Stimuleren van zelfwerkzaamheid komt in subsidie tot uiting Ton Heyboer exposeert etsen en tekeningen bij Leffelaar Kleuterschool aan Pleiadenstraat zal Maandag haar poorten openen Missers en voltreffers bij „helderziende" experimenten Sportzaken vragen aandacht van Haarlems gemeenteraad Voorlopig geen tweede autobus verbinding met Haarlem-Oost KUIPERS Interessante proefnemingen voor leden van „Psychical Research" VRIJDAG 4 FEBRUARI 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 L. ter Braake benoemd tot dirigent van „Excelsior" Kunst in Haarlem Commissie voor bejaardenzorg Douche-badhuis in Oud-Schoten Vijftig jaar „Nederlandsche Reedersvereeniging" Burgerlijke Stand van Heemstede Nutsspaarbank Haarlem in Januari Dammuseum in Midden-Beemster De leden van de afdeling Haarlem der .Studievereniging voor Psychical Re search" en enkele introducées hebben in een der bovenzalen van Brinkmann le Haarlem de Enschedese paragnost en mag netiseur G. Croiset een aantal helderziende experimenten zien verrichten, die in de parapsychologie bekend staan als „de stoelenproeven". De gang van zaken hierbij is de volgen de: de paragnost geeft b.v. daags tevoren gedetailleerde beschrijvingen omtrent het karakter, het uiterlijk en het verleden van enkele personen die de volgende dag zijn experiment zullen bijwonen en voorspelt" tevens, op welke stoel zij die dag vpór hem aanwezigen, dat hij in Augustus 1958 een het leven van hun eigenaars en liet ten slotte door een willekeurige aanwezige een lot trekken, waarvan het nummer dan overeen bleek te komen met het stoel- nummcr van de eigenaar van het be schreven voorwerp! Deze dubbele proef op de som moet zelfs de meest critische twijfelaars en vooral onder de intro- ducé's zagen wij er aanvankelijk nog wel enigen sceptisch rondkijken overtuigd hebben dat de heer Croiset inderdaad over verbluffende paranormale gaven be schikt. Aan het slot van zijn experimenten voorspelde de paragnost nog aan een der zullen zitten. Die voorspellingen worden onder toe zicht van betrouwbare getuigen (in dit geval de Utrechtse hoogleraar in de para psychologie prof. dr. W. H. C. Tenhaeff) op papier of met de bandrecorder vastge legd en dan, op de dag van het experiment, geconfronteerd met de „beschreven" per sonen. Croiset voorspelt op die manier b.v. dat „de grijze dame in een zwarte japon, die morgen op stoel 19 bij Brinkmann zal zit ten, kortgeleden een médaillon met een groen steentje gekregen heeft, dat hij in haar omgeving drie grote mannen ziet die op een stoomboot zijn en dat zij onlangs haar enkel verzwikt heeft op een trap onder een reproductie van Rembrandt". Hij doet deze proeven sinds 1946, o.a. ten overstaan van vele geleerden in bin nen- en buitenland en vrijwel steeds blij ken zulke voorspellingen van A tot Z juist te zijn. Voor prof. Tenhaeff geldt dit als een exact-wetenschappelijk bewijs voor het bestaan van helderziendheid als para normale gave. Ook ditmaal heeft de heer Croiset verschillende van deze experimenten ten beste gegeven en ook thans weer was prof. Tenhaeff aan zijn zijde om er de parapsychologische achtergrond en bete kenis van toe te lichten. Om de taak van de helderziende nog moeilijker te maken en alle „schwindel"-mogelijkheden uit te sluiten, waren de stoelen in de zaal pas vlak voor de proefneming onder de aan wezigen verloot. Erg gelukkig was men aanvankelijk niet, want de eerste proefpersoon de voor noemde dame op stoel 19 ontkende hardnekkig, ook maar iets met het voor spelde médaillon, de drie man in een boot of de verzwikte enkel te maken te hebben. „Zo volkomen ben ik er nog nooit naast geweest", erkende de verbaasde Croiset, toen de dame in kwestie al zijn onthul lingen verloochende. Kwam dat door de verwarring bij de nummering der stoelen (Croiset had namelijk gemeend dat alle plaatsen doorgenummerd zouden worden, doch het bestuur der studievereniging was bij elke rij stoelen opnieuw begonnen), of was hij misschien „affectief beïnvloed" toen hij zijn voorspelling voor stoel 19 gereédmaakte? Noch hijzelf, noch prof. Tenhaeff kon deze mislukking verklaren. De volgende proeven hadden echter meer succes. Een heer in rij 6 hoorde Croisets stem op de magnetofoonband voorspellen, dat hij een jonge, vlug ter been zijnde man is, die vaak de kant van Bloemendaal uitgaat en op de eerste ver dieping van een groot gebouw studeert. Croiset zei voorts nog, dat deze man zich enkele dagen terug nogal geërgerd moest hebben aan zijn piano waarvan aan de linkerkant de lak afbladderde. „Dat klopt wel", zei de proefpersoon, „want ik woon in Bloemendaal op de eer ste étage van een groot huis". De piano kon hij evenwel niet thuisbrengen. Na herhaald aandringen ging hem echter toch een lichtje op. „Wacht V', zei hij, „met die sneeuwboel van de week merkte ik, dat mijn auto links onderaan wat roestig geworden was. Ik zag dat de lak daar gesprongen was en heb me daar in derdaad aan geërgerd „Zo ziet u, dat men de beelden, die Croiset krijgt, niet al te letterlijk moet interpreteren", lichtte prof. Tenhaeff toe. „De piano blijkt dus een auto te moeten zijn, maar het emotionele détail de ergernis om de kapotte lak is onmis kenbaar juist voorspeld". Dan was er nog de dame van wie Croiset vertelde, dat zij overzee geweest moest zijn, pas een rood met zwarte doek had willen kopen en zich bezorgd gemaakt had over een diamanten ring. Hierover onder vraagd, erkende zij, uit Indonesië te zijn gekomen, een vriendin geadviseerd te hebben bij de aankoop van een rood-zwarte sarong en tot tweemaal toe een brilliant uit haar ring kwijtgeraakt te zijn. Dit was dus wel een voltreffer, maar na de pauze zouden er meer volgen. Croi set had toen verschillende privé-eigen- dommen van toehoorders op een tafeltje laten deponeren, vertelde aan de hand van die voorwerpen (maar zonder ze aan te raken) allerlei specifieke détails uit bezoek zal brengen aan zijn zoon in Ca nada, maar hij voegde er meteen aan toe, dat hij in het algemeen om ethische redenen geen toekomstvoorspellingen doet. De mislukking van het geval „stoel 19" weet de helderziende aan een fout zijnerzijds „ik ben wellicht niet selectief genoeg geweest, of ik heb de dame in kwestie verward met een andere persoon in mijn eigen omgeving, toen ik gisteren die beelden „doorkreeg", zei hij. En prof. Tenhaeff voegde daar in zijn slotwoord aan toe, dat Croiset de middag tevoren „stoel 19" had laten uitkiezen door een hem interviewende Amerikaanse ver slaggever. „Dit interview betekende zeer veel voor de heer Croiset en het is dus heel goed denkbaar dat hij zich op dat ogenblik sterk „affectief verbonden" voel de met de Amerikaan en daardoor beelden uit diéns verleden zag inplaats van voor stellingen die op „stoel 19" betrekking hebben," meende de Utrechtse hoogleraar. Men zal de Amerikaanse journalist nu per brief vragen, of het niet thuis te brengen médaillon, de „drie mannen op een stoom schip" en de verzwikte enkel, „misschien bij hem behoren". „Vergissingen als deze", aldus prof. Ten- haeffs conclusie, „zijn dikwijls leerzamer voor de wetenschap dan steeds maar weer geslaagde experimenten van dezelfde soort omdat men daardoor misschien op het spoor van nieuwe belangrijke ontdek kingen komt". (De heer G. Croiset, die o.a. in Utrecht een zeer drukke practijk als magnetiseur heeft, is een broer van de dichter en to neelspeler Max Croiset. Hij doet al vele jaren onder leiding van prof. Tenhaeff practische experimenten op parapsycho logisch gebied en geldt als een der be gaafdste paragnosten van West-Europa). Tijdens de druk bezochte jaarvergade ring van liet Heemsteeds Fanfarecorps „Excelsior" dezer dagen :n het Cafe taria-Restaurant aan de Binnenweg gehou den benoemden de leden de heer L. ter Braake tot vaste dirigent van hun ver eniging. Daarvoor had de heer Ter Braake als voorzitter een overzicht gegeven van de ge beurtenissen in het afgelopen jaar, waarbij hij met gerechtvaardigde