Gedachte aan eigen lyceum schijnt sommige raadsleden aantrekkelijk Honden vernielden plantsoen met vierduizend violen Heemstede geeft vijf mille extra om Bevrijdingsdag te vieren Kort en bondig Heemsteedse begroting behandeld Verbetering in positie van laagst-bezoldigden Vuurwerk aan Vrijheidsdreef Johanna Martzy gaf sonaten-avond Inbraken bij loodfabriek en Lampe; eis jaar VRIJDAG 4 FEBRUARI 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 11 Onvoordelige leverantie Plaatselijke afdeling van NCVB opgericht Horloges gestolen uit hal Sportfondsenbad Huishoudhulp wegens diefstal voor rechtbank Fiolen des toorns in Heemsteedse raad Kleuterschool uit 1870 door ouders opgeknapt Uitslaande brand op Ged. Oudegracht Damuitslagen Opening van het Mendelcollege Roozen weer terug in het eerste elftal van Haarlem Met Jean Antonietti Bezoeken van Haarlem mers aan het buitenland Burgerlijke Stand van Haarlem J. H. Dieters overleden Tegen een helper acht maanden geëist Sport in 't kort We hebben in ons blad van gisteren al z0 uitvoerig verslag gegeven van de alge mene beschouwingen over de ontwerp- eemeentebegroting voor dit jaar in de Heemsteedse raad, dat we kort kunnen zijn over de replieken, waarmee na de lunch de vergadering werd hervat. Stippen we in elk geval aan, dat de heren Verhoeven (KVP) en Van Bruggen (Prot. Chr.) nogmaals speelden met de gedachte van een eigen lyceum En dan moeten we het recht tegenover het Coornhertlyceum bouwen," zei de eerste maar dat de heer Kooymans (Prot. Chr.) er toch wel van overtuigd was met Haarlem goedkoper uit te zijn. „We moeten ons nooit laten leiden door onze eerzucht," zei wethouder Disselkoen hierover. En we krijgen zeker nooit toestemming om een lyceum vlak bij het Coornhert lyceum te bouwen." De heer Verhoeven, die zich een volgeling toonde van sommige conjunc tuurtheorieën van prof. Lieftinck, kantte zich niet tegen een riool- of een straatbe lasting, wilde bij de onderhandelingen met Haarlem een eventueel contract met het P.E.N. of de stichting van een regionaal opwekkingsbedrijf als stok achter de deur gebruiken. Noteren we voorts de dankbaarheid van de heren Reijnders (Arbeid) en Zeg waar t (KVP) voor de door wethouder Van W ij k gedane toezegging, dat door een voorschotregeling het minimale loon van een gehuwde gemeente-arbeider op 55,netto zal komen. Laatstgenoemde spreker bepleitte ook aansluiting van Heemstede bij de provinciale ziektekosten regeling, waarover die middag juist in Alkmaar een beslissing zou worden ge nomen. De heer Kooymans (Prot. Chr.) meende, dat het Heemsteedse gemiddelde aantal leerlingen per klas toch ongunstig afsteekt bij dat van andere gemeenten en bepleitte aanstelling van enige boventallige leerkrachten, evenals meer vakonder wijzers voor gymnastiek, een wens waar van de vervulling vooral afhangt van het aantal beschikbare leerkrachten en lokalen, zoals wethouder Disselkoen opmerkte. Eveneens opperde hij de mogelijkheid, dat de kosten van de rioolwaterzuiverings inrichting bestreden zouden worden uit een verhoogde waterprijs. Wethouder Van Houten antwoordde, dat de vorm waarin die kosten verhaald zullen worden nog niet vast staat. In antwoord op de financiële beschouwingen zei hij nog, dat Heemstede niet bewust zal streven naar een subjec tieve uitkering uit het gemeentefonds, ten zij het verzorgingspeil in gedrang zou komen welke, reeds in een onderhoud met ons blad onlangs gepubliceerde mening, met instemming werd ontvangen. Bij de artikelsgewijze behandeling van de gemeente- en bedrijfsbegrotingen, merkte de heer Kooymans op, dat het toch wel zonderling is, dat de gemeente omzetbelasting moet betalen over de aan zichzelf geleverde energie voor de straat verlichting: altijd nog een bedrag van drie mille bij het gasbedrijf. „Het is wetstech nisch juist en zonder déloyale uitvoering van de wet niet te ontgaan," moest wet houder