. Hun onderzoek geschiedde on der leiding van de heer Chr. van Paas sen. Er kon bij gebruik worden gemaakt van de enquête van ruim 60 studenten, die eind 1951 over de polder uitzwerm den. Het rapport verschijnt in het jaar, waarin de Haarlemmermeer als be stuurseenheid haar eeuwfeest viert. Het zijn juist de problemen, die zij als be stuurseenheid ondervindt, waarover dit rapport tot belangwekkende conclusies voert. Deze zijn in het nevenstaande artikel weergegeven. ADVERTENTIE CüÉllu! M nUKKIü Vefütei/MMM BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A DAM TEL. 717162 WINDJACKETS - PANTALONS HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.30 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 De Antwoordman. 11.15 Thea terorkest en solist. 11.45 Voor de vrouw. 12.00 Musette-orkest. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Lich te muziek. 12.50 Uit het bedrijfsleven, cau serie. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of platen. 13.20 Metropole Orkest. 13.55 Koer sen. 14.00 De verdwenen koning, hoorspel. 14.50 Voor de zieken. 15.30 Tenor en piano. 16.00 Platen. 16.15 Voordracht. 16.30- Twee piano's. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Rege ringsuitzending: Rijksdelen overzee: 100 jaar zending in Nieuw Guinea. 18.00 Nieuws. 18.15 Voor de jeugd. 18.30 Amusementsmuziek. 19.00 Voor de kleuters. 19.05 Gesproken brief uit Londen. 19.10 Cabaret. 19.30 Discussie. 19,45 Buitenlands overzicht. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Omroep-orkest. 21.15 Disco-causerie. 21.55 Herhaling Gala-avond ten bate van de Bond van Nederlandse Mili taire Oorlogsslachtoffers. 22.40 Sport. 23.00 Nieuws. 23.15 Polenblut, operette. 3e acte). 23.40—24.00 Platen. HILVERSUM H, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgengebed en liturgsiche kalender. 8.00 Nieuws en weer bericht en Katholiek nieuws. 8.20 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Franse operettemuziek. 12.00 Angelus. 12.03 Lunchconcert. (12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.3312.40 Voor het platteland). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Pianorecital. 13.50 Platen. 14.00 Platen. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Vocaal ensemble. 15.35 Platen. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Radio Philharmonisch sextet. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Platen. 17.40 Beursberichten. 17.45 Pianomuziek. 18.00 Lichte muziek. 18.30 Boekbespreking. 18.45 Platen. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Platen. 19.20 Discussie. 19.35 Platen. 20.00 Rariiokrant. 20.20 Gevarieerd programma 22.00 Literaire uitzending. 22.10 Platen. 22.20 Orgelconcert. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. TELEVISIE (KR.O.) 17.0017,30 Voor de kinderen. 20.15 Jour naal. 20.25 Pottenkijken. 2Q.35 Weerbericht 20.38 Wereldvisie. 20.43 Pantomime en dans 21.25 Voor de vrouw. 21.37 Epiloog. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Omroep-orkest. 12.30 Weerbericht 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgel. 14.00 Engelse les. 14.15 Platen. 14.30 Franse les 14.45 Platen. 15.00 Concert. 15.50 Platen. 16.02 Platen. 17.00 Nieuws. 17.15 Voor de kinderen 18.15 Omroepkoor. 18.30 Voor de soldaten 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.50 Vrije poli tieke tribune. 20.00 Platen. 20.30 Verzoek programma. 22.00 Nieuws. 22.15 Platen. 22.55 —23.00 Nieuws. BBC 22.00—22.30 Nieuws, feiten van de dag en Engelse literatuurgeschiedenis. (Op 224 m.). Brief aan Eerste en Tweede Kamer Het hoofdbestuur van „Kerk en Vrede" heeft aan de leden der Eerste en Tweede Kamer een brief gezonden, waarin het aandacht vraagt voor de geestelijke en morele kant van herbewapening van West- Duitsland. Het hoofdbestuur is van mening, dat iedere stap op de weg naar bewape ning de ethische en geestelijke weerstand tegen het zedelijk kwaad van de oorlog verzwakt. Voorts verwacht genoemd be stuur van herbewapening van West-Duits- land geestelijke schade voor de Duitse jeugd. In de derde plaats, zo