Louis van Gasteren de uitblinker in nieuwe in 59 Festival van „De Melodisten Agenda voor Haarlem Chr. Historische Unie hield toogdag in Hoofddorp Bevolkingsonderzoek op t.b.c. begint 21 Maart in Overveen Kort en bondig Tweede ontvluchte weer in de cel MAANDAG 14 FEBRUARI 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 STURMEY ARCHER Haarlemse inspecteur naar Cuxhaven Oranje-feestavond op 30 April in Aerdenhout WASSERIJ DUYN Goederen vermist uit uitstalkast Administrateur wegens oplichting aangehouden Burgerlijke Stand van Haarlem De Nederlandse C omedie gaf Zaterdag avond in de Stadsschouwburg te Amster dam de eerste voorstelling van „Lessen in Laster" (in het origineel „The School for Scandal" geheten) van Richard Brinsley Sheridan, het waarschijnlijk nog altijd meest brillante blijspel, dat het Engelse toneel heeft opgeleverd. Ter inleiding schreef de regisseur Johan de Meester on der nieer in het programma: „Wat dit stuk vooral zo dierbaar maakt, is de intense, uit alles blijkende vreugde waarmee het ge schreven werd. Sheridan moet wel in een r0es van blijdschap hebben geleefd, toen hij deze kermis der ijdelheid in 7.ich voel de ontstaan. Hij zal het heerlijk hebben gevonden om van de boosaardig kakelen de Society, waarvan hij zelf een pretlustige vertegenwoordiger was, zo'n onmeedogend portret te tekenen". Misschien heeft hij bij het opstellen hier van aan de dichtregels „Haastig en diep gelukkig schiep Mozart zijn kleine nacht muziek" van Achterberg gedacht. En in derdaad, het lijkt alsof deze kettingreactie van geestige en gracieuze aforismen aan een niet te stuiten ontlading van energie te danken is geweest, zo fonkelend schieten de dialogen van de ene situatie naar de andere, steeds nieuwe tegengestelde ge voelens ontstekend. Slaat men er echter ecn biografie van Sheridan oo na, dan vindt men dat hij enerzijds te lui en an derzijds te bezet was om veel te schrij ven.... Tijdgenoten noemen hem: be kwaam, knap, beminnelijk, roekeloos en verkwistend. Een wonderlijke man, geboren in 1751 te Dublin (bijna alle werkelijk grote Engelse dramaturgen zijn Ieren) als zoon van een acteur. In 1773 trad hij in het huwelijk met de beeldschone, doch pas zestienjarige zan geres Elizabeth Ann, dochter van de com ponist Thomas Linley, die hij schaakte en om wié hij twee duels moest leveren. Aan vankelijk verdiende hij de kost met het vervaardigen van allerlei artikelen en ge legenheidsgedichten, doch na het succes van „De Rivalen" had hij zijn roening ge vonden: hij bracht het tot mededirecteur van het Drury Lane Theatre, waarvan hij het beheer echter schandelijk verwaar loosde, toen de politiek hem meer aantrok. „Lessen in laster" werd in het voorjaar van 1877 voltooid tijdens de onder leiding van de fameuze David Garrick staande repetities, die soms stopgezet moesten wor den omdat er geen tekst meer was.Pas enkele dagen voor de vastgestelde pre mière zou hij met een forse pennestreek de woorden „Eindelijk klaar. Gode zij dank. R.B.S." onder het manuscript hebben ge krast. En de overlevering wil dat de souf fleur, die hem dagelijks als een soort deur waarder tot nakoming van zijn verplich tingen had moeten manen, daar onderweg naar het toneel een „Amen!" bij wijze van P.S. aan toevoegde. Toch moet het onderwerp Sheridan lange tijd hebben beziggehouden, want er zijn in diens nalatenschap talrijke voorstudies en ontwerpen, zelfs gehele scènes, waarin sommige personen nog andere namen droe gen, gevonden. Hoe belangwekkend dit alles mag zijn, we kunnen er nu niet lan ger bij stilstaan. „Lessen in laster" is op weike manier dan ook een tot uiter ste finesse gepolijst juweel van een corne die geworden, waarvan ieder facet een menselijke zwakheid scherp weerspiegelt. Met Goldsmith, wiens betekenis hij op dramatisch gebied stellig overtrof, was Sheridan