Van W ij k teleurstellen. De heer Verspoor beval wethouder Van Lent aan de grond voor het indus trieterrein aan de kopers over te dragen voor het bouwrijp maken: een geoorloofde methode om de overdrachtskosten te be perken. De heer Weyers (KNP) verwonderde zich over de dalende huurbedragen van RCH voor het sportpark. Het bleek een simpel gevolg van de degradatie van deze voetbalclub te zijn. Een poging van de heer VanBruggen om de gemeentelijke leges op paspoorten iets te verlagen, stuitte af op het verweer, dat juist de gemeente aan de paspoorten het meeste werk heeft en het laagste leges bedrag in rekening brengt. De nieuwe post van 2500,voor een contactavond van het gezamenlijk gerneen- tepersoneel werd algemeen een goede ge dachte gevonden, doch de heer Zeg waar t stak zijn vinger op om te waar schuwen tegen personeelsverenigingen. Burgemeester Van Rappard beves tigde, dat op die avond geen hokjes en schotjes zullen heersen tussen rangen en standen Hij sleepte meteen 250 gulden in de wacht als subsidie voor de sportbeoefe ning der ambtenaren. De heer Weyers (KNP) kwam echter stevig in het geweer tegen de post van 1400,voor de politie. sportvereniging. „Als agent zou ik die aal moes niet accepteren," zei hij, want hij meende dat het politiepersoneel maar con tributie moest betalen. „Jammer, dat u geen agent bent," repliceerde de voorzitter. „Dan zou ik voor hoger salaris ageren," luidde het weerwoord van de oppositie. De heer Verspoor (Arbeid) sneed bij het hoofdstuk Volkshuisvesting het vraag stuk der woningbouwverenigingen aan. Nu deze verlaagd zijn van bouwers tot beheer ders van woningen, zou het goed zijn de Het werk van de Nederlandse Christen Vrouwenbond blijkt zich in steeds meer belangstelling te kunnen verheugen. On langs werd naast de reeds jaren bestaande afdeling Bloemendaal een eigen afdeling in Overveen opgericht en nu heeft sinds Woensdagavond Santpoort-station even eens een eigen afdeling. De oprichting ge schiedde op een propaganda-bijeenkomst, die werd gehouden in het wijkgebouw „de Toorts", waar zestig dames belangstelling voor het werk van de N.C.V.B. toonden. Over doel en streven van de bond werd een uiteenzetting gegeven door het hoofd bestuurslid mevrouw J. WigmanJansen Maneschijn uit Amsterdam. Tot presidente van de ^afdeling Sant poort-station werd gekozen mevrouw G. van HeestVermeulen. De overige drie bestuursleden van de afdeling zijn de da mes J. RoodenbergSnijder, secretaresse, Bloemendaalsestraatweg 147a, A. Smid de Witte, penningmeesteresse en A. van de WendeDijkstra, hoofdpropagandiste. De afdeling Santpoort-station begint het werk met het ruime aantal van 56 leden; negen tien hiervan zijn overgekomen van de af deling Santpoort-dorp van de Nederlandse Christen Vrouwenbond. Namens laatstge noemde afdeling heeft de presidente, me vrouw A. BuiserdKamper, de nieuwe afdeling gelukwensen aangeboden en aan mevrouw Van Heest een voorzittershamer overhandigd. De maandelijkse bijeenkomsten zullen hesturen in elk eeval in de bouwplannen waarschijnlijk op Woensdagavond in het vafn?eüwe compTexen te kennen En her- gebouw „de Toorts" aan de Duinweg wor- innerde voorts aan de wens van mevrouw Van N i s p e nV an W e 1 y, dat ook een huisvrouw zou adviseren bij woningbouw projecten. Maar wethouder Van Lent bleek eigenlijk niet veel voor die suggestie te voelen. „Ik heb al met zoveel instanties te maken, ik zou het gezelschap liever niet te groot maken." Bij het hoofdstuk Onderwijs kwam de heer Van der Linden (KVP) nog eens op de door hem gewenste vakonderwijzers terug, jnaar wethouder Disselkoen zei, dat samenspel met de Volksmuziek school voorshands de enige mogelijkheid is. Hij onthulde voorts, dat de gemeente nogal wat toelegt op de subsidie aan de school van ,',Meer en Bos": ongeveer tienduizend gulden per jaar aan schoolgelden blijken niet verhaalbaar. Dit zijn nota bene vor