öS/l5 Administrateur-econoom streefde kwart eeuw naar efficiency Kort en bondig „Keukenhof" krijgt dit jaar een geheel nieuw aanzien Atoomenergie in dienst van de menselijke vooruitgang J. Steenhuis werkt met grote getallen Ook in Haarlem plannen vobr damesvoetbal Amsterdamse Beurs „Vrees voor afwijking partijlijn overdreven" Onder de verwachte bezoekers bevindt zich het Zweedse koninklijke paar Genootschap Nederland - Engeland Prof. Palmer tracht de vrees voor de atoombomproeven weg te nemen A". Cassee 65 jaar Vluchtelingenprobleem een zaak van allen Heemstede <*j3rieven aan de redactie WOENSDAG 16 FEBRUARI 1955 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 8 Zilveren jubileum bij St. Elisabeth's gasthuis En gros REMBRANDT Actie voor vrouwen in vluchtelingenkampen 250 artikelen Er is al een veld Prof, dr. W. Rip: Critiek op Hoofddorpse partijdag van de A.R. Hoogtepunt Kuys en Mul weer in militair elftal B. Andeweg sprak voor Haarlemse huisvrouwen „Het Kleuterhoekje" officieel geopend Op de eerste dag: van de volgende maand zal het feest zijn in het St. Elisabeths gast huis. Dan zal men namelijk de man huldi gen die 25 jaar lang de taak en de plicht had de eindjes aan elkaar te knopen. Offi cieel staat die functie te boek als admini strateur-econoom. En degene die straks ais zodanig zün zilveren jubileum gaat vieren heet J. Steenhuis. Een gesprek met de heer Steenhuis draait al gauw uit op een verhandeling over het ziekenhuiswezen in het algemeen en het St. Elisabeths gasthuis in het bijzonder. De aanstaande jubilaris gaat geheel op in zijn werk, werk dat een kwart eeuw geleden begon na een aanloop van ruim zes jaren bij twee kleine Christelijke ziekenhuizen in Ermelo en Hoogeveen. Daarvoor was deze thans bijna zestigjarige Groninger, die zijn jonge jaren doorbracht onder de hoge hel dere luchten van landelijk Slochteren, werk zaam in enkele industriële handelsonderne mingen. Ook dat werk heeft hij met ambi tie gedaan, zijn roeping ontdekte hij onge twijfeld pas in het ziekenhuisbedrijf. Want een ziekenhuis is een bedrijf, zij het dan van een zeer nobele soort. Maar de heer Steenhuis heeft er altijd naar ge streefd de binnen de muren van de aan hem toevertrouwde verpleeg- en geneesinrich- tingen zich afspelende humanitaire taak een nuchtere, solide economische basis te verschaffen. En wat dat betrof viel er bij zijn entrée in het St. Elisabeths gasthuis wel wat te doen. De nog aan de stichtings- dagen herinnerende benamingen der leiden de functionarissen als huismeester en huis vader waren nauwelijks afgeschaft en ver vangen door eigentijdse aanduidingen. En de boekhouding van het in 1930 ongeveer tweehonderd bedden tellende St. Elisabeths gasthuis, waarvan er maar ongeveer 150 bezet waren, was zeer primitief. Om haar te voeren had de heer Steenhuis aanvanke lijk de beschