JEUK Wereldnieuws Zeeft ió het PANDA EN DE MEESTER-ZANGERS Adenauer poogt actie tegen herbewapening te bezweren VA LD A Belofte van overleg met het Kremlin is koren op de socialistische molen efmycuwj/j De radio geeft Woensdag HH.D. Kunstenaarsfederatie tot Tweede Kamer Uitreiking jaarprijzen Kunstenaarsverzet zo SPOREN DINSDAG 15 FEBRUARI 1955 Totale handelsverkeer van Nederland met het buiten land 15 percent groter Giessen-Oudekerk „blaast hoog van de toren en klimt in honderden pennen" Economische besorekingen tussen Sir John Kotelawala en minister Luns Cultuurspreiding wordt lege leuze genoemd Kerkelijk Nieuws L. W. Wildervanck, directeur van Rotterdamse Bank, overleden Vrees voor langer wachten bij overwegen is ongegrond Koffie in West-Duitsland belangrijk goedkoper V erkeerszondaars-dossier in Duitsland Britse filmonderscheidingen Historische achtergrond bij auto-ongelukken BONN (ANP) Dr. Adenauer's aan kondiging, dat hij bereid zou zijn reeds onderhandelingen met de Sovjet-Unie over het Duitse probleem aan te vangen, vóór de West-Duitse bewapening verwezenlijkt is, werd door de leider der socialistische oppositie Ollenhauer gewaardeerd als „aanduiding van een mogelijkheid, dat er met de bondskanselier ernstig gesproken kan worden''. Dit was overigens het enige vriendelijke woord, dat de oppositie in een lange serie betogingen tijdens het week einde tegen de West-Duitse bewapening voor dr. Adenauer had. Ollenhauer meende zelfs, dat de bondskanselier op de rege ringswisseling in de Sovjet-Unie had ge reageerd als „een mislukte partijsecretaris uit de Eifel". De tweede man der sociaal democraten, Mellies, riep in Bad Oeyen- hausen uit, dat de gehele Bondsdag voor de stemming over de verdragen van Parijs verplicht diende te worden te voet langs het Duitse gedeelte van het ijzeren gordijn te wandelen. Onder bescherming van vele honderden politie-agenten met waterkanonnen leidde dr. Adenauer te Hamrn, in Westfalen, de tegenactie der regeringspartijen tegen de socialistische anti-bewapeningscampagne. Hij beschuldigde de sociaal-democraten er van af te drijven naar een „patent patriot tisme" van het soort der vroegere Duits- nationalen en der nazi's. Dr. Adenauer blijft bij zijn mening dat de Sovjet-Unie ook na bekrachtiging der verdragen tot onderhandelingen bereid zal zijn, „wan neer het in haar belang is". Dat gold vol gens Adenauer temeer, daar de Chinese bevolkingsdruk binnen afzienbare tijd voor de Sovjet-Unie gevaarlijker kan worden, dan de toestand in Europa. Het is ook dit weekeinde bij vele, door de C.D.U. georganiseerde betogingen voor de verdragen, weer warm toegegaan. In Aken moest de politie optreden tegen demonstranten, die met pamfletten waren opgemarcheerd naar een gebouw, waar de veiligheidscommissaris der bondsregering, dr. Blank, het woord voerde. Te Augsburg (Beieren) kwam het -tot een handgemeen op een bijeenkomst der gezamenlijke rege ringspartijen, toen de tegenstanders van bewapening de sprekers overschreeuwden. In Frankfort trokken 6000 demonstranten tegen de verdragen door de straten. Voelhorens De aankondiging van dr. Adenauer in zake de mogelijkheid van besprekingen met de Sovjet-Unie nog vóór de verwezen lijking van de bewapening, heeft de ijver der liberale partij voor zulke besprekin gen nog aangewakkerd. De voorzitter der partij, dr. Dehler, heeft Adenauer schrif telijk verzocht met de Westelijke mogend heden in verbinding te treden, teneinde nog in de komende zomer tot een vier- mogendheden-conferentie te komen. De liberalen wensen, dat reeds thans diploma tieke voelhorens voor zulk een gesprek worden uitgestoken. Vijfde souver ei ti Dr. Adenauer staat volgens zijn laatste verklaringen op het standpunt, dat daar mede eerst na bekrachtiging zou kunnen worden begonnen. Hij heeft voorts ver klaard dat, wanneer de bondsrepubliek eenmaal souverein zal zijn, het nodig zou kunnen zijn haar als vijfde mogendheid tot de onderhandelingen toe te laten. Over de vraag, of in zulk een geval ook de Oost- Duitse republiek mee aan de tafel zou zit ten, wilde Adenauer zich niet uitlaten. ADVERTENTIE BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A'DAM - TEL. 717162 Falcon Harris Tweedjassen HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.33 Platen. 