Volgens B. en W. geen onrustbare stijging van verkeersongelukken Aandrang tot herziening stroomcontract met gemeente Haarlem Inter scholair Jeugdtournooi Heemsteedse raad behandelt begroting Adres van grootverbruikers om de tariefsverlaging Amsterdamse Beurs Bluemendaal Opmerkingen en suggesties Licht in gouddiefstal hij KLM in Londen DONDERDAG 3 FEBRUARI 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMS£HE COURANT 12 Tamelijk zwevend Tien jaar later Geen verrassing Beantwoording V oorlichtingsavond ministerie van Oorlog Huwelijkszwendelaar veroordeeld Medeplichtige die duizend pond ontving, geeft zich aan Massakamp biljarten in Heemstede Brandje in Diaconessenhuis Vanmorgen is de Heemsteedse gemeente raad in een rustig-opgewekte stemming begonnen met de behandeling van de ont- werp-gemeentebegroting voor dit jaar. Begroting die, zoals wij reeds schreven, een weerspiegeling vormt van de gunstige en gezonde financiële toestand der ge meente: geen beroepen op de reserves. Zoals elk jaar beschouwde de voorzitter van de K.V.P.-fractie, de heer Verhoe- v e n. de gemeentelijke situatie tegen een breder achtergrond. Deze keer was hij kort over de algemene, immers rooskleurige economische toestand. Hij releveerde in zonderheid de moeilijkheden bij de tewerk stelling van oudere arbeidskrachten, waar bij hij het betreurde, dat de regering de stichting „Het leven beeint bij veertig" niet erkende als arbeidsbemiddelend or gaan. Daarnaast wees hij op de kwade gevolgen van het wegzuigen van bekwame ambtenaren door particuliere, beter be talende bedrijven. De gemeente betrachte daarom spoed met het aanbrengen van ver beteringen in de salariëring. Een en ander gaf hem aanleiding te waarschuwen tegen een te zware belasting van de gewone dienst. Heemstede heeft overigens ruim schoots deel gehad aan het gunstig econo misch getij, al is het directe contact met de a'oetnene conjunctuur beperkt, gevolg van het onthreken van een eigen belasting gebied. Bovendien bestaan er grote on zekerheden ten aanzien van de comDensa- ties welke voor bijvoorbeeld de derving der schoolgelden gegeven zullen worden. De met name door Haarlem gevoerde onderwijspolitiek ten aanzien van het mid delbaar onderwijs werd door de heer Ver hoeven niet bewonderd: die lijkt op afper sing van de buurgemeenten. Voorts waarschuwde spreker tegen een teveel aan kapitaalsuitgaven: in dat oozicht was hem de schrik om het hart geslagen. Als voorbeeld noemde hij de zwemvijvers, die hij van beperkte betekenis achtte door de nabijheid van Zandvoort. In het lijstje van de desiderata wilde hij dan ook een rangorde van nood en nut brengen. Sober heid en gematigde voortvarendheid beval hij aan, „te meer nu in 1956 toch geen ge meenteraadsverkiezingen worden gehou den, zodat niemand haast behoeft te ma ken om zijn naam aan een of ander voor stel te verbinden" (hilariteit). Over de woningbouw merkte spreker op, dat hij wel de indruk had, dat andere ge meenten door steeds oo de grote trom te slaan meer aan extra bouwvolume incas seerden. Bij dat alles moet men bedenken, dat Heemstede nooit meer dan 35.000 in woners zal tellen, zodat hij waarschuwde tegen grootscheepse allures. Smalle lanen, zoals nog onlangs (men zie ons blad van Vrijdag j.l. - red.) voor de raad was be toogd, vond hij verfoeilijk. Bii zijn beschouwingen over de bedrüfs- winsten trok de heer Verhoeven van leer tegen de grote werkelüke bedrijfswinsten en de krapne geraamde ontvangsten. Hij wilde inzonderheid, dat de industriële ver bruikers niet langer knollen voor citroe nen zullen worden verkocht. Verleden jaar stond al een post voor de verlaging van het grootverbruikerstarief oo de begroting: daarvan is nog niet? gekomen. Naar aanleiding h'ervan bepleitte de hper Verhoeven in scherpe termen een herzie ning van het stroomleveringscontract met Haarlem. „We zün niet aan Haarlem is dat op andere eeh'eden zo coolant? ge bonden." zei spreker, die eron wees. dat men ook van het P.E.N. stroom kan betrek ken. De heer Verhoeven sloot zmh aan bij de herhaaldelijk door dé heer Reiinders (Arb.) beoleite herziening van de algemene po litieverordening en wilde ook een herzie ning van het ambtenarenreglement. Tenslotte vroeg de heer Verhoeven soe pele toepassing van de bebouwingsvoor- sehriften voor de landgoederen en buiten plaatsen, vooral wanneer die bebouwingen niet van de weg af zichtbaar zijn. Na de met Latijnse en Franse citaten doorspekte beschouwing van de heer Ver hoeven. vo1gd<= die van de heer Zeel en- berg (V.V.D.l. die de financiële verhou ding tussen rijk en gemeenten toch nog altijd tamelijk zwevend noemde, hetgeen ook tot uiting komt in de onzekerheid over de vergoeding van de politiekosten en de compensatie der schoolgelden. Al deze on zekerheden manen tot voorzichtigheid. Spreker vroeg voorts aandacht voor de gewiizigde verhouding tussen locaal en interlocaal verkeer, waardoor de lasten van de gemeente (in casu het onderhoud der wegen) onevenredig zijn verzwaard. Ten aanzien van de woningbouw merkte de heer Zeelenberg op, dat de toelichting van architect Stevens wel duideliik heeft gemaakt, dat we ook od dit gebied voor veranderende opvattingen staan. Natuur lijk liet de heer Zeelenberg weer zijn pre ferentie voor hoogbouw horen pn voorts informeerde hij naar de mogelijkheid van de realisering van het uitbreidingsplan voor De Glip Bij het lager onderwijs had spreker tot zijn genoegen gezien, dat de Heemsteedse cijfers als normale gemiddelden zijn te beschouwen. Toch waarschuwde hij tegen een tekort aan lichamelijke ontwikkeling en muziekbeoefening. Met de overschotter op de bedrijven is het een wonderlijke ge schiedenis. Wordt er niet teveel verdien/ aan een product, dat alleen maar word' doorverkocht? Daarom zette sprekers fractie opnieuw speciale tarieven voor grote verbruikers en nanhtstroom op haar verlanglijstje. Voorts vroeg hij zich af of Heemstede niet moet streven naar deelneming in een regionaal energiebedrijf Innlaats van af nemer te blijven van een bedrijf in een naburige gemeente. Over de straatverlichting was snreker nog niet tevreden: Heemstede lijkt wel „een duister hol", met name op de Dreef. Ook de heer Zeelenberg wilde wat de investeringen betreft niet vender ^nringen dan de gemeentelijke stok reikt. Voor uit breiding van het raadhuis dacht hij aan een eenvoudig administratiegebouw. „Wanneer ik de bedragen zie, waarmee wordt gespeeld, slaat mij de schrik om het hart," aldus spreker, die voorts meer con tact wi'de zien tussen gemeente en jeugd beweging (waarbij de gemeente ook voor clubgebouwtjes zou moeten zorgen). Tenslotte vroeg de heer Zeelenberg naar de stand van zaken van het viaduct in de Zandvoortse laan en de totstandkoming van de Oostelijke en Westelijke randwegen. De derde in de rij was de heer Van Bruggen (Prot. Chr.), die eraan herin- nerdeT dat het dit jaar tien jaar geleden is. dat ons land werd bevrijd en releveerde de grote opgang welke sindsdien en ten opzichte van 1940 in economisch en cul tureel opzicht werd gemaakt. Wat lande lijk geldt, is ook op Heemstede van toe passing. Is echter het aangeboden stuk wel een begroting, nu er zoveel posten op ont breken? Veeleer is het een aanvraag om machtiging tot het verrichten van een reeks bestuursdaden. „Wachter wat is er van de nacht?" wil de de heer Van Bruggen wederom vragen ten aanzien van de woningbouw: op dat punt zit men nog in het moeras. Ten aan zien van het onderwijs had spreker gaarne gezien, dat ook de kostenstijging der leer middelen in de begroting tot uitdrukking was gekomen. De Heemsteedse kinderen die de Haarlemse middelbare scholen be zoeken. zijn niet alleen dierbare, maar ook dure kinderen: in Haarlem heeft men weer „geluk" gehad. Spreker meende, dat men in Heemstede langzamerhand heus wel aan de stichting van een eigen middelbare school toe is. Ook de heer Van Bruggen was van oor deel, dat de strcomleveringscontracten met Haarlem ontbindbaar zijn op de daartoe gestelde tijd. Over de plannen voor zwembad en sport velden merkte spreker op. dat er nog wel enig verschil is tussen „luxueus" en „be hoorlijk" De heer Van Bruggen besloot zijn be schouwing met „de chef van het eerste distributiekantoor", Jozef, te citeren: na de zeven vette, komen de zeven magere jaren," welke wijsheid hij ook voor het Heemsteedse gemeentebestuur actueel achtte. Ook de heer Van Bruggen wijdde enige passages aan de noodzaak tot ver betering van het salarispeil van het over heidspersoneel. Voor de nestor van de raad, de heer