deringen op andere gemeentebesturen. Nadat de begroting' was aangenomen, kwam er nog enige dessert in de vorm van nagekomen voorstellen. De heer Weyers bleek niet overtuigd van de noodzaak een nieuwe auto voor de politie aan te schaf fen en de heer Brink (WD) vroeg of het niet doeltreffender zou zijn in plaats van één grote, twee kleine wagens te kopen. Burgemeester Van Rappard bestreed dit, evenals de twijfel van de heer Weyers, die tevens de toezegging kreeg, dat op het gebruik van de auto een nauw lettende controle zal worden uitgeoefend. Om half zeven sloot de voorzitter deze geanimeerde begrotingsvergadering met een dankwoord aan alle aanwezigen. den gehouden. In de nacht van Woensdag op Donder dag heeft men zich via een tuimelraam aan de achterzijde van het Sportfondsen- bad in het Frederikspark te Haarlem toe gang verschaft tot de inrichting. Men kwam in de hal, waar een aantal vitrines staan van winkeliers. Een ruit van een der vitrines is vernield. Vermist worden vijf jongenshorloges van 11,80 per stuk, acht herenpolshorloges van 34 per stuk, drie dameshorloges van 30 per stuk, be nevens een wekkerklokje en horlogeband jes. De waarde wordt op ruim 500 ge schat. De benadeelde is een juwelier uit de Grote Houtstraat. Enkele maanden na de veroordeling van haar man stond gistermorgen de 24-jarige A. T. A. H. voor de Haarlemse rechtbank, verdacht van diefstal van 7000 uit het geldkistje van een Haarlemse loodgieter in wiens huis zij als hulp in de huishouding werkte. Zij pleegde de diefstal in vereni ging met haar man, en richtte van het geld haar huis geheel nieuw in en maakte met haar man een reis. door Duitsland. In April was het geld gestolen en.in September werd het door de loodgieter bemerkt. De officier van Justitie zeide rekening te hou den met haar slechte lichamelijke toestand. Hij eiste een gevangenisstraf van tien maanden, waarvan zes voorwaardelijk mee een proeftijd van twee jaar. Er is Donderdagmiddag in de Heem steedse raad een hartig woordje gesproken over vernielingen en baldadigheden be dreven door honden, kinderen en volwas senen in parken, plantsoenen en Groenen- daal. 't Begon natuurlijk met de honden, op geroepen door de heer Verspoor (Ar beid), die 2.003 violen had zien verdwij nen uit een plantsoen waar er vierduizend hadden gestaan, hetgeen hem deed terug verlangen naar de tijden, dat de Heem steedse honden stevig aan de lijn moesten worden gehouden. Burgemeester van Rappard toonde zich verbaasd over deze aantallen en schreef de doodsoorzaak der violen eerder aan de vorst toe. Dat bezorgde hem een zijdelingse aanval van plantsoenwethouder V a n L e n t; de violen waren wel degelijk door hondengeweld vernield. Men had de eigenaren opgespoord en hen aangesproken voor schadevergoeding. En de wethouder betreurde, dat men niet meer de beschik- Op de eerste dag dat de kinderen van de Hervormde kleuterschool in de Lange Lakenstraat vorig jaar zomervacantie had den, is het plafond van een der lokalen in zijn geheel naar beneden gestort. Aange zien bijzondere kleuterscholen niet onder beheer van de gemeente Haarlem vallen, stond het schoolbestuur onverwachts voor grote uitgaven, waarvoor geen middelen aanwezig waren. Gelukkig is er echter een zeer actieve oudercommissie, die in het af gelopen jaar onder andere door het organiseren van 'n fancy-fair de nodige gelden bijeen heeft gebracht om materiaal aan te schaffen ter verbetering van het schoolgebouw. Tevens slaagde de ouder commissie er in een hoogtezon-installatie in één van de klasselokalen te kunnen laten aanbrengen. De kinderen zullen hier in de wintermaanden de nodige gezondheid opdoen. Dat dit effect heeft, blijkt wel uit het feit dat het aantal verzuimen aanmer kelijk gedaald is, aldus de heer Hemmes, voorzitter van de oudercommissie in zijn openingswoord op de ouderbijeenkomst, die Woensdagavond in de speelzaal van de