AGEN ¥©LfiC ROOKWORST Afslag Kip Bedrijfsauto-RAI weerspiegelt de betekenis van het wegvervoer A. OUDEJANS KAMSTEEG'S AUTOMOBIELBEDRIJF N.V. tijdstempelklok R.A.I. STAND 47 EXPOSEERT Nieuwe stadsbus voor Haarlem FINANCIERING van LUXE- en VRACHTAUTO's, Motor-wegverkeer gaat gebukt onder te zware lasten R.A.I.- voorzitter lucht zijn hart Heemstede Scholenbouwprogram voor 1955 loM 1) IETS Plaats een GROENTJE GEERLING HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSGHE COURANT 3 t/m 12 Febr. 1955 BESTELWAGENS, OPEN EN GESLOTEN KOMBI- EN STATIONCARS VOLKSWAGEN KLEINBUS R.A.I. Stand 161 Financieringskantoor HOFGEEST AUTO-FINANCIERING FaC.BOOY&ZN C. Rasnoort prinsesselaan 29 - haarlem H.A.T. speelde Nesna's „De Gouden kooi" In de toekomst bij elke LO-inrichting een kleuterschool Haarlemse Doopsgezinden zingen in Amsterdam INTERNATIONAL J^lujuit ivoorraad Jeverbaar, mefben zinemotor ^vanaf** t f'l f.800 met.LRG.motor- vanafj. K M fl13.350\ 'met dieselmotor' vanaf m m m w f *15.800, Automobiel bedrijf Dealer voor Haarlem en omstreken Natuurlijk weer by acht en dertig JULIANALAAN 295 - TELEFOON 11781 - HAARLEM pONDERDAG 3 FEBRUARI 1955 Alle inlichtingen worden U op de stand gaarne verstrekt door: OFF. DEALER: Hoofdkantoor: Meerviietslr.36A, Velsen Tel. 4210 - K 2550 Het aangewezen adres voor Termijnen: 12—24 of 36 maanden Geheimhouding verzekerd Ftfne gekookte f 1.25 per y2 kilo Fijne Haagse Leverworst f 0.20 per 100 gr. Fijne Hams f 0.50 per 100 gr. Doorregen Runderlappen f 1.70 per y2 kilo. Schouder Carbonade f 1.80 peri<4 kilo BARREVOETESTR. 17 Telefoon 11489 Ter overname gevraagd: Dit is de nieuwe stadsbus, die over enkele maanden in Haarlem zal gaan rijden. De foto is genomen in Utrecht, waar er reeds een aantal in gebruik is. De Haarlemmers kunnen op de RAI een exemplaar van de nieuwe stadsbus zien, die over een paar maanden door Haarlem zal gaan rijden. Het is een -Holland Coach" van Verheul-Leyland, waarvan de NZHVM er 55 heeft be steld. Zodra men klaar is met de 50 voor Utrecht de geëxposeerde bus is er één van gaat men, waarschijn lijk in Maart, beginnen aan de serie voor Haarlem. De nieuwe bus, die 62 passagiers kan vervoeren, is kleiner dan de thans ge bruikte Crossley's en beter geschikt voor de nauwe straten in de binnen, stad. De ervaringen, die men er mee in Utrecht heeft opgedaan, zyn bizonder gunstig. Zij rijden zeer soepel dank zij een speciale versnellingsbak. Het voor de passagiers vaak zo onaangename in houden tijdens het overschakelen komt bij deze bussen niet voor. De zescylinder Dieselmotor van 90 pk. bevindt zich onder de vloer in het chassis. Of juister gezegd: in het onderframe, want deze bussen hebben een meedragende carrosserie, die een deel van de krachten opneemt welke bij conventionele constructies geheel door het chassis moeten worden opge nomen. Jn Utrecht zijn niet alleen de pas sagiers, maar ook de chauffeurs opge togen over deze bussen. Een koppeling pedaal ontbreekt omdat zijn taak door een automatisch werkend mechanisme is overgenomen. De versnelHngsbak is half-automatisch. Het enige wat de chauffeur helemaal zelf moet doen is sturen. voor bedrijf van pl.m. 20 man. Brieven no. 8174. alweer Malse Soep-braadkippen afgehaald aan de winkel 1-25 p. p. Prachtig Kippenpoulet afgehaald aan de winkel 1.75 p. p. Mooie 2 pers. Kuikens p. stuk f 2 en f 2.50 Grote malse Braadkippen 4.per stuk Prachtige verse Duinkonijnen vanaf J2tot 3.