Reijnders (Arbeid) was de gunstige begroting geen verrassing. Daarom wees hij de mening af. dat uitgaven voor sociale en culturele doeleinden als „potverteren" moeten worden beschouwd. Spreker drong op spoed aan bij de in diening van woningbouwplannen, evenals van die voor de uitbreiding van het raad huis. De straatverlichting is thans ongelijk: hier te overvloedig, daar te weinig. De bedrijfswinsten laten zeker een ver laging der tarieven toe, maar dan over de gehele linie. Met name het gezinstarief kan verlaagd worden. Wanneer het tarief voor grootverbruikers wordt verlaagd, dient dat zeker niet beneden de inkoopsprijs te geschieden. Ook de heer Reijnders bepleitte herzie ning der ambtenaren- en werkliedensala rissen, verbetering van de positie der in de laagste salarisgroep geplaatsten kan het best door bevordering geschieden. Na De Glip moet ook de Indische burt een wijkgebouw krijgen, aldus de heer Reijnders. Hekkesluiter was de heer Wevers (K. N. P.), wie het was opgevallen dat de lijst der subsidies weer was uitgebreid, het geen hem hier en daar wat te ver ging. De gemeente moet verder gaan dan zij is gegaan met de leniging van de woning nood. Negentig nieuwe woningen per jaar zijn noodzakelijk. Tot nu toe is men daar onder gebleven en de heer Weyers meende dan ook, dat B. en W. op dit punt te kort zijn geschoten. Voorts beval de heer Weyers een subsi diëring door de gemeente van het bijzon der onderwijs aan, zoals ook in Haarlem was geschied. De heer Weyers sloot zich aan bij het koor dergenen die een verla ging van het tarief voor grootverbruikers van electrische stroom hadden bepleit en waarom deze verbruikers ook in een adres aan de raad hadden gevraagd. Omstreeks half twaalf opende de voor zitter, burgemeester mr.A. G. A. ridder van Rappard de beantwoording door het college. Er behoefde geen vrees te bestaan, dat het college de proporties bij zijn plannen uit het oog zal verliezen. Niet al te brede wegen zullen het verkeer afschrikken en dus de rust in de woonwijken bevorderen, zo kreeg de heer Verhoeven te horen. De bebouwing van de buitenplaatsen kan slechts met voorzichtigheid worden toe gestaan. Het onderhoud der wegen zal voorlaan een factor worden in de rijks bijdragen aan de gemeenten. Over de bouw van een viaduct over de Zandvoort«;c]aan en de aanleg van de Oos telijke en Westeliike randwegen, wist spre ker niets meer dan in de krant had ge staan. Een ongeveer een maand geleden aangekondigde vergadering tussen belang hebbenden over dit vraagstuk is nog steeds niet gehouden. Heemstede zal uiteraard voor de toe gangswegen tot het viaduct moeten zorgen, maar veel verder kan en mag zij niet gaan, vooral als de Spoorwegen hun eigen weg 'aan. Het Heemsteedse belang bij deze werken 'n beperkt. De wethouder van Financiën, de heer A. J. van Houten, ging op de begro- tings-technisehe opmerkingen in. De jong ste loonronde zal een bedrag van vijftig mille vergen. Daar zal een rijksuitkering tegenover staan. Voorlopig worden de reserves slechts met voorzichtigheid gehanteerd om kapï- taalswerken te financieren. Als overigens de inkomsten tegen zullen vallen zal het onvermijdelijk zijn in 1956 de gemeente lijke belastingen te verzwaren of uit te breiden. Op een verhoging van de uitkering uit het gemeentefonds behoeft Heemstede niet te rekenen. Anderzijds moet in de eerstkomende jaren op grote uitgaven voor kapitaalwerken worden gerekend. De Heemstede nog ter beschikking staande bouwterreinen (De Glip, Schouw- broekerpolder en Waalstraat) zijn vol doende voor ongeveer duizend woningén. Dit is voorlopig voldoende, zo antwoordde wethouder Van Houten op een vraag van de heer R e ij n d e r s. Wethouder VanLent (Openbare Wer ken enz.) herinnerde aan de „verschrikke lijke" moeilijkheden voor de Heemsteedse woningbouw: klein bouwvolume en mis lukkende aanbestedingen. Bij woningen aan de Bankastraat lag de laagste inschrijving 15 boven de ra ming. Toch zullen de woningen er komen. Wellicht dat in het vervolg een andere manier van aanbesteden zal worden ge volgd. De suggestie van de heer W e y e r s om af te zien van utiliteitsbouw ten gunste van de woningbouw, achtte wethouder Van Lent onuitvoerbaar: wie woningen bouwt, moet ook scholen buwen. De ontvangst van het