school werd gehouden. Ook op de twee andere scholen in Haarlem, waar een der gelijke installatie is aangebracht het Noorder Kleuterhuis in de Velserstraat en, een openbare kleuterschool heeft men de ervaring, dat het aantal zieken veel minder is sinds de ingebruikneming van de hoogtezon.De heer Bruins bracht dank aan het hoofd van de school, mejuf frouw A. ten Have die met ingang van 1 April een benoeming in Den Haag heeft aanvaard en het personeel voor het vele werk, dat zij voor deze hoogtezon hadden gedaan. Na het uitspreken van de wens, dat veel kleuters de zo gezonde invloed van de hoogtezon zouden ondervinden, droeg hij de installatie over aan het bestuur van de Nederlands Hervormde Kleuter scholen te Haarlem. De heer G. Smit, voor zitter van het bestuur, zei, dat het bestuur zeer gaarne de hoogtezon wilde accepteren. Hij bewonderde het enthousiasme van de oudercommissie en de ouders, die steeds zo hard werken en bovendien nog meer Plannen hebben. Op de dames deed hij een beroep om hun echtgenoten aan te sporen avonds in de school te gaan timmeren. In de Amsterdamse De Clercqstraat is een begin gemaakt met het plaatsen van voorwaarschuwingsborden ter bescherming van de oversteekplaatsen, waar de be kende „klaar-overs" de schoolkinderen, maar vaak ook de volwassenen, helpen oversteken. Deze waarschuwingsborden zijn poppen met een groot „spiegelei". king had over de „hondenbrigade" der politie. Ernstiger nog bleken de klachten over het vandalisme, in het wandelbos Groe- nendaal, hetgeen door mevrouw VanNis- penVan Wely (V.V.D.) en de heren Verspoor, Kooymans (Prot. Chr. en Ze gw a-art (K.V.P.) in hoofdzaak werd geweten aan gebrek aan toezicht. Om daarin verbetering te brengen werden ver scheidene suggesties gedaan, doch burge meester Van Rappard die overigens zei weinig klachten te ontvangen, al gaf hij toe dat zelfs jeugdleiders zich misdroe gen door vernielingen en baldadigheden voelde nog het meest voor de gedachte van de heer Kooymans om gepensionneer- de politie-agenten als boswachter, al of niet geüniformeerd, te laten optreden. Vermelden wij nog, dat de heer Ver spoor hulde bracht aan de adviseur voor de plantsoenaanleg in Heemstede, de heer Bleeker. Wethouder Van Lent toonde zich voor dat woord van warme waardering zeer erkentelijk. Zolderkamer uitgebrand In de brandweerkazerne kwam Donder dagmiddag om tien minuten voor vijven het bericht binnen van een uitslaande brand aan de Gedempte Oude Gracht 70 rood, gelegen achter een garage en een slagerij. Dank zij krachtig optreden van de brandweerlieden is de schade beperkt gebleven tot het uitbranden van een zol derkamer. Toen de brandweerlieden de kazerne ver laten hadden zagen zij op weg naar de plaats van de brand vlammen en veel rook boven de daken. Bij aankomst bleek, dat het fel brandde op de zolderkamer van een uit twee verdiepingen bestaand perceel. Vier slangen werden uitgelegd en voorts werd de ladderwagen in werking gesteld. Een slang werd via de ladder omhoog ge leid waarna over het pand van de garage op het vuur werd gespoten. Ook werd met slangen door het huis water aangevoerd. In korte tijd was de brandweer het vuur meester. De grote zolderkamer, be woond door de familie Maasdam, is geheel uitgebrand. De oorzaak kon .nog niet worden vastge steld. De bewoonster had de kamer verla ten, om een boodschap te doen en in dat vertrek stonden een brandend kacheltje en twee niet brandende petroleumstellen. Toen zij later thuis kwam stond de kamer in lichter laaie. De heren J. Fontijne en W. J. Gorter, hoofdcommissaris en commissaris van po litie, waren bij het blussingswerk aan wezig. De belangstelling van de zijde van het publiek was bijzonder groot zodat men door de politie op behoorlijke afstand ge houden moest worden. De omgeving leen de zich goed om het werk van de actieve brandweer gade te slaan. Voor bovengenoemde competitie werden