voldoening wees op de successen, dde in deze periode door het corps waren behaald. Deze bestonden uit zes prijzen, toegekend in twee mu ziekconcoursen, hetgeen voor „Excelsior" tevens de promotie betekende van de tweede naar de eerste afdeling fanfare. Hierin zal bet corps Donderdag 19 Mei (Hemelvaartsdag) uitkomen op het Bonds- concours te Woerden. Aan deze wedstrijd wordt door „Excelsior" eveneens deelge nomen met het eigen tamboercorps. Uit de jaarverslagen van de secretaris en de penningmeester bleek verder, dat het voor het corps een bijzonder gunstig verenigingsjaar is geweest. Onder meer konden dertien nieuwe leden worden in geschreven. Ten slotte werd het programma bekend gemaakt van de feestavond, welke Zater dag 12 Februari in het Sportpark-Restau rant gehouden wordt. Hiervoor treden op een eigen toneelclub onder leiding van de heer M. Zijta, de accordeonist Jilles Duin dam en het dansorkest „Entre Nous" onder leiding van de heer J. Welters. Het hier na volgende bal staat onder leiding van de heer P. Leuven. Door middel van het subsidiebeleid streven B. en W. er naar de beoefening van de kunst niet alleen door beroepskunstenaars, maar ook door dilettanten te bevorderen, waardoor enerzijds de zelfwerkzaamheid op het gebied van de kunstbeleving ge stimuleerd wordt en anderzijds de kunstpresUties van deze amateursuitingen een brede kring van de bevolking bereiken, welke vaak niet bereikt wordt door de kunst prestaties van de beroepsartisten. Hoewel de beoordeling en de waardering van deze amateurkunstuitingen bij subsidie-toekenning in de practijk v;Vx zeer moeilijk blijkt, zijn B. en W. voornemens in deze geest verder te werken en de subsidiëring nog over een breder terrein uit te breiden, aldus hebben B. en W. van Haarlem aan de gemeenteraad meegedeeld in de memorie van antwoord op de gemeentebegroting 1955. Reeds bij de behandeling van de begro ting 1954 hebben B. en W. meegedeeld, dat zij in principe niet afwijzend staan te genover een subsidie aan het amateurto neel. Tot nu toe heeft het college echter slechts één verzoek bereikt om een derge lijke subsidie te verlenen. Een voorwaar de voor het verlenen van subsidie zal naar de mening van B. en W. moeten zijn een goede vorm van samenwerking tussen die verenigingen, die voor een gemeentesub sidie in aanmerking menen te komen. In dien daarover overeenstemming is bereikt zal het college de raad nader over deze aangelegenheid berichten. Een verdeling van de subsidie over 1953 aan de muziek- en zang-verenigingen is tot stand gekomen. Rekening houdend met de moeilijke beoordeling van de -materie De tekeningen en etsen van Anton Hey boer, die thans een tentoonstelling in kunsthandel Leffelaar te Haarlem houdt, zijn altijd de resultaten van een sterke ge voelsspanning. Het is de „toestand" waar in ze gemaakt worden, die er de betekenis aan verleent. Dat is niet alleen het geval bij de tekeningen, die door de voorstelling zelve getuigen van een bepaalde zielsge steldheid, maar ook bij de etsen en teke ningen die een meer concreet onderwerp, als het leven der vissers, behandelen. Nu is het de vraag of en in hoeverre de be schouwer genegen is zich in de achtergron den, psychische en geestelijke, van dit werk te verdiepen. Hij kan weigeren dit te doen, zeggende: ik stel belang in het kunst werk op zich zelf, maar met de gesteldheid van de kunstenaar wens ik niet geconfron teerd te worden. Zonder dit standpunt als juist te willen kwalificeren, is het de moeite waard zich af te vragen of er ook voor deze beschou wer iets aan het werk van Heyboer te be leven valt. Ik geloof dit positief te mogen beantwoorden. De schriftuur zelf van de tekeningen is boeiend en dikwijls verras send. De wijze waarop de motieven in het vlak geplaatst zijn, is suggestief. De vertel trant dwingt tot luisteren, ook wanneer de inhoud niet altijd geheel duidelijk is. Dat ik de nadruk hier in de eerste plaats leg op de uitingsmiddelen van de kunste