Weg Molotov acht betere relaties met Washington mogelijk Weerbericht Verenigde Staten zijn met atoomwapens de minderen OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Londen ziet Kroesjtsjev als de machtigste figuur Boelganin: politiek generaal, organisator en diplomaat Buitenlands beleid in de Opperste Sovjet Prins Bernhard naar Amerika Malenkov dient als zondebok voor zijn échec op landbouwgebied Succes van Pinay hangt van MRP af Het woord is aan. Maarschalk, die nooit een leger in het veld heeft gecommandeerd Huurverhoging met 5 of 10 percent Toezicht op verkeer wordt verscherpt Het wordt geleide lijk kouder „Gevaar voor wereld oorlog lijkt mij gering 69e JAARGANG No 181 WOENSDAG 9 FEBRUARI 1955 299e JAARGANG No 28 Attlec spreekt in Den Haag Dreigement De nieuwe premier van de Sovjet-Unie Huren beneden f 500.- zouden niet verhoogd worden Weerrapport DrPrees: w 4 w w w w wzw w Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor In Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaame 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. /7.-Losse nrs. 12ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman NU IS MALENKOV ook weg: Georgi Malenkov, oud 53 jaar, sinds' de dood van Stalin minister-president vart de Sovjet- Unie. Hij heeft nog geen volle twee jaar deze machtige post bekleed. Als men denkt aan de snelheid, waarmee de tijd vliedt is dat niet zoveel langer als de pas gevallen Franse premier, Pierre Mendès- France, aan het bewind is geweest: bijna acht maanden. De korte gezagsperiode van de Russische premier heeft dan ook inder daad iets Westelijk-vertrouwds over zich; in luchtige stemming zou men daaruit kunnen afleiden dat het Sovjet-régime hiermee blijk geeft van enige neiging in Westers-democratische richting. Geheel zonder grond is deze dartele commentaar toch niet. Het gebeurde bewijst op nieuw, dat men een dictator niet gemakke lijk van een opvolger kan voorzien, dat een strijd tussen gegadigden voor de zetel des vervaarlijken mans losbrandt, dat dit een riskante zaak is voor het régime-zelf en dat het daardoor wel eens geheel ont worteld zou kunnen raken. Gij kunt u moeilijk voorstellen dat Rusland ooit een democratie in de Westerse zin zal worden. Het kost mij ook inspanning, maar wel beschouwd is nog moeilijker aan te nemen dat het altijd onder een autocratisch juk zal blijven zuchten. Nog bezwaarlijker wordt het als men veronderstelt dat dit lang een communistisch juk zal moeten zijn. Wij worden er in deze tijd veelvuldig aan herinnerd dat voor alle volken de tijd komt, waarin zij hun vrijheid opeisen: niet alleen in nationale zin maar in die van de mens zelf, die belangrijker is dan de staat en op de lange duur ook machtiger als namelijk zijn geduld en lijdzaamheid zijn uitgeput. Na Stalin's dood heeft zijn mede-Geor- giër Lawrenti Beria een greep naar de macht gedaan en hij heeft die met de dood moeten bekopen. Er is een comité van machthebbers opgetreden en dit heeft Malenkov het mini&er-presidentschap en Kroesjtsjev het secretariaat-generaal van de communistische partij toebedeeld. Het bezit van deze laatste post heeft Stalin zo lang veroorloofd, de touwtjes in handen te houden en Kroesjtsjev heeft voordelen der positie snel uitgebuit. Onlangs is Mi- kojan, een der andere kopstukken in de opperste leiding, verdwenen en nu is Ma lenkov hem gevolgd. Hij heeft zijn ont slag gevraagd en er is een berouwvolle verklaring voorgelezen van het traditio nele zelfbeschuldigende type, zolang reeds bekend uit de Russische processen tegen leiders, die ten val werden gebracht. Die verklaring heldert genoeg op omtrent de schijnbare vrijwilligheid van het aftreden. En uit welke hoekde wind woei bleek wel heel duidelijk, toen Kroesjtsjev de man bleek te zijn die de opvolger voor stelde: maarschalk Boelganin, van wie men in het Westen veronderstelt dat hij een makkelijker hanteerbaar man voor de secretaris-generaal