de volgende wedstrijden gespeeld: Tweede klasse, district Kennemerland: HoofddorpKNC II voorlopig 7—9: Stabiel Beverwijkse Damclub III 200; Haarlemse Damclub IIIVDK II 12—8; Haarlem/Ooster- kwartier IICruquius 137; Beverwijkse Damclub IIHalfweg II 155; Sportief IJmuiden III voorlopig 77: Stabiel—VKD II 12—8; KNC II—Sportief 5—15; Cruquius —Beverwijkse Dam.club II 137. De stand in deze afdeling luidt thans: 1. Sportief 16 punten uit 10 wedstrijden; 2. Stabiel 16 (11); 3. "aarlemse Damclub III 15 (10»; 4. Beverwijkse Damclub II 13 (11); 5. Hoofddorp 11 (9); 6. I-Tmuiden III 10 '8); 7. VKD II 10 (11); 8. KNC II 6 (10); 9. Cru quius 5 (10); 10. Beverwijkse Damclub III 4 (10): 11. Haarlem/Ooste-kwartier II 2 (9); 12. Halfweg II 2 (9). De wedstrijd SportiefI.Tmuiden III werd afgebroken in gelijke stand (77). IJmuiden III protesteerde bij d". wedstrijdleider we gens een onregelmatigheid tijdens deze ont moeting. In verband met de belangrijkheid van de uitslag van deze wedstrijd wordt deze kwestie zo spoedig mogelijk onderzocht. Vooral voor de Haarlemse Damclub III is deze uitspraak van groot belang, temeer om dat HDC III haar laatste competitiewedstrijd tegen Sportief moet speler, waarin de be slissing om het kampioenschap zal vallen. Het schoolgebouw van de R.K. H.B.S vooi jongens, het Mendelcollege, nabij de Delft laan, dat op 1 September In gebruik is geno men, maar toen nog niet geheel gereed was. zal op Zaterdag 19 Februari officieel geopend worden. De Heemsteedse Gemeenteraad heeft Donderdagmiddag zonder veel vieren en vijfen de subsidie voor dit jaar aan de vereniging „Koninginnedag" verdubbeld en daarmee op tienduizend gulden ge bracht, opdat ook in Heemstede luister kan worden bijgezet aan de tiende verjaardag der bevrijding. De voorzitter, burgemeester mr. A. G. A. ridder van Rappard, vond een gewillig oor voor zijn gedachte iets extra's te doen. Zo zal het Oranjebal van de Koninginnedag worden verzet naar de 5e Mei. Het raad huis zal verlicht zijn en aan de Vrijheids- dreef zal ter afwisseling een groots vuur werk worden afgestoken, dat zeker duizend gulden meer zal kosten dan waarop het Koninginnedag-comité aanvankelijk had gerekend. Het is voorts de bedoeling dat aan de schooljeugd een blijvende herinne ring zal worden uitgereikt, bijvoorbeeld een mooie rijmprent. De heer Weyers (K.N.P.) vond dat eigenlijk zonde van het geld en de moeite: één keer voor het uitreiken en één keer voor het opruimen van de weggegooide exemplaren. De heer Zeg waart (K.V.P.) herin- I nerde eraan, dat hij reeds enige jaren ge- I leden met een initiatiefvoorstel tot groot scheepse viering van de bevrijdingsdag was gekomen. Het was toen met de grootst mogelijke meerderheid verworpen: ken nelijk had de voorzitter een meer psycho logisch gekozen moment afgewacht. Overi gens was de heer Zegwaart de eerste die onmiddellijk tot tien mille wilde gaan. Mevrouw Van N i s p e n-V an Wely (V.V.D.) wilde trouwens ook niet schrie' zijn. Zij schaamde zich een beetje voor rie gedachte, dat men het zou laien bij dui zend gulden meer voor het vuurwerk. „Stel je voor: duizend gulden voor dé dag van ons leven." En ze hoopte op een knallend vuurwerk. Ook de heer Scheer (V.V.D.) schaar de zich deze keer con amore achter de heer Zegwaart. De heer Van der Linden (K.V.P.) wilde het feest een wat culturele inhoud geven en verklaarde zich tegen kermisjool. Dat laatste ligt ook niet in de bedoeling. Op 25 Februari zal voor de tiende maal de proteststaking van 194' in Amsterdam tegen het wegvoeren van de Joodse bevol king worden herdacht in het centrum van de voormalige Jodenbuurt, het J. D. Meijer- plein. waar ter herinnering n dit feit het monument. „De Dokwerker van Mari An- driessen staat opgericht. In het eerste elftal van Haarlem zal Roo zen Zondag weer van de partij z(jn. Nu het de roodbroeken de laatste tijd niet zo voor de wind gaat