7.45 Even opkrikken. 7.50 Pla ten. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Platen. 10.00 Schoolradio. 10.20 Voor de vrouw 11.00 Platen. 12.00 Amusements muziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelin- gen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Amuse mentsmuziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Tentoon stellingsagenda. 13.18 Dansmuziek. 13.50 Pla ten. 14.00 Medische kroniek. 14.10 Strijktrio. 14.30 Voor de jeugd. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Voor de jeugd. 16.50 Noordhollands Philharmonisch Orkest, koren en sol. 17.20 Platen. 17.50 Regeringsuitzending: Rijks delen overzee: Geld beleggen in Suriname. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Actuali teiten. 18.30 R.V.U.: Dr. G. van Beusekom: Sociaal gedrag in de dierenwereld. 19.00 Liedjes voor de jeugd. 19.10 Prikkebeen in een varkenshok, klankbeeld 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Politiek commen taar. 20.15 Gevarieerd programma. 20.50 De Ballade van Haoalo en de Staat, hoorspel. 21.50 Militaire Kanji. 22 25 Leven buiten de aarde, causerie. 22.40 Rhvthmische muziek. 23.00 Nieuws. 23.15 Socialistisch nieuws in Esperanto. 23.2024.00 Platen. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws en S.O.S.-berichten. 7.10 Ge wijde muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.35 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Platen. 11.15 Werkers in Nieuw Guinea, hoorspel. 12.15 Platen. 12.30 Land- en tuinbouwmededelin- gen. 12.33 Vocaal ensemble en solist. 12.53 Platen en actualiteiten. 13.00 Nieuws. 13.15 Lichte muziek. 13.45 Johannes Passion (pl.). 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Platen. 17.40 Beursberichten. 17.45 Orgel. 18.15 Kamermuziek. 18.45 Spectrum van het Chris telijk Organisatie- en Verenigingsleven, cau serie 19.00 Nieuws, en weerbericht. 19.10 Muzikale causerie. 19.30 Buitenlands over zicht. 19.50 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Radio Philharmonisch orkest en soliste. 21.20 Het Christendom in de eerste eeuwen, cau serie. 21.40 Platen. 21.50 Lichte muziek. 22.15 Militair orkest. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. TELEVISIE (N.T.S.) 20.1522.00 Filmavond. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Walsmuziek. 12.15 Orgel. 12.30 Weer bericht. 12.34 Orgel. 12.55 Orgel. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Schoolradio. 16.02 Platen. 16.05 Orkest-concert. 17.00 Nieuws. 17.10 Kamermuziek. 17.30 Platen. 17.40 Idem. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Voordracht en muziek. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.00 Hoorspel. 20.50 Platen. 21.00 Orkest-concert. 22.00 Nieuws. 22.15 Jazz muziek. 22.45 Platen. 