Familiewapen in loop der eeuwen „Zang, ballet en show in Minerva Theater HMO*» g Mm Openbare balletles door To Venema „Daar zijn we weer" in het Concertgebouw Opvoering van Vorstin des Volks WOENSDAG 2 FEBRUARI 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 Katholiek gemengd koor Wethouder Geluk lid van staatscommissie Receptie mr. A. Beets Burgerlijke Stand Tijdelijke weg voor aanleg watertransportleiding Vijf Mei-viering Voortgezet Economisch onderwijs te Haarlem Onderhoud gemeente gebouwen Heemstede Scheepvaart Koopman had voorkeur voor zeemleren lappen Prijsuitreiking toneelwedstrijd Brand in slagerij Nog geen verkiezingsdata in Indonesië vastgesteld Voor de afdeling Haarlem van de Ne derlandse Genealogische Vereniging sprak in plaats van de heer J. L. v. d. Gouw, die door ziekte verhinderd was, de heer D. Klihl te Heemstede, docent in de heraldiek aan de Rijksacademie voor Beeldende Kunsten te Amsterdam, over het onder werp „Wat is een familiewapen en hoe komt men er aan". De oorsprong van een wapen is al zeer oud. Reeds in de vroegste tijden komen al lerlei religieuse symbolen voor als uit drukking van godsdienstige denkbeelden en eeuwige waarden. Alle volken in de oudheid hadden symbolieke tekens. Zo was bij de Grieken o.a. de Medusakop afge beeld op het schild van Pallas Athene. Bij de Romeinen was de legerstandaard van eèn adelaar voorzien, ook kenden zij reeds zegelringen met mensen- en dierenkoppen. De zegelkunde is nauw met de heraldiek verbonden. Een wapen is meestal een meer uitbundige uitdrukking van een persoon, terwijl een zegel een rustig getuigenis ter bekrachtiging van de waarheid wil zijn; beide bezitten echter een zinvolle beteke nis. Een wapen is erfelijk in een geslacht, terwijl een zegel persoonlijk is. Hét wapen zoals het thans bekend is, dankt zijn oorsprong aan de militaire ge bruiken in de vroege middeleeuwen, en vooral hadden de riddertournooien hierop veel invloed. De heraldiek is aan regels en voorschriften gebonden, die door de herau ten werden vastgesteld. Schild en helm zijn aan de riddertijd ontleend, het wa pen diende ter onderscheiding van de rid ders in de gevechten. Vooral in de tijd van de kruistochten ontwikkelde de heraldiek zich snel en ontstonden vele wapens. Opkomst der steden boerden aanvankelijk alleen de adel en de krijgslieden wapens, de geestelijkheid volgde dit na en met de opkomst van de steden namen ook de burgers en kooplie den deze gewoonte over evenals de steden en gilden. Men onderscheidt o.a. behalve familiewapens in het algemeen nog ge- biéds-, patronaats-, alliantie-, concessie- (iloor de Staat wegens verdienste geschon ken, bijv. aan Rubens, De Ruyter), histo rische en sprekende wapens. Vele familie wapens werden in later tijd ontleend aan gevelstenen en uithangtekens. In de wapens treft men ook allerlei be roepsemblemen aan en ook de oude huis- of handelsmerken. Sommige wapens be vatten een puzzle of rebus. Alleen vorsten verleenden adel en wapens. In de Repu bliek Holland gebeurde dit niét, wel toen Nederland een Koninkrijk was geworden. D6 Franse revolutie schafte de familie- Wapens af, maar Napoleon herstelde het gebruik weer en verhief veel van zijn ge trouwen in de adelstand. In vele oude boeken en handschriften komen tiendui zenden familiewapens voor. Wapens ont stonden in alle eeuwen en iedere tijd had zijn eigen wapenstijl. Evenals in Zwitser land zijn er in Nederland talrijke familie wapens. Hier te lande is het voeren van een familiewapen niet wettelijk geregeld, in Engeland bijv. wel. Velen hebben een wapen Ruim 30 van de Nederlanders heeft eeii familiewapen. Koning Willem I stelde de Hoge Raad van Adel in, die de wapens van steden, provincies en adel registreer de, de burgerwapens bleven echter buiten beschouwing. Nog steeds worden nieuwe familiewapens ontworpen; dit is mogelijk, indien men maar de heraldieke wetten met kennis toepast. Interessant zijn ook de streekwapens, die alle een zelfde teken of symbool voeren. Zijtakken van een fami lie maken