der partij zal zijn dan de dikkerd met het vlezige, uitdrukking loze gezicht was. Die had dan ook Kroesjt- sjev's plan voor de ontwikkeling van de landbouw veronachtzaamd, en blijkbaar ook niet voldoende beseft hoezeer het heil des volks in ontwikkeling van zware in dustrie en bewapening gediend moest worden. Er wordt nu nogal wat beweerd over de geweldige belangrijkheid van Kroesjt sjev. Hij moge de man zijn die aan de winnende hand is, maar dat wil nog vol strekt niet zeggen dat een nieuwe Stalin is opgestaan. Want Stalin had pas in de loop van lange jaren een machtspositie verworven, herinnerend aan die van Va dertje Tsaar, met de bijgelovige verering incluis. Kroesjtsjev is er pas; op grond van beproefde menselijke ervaringen kan men met zekerheid zeggen, dat hij on mogelijk dezelfde invloed op de massa kan hebben die Stalin bereikt had. En gezien de ervaringen van „het comité", dat nu al drie van zijn leden heeft doen vallen, lijkt het geenszins uitgesloten dat reeds op dit moment een of meer lieden zich aangor den om hun kans te wagen en Kroesjtsjev ten val te brengen, met berouwvolle zelf beschuldiging en al. Het premierschap van maarschalk Boeiganin zal wellicht beperkt blijven tot de spanne tijds, die Kroesjtsjev vereist acht- eer hij zich ook van deze post kan verzekeren. Maar men weet daï niet; de Westerse openbaarheid omtrent poli tieke ontwikkeling van zaken ontbreekt in Rusland totaal. Pas een maand geleden bleek dat een strijd om de macht zich ontwikkeld had tussen Malenkov en Kroesjtsjev. Pas veer tien dagen geleden trad Mikojan, de minis ter van Handel, af. Het kan snel gaan. De secretaris-generaal der partij heeft zich al onderscheiden door stukken niet namens het centrale comité der partij hetgeen gebruikelijk is maar alleen met eigen naam te ondertekenen. Dat duidt op zijn streven naar persoonlijke macht, maar het bewijst niet dat hij zal slagen. Hij zou te hard kunnen lopen. Westelijke waar nemers beschouwen hem, zoals hier op 12 Januari al geschreven werd, als voor stander van Stalin's beleid: keihard dic tatorschap met periodieke zuiveringen binnenslands en een aggressieve houding in buitenlandse aangelegenheden. Malen kov gold als voorstander van overleg met het Westen, van vreedzaam-naast-elkaar bestaan. In elk geval lijkt de veelberaam- de conferentie der Grote Vier, ofschoon die pas weer door.Molotov is voorgesteld, voorlopig wel weer te zijn verschoven. Men weet in het Westen niet, bij deze snelle machtsverschuivingen in Moskou, waar men aan toe is. Maar als Kroesjt- sjev's program inderdaad een herhaling van dat van Stalin is zou zeer wel kunnen blijken dat hij niet slaagt. Omdat de tij den veranderd zijn; zij veranderen steeds. R.P. De leider van de Labour-fractie in het Britse parlement, Clement Attlee, zal op 22 Februari in de Weeskamer te Den Haag voor de leden van het Nederlands Genoot schap voor Internationale Zaken een voor dracht houden. Zoals bekend zal de heer Attlee namens de Labour-partij het con gres van de Partij van de Arbeid in Leiden bijwonen. MOSKOU (Reuter-AFP-United Press) Voor het Sovjetrussische parlement heeft minister van Buitenlandse Zaken Molotov gisteren voor het eerst sinds 1946 een uiteenzetting gegeven over de buitenlandse politiek. Hij deed dat in de middagzitting, nadat - zoals wij in een deel van onze edities hebben vermeld - op voorstel van Kroesjtsjev de minister van Dejensie maarschalk Boelganin met algemene stemmen was gekozen tot opvolger van premier Malenkov, die van daag bij het debat over de buitenlandse politiek opnieuw aanwezig was. Malen kov, die onmiddellijk achter Kroesjtsjev en vóór Boelganin de witte zaal van het Kremlin betrad, heeft nog geen nieuwe post gekregen. De eerste spreker van morgen was Poezanov, de premier van de Russische Sovjet-republiek, stelde het verslag van Molotov in zijn geheel goed te keuren. Hij deed een beroep op de verenigde