heeft men een beroep op hem gedaan zijn krachten wederom in dienst te stellen van de vereniging. Zoals men zich wellicht kan herinneren heeft Roozen. destijds bij zijn afscheid reeds gezegd dat men indien nodig altijd op hem kon rekenen. De opstelling van Haarlem is overigens drastisch gewijzigd na de nederlaag van ver leden week: doel: Snijders: achter: Laan en Kuys; midden: Kors, De Voogd en Dinkel- berg; voor: Roozen, Brussee, Jacobs, Schilp- zand en Groenevgld. Barends, Kamperveen en v. d. Voort zijn dus voor Zondag niet op gesteld. De violiste Johanna Martzy heeft in Haarlem en omgeving een gevestigde re- putatie.Zonder die reputatie zou het on getwijfeld een waagstuk geweest zijn voor het concert, dat zij gisteravond in de ge meentelijke Concertzaal gaf, een program ma samen te stellen met sonates van Mo zart, Bach en Beethoven kamermuziek, die door haar wezen immuun geacht moet worden voor populariteit. Maar nu kon Johanna Martzy dit programma spelen voor een zaal, geheel gevuld met toe hoorders. Johanna Martzy is een kunstenares, die de interpretatieproblemen van de werken die zij tot uivoering brengt, voor zich zelf volledig heeft opgelost. Daarvan sprak ook gisteravond de bewustheid van haar spel. Zij ging in haar vertolkingen een weg van volstrekte zekerheid. Geen twijfel bestond er over tempo, over dynamische scha keringen, over frazering, over structuur of over opbouw. Dit alles stond verstande lijk vast. Ook de expressiviteit leek ge baseerd op dit bewuste weten, dat voor een vrij geuite bewogenheid geen plaats liet, maar dat elke voordracht bond aan een nobele matiging. Het hart sprak via het verstand, maar het sprak nochtans een duidelijke taal. Bij de vertolking van Mozarts Sonate in C (K.V. 296) was het de blijheid van het eerste Allegro en het Rondo en de lichte weemoed van het Andante, die de vioolklank doortrilde. En met de Sonate in A van Joh. Seb. Bach voor viool-solo gaf Johanna Martzy een openbaring van de hoogste muzikale orde, van een ver heven, onaantastbare schoonheid, gekris talliseerd tot een wonderbaarlijke klan kenstructuur, temidden waarvan het An dante een ogenblik de stille ontroering als een aangrijpend contrast bracht. Bij een dergelijke ervaring komt men er maar nauwelijks toe te denken aan de magi strale technische beheersing, die voor het verwerkelijken van deze muziek vereist wordt. De uitvoering van de Sonate in A opus 47 van Beethoven bracht weer de samen werking van de viool en de vleugel, die op deze avond door de pianist Jean An tonietti bespeeld werd. Deze partner van de violiste had bij de vertolking van Mo zarts Sonate zijn voortreffelijke medewer king verleend met het spelen van de zo belangrijke klavierpartij, wel beschouwd nog belangrijker dan het violistische aan deel. De eenheid van samenspel was daar bij opvallend. Deze kwam over het alge meen ook tot stand voor Beethovens So nate, maar zo nu en dan kwam de impul siviteit van Jean Antonietti's kunstenaars natuur die eenheid opheffen door een zeer begrijpelijke, spontane ontlading van ex pressie met een domineren van klank als gevolg. Johanna Martzy bewaarde even wel het onverstoorbare vertolkingseven- wicht in haar voortdurend voornaam spel Het warme applaus aan het slot van het concert noopte de solisten tot het geven van het Allegro van Fiocco als toegift. P. ZWAANSWIJK In de afdelingen uit de gemeenteraad van Haarlem is bij de behandeling van de be groting gevraagd, of B. en W. van mening zijn, dat reizen vanwege Haarlems Bloei on dernomen, het vreemdelingenverkeer ii Haarlem zodanig bevorderen, dat dit boven de gemiddelde toeneming in Nederland uit komt. Welk bedrag ontvangt Haarlems Bloei aan donaties van particulieren, zaken of in stellingen? Gaat de opbrengst hiervan in de laatste jaren vooruit of achteruit? B. en W. hebben geantwoord, dat het be zoek van vreemdelingen aan Haarlem boven