— p. stuk draglines, landbouwwerktuigen enz. Vlotte en discrete afwikkeling. w ""«CVVI l Telefoon 18699 DË TENTOONSTELLING van bedrijfsauto's, die minister Algera hedenmid dag jn het R.A.I.-gebouw te Amsterdam heeft geopend, is een weerspiegeling van de grote betekenis van het wegvervoer met autobussen en bedrijfsauto's. Men mag aannemen dat in ons land rond 100.000 bedrijfsauto's rijden, waarbij de ongeveer 4.000 opleggers en de bijna 13,000 aanhangwagens niet mee gerekend zijn. Het totale laadvermogen van dit indrukwekkend aantal voer tuigen kan men op 275.000 ton stellen. En om nu nog even bij de cijfers te blijven -, volgens de meest recente gegevens neemt het wegvervoer ruim 46 percent van het totale binnenlandse interlocale goederenvervoer voor zijn reke ning tegen 39 percent van de binnenvaart en 15 percent van de spoorwegen. Deze vooral de laatste jaren zeer snel toenemende uitbreiding van het wegver keer wordt op de voet gevolgd door de R.A.I.-tentoonstellingen. Vóór de oorlog bood het R.A.I.-gebouw voldoende ruimte om een expositie zowel van personenauto's als bedrijfsauto's en motorfietsen te her bergen. Thans is men ertoe moeten over gaan, deze gecombineerde tentoonstelling in drieën te splitsen en bovendien de expositieruimte van 12.000 vierkante me ter met 8.000 uit te breiden. En nog komt men plaats tekort! Het is dan ook een onmogelijkheid in een kort bestek als dit een ook maar enigszins volledig overzicht te geven van hetgeene er op deze bedrijfsauto-R.A.I. te aanschouwen is. Er worden niet minder dan 68 merken bedrijfsauto's, chassis, aan hangwagens en opleggers tentoongesteld en wel 18 Engelse, 17 West-Duitse, 12 Amerikaanse, 10 Nederlandse, 4 Franse, 2 Oost-Duitse, 2 Zweedse, 1 Italiaans, 1 Oostenrijks en 1 Zwitsers merk. Het op vallendst zijn uiteraard de autobussen, niet alleen door hun omvang, maar ook door hun steeds sierlijker wordend uiter lijk en door de fraaie interieurs. Er staat bijvoorbeeld een toerbus met een wel voorziene bar, een ijskast, een toilet met stromend water, vaste wastafel en elec- trisch scheeapparaat ten dienste van de mannelijke passagiers. Een „huis"-telefoon ontbreekt evenmin. De grootste bus is die voor het Gemeente Vervoerbedrijf te Am sterdam, die plaats biedt aan 97 personen. Voor vervoer op de spitsuren is er een speciale bus met veel staanplaatsen, die 95 passagiers kan herbergen. Er staat ook een Duitse bus met een carrosserie die aan de achterkant aan een tram doet denken. Deze wagen heeft namelijk een ruim ach- terbalcon met brede deuren. De benzinemotor heeft voor autobussen vrijwel afgedaan en is verdrongen door de Diesel, die in de meeste gevallen een „horizontale" constructie heeft gekregen en daardoor onder de vloer weggestopt kan worden, hetgeene veel ruimte be spaart. Een voor de technici interessant nieuw tje is een Engelse kleppenloze driecylinder tweetact Dieselmotor van speciale con structie, waarvan de détails in een be wegend opengesneden model worden ge openbaard. De sterkste motor op deze R.A.I. is een imposante 12-cylinder lucht- gekoelde viertact Diesel van 265 paarde- kracht, die voor militaire doeleinden is bestemd. Dit laatste geldt ook voor de zwaarste bedrijfsauto een trekkerchas- sis