vergadering zich nog nauwer aaneen te sluiten rond de die voor partij en de regering. De eerste vertegenwoordiger van het leger, die zich in het debat mengde, was maaschalk Konjev, die betoogde dat de Sovjet-Unie een gewapende aanval zal beantwoorden met alle soorten moderne wapens. Molotov verklaarde fristeren dat Sovjet-geleerden grote successen hebben behaald met proefnemingen met atoom wapens en dat de Verenigde Staten op het ogenblik bij de Sovjet-Unie ten achter zijn. „Wij stellen de Verenigde Staten voor, met onze concurrentie op dit gebied voort te gaan, maar dan uitsluitend daar, waar het de toepassing van de atoomenergie op vreedzaa^n gebied betreft. De Amerikaan se politiek is echter gericht op het voor bereiden van een derde wereldoorlog, die met atoomwapens zou worden uitgevoch ten. Verbetering der betrekkingen tussen de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten is zeer goed mogelijk, doch het aandeel ten deze der Verenigde Staten is even belang rijk als het onze", aldus Molotov. De president en het Congres der Ver enigde Staten zijn zo ingenomen met hun „politiek op basis van kracht", dat zij de Chinese volksrepubliek met een oorlog dreigen. De grote betekenis van de wor steling voor de vrede is gelegen in het feit, dat zij door millioenen, ook binnen de grenzen der kapitalistische staten, wordt gesteund. Molotov bracht hierin hulde aan het „gezag op internationaal gebied" van India, „een belangrijke nieuwe zuster staat, die deel neemt aan de strijd voor de versterking van de vrede". „Het is te ho pen dat ook Pakistan en CeylOn de weg zullen vinden, die naar wezenlijke onaf hankelijkheid voert". Molotov verklaarde, dat de in April 1955 te Djakarta te houden bijeenkomst van vertegenwoordigers van Afrikaanse en Aziatische landen „een be langrijk punt op de weg der internationale politiek is. Ook in het Nabije- en Midden- Oosten hebben zich grote wijzigingen vol trokken. Doch de beweging voor vrijheid en onafhankelijkheid heeft in deze staten nog niet de kracht verworven, die zij in Azië bezit". „Er hebben zich, sinds de oorlog, grote Het ligt in het voornemen i.ri Maart een conferentie van Amerikanen en Euro peanen te beleggen als vervolg op de bij eenkomst, die onder presidium van Prins Bernhard i 1954 in hötel De Bilderberg te Oosterbeek werd gehouden. Prins Bernhard zal op 13 dezer naar de Verenigde Staten vertrekken om voorbe reidende besprekingen te voeren. De Prins, die vergezeld zal zijn door zijn particulier secretaris, dr. F. A. de Graaff, hoopt op 19 Februari in Nederland terug le zijn. de wijzigingen in de internationale toestand voorgedaan. De Sovjet-Unie is op inter nationaal gebied niet langer geïsoleerd Tegenover het kamp van kapitalisten en imperialisten staat dat der socialisten en democraten geleid door de Sovjet-Unie en de Chinese volksrepubliek (applaus). Er zijn ook andere staten, die de eerste, doch belangrijke stap in de richting van het so cialisme hebben gedaan. De hoofdzaak is dat deze landen zich hebben ontdaan van het toezicht der imperialisten. De landen van het socialistische kamp ontvangen veel steun van de Sovjet-Unie, wier macht op twee peilers berust: de zware industrie en de landbouw". „Indien de overeenkomsten van Parijs worden bekrachtigd, zal het antwoord der communisten bestaan uit een hernieuwd sluiten hunner gelederen, en verdergaan de onderlinge samenwerking en een nieu we versterking onzer militaire uitrusting De acht communistische staten zullen dan een verenigd opperbevel voor hun geza menlijke strijdkrachten tot stand brengen^ hetgeen de potentiële aanvallers onge twijfeld rustiger zal doen handelen". „Een viermogendhedenconferentie zou het mogelijk maken nog dit jaar verkiezin gen in geheel Duitsland te doen houden, om tot een hereniging van dit land te ko men. Een West-Duitse verwerping der overeenkomsten van Parijs zou leiden tot een geschikte mate van