soms een wijziging in hun wa pen. Zonder meer moet men geen familie- Wapen aannemen, maar eerst een nauw keurig genealogisch onderzoek instellen. ADVERTENTIE mBULGOMME TOCHTBAND van SCHUIMRUBBER Gemakkelijk te bevestigen Gemakkelijk in het onderhoud Het Katholiek Gemengd Koor te Heem stede, onder leiding van Evert Haak, gaf Dinsdagavond in het Minerva Theater, met medewerking van de Rotterdamse Ballet groep Co Verbeek, een uitvoering, waarvan het programma de kenmerkende titel „Zang, Ballet en Show" droeg. Het aandeel van het koor bestond uit twee omvangrijke operette-selecties in be werkingen van de dirigent: „Das Drei- madlerhaus" van Bert" ton motieven van Schuberten „Het vrolijke weeuwtie" van Franz Léhar. Er was veel werk aan be steed, meer dan het aan opbouwende waar de voor de koorcultuur kan ooieveren. Die arme Schubert, wiens vorstelijke melodi sche nalatenschap zomaar door iedereen verprutst kan worden: „Erst eekönft und denn gehangen" zoals het in Mozart's „Ent- führung" heet. Het is pijnlijk over zulke dingen critisrh te moeten praten, te meer omdat dergelijke aanslagen op het genie meèstal nog in alle argeloosheid gebeuren. Laat ik alléén maar ze^en dat de pianiste Mario Saaf haar partij zeer behoorlijk spee'de. dat de sopraan P. van Giizel zeer verdienstelijk zong én dat de bariton H Vonk over een goede stem beschikt. En dan „Het vrolijke weeuwtie" in con- certvorm, dat wil zeggen: ontdaan van de elementen die deze operette-muziek haar kittigheid en haar suggestieve kracht ge ven! Neen, ook dat was een vergissing, zulks te meer daar het Heemsteeds Katho liek Gemengd Koor in staat geacht kan worden een belangrijke culturele büdrage te leveren in het plaatselijk muziekleven. Maar dan dient het zich schrap te zetten tegen oppervlakkige invloeden en de weg van de minste weerstand bewust te schu wen. De „Rotterdamse Balletgroep" bleek een flink bezet gezelschap van danslievende ionge dames: zij zitten aardig en fris in de kleren en dat maakte dat bij de apothéosen van hun groepsdansen het woord „show" op het programma stellig van kracht was De nummers waren wel wat te overwegend op de wals gericht, wat in Weber's „Auf- forderung" en in Strauss' „Kaiserwalzer" tot tamelijk zwakke momenten leidde. In „Grande Valse" van Chopin, gedanst door de groep jongeren, was veel te waarderen, evenals in de „Slavische Dans" van Dvo rak door de volwassenen. Een onbetwist succesnummer al had het dan weinig met danstechniek te maken was de ge zongen en in décor voorgestelde Barcarolle Uit „Hoffmann's Vertellingen". JOS. DE KLERK. Veel familiewapens kunnen nog opge spoord worden. Overal zijn familiewapens te zien en te ontdekken, bijv. in kerken, op graven en in glazen, oude gebouwen, musea en archieven. Ook in deze tijd heb ben familiewapens nog zin, het is geen ijdelheid, maar een zinvol" symbool en her kenningsteken van de eenheid van ieder geslacht. Een wapen moet eenvoudig zijn. Ook thans heeft de heraldiek weer een eigen stijl behorend bij deze tijd. Door de studie van eigen voorgeslacht komt men tot beter inzicht van de cultuur. Tot slot dankte de heer H. Ph. Callen- fels de heer Rühl voor zijn voordracht. De heer D. J. A. Geluk, wethouder van onderwjjs van Haarlem, is door de staats secretaris van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen benoemd tot lid van een com missie, die tot taak heeft advies uit te bren gen over maatregelen welke nodig zijn voor de uitbreiding van het voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs, vooral met het oog op de behoeften aan leraren bij deze tak van onderwijs. Dr. J. B. Drewes is voorzitter van deze commissie, waarin de heer Geluk de grote gemeenten vertegenwoordigt. 