Radiotelescoop bij Dwingelo Vijftig jaar geleden maat. anthraciet 1 Maandelijks vallen 30 kinderen als slachtoffers van het verkeer Koffie goedkoper bij V erbruikscoöperaties Dienstbode stichtte vijf keer brand Controle op liftverbod houdt niet in het aanhouden van particuliere auto's Beperking van het cadeaustelsel Bijna negen ton uit tegenwaardegelden beschikbaar gesteld Maar „Veilig Verkeer" krijgt geen geld voor doeltreffende propaganda r Hoe is het ontstaan? ~S Storingen in Hawker-Hunters geven geen zorgen Rijkssubsidie voor gezinsverzorging 3 SSS Agenda voor Haarlem Naturalisatie van oud-Spanjestrijders Meer woningen voor kunstenaars gewenst Staatssecretaris van Oorlog antwoordt op vragen: Derde Nota van Wijzigingen Verhoging productiviteit Een zuil van vunr en sehrijnend znnr van diep uit Uw maag tot hoog in de keel? Sociaal Democratisch Centrum van leden der P.v.d.A. opgericht Zaak tegen Bossche advocaat uitgesteld Sabena-toestel nog steeds niet gevonden Luchtlijn Canada-Australië via Amsterdam Dit woord: HERFST Koude oorlog 10 jaar oud in elk huisgezin: Bouwbedrijf over de tiende bevrijdingsdag Staatssecretaris van Oorlog antwoordt op vragen: „Van Speijck,y terug met Loden Verrader Tribune ingestort bij een stierengevecht: 14 doden Onassis zou Saoedi-Arabië tankschepen verkopen Prins Bernhard in New York Uit Haarlems Dagblad van 15 Februari 1905 DINSDAG 15 FEBRUARI 1955 In Lhee een plaatsje dat bij de gemeen te Dwingelo hoort wordt een radiotele scoop gebouwd, die de grootste ter wereld js, tot de radiotelescoop in Manchester (En geland) gereed zal zijn. £>e Stichting „Ra diostraling van zon en Melkweg" bouwt deze telescoop, die werd mogelijk gemaakt door een subsidie van de Nederlandse or ganisatie voor Zuiver Wetenschappelijk Onderzoek. De bouw is in een vergevorderd stadium. De spiegel, die een doorsnee van 25 meter heeft (die van Manchester zal 75 meter in doorsnee zijn) is in het bijzonder ontwor pen voor decimetergolven, dat zijn golven van 10 tot 100 centimeter. In de zomer zal het observatorium vrijwel gereed zijn. De telescoop zal op alle delen van het heelal gericht worden. De spiegel kaatst de opgevangen golven terug op de antenne, vanwaar zij naar een waarnemingsbuis worden geleid. Het geheel zal 300 ton we gen. De spiegel weegt 25 ton. „De ontwikkeling der wereldmarktprij zen voor ruwe koffie heeft de Nederlandse verbruikscoöperaties er toe doen beslui ten met een prijsverlaging van dit artikel niet te wachten, totdat de goedkopere ruwe koffie in ons land beschikbaar zal zijn. De huidige tot ongekende hoogte ge stegen, koffieprijzen maken het gewenst ten spoedigste een dalende tendentie daar van te verwerkelijken. Dit heeft de direc tie van de NVC tot het besluit geleid reeds nu een belangrijke prijsverlaging van de koffie te doen ingaan. Het moet niet uit gesloten worden geacht, dat in de naaste toekomst verdere prijsverlaging mogelijk zal zijn", zo deelt de persdienst van de NVC mede. Nader wordt vernomen, dat wel een prijsverlaging wordt verwacht gezien de dalende tendentie op de wereldmarkt. In Amerika is de prijsverlaging al begonnen en die zal stellig ook in ons land merk baar worden. Maar men verwacht niet dat hier de detailprijzen al op korte termijn omlaag zouden gaan. Sinds Augustus van het vorig jaar heeft vijf keer brand gewoed in de boerderij van de landbouwer E. te Lichtenvoorde. Eerst ging de schuur in vlammen op en daarna, met tussenpozen van ruim een maand, brandden een hooiberg, een havermijt en het achterhuis van de boerderij af. Op 10 Februari j.l. ging de pas herbouwde schuur in vlamipen op. De boerin kon het toen