de belangrijkste Engelse schrijver uit de achttiende eeuw. Beider kracht school in het herstel van een natuurlijk, pittig taalgebruik in het door sentimenta liteit en bombast verziekte theater. Bij laatstgenoemde treft thans nog in het bij zonder zijn geraffineerd vermogen tot spel- constructie en daarbij speciaal tot het pas sen van de satire binnen de in iedere situa tie logische expressie. De typeringen (van karakters kan men niet spreken) zijn steeds binnen de grenzen der toelaatbare overdrijving gehouden. Mede daardoor be reikte hij de beoogde uitwerking: de tref fende hekeling van hypocrisie en schan daalstoker ij. De nogal ingewikkelde maar volkomen duidelijk gemaakte intrige doet niet zovee1 ter zake en behoeft zeker niet naverteld te worden. Het is tenslotte de stijl die het werk maakt en het gaat er om te beoor delen wat hiervan in deze opvoering te recht komt. Nu is dit speciaal oo het toneel een moeilijk te hanteren begrip. Als men eronder verstaat de eenheid van onder werp en uitwerking, dan moet gezegd worden dat deze pas tot stand kwam in het onnavolgbaar knappe vierde bedriif. waarin de genialiteit van de schrijver zich zo vorstelijk amuserend wist uit te leven, dat zijn wil nog steeds souverein regeert over alle pogingen tot herschenoing, van welk uitgangspunt dan ook ondernomen. Mede daardoor voldoet het gedeelte na de pauze veel beter dan het daaraan vooraf gaande. Kennelijk heeft Johan de Meester in dit spel al zijn fantasie en zin voor het spec taculaire effect willen uitvieren. Dit is hem niet kwaliik te nemen, te rrnnder als men bedenkt dat vóór de oorlo^ zijn repu tatie als inrichter van even kleurige ais spirituele toneelbeelden onder meer met „Lessen in laster" werd gevestigd. Mis schien moet ook enn reproducerend kun stenaar zich niet herhalen: de verklaar bare drang tot vernieuwing leidt al gauw lot verstoring van een eenmaal gevonden evenwicht. En hoezeer dit meesterlijke blijspel ook thuis hoort op het répertoire van het gezelschap, dat krachtens zijn ves tigingsplaats het eerste des lands geacht wordt, men had dit beter aan een andere regisseur kunnen toevertrouwen, die er fris tegenover staat, om Johan de Meester in plaats daarvan de nog verborgen schoon heden van minder bekende curiositeiten uit de dramatische litteratuur te laten ont dekken. Want welke bezwaren men ook tegen zijn vaak teveel op étaleren van uiterlijke schittering gerichte methode mag hebben, laat men niet en nooit vergeten dat van al onze regisseurs in hèm ongetwijfeld de sterkste creatieve impulsen werkzaam zijn. Dit meende ik met nadruk te moeten stel len tegenover miin critiek op het onmis kenbare teveel aan opschik, dat de indruk wekte te zijn aangebracht uit twijfel aan de boeiende kracht van het stuk. Teveel hiervan bleef versiering, strijdig met de inwendige bouw. Het is jammer dat het zeldzame talent van de décor-ontwerper Friso Wiegersma zich tot deze (op zichzelf fraaie resultaten opleverende) verstil ope- ring leende. B>j de costuums van A. Roland Holst-De Meester waren enkele in hun overdaad van Meuren en stoffen zeer ge lukkig geslaagde. Ook in het spel der acteurs bespeurde men herhaaldelijk een storende overdaad aan accentjes. Ér is weinig ruimte over gebleven om uitvoerig op de prestaties in te gaan, maar wellicht komt daar nog ge legenheid toe: de voorstelling verdient 'n ieder geval gezien te worden, men amu seert er zich vaak kostelijk bij en verveelt zich geen moment, zodat zij ook wel naar Haarlem zal komen. Daarom nu slechts enkele aantekeningen. Het vrouwelijk deel der bezetting was het zwakste en daarvan Winnifred Bosboom beslist onvoldoende. Mien Duymaer van Twist en Mi;ni Boes- nach, twee rasactrices, spraken respectie velijk op een te hoge toon en te snel om helemaal de vinnigheid met verstaanbaar heid te kunnen verenigen. Kitty Janssen had aardige momenten, maar toonde zich niet opgewassen tegen de moeilijke, sub tiele schakeringen vergende „ster"-rol van Lady Teazle. Als haar echtgenoot slaagde de misschien te jonge en zeker te jeugdige Joan Rem- melts er niet in de voornaamste persoon van het stuk te worden, al had hij koste lijke scènes, met name die met het kamer scherm in de bibliotheek. Nee, de uitblin ker werd thans Louis van Gasteren als de werkelijk volmaakt vertolkte Sir Oliver Surface: een prestatie, die men met groeiende bewondering twee keer naar een komische climax zag groeien. Laat het to neel van de oude school zijn, men had in alle bonte wriwar opeens te doen met een waarachtig mens, waarin bonhomie en ijdelheid harmonisch samengingen. En wie weet zoals hij terzijdes te lanceren? Het aardige bij Sheridan is, dat men ten- sltote geen hekel aan de gehekelden krijgt. En daardoor kon Han Bentz van den Berg zich voldoende schijnheiligheid veroor loven als Jozef Surface en had men oprecht plezier om de ongemotiveerde roddelpraat van Dick Schcffcr als Sir Benjamin Back bite, een vaardig stukje dramat:sche ironie intussen. Het spel van Guus Oster als de oprechte losbol Charles in deze „revue" was joyeus, zonder dat men zich aan het vuur van z:jn beweerde hartstocht kon warmen. Natuur'ijk kreeg hij in de vierde acte een „open doekje". Dit kan haast niet uitblijven. De Engelse acteur Henry Neville rekende daar in de vorige eeuw zo stee vast op, dat hij voor zijn vertrek altijd een zakdoek liet vallen, teneinde zodoende een motief te hebben om voor het applaus te kunnen danken zonder de gang van het stuk te verstoren! Verder moeten dan nog Philippe la Chapelle, Paul Huf, Johan Schmitz en Bert van der Linden voorlopig genoegen nemen met de vermelding van hun namen in dit verslag, waarin het sig naleren van e-m algemene kenmerk boven de détails moest gaan. DAVID KONING. ADVERTENTIE ADVERTENTIE 99 99 Voor de achtste keer organiseerde de Haarlemse Amuseimentsveirenigiing „De Melodbsten" een festival. En weer was er veel medewerking van zeer uiteenlopende aard. De manifestaties hadden Zaterdag avond in het gebouw „Sint, Bavo" plaats. Na opening door de voorzitter, de heer Peter Jansen, werd het soits afgebeten dooi de Accordeonvereniging Zandvoort, die met correct samenspel en verzorgde nuan cering een goede indruk maakte. De mezzo-sopraan Aimena van Velseri uit Bloe.memdaal zang toonzuiver een aria van Handel, d'och haar rhythmiek bleek nog wat slap. Het „Hongaars Zigeunertrio" uit Haarlem schonk, door overdrijving der beoogde karakteristiek, weinig bevre diging. Cor Schouten, een tenor uit Am sterdam, miste de nodige stemcultuur om met een aria van Puccini voor het publiek te komen. Het Amsterdams Mondharmo nica- orkest „Oost India" al mocht het dan als primitief gelden klonk toch zeer sympathiek De sopraan Tonny Verschoor uit Haarlem zong de moeilijke aria uit ..Louise" van Charpentier zeer verdienste lijk. De Amsterdamse pianist Adriaan van Beek toonde voldoende technische bedre venheid om een weinigzeggende Toccata van Katsjatoerian te spelen. Het „Zaans Amusementsorkest" liet met succes een opgewekte potpourri van opera melodieën horen. De Haarlemse „Glow Worms" ver klankten op geraffineerde wijze hun nostalgiek programma. Het sympihonisch amusementsorkest „Amicitia" uit Utrecht kwam (met een se lectie bekende melodieën en een walsreek.s uit „Zigeunerliebe") verzorgd en beschaafd voor het publiek. Het ensemble kon uit pakken met prima solo'olazers: fluit, hobo, klarinet, trompet en trombone. „The Greenhorns" uit Haarlem misten het no dige klankevenwicht om hun kwartetzang een aannemelijke verhouding te geven. Overigens bruikbare elementen, maar het genre dat zij beoefenen eist verfijning en discipline, anders wordt het al gauw rpw en plat. Het showorkest „The Vehio's" uit Veisen wedijverde met het dito Amster damse ensemble „Joop Blantzert" in op windend klankgeweld, waarbij de Amster dammers het wonnen door het raffine ment van hun samenspel. De Haarlemse bas-bariton Rob Rozen- hart heeft Schubert „Der Tod und das Madehen" en Schumanns „Die beiden Gre nadier" vertolkt. Om met deze liederen een overtuigende indruk te wekken is er heel wat meer voordrachtkunst vereist dan de zanger vermocht te geven. „De" „Stem mingbrengers" uit Haarlem bereikten maar weinig stemming met hun samenzang. In hun optreden van verleden jaar werkte de humoristische noot vrij wat gunstiger. Wil het artikel „Amusement" niet verruwen, dan moet het gevoéd'- worden dool" humor, een kostbaar ingrediënt, dat zo maar niet voor het grijpen ligt. Dit was èén van de overwegingen waartoe deze avond aanlei ding gaf. Een andere was deze. dat uit de reactie van het publiek op te maken is, dat de melodie haar verloren terrein begint te heroveren op de obstinate dynamiek van het rthythme en het onharmonisch geluid. Ook de tegenwoordige populariteit van al les wat naar de opera ruikt, wijst daarop. Een jury, bestaande uit mejuffrouw Jos Lucas en de heren Leo Bogaards en Jan Vente, kende als volgt de uitgeloofde prijzen toe: Amusementsorkesten:. „Amici tia" kreeg de wisselbeker, het „Zaans Amusementsorkest" de eerste prijs, „Zand voort" een tweede prijs en „Oost-Indië" eveneens. Bij de dansorkesten behoudt De tweede ontvluchte uit het Huis van Bewaring aan de Havenstraat te Amster dam, de 28-jarige J. K. uit Haarlem, is in zijn cel teruggebracht. De rijksrecherche en de Haarlemse recherche heeft hem in de nacht van Zaterdag en Zondag in de omgeving van .Cuxhaven aangetroffen. Daar hij niet in het bezit was van geldige papieren is hij uitgewezen. Gebleken is, dat J. K. zich na de ont vluchting naar IJmuiden heeft begeven, waar hij contact heeft opgenomen met iemand, die wel eens naar Duitsland gaat om koffie te smokkelen. Dezer dagen is een tocht naar dit land gemaakt en J. K. ging mee. Hij was niet in het bezit van een pas en heeft zich op clandestiene wijze over de grens begeven. Bij de rijksrecherche, die ijverig naar J. K. zocht is het bericht binnengekomen, waar de Haarlemmer zich bevond en daar na heeft zij zich met de heer C. van Ma rion, inspecteur van de Haarlemse politie naar Cuxhaven begeven. In de omgeving van deze plaats werd J. K. aangetroffen. Na overleg met de plaatselijke autoritei ten is de ontvluchte over de grens gezet en de rijksrecherche heeft hem vervolgens meegenomen naar Amsterdam. Zoals bekend, moet J. K. nog een ge vangenisstraf van een jaar ondergaan. Hij is ontvlucht gelijk met de Haarlemmer M. G., die nog een hechtenisstraf moest uit zitten, omdat hij niet in het bezit was van het geld van de boetes. Na zijn ontsnap ping heeft hij een bedrag verzameld en dat aan de directeur van het Huis van Be waring overhandigd, waarna er geen ter men aanwezig waren G. in arrest te hou den; op de dag van zijn ontsnapping had hij een gevangenisstraf uitgezeten. Het Oranje-comité AerdenhoutBent veld houdt op 30 April een besloten feest avond voor de inwoners van Aerdenhout- Bentveld in hotel Boekenrode. Door de beperkte lokaalruimte zal om half negen een beperkt aantal deelnemers kunnen worden toegelaten en daarna weer om half elf na het vrijkomen van de be nedenzaal. Een eventueel batig saldo zal worden afgedragen aan het sociaal fonds van het Voormalig Verzet Nederland, af deling Bloemendaal.. De Zaterdagmiddag in „De Landbouw" te Hoofddorp gehouden toogdag, die door de afdeling Haarlemmei-meer van de Chris telijk Historische Unie was voorbereid, werd met een kort inleidend woord ge opend door de heer C. de Raadt, voorzitter van de C.H. Kiesvereniging „Groen van Prinsterer". Op zijn verzoek betrachtten de aanwezigen een minuut stilte ter nage dachtenis van de heer A. C. Brörens, de onlangs overleden voorzitter van deze kies vereniging, die als zodanig een uiterst be kwaam functionaris is geweest. De eerste spreker was de heer C. J. van Mastrigt uit Utrecht, secretaris van het Christelijk Nationaal Vakverbond, die als uitgangspunt van zijn causerie het onder werp „Gij moet kiezen" behandelde. De heer Van Mastrigt ontwikkelde daar bij het standpunt dat de mens in zijn leven voortdurend genoodzaakt wordt een be paalde keuze te maken, waarbij hij dan dient te aanvaarden door God in deze we reld te zijn geplaatst. Ook het echte ver antwoordelijkheidsbesef kan slechts ont staan wanneer men zich tegenover God aansprakelijk gevoelt, hetgeen spreker door het dikwijls ontbreken hiervan het zwakke punt in deze samenleving noemde. Ook zij die voorgeven niet aan politiek te doen. houden zich in werkelijkheid voortdurend met staatkundige kwesties bezie: alleen onttrekken zij zich bewust aan een bepaal de keuze. Spreker verklaarde hoe ook de enkeling zijn invloed kan uitoefenen op politiek ter rein, hetgeen geschiedt door partijvorming van gelijkgezinden. In de Christelijke par tijen wordt aldus beleden in God's dienst te staan, met Zijn woord als richtsnoer. Op deze wijze brengt politiek georganiseerd zijn een niet geringe verantwoordelijkheid mee, vooral omdat in deze tijd een collec- tivistische tender.z te constateren valt. Po litiek is dus allerminst een zaak voor de kopstukken der partijen alleen, maar een belangrijke kwestie voor alle leden, die eenmaal hun keuze hebben bepaald. Wat de Chr. Historische Unie hierbij betreft concludeerde spreker ten slotte, dat de le den zich binnen het kader van deze partij nog meer dan tot nu toe moeten beijveren voor een maatschappelijke binding, op de manier die in deze kringen als een ideaal wordt beschouwd. Europese eenheid Na de pauze sprak mr. dr. J. J. R. Schmal uit Voorburg, lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal over „Onze roeping ten aanzien van de Europese een heid". In de e.erste plaats verbond mr. Schmal aan de opvatting, dat men op het terrein der nationale en internationale po litiek moest weten wat men wil de vraag of Groen van Prinsterer in deze tijd wel licht nog iets voor zijn partijgenoten te be tekenen zou hebben. Volgens spreker kon dit niet geheel ontkennend worden beant woord, want deze staatsman heeft immers in zijn eeuw reeds duidelijk gemaakt dat de mens niet bestaat uit gezond verstand alleen. Ook stelde hij vast dat de rechte lijn van een Christelijke politiek wordt bepaald door de twee punten Heilige Schrift en historie, hetgeen inhoudt dat ieder streven tqt mislukken is gedoemd, wanneer met de historische ervaring geen rekening wordt gehouden. Ook bestreed spreker de opvatting als zou de Chr. Hist. Unie als een soort geestelijke burgerwacht alleen maar een voorraad verouderde ideeën beschermen. Deze partij is juist voortdurend zoekende naar een antwoord op de vraag, hoe het in God's wereld eigen lijk behoort te zijn, waarbij zij in verband met de historische ervarineen de pretentie heeft, in dit streven geen afgerond systeem te willen maken. Hierdoor kwam spreker tot het eigenlijke onderwerp van zijn rede, namelijk of dit beginsel ook verband kan houden met de buitenlandse politiek. Hij constateerde hierbij, dat alle grote voormannen zich van hun geboorteland uit steeds intens met de internationale situatie hebben bezig ge houden. Zo heeft ook Groen van Prinste rer reeds in de negentiende eeuw gewaar schuwd voor dc Duitse machtspolitiek van Bismarck en voorspeld dat deze eenmaal tot de ondergang van Germania zou leiden. Volgens spreker was dit inzicht het logi sche gevolg van een oordeel, dat op Schrift en historie werd gebaseerd. In dit licht gezien moet