wordt in de brief gezegd, achten wij de ernstige waarschu wingen van de zijde van een belangrijk deel der Duitse predikanten, vaak juist van hen. die zich tegen het nazi-regiem verzet hebben en die evenmin van sympathie met het communisme te verdenken zijn, van groot belang. Ook volgens hen zal de her bewapening met al haar gevolgen in de weg staan aan de geestelijke gezondmaking van het Duitse volk. Het hoofdbestuur dringt er bij de leden der Kamers op aan, zich tegen de herbe wapening van Duitsland te verzetten en wegen te zoeken, die „zonder geestelijke schade kunnen leiden naar een vreedzame hereniging van Duitsland, internationale ontwapening en ontspanning der verhou dingen tussen Oost en West". Het hoofdbestuur van „.Kerk en Vrede" zegt verontrust te zijn over een „steeds meer door militair-strategische overwe gingen en derhalve steeds minder door morele, zuiver menselijke overwegingen beheerste politieke denkwijze". ADVERTENTIE SPECIALITEIT: ABRIKOZENJAM 82 ct. per pot. Bij de Tweede Kamer is ingediend een ontwerp van wet 'ot „Aanvulling van de Veiligheidswet 1934 en de Stuwadoorswet met Bepalingen omtrent Preventieve Ge zondheidszorg in de bedrijven". Aan de memorie van toelichting, die is onderte kend door de staatssecretaris van Sociale Zaken is het volgende ontleend: In verband met de ontwikkeling van het industriële leven hier te lande is Ln steeds breder kring het besef levendig ge worden, dat een doeltreffend georgani seerde preventieve gezondheidszorg in de bedrijnen van uitermate groot belang is voor het lichamelijk en geestelijk welzijn van de arbeidende bevolking. De betekenis daarvan is echter geenszins beperkt tot de arbeiders, doch het belang van de be drijven en het belang van het gehele Ne derlandse volk zijn daarmede evenzeer gediend. Aan het onderhavige wetsontwerp lig gen de volgende beginselen ten grond slag: 1) Wettelijke re,geling van de gezond heidszorg in de bedrijven is gewenst. 2) Bedrijven boven een bepaalde groot te dienen een bedrijfsgeneeskundige dienst in te stelten of zich bij zulk een dienst aan te sluiten. 3) Bedrijven of groepen van bedrijven, waarin de arbeid meer dan normale risi- (Er is overigens in de laatste jaren ook Schiphol-personeel in Hoofddorp komen wonen in nieuwe woonwijken aan de Noordzijde van het dorp. In een reeds eerder verschenen extract van het onder havige rapport waarvan wij de- hoofd inhoud destijds hebben weergegeven geven de rapporteurs als hun mening te kennen dat zij deze vestiging ongewenst achten zowel om der wille van het Schiphol-personeel zelf als van het eigen karakter van Hoofddorp. - Red.) De Haarlemmermeer mag dan een ge mengde structuur hebben stedelijk en agrarisch in geografisch opzicht, socio logisch is er van zulk een structuur geen sprake. In verreweg de meeste gevallen heeft men te doen met een hetzij duide lijk agrarisch georiënteerde, hetzij stede lijke woonschap, vrijwel nergens vindt men die dooreengemengd. Vandaar het gunstige resultaat van de ontmoeting tus sen stad en platteland in deze gemeente: zij blijven geografisch-gescheiden. „Wanneer echter de stedelijke rand aan de Haarlemmermeer zou worden ontno men", zo vervolgt drs. Van Paassen, „en wanneer hun ontwikkeling gericht zou worden op de belangen van de activiteits centra buiten de gemeente, dan zou de evenwichtige structuur van de Haarlem mermeer verstoord dreigen te worden. De invloeden uit deze stedelijke kernen zou aanzienlijk versterkt kunnen worden, de eigen aard van deze kernen zou verloren kunnen gaan en een dieper en verder binnendringen van stedelijke elementen zou nu veel schadelijke gevolgen kunnen hebben voor de Haarlemmermeerse samen leving. Immers de Haarlemmermeer, in gekrompen tot een louter agrarische sa menleving, is dan veel kwetsbaarder ge worden en kan de aan haar vreemde in vloeden wel trachten te weren, maar zij kan ze niet meer opvangen door een lo- calisatie en concentratie." Door haar verscheidenheid naar grootte, woonvorm, sociaal-economisch en sociaal- cultureel karakter der locale samenlevin gen