niet langer uit houden op de boerderij. Zij nam met haar zeven kinderen haar intrek bij haar ouders. De boer, diens vader en een 29-jarige dienstbode bleven op de boerderij achter. De rijkspolitie die na de reeks branden verdenking koesterde tegen de dienstbode, onderwierp haar Maandag aan een streng verhoor. Zij bekende tenslotte de branden te hebben aangestoken omdat zij niet kon opschieten met de boerin. Zij is ter be schikking gesteld van de officier van jus titie te Zutphen. De schade die door de branden is aan gericht bedraagt ruim 20.000. ADVERTENTIE - - DINSDAG 15 FEBRUARI Concertgebouw: Noordhollands Philharmo- nisch Orkest, m. m. v. de pianist Hans Hen- kemans, 8 uur. Rembrandt: „Aïda", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Drums of Tahiti", 14 jaar, 8 uur. Palace: „Middernachtzone". 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Stalag 17", 14 jaar, 8 uur. Lldo: „Therèse, de begeerde vrouw", 18 jaar, 7 en 9.15 u. Studio: „Romeo en Julia", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Het mysterie der twee vrouwen", 18 jaar, 7 .en 9.15 uur. WOENSDAG 16 FEBRUARI Concertgebouw: Wala-corsetshow, 2.30 en 8 uur. Rembrandt: „Aïda", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Drums of Tahiti", 14 jaar. 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „Mid dernachtzone", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Stalag 17", 14 jaar; 2.30 en 8 uur. Lido: „Therèse, de begeerde vrouw", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: „Romeo en Julia", 14 jaar, 2,15, 7 en 9.15 uur. Luxor: ,Het mystreie der twee vrouwen", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Bij het Drentse plaatsje Dwingelo is men op het ogenblik bezig met de constructie van een radiotelescoop. Deze telescoop is de grootste van het continent en zal wor den gebruikt voor het meten van cosmische stralingen. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot naturalisatie van 22 per sonen die destijds het Nederlanderschap hebben verloren door vrijwillige,- zonder daartoe verkregen Koninklijk verlof, in Spaanse krijgsdienst te treden. Drie en veertig verzoeken van oud- Spanjestrijders zijn afgewezen- een zestal verzoeken wordt door de minister van Justitie nog in overweging gehouden. Een afwijzing ontvingen zii, tegen wie in crimineel opzicht bezwaren bestaan of van wie bekend was, dat zii gedurende de oor logsjaren met de vijand hebben geheuld. Ook ten aanzien van diegenen, van wie kon worden vastgesteld, dat zij in poli tiek opzicht een extremistische richting zijn toegedaan, werd een overeenkomstige beslissing genomen. De Nederlandse Federatie van Beroeps verenigingen van Kunstenaars heeft een commissie geïnstalleerd, die landelijk de mogelijkheden zal onderzoeken van een meer stelselmatige voorziening in de bouw van woningen voqr kunstenaars (beelden de kunstenaars, musici, dansers, toneel speler-s en anderen. Tevens wil de „com missie woon- en werkruimte" zien te ko men tot een plein voor de financiering (b.v. door middel van bepaalde subsidies) van de exploitatie van deze woningen, die in het algemeen boven de draagkracht der kunstenaars ligt. Voorzitter der commissie is de heer Ben Groenier, secretaris de heer Oh. J. E. Karsten Jr., Churchilllaan 158, Amsterdam. De staatssecretaris vgn Oorlog heeft ge antwoord op de vragen van het lid der Tweede Kamer de heer Vermeer over de controle op het liftverbod voor militairen: Op Zaterdag 29 Januari heeft een pa trouille van de Koninklijke Maréchaussée langs een uitsluitend voor motorverkeer openstaande rijweg een tweetal jongelie den aangetroffen, blootshoofds en gekleed in een