uitbreidingsplan De Glip bij de provinciale Instanties .is gunstig. In bewerking zijn de uitbreidings plannen voor het industrieterrein, De Glip II, de Rivierenbuurt (met hoogbouw), de Natuurkundigenbuurt en straks ook voor de Schouwbroekerpolder. In behandeling zijn bestemmingsplan nen voor Kennemerduin, Kennemeroord en Berkenrode. De wethouder van Onderwijs de heer Disselkoen, hoopte dat het volgend jaar de rijksregeling voor het kleuter onderwijs de begrotingspositie zal ver lichten. Hij zette voorts uiteen, dat Haar lem toch nog altijd een flink bedrag ongeveer 120 mille per jaar ten koste legt voor het middelbaar onderwijs aan Heemsteedse kinderen: de prijs voor het beslissingsrecht om de scholen daar te bouwen waar het deze graag wil hebben. De heer Disselkoen sprak tevens de hoop uit, dat de op de urggntielijst van 1954 staande gymnastiekzaal voor het complex Rooms-Katholieke scholen aan de Heren weg overgeboekt zal worden naar de ur- gentielijst van dit jaar. De oprichting van een centraal sportge bouw in het centrum is op vele onver wachte barrières gestuit, maar de voorbe reidingen worden krachtig voortgezet. Uit breiding van het muziekonderwijs is mede afhankelijk van de bekwaamheden van de leerkrachten daartoe. Eigenlijk zou men vakonderwijzers moeten aanstellen. Clubgebouwtjes voor de jeugdbeweging zijn er veie, zelfs het directiegebouw van de Flora mag in „Groenendaal" voor dat -'"el blijven staan. (^ao^xx^x»c5<^^ocoooococcx)c<x>oa5oooooocc<xx^ccooc>^c^cocooooc De „censuur" welke onlangs door een g brigadier van de Heemsteedse poltie op S Shaws „Pygmalion" werd toegepast, 0 echoode tijdens de begrotingszitting nog y na. De heer Verhoeven vroeg om dergelijk werk voortaan aan meer be- i voegde krachten over te laten en de g y heer Van Bruggen sprak schertsend over „onze kunstbrigadier" Burgemeester Van Rappard deelde mede, dat strenge instructies zijn gege- Q ven om herhaling te voorkomen. c<xxxxxxx>ocoococooccocoo<xoc)oocxx)ooooocodococoocxxx)ooooo Wat de zwemvijvers betreft had wet houder Disselkoen de indruk dat de com missie ad hoe tot een eenstemmig advies zal komen: dat sluit een „fantastisch" plan gezien de raadsleden die zitting in die commissie hebben bij voorbaat uit. Wethouder Van W ii k verzekerde, dat de positie der laagst-bezoldigden onder het gemeentepersoneel zijn bijzondere aandacht heeft. Er komt een voorstel, waarbij nie mand met minder loon dan 55 per week naar huis zal gaan. De wethouder stond sceptisch tegenover de „winsten" der gemeentebedrijven, ge zien het feit dat deze niet zelf reserveren. De leidingen bijvoorbeeld zullen kostbare vernieuwingen nodig hebben. Wat de tarieven betreft: een paar centen verlaging zal de winst doen verdwijnen. Bij een gedifferentieerd tarief wordt de winst speciaal op het luxe-verbruik be haald. Hoewel de raming steeds naar de werkelijke omzet wordt berekend, ziet men toch steeds verhoogde overschotten. Aan de grootverbruikers verdient de gemeente al niets, het tegendeel is eerder het geval. Deze grootverbruikers zijn vaak combi naties van klein-verbruikers (inrichtingen b.v.). Voor de nieuwe onderhandelingen met Haarlem heeft Heemstede sterke troe ven in handen. De kolenclausule bijvoor beeld werkt ten gunste van Haarlem. Een besparing van anderhalf of twee cent per kilowatt leek de wethouder wel mogelijk. Vervolgens zou Haarlem Heemstede de ge legenheid moeten geven stroom aan in dustrie te leveren tegen hetzelfde tarief als aan de Haarlemse industrie geschiedt. Ten slotte zou Haarlem aan Heemstede ook stroom tegen nachttarief moeten leveren. Haarlem heeft Heemstede gevraagd voor stellen uit te werken voor de herziening van de stroomleveringsovereenkomst. Hierna werd de vergadering geschorst. „Gelet op de sterk toegenomen intensiteit van het verkeer in Haarlem, is er geen sprake van een onrustbarende stijging van het aantal verkeersongevallen met dode lijke afloop", aldus delen B. en W. van Haarlem aan de gemeenteraad mee. „De dwang tot naleving van de verkeersvoorschriften heeft de voortdurende en volle aandacht van de politie. Tegen overtreders wordt streng opgetreden; in het afge lopen jaar werden uitsluitend terzake van verkeersovertredingen 9585 processen- verbaal opgemaakt. Ook aan