bezit de Haarlemmermeer volgens drs. Van Paassen een labiel evenwicht. Het be houd daarvan wordt bepaald door de wijze, waarop invloeden uit de omgeving worden opgevangen. Daarom is de Haarlemmer meer ook een duidelijke bestuurseenheid. BONN/LONDEN (DPA/Reuter/AFP) De West-Duitse regeringspartijen zijn tegen een volksstemming over het „Duitse Manifest", dat op een grote bijeenkomst van tegenstanders van de Parijse verdra gen in de Paulskerk te Frankfort is opge steld. Volgens de coalitiepartijen kan de volkswil in West-Duitsland zich slechts laten gelden in parlementsverkiezingen. De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Sir Anthony Eden, heeft in het Lagerhuis verklaard, dat het onverstandig zou zijn aan te nemen, dat de Sovjet-Unie thans meer bereid is in te stemmen met werkelijk' vrije verkiezingen in Duitsland dan een jaar geleden. De verklaring van Radio-Moskou over de Russische houding ten opzichte van verkiezingen in geheel Duitsland heeft eerder de bedoeling het Duitse volk te beïnvloeden tegen bekrach tiging van de Parijse verdragen dan con crete voorstellen te doen. De Poolse regering heeft in navolging van de Sovjet-Unie besloten de staat van oorlog met Duitsland te beëindigen. De Poolse regering acht normalisering van de betrekking met West-Duitsland mogelijk. „De Sovjet-Unie is nog steeds niet van mening dat het noodzakelijk is algemene verkiezingen in geheel Duitsland onder internationaal toezicht te doen houden. Zij heeft hiermede echter ingestemd, om tege moet te komen aan dringende verzoeken van de drie Westerse mogendheden en West-Duitsland." aldus schrijft het Sovjet- Russische officiële dagblad „Izvestia". Het blad merkt op dat het nieuwe Russische voorstel overeenkomt met het plan, dat Sir Anthony Eden een jaar geleden op de Berlijnse besprekingen der „Grote Vier" heeft gedaan. Op een bijeenkomst in Oost-Berlijn heb ben 87 voormalige Duitse generaals en officieren een resolutie aangenomen, waar in vereniging van Duitsland wordt geëist. De vergadering was beleed door oud veldmaarschalk Friedrich Paulus, die in 1943 bij Stalingrad door de Russen gevan- ADVERTENTIE Genezende warmte door wrijven met: een Zwitsal preparaat Het beleid daarin wordt steeds weer ge plaatst voor een centraal probleem: hoe bewaren wij dit evenwicht, hoe kunnen wij de confrontatie met de omgeving en in het bijzonder met de stedelijke omgeving rustig laten verlopen? Het samengaan van agrarische en andere belangen, van agrarische en stedelijke woonschappen is alleen mogelijk doordat deze in één bestuurlijk geheel zijn opge nomen. Dat vraagt echter tevens van de bestuurders inzicht in deze problemen en een gevoel voor proporties. gen genomen werd. In de resolutie wordt gezegd, dat een souverein, verenigd Duits land een eigen nationaal leger moet heb ben. Naar aanleiding van verklaringen van de RMS, als zou op de christenen te Ambon druk worden uitgeoefend om tot een an dere godsdienst over te gaan, hebben het kantoor voor Godsdienstige Voorlichting en het kantoor voor Christelijke Aangele genheden der Molukken een gezamenlijke verklaring gepubliceerd, waarin wordt ge zegd, dat sinds eind 1950 geen dwang is uitgeoefend op Islamieten, noch op Chris tenen. „Sedert de landing van TNI-troepen en het herstel van het bestuur van de Re publiek Indonesia hebben de verschillende groeperingen op de Molukken de volle vrijheid bij het uitoefenen van hun gods dienstplichten, bij het verspreiden van hun godsdienst en bij het regelen van de inter ne organisatie". „Zij hebben daarbij zowel de volle bescherming, als de morele en ma teriële steun der overheid; er heersen ver draagzaamheid en goede verstandhouding", aldus deze verklaring. De sportvereniging „Orion" te Oirschot is voornemens haar vijfjarig bestaan luis ter bij te zetten met het organiseren van een Europees tweelingencongres op 21 en 22 Mei. Burgemeester E. Steger, die ere voorzitter is van de vereniging, heeft zijn medewerking toegezegd. De organisatie van dit congres geschiedt in navolging van het Amerikaanse twee- llngencongres, dat