overeenstemming tussen de „Grote Vier". De Sovjet-rege ring acht verder uitstel in het sluiten van een vredesverdrag met Oostenrijk onge rechtvaardigd maar dit probleem kan niet onafhankelijk van het Duitse worden be schouwd. Frankrijk en Groot-Brittannië zouden er mede moeten instemmen dat Oostenrijk niet toetreedt tot enig mili tair blok, gericht tegen de staten, die in de tweede wereldoorlog tegen sDuitsland hebben gevochten. Ook zouden er geen buitenlandse troepen op Oostenrijks ge bied mogen worden gelegerd. Voorts zou Oostenrijk aan te houden vier-mogendhe- denbesprekingen moeten deelnemen, daar de overeenkomsten van Parijs een bedrei ging vormen van zijn onafhankelijkheid Molotov deed een beroep op de volken in kapitalistische en koloniale landen om „de zaak van de vrede in eigen handen te nemen", hieraan toevoegend: „de kapita listische staten zouden er goed aan doen de macht der Sovjet-Unie niet te verge ten". Volgens Molotov is 77 percent der Sovjet-militairen lid van de communisti sche partij of van de communistische jeugdbond. De communistische landen zul len niet met gevouwen handen blijven zit ten", verklaarde hij. „Zij zullen gedwon- (Van onze correspondent in Londen) Hoewel Malenkov's affreden ook in Lon den als een verrassing kwam, waren inge wijden, en ook het publiek, niet geheel on voorbereid, omdat de laatste tyd in be schouwingen over de situatie in de Sovjet- Unie reeds meermalen was gezinspeeld op een voortdurend conflict tussen de leiders, waarby het steeds duidelijker werd dat Kroesjtsjev Malenkovs grote rivaal was. Op een Britse bijeenkomst in Moskou heeft Kroesjtsjev onlangs in tegenwoordigheid van Malenkov onverholen gezegd dat hij, Kroesjtsjev, namens de Sovjet-Unie sprak zoals Churchill voor Groot-Brittannië. De indruk is dat de worsteling om de macht nog niet ten einde is omdat Kroes- tsjev nog andere mededingers bezit, vooral onder de jongere leiders. Het staat echter wel vast dat, evenals in Stalin's tijd, de se cretaris-generaal van de communistische partij de machtigste man in de Sovjet-Unie is gebleven. Volgens Londen draagt het conflict ten dele een persoonlijk karakter, terwijl het tevens het gevolg is van het verschil van opvatting over de te volgen weg.. De strijd achter de schermen begon al voor Stalin's dood en kwam hierdoor in een acuut sta dium. Malenkov diende waarschijnlijk slechts om tijdelijk de onderlinge geschillen en spanningen te bemantelen. Na aarzeling en onzekerheid op het ogenblik van Sta lin's heengaan, voelen partij en leger vooral nu Beria uit de weg geruimd is zich sterker. Nieuw Stalinisme In regeringskringen is de verwachting dat Kroesjtsjev binnen afzienbare tijd pre mier zal worden. Het is niet onmogelijk dat de Sovjet-Unie naar"'een soort Stalinistische periode terug keert met nadruk op de zwa re industrie en op nog grotere bewapening. Met zekerheid durft men echter niets te voorspellen. Ook in de Sovjet-Unie breekt het verlangen naar een menselijker bestaan bij de massa's door. Kroesjtsjev is niet uit sluitend een voorvechter van de zware in dustrie, maar zijn reputatie hangt vooral af van de verwezenlijking van het land bouwprogramma, welke tot z ij n verant woordelijkheid behoorde en niet tot die van Malenkov, die als zondebok moet dienen nu de plannen niet op korte termijn zijn uitgevoerd. T op-gesprek van de baan Hoewel men geneigd is aan te nemen dat de Sovjet-Unie naar buiten toe onverzette- lijker dan ooit zal optreden, getuige de ver hoging van de defensie-uitgaven, gelooft men aan de andere kant dat de Sovjet-lei ders, evenals tot nu toe, in de internationa le politiek zullen trachten al te grote risi co's te vermijden. Volgens sommigen is aan Churchill's plan voor een top-gesprek in Moskou thans de bodem ingeslagen, zeker na Molotov's vijandige woorden. De paleis-revolutie -in Moskou kan zelfs leiden tot aftreden van Sir Winston Churchill, die alleen zou zijn