naar, geschiedt omdat dit werk een tè ge rede stof biedt tot zielkundige ontledingen, waartoe ik mij in de eerste plaats niet be voegd en in staat .acht en welke ik in de tweede plaats bij het beschouwen en be oordelen van kunst minder op zijn plaats acht. Het geestelijk terrein, dat door Ton Hey boer in een gedeelte van zijn werk verkend wordt, mag in vele opzichten zeer belang wekkend zijn, het krijgt pas wezenlijke waarde, indien het niet uitzonderlijke maar algemeen herkenbare of aanvoelbare as pecten oplevert. Men kan niet zeggen dat Heyboer, door zijn aandacht te geven aan de primaire levensfuncties van de mens, zich bezig houdt met iets dat ons niet allen aangaat. Het zijn de rudimentaire levens vormen van een .sport oerbestaan van men sen en dieren in een nog nauwelijks ont waakte wereld, die door Heyboer in de zinken plaat zijn gegrift. Tussen deze elementaire levensstraat en het bestaan van de vissers, die met hun kleine kotters en trawlers de „niet droog te Een overzicht van het schoolgebouw met links op de achtergrond het zogenaamde streeplokaal. B. en W. van Haarlem hebben besloten over te gaan tot instelling van een com missie voor de bejaardenzorg, waarin zit ting nemen vertegenwoordigers van orga nisaties, die zich thans bezig houden met het bejaardenvraagstuk. Bij de samenstelling is rekening gehou den. dat alle bevolkingsgroepen hun stem zullen kunnen laten horen. De commissie zal zich bezig houden met de bestudering van het gemeentelijk bej aarden vraagstuk in de ruimste zin. Hiervoor zal onder de Haarlemse bejaarden een enquête worden gehouden. Aande hand van de uitkomsten van de enquête zal de commissie zich kun nen beraden omtrent het aan B. en W. uit brengen van adviezen inzake het nemen van maatregelen, die kunnen leiden tot aanpassing aan de moderne opvatting van de bejaardenzorg. Ook kan worden overwogen deze com missie te horen omtrent de subsidiëring van instelling voor de verzorging van be jaarden. De plannen voor de bouw van een bad huis ten Noorden van de Jan Gijzenvaart liggen gereed. Zij zijn' op verzoek van de afdeling Haarlem van de Noordhollandse. Vereniging Het Witte Kruis ontworpen door Openbare Werken. Aan de Pleiadenstraat ter hoogte van de Siriusstraat in Haarlem-Noord is in het tijdsbestek van ongeveer elf maanden een fris, langgerekt, modern stenen gebouw verrezen, dat op dit ogenblik slechts on derdak verleent aan werklieden, die de laatste hand leggen aan het interieur, maar dat van Maandag af - na de officiële ope ning op Zaterdagmiddag - dienst zal doen als schoolgebouw, bestemd voor een afde ling van de school voor voorbereidend lager onderwijs 3 (Montessori-kleuterschool). Dat betekent dan tevens, dat de kleuters, die dit nieuwe schoolgebouw zullen gaan betrekken, vandaag of morgen afscheid zullen nemen van hun makkertjes van de Prinses Margrietschool, de Linnaeusschool en de Fuhrhopschool, waarin zij tot op heden gastvrij zijn ontvangen. Hun nieuwe school, ontworpen door de heer D. Heiloo, architect van Openbare Werken in Haarlem, bevat een vijftal lo kalen, vier leslokalen en speellokaal, het zogenaamde streeplokaal, dat zijn naam dankt aan de gekleurde ovale streep, die op de grond is aangebracht en dienst doet bij verschillende kleuterspelletjes. Twee hoogtezonapparaten zien vanaf het plafond van deze zaal op de spelende kinderen neer, er voor zorg dragend, dat de kinde ren tijdens hun spel een maximum aan gezondheid opdoen Ieder kind zijn embleem De vier klasselokalen hebben alle de zelfde afmetingen als het streeplokaal, ze ven bij negen meter. Iedere klas heeft haar eigen vertèlhoekje, waar zich een ruime bank bevindt met aan het einde daarvan een kast, waarin de verschillende Montes- sorileermiddelen worden opgeborgen. Bo vendien is in ieder lokaal langs de wand een open kast met vakjes aangebracht, waarin de telkens ongeveer 36 leerlingen - van drie tot en met zes jaar - hun spul len kunnen opbergen. Lezen kunnen zij