vorig jaar in Chicago werd gehouden. Als minimum-leeftijd voor de tweelingen houdt men 15 jaar aan, een maximum leeftijd is er niet. De aardigste tweeling zal de titel „Europa-tweeling 1955" krijgen. Men zal de tweelingen in di verse klassen indelen, waaraan ook wed strijden verbonden worden. KOPENHAGEN (UP/Ritzau) De Deense minister van Buitenlandse Zaken, H. C. Hansen (sociaal-democraat), heeft uit handen van de Koning zijn benoeming tot premier ontvangen. Hij blijft tevens minister van Buitenlandse Zaken. Hij volgt als premier de onlangs overleden Hans Hedtoft op. Hij is de eerste Deense minister van Buitenlandse Zaken die geen universitaire opleiding heeft gehad. Zijn vader jvas schoenmaker. Hansen vergaarde zijn kennis door zelfstudie en in de prak tijk van de partij-organisatie. Hij was partij-secretaris en voorzitter van de in ternationale socialistische jeugdorgani satie. 61. Achtervolgd door een woedende me nigte, rende Joris door het kasteel. „Wee mij! Wee mij!", kreet hij smartelijk, „waar om moest Panda, ondanks mijn waarschu wingen, de geestenkist openen en deze horde loslaten?! Welk een ramp! Dit is de val van het slot Usher!" Het was inder daad de val van het spookslot, dat minder solide bleek te zijn, dan het er uit zag. Onder het gewicht van de woeste drommen stortten trappen ineen en zakten vloeren door. Pilaren wankelden en vielen in wol ken gips uiteen; de muren zwaaiden en begonnen krakend over te hellen.Intus sen stond Panda beneden in de kelder nog steeds de raadsels van het spookslot te overpeinzen. „Het geheim van die kist is nu opgelost", dacht hij, het was geen kist, maar de ingang van een verborgen kel der, waarin Joris de bouwers van dit kas teel had opgesloten Maar ik vraag me nog steeds af, hoe zij dit slot in één nacht konden bouwen. Zo'n korte tijd is toch niet normaal, en... Hij werd ruw in zijn overpeinzingen gestoord, toen de muren rondom hem begonnen te waggelen en grote brokken gips omlaag stortten. Bij het raadsel van de snelle opbouw had zich nu een nieuw raadsel gevoegd: het raadsel van de snelle afbraak. co's met zich brengt, dienen onafhanke lij k van de grootte een bedrijfsgenees kundige dienst in te stellen. 4) Regeling dezer matei-ie kan het best geschieden in de wetten, welke de bescher ming der arbeiders beogen, met name de Veiligheidswet 1934 en de Stuwadoorswet. 5) Er dient een college te worden inge steld, dat de minister van Sociale Za ken en Volksgezondheid kan adviseren' omtrent alle aangelegenheden, de bevor dering der bedrijfsgeneeskunde betreffen de. De vraag ligt min of meer voor de hand, of het niet gewenst is, het instituut der bedrijfsgeneeskundige diensten, dat zich in de laatste decennia niet onbevredigend heeft ontwikkeld, ook wat zijn verdere ont plooiing betreft aan het particuliere initia tief over te laten. De staatssecretaris meent om meerdere redenen, dat de over heid zich van dit terrein niet verre mag houden, hoezeer hij er ook van overtuigd is, dat zij dit met grote bedachtzaamheid zal moeten betreden. Deze redenen zijn het voorkomen dat de bedrijfsgeneeskunde in minder juiste banen wordt geleid, het sti- mu Li eren van de verdere ontwikkeling daarvan en het volgen van de zioh wij zigende opvattingen aangaande de mense lijke verhoudingen in de industrie. Het is gewenst, dat normen worden ge steld, welke ten aanzien van de gezond heidszorg in de bedrijven in acht moeten worden genomen en van de inachtneming waarvan zal moeten afhangen, of men van de bedrijfsgeneeskundige dienst kan spre ken of niet. Die normen aan te geven en de inachtneming daarvan als voorwaarde te stellen voor de erkenning van een be drijfsgeneeskundige dienst, is naar de me ning van de staatssecretaris een taak van de overheid. De wet stelt in grote lijnen die normen vast. In een op de wet steunende Alge mene Maatregel van Bestuur zullen zij nader dienen te worden uitgewerkt. Oplage gedaald tot 160.000 PARIJS (Reuter) Het blad van de Franse communistische partij „l'Hu/mani- té", heef-t een beroep gedaan op alle le den van