22.5523.00 Nieuws. BBC 22.00—22.30 Nieuws, feiten van de dag, en: Vraaggesprek. (Op 224 m.). (AFP-UP) De premier van Oost- Duitsland, Otto Grotewohl, heeft een be roep gedaan op de West-Duitse arbeiders om deel te nemen aan de strijd tegen de Parijse accoorden. De premier heeft tevens de leden van de West-Duitse Bondsdag op geroepen de Parijse accoorden te verwer pen en onderhandelingen aan te gaan met de Oost-Duitse volksrepubliek op basis van de Russische voorstellen, die kort ge leden zijn gedaan. De premier deed deze oproepen in een radiotoespraak ter ge legenheid van een plechtigheid in Dresden ter herdenking van het feit dat deze stad tien jaar geleden aan een zwaar bombar dement heeft blootgestaan. Hij stelde Groot-Brittannië en de Verenigde Staten verantwoordelijk voor de dood van 35.000 Duitsers, maar verzweeg het verzoek aan de geallieerden om Dresden te verwoesten ter ondersteuning van de Russische mili taire acties. ADVERTENTIE Niet krabben. De helder vloei bare D.D.D. kalmeert de jeuk In enkele seconden, doodt de ziektekiemen, zuivert en ge neest tot diep in de huidporiën. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN VLOEISTOF BALSEM ZEEP Cijfers over 1954 Het totale handelsverkeer van Neder land met het buitenland is in 1954 on danks een lichte prijsdaling, naar waarde met meer dan 15 percent toegenomen, waardoor dit een omvang bereikte van bijna 20 milliard gulden. De stijging van de invoer was het grootst, als gevolg waar van het tekort op de handelsbalans met ruim 800 millioen gulden opliep tot 1650 millioen gulden en het dekkingspercenta ge van 91 percent tot 85 percent daalde. Dit verhoudingscijfer tussen in- en uitvoer is echter nog steeds belangrijk hoger dan in de vooroorlogse jaren, toen het niet boven de 75 percent uitkwam. Waar de prijsdaling bij in- en uitvoer circa vijf percent beliep, betekent deze ontwikkeling, dat het totale handelsverkeer in 1949 naar hoeveelheid zelfs meer dan 20 percent is toegenomen, waarbij het aandeel van de invoer het grootst was. De inwoners van Giessen-Oudekerk zijn boos en ze willen het best weten ook. De boerenvrouwen hebben de clivia's en pau weveren voor de ramen terzijde geschoven, om plaats te maken voor reusachtige raam biljetten. Op de landerijen staan met vlam mende slagzinnen beschilderde borden en boven het dorpsplein klappert een span doek in de wind. De woede geldt de plan nen om GiessQn-Oudekerk, dat nu onder de'gemeente Giessendam behoort, te ver enigen met Giessen-Nieuwkerk en Peursum tot een agrarische gemeente. De Oudeker kers willen niet met hun buren, de Nieuw- Kerkers, onder één dak komen. Ze hebben dat indertijd, toen de Provinciale Staten van Zuid-Holland de zaak besprak, in Den Haag al eens op demonstratieve wijze laten merken en zetten nu op eigen terrein de strijd voort. Van de achthonderd inwoners is negentig percent tegen de afscheiding van Giessendam. Zelfs de jeugd zit nu slag zinnen op schoolschriftblaadjes neer te pennen om die tussen de aanplakbiljetten van de volwassenen te hangen. Naar aanleiding van het tweedaagse be zoek aan Nederland van de eerste minister van Ceylon, sir John Kotelawala, heeft een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken verklaard, dat dit be zoek gelegenheid heeft geboden tot vrucht dragende gesprekken met Nederlandse re- eeringsoersonen en met name met minister Luns. In deze gesprekken is onder ogen eezien, op welke wijze Nederland en Cev- lon, tussen welke landen oude historische banden bestaan, zouden kunnen samenwer ken op economisch gebied, waarbij sir John de gunstige voorwaarden voor bui tenlandse kapitaalsinvesteringen in Ceylon nader heeft toegelicht De economische en politieke situatie in het Verre Oosten is eveneens ter sprake gekomen, mede in verband met de Nederlandse belangen in dit deel van de wereld. De woordvoerder van Buitenlandse Zaken gaf te verstaan dat in deze gesprekken een verheugende mate van overeenstemming van inzicht was gebleken. De Nederlandse Federatie van Beroeps verenigingen van Kunstenaars heeft aan de leden van de Tweede Kamer een uit voerig memorandum gezonden, waarin de ontwikkeling van het overheidsbeleid op het gebied der kunsten sinds