over het algemeen nog niet; het plaatsen van hun namen boven de verschillende vakjes zou dus geen zin hebben. Men past daarom een ander systeem toe: ieder kind krijgt een kleurig houten embleem toege wezen, dat niet alleen bij zijn kastje wordt geplaatst, maar ook boven zijn eigen kap stok. De toiletten voor de kinderen zijn aan gebracht tussen de lokalen in. Dit heeft onder meer ten doel, dat de onderwijs krachten een duidelijk toezicht kunnen uit oefenen op alle leerlingen van hun klas. Het gehele gebouw, dat centrale verwar ming heeft, maakt een heldere, frisse in druk; de verlichting is van moderne ge stalte. Ruime speelplaats Voor het schoolgebouw strekt zich een speelplaats uit van ongeveer vierhonderd vierkante meter. Op dit speelterrein, dat voor een groot deel met tegels is bedekt, worden thans een zandbak, een schommel en verscheidene klim werktuigen in ge reedheid gebracht. Bovendien overweegt men de aanleg van een piasvijver. Er wordt een beroep gedaan op de buurtge noten, om de gemakkelijk te bereiken speelwerktuigen ongemoeid te laten. Achter de school ligt nog een beschei den terrein braak, dat uitstekend te ge bruiken is voor schooltuinwerk. Maandag zal het zover zijn: dan zullen het hoofd van de nieuwe school, mevrouw M. E. Neudorfers-Meijer, de vier leerkrach ten, die zij tot haar beschikking heeft en de kinderen zelf in een nieuwe omgeving kunnen voortbouwen aan hun zo verschil lende taak: kennis uitdragen en kennis vergaren. en het feit, dat voor de eerste maal maat staven moesten worden gehanteerd, is een in grote lijnen bevredigende oplossing en overeenstemming verkregen. De verdeling over het jaar 1954 zal aan de hand van de overzichten van de in dat jaar gehouden concerten zo spoedig mogelijk in 1955 plaats vinden. Wel is het college gebleken, dat wellicht nog een grotere differentiatie in de beoordeling en waardering zal moe ten worden toegepast, onder meer in ver band met de soms zeer uiteenlopende kos ten van de onderscheidene concerten. Gevraagd naar de mogelijkheid van be schikbaarstelling van b.v. gemeentelijke jaarprijzen voor amateur-toneel, -muziek en -zang, antwoorden B. en W., dat de huidige subsidieverdeling aan de muziek- en zangverenigingen in wezen het karak ter draagt van een premie, gesteld op elke openbare uitvoering, die aan redelijke eisen voldoet. Moderne kunst De praktijk heeft uitgewezen, dat niet tegenstaande alle krachtsinspanning ter stimulering van het bezoek, de belangstel ling voor tentoonstellingen van moderne kunst in Haarlem zeer matig is gebleven. Het aantal bezoekers van 566 bij gelegen heid van de belangrijke tentoonstelling van Frans Masereel, in Augustus van vorig jaar, is in deze symptomatisch. Overigens zijn er voortdurend tentoonstellingen van mo derne kunst in de zalen van het museum „Het Huis Van Looy". Dat de weinige be langstelling voor al deze tentoonstellingen niet te wijten is aan het feit, dat het mu- „Ons land is van oudsher een zeevarende natie. Onze zeevaart is ieders belangstelling ivaard. Zij is krachtig en houdt stand. Maar dit betekent niet, dat er niets aan hapert. Op het gebied van vernieuwing van passa giersschepen is Nederland sterk ten achter: met de enorme aanwas van de tankervloot zijn wij niet meegegroeid en in de naaste toekomst rijzen problemen in verband met tijdige vervanging van de oudere schepen. De steeds ernstiger exponenten van vlag be voorrechting vormen een bedreiging. In dien allendie. bij de zeevaart betrokken zijn, zich gesteund voelen door het levende besef in geheel Nederland, dat onze scheep vaart een kostbaar nationaal bezit is dat in stand moet blijven en verdedigd moet wor den, kan deze taak worden volbracht". Dit was de conclusie, waartoe gisteren de heer A. F. Vas Dias kwam, toen hij op een bij eenkomst aan boord van de Willem Ruys" te Rotterdam gesproken had over de groei en de veranderingen van de Nederlanase koopvaardijvloot sinds het bestaan van de ..Nederlandsche