die ruim 15 ton weegt en ruim 3 meter breed is. De wielen van deze kolos hebben een middellijn van bijna ander halve meter. Hij is niet eens de duurste wagen van de tentoonstelling; dat is een drie-assig gevaarte met een kantelbare laadbak, dat men zich voor 83.000 gulden kan aanschaffen. Wil men het wat goedkoper: er is een ruim assortiment kleintjes, in Amerika Stationcars en in Nederland combinatie wagens geheten, die zowel voor personen- als voor vrachtvervoer gebruikt kunnen worden. De Dieselmotor heeft althans voor be- ADVERTENTIE drijfsauto's, de benzinemotor vrijwel ver drongen. Maar er is voor de benzine krachtbron nog hoop. In Amerika draaien er al tienduizenden op propaangas, dat men daar dan ook bij de tankstations langs de wegen kan krijgen. Het nieuwtje begint hier ook opgang te maken, want op een vijftal stands kan men vrachtauto's aan treffen die voor het gebruik van propaan gas zijn ingericht. Enige firma's leveren reeds de vereiste „ombouw"-installaties en ook ruilmotoren, speciaal ingesteld op de nieuwe brandstof, welke ook in ons land reeds bij een aantal tankstations verkrijg baar is. Ook op deze R.A.I. exposeren weer on geveer honderd importeurs, handelaren en fabrikanten honderd-en-een artikelen die bij een auto behoren. Op hun stands zijn talloze practische onderdelen en gereed schappen te vinden, zoals bijvoorbeeld een koevoet-op-wieltjes, die het monteren van zware wielen vergemakkelijkt, een ketel tje, dat met samengeperste lucht kan wor den gevuld om onderweg een slap gewor den band weer op spanning te brengen, en autoborstels die de eigenschap hebben het stof dat men ermee van de bekleding borstelt, op te nemen. „Nederlands Paviljoen" Een interessant deel van deze R.A.I.- ten toonstelling is het „Nederlands Pavil joen" of voluit „Paviljoen van de Neder landse Toeleveringsbedrijven voor de Automobielbi^anche". Ruim vijftig expo santen van in ons land gefabriceerde auto onderdelen, toebehoren en halffabrikaten geven een overzicht van hetgeen de Ne derlandse industrie op dit gebied pres teert. Ruim 25 leveranciers van grondstof fen, halffabrikaten en auto-onderdelen aan een Nederlands assemblagebedrijf hebben in dit paviljoen een collectieve stand. Menigeen zal hier tot de verrassende ontdekking komen dat de auto, waarin hij rijdt, voor een deel van Nederlands fabri kaat is! De toerbussen worden steeds comfortabelerHier ziet men een bus-steward in zijn bus-bar, die voorzien is van een koffiezetmachine en een ijskast. Deze bus heeft bovendien een „huis"-telefoon, een toilet met wastafel en een electrisch scheer-apparaat. In navolging van Amerika worden ook reeds hier te lande vrachtauto's uitgerust met een propaangas-installatie, die de brandstof voor de motor levert. „Het Nederlandse bedrijfsautopark is een uitermate belangrijk instrument in onze samenleving en het is van het allergrootste belang, dat dit instrument op de meest efficiënte wijze wordt gehanteerd. De kosten, welke op het wegverkeer drukken, zijn terug te vinden in de prijzen van schier alle goederen. Het is derhalve een natio naal belang, dat deze vervoerskosten zo laag mogelijk gehouden worden en dat alles zal worden gedaan teneinde een efficiënte ontwikkeling van dit vervoer te bevor deren en alles zal worden nagelaten wat deze ontwikkeling belemmeren zou. Een dergelijke