aangebleven omdat hij nog hoopte in de na- bije toekomst met Malenkov te praten. An derzijds werd hem reeds vaker een top-con- ferentie afgeraden zolang Malenkov's posi tie onzeker was. Niemand weet hoe lang het zal duren voordat het Sovjet-régimè inwendig gestabiliseerd zal zijn. Molotov tijdens zijn rede. gen zijn maatregelen te nemen om hun verdediging te waarborgen". Volgens radio-Belgrado moet de wijzi ging in de Sovjet-Unie beschouwd worden als een zuiver binnenlandse aangelegen heid en „in het geheel geen invloed zal hebben op de Sovjet-Russische buiten landse politiek". Malenkov heeft Dinsdagavond, met alle andere Sovjet-leiders, een speciale voor stelling in het Bolsjoi-theater bijgewoond. In Westelijke kringen te Moskou neemt men aan, dat maarschalk Vassilevski of maarschalk Konjev benoemd zal worden tot minister van Defensie, als opvolger van maarschalk Boelganin. PARIJS (Reuter/AFP) Antoine Pi nay heeft Dinsdag op een bijeenkomst van zyn partij meegedeeld, dat onvoorwaarde lijke ratificatie van de JParyse aceoorden een essentieel onderdeel van zijn regerings program zal zijn. Hij zou tot minister van Buitenlandse Zaken slechts iemand benoe men, die voor de verdragen voor W'est- Duitslands bewapening heeft gestemd, zo deelde hij mede. De Franse socialisten hebben geweigerd de nieuwe regering van Antoine Pinay te steunen. Pinay heeft de socialisten enkele economische en sociale portefeuilles aange boden, doch de leider van de socialisten in het parlement, Pineau, zeide: „Onze partij heeft steeds trouw achter Mendès-France gestaan en het is ons te moeilijk om van dit standpunt af te wijken". Pinay hoopt hierdoor meer steun te zullen krijgen van de MRP, welke hij thans een aantal porte feuilles heeft aangeboden, De radicaal-socialistische partij heeft be sloten de regering van Antoine Pinay haar steun te verlenen. Antoine Pinay heeft besprekingen ge- opeind met Franse leiders in Noord-Afrika teneinde te komen tot een programma voor Noord-Afrika, dat voldoende steun kan krijgen om als basis voor de nieuwe rege ring te dienen. Pinay heeft gesproken met Frangois La- eoste, de resident-generaal in Marokko, met Roger Leonard, de aftredende gouverneur- generaal van Algerije en met Pierre Garet, de president van de parlementaire fractie der onafhankelijken. Pinay heeft reeds eerder besprekingen gevoerd met René Mayer, de vroegere ra dicaal-socialistische premier die de voor naamste bewerker-van de val van Mendès- France is geweest. Tenslotte heeft Pinay nog een onderhoud gehad met de premier van Tunesië, Tahar Ben Ammar. Nader wordt gemeld: Het dagelijks be stuur van de M.R.P. heefj. aanbevolen, dat de partij niet deelneemt aan een door Pinay te vormen kabinet. Het laatste woord over deze kwestie heeft de fractie der volks republikeinen in de Nationale Vergadering, die vandaag bijeenkomt. Politieke waarnemers zijn van oordeel, dat de fractie waarschijnlijk de aanbeve ling van het partijbestuur zal volgen. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT PAGINA'S Don Herford Vrouwen hebben een wonder baarlijk gevoel voor goed en kwaad, maar heelr weinig gevoel voor links en reclïts. LONDEN (R/AFP) Nikolai Boelganin, de nieuwe premier van de Sovjet-Unie, is in 1895 in Nisjni-Nowgorod (het huidige Gorkyaan de Wolga, geboren. Zijn eer ste betrekking was die van klerk in een fabriekskantoor. Gedurende de burgeroor log en de eerste jaren daarna had. hij een belangrijke rol m het werk van de ge heime politie (Tsjeka) in Nisjni-Nowgorod, Centraal-Azië en Moskou. In de steden langs de Wolga, aldus AFP. voerde hij een bloedig bewind. Boelganin heeft zijn car rière via het staatsapparaat en niet via de partij gemaakt. Van 1922 tot 1927 werkte hij bij de opperste nationale economische raad en tenslotte werd hij directeur van een grote fabriek van electrische apparaten bij Moskou, bij welker bouw hij de leiding had gehad. De joviale