khakikleurige regenjas, die kenne lijk op een lift uit waren en bij het passe ren van de patrouille-jeep lachend een op merking tegen elkander maakten. De leden van de patrouille hadden de ervaring, dat militairen zich weieens als burgers trach ten voor te doen door het hoofddeksel in de zak te steken, zulks om aan het toezicht op het door woord of gebaar vragen om een lift te ontkomen. Het vermoeden rees derhalve, dat er hier van een krijgstuch- telijke overtreding sprake was, te weten het niet dragen van de voorgeschreven uniform, terwijl een overtreding van het verkeersreglement geconstateerd werd. De patrouille keerde derhalve om een nader onderzoek in te stellen, doch bevond bij nadering, dat de beide jongelui reeds in een personenauto hadden plaats genomen. Aan de auto, welke bezig was weg te rij den, werd een stopsein gegeven. De beide jongelui werden uitgenodigd uit te stijgen en hebben zich op verzoek als burger ge legitimeerd. Nadat zij zulks gedaan had den, zijn zij huns weegs gezonden. De opdracht aan de bedoelde patrouille was toezicht te houden op de naleving van de door de minister van Oorlog en van Marine uitgevaardigde order met betrek king tot het vragen om een lift. In deze opdracht is niet begrepen het aanhouden van particuliere auto's, om die te controle ren op liftende militairen. Hoewel de pa- trouillecómmandant in zijn hoedanigheid van militaire meerdere en van opsporings ambtenaar gerechtigd was de bij hem ge- De staatssecretaris van Economische Zaken heeft bij de Tweede Kamer de derde nota van wijzigingen ingediend op het wetsontwerp tot beperking van het cadeaustelsel. De staatssecretaris stelt voor artikel 2 te lezen als volgt: Het is verboden in ver band met het uitoefenen van een bedrijf geschenken aan te bieden of te verstrek ken in de vorm van goederen, tenzij deze van dezelfde soort zijn als goederen, wel- kij bij het uitoefenen van dat bedrijf te gen betaling plegen te worden verstrekt. Dit verbod geldt niet, indien aannemelijk kan worden gemaakt, dat bij het aanbie den en verstrekken der geschenken geen onderscheid wordt gemaakt tussen directe of indirecte afnemers en niet-afnemers. Het verbod geldt evenmin ten aanzien van het aanbieden en verstrekken van ge schenken aan wederverkopers van goede ren, welke bij het uitoefenen van het be trokken bedrijf tegen betaling plegen te worden verstrekt, en aan met wederverko pers gelijk te stellen groepen personen. Ter toelichting deelt de staatssecretaris mede: dat in het eerste lid gesproken wordt van: „aan te bieden o f te verstrek ken" en in het tweede en derde lid van: „aanbieden e n verstrekken". Dit verschil in terminologie is bewust gekozen. Indien in het eerste lid het woord „en" zou zijn gebruikt, zou dit kunnen leiden tot de op vatting, dat voor veroordeling wegens overtreding van het verbod het aanbieden en het verstrekken beide zouden moeten worden ten laste gelegd en bewezen. Hier door zouden de gevallen, waarbij aanbie der en verstrekker verschillende personen zijn men denke aan het geval, dat de fabrikant de cadeauregeling in de pers aankondigt en de winkelier deze feitelijk uitvoert buiten het verbod vallen. Het zelfde zou gelden ingeval uitsluitend van aanbieden of waarschijnlijker ver strekken sprake is. Bovendien zou de ver volging van overtredingen worden be moeilijkt. Het zal immers soms moeilijk zijn het aanbieden en verstrekken, ook al vinden zij beide door dezelfde persoon plaats, beide te bewijzen. Door gebruik van het woord „of" worden deze moeilijkheden vermeden. Bij het tweede lid is te situatie anders. Zou men hier het woord „of" gebruiken, dan zou van