situatie is echter helaas nog niet aanwezig". Dit zei hedenmiddag de algemeen voor zitter van de R.A.I., de heer E. F. Eriks son, in een toespraak bij de opening van de tentoonstelling van bedrijfsauto's. Hij verklaarde dat het motor-wegverkeer niet alleen het wegennet ten volle betaalt; maar bovendien nog honderden millioenen gul dens in de schatkist moet laten vloeien. De zeer hoge lasten op het motorwegver- keer zouden zijns inziens aanzienlijk ver laagd kunnen worden zonder dat het tem po en de omvang van de uitbreiding en verbetering van het wegennet verminderd behoefden te worden. Er mag stellig niet worden gezegd dat ons wegennet slecht is, aldus de heer Eriksson, het tegendeel is eerder het geval. Maar in plaats van vooruit te lopen op de ontwikkeling van het wegverkeer blijven wegenbouw en wegverbetering daarbij achter. Een verkeersnet, passend bij de omvang van het wagenpark, zal de ver keersveiligheid ten goede komen. Alarmerende publicaties welke onlangs de- indruk maakten dat vooral de vracht auto's een gevaar op de weg betekenen, noemde de voorzitter sterk overdreven. Onvoldóende veiligheid van motorvoertui gen is vrijwel steeds een gevolg van on voldoende onderhoud en zo goed als nooit van fabricagefouten. Voor het goede on derhoud zijn in de eerste plaats de auto bedrijven aangewezen, maar deze hebben voortdurend te kampen met gebrek aan goede arbeidskrachten. Voor een niet ge ring deel is dit een gevolg van de wette lijke voorschriften inzake de collectieve arbeidscontracten, waardoor goede vak lieden worden „weggezogen" naar andere bedrijven welke een beter loon mogen be talen. Na aldus zijn hart gelucht te hebben verzocht de heer Eriksson de minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. Algera, de tentoonstelling officieel te openen. Ministerieel vermaan aan ondernemers De minister wilde de stelling, dat onge lukken ten gevolge van technische fouten vrijwel niet voorkomen, gaarne tot de Hans Nesna is waarschijnlijk op weg één d'er dtoor amateurs meest gespeelde Nederlandse toneelschrijvers te worden. Niet ten onrechte overigens, want zonder nu bepaald tot opvallende artistieke presta ties te geraken, demonstreerft hii toch een onmiskenbaar gevoel voor de juiste ver houding tussen ernst en luim. Hierdoor vormen zijn stukken voor dilettanten dankbare s peelob jee ten, waartoe zonder twijfel ook het toneelspel „De Gouden Kooi" behoort. Jaap van. Tricht, een gefortuneerd za kenman van rijpere leeftijd, is door een auto-ongeluk in contact gekomen met Trees, een meisje van eenvoudige afkomst, welke korte kennismaking tot een geluk kig huwelijk leidt. Voordien was Trees verloofd met Willem, een jonge zeeman, die haar op zekere avond komt verwijten dat zij de oudere Jaap alleen om zijn geld de voorkeur gaf en zich daardoor vrijwillig in een gouden kooi heeft opgesloten. Door zijn onverwachte thuiskomst is Jaap van dit samenzijn getuige, hetgene voor hem voldoende reden vormt de liefde van zijn echtgenote ernstig in twijfel te trekken. Deze slaig treft hem duibbel, omdat hij zich voor Trees zulke grote uitgaven heeft ver oorloofd, dat zijn budget volkomen uit het evenwicht is geraakt, hetgeen uiteraard bovendien de grootste moeilijkheden met zijn compagnon veroorzaakt. Maar dit is evens voor Trees de gelegenheid haar lief de voor Jaap