9) Dinsdagmorgen is een convooi tankschepen geassisteerd door de sleepboten Tina en Temi van de Oranjesluizen vertrokken met bestemming Lemmer. Dit was de eerste poging na de vorstperiode om van de Oranjesluizen uit door het ijs de andere oever van het IJselmeer te bereiken. Foto boven: de vijf schepen banen zich moeizaam een weg door het ijs. Foto onder: Hoe stevig het ijs nog is demonstreert deze lucht opname; men ziet eefi lid van de bemanning van de „Alioth", die naast zijn schip op het ijs staat. (Luchtopname ANP-foto). Verleden jaar heeft mevrouw To Venema haar eigen balletstudio in het Klein Heilig land te Haarlem in gebruik genomen. Hoe gelukkig zij daarmee ook mag zijn, de ruimte is te klein om behalve de deelneem sters aan de lessen nog belangstellende toeschouwers toe te laten. Daarom gaf zij gisteravond met haar leerlingen in het gebouw van de H.K.B. een openbare de monstratie, aldus talrijke ouders de be geerde gelegenheid biedend zich van de vorderingen van hun kinderen te over tuigen. In haar korte openingswoord wees de leidster verder op het voordeel, dat de leden van haar verschillende groepen op deze wijze eens met elkaar kennis konden maken niet alleen, maar ook tot gemeen schappelijke prestaties samenwerken. Van deze openbare les heb ik alleen het eerste en het laatste halve uur kunnen bijwonen. De groepsimprovisatie heb ik dientenge volge gemist. Op de gladde parketvloer in het midden van de zaal werden, eerst door de jongste meisjes, later door wat meer gevorderden, enkele zeer elementaire oefeningen uitge voerd. Daaraan voorafgaande deden de kleuters een kringdansje, bedoeld ter be vordering van het maatgevoel. Aan het slot van de avond kreeg men nog een kleine aaneenschakeling van enige passen op de teenspits. Medewerking werd verleend door een stuk of wat leerlingen van de Ketelaar- school en de Hildebrandschool, waarvan de hoofden zo vooruitstrevend zijn eenmaal per week een uurtje onderricht in de tech niek van het ballet te laten geven. Zoals men misschien weet, gebeurt dit thans onder auspiciën van „Scapino" in Am sterdam eveneens. De voornaamste bedoe ling daarbij zal wel zijn het kweken van begrip. Uiteraard kan na zo'n vluchtige kennis making geen oordeel over de kwaliteit van de lessen worden uitgesproken. En trou wens: de meisjes doen er louter voor het plezier aan mee. Zij stellen geen eisen. Zij willen alleen de vreugde van het georga niseerd bewegen genieten. D. K. De receptie ter gelegenheid van de zes tigste verjaardag van mr. A. Beets, waar over wij in ons blad van gisteren schreven, heeft morgen, Donderdagmiddag 3 Fe bruari, plaats in de sociëteit „Trou moet blijeken" van half vier tot vijf uur. Deze ontvangst is evenwel alleen bestemd voor de besturen van de organisaties en instel lingen waarvan mr. Beets deel uitmaakt en andere goede relaties. HAARLEM 1 Februari 1955 ONDERTROUWD: 1 Febr., J. H. Hirs en H. C M. Raymakers; S. van Schagen en J. Evers; Th. Th. Wassenaar en A. Ploeg. BEVALLEN van een zoon: 30 Jan., G. M. LamKalf; 31 Jan., M. C. Halderman—Ver burg; M. de ReusKokkelkoren; L. Nossek Zeven; L. LauwersMohr; 1 Febr., G. W J. NakEre'nts; M. E. Rusmanvan Woo ning; A. J. Lammers—van der Manden. BEVALLEN van een dochter: 28 Jan., G. C. van der MaarlRoos; 21 Jan., J. C. de DroogGeerlings. OVERLEDEN: 30 Jan., C. Schraverus, 78 j„ van Nieveltstraat; J. H. de Jongh—Bruins, 87 j., Raamvest; C. K. Göllner, 83 j., Tempe liersstraat; C. de Graaff, 75 j., Hagestraat; F. BackerKlootsema, 85 j., Gasthuisvest; 31 Jan., W. TL HoeksemaHerbers, 53 j„ Leid- seplein; J. H. GoesSnelderwaard, 78 j., 2e Vooruitgangstraat; A. C. Taconis. 60 j., Kle verparkweg; J, Groeneveld—Molleman, 63 j„ Generaal Joubertstraat; H. F. Chr. Koper, 68 j., Archipelstraat. In Bentveldse duinen „Enige weken geleden ontdekte ik in het gebied tussen de Zandvoortse waterlei dingduinen en het wilde nog niet afgeras terde duingebied van Bentveld bij de Zandvoortselaan en achter de Westerduin weg het tracé van de snelweg, die de Wes telijke route zou (mogen we hopen niet: zal) worden. Met ergernis constateerde ik de vernieling van die aardige, kleine bos jes aan gene kant van de Zandvoortselaan en de afbakening van de weg verder naar het Noorden, dwars door de duinen." Aldus een onzer lezers. Bij onderzoek bleek ons, dat hier niet .sprake is van