de partij om geld te geven ten einde het bestaan van het blad te verze keren, dat gevaar loopt door „alle soor ten onkosten". De oplage van „THumanité" is gedaald van 520.000 in 1945 tot 160.000 thans. „Kapitalisten, uitbuiters, oorlogsop hitsers en verraders" besteden duizenden millioenen francs aan bladen, waaronder „vergiftige vrouwentijdschriften", om de arbeiders te misleiden, aldus „l'Huma- nlté". Op de Atlantische Oceaan heeft een reusachtige golf een motorjacht van 14 ton, dat 37.000 dollars gekost had en nu als deklast met De „Noordam" naar zijn nieuwe eigenaars in Amerika werd ge bracht, opgenomen en op het achterdek geworpen. Een zegsman van de Neder landse firma, d'ie het jacht naar Amerika transporteerde, zei dat het scheepje waarschijnlijk onherstelbaar vernield is. Een torenhoge golf nam het Donderdag op en smeet het weer neer op het achterdek. Dinsdag kwam de Noordam in New York aan. De Nederlandse Organisatie voor Zuiver Wetenschappelijk Onderzoek heeft de Nederlandse Eclipscommissie van de Koninklijke Akademie van Wetenschappen te Amsterdam, die onder voorzitterschap staat van prof.-dr. M. G. J. Minnaert, hoog leraar in de astronomie aan de Rijksuniver siteit te Utrecht, een subsidie verleend om 20 Juni aanstaande op Ceylon de langste zonsverduistering dezer eeuw te doen ob serveren. Deze observatie zal geschieden door dr. J. Houtgast, lector in de astronomie aan de Rijksuniversiteit in Utrecht en ver bonden aan de sterrenwacht aldaar. Dr. Houtgast zal daarbij vergezeld woraen door de chef-instrumentmaker van zijn ob servatorium, de heer N. van Straten. Dit is de derde expeditie die na de bevrijding door de eclipscommissie wordt uitgezonden: de eerste ging in 1952 naar Khartoem en de tweede in 1954 naar Gotland in Zweden. Wervelstorm. Een wervelstorm heeft de Amerikaanse staten Mississippi, Ala bama en Arkansas geteisterd. Er zijn 25 personen om het leven gekomen. Erfgenamen. Een familie uit de arbeiden de klasse, woonachtig in een buiten wijk van Rio de Janeiro, heeft zich aangemeld als erfgenamen van de Amerikaanse millionnair Serge Rubin- stein, die op 27 Januari vermoord in zijn flat in New York werd aangetrof fen. De eisers, Gedario Rubinstein en zijn zuster Elva verklaren, dat Serge hun oom was. Gedario zegt, dat zijn in Rusland geboren vader Adolph in 1902 uit Odessa naar Brazilië was geëmi greerd. Volgens Gedario hadden de broers ongeveer tien jaar geleden het contact met elkaar verloren. Gesloten. Het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken beschouwt de affaire-Field als gesloten. Funtionaris- sen van het departement zijn tot de conclusie gekomen, dat Noel en Herta Field uit vrije wil tot het besluit om in Hongarije te blijven zijn gekomen. Aanslag. De gouverneur van de Argen tijnse provincie Eva Peron, Anania, is ernstig gewond door twee revolverscho ten op het ogenblik dat hij een krans legde bij het hoofdkwartier van de Ar gentijnse vakvereniging in Santa Rosa, de hoofdstad van de provincie. De aan slag werd gepleegd door de voormalige minister van Openbare werken van de provincie, Tierno, die drie maanden geleden na een meningsverschil met de gouverneur moest aftreden. Tierno is aangehouden. Aanvang. Prinses Margaret van Engeland is met de Stratocruiser Canopus te Port of Spain (Trinidad) aangekomen, waar haar reis van een maand door Brits West-Indië een aanvang zal nemen. Op de vlucht van Londen naar Port of Spain werden twee tussenlandingen gemaakt: een te Montreal en een te Montego Baai op Jamaica. Tijdens het oponthoud op Jamaica maakte de prin ses een autotocht rond de baai. Bij aankomst op het vliegveld Piarco op Trinidad werd zij geestdriftig toege juicht door een grote menigte. Hongersnood. De 390 bewoners van het kleine Japanse ejland Aogasjima, 200 mijl ten Zuiden van Tokio, hebben dringend om voedsel verzocht, omdat zij op de rand van de hongersnood staan. Sedert 28 November hebben schepen het eilandje, dat voor levens middelen van de buitenwereld afhan kelijk is, niet kunnen bereiken wegens hoge zeegang. De eilandbewoners