te bewijzen; zij maakt alle kostbare geschenken weer te geide, zodat hij uit de opbrengst daarvan zijn zorgen het hoofd kan bieden en haar aan het slot dan ook gaarne zijn ongelijk bekent. Om het geheel niet al te somber te ma ken, heeft de auteur ook de familie van Trees ten tonele gevoerd, die zich in het huis van de rijke schoonzoon gedraagt als een kat in een vreemd pakhuis en aldus een gerede aanleiding vormt voor menig spontaan lachsalvo in de zaal. De R.K. gemengde toneelvereniging „Heemsteeds Amateur Toneel", die Woens- zijne maken, mits zij aldus wordt gewij zigd dat ongelukken ten gevolge van tech nische fouten niet meer behoeven voor te komen. Indien alle auto's zo per fect in orde waren als de auto's op de R.A.I., dan zou men het voertuig als oor zaak van verkeersongevallen kunnen uit schakelen. Maar zover is het helaas niet, zei minister Algera, die van mening was dat de alarmerende publicaties, waarvan de voorzitter gewag had gemaakt, mis schien overdreven, maar niet van iedere grond ontbloot waren. Ten bewijze daarvan onthulde de bewindsman, dat van de vrachtauto's, waarvoor in 1952 en 1953 een kente kenbewijs werd aangevraagd, meer dan de helft moest worden afgekeurd. Er is echter een kentering ten goede te bespeuren en wellicht zal deze zich voort zetten naarmate de uitgifte van kentekens voor vrachtauto's zijn voltooiing nadert. De minister wilde echter een waarschu wend woord laten horen tegen een neiging, die wellicht bij de ondernemers zou kun nen ontstaan, dat, wanneer eenmaal een auto is goedgekeurd, daarna het onder houd voorlopig wel even achterwege kan blijven. Hij deed een ernstig beroep op alle ondernemers om niet alleen uit welbegre pen eigenbelang, maar ook als gebruikers van de weg, op wie een grote verantwoor delijkheid rust, bij voortduring alle aan dacht te schenken aan de noodzaak van een regelmatig deskundig onderhoud, van een tijdige vervanging van onderdelen en, zo nodig, van algehele vernieuwing van het materieel. dagavond dit toneelspel in het Minerva- Theater voor het voetlicht bracht, heeft onder regie van de heer J. J. Schelvis de intenties van de schrijver in de juiste ver houdingen weergegeven. Er waren goede rollen van Corrie Meijboom als Trees, J. Schelvis als Jaap en N. Martin als Wil lem, van wie vooral de eerste een natuur lijke en zuivere toon wist te treffen. Het komische element werd opgebracht dioor een kostelijk getypeerde twistzieke tante van mevrouw T. van Wees-Weijers en haar gelaten echtgenoot, eveneens een prettig gespeelde rol van J. van der Veldt. Mej. T. Schelvis als het pittige Stiertje be tekent voor HAT in de naaste toekomst een talentvolle jonge .kracht. Een gedis tingeerde compagnon van B. van der Ham en een spontane zeeman van N. Martin voltooiden met J. de Wees en de dames Groteganseij de bezetting, dlie aan het slot een langdurig applaus in ontvangst mocht nemen. Misschien mag dan tot besluit nog even op het hinderlijk verzuim worden gewe zen, dat bestond uit het weglaten van stopstukken in het derde bedrijf. Telkens wanneer een deur geopend werd, zag men de spelers daardoor buiten de coulissen met een boekje in de hand het wachtwoord verbeiden of ijlings wegduiken, hetgeen helaas die illusie niet bevorderde. J. v. D. In de loop van dit jaar zullen B. en W. voorstellen indienen tot de