de aanleg van een autosnelweg zo snel gaat dat trouwens in onze omgeving niet maar van een tijdelijke aanvoerweg voor de buizen van de transportleiding van Lek- water welke de Provinciale Waterleiding in samenwerking met de gemeente Amster dam aanlegt van Jutphaas naar Castricum. De toekomstige Westelijke randweg langs Haarlem komt, zoals wij reeds meermalen schreven, langs de Houtvaart (Lorentz- kade) en gaat vandaar op de Willem de Zwijgerlaan in Overveen aan. Deze weg zal dus de Zijlweg en de spoorbaan Haar lemZandvoort kruisen. Intussen kan men het met deze brief schrijver eens zijn, dat wij in deze om geving toch wel scherp moeten waken tegen elke aantasting van het toch niet al te overvloedige natuurschoon. ADVERTENTIE Al brandt het maagzuur nog zo fel, één R I S P - tabletje blust het wel Het revuegezelschap van Berry Kievits en Gerard Walden heeft Dinsdagavond in het Concertgebouw in Haarlem met de op voering van de K.R.O.-revue „Daar zijn we weer" een goede indruk achtergelaten. Het programma van sketches, zang en mu ziek, dat zonder storende hiaten in snel tempo werd afgewerkt, stond grotendeels op goed peil. Van de sketches, waarin voornamelijk Berry Kievits. Gerard Walden, Harry Boda en Harry Woodson optraden, was de zoute loze gooi- en smijt-scène over de politiek wellicht de minst geslaagde. Harry Woodson, die als muzikale clown van weinig originaliteit bliik gaf. boekte als altijd veel succes met zijn dwaze benencaprioléft. Het programma na de pauze, dat verre weg de beste nummers bevatte, werd ge opend met een kosteliik muzikaal toneeltje in een speelgoedwinkel, door Christine Spierenburg. Henk Dorel en het theater orkest van Johnny Ombach^ dat aantoon de, dat het zijn muzikale lusten ook kan botvieren op speelgoedinstrumentjes. In de bloemenscène. waarin men met phosphorescerende verf aardige effecten bereikte, trad onder meer op het danspaar Frances Capy. waarvan de vrouwelijke helft reeds voor de pauze de toeschouwers had doen genieten van de danslust van een tweetal fraaie poppen. Het programma werd met een zotte voor stelling van het circus Kiewaldos besloten. De benen van het mallotige paard, dat in dit circus optreedt, leken verdacht veel op die van Harry Woodson. De frisse en smaakvolle décors en costu mes waren respectievelijk van Tom Man- ders en Coby Stijlen. De vijf Mei-viering in Bloemendaal zal in de verschillende wijken van de gemeente apart worden gevierd, r aar bovendien heeft het Centraal Oranje Comité zich een centrale viering van deze dag gedacht in het Bloe- mendaals Openluchttheater. De opvoering van het stuk „De vorstin des volks" van mr. Jan Derks onder regie van Wim Paauw behandelt de terugkomst van koningin Wil- helmina in Zeeuws-Vlaanderen in 1945. In dit stuk spelen twee hoofdpersonen (de figuur van de vorstin en die van de zwer ver) en verder zijn er enkele bijrollen, die waarschijnlijk voor opvoering in de buiten lucht (het openluchttheater) iets zullen moeten worden omgewerkt. De bedoeling is om op de vijfde Mei een middag- en avondvoorstelling van dit spel te geven en naar gelang der publieke belang stelling in de volgende dagen nog enkele herhalingen. De toegangsprijzen zullen zeer laag wor den gehouden om daarmee een gezin met kinderen in staat te stellen tegen redelijke vergoeding deze centrale vijf Mei-viering mee te maken. In het jaarverslag der Academie voor Voortgezet Economisch Onderwijs te Haar lem over 1953-1954 brengt het bestuur dank aan curatoren voor de steun en de belangstelling, die ook in het verslagjaar van hen werden ondervonden. In plaats van prof. mr. C. W. de Vries, die aftrad als hoogleraar aan de Nederlandse Economi sche Hogeschool te Rotterdam, werd tot lid van het curatorium benoemd prof. dr. C. Bakker, eveneens hoogleraar aan de school. Voorts verklaarde prof. dr. F. de Roos, hoogleraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, zich bereid in het curato rium zitting te nemen. Door het overlijden van dr. A. Dekker, in leven directeur van de