de verkeersopvoeding en -propaganda wordt grote waar de gehecht. Op vrijwel alle lagere scholen wordt verkeersonderwijs gegeven en nemen de leerlingen deel aan het jaarlijks verkeersexamen". Voorts delen B. en W. mee. dat aan de aanleg v?n nieuwe en verbetering vain be-, staande wegen, het maken van oversteek- toegeschreven aan de slechte staat, waarin plaatsen, het gesloten verklaren \&n we- zich het wegdek van een gedeelte van de gen, het vaststellen van wacht- en an dere verboden, kortom alle technische maatregelen ter verbetering van het ver keer, voortdurend aandacht wordt be steed. Behalve de totstandkoming van het Verkeersplan, mag worden herinnerd aan de in 1954 opengestelde Schipholweg, de aanleg van de Prins Bernhardlaan en de plannen ter verbetering van het Kenne- merplein, het Staten Bolwerk, de Klever parkweg en de Delftlaan, de bouw van de Prinsenbrug enzovoort. V erkeersveiligheid op de Rijksstraatweg Over de maatregelen ter verbetering van de verkeersveiligheid op de Rijks straatweg vinden nog onderhandelingen plaats met de Rijkswaterstaat. Ook deze dienst heeft een plan ontworpen ter wijzi ging van de situatie, door verbreding van de rijbaan en, waar mogelijk, aanleg van afzonderlijke rijwielpaden. Met de uitvoe ring van dit plan zal echter geruime tijd gemoeid zijn. Nagegaan wordt of combi natie van het plan van de Rijkswaterstaat met de voorstellen van de gemeente tot het aanbrengen van verkeerslichten op en kele punten, mogelijk is. Verwacht wordt, dat toestemming wordt verleend bij de kruisingen Soendaplein-Pijnboomstraat, Zaanenlaan-Zaanenstraat. Gele knipper lichten zullen worden aangebracht op de Rijksstraatweg ten Noorden en ten Zuiden van de Jan Gijzenbrug en de daar uitko mende zijwegen. Verkeerslichten op de kruising bij de Vergierdeweg wonden als nog niet nodig geacht. In antwoord op een vraag of het mo gelijk is voor de Rijksstraatweg een in- haalverbod in te stellen, antwoorden B. en W., dat het vaststellen van een inhaal- verbod alleen dan toegelaten is, indien de omvang van het verkeer in verband met de geringe breedte van de rijbaan, zulks bepaaldelijk vordert. De minister van Ver keer en Waterstaat kan een dergelijk ver bod vaststellen. Overigens achten zij een inhaal verbod niet mogelijk. Zwaar vervoer in de binnenstad Het zware vrachtvervoer vormt aldus B. en W. slechts een gering percentage van het verkeer in de binnenstad. Het ver bieden van dit verkeer brengt zowel voor de vervoerders als voor degenen, bij wie geladen en gelost moet worden, bezwaren mee. Dat ook het doorgaande verkeer de binnenstad gebruikt, moet mede worden 3-3Nederl.'47 A.K.U Unilever Philips Gloeil. Kon. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn N. Seheepv. Unie H.V.A Deli Mij Amsterd. Bank Ned. Handel Mij. Rotterd. Bank Twentsehe Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel Republic Steel Shell Union Tidewater U. S. Steel Slotkoers gisteren 100% 290-% 374% 329% 549% 115% 192 166% 141% 135 2571/2 214% 224% 228 51% 118 83% 60 24% 80% Openings koersen 1005/,.. 288 373 329 552 115) 192 167 141 134 258 213 225 228 51' 116 83 59). 24 79% Delftlaan en van de Kleverlaan bevindt. Deze wegen worden dit 3aar verbeterd. Zo dra de wegen in goede staat zijn gebracht, zal de aangelegenheid nader onder ogen worden gezien. Route bus Amsterdam HaarlemZandvoort Het ligt voorlopig in de bedoeling de route van de bussen van de binnenkort te openen dienst Amsterdam - Haarlem - Zandvoort (na opheffing van de tram) als volgt te bepalen: Amsterdamsevaart, Nagtzaamplei.n Kruistochtstraat, Slaohl- huisstraat, Schalkwijkerweg, Buitenrust- brug, Rustenburgerlaan, Baan, Houtplein, Tempeliersstraat, vanwaar de thans be staande tramroute via de Leidsevaart zal worden gevolgd. Mogelijk zal een ge deelte van de bussen rijden via de Prins Bernhardlaan en Schipholweg naar de Buitenrustbrug. Nagegaan wordt thans of de Témpeliersstraat geschikt is, dan wel te maken is, als autobusstation, of dat voor dit doel naar een andere plaats zal moeten worden gezocht. De vervanging van de tramlijn zal ge schieden in twee étappes, namelijk om streeks October 1955 het gedeelte Haar- lem-Zandvoort en per 1 Maart 1956 het ge deelte Haarlem-Amsterdam. Behalve het verwijderen van