zeg gen, dat zij geen graan of groenten hebben en dat alle varkens en kippen op zijn. Olie. Elf kinderen en de vader van vijf van hen zijn om het leven gekomen door een brand, die een woningblok te Amsterdam (in de Amerikaanse staat New York) in de as heeft gelegd. De brand zou zijn ontstaan door het over stromen van de olie van een olie kachel. Sommige bewoners vluchtten in nachtkleding naar buiten, waar een sneeuwstorm de temperatuur tot onder het vriespunt had doen dalen. In totaal zijn deze week in een aantal tragische branden in zes verschillende Ameri kaanse staten 46 personen, meest kin deren, om het leven gekomen. Protest. Het bestuur van de Britse Labour- partij heeft bij de Tsjechische ambas sadeur en de Roemeense gezant te Lon den geprotesteerd tegen de straffen, waartoe Tsjechische en Roemeense so cialisten „onlangs zijn veroordeeld in geheime processen". Bloei. Tengevolge van het ongewoon zach te weer gedurende de afgelopen paar weken staan in het Zuid-Franse de partement Lot-et Garonne de perzik en pruimebomen in volle bloei, twee maanden eerder dan normaal. ADVERTENTIE Gebruik regelmatig Wybert, het be proefde middel te gen hoest, heesheid en rokerscatarrh HET IS AL WEER een paar jaar gele den dat in de pers melding werd gemaakt van boringen in de buurt van Péch'elbronn aan de Beneden-Rijn, waar geologen, op zoek naar olie, tot de ontdekking kwamen dat de temperatuur ondergronds met één graad per 9 meter toenam. Overal elders in Europa bedraagt de temperatuurstijging onder het aardoppervlak gemiddeld 1 gr. C. per 33 m., zodat in Péchelbronn inderdaad iets bijzonders aan de hand moet zijn geweest. (Die hogere temperatuur werd in verband gebracht met waterbekkens die op genoegzame diepte la gen om het water onder hoge druk tot 375 gr. te ver warmen). We zullen ons echter niet verdiepen in de exploitatiemogelijkheden van deze warmtebron, maar ons liever be zig houden met de geothermische gradiënt, een ingewikkelde term, waaronder men verstaat het aantal meters dat men plaat selijk in de bodem moet afdalen om 1 gr. temperatuurstijging te verkrijgen. Zoals gezegd, in het algemeen is dit 33 m., maar plaatselijke omstandigheden kunnen dit bedrag wijzigen. Bij het boren van de Simplontunnel moest de temperatuur op een diepte van 7 km. in het bergmassief volgens de berekeningen 36 gr. bedragen. Maar de temperatuur hield zich niet aan de afspraak en was 1 gr. hoger. Nog 500 m. verder was zij zelfs opgelopen tot 53 gr., zodat de watermassa's die uit de sple ten van het gesteente gutsten onaange naam heet waren. Daarover morgen. Laten we er maar eerlijk voor uitkomen: (Nadruk verboden) alles wat wordt beweerd over de tempe ratuur onder het aardoppervlak, is langs theoretische weg afgeleid en enige zeker heid daaromtrent bestaat er allerminst. Laten we maar direct beginnen met onze zojuist genoemde geothermische gradiënt, die beweert dat de warmte per 100 meter diepte ongeveer 3 gr. stijgt. Dan zou de lava die nooit heter is dan 1500 gr., afkom stig zijn van een diepte van slechts 50 km., terwijl hiervoor toch een aan merkelijk grotere diepte wordt aangenomen. De dikte van de uit graniet en basalt bestaande korst wordt immers al op 60 km. aangenomen. Bovendien, doorrekenend met een stijging van 3 gr. per 100 meter diepte, zou in het middelpunt van de aarde een hitte van ongeveer 190.000 gr. C. moeten heersen, een bedrag waartoe geen enkele theoreticus heeft durven besluiten. Een halve eeuw geleden schatte Arrhenius de temperatuur in het middelpunt weliswaar op 100.000 gr., maar tegenwoordig is men geheel van dergelijke hoge waarden teruggekomen en bewegen de schattingen zich van 2000 gr. tot ten hoogste 8000 gr. Doch alles wat in dit opzicht over het inwendige van de aar de wordt gezegd, berust op vermoedens. Ook over de bron van de aardse hitte ver keert men nog geheel in het onzekere. Over hitte gesproken, weet u waaraan een thermosfles zijn isolerend vermogen voornamelijk dankt? Aan gebrek aan lucht! H. PéTILLQN.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 2