de uitzondering ook kunnen profiteren degene, die wel aan iedereen aanbiedt, maar zich bij de verstrekking tot afnemers beperkt. Hier dient dus het woord „en" te worden gebezigd. In het derde lid is om taalkundige reden het woord „en" gebruikt, al zou hier, we gens de van het tweede lid afwijkende constructie, verandering in „of" geen ma teriële gevolgen hebben. rezen vermoedens aan een onderzoek te toetsen en de door hem geconstateerde overtreding te verbaliseren, ware het in hel licht van zijn opdracht beter geweest, indien hij niet tot het geven van een stop signaal aan een particuliere auto was over gegaan. Dit oordeel is ter kennis van de Koninklijke Maréchaussée gebracht. De minister van Financiën heeft aan de voorzitter van de Tweede Kamer meege deeld, dat met de regering van de Verenig de Staten overeenstemming is bereikt over de besteding van een bedrag van 878.900 aan tegenwaardegelden voor de verhoging van de productiviteit in Nederland. Het vrijgegeven bedrag is bestemd voor de fi nanciering van de volgende drie produc- tiviteitsprojecten: Stichting Technisch Filmcentrum 115.900; Stichting Cursus sen en Research te Delft 155.000 en Ne derlands Genootschap tot Opleiding van Leerkrachten voor het Lager Nijverheids onderwijs 608.000. De Stichting Tech nisch Filmcentrum ontvangt het bedrag als bijdrage in de begrotingsuitgaven voor- het jaar 1954. Van dit bedrag is 45.900 bestemd voor filmproducties. De Stichting Cursussen en Research te Delft ontvangt 155.000 voor het uitvoeren van een aantal onderzoekingen op bedrijfs organisatorisch en aanverwant gebied, waarvan de resultaten zowel aan het on derwijs als aan het bedrijfsleven ten goede zullen komen. Reeds eerder werd hiervoor een bedrag van 250.000 toegekend. Het Nederlands Genootschap tot Oplei ding van Leerkrachten voor het Lager Nij verheidsonderwijs ontvangt een bedrag van 608.000 voor het organiseren van cursussen voor leraren aan ambachtsscho len teneinde bij het nijverheidsonderwijs de invoering van de modernste lesmetho den, gericht op een meer zelfstandig leren denken en handelen van de leerling, te be vorderen. Bijzondere aandacht zal in deze cursussen worden geschonken aan produc- tiviteitsvraagstukken. Het vrijgegeven bedrag maakt deel uit van het voor de productiviteitsbevorde- ring in Nederland bestemde bedrag van 30.000.000 aan tegenwaardegelden, waar van reeds een bedrag van 23.987.525 voor diverse projecten beschikbaar werd ge steld. ADVERTENTIE Blus dat vuur toch. Neem een of twee Ren- nies. Die helpen afdoende endadelijk, 'n Heerlijk middel en nog smakelijk ook. En handig. Iedere tablet apart verpakt. U hebt ze maar bij U te steken om ze voor 't grijpen te hebben. Altijd, overal. Daarbij: makkelijk in te nemen, zonder water of wat ook; ge woon maar laten smelten op de tong. Dit weekend is in Krasnapolsky te Am sterdam de oprichtingsvergadering gehou den van het Sociaal Democratisch Centrum (S.D.C.) van leden van de Partij van de Arbeid. De bijeenkomst gehouden op initiatief van de heren prof. dr. N. A. Donkersloot, Frits Kief, dr. P. J. Meertens, mr. B. van Tijn en Sam de Wolff (allen uit Amsterdam), dr. G. J. Geers en mr. Joh. Rugge (Groningen), Jack Engels (Leiden) en dr. J. H. Renken (Scherpen- zeel) werd bijgewoond door vertegen woordigers uit meer dan 30 plaatsen, onder wie een groot aantal plaatselijke bestuurders van de partij en leden van de P. v. d. A-gemeenteraadsfracties. De President van het Bossche Gerechts hof heeft de strafzaak tegen mr. K. W., ad vocaat eri procureur te Den Bosch, voor onbepaalde rijd aangehouden om een on derzoek te laten instellen naar de