bouw, respectie velijk uitbreiding van een groot aantal scholen in Haarlem. Deze plannen betreffen de bouw van twee kleuterscholen, in Delft- wijk-Zuid en aan de Rembangstraat, twee GLO-scholen van zeven klassen en een gymnastieklokaal eveneens in Delftwijk, een gymlokaal en een schoolzaal bij de Van Zeggelenschool I en II, en een gymnastiek zaal bij de Jan Gijzenschool. Eveneens wil men bij de Jan Gijzenvaart een twaalfklas- sige openbare mulo laten verrijzen, alsmede 16 houten lokalen voor de huisvesting van L.O.-scholen met ingang van de cursus 1955-'56, Met goedkeuring van de raad zal ook begonnen worden aan het vierde ge deelte van het Coornhertlyceum en krijgt Delftwijk bovendien nog een N.H.-school voor gewoon lager onderwijs en een protes tants-christelijke ulo met eigen gymnastiek lokaal. Oolc de Dominicus Saviosehool zal een turnzaal krijgen. Het R.K. onderwijs tenslotte krijgt uitbreiding in de vorm van een nieuwe zevenklassige LO-school aan de Richard Holkade en aanbouw van twee lo kalen aan de R.K.-school aan de Velser- straat 17. In hun toelichting merken B. en W. op, dat de nieuwe woonwijken niet direct vol doende permanente schoolruimte beschik baar zullen krijgen; vandaar de voorziening met tijdelijke houten lokalen. Verruiming van het bouwvolume (dat geringer is dan in 1954) is wegens de spanningen op de ar beidsmarkt in de bouwvakken niet te ver wachten. Men wil ernaar streven in de toe komst, zo nodig en mogelijk, bij elke GLO- school een kleuterschool te stichten. Zolang nog niet alle vierjarige kleuterschool-,kan didaten" geplaatst kunnen worden, is ver laging der toelatingsleeftijd voor deze scho len zinloos. Het eerst komen voor een kleuterschool in aanmerking de Brederodestraat, Delft- wijk-Zuid, de Bandoengstraat en Oost (na bij Van Zeggelenplein) Als tweede gedeelte van de viering van het zestigjarig bestaan zal het Doopsgezind Zangkoor een concert geven te Amsterdam in de Bachzaal. Medewerking verlenen het Amsterdams Vrouwenkoor en de Koorver eniging Euterpe, die beide eveneens onder leiding staan van Hans de Jong. Als solisten zijn geëngageerd de sopranen M. Jesse en Tilly Hammelburg, de alten Aafje Heynis en Bep van Leuven en de tenor Joop Haagen. De orgelbegeleiding is toevertrouwd aan Jac. Kort. Voor de pauze zullen o.a. werken van Sweelinek en Mendelssohn worden uitge voerd en na de rustpoos zullen operafrag menten van Donizetti, Verdi en Mascagni ten gehore worden gebracht. De uitvoering is bepaald op 26 Februari. placrh een Voor fouten in telefonisch opgegeven advertenties kan nen wfl geen verantwoorde lijkheid aanvaarden. De Administratie GEBOUWD ZOALS SLECHTS BEPROEFD ZOALS SLECHTS KWAUTEIIZOALS SLECHTS ZE f KAN] BOUWEN DIE KAN GEVEN K IJ K Daar komt alweer veen nieuwe Overal verschijnen zij /neér j^n uneer op'de wegeniOude~beJ kenden,'*-maar 'dan in de*modernsie uitvoering II Voor de vakman Js INTERNATIONAL een begrip.-^efer kan niet,en toch "goedkoopGoedkoper dan'Urdenkt Neem bijvoorbeeld de,serie\160 met de bekende 6-cyfinder] kopklepmotor van108 pk. draagvermogen van 6.000 tot 6.500 kg en treingewichten tot 18 ton Vele.voor 4J interessante gegevens worden Ugaarne verstrekt'door: Haarlem - Telefoon 15921 -21912 In 't midden van de Kleine Houtstraat, nummer TELEFOON 10296

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 11