de tram rails zal de belangrijke intensivering van het autöbusverkeer tot gevolg hebben, dat het wegdek van een aantal straten verbe terd zal moeten worden. Op Maandagavond 7 Februari heeft in de gemeentelijke concertzaal in Haarlem een voorlichtingsavond plaats, welke verzorgd wordt door de sectie personeelsvoorziening van het ministerie van Oorlog in samen werking met het Gewestelijk Arbeidsbureau. Tijdens deze avond zullen de plaatsings moeilijkheden bij de land- en luchtmacht besproken worden. Bij deze onderdelen is plaats voor ongeschoolde arbeiders van 18 tot en met 35 jaar en voor vaklieden tot en met 45 jaar. Voorts zal er een overzicht gegeven wor den van de sociale voorzieningen van militair beroepspersoneel. De avond wordt besloten met de vertoning van de documentaire „De Brug", een film over de koninklijke land macht. De Amsterdamse rechtbank heeft van ochtend de 23-jarige Utrechtse bakker J. M. van L. wegens oplichting van een 29- jarige Amsterdamse typiste, die hij dank zij trouwbeloften en valse voorspiegelingen geld afhandig had weten te maken, con form de eis veroordeeld tot 1 jaar en 3 maanden gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: A. Wakkerde Wijs. z.; J. M. v d. Lindenvan Deursen, d.; Th. K. Lenterman—Voerste, d.; Jkvr. H. W. Bredt van Spengler, z. ONDERTROUWD: J. Th. van den Nouw- land en F. A. M. Roeien. GEHUWD: E. Voet en J. Stokkink; N. Vreijenhnek en N. Blokker; J. van Heinin gen en M. D. van den Berg. OVERLEDEN: Wed. J. WeeningsZuur- man, 78 j.; Wed. A. Wesseliusvan Breemen, 84 j.. Wed. R. E. Henfling—Wery, 67 j.; D. Odink, 70 j. Woensdag hebben in de Haarlemse Stadsschouwburg twee herhalingen plaats gehad van de demonstraties op het gebied van dans, toneel en voordracht (waarom handhaaft men toch dat ouderwets aan doende woord „declamatie" in de pro gramma's?) als onderdeel van het Inter- scholair Jeugdtournooi 1955. Van de ma tinee werd een reportage door de Wereld omroep gemaakt. Twee burgemeesters van randgemeenten: dr. D. H. Peereboom Vol ler van Bloemendaal en mr. H. M. van Fenema van Zandvoort, gaven door hun aanwezigheid blijk van belangstelling voor deze afspiegeling van wat er leeft aan culturele interesse onder de leerlingen der middelbare scholen. Het te horen gebrachte en te zien ge- gevene bieden aanleiding tot veel commen taar. Bij allerlei nummers zou ik critische kanttekeningen kunnen maken, doch het is zeer de vraag of iemand daarmee een dienst wordt bewezen. Misschien is het verstandiger, als ik mij beperk tot enige algemene opmerkingen en suggesties. Het is onmogelijk van een „gemiddeld peil" bij deze sterk uiteenlopende prestaties- uit-liefhebberij te gewagen, maar toch kan worden vastgesteld dat de indruk van het geheel minder bevredigend was dan in vorige jaren. Daar staat evenwel tegen over, dat de bereidheid om de humor een hartig woordje te laten meespreken blijft aanhouden. En als steeds was de organi satie perfect in orde en verliep alles in een vlot tempo. Indien de jeugdige toe schouwers zich zouden kunnen aanwennen op tijd te komen en niet met deuren ach ter zich te smijten, dan ware het nog beter. De voordrachten Wat nu de afdeling voordrachten be treft: om te beginnen is er reden tot vol doening over de gedane keuzen. De vroe ger wel eens gesignaleerde geforceerdheid bleef nu gelukkig uit. Maar er waren ook geen vertolkingen, waarbij men wat rech ter in zijn stoel ging zitten met het gevoel: hier is iets heel bijzonders aan de hand. Het meest evenwichtige vond ik de kleine vertelling „De Dorpsdwaas" van Aart van der Leeuw door een meisje van de Da Costakweekschool, maar nauwelijks min der waardering verdiende een andere toe komstige onderwijzeres het is opval lend, hoe sterk de kweekscholen vertegen woordigd waren met „Mijn eigen krant" van Annie M. G. Schmidt, al bracht hier de behoefte tot getuigenis het moei lijke rhythme in gevaar. Iets dergelijks viel te signaleren bij de wijze, waarop een leerlinge van het Eerste Christelijk Lyceum het gedicht „De idioot in het bad" van M. Vasalis weergaf, mis schien niet helemaal begrepen, maar stel lig zuiver aangevoeld, echter te zwak van vormbehandeling. En daarmede komt een oude kwestie weer eens ter sprake: waar om bevordert men toch