de oorlog aan een beschouwing zijn onderworpen. Deze beschouwing heeft geleid tot het opstellen van wensen en mogelijkheden voor de toe komstige ontwikkeling der overheidspoli- tiek op dit terrein. De Kamerleden wordt verzocht deze in hun overwegingen te be trekken. Mede aanleiding tot dit memorandum was de opmerking in de Memorie van Toe lichting op de begroting van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen voor dit jaar, waarin werd gesproken van een zekere af ronding van het overheidsbeleid ten aan zien van de kunst. Uit de nadere toelich ting van de minister op het begrip „afron ding" sprak Volgens de Federatie duidelijk het besef, dat in de ontwikkeling van de overheidsbemoeiing met de kunst een zeker stadium is bereikt, dat rustpunt noch keer punt mag heten, doch dat slechts een aan duiding is voor het einde van een bepaalde fase en de intrede in een nieuwe, die een ander karakter draagt dan de vorige. Als .belangrijkste van een aantal posi tieve resultaten der na-loorlogse kunst politiek wordt in de eerste plaats genoemd, dat allerwege het besef groeiende is, dat de zorg voor de ontplooiing van het kunst leven behoort tot de taak van de overheid en dat de kunstpolitiek een onverbreke lijk deel dient uit te maken van de alge mene welzijnsverzorging. In de tweede plaats, dat dank zij sommige financiële voorzieningen in de allereerste behoeften op enkele gebieden van kunst kon worden voorzien. Ten derde: dat ook in minder voor deze tendenzen toegankelijke gebie den van oris land gaandeweg de noodzaak van actieve cultuurpolitiek wordt erkend. Als tekortkoming wordt in het memo randum vermeld, dat teveel wordt voorbij gegaan aan het „zorgwekkende verschijn sel" dat de grote meerderheid van de Ne derlandse bevolking geen behoefte heeft aan cultuur. Het begrip cultuurspreiding blijft een lege leuze als aan de vorming van publiek geen aandacht wordt besteed. De plannen dienaangaande nemen in het overheidsbeleid geen plaats van betekenis in. Ten aanzien van de jeugd geldt dit be zwaar niet minder. ïjet memorandum waarschuwt dan ver der tegen een twijfelachtig niveau van kunstuitingen en beantwoordt de vraag ontkennend of aan de opleiding van kun stenaars wel voldoende aandacht wordt geschonken. Om het gevaar van een ern stig tekort aan geschoolde krachten te ver mijden, wordt aanbevolen: spreiding van instituten over het land ter opleiding, on geacht maatschappelijke afkomst of finan ciële positie, van begaafde leerlingen. Een structurele samenhang tussen de be moeiingen van de centrale, regionale en plaatselijke overheden wordt in het memo randum wenselijk geacht. „De kunstpoli tiek worde gebaseerd", zo besluit het ge schrift, „op een duidelijk inzicht in de maatschappelijke-culturele verhoudingen van vandaag en morgen en ten uitvoer ge legd in een hecht plan, dat zich over een reeks van jaren uitstrekt". Ned. Herv. Kerk Beroepen te Koudum H. J. v. Nie te Gie terveen. Bedankt voor Ridderkerk-Bolnes L. Roetman te Muiden. Geref. Kerken Beroepen te Oosterend op Texel L. Loosman te Stad a. h. Haringvliet. Aangenomen naar Noordwijk-Binnen (2e beroep) P. Heinen te Tuindorp-Oostzaan. Bedankt voor Rotterdam W. C. v. d. Brink te 's-Gravenhage-O. Beroepen te Oudehorne A. Nierop, cand. te Andijk-O. Bedankt voor Ezinge A. Griffioen te Zoutkamp. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Enschedé-Oost M. Vlietstra te Eemdijk. Te Amsterdam is Zondag in de leeftijd van 59 jaar overleden de heer L. W. Wil dervanck, directeur van de Rotterdamse Bank N.V. Nadat de heer Wildervanck economie te Rotterdam gestudeerd had, was hij werk zaam op het bankierskantoor van zijn vader. In 1922 werd hij directeur van het kan toor Deventer der Nationale Bank vereni ging, die in 1929 met de Rotterdamse Bank fusionneerde. Op 15 Augustus 1942 volgde zijn benoeming tot directeur van het dis- De directie van de Nederlandse Spoor wegen heeft dezer dagen medegedeeld voornemens te zijn de afsluitbomen van bewaakte overwegen zodanig te koppelen met de seinen, dat het niet meer mogelijk zal zijn dat treinen een door onacht zaamheid van de overwegwachter niet gesloten overweg passeren. Uit deze mededeling is volgens de KNAC ten onrechte afgeleid, dat het wegverkeer na invoering van deze maatregel veel lan ger dan thans voor spoorwegovergangen zal moeten wachten. De KNAC wijst er met nadruk op, dat de gewraakte maatregel in genen dele een algemene regeling betreft, maar dat slechts wellicht in een enkel incidenteel geval, waar zulks technisch uitvoerbaar zou zijn en bijzondere omstandigheden dit wenselijk maken, aanleiding kan zijn deze maatregel te overwegen. BREMEN (DPA) De koffiehandel te Bremen zal in de loop van deze en de volgende week zijn kleinhandelsprijzen van koffie met gemiddeld 0.60 tot 1.00 D.M. per 500 gram verlagen. Voor de beste soorten worden de prijzen in sommige ge vallen zelfs met 1.40 D.M. per 500 gram verlaagd. De prijs van 500 gram is ge middeld 10.50 D.M. De prijsverlaging is mogelijk geworden door de verandering van de exportbonus voor de Braziliaanse exporteurs en de daardoor veroorzaakte prijsdaling voor koffie uit Centraal-Amerika. In kringen van de koffiehandel te Bre men wordt er de aandacht op gevestigd dat de kleinhandelsprijzen reeds thans worden verlaagd, hoewel de eerste goed kopere koffie uit Brazilië en Midden- Amerika pas over zes weken kan worden ontvangen. De practische toepassing van atoomkracht in dienst van de vrede wordt hier getoond in het Medische Centrum van de Amerikaanse Marine te Bethesda, waar een luite nant van 't medische marinekorps twee Egyptische medici van de universiteit te Cairo instrueert in het gebruik van radio-isothopen voor medische doeleinden. De Egypti sche regering raakte geïnteresseerd in het gebruik van radio-isothopen, nadat men een Egyptische zangeres haar door ziekte verloren stem had hergeven met behulp van radio-actieve jodium. Zij leed aan een schildklier aandoening. Luitenant Looney vertrekt in Juni met een groep helpers naar Cairo om daar een radio-isothopisch laboratorium op te zetten. Men wil in Egypte speciaal tropische ziekten bestrijden. In het Stedelijk Museum te Amsterdam zijn dezer dagen voor de zesde keer de jaarprijzen van de stichting Kunste naarsverzet 1942-1945 (elk van duizend gulden) uitgereikt, ditmaal voor landschap schilderkunst aan de heer G. Benner (ge boren te Groningen in 1897) en voor ro mankunst aan mevrouw Henriëtte vlar Eyk. Laatstgenoemde kon de plechtigheid we gens haar reis naar Indonesië niet bijwo nen. Onder de aanwezigen bevonden zich de secretaris-generaal van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen, mr. H. J. Reinink, de burgemeester van Amsterdam, mr. Arn. J. d'Ailly, de wethouder voor de kunstzaken, mr. A. de Roos en prof. mr. M. G. Levenbach namens de senaat van de Universiteit. Voordat de waarnemende voorzitter der stichting, de heer R. F. van Heusden, de prijzen uitreikte, werden in stilte negen kunstenaars herdacht, die in het verzet zijn gevallen. De heer Van Heusden herin nerde eraan dat de prijzen tevens worden uitgereikt als eerbetoon aan figuur en levenshouding van de kunstenaar. Hij ver klaarde te hqopen dat van het werk van G. Benner in de loop van dit jaar een tentoon stelling tot stand zal kunnen worden ge bracht. Namens de jury bracht mevr. dr. Anne H. Mulder in herinnering hoe het verzet nooit vergeefs een beroep op mevrouw Van Eyk heeft gedaan. „Nu wij onze tienjarige vrijheid gaan vieren, komt