het uitblijven van de Europese eenheid dan ook worden toegeschreven aan de omstandigheid, dat men zich tot nu toe zorgvuldig heeft ge wacht voor een uitspraak in principiële richting. Mr. Schmal was er echter wel van overtuigd, dat de enige redding van Europa is gelegen in samengaan en daar om moet de volkeren steeds voor ogen wor den gehouden: „Zo gaat het, of anders he lemaal niet.". „Joop Blankc-rt" de wisselbeker en kregen „The Velno's" een eerste prijs. De wissel beker der kieine ensembles was voor het „Hongaars Zigeuner-Trio". Tweede prijzen kregen „The Greenhorns" en „The Gkr.v- Woirns". Zoawsolisten: Tonny Verschoor werd beloond met de wisselbeker, Amena van Velsen met een tweede prijs, Rob Ro- zer.hart met een eerste, Cor Schouten met een tweede. Een ereprijs werd aan de pia nist Adriaan van Beek toegekend. De pu blieksprijs ging naar het „Zaans Amuse mentsorkest". JOS DE KLERK ADVERTENTIE AMSTERDAMSEVAART 20 IKI.11053 MANGELWAS KANI EN KLAAR Binnen 4 dagen retour. In de nacht van Zaterdag op Zondag is door de verbreking van een slot uit een uitstalkast van een herenmodemagazijn aan de Kleine Houtstraat te Haarlem een aantal goederen gestolen. Vermist worden o.a. vier sporttruitjes, zes overhemden, een wollen vest. De waarde bedraagt on geveer 300, MAANDAG 14 FEBRUARI Stadsschouwburg: „Een man genaamd Judas", toneelgroep „Theater", 8 uur. Zang en Vriendschap: Bijeenkomst van „De grotere Wereld", 8 uur. Begijnhofkapel: Bijeenkomst Hermann Zaiss Comité. 8 uur. Minerva: „De Forsyte Sage", 18 jaar, 8.15 uur. Rembrandt: „Aïda", alle leeft.. 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Drums of Tahiti", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Middernachtzone", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Stalag 17", 14 jaar, 3 uur. Lido: „Therèse, de begeerde vrouw", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio: ..Romeo en Julia", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Het mysterie der twee vrouwen", 18 jaar. 7 en 9.15 uur. DINSDAG 15 FEBRUARI Concertgebouw: Noordhollands Philharmo- nisch Orkest, m. m. v. de pianist Hans Hen- kemans. 8 uur. Rembrandt „Aïda", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Drums of Tahiti", 14 jaar, 2.30 en 8 uur. Palace: „Mid dernachtzone", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Stalag 17". 14 jaar, 2.30 en 8 uur. Lido: „Therèse. de begeerde vrouw", 18 jaar, 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: „Romeo en Julia", 14 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Het mysterie der twee vrouwen", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Na veel voorbereidend werk zal men in Bloemendaal kunnen overgaan tot het be volkingsonderzoek op t.b.c. Hiermede zal op Maandag 21 Maart een begin worden gemaakt. Eerst is Overveen aan de beurt, waar het onderzoek zal geschieden in het gymnastieklokaal van het Overveense politiebureau; daarna volgen de wijken Bloemendaal, Aerdenhout en Vogelenzang. Het onderzoek in Overveen zal ruim een week (tot en met 28 Maart) in beslag nemen. In Bloemendaal heeft het be volkingsonderzoek in een gebouw in het dorpscentrum plaats van 29 Maart tot en meet 7 April. Na de Paasdagen wordt het onderzoek van 12 tot en met 18 April voortgezet in Aerdenhout in een nog nader te bepalen gebouw. Tenslotte komt de zuidelijkste wijk van de gemeente, Voge lenzang, aan de beurt, op 19, 20 en 21 April. De bevolking wordt opgewekt aan het onderzoek deel te nemen, waarvoor een bedrag van f 1,50 gevraagd wordt. Dit bedrag mag voor niemand echter een be zwaar zijn om niet aan het onderzoek deel te nemen. On- en minvermogenden kun nen van betaling worden vrijgesteld, ge heel of gedeeltelijk. Daarom wordt het op prijs gesteld indien men meer dan het kostende bedrag voor het onderzoek zou willen betalen. Toegezonden