niet een nauwere samenwerking met een docent of (liever nog) met een voordrachtleraar? Ik ken de argumenten over het nut van zelfwerk zaamheid enzovoorts. Doch zou de vol doening niet groter zijn bij de wetenschap een artistiek gericht resultaat te bereiken? Waarbij men ook de uiteraard veel diepere uitwerking van een werkelijk goed ge zegd vers op het toch overwegend jeug dige publiek niet verwaarlozen moet. En dan: waarom bij de voordracht die handi cap, die elders niet aanwezig is? Zeker niet bij dans en muziek. Over dit vraagstuk is natuurlijk veel meer te zeggen, dan de ruimte toelaat en ik wil graag nog enkele verdienstelijke prestaties vermelden. Zo vond ik van „An nunciatie" van Jacqueline van der Waals het slot erg mooi. Ook „Eenzaamheid" van Aart van der Leeuw betekende een goede beurt en waardex-ing verdient de wel niet helemaal gelukte, maar toch met inzicht ondernomen poging om de lastige ballade „Het was een kint, soo kleynen kint" (die nog niet z<? lang geleden op het répertoire ADVERTENTIE Dan spijt het U, wanneer U geen Aspirin (alléén echt met het Bayerkruis!) in huis hebt. LONDEN (United Press) Een veertig jarige Londense vrachtautochauffeur, Re ginald Edgar Crane wordt er van verdacht medeplichtig te zijn geweest aan de diefstal van een hoeveelheid goud ter waarde van 40.000 pond sterling dat door de KLM ver voerd zou worden in September van het vo rige jaar. Hij heeft naar een rechercheur als getuige voor de rechter verklaarde be kend als aandeel in de diefstal 1000 pond te hebben ontvangen. Crane werd ook be schuldigd van het aannemen van bankpa pier ter waarde van 1000 pond, waarvan hij de twijfelachtige herkomst kende. Het goud werd in September 1954 gestolen vlak voor het kantoor van de KLM in het Londense district Lincolns Inn. De rechercheur en zijn chef hadden de verdachte Dinsdag ondervraagd. Crane had gezegd: „Ik wil de waarheid wel vertellen over de zaak en over de duizend pond die Ik heb gekregen als mijn aandeel. Het kar mij niet schelen of ze mij doodmaken' Daarna schreef en ondertekende hij een b kentenis. Het onderzoek duurt voort en wellich. zal Crane Woensdag weer voorgeleid wor den. van Cruys Voorbergh en Hetty Blok stond) te dramatiseren. Bij „Boodschap des En gels" van Br. Edgard Heynen verscheen zelfs levende figuratie met fraaie costuums een décorstuk en muziek ten tonele. Knap geprobeerd was tenslotte „Morgen is 't licht" van J. M. W. Scheltema. In de categorie „humor" kwamen twee sprookjes van Godfried Bomans voor: het eerste werd leuk gedaan, al had hef pun tiger gekund en zeker met minder gebaar het tweede was zwakker maar met meer geest. „Koude douche" van Ella Fay be- hooi'de qua uitbeelding van de tekst tot de hoogtepunten van het pi-ogramma. De enige manlijke deelnemer zorgde voor een eigenaardigheid, door drie gedichten met eigen guitaarbegeleiding ten beste te geven. In het eerste geval, een cabaretliedje van Annie Schmidt, was dit zonder meer aan- vaai'dbaar. Bij „Ik zag Cecilia komen" van Paul van Ostayen zou men evengoed kun nen vragen „Waarom gezongen?" als „Waai'om niet?" Maar een echte verras sing wei-d op deze wijze de „Invitation a la valse au clair de lune" van Gaston Burs- sens, waai'van de uitvoering me evên aan Chaja Goldstein deed denken en waarbij vei-moedelijk invloed van de vooi-dracht van Joodse liedjes door de reeds genoem de Cruys Voorbergh in het ondanks de hi lariteit van de zaal prijzenswaardige spe! zal zijn. Toneel en dans Het toneel was wel bijzonder mager te voorschijn gekomen: twee leerlingen van het Coornhertlyceum speelden de sterke, terecht vermaard geworden éénacter „A marriage has been ari-anged" van Alfred Sutro in de vertaling van mej. dra. M. J. E. Niesten onder de titel „Wij hebben de eerEen merkwaardige voorkeur ove rigens, want het cynische en geposeerde kon in deze dialoog uitei'aai'd niet tot zijn ï-echt komen. Maar als men de jeugd van de spelenden in aanmerking neemt, dan mag van een voortreffelijke opvoering ge sproken worden, waarin voldoende van de bedoeling doortintelde om het publiek we zenlijk te boeien en te amuseren. Van mijn collega P. W. Franse, die een wei'kzaam aandeel in de voorschifting heeft genomen, vernam ik dat er verder niets in aanmei'king kwam, omdat