Boelganin hij heeft een rood gezicht was minister van Defensie en vice-premier onder Malenkov. Hij ver enigt de eigenschappen van zakenman, „politiek generaal" en diplomaat. Hoewel hij de rang van maarschalk heeft, heeft hij nooit een leger in het veld gecomman deerd. Hij bereikte ziin hoge rang door zijn organisatorische talenten en zijn loyaliteit aan de partij. Hij heeft getoond een bekwaam econoom te zijn gedurende de periode der vijf-jaren plannen. Hii heeft medegewerkt aan de ontwikkeling van de electrische industrie en van 1931 tot 1937 was hij „burge meester" van Moskou (voorzitter van de Moskouse Sovjet). Zuivering overleefd Na de grote zuivering in 1937 werd Boel ganin plotseling benoemd tot leider van de regering van de Russische sovjet-repu bliek en een jaar later werd hij vice- president van de raad van volkscommissa rissen en president van de staatsbank. Hij bevestigde definitief zijn carrière toen hii in 1941, als lid van de militaire raad van het Westelijke front, de defensie van Mos kou organiseerde. In 1944 werd Boelganin benoemd tot lid van de defensiecommissie, als opvolger van maarschalk Voros.iilov. De commissie stond onder voorzitterschap van Stalin. In 194ö volgde hij Stalin op als minister voor de strijdkrachten. Hij bekleedde deze func tie drie jaar. Op hoogtijdagen hield hij vaak de officiële herdenkingsredevoerin gen. In 1941 werd Boelganin benoemd tot luitenant-generaal van het Rode Leger en in 1947 werd hij bevorderd tot maarschalk ,uit erkentelijkheid voor zijn buitenge wone diensten gedurende en na de tweede wereldoorlog". Gedurende de oorlog coör dineerde hij verscheidene constructie- en machine-industrieën. Na het overlijden van Stalin werd Boel ganin minister van Defensie, eerste vice- premier en lid van het presidium van het centrale comité van de partij. Vorig jaar vertegenwoordigde hij de Sovjet-regering bij de plechtigheden in Warschau en Peking. De Chinese reis stond onder leiding van Kroesjtsjev. De delegatie bezocht na Peking Oost-Siberië, waar miltaire installaties werden geïnspec teerd. Malenkov Zijn voorganger Georgi Maksimiliano- witsj Malenkov werd op 8 Januari 1902 te Orenburg (Tsjkalov) in de Oeral gebo ren. In 1919 nam hij dienst in het Rode lager. Een jaar later lid geworden van de communistische partij, werd hij in 1922 De plannen der regering inzake invoe ring van een beperkte huurverhoging per 1 Juli van dit jaar houden in, dat in de grote steden de huren van de woningen be neden ongeveer 500.huur niet zullen worden verhoogd. De huren tussen onge veer 500 en ongeveer 600 per jaar zul len met 5 pet. worden verhoogd en die met hogere huren met 10 pet. Een dergelijke indeling in drie groepen zal ook worden toegepast voor de kleinere steden en dorpen volgens de vijf gemeente klassen van de Noodwet Ouderdomsvoor ziening. Buiten de grote steden zijn de huren over het algemeen lager en in overeenstemming met dat huurpeil worden dus ook de gren zen, beneden welke de huren niet worden verhoogd, lager. De bedoeling van deze indeling in drie groepen is geweest de verschillen niet te groot te maken wanneer huren dicht bij elkaar liggen. Deze voorstellen moeten uiteraard door het parlement worden goed gekeurd. De minister van Justitie heeft wegens liet toenemend aantal verkeersovertredin gen aan rijks- en gemeentepolitie over het gehele land opdracht gegeven om binnen kort een verscherpte controle uit te oefenen op de naleving der verkeersvoorschriften. In het bijzonder zal gelet worden op de verlichting van alle rijdend verkeer, dus zowel van auto's, motorrijwielen, motor carriers als van bromfietsen, rijwielen, be spannen en on bespannen wagens. Speciale aandacht zal hierbij besteed worden aan de voor- en achterverlichting, stand van de koplichten, de stoplichten en reflectoren en of by het voeren van gedimde koplichten beide koplichten gedimd worden. De politie heeft opdracht gekregen niet