lijst. In Overveen, waar het onderzoek be gint, is reeds een begin gemaakt met het toezenden van bescheiden aan de gezins hoofden. Deze bescheiden bevatten een nieuwe circulaire, waarin onder meer het belang, de noodzaak en het verloop van het bevolkingsonderzoek worden uiteengezet deze circulaire is in de plaats gekomen van een vroegere circulaire, die slechts in enkele delen van de gemeente is verspreid omdat tijdens de begrotingsbehandeling enige leden van de gemeenteraad tegen de redactie van deze circulaire hun bezwaren hebben geuit alsmede een vragenlijst en een kaart waarop de vragen kunnen worden beantwoord, Deze kaart moet zo spoedig mogelijk worden retour gezonden naar het Raadhuis te Overveen, hetgeen kosteloos per post kan geschieden. Is na enige tijd de vragenlijst niet op het Raad huis ontvangen, dan volgt er huisbezoek. Voor dit huisbezoek en ook voor (admini stratieve) hulp in het onderzoeklokaal worden vrijwilligers gevraagd, die de leef tijd van tweeëntwintig jaar moeten heb ben bereikt. Automobilisten zullen hun gewaardeerde medewerking kunnen ver lenen bij het vervoer van bejaarden en in validen naar en van het onderzoeklokaal. Voor hen die verhinderd zijn overdag aan het bevolkingsonderzoek deel te nemen, zullen zittingen in de avonduren worden gehouden. Opgeroepen worden alleen alle personen van veertien jaar en ouder. Kinderen beneden de veertien jaar zullen dus geen oproep ontvangen, omdat zij reeds op de scholen gratis worden ge controleerd. De wijze waarop de gemeente Bloemen daal het bevolkingsonderzoek ter hand neemt, is in zeker opzicht het nemen van een experiment. In Zandvoort bestonden de voorbereidingen uitsluitend uit huis bezoek, in Haarlem werd alleen een op roep gezonden, maar in Bloemendaal De 38-jarige administrateur F. A. M. H. J. uit 's Gravenhage is door de politie al daar aangehouden omdat hij een firma in Haarlem zou hebben opgelicht voor 2600. Hij kocht een partij messen op crediet van deze firma, welke hij, naar hij verklaarde, wilde verkopen aan kloosters in Nederland. Hij verkocht bijna de gehele partij echter aan een opkoper voor 775,De politie heeft het restantje van de partij in beslag genomen. De koper, die te goeder trouw was, heeft het overschot van de door hem gekochte messen ter beschikking van de politie gesteld. HAARLEM, 12 Februari 1955 GEHUWD: 12 Febr., F. van Son en B. A. Lindner. BEVALLEN van een zoon: 11 Febr., C. W. van Leeuwen—Boogers: T. A. de Lugt—Boe kei; A. DolléDams; 12 Febr., K. Kappert —Kemper. BEVALLEN van een dochter: 11 Febr., G. SmitKardol: E. SmitRusman. OVERLEDEN: 10 Febr., A. W. M. van Loe- nen—Appeldoorn, 87 j„ "ansstraat; J. Chr. EngelenbergRoeland, 80 j„ Rustenburger laan; A. Joost, 77 j., Thomsnnlaan: G. Sarlet, 72 j Nagtzaamstraat; 11 Febr.. H. G. Pas- 1 schier, 42 j., Zuid Brouwerstraat. wordt de oproep voorafgegaan door het invullen van een vragenlijst en indien men zou nalaten deze kaart terug te zenden alsnog door huisbezoek. In hun circulaire aan de ingezetenen schrijven B. en W. van Bloemendaal, dat het bevolkingsonderzoek op t.b.c. de be kroning is van. alle maatregelen, die voor de bestrijding van deze ziekte zijn of wor den ondernomen. Een belangrijk voordeel van het onderzoek achten B. en W. dat het thans vlug kan geschieden en dat men zich er thans niet meer "bij behoeft te ont kleden. Een gevolg van het onderzoek kan zijn, dat een of meer sluimerende ge vallen van tuberculose worden ontdekt. BINNENLAND In de vergadering van de Orde van Advocaten te 's Gravenhage van 11 Februari, is mr. K. Th. M. van Rijckevorsel als lid van de raad van toezicht gekozen in de vacature van jhr. mr. H. de Ranitz. In de Grote Club te Amsterdam zal hedenavond een bijeenkomts worden gehou den van de culturele vereniging „Allied Circle in the Netherlands", waar prof. L. S. Palmer D. Sc, D., gewezen hoogleraar aan de universiteit van. .Hull, spreken zal over ..Atomic Energy" en de toepassing van atoomenergie voor vreedzame doeleinden. Zaterdagavond is in een bioscoop in de Boekhorststraat te 's Gravenhage, de 23- jarige kolensjouwer W. H. tijdens een twist met een mes in de buik gestoken door een 18-jarige jongen. Er is geen direct levens gevaar. De dader is door de politie gear resteerd. De Raad van Elf van de Tempeleers van Maastricht en prins Carnaval zullen zich Vrijdag naar Den Haag begeven voor een onderhoud met de voorzitter van dé Tweede Kamer, dr. Kortenhorst, over de wensen van Limburgse zijde ten aanzien van de bepalin gen der Zondagswet. Men wil die bepalingen, verruimd krijgen opdat de folkloristische belangen in het Limburgse leven meer arm slag krijgen. De gouverneur van Nieuw Guinea, dr. J. van Baal, is Zondagmiddag per vliegtuig van Schiphol naar Hollandia vertrokken. Gedurende zijn verblijf van enkele weken in Nederland heeft hij o.m. besprekingen met de regering gevoerd. In de Achterhoek is Zaterdag met groot enthousiasme de wegenwacht binnengehaald, die voortaan zal patrouilleren op de routen ArnhemZevenaarEltenDuitse grens en DoesburgDoetinchemTerborg. Ds. H. A. Enklaar, emeritus-predikant der Nederlands Hervormde Gemeente, zal op 27 Februari de dag herdenken, waarop hij 45 jaar geleden het predikambt aanvaardde. Ds. Enklaar verwierf bekendheid als spre ker in de morgenwijding van de V.P.R.O. HAARLEM EN OMGEVING Van de Nederlandse Christelijke Vrou wenbond houdt de afdeling Haarlem-Noord op Donderdagavond 17 Februari in het Her vormd Wijkgebouw aan de Molenaarstraat haar feesteliike jaarvergadering. De afdeling Bloemendaal en Omstreken van de Koninklijke Nederlandse Maatschap pij voor Tuinbouw en Plantkunde houdt op Dinsdagavond 22 Februari een ledenverga dering in hötel Rusthoek. Dr. W. J. Maan zal spreken over „Natuur en leven der be volking in Lapland". Drie Zaankanters, de vletterman K. G. en de wassers J. B. en M. B. zijn hedenmor gen door de Haarlemse economische politie rechter veroordeeld tot respectievelijk twee weken, twee weken en drie weken gevange nisstraf wegens het voor de verkoop in voor raad hebben van 15.000 gesmokkelde siga retten Vrijdag 25 Februari wordt de jaarlijkse vrouwen wereldgebedsdag gehouden, waar voor men in Bloemendaal zal samenkomen in het gebouw van de Hervormde gemeente aan het Kerkplein. De liturgie komt dit jaar uit Argentinië en is samengesteld door mejuffrouw Jorgalina Lozada. een van de eerste twee vrouwelijke predikanten in haar land. De afdeling Bloemendaal van de Neder landse Christen Vrouwenbond herdenkt het achtjarig bestaan op feestelijke wijze op Donderdagavond 24 Februari in het Jeugd huis aan de Donkerelaan. In Teylers Stichting zal professor dr. P. Groen adjunct-directonr van het K.N.M.I. te De Bilt. op 5. 12 en 19 Maart een drietal lezingen houden over „Natuurkunde van de zee" De assistent districtscommissaris voor verkenners in het district Haarlem van de vereniging De Nederlandse Padvinders, schipper R. Vroom, heeft het initiatief geno men om op Hemelvaartsdag Donderdag 19 Mei in Stoop's Bad te Overveen de landelijke padvinders zwemwedstrijden te laten houden voor verkenners, voortrekkers en leiders. Het Tweede Kamer-lid de heer J. H. Scheps spreekt Donderdagavond 17 Februari in café-restaurant „Rusthoek" op een open bare vergadering van de afdeling Bloemen daal van de Partij van de Arbeid over „Man dement. reformatie en doorbraak". Voor de Haarlemse Jazz Club zal de heer J. James, hoofdredacteur van Jazz Jour naal. in samenwerking met de N.V. Bovema. op Dinsdagavond 15 Februari in Brinkmami een lezing met gramofoonmuziek houden, onder meer over de pianist Oscar Peterson.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 9