H.B.S. a, was een vacature in het bestuur ontstaan; benoemd werd de heer R. Prosée, de nieuwe direc teur van de school. Wegens ziekte was dr. H. Klompmaker verhinderd zijn lessen te geven. In zijn plaats heeft het bestuur bereid gevonden dr. E. H. Waterbolk, leraar in de geschie denis aan het Stedelijk Gymnasium. Aan het einde van het verslagjaar heeft drs. H. H. Ensing zich genoopt gezien zijn werk als docent aan de academie te eindigen. In zijn plaats is met ingang van de nieuwe cursus benoemd drs. I. Leeuwenstein te Amsterdam. Gedurende het cursusjaar werd het on derwijs gevolgd door 57 cursisten en 4 toe hoorders. Eindexamen werd gedaan door elf cursisten; aan vijf werd het diploma uitgereikt, twee trokken zich terug, een is niet opgekomen en het examen werd voort gezet met drie candidatèn. Voor het cursusjaar 1954-'55 staan 76 cursisten en 3 toehoorders ingeschreven, verdeeld over eerste jaar 30, tweede jaar 32 en derde jaar 14. De Cransberg-prijs voor de cursus 1952- '53 werd uitgereikt aan de cursist R. Hore man en voor de cursus 1953-'54 aan de cursist W. Hietbrink. Het gemeenteb°stuur van Heemstede heeft aanbesteed het onderhoud van ge- meemtegebouwen, bruggen, hekken enzo voort in de gemeente gedurende het jaar 1955. Voor zover het het timmerwerk be treft waren zes inschrijvingen binnen ge komen: laagste firma A. van Huissteden voor f6914 en de hoogste firma gebr. Van der Putten voor f 8650. De begroting be droeg f 6395. Voor het onderhoud loodgieterswerk wa ren vier inschrijvingen binnengekomen: laagste F. Vcsse voor f 3225 en hoogste firma Smit f 4300. De begroting vermeldde een bedrag van f 3904. Twee inschrijvingen waren binnen geko men voor het schilderwerk: laagste firma Hendriks voor f 8398 en hoogste firma Pe tri te Heemstede, voor f 9382. De begroting was f 8282. Ampenan, 31 v .Belawan te Singapore. Aard ijk, 31 te Antwerpen. Abbekerk, 2 Tsingtao verwacht. Agamemnon, pass. 31 Ouessant n. Paramaribo. Albireo. 31 v. Buenos Aires n. Gdynia. Alphard, 30 v. Necochea n. Antwerpen. Aludra, 27 te Madras van de rede. Amstelland. 1 te St. Vincent. Artemis, 1 te New York. Alehiba. 2 te Buenos Aires. Alioth. pas. 1 Fern. Noronha n. Antwerpen. Almkerk, 1 te Rotterdam. Amstelstad, 2 te Antwerpen. Annenkerk 1 v. Suez n. Djibouti. Appingedijk, 1 te Buenos Aires. Argos. 1 te Saloniki. Ariadne, 1 te Kopenhagen. Armilla, 2 te Pladju. Adonis. 2 te Curacao. Alcyone, 3 te Rotterdam verwacht. Almdijk, 1 v. Le Havre n. Antwerpen. Arkeldijk, 31 te New Orleans. Aldabi, 2 120 m. NO. Bahia. Alhena. 2 te Hamburg. Alnati, 1 460 m. Z.ZW. Santos. Aitsir, 2 te Buenos Aires. Amsteldiep, 5 New Orleans verwacht. Andijk, 1 v. Rotterdam n. New York. Ar undo. 1 v. Baltimore n. Birkenhead Arnedijk, pass. 2 Vlissingen n. Antwerpen. Averdijk, pass. 2 Vlissingen n. Antwerpen. Boschfontein, 1 te Dar es Salaam. Breda, 31 v. Panamakanaal n. Callao. Blitar. 1 te Amsterdam. Britsum, verm. 1 v. Ciudad Truijillo n. Port au Prince. Bonaire, 1 te Port of Spain. Bali, 1 v. Amsterdam n. Tj. Priok. Beninkust, 2 te Bremen. Boissevain, 31 v. Belawan n. Singapore. Caltex Delft. 1 te Rotterdam. Callisto, verm. 4 of 5 v. Leith n. Rotterdam. Charis. 31 v. Guanta n. Philadelphia. Caltex Leiden, pass. 1 Ouessant n. Rotterdam. Caltex The Hague, pas. 1 Ouessant n. Sidon Caltex Utrecht, pass. 1 Malta n. Sidon. Cislu'a. pass 1 Perim n pezia. Cleodora, 1 v. Townsville n. Balikpapan. Cronenburgh, 31 te Bilbao. Delft, 1 te Talcahuano Diemerdük. 1 te Cristobal. Drente, 1- te Pladju. Duivendrecht, 1 v. Vlissingen n. Hamburg. Duivendijk, 2 te Londen. Kernland, 1 te Amsterdam. Eendracht. 1 te Rotterdam. Esso Amsterdam, pass. 1 Kp. Bon n. Antwerpen F.sso Den Haag, pass. 1 Malta n. Sidon. Eos, pass. 2 Finisterre n. Lissabon. Friesland (SSM), 1 Ouessant gepass. n. A'dam Friesland (krL), 31 te Tj. Priok. Gaasterland, 31 v. Las Paimas n. Amsterdam. Gooiland. 31 te Rio de Janeiro. Gaasterkerk, 4 te Melbourne verwacht. Groote Kerk. 1 v. Amsterdam n. Hamburg. Ganymedes. 2 te Roterdam. Gordias. 