R.eedersvereeniging"die op 25 Februari haar gouden jubileum hoopt te vieren en waarvan spreker vice-voor- zitter is. Bedroeg in 1916 het aantal stoomsche pen 345 met een bruto tonnage van 1.161.000 en het aantal motorschepen 15 met een bruto tonnage van 16.000, in 1953 waren die cijfers respectievelijk 260 met 1.495.000 br.t. en 971 met 1.733.090 br.t. Voor kolen is de olie als brandstof in de plaats gekomen, de veiligheids- en com municatiemiddelen zijn ingrijpend ver beterd en verder voldoen de inrichting en de uitrusting van de verblijven voor be manning en passagiers aan de modernste eisen van ruimte, ventilatie, verwarming en sanitair. Zelfs aan de vrijetijdsbeste ding aan boord wordt veel aandacht be steed. De expansie van de Nederlandse zee vaart noemde de heer Vas Dias drie-dimen sionaal en deze komt zijns inziens niet vol ledig tot uitdrukking door alleen de kwan titatieve tonnagecijfers te vergelijken (in 1905 528.600 br.t. tegenover 1954 3.373.600 br.t.), want zeide hij tengevolge van grotere snelheid, minder dood gewicht, snellere laad- en loscapaciteit en dergelijke seum excentrisch zou liggen en dus moei- *s bovendien het nuttig rendement van de lijk bereikbaar zou zijn, wordt bewezen door het feit, dat deze belangstelling even gering was gedurende de tijd, dat de expo sities plaats vonden in de tentoonstellings zaal van het Frans Halsmuseum. Behoefte aan een permanente en waar dige ruimte voor de importantie groeiende gemeentelijke verzameling van moderne kunst wordt volgens B. en W. wel urgenter. De mogelijkheid wordt overwogen om t.z.t. aan de nieuwe Stadsbibliotheek een aantal zalen toe te voegen voor onder brenging van de verzameling van moderne kunst. tonnage aanmerkelijk verbeterd. Dit is volgens hem weer afgeremd door de lan gere haventijd per jaar (1933 per jaar 165 dagen tegenover 215 dagen per jaar in 1953). Na de heer Vas Dias werd het woord gevoerd door de voorzitter van de Neder landse Redersvereniging, de heer B. E. Ruys, die een halve eeuw verenigingswerk overzag. Hij besloot met de wens, dat de vereniging nog sterk zou kunnen mede werken aan de verdere uitbouw van de nationale koopvaardij. „Worden de plannen met betrekking tot de aanleg van sport- en speelvelden wel met de nodige aandacht voorbereid? Zijn wijzigingen in de aanbesteding, zoals bij Noord-Akendam, niet vooruit te be zien?", aldus hebben raadsleden van Haar lem aan B. en W. gevraagd bij de behan- leggen" zee doorploegen, bestaat een ver- deling van de begroting in de afdelingen, wantschap, die voor Heyboer aanleiding gaf een serie boeiende tekeningen van het vissersleven te maken. Zodoende nadert hij stap voor stap de zóne, waar het dage lijks bestaan aan de cosmische wereld raakt. De weg die Ton Heyboer in zijn ont wikkeling volgt, is zeker waard met be langstelling beschouwd te worden. OTTO B. DE KAT Het antwoord van B. en W. is, dat zij de plannen inderdaad met de nodige zorg hebben voorbereid. Ten aanzien van de herbesteding voor de aanleg van zeven sportvelden in Noord-Akendam delen zij mee, dat aanvankelijk is getracht om, ter besparing op de aanlegkosten, deze ter reinen te doen aanleggen als werkverrui mingsobject, met rijkssubsidie in de lonen. Door het rijk werd de eis gesteld, dat de In de afdelingen van de gemeenteraad is het niet mogelijk om het wagenpark zo- van Haarlem is bij de behandeling van de gemeentebegroting gevraagd of Haarlem- Oost door een meer rechtstreekse busver binding met het station en met Haarlem- Noord kan worden verbonden. B. en W. hebben geantwoord, dat dit vraagstuk hun aandacht heeft: een even tuele oplossing zal echter gepaard moeten gaan met een betere ontsluiting van de Amsterdamse buurt ten opzichte van het centrum. Een tweede lijn uit deze buurt moet ook het centrum der stad aandoen, aangezien eert rechtstreekse verbinding via de Oostvest naar het station en Noord economisch niet verantwoord is. Van de zijde van de gemeenteraad werd