haar bekroning passender dan ooit." Tot besluit hield prof. dr. W. Asselbergs (Anton van Duinker ken) een inleiding over „Blijvende waarde van de verzetspoëzie". Hierin spoorde hij de regering aan een oud plan, de vervaar diging van een bloemlezing uit de verzets poëzie, te doen herleven. FRANKFORT (United Press) De West-Duitse verkeersautoriteiten zijn van plan een „zondaars"-dossier in te stellen als poging om het stijgende aantal verkeer« ongelukken in Duitsland te beperken. Het dossier zou „gedragkaarten" omvatten voor de 4.800.000 West-Duitse automobilisten, welke elke maand gecontroleerd moeten worden. De „vaste" overtreders zouden apart worden aangegeven. Automobilisten. De Britse filmacademie heeft haar lijst van onderscheidingen voor 1954 vastge steld.. De prijs voor de beste film werd toege kend aan de Frans-Italiaanse productie „Le salaire de la peur" van Clouzot. Als beste buitenlandse filmspeler werd de Amerikaan Marlon Brando aangewezen wegens zijn spel in „On the waterfront." De Duitse Cornell Borghers wordt be schouwd als de beste buitenlandse actrice, iie aan de hand van haar spel in „The divided heart." Als beste Britse filmspeler is Kenneth More aangewezen wegens zijn spel in „Doctor in the house", terwijl als de beste Engelse film „Hobsons choice" wordt be schouwd. Renault, Citroen en Bugatti In aansluiting op ons bericht onder We reldnieuws van Zaterdag, dat de heer Pierre Lefaucheux, directeur van de Fran se Renaultfabrieken bij een auto-ongeluk om het leven is gekomen, ontlenen wij het onderstaande aan een bericht van de Pa rijse redactie van het Parool: In 1937 verongelukte Pierre Michelin, directeur van de Citroënfabrieken met een Citroën 15. In 1949 kwam diens broer, Jean-Luc Michelin, eveneens aan het hoofd van Citroën, op dezelfde manier om het leven. Robert Puisieux, schoonzoon van Edouard Michelin, en ook directeur van Citroën, werd ernstig invalide toen hij in 1947 een ongeluk met zijn auto had. Het Franse avondblad „France-Soir" herinnert bovendien aan de dood in 1939 van Ettore Bugatti, ook al in een van zijn eigen wa gens. De heer Lefaucheux kwam met een Fré- gate om het leven. jeugi Jeugd. De misdadigheid onder de in de stad New York is verleden"^- voor de leeftijdsgroep van 16 tot 21 iaa toegenomen met 52,7 percent. Voor d' groep beneden de 16 jaar bedroe* a toeneming 15 percent, aldus een ve? slag van de New Yorkse jeugdraad Zielen. De Joodse wereldbevolking 'uu 11.867.00(1 zielen. In de Verenigde St ten wónen 5.200.000 Joden, in de SoviP. Unie 2.000.000, in Israel 1.488.470 en in Groot-Brittahnië 450.000. Belangen. De president van de staatsuiv versiteit van Washington, Renrv Schmitz. heeft geweigerd professor Robert Oppenheimcr de komende zom^ drie maanden physica te laten doceren op zijn universiteit. Hij zei dit bes'uit te hebben genomen omdat ,de komst van Oppenheimer op het ogenblik de belangen van de universiteit niet dienen." Neger. President Eisenhower heeft de fin jarige advocaat Hayes, een neger bol noemd als lid van de commissie' van onenbare nutsbedrijven van het „District of Columbia", waarin de hoofdstad Washington is geleffen. Hayes verdedi* de enige tijd geleden met goed gevolè Annie Lee Moss, een 49-jarige negerin die in dienst is van het korns verbin dingsdienst van het Amerikaanse le*»-" tegen aantijgingen van senator Mo Carthy. Wapen. President Castillo Armas van Gua temala heeft medegedeeld dat de erono" mische toestand van het land „kritiek1" is. Hij heeft aangedrongen on snelle hulp uit de Verenigde Staten. Verdere achteruitgang zou communistische aai- tatoren eeri wapen in de hand geven" De economische toestand van het land ging onlangs nog verder achteruit door een scherpe daling van de koffieprijzen