1 v. Bremen n. Amsterdam. Hathor, 1 v. Amsterdam n. Middell. Zee. Hecuba, 1 v. Amsterdam n. Hamburg. Hermes, 31 v. Curasao n. Pto Limon. Holland, pass. 1 Mozambique n- Quelimane. Helena. 2 te New York. Haarlem, 1 v. Amsterdam n. Hamburg. Hoogkerk, 2 v. Amsterdam n. Kaapstad. Ivoorkust, paS. 1 Finisterre n. Dakar. Indrapoera, 1 68 m. ZW. Dieddah Jagersfontein. 31 te Kaapstad. Joh. v. Oldenbarnevelt 1 240 m. Z. Padang. Jupiter, pass. 1 Kp. St. Vincent n. R'dam. Katelysia, pass. 31 Malta n. Mena el Ahmadi. Karimun, 1 te Amsterdam. Krebsia, 2 te Eva Perón. Laertes, 29 te Tj. Priok. Lieve Vrouwekerk, 31 v. Port Said n. R'dam. Leopoldskerk, 2 Rotterdam verw. Linge, pass. 1 Kanarische eil. n. Dakar. Lissekerk, pass. 1 Aden n. Dubai. Loppersum, pass. 1 Lands End n Melilla. Laagkerk, 1 v. Genua n. Port Said. Laurenskerk, 2 te Port Said. Lekkerkerk, 2 te Hamburg. Leuvekerk. nacht 1-2 v. Karachi n Bombay. Loenerkerk, 2 v. Rotterdam n. Marseille. Lutterkerk, pass. 1 Vlissingen n. Hamburg. Maasdam. 1 te Havana. Marisa, 1 v. Suez n. Bombay. Marsland. pass. 29 Dover n. Waari. Merwede. 1 v. Galveston n. Brownsville. Murena. 31 v. Niigata n. Hongkong. Madoera. 1 te Damman. Manoeran. 1 150 m. O. Guardafui 11 te Belawan vrewaeht. Mijdrecht, 1 te Sidon. Myonia, 1 v. Balikpapan n. Singapore. Maas, 1 te Antwerpen. Mataram. 1 v. Rotterdam n. Tj. Priok. Mutderkrerk. 1 v. Suez n. Port Said. Molenkerk, 2 te Port Said. Noordam, 1 te New York. Notos. 31 v. Genua n. Rotterdam. Niserstroom. 5 te Las Paimas verw. Nieuw Amsterdam. 30 v. Kingston n. Havana. Overijsel. 1 te Rotterdam. Ovula. 1 te Singapore Oheron, 2 te Maraca'ho. Ootmarsum, pass. 1 Miami n. Savannah. Oranjestad. 1 1050 m. NO. Trinidad. Orion. 2 te Constantza. Peperkust. 1 te Freetown. Pieter S. 31 v. Amsterdam n. Swansea. Poiydorus. pass. 1 Kp. Ko- Vincent n. Port Said Polyphemus. 31 te New York. Prins Fred. W'llem, 2 te Santa Cruz. Prins Joh. Willem Frisö, pass. 2 Gibraltar n Rotterdam. Prins Willem George Fred. pass. 2 Vlissingen n Antwerpen. Prins Alexander. 1 te Haifa. R'ouw, 27 v. Vancouver n. Port Angeles. Radia. 31 te Belawan. Raki. 1 te Suez. Riindam. 1 110 m. Z. Kp. Race n. Cobh. Salland. 1 te Bahia. Sarpedon. 31 v. Kingston n. Le Havre. Stad Rotterdam. 1 v. Triest n. Monrovia. ;'ibaiak, pass. 1 Gibraltar n. Port Said. Singkep, pass. 1 Runsal Jebel n. Port Said. Van haar vijfde jaar af is de 31-jarige Conny Riet uit Zaandam door kinderverlam ming gekluisterd aan haar stoel. Haar armen en benen zijn geheel verlamd. Door ijzeren wilskracht is zij er in geslaagd te schrijven en schilderen met pen of penseel in de mond. Haar schilderstukjes worden door de vereniging Remavos als briefkaart in de handel gebracht. Men ziet haar hier bij haar respect afdwingende bezigheid. De Haarlemse recherche heeft in Rotter dam gehoord de daar door de gemeente politie aangehouden zestigjarige koopman F. W. van G„ die er van verdacht wordt, in de loop van 1954 in Haarlem verschei dene malen zeemleren lappen te hebben gestolen. Bij het verhoor bekende hij, zich op 5 Augustus te hebben schuldig gemaakt aan diefstal van zestien zeemleren lappen uit een winkel aan de Zijlweg. Hetzelfde bekende hij gedaan te hebben op 31 Maart in een winkel in de Anegang en op 21 Juni in een zaak aan de Rijksstraatweg. Zeem leren lappen blijken wel een bijzondere aantrekkingskracht op hem uit te oefenen: hij verklaarde tenminste ook nog bij acht andere winkeliers hetzelfde te hebben ge daan en aan de hand van de verklarin gen van de verdachte zal de politie trach ten de gedupeerden alsnog op te sporen. Er kon geen enkele lap in beslag worden genomen, aangezien Van G„ haar hij zegt, alles aan hem onbekende personen in ver schillende plaatsen heeft verkocht. Tn de bovenzaal van restaurant Brink man aan het Plein worden Donderdag avond de prijzen uitgereikt van de tweede toneelwedstrijd der Amateur Toneel Unie. De verenigingen, die er aan deelnamen, waren PALVÜ te IJmuiden, Jan van Dom melen te Santpoort, Nieuw Leven te Haar lem, De Ramplaanspelers