het gemiddelde vreemdelingenbezoek per ge meente aan Nederland ligt. De reizen van Haarlems Bloei ondernomen komen de bevor dering van het vreemdelingenverkeer te Haarlem stellig ten goede. De mate waarin dit geschiedt is evenwel op korte termijn niet vast te stellen, daar de gevoerde propaganda pas na enige tijd zo zal zijn doorgewerkt, dat een resultaten-vergelijking mogelijk is. In de jaren 1953 en 1954 ontving Haarlems Bloei aan donaties bedragen van onderschei denlijk ƒ7.600 en 8.400. De verwachting is gewettigd dat de stijging van inkomsten uit dien hoofde zich ook in 1955 zal voortzetten. Raadsleden hebben aan B. en W. inlichtin gen gevraagd van de in het afgelopen jaar gelegde internationale contacten. Het college heeft geantwoord, dat het er van overtuigd is, dat de buitenlandse reizen zeer veel nut opleveren. In het ene geval ging het om de oplossing van een acuut probleem in het andere om de verdieping van de ken nis. welke men in zijn functie nodig heeft. In beide gevallen heeft men zijn geest door Ne derlandse inzichten aan de buitenlandse ervaringen te toetsen, verrijkt. Omtrent de reizen zijn rapporten uitgebracht. HAARLEM, 3 Februari 1955 ONDERTROUWD: 3 Febr., P. van Vliet en G. C. Hollander. GEHUWD: 3 Febr., J. Dekker en B. Bi- schot; A. J. Betlem en L. J. de Jong; H. Hollander en T. Broersma; A. de Niet en W Mens. BEVALLEN van een zoon: 1 Febr. W. C. VermeijGregor; 2 Febr., I. M. W. Ingen- luyff—Stikkelman; M. Pennarts—Zieren; 3 Febr., A. M. G. Bos—Steen kist. BEVALLEN van een dochter: 2 Febr., M E. Koopen—Mathot; C. J. Hiel—Daniels; K. van den Borg—van der Have; J. C. M. Mul der—Boosman; Febr., E. Reimerink— Heintz. OVERLEDEN: 1 Febr., J. Broek-Gul. 88 j., Zijlweg; A, van der Linden. 12 mnd.. Burgwal; M. Vester—Kamp, 87 j,. Hage- straat; A A Snellens—Tangurmann, 76 i„ F.sschilderstraat; A. C. Haftog—Alders, 82 j„ Achterweg; 2 Febr., J. Reindcrs, 77 j., Zijl- weg. BINNENLAND Het aantal aangegeven radio-ontvang toestellen in Nederland bedroeg op 1 Fe bruari 1.976.139 tegen 1.963.894 op 1 Januari. Op 1 Januari waren er 508.381 aangeslotenen op het draadomroepnet tegen 505.2C7 op 1 December 1954. Tot burgemeester van Idaarderadeel is benoemd de heer R. Walda met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemees ter dei gemeente Ameland. De heer Walda is lid van de P. v. d. A. - Na jarenlange onderzoekingen en proef nemingen zijn deskundigen in researchlabo- ratoria van Philips-Roxane er in geslaagd een middel te vinden dat volgens hen de definitieve oplossing zou betekenen van het spintprobleem. Spint komt in Nederland in veel soorten en op tal van gewassen voor en is een mijt die in volwassen toestand aan zienlijke schade aanricht. In de ouderdom van 68 jaar is te Haar lem overleden de heer J. H. Dieters, oud chef van de exploitatie bij het Algemeen Handelsblad te Amsterdam. In Juli j.l. heeft hij na een eervolle staat van dienst van twee on dertig jaar zijn functie met pensioen verlaten. Hij bleef adviseur van de directie. De heer Dieters, Groninger van ge boorte, trok op jeugdige leeftijd naar het buitenland en was in het uitgeversbedrijf in Glasgow, Londen en. Duitsland werk zaam. Na in dienst te zijn geweest bij de firma Nijgh en Van Ditmar te Rotterdam, ging hij in Augustus 1922 over naar het Algemeen Handelsblad, om op te treden als chef van een nieuw gevormde afde ling, namelijk advertentie-exploitatie. In de loop der jaren heeft hij de ontwikke ling van het advertentiewezen meegemaakt en daarvoor zeer geijverd. De heer Die ters kwam door zijn werk in aanraking met directies van grote bedrijven en in dustrieën in den lande en genoot door zijn deskundigheid het vertrouwen van velen. Ook toonde hij grote belangstelling voor het werk van het Genootschap voor de Re clame en verleende hij medewerking, als hem dat gevraagd werd. Als oud-Groninger gaf de heer Dieters zijn