juistheid van de verklaring van de verdachte, dat hij nog 40.000 gulden te vorderen heeft van het advocatenkantoor, waar hij mede werker was. Mr. W. is in arrest op ver denking van verduistering van 42.000 gul den Het steeds intensiever wordend verkeer eist ieder jaar weer meer slachtoffers. Iedere maand komen gemiddeld 30 kinde ren in ons land bij verkeersongevallen om het leven. Voor 1954 wordt het aantal doden door verkeersongevallen geraamd op 1450 in 1953 en 1952 bedroeg dit aantal respectievelijk 1309 en 1000. Een telling over de periode Januari tot en met October 1954 wijst uit, dat zich 81.437 verkeersongevallen hebben voorge daan. In 1953 bedroeg dit aantal 71.096. Het aantal doden tot en met October 1954 bedraagt 1100 het aantal zwaargewonden over dezelfde periode 13.040 en het aantal licht gewonden 11.249. Met de telling van het gehele jaar 1954 is men nog niet gereed, doch vast staat, dat zich in de twee laatste maanden van bet jaar nog een aanzienlijk aantal ver keersongevallen heeft voorgedaan, aldus een mededeling van de directeur van het Verbond voor Veilig Verkeer, de heer K. J. Schummelketel. Het Verbond voor Vei lig Verkeer zou niets liever willen dan dat het de financiële middelen kreeg om nog meer systematische propaganda te voeren voor het veilig verkeer dan tot nu toe reeds het geval is. Het verbond krijgt een jaarlijkse subsidie van 30000, maar de bijdragen van particuliere zijde zijn zo gering, dat men een systematische propa ganda maar zeer bescheiden kan voeren. Men kan voor allerlei acties geld op tafel brengen, aldus de heer Schummelketel, doch voor veilig verkeer komen de geld middelen maar schaars binnen. In Zwitser land worden organisaties als het verbond hoofdzakelijk gefinancierd door de verze keringsmaatschappijen. In andere landen komen grotere bedragen binnen van het bedrijfsleven dan in Nederland. De schade die aan de bedrijven wordt toegebracht door verkeersongevallen loopt in de dui zenden. Bij Philips, zo deelde de heer Schummelketel mede, bedraagt deze scha de gemiddeld 250.000 per jaar. Men dient, zo zei de heer Schummelketel, eenzelfde strijd tegen de verkeersongevallen te voe ren als tegen de t.b.c. en de kanker. Olievlek in zee waargenomen ROME (United Press) De bemanning van een vliegtuig van de Italiaanse lucht macht, dat helpt bij de speurtocht naar het vliegtuig van de Sabena dat met 29 passa giers en bemanningsleden vermist wordt, heeft in de Tyrrheense Zee, ter hoogte van de havenplaats Santa Severa, en 50 kilome ter ten Noorden van Rome, een olievlek waargenomen. Twee Italiaanse korvetten zijn op onderzoek uitgevaren. De gehele nacht en dag is ook gezocht op de kale heuvels bij de oude ommuurde steden ten Noorden van Rome, doch er werd geen spoor van het toestel gevonden. Hoewel nog lang niet al het land was af gezocht, wint de mening veld dat het vlieg tuig in zee is neergestort. SYDNEY (United Press) De „Cana dian Pacific Airlines" heeft besloten de transpolaire luchtlijn van Vancouver naar Amsterdam door te trekken naar Sydney, zo heeft Grant McConachie, de president van de CPA, bekend gemaakt.. De luchtlijn zal worden geopend op 7 Juni. De CPA, zei hij, zal de afstand van Sydney naar Am sterdam (12.500 mijl) afleggen in slechts 49 vlieguren. De toestellen van de CPA zullen elke Dinsdag uit Sydney vertrekken en Vrijdagsmorgens in Amsterdam aanko men. De herfst is het derde der vier jaar getijden, de periode waarin speciaal het ooft wordt geoogst. Het Engelse har- vest, dat duidelijk met herfst verwant is, betekent dan ook: oogst. De oor spronkelijke betekenis van de werk woordstam waarvan herfst is afgeleid, is: een plukkende, trekkende beweging maken. Misschien is er wel verband met harp, het instrument waaraan men im mers „plukkende" vingerbewegingen maakt. Herfst is dus: de pluktijd en in een oude tekst vindt men een werk woord: herfsten voor: „den wijn pluc- ken". Ofschoon men dat op het eerste gezicht niet zou zeggen, zijn ook het Latynse carpo: ik pluk en het Griekse karpós: vrucht familie van ons woord ^herfst^^ LONDEN. (United Press) De tiende verjaardag van de koude oorlog is onop gemerkt voor-bij gegaan. Weinigen hebben er op 11 Februari bij stil gestaan dat het toen tien iaar geleden was dat de staats hoofden van de Verenigde Staten, Groot- Brittannië en de Soviet-Unie president Roosevelt, Winston Churchill en Josef Sta lin de conferentie van Jalta bëindig- den na te zijn overeengekomen samen te werken in het streven naar -vrede, veilig heid, vrijheid en het algemeen welzijn van de mensheid. Nu, tien jaar later, zijn velen in het Westen de mening toegedaan, dat in Jalta de koude oorlog begon omdat daar de Westelijke grote mogendheden werden be drogen. ADVERTENTIE Uitsluitend bij Apothekers en Droglste» ADVERTENTIE De Stichting Raad van Bestuur Bouw bedrijf deelt het volgende mede: „Indien de regering door een overeenkomstig be sluit van het college van rijksbemiddelaars concreet uiting geeft aan haar wens, dat de tiende bevrijdingsdag wordt beschouwd als een extra verlofdag, met behoud van loon, zullen de werkgeversorganisaties, sa menwerkend in de raad van bestuur bouwbedrijf, aan deze wens gevolg geven. Aangezien deze raad echter zijn stand punt handhaaft, dat voor een nationale feestdag het meest in aanmerking komt een combinatie van de bevrijdingsdag en de Koninginnedag, mag uit het huidige besluit niet de gevolgtrekking worden ge maakt, dat in volgende jaren een overeen komstige houding zal worden aangenomen. Een der overwegingen van de Raad van Bestuur Bouwbedrijf is hierbij geweest, dat het huidige tempo van het inhalen van de achterstand op het gebied van de woning- en de overige bouw enerzijds en het jaarlijks terugkerende grote verlies aan productieve arbeidstijd door ongun stige weersomstandigheden circa 10 procent va-n de ongeveer 300 arbeidsdagen anderzijds, een nog verdere verminde ring. van de werktijd niet wettigt. Ver-lies van een volle arbeidsdag in het bouwbe drijf betekent alleen al in de sector van de woningbouw een verlies aan productie, dat overeenkomt met ten minste 250 wo ningen". De staatssecretaris van Oorlog heeft ge antwoord op vragen van de heer Visch Lid der- Tweede Kamer, over de deugdelijkheid van de door de Fokkerfabrieken in licentie te bouwen straaljager van het type Hawker-Hunter: De Britse regering heeft in het Lager huis meegedeeld, dat tijdens schietproeven met jagers van het type Hawker-Hunter op bepaalde hoogte en onder bepaalde vliegomstandigheden motorstoring is op getreden tijdens het afvuren der boordibe- wapening. Dit is de staatssecretaris bekend en door hem werd indertijd dan ook aan de Twee- Maandagochtend is Hr. Ms. fregat „Van Speyck" na een verblijf van anderhalf jaar in de West, de haven van Nieuwe Diep binnengevaren. De „Van Speyck" werd begroet door een grote menigte, die voor een luidruchtig welkom zorgde voor de bemanning, ivelke erin slaagde de legen darische „loden verrader" buit te maken. Men ziet op de foto's de „Van Speyck" met aan de boeg de „loden verrader" en enige bemanningsleden van de „Van Speyck" vol trots bij het befaamde scliegbedld. MEXICO (AFP) In Villa Humuena (Yucatan-Mexico) is bij een stierengevecht een tribune ingestort, waardoor veertien personen om het leven zijn gekomen