meer met een waarschuwing te volstaan, maar bij het constateren van overtredin gen proces-verbaal op te maken. Het K.ltf.M.I. deelt mede: Gisteren trok een vrij actieve depressie over de Noord zee naar Denemarken. Deze storing deed de wind in het Waddengebied tijdelijk tot stormachtig aanwakkeren. Bij het wegtrek ken van de depressie nam de wind in de nanacht weer snel af en draaide naar Noord-West. Bij IJsland is een belangrijk gebied van hoge luchtdruk ontstaan, dat in het zeegebied tussen IJsland en Noor wegen een krachtige Noordelijke luchtstro ming veroorzaakt. Hiermee wordt koude lucht uit de poolstreken naar het Noord zeegebied gevoerd. Deze lucht zal ook tot ons land doordringen maar wordt door het Noordzeewater verwarmd. De temperatuurdaling zal daarom tot en kele graden beperkt blijven, 's Nacht kan bij opklaringen en weinig wind lichte vorst voorkomen. De kans op enkele buien blijft aanwezig. (Van hedenmorgen 7 uur) Maarschalk Boelganin toegelaten tot de technische hogeschool te Moskou. Gedurende de strüd om de macht in de partij in de jaren 19251930 trad hij op als particulier secretaris van Stalin. In 1934 werd Malenkov lid van het Org- buro en vijf jaar later lid van het partij secretariaat. In 1945 werd hij benoemd tot lid van het politburo, waardoor hij vijf jaar tevoren candidaat was gesteld. Gedu rende de tweede wereldoorlog maakte hij, tezamen met Stalin, Molotov, Beria en Vorosjilov deel uit van de „defensieraad" Zijn taak bestond toen uit het organiseren van de vliegtuigindustrie teneinde de ach terstand van de Sovjet-Unie op Duitsland op dit gebied in te halen. Na de oorlog werd hjj tweede secretaris der partij, spe ciaal belast met de opleiding van het ac tieve partij kader. Sedert 1946 vice-kanselier, werd Malen kov op het 19e partijcongres zowel in het presidium als in het partijsecretariaat ge kozen. Op zes Maart 1953, een dag nadat de dood van Stalin werd medegedeeld, werd zijn benoeming tot premier bekend gemaakt. Minister-president dr. Drees zei van morgen in de Eerste Kamer, in antwoord op de algemene politieke beschouwingen: „Mij schijnt het gevaar van een, grote oorlog geringer dan misschien vele ande ren, omdat de moderne wapenen zo ver schrikkelijk zijn dat een land, dat een oor log ontketent, rekening moet houden met de volkomen verwoesting van eigen land en volk. Het grootste gevaar ligt niet in een on middellijke wereldoorlog, maar in de span ning, die voor afzienbare tijd zou blijven bestaan, gepaard gaande met infiltraties, burgeroorlogen enz. De beveiliging tegen, een wereldoorlog ligt in de aaneensluiting van de vrije volken." w c r weers- r* t) OT 2 toestand 11 !g f! t- - c O ■sn ZS Helsinki hagelbui W 2 -4 0,4 Stockholm zwaar bew. N 1 -5 0 Oslo sneeuw ONO 3 -6 5 Kopenhagen mist ZW 3 2 3 Aberdeen onbewolkt -1 2 Dublin regen 8 7 0,1 Londen half bew. 5 9 0 Amsterdam geheel bew. NW 9 6 0,2 Brussel zwaar bew. 9 5 0 Parijs zwaar bew. 4 7 8 Bordeaux geheel bew. W 6 12 0 Grenoble regen NW 6 10 33 Nice licht bew. W 12 15 0 Berlijn regen ZW 6 3 3 Frankfort regen ZW 7 6 3 München zwaar bew. WZW 10 3 20 Zürich regen 8 4 22 Genève regen O 4 5 28 Locarno geheel bew. OZO 15 10 5 Wenen regen 8 3 6 Innsbruck regen windstil 1 31 Neerslag laatste 24 uur. OOCCOTOOIXOCOCXX>3003CCCCOOOOKX**X»3C« WISSELEND BEWOLKT Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt om 10 uur: Wisselende bewolking met hier en daar enkele buien. Zwakke tot matige wind tussen Noord-West en Noord. Iets kouder. 10 Februari Zon op 8.09 uur. onder 17.45 uur. Maan op 22.24 uur. onder 8.52 uur. Maanstanden 14 Febr. 20.40 uur: Laatste kwartiei '2 Febr. 16.54 uur: Nieuwe maan Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 9 Februari Hoog water: 5 14 en 17.25 uur. Laag water: 0.58 en 13.17 uur. Donderdag 10 Februari Hoog water: 5.52 en 18.05 uur. Laag water: 1.34 en 13.55 uur.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 1