krachten aan de Vereniging „Gruno". Vele malen is een beroep op hem gedaan en nooit tevergeefs. Vandaag is zijn stoffelijk overschot ia alle stilte te Westerveld verast. De Haarlemse rechtbank heeft Donder dag de zaak van de inbraken bij de Lood- industrie Giebels aan de Lange Heren- vest en bij het magazijn Lampe aan de Grote Houtstraat in behandeling genomen. Tegen drie verdachten, de 32-jarige cho coladebewerker H. B. C., de 21-jarige koopman P. den H. en de 26-jarige glazen wasser J. P. D. P. werden straffen geëist van respectievelijk twaalf maanden met aftrek, waarvan vier maanden voorwaar delijk, en voor de laatste twee een jaar en zes maanden met aftrek. Hun bei den was namelijk ook de inbraak bij Lampe ten laste gelegd, waaraan C. niet heeft deelgenomen. De glazenwasser was op een ochtend bij C. aangekomen met de vraag „of hij nog een kraakje wist". Deze had toen naar de genoemde loodind.ustrie verwezen en een gemakkelijke methode om binnen te ko men aanbevolen, die dan ook de volgende avond, die van de negende November van het vorig jaar, onmiddellijk werd toege past: achter over een muurtje, vervolgens via een luik in het dak naar binnen, zich zakken latend via een takel. C. verleende alle medewerking bij het opladen van rol len lood van een waarde van meer dan honderd gulden per stuk op een vracht auto van het bedrijf en hij trok een dommekracht onder deze auto vandaan, die nog een beletsel vormde voor het weg rijden. Daarna zijn Den H. en P. met de wagen, geladen met vijftig rollen lood weggereden. Bij de Bakenessergracht wist P. een magazijn, waar de lading zolang neergelegd kon worden. Er werden er een aantal afgeladen, maar toen de eigenaar daar bezwaar tegen begon te maken reden zij met de rest door. De vrachtauto werd de volgende dag met de rest van de staven lood in de Parklaan aangetroffen. Het drietal was snel gearresteerd, de vlucht van C. naar Leeuwarden heeft hem maar weinig uitstel bezorgd. De officier van justitie kenschetste C. als een recidivist, die vroeger sterk onder de invloed stond van zijn vader een man met een zeer in drukwekkend strafregister. Hij vond deze nieuwe misstap zo tragisch, omdat C. zich juist de laatste tijd zo kranig staande had weten te houden. Hij zag ook nog wel iets goeds in deze vex-dachte en kwam daarop tot zijn eis van een jaar niet aftrek en vier maanden ervan voorwaardelijk. De raadsman van de verdachte, mr. M. D. Proper, achtte het mededaderschap als tenlastelegging onbewezen. Volgens hem was hier slechts sprake geweest van hulp verlening. Hij bepleitte een voorwaarde lijke straf en sprak zijn vertrouwen uit dat de verdachte verder wel op het goede pad zou blijven door de heropvoeding welke zijn vrouw hem geeft. P. en Den H. hebben het behalve op de rollen lood ook voorzien gehad op geld van het modemagazijn Lampe, waar zij via een ladder gebruikt bij een verbouwing achter Cinema Palace zijn binnengedron gen. Daartoe werd een ruitje in de boven ste étage vernield. Uit twee kasten werd samen veertienhonderd gulden weggeno men. Beiden verkeerden in een financieel moeilijke toestand, de officier wenste daar rekening mee te houden, evenals met hun jeugdige leeftijd. Maar de ei-nst van de feiten in ogenschouw genomen eiste hij toch tegen beiden een jaar en zes maan den met aftrek. De raadslieden, mr. A. D. P. V. van Lö- ben Seis en mr. B. J. de Boer, drongen aan op gecombineerde straffen. ZATOPEK BESTUURSLID OLYMPISCH COMITé. De vermaarde athleet Emile Zatopek is gekozen tot bestuurslid van het Tsjechisch Olympisch Comité, aldus heeft het Tsjechische persbureau Ceteka bekend gemaakt. AMERIKAANSE SCHAATSENRIJDERS VOOR MOSKOU. McDermott en Henry zijn uitverkoren om de Verenigde Staten te vertegenwoordigen op de wereldkampioen schappen hardrijden, die op 18 en 19 Fe bruari in Moskou worden gehouden.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 13