het. wenselijk geacht, dat des avonds tussen 7 en 8 uur extra busdiensten van het Spaarnhovenplein af naar het Houtplein worden ingelegd. Vooral bij slecht weer zijn de bussen naar het centrum bij het Soendaplein al vol, zodat personen, die vergadering, concert of schouwburg willen bezoeken, te laat komen. B. en W. delen mee, dat op de route van Haarlem-Noord, via Stationsplein, Grote Markt en Hout plein naar Heemstede v.v., bij bijzondere gebeurtenissen steeds extra-bussen worden ingelegd, evenals zulks op andere lijnen geschiedt. Ook bij slecht weer wordt al het beschikbare materiaal ingezet. Uiteraard ADVERTENTIE GEBOREN: Petrus Wilhelmus, z. van W. J. Zijm en R. L. Vink; Joscpha Johanna Wil- helmina, d. van P. A. A. M. van de Laar en A. M. Duivenvoorden; Kitty, d. van A. Ma- chielsen en J. W. de Haas: Robert, z. van J. A. Koster en H. J. Verzeilberg; Margaretha Elizabeth, d. van J. Sandtke en J. E. Wil- lemse; Godefrieda Francisca, d. van C. Juf fermans en C. Born; Franciscus Johannes, z. van F. J. Veenings en C. E. Scholten; Everardus Wilhelmus Ignatius, z. van J. van Rijt en F L. Jonekbloedt. ONDERTROUWD: R. W. F. v. d. Berg en B. A. Newman; F, J. Kielestein en A. G. Hoogenstein; A. Ruighaver en J. E. Philippo; L"). Schenk en A. Red-ker; H. Vermeulen en L. Stijger; II. Kloppert en C. F. D. Leefmans; C. H. van Staveren en A. E. M. Smoren- burg: J. J. Cornelissen en N. J. Lieffering; H. Simons en A. de Ruig. OVERLEDEN: J. K. van Schcndelen, 64 j;, Brabantlaan 13; H. Kooijman--Weijers, 72 j„ Zoals in het begin van elk jaar gebruike lijk. gaven de spaarcijfers bij de Nutsspaar bank ook dit jaar in Januari een groot over schot te zien. De inleggingen bedroegen f 1.971.100 en de terugbetalingen f 1.321.294, zodat het spaar overschot f694.806 beliep, (v. j. f549.275). Het spaartegoed bereikte per ultimo Ja nuari een totaal bedrag van f35.546.649. In de afgelopen maand werden niet min der dan 898 nieuwe boekjes uitgereikt, waar door het aantal spaarders een totaal be reikte van 73.103. Esdoornlaan 7; Wed. K. WinkelmanGlasz, 85 j„ Oude Posthuisstraat 50; Wed. A. C. Schot.van Musscher, 76 j„ Overboslaan 27; M. N. Leeuwe, 64 j., Herenweg 126; C. Elli- gens—van der Ploeg, 88 j., Kerklaan 49; A. Vrugt, 38 i.. Herenweg 126. GETROUWD: C. G. Witteveen en H. E. M. Rijnja; W. H. v. d. Berg en H. v. Zonneveld. danig uit te breiden, dat alle eventualitei ten kunnen worden opgevangen. Tegen plaatsing van een wachthuisje op de hoek SchoterwegKleverlaan bestaat bij B. en W. geen bezwaar. Bij wijze van proef zullen de wachthuisjes op het Houtplein aan één zijde worden afge schermd. Volledige afscherming is bij dit type niet mogelijk. Van de plannen tot het plaatsen van een wachthuisje aan de Tempeliersstraat is destijds afgezien, omdat in het haltekantoor een wachtgelegenheid aanwezig is en bovendien de luifels van de winkels ter plaatse enige beschutting bieden. Wegens de binnenkort plaats hebbende omschake ling op autobussen en de onzekerheid, die te dezen aanzien op verschillende punten nog bestaat, achten B. en W. het niet ge wenst thans nog voorzieningen te treffen. Opgemerkt is, dat de veiligheid van de autobuspassagier nog al eens in gedrang komt door het te vroeg sluiten van de uit gang. Geantwoord wordt, dat de deuren van vijftig bussen langs pneumatiseh- electrische weg geopend worden en zij zijn daarbij van een speciale deurbeveiliging voorzien. Een zeer klein aantal (tien) wordt langs pneumatische weg geopend, waarbij geen deurbeveiliging mogelijk is. Bij beide typen bussen zijn verschillende spiegels aangebracht. Het personeel der NZH is geïnstrueerd hoe het moet handelen, indien de bussen vol zijn, om ongevallen te voorkomen. De nieuwe stadsbussen worden alle voorzien van de modernste deurbevei liging, die er bestaat. Er zijn momenteel een drietal dammers bezig een dammuseum in te richten in het huis Volgerweg 48 in Midden-Beemster, de vroegere woning van de schrijfster Betje