en on geveer 150 personen verwondingen hebben opgelopen. Toen de tribune tekenen er van begon te geven, dat zij het zou begeven, ontstond er een paniek, waarbii velen onder de voet werden gelopen. Hamburg (AFP) Volgens scheepvaart- kringen in Hamburg is de Griekse reder Onassis bereid 45 tankschepen, die teza men ongeveer een millioen ton meten, aan Saoedi Arabië te verkopen: Onassis zou hebben voorgesteld einde Februari in El Riad over deze transactie onderhande lingen te voeren. de Kamer meegedeeld dat de bij Fokker bestelde Hawker-Huntervliegtuigen tijdens de bouw aan modificaties onderhevig zou den zijn. Dergelijke modificaties hebben ten doel aan de Ervaringen van een voort gezette beproeving tegemoet te komen en de industriële ontwikkeling te volgen. Hoewel het vermelde euvel aan geen der- bestellende landen bekend kon zijn vóór de bestelling geplaats werd. hebben zij alle de mogelijkheid van het optreden van te leurstellingen voorzien en aanvaard, dat deze door modificaties zouden moeten wor den ondervangen. Overigens zijn de sto ringen eerst opgetreden onder door de testpiloten opzettelijk in het leven geroe pen extreme omstandigheden. De vier landen, die onder het NAVO- programma Hawker-Hunters hebben be steld (Engeland, de Verenigde Staten, Bel gië en Nederland), plegen door hun tech nische deskundigen regelmatig overleg ove>- de beproeving, ontwikkeling en productie der vliegtuigen. Uit dit overleg is de staatssecretaris gebleken, dat voor de on derhavige storing be: vds een modificatie is ontworpen, waarvan de doeltreffendheid volgens de verwachting in voortgezette proeven zal blijken. Deze modificatie kan zonder bezwaar door Fokker in de voor Nederland bestelde vliegtuigen worden aangebracht. De staatssecretaris moge er aan herinneren, dat aan de Nederlandse serie van 156 stuks bij Fokker de serie van 48 stuks voor- de Verenigde Staten vooraf gaat, terwijl de Engelse productie al in het afleveringsstadium is. Dit waarborgt, dat de Nederlandse bestelling zo weinig mogelijk kinderziekten zal vertonen. In een circulaire aan de van dijkswege gesubsidieerde instellingen voor gezinsver zorging deelt de minister van Maatschap pelijk Werk mede, dat de diverse lasten, waarmede de salariskosten van de maat schappelijke werksters of leidsters vair ge zinsverzorgsters worden verhoogd, voor de jaren 1953 en 1954 op 25 procent van het salaris worden gesteld onder voorbehoud, dat voor haar een pensioenverzekering is of wordt afgesloten en in de kosten daar van de instellingen tenminste 8 percent van het salaris bijdraagt. Prins Bernhard is Maandag voor een vijfdaags onofficieel bezoek in New York aangekomen. Het KLM-toestel, waarin de Prins als passagier- reisde, was vier uur op het vlregschema voor. Deze snelle vlucht van Amsterdam naar New York was te dan ken aan krachtige staartwinden. De Prins, die Vrijdag naar Nederland zal terugkeren, werd op de vlieghaven ver welkomd door inderhaast gewaarschuwde functionarissen van het Amerikaanse mi- nxsterie van Buitenlandse Zaken. _De Franse luchtreiziger Jacques Faure heeft een zeer snelle reis gemaakt, 's Avonds om kwart voor zeven ging hij in gezelschap van zijn neef met den ballon Aero-Club omhoog bij het Chrystal Palace te Londen. Om tien minuten over achten hadden zij het zeewater onder zich en om tien uur reeds waren zij aan de Fransche kust bij Dieppe, 's Nachts te één uur zijn zij neergekomen te Saint Denis bij Parijs. In zes uren en een kwartier- waren zij dus van de Engelsche naar de Fransche hoofdstad gereisd. Voorwaar een opmerkelijke prestatie.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 5