te Overveen, Op Hoop van Zegen te Zandvoort en Wim Hil- dering te Zandvoort. In de worstrokerij van een slagerij in de Zijlstraat in Haarlem is Dinsdagmiddag om half drie brand ontstaan, doordat het neervallend vet van enige worsten, die in de rookoven hingen, op een bik met smeu lende houtrestein viel. De brandweer heeft de vlammen met een handspuit gedoofd: de schade bedraagt ongeveer driehonderd gul den aan verbrande worst. De slager is wel verzekerd, maar niet ten aanzien van de inhoud van het rookhok waarin de brand is ontstaan. Proef stemmen met symbolen v Van onze correspondent in Djakarta) De data voor de verkiezingen in Indo nesië staan nog altijd niet vast, al zit er wel schot in de voorbereidingen. In Ban dung heeft de centrale verkiezingscom missie dezer dagen haar tweede conferentie met afgevaardigden uit de provincies ge houden ter bespreking van de stand van zaken. In Lembang (bij Bandung) is een proefstemming gehouden waarbij de kie zers-analfabeten hun stem uitbrachten door op het stembiljet met een speld het symbool van de partij of candidaat hunner keuze door te prikken. De proef had een goed verloop. De verwachting is dat de verkiezingen in Juli of Augustus zullen worden ge houden, doch als men rekent dat in eer dere voorspellingen vroegere data zijn ge noemd, dan is men daaromtrent niet zo gerust. Minister Yamin heeft het in het begin van 1951 over „verkiezingen in d a t jaar" gehad en de laatste voorspelling noemde Februari 1955. Het zou dus niet zo wonderlijk zijn als ook Augustus 1955 zonder stembus-uitspraak voorbij ging omdat het voorbereidend werk nog niet gereed is. (PIA) De termijn voor de candidaat- stelling voor de volksvertegenwoordiging is met een maand, tot eind Februari, ver lengd, aangezien vele partijen, kies- comité's en organisaties om dezé ver lenging hebben verzocht. Sommelsdijk, 5 te Norfplk verwacht, Sunetta, 1 te Madias Saparoea, 1 te Rotterdam. Sloterdijk, 1 v. Norfolk n. New York. Stad Dordrecht, verm. 2 v. Rotterdam n. Civita Vecchia. Stad Maassluis, 1 v. Rotterdam n. Narvik. Stad Maastricht, 1 v. Rotterdam n. Genua. Stad Viaardingen, verm. 2 v. Rotterdam naar Narvik. Straat Soenda, 2 te East Londen. Saiatiga, 29 te Bombay. Stad Breda, 2 v. Bremen n. Hamburg. Sliedrecht, naoht 2-3 te Mena el Ahmadi verw. SoestdijK, 30 te Belawan. Straat Makassar, 30 te Buenos Aires. Tamo, 1 te Montevideo Teiresias, pas. 31 Malta n. Alexandrië. Toiïimi, 1 v. Port Said n. Gibraltar. Tabian, pass. 1 Perim n. Suez. Temate, 2 te Port Said verwacht. Teucer, 31 te Penang. Tarakan, 1 v. Djeddah n. Belawan. 'i'elamon, 1 te Port au Prince. Titus, 1 v. Algiers n. Lissabon. Tomori, 4 Marseille vei wacht. Utrecht, 31 v. Suez n. Aden. Van Linschoten, 1 te Bordeaux. Van Noord. 1 v. Rotterdam n. Zee. Willemstad, 31 720 m. ZW. Azoren. Wonogiri, 1 v. Le Havre te Rotterdam. W. Alton Jones, pass. 1 Khoryamoryabaai n. Mena el Ahmadi. Waal, 1 v. Lissabon n. Rotterdam. Willemstad, 1 430 m. W.ZW. Fayal. Westertoren, 2 te Durban. IJsel, 2 te Amsterdam. Zeeland (SSM), 1 te Kopenhagen. Zuiderkruis. 1 630 m. ZO. Kp. Paimas. Zijpenberg, 2 te Gravesend. Zaan, 1 te Setubal. KLEINE VAART Aco, 1 v. Swansea te Amsterdam verwacht. Algarve, verm. 1 v. Dublin n. Swansea. Att S, 1 v. Antwerpen n. Boston L. Alcetas. 30 v. Malaga n Cadiz. Atlantis. 31 v. Viaardingen te Rotterdam. Aldo, 31 v. IJmuiden te Zaandam. Amigo, pass. 31 Brunsbüttel n. Goole. Appingedam, verm. 2 v. Shoreham n. Rotterdam Atnoudspolder, 1 v. Rotterdam te Lissabon. Audacia. 31 v. Gothenburg te Londen. Anna Sylvia, 31 v. Vlissingen n. Cardiff. Actinia, 31 v. Great Yarmouth n. Anvi terpen. Advent. 31 v. Grangemouth n. Newburgr». Brem, 31 v. Oporto te Antwerpen. Batavier I pas. 1 Kp. Finisterre n. Casablanca. Betty Anne S, 2 v. Swansea te Rotterdam. Bill S verm. 2 v. Bremen n. Waterford. Bab T, 31 v. Gyon n. Bayonne Betty, 31 lv. Brunsbüttel n. Bremen. Barracuda, 1 v. Kingslynn te Roterdam. Birmingham, 31 v. Harlingen te Leith. Cormoran. 