het aan gebodene of op het peil stond dat met „voor bruiloften en partijen" wordt aangeduid, van de zogenaamde feestartikelen dus, of te zwak van uitwex'king was. Hoe komt dit? Mogelijk bestaat er van de zijde van het onderwijzend personeel te weinig ani mo. Dat zou betreurenswaardig zijn, want een instelling als de Interscholaire verdient in hoge ere te worden gehouden, al blijf ik de mening toe gedaan dat het verstan dig ware het enthousiasme door het ver lenen van enkele onderscheidingen te prik kelen. Maar toch begrijp ik het niet: het toneel behoort immers een levend onder deel van de lessen in litteratuur te zijn! Twee aanbevelingen daarom. In de eer ste plaats: mij is bekend, dat een door haar huwelijk Heemsteedse geworden voorma lige actrice van de Young Yic maar al te gaarne bereid is, zelfs belangeloos, met leerlingen van een middelbare school een fragment uit een Engels toneelstuk in te studeren, of een éénacter als men dat lie ver wil. Als er belangstelling bestaat, wil ik van harte bemiddelen om het contact tot stand te brengen. In aansluiting daar op: het verdient overweging te onderzoe ken of het niet mogelijk is, zoals in het Oosten des lands gebeur^, een beroeps acteur te engageren om de repetities te lei den. Zo'n kostbare onderneming hoeft dat niet te zijn! Men zal er alleen maar vreug de van beleven. Ten tweede een herhaling van een vroe ger reeds gedane suggestie: het blijkt thans wel noodzakelijk te zijn, dat de overigens zo actieve commissie van voorbereiding der Interscholaire aan deskundigen op dracht geeft tot het samenstellen van een beredeneerde lijst van voor het gestelde doel in aanmerking komende hele of ge deeltelijke stukken.. Dat is helemaal niet zo moeilijk, maar dubbel gewenst, want ook de schooltoneelverenigingen zouden er van kunnen profiteren. Een voor de recensent met verantwoor delijkheidsgevoel uitermate moeilijk onder deel is dat van de dans. Animo is ef ge noeg. Maar een beoordeling van de pres taties gaat ongemerkt over in critiek op de leraren. Laat ik daarom alleen vaststel len, dat men voor de pauze twee werkelijk voor de .dans begaafde jongelui te zien kreeg in' een miniatuur-pas-de-deux met kleine solo-variaties op een wals van Cho pin, wat onhandig van constructie hier en daar, maar met verheugende zorg voor de technische afwerking uitgevoerd. Een meisje, dat reeds vorig jaar door haar kennelijke dispositie de aandacht trok, gaf nu blijk eveneens op een wals van Chopin van aanzienlijke vorderingen, al draait zij nog erg zwak. En niet onvermeld mag tenslotte het répertoirestukje „Midi- nette" blijven. De conclusie van dit alles: laat men er zich ernstig over beraden op welke wijze men dit instituut, dat zo nuttig en invloed rijk zou kunnen zijn, dient voort te zetten. DAVID KONING Tussen de beide Heemsteedse biljartver enigingen „Het Wapen van Heemstede" en „Het Centrum" werd een massakamp ge houden, waarvan Woensdagavond de laatste der tweeëndertig partijen in hötel „Het Wa pen van Heemstede" aan het Wilhelminaplein werd verspeeld. De strijd eindigde met 38 tegen 26 punten in het voordeel van „Het Wapen van Heemstede". Hierbij werden de volgende persoonlijke prijzen behaald: Beste prestatie: M. van der Krocht (Het Wapen van Heemstdee) in 23 beurten. Hoogste seri volgens moyenne: H. van der Moolen (Het Wapen van xemstede) met 21 carambol Beste prestatie: J. Nieuwenhuis (Het Cen trum) in 22 beurten. Hoogste serie volgens moyenne: C. de Bruin (Het Centrum) met 8 caramboles. Hoogste serie in de elfde beurt: P. J. van Nassau (Het Centrum) met 12 caramboles. Direct na afloop van de wedstrijden vond de prijsuitreiking plaats, waarna de deel nemers nog enige tijd gezellig samenbleven. In de keuken van het Diaconessenhuis is Woensdagmiddag omstreeks kwart voor vier een klein brandje ontstaan, doordat een 22- •arige verpleegster in de nabijheid van een •piritusvlammetje alcohol morste uit een ruik Toen de alcohol onmiddellijk vlam atte, liet de verpleegster van schrik de hele ruik uit haar handen allen, zodat ook deze 'Icohol in vlammen opging. Het brandje is door personeel van het ziekenhuis geblust. De verpleegster kreeg lichte brandwonden aan beide armen.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 14