Wolff. De namen van deze oudheidspeurders zullen de echte damliefhebbers niet vreemd zijn. Het zijn de heren Cornelis de Heer Czn„ Willem Zomerdijk (een zoon van de bekende dammer Antoon Zomerdijk) en de dampionier uit de Zaanstreek, Gerrit Beets. In dit museum treft men een reisbeschrij ving aan uit 1841, waarin wordt verteld van een aantal damspelers uit de Beemster met echt Hollandse namen als Klaas Admiraal. Jacob Bouman, Klaas Hogetoorn, Jan en Jacob Edel, Jan Olie en Simon Bouman, die in drie kapwagens, elk bespannen met twee paarden, een rondreis gingen maken over Haarlem, ")en Haag. Rotterdam, Gouda en Utrecht om in verschillende plaatsen dam- partijen te spelen. aanleg uitsluitend met handkracht zou ge schieden. Van de zijde van het rijk werd uitvoering gedurende de wintermaanden, ter opvanging van de seizoenswerkloosheid in de Haarlemmermeer mogelijk geacht. De inschrijvingen vielen, wat 'betreft de loonsbedragen, zodanig tegen, dat van gun ning moest worden afgezien. B. en W. heb ben daarna, wegens het dringende tekort aan sportvelden, aan de raad der gemeente voorgesteld de velden in normaal werk te doen aanleggen. De geschetste ontwikke ling was niet te voorzien. 'I ekort aan dertig sportvelden Het huidige tekort aan sportvelden be draagt ongeveer dertig stuks. In 1955 zul len tot uitvoering komen zeven velden in Noord-Akendam. Voorts zal de raad een voorstel bereiken de ophoging van de voor sportdoeleinden bestemde gronden ten Noorden van het Menaelcollege nog dit jaar te doen uitvoeren. Het veenpakket ter plaatse onder de zandophoging, moet daar na een jaar inklinken, voordat met de aan leg van de sportterreinen kan worden be gonnen. Eind 1958 kan dit complex be speelbaar zijn. Behalve een winst van negen sportvelden zal hiermee een winst van ongeveer twaalf tennisbanen en een sinfelbaan verkregen zijn. Voor de aanleg van een sintelbaan is een schetsontwerp gereed. Het ligt in de bedoeling de sintelbaan op te nemen in het aan te leggen sportcomplex bij de Orionweg. Sporthal Voor de sporthal is grond gereserveerd in een ontwerp-uitbreidingsplan ten zui den van de Van Riebeecklaan, de Sport raad stelt een bouwprogramma voor dit programma op. Intussen bestaat de moge lijkheid, dat in het vinden van ruimte voor een sporthal op andere wijze, namelijk door combinatie met andere gebouwen complexen in de stad, voorzien zou kun nen worden. Deze mogelijkheid wordt on derzocht. Het nieuwe complex van E.D.O. wordt gesticht op de voor sport bestemde gron den ten noorden van het Mendelcollege. Het is niet verantwoord voorzieningen te treffen aan de bestaande accommodatie van E.D.O. S peelgelegenheid Aan de directeur van Openbare Werken en de inspecteur der Lichamelijke Opvoe ding hebben B. en W. opdracht verstrekt hun te adviseren omtrent de mogelijkheid van het gebruik van diverse pleinen voor sport en spel. De bestaande pleinen zullen voor zoveel mogelijk geschikt worden ge maakt voor vrije speelgelegenheid, voor rolschaatsen en voor de beoefening van basket- en volleybal. Binnenkort zullen de raad hieromtrent plannen worden voor gelegd. Z weminrichtingen Ten aanzien van de zweminrichtingen delen B. en W. mee dat zij van mening zijn, dat bij de aanleg van een open zwem inrichting aan de Planetenlaan de stich ting van een overdekt school-instructiebad aanbeveling verdient. De capaciteit van het Sportfondsenbad is te gering om tege moet te komen aan de bestaande behoefte tot overdekt zwemmen, Er moet evenwel tevens rekening worden gehouden met de omstandigheid, dat gedeeltelijk in de Haar lemse behoefte wordt voorzien door Stoop's Bad te Overveen. B. en W. zijn evenwel van mening, dat ondanks deze situatie in het bijzonder in Haarlem-Noord behoefte bestaat aan een overdekte zwemgelegen- heid. De huidige tarieven zullen voor me nigeen een belemmering vormen om ge regeld van de inrichtingen gebruik te ma ken, aldus B. en W.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 9