31 v. Rotterdam te Kingslynn. Continental, 31 v. Stockton on Tees te Hull. Dollard, 31 Brunsbüttel n. Rotterdam. Driebergen, 1 v. Belfast te Swansea. Da Costa, 1 v. Strood e Vlissingen. Deni, pas. 1 Vlissingen Dombungh, 31 v. Rotterdam te Casablanca. Erasmus. 31 v. Assens te Gothenburg. Elsenburgh, 31 v. Rotterdam n. Casablanca. Escaut, 1 v. Amsterdam te Rotterdam. Export II, 1 v. Rotterdam n. Londen. Evertsen. 31 v. Amsterdam te IJmuiden. El bergen, 1 v. Londen te Santander verw. Eilewoutsdijk, 1 v. Garston te Larne. Ferocia, 31 v. Leith te Aberdeen. Fiducia, 2 v. Boston L. te Maassluis verw. Flevo (KNSM), 31 v. Kopenhagen te Amsterdam Globe, 1 v. Strood te Rotterdam. Gratia, 31 v. Zaandam n. Malmö. Gerrie S. 1 v. Caen te Belfast verw Gre, pass. 31 Vlissingen n. Londen. Hondsbosch. 7 v. Amsterdam te Rotterdam, Hast 1, verm. 1 v. Swansea n. Le Treport. Hast V, verm. 1 v. Torquay n. Guernsey. Heemraadsingel. 31 v. Larne n Garston. Hini, 31 v. Amsterdam te Zaandam. Haaksbergen, 31 v. Ponza te Westonpoint. Harold. 31 v Moltustrand n. Sandefjord. Ida Pieter, 1 v. Poortershaven n. Milfordhaven Ilias, 30 v Malta te Tel Aviv. Joost, 31 v. Reqpejada te Antwerpen. Jonex I, pass. 1 Vlissingen n. Antw. Julia Mary, pass. 1 Vlissingen n. Antwerpen. June, 1 v. Par te Amstredam. Koninghaven, 31 v. Safi voor P. Lyautey. Kortenaer, 31 v. Portsmouth n. Roscoff. Lea, 31 v. Amsterdam n. Utrecht. Lauwers, 1 v. Amsterdam n. Harlingen. Larix. 29 v. Bordeaux n. Hull. Liberté, 31 v. Belfast n. Swansea. Ingeborg, 1 v. Londen te Zwiindrecht verw Leny, 31 v. Portsmouth te Roscoff. Leendert b. verm. 1 v. Stockholm n. Stanlow. Midslond. 31 v. Rotterdam te Grangemouth. Marcella, 1 v Stockholm n. Malmö. Mare Liberum. pass. 1 Vlissingen n. Antw. Muphrid N. 1 v. Kingslynn te Loriënt Mariscal I.opez. 31 60 m. ZW. Ouessant. Mvfem, 31 v. Gefle n. Stockholm Mvoelis. 1 v. Aalborg te Rotterdam verw. Mypuek, verm. 1 v. Antwerpen n Gothenburg. Markab. 31 v. Oscarshamn te Gent. Merwehaven. pass. 1 Ouessant n. Casablanca. May. 31 v. Rotterdam n. Avonmouth. Merak. 31 v. Bayonne te Rotterdam. Meres N. 31 v. Rotterdam n. Oporto. Muphrid N. 31 v. Kingslynn te Loriënt verw. Noorderhaven, 31 v. Dungaran te Swansea. Nassauhaven. 31 v. Rotterdam te Malmö. Noorderlicht, verm. 1 v. Roterdam n. -e Havre en Duinkerken. Neeit.ie b. verm. 1 v. Newport n. Le Havre. Noorderhaven, 31 v. Swansea n. Cork. Oosterdok. 31 v. Miadlesbro n. Nykobing. Oliviei van Noort, 31 v. Guernsey te Antw. Oosterburgh, 31 v Oscarshamn n. Rotterdam. Philetas, 29 v. Tanger n. Oran. Plato, 30 v. Gothenburg n. Amsterdam. Pavo, 28 v. Goole n. Bilbao. Ponza, 31 te Garston. Prinsengracht. 1 v. Dover te Rotterdam. Realta. 1 v. Rotterdam te Kopenhagen. Rijnhaven, pass. 1 Kp. St. Vincent n. P. Lyautey Rita. 1 v. Uddevalla te Amsterdam. Ruby, 31 v. Londen n. Rotterdam. Rapid, 1 v. Parijs n. Rotterdam. Setas, 31 v. Ngwry n. Barry. Sambre, 31 v. Rotterdam n. Parijs. Spirit, 1 v. Amsterdam te Rotterdam. Strijpe. 31 v. Rotterdam n. Hamburg. Silvaplana, 31 v. Kopenhagen n. Rotterdam. Sirius, 31 v. Duinkerken te Londen. Soemba, 1 v. Rotterdam te Drogheda. Stella Maris, 1 v. Londen te Selzaete verw. Swift, 31 v. Rouaan n. Parijs. Taurus. 1 v. Duinkerken te Rotterdam. Tinda, 31 v. Rotterdam n. Londen. Texelstroom, l v. Liverpool te Amsterdam. Taormina. 1 v. Par te Amsterdam. Triton, 31 v. Skagen n. Londen. Terschelling, pass. 31 Vlissingen n. Cork. Tinda, pass. 31 Vlissingen n. Antw. Theano, 31 v. Rotterdam te Dublin verw. Trito, 31 v. Dublin n. Rotterdam. Urmajo, 31 v. Ipswich te Newcastle. Viking, verm. 1 v. Liverpool n. Rotterdam. Volharding. 2 v Triest te Burriana verw Venus 3! v Mlddiesboro n. Norwich. Vechtstroom, 31 v. Grangemouth te Amsterdam Veenenburgh 31 v. Rotterdam n. Middlesbro. Westersingel, 31 v. Pasa.tes n. Riba de Sella. Wickenburgh. 31 v. Duinkerken n. Londen. Wiebold Bohmer. verm. 2 v. Rotterdam n. Algiers Zwaantietia, 31 Kiel Holtenau gepass. n. R'dam Zwerver, 31 v. Rotterdam te Londen.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 9