Belang. Volgens de Roemeense legatie in Kopenhagen wenst de vrouw van Cim- pu, de Roemeense chauffeur van de Roemeense zaakgelastigde, haar man niet meer te zien. Zij zou hem voor een dief houden. De Roemeense regerin» stelt geen belang in de persoon van Cimpu, die, zoals gemeld, politiek asyl heeft gevraagd. Zij wenst slechts het bedrag van 6000 kronen terug, dat hij verduisterd zou hebben. Voorts wenst zij opheffing van het speciale politie- toezicht. Slachtoffer. Een 16-jarige scholier die de atoomaanval op Hirosjima had meege maakt, is overleden aan een acute bloedziekte. Hij is het tweede slacht offer dit jaar aan de gevolgen van het bombardement, waardoor de stad tien jaar geleden verwoest werd. Toen de atoombom viel, had hij slechts snijwon- den en kneuzingen in zijn gezicht ge kregen. Rook. Volgens een Brits regeringsrapport over de tabaksomzet over het financiële jaar 1953-1954 hebben de medische verslagen waarin verband wordt gelegd tussen roken en longkanker, de Britse rokers niet kunnen afschrikken. Het verbruik is toegenomen met twee per cent vergeleken met het er aan vooraf gaande jaar. De eerste twee weken na een openhartig regeringsrapport over deze materie daalde de tabaksomzet scherp, maar daarna werd al spoedig hot oorspronkelijke niveau bereikt. Bezuiniging. De Britse marine heeft na negen jaar onderzoek een methode ont- wikkeld om zout en brak water om te zetten in zuiver drinkwater. Dit zal voor de marine een bezuiniging van 5 millioen gulden per jaar betekenen. Het onderzoek heeft 150.000 gulden ge vergd. Op het ogenblik wordt 17.5 mil lioen gulden per jaar uitgegeven om de Britse vloot 2 millioen ton zuiver water per dag te bezorgen. Smakelijk. Aan een diner ter ere van Lin- coln-dag te Miami kregen blanke gas ten onenigheid over de vraag of 24 uit genodigde negers mochten blijven of niet. Toen de negers, ter vermijding van ernstiger moeilijkheden, de eetzaal ver lieten, volgden ongeveer 150 van de 400 blanke gasten hun voorbeeld. ADVERTENTIE BIJ HOEST EN KEELPIJN PASTILLES ONTSMETTEND - VERZACHTEND trict Noordholland, alsmede tot directeur wie de bevoegdheid tot het besturen van van het kantoor Alkmaar. Op 1 Januari 1944 werd hij opgenomen in de directie van de Rotterdamse Bank. De overledene was lid van het bestuur der Nederlandse Bankiersvereniging en der Vereniging van Deviezenbanken. Hij nam verscheidene commissariaten waar. een auto in een provincie is ontnomen, zul len in een andere staat of provincie geen nieuw rijbewijs kunnen halen. De West-Duitse automobielvereniging heeft echter medegedeeld, dat zij zich tegen het plan zal verzetten, omdat zij er geen heil in ziet. 6. Terwijl Enrico zich bezorgd over het gehavende portret van zijn voorvader boog, wendde Panda zich niet minder bezorgd tot Jolliepop. „Maat Jolliepop", fluisterde hij, „ik kan die arme opera-zanger toch niet op straat zetten? Ik ben toch verplicht hem onderdak te geven, nu ik hem een maal heb uitgenodigd?" „In dat geval zie ik mij verplicht, om mijn ontslag in te dienen", zei Jolliepop koel. „Goedenavond, mijnheer Panda". Hij keerde zich op zijn hakken om en schreed waardig naar de deur. „Jolliepop!", riep Panda wanhopig. „Ga niet weg! Toe Jolliepop, wees niet zo flauw!" „Halt!", riep Enrico plotseling, ter wijl hij met een vergeelde rol perkament zwaaide, „kijk eens, wat ik in de lijst van opa's portret heb gevonden!" Ondanks zichzelf bleef Jolliepop even staan en monsterde de zanger met een misprijzende blik. „U en uw eh opa interesseren mij niet", zei hij ijzig. „Maar het is de ZOALS WE GEZIEN HEBBEN, danken bacteriën hun bijkans onverwoestbaar le ven aan het vormen van sporen die in de ongunstigste omstandigheden in leven kun nen blijven. Dit fantastische weerstands vermogen van bacteriesporen, heeft de originele Zweedse geleerde Svante Arrhe- nius in het begin van deze eeuw argu menten aan de hand gedaan voor het op stellen van een nieuwe theorie ter „ver klaring" van het leven op aarde. Door hun onvoorstelbaar geringe afmeting en mini maal gewicht zijn de bacteriesporen uit stekende vliegers, die bij het minste zucht je van de wind opdwarrelen en onbepaalde tijd in de at mosfeer kunnen blijven zwe ven tot ze door een samenloop van omstandigheden ergens belanden en hun bacteriële le ven voortzetten. Arrhenius nu opperde het denkbeeld dat de stralingsdruk van de zon of van andere sterren voldoende zou zijn om de bacteriesporen door het heelal te stu wen en op de aarde te doen belanden. Hij dacht zich dus het wereldruim bevolkt door allerlei levenskiemen die door de druk der lichtstralen van de ene planeet naar de andere zouden worden verplaatst, waardoor het leven door het heelal zou worden verspreid. Het is wellicht overbodig hierbij op te merken, dat deze theorie geen enkel in zicht kan geven omtrent het ontstaan van het leven, zoals vele aanhangers van evo lutie- en afstammingstheorieën destijds ge hoopt hadden, want het vraagstuk wordt hierdoor alleen maar verplaatst. Indien men niet wil aannemen dat het leven werd geschapen, kan het denkbeeld van Arrhe nius ons toch uitsluitend vertellen hoe het leven op aarde kwam, maar niet hoe deze aangewaaide levenskiemen in andere re- nionen van het zonnestelsel (of daarbuiten) ■ijn ontstaan. Nu is het inderdaad waar dat op grote wogte in de atmosfeer een geweldige ver- oplossing van dit geschil!", hield Enrico vol. „Ik ben binnen! Ik zal jullie niet meer j scheidenheid van leven is waargenomen, tot last zijndankzij opa!" I Met behulp van vangnetten die van zeer l fijne mazen waren voorzien, is met behulp van vliegtuigen een luchtkolom van 20 tot 4000 m. hoogte „afgevist" over een opper vlakte van verscheidene vierkante kilo meters, waarbij 36 millioen voortdrijvende insecten werden gevangen. Op hoogten van 6000 meter dreven in geweldige hoe veelheden ook sporen rond, die weliswaar niet met vangnetten werden bemachtigd, maar die hun aanwezigheid verraden heb ben doordat zij zich vasthechtten aan kiem- vrije voedingsbodems die men in de lucht hield die langs het vliegtuig streek. Het transport van bacterie- en zwam- mensporen verklaart wellicht wel het plotseling optreden van zwam- ziekten van hogere planten in streken die tot dusver daarvan verschoond waren ge bleven, maar geeft geen en kele steun aan de cosmogene- tische theorie van Arrhe- J nius, die veronderstelt dat dergelijke kiemen van zonn-, stelsel naar zonnestelsel zouden worden vervoerd, welke reis honderden, duizenden en zelfs tienduizenden jaren zou vergen. Bacteriesporen mogen taai zijn en even tueel wil men aannemen dat zij tegen de extreem lage temperaturen van het heelal bestand zijn, maar tegen de tijd leggen zij het af. Daar komt nog iets anders bij. Sinds men iets van de cosmische stralen heejt leren kennen, is men er van overtuigd dat geen enkel levend organisme, van welke eenvoudige of taaie structuur het ook moge zijn, buiten de beschermende laag van onze dampkring bestand is tegen de verwoes tende invloed van de cosmische stralen, waarvan de hardste gemakkelijk door een 100 meter dikke loodlaag boren, terwijl de hardste röntgenstralen reeds door 3 cm. lood volledig worden tegengehouden. Wellicht kunnen we later hierop wel eens terugkomen, doch thans moeten we eerst eens overstappen op onze mooie ge vlamde tulpen, die hun aantrekkelijk uiter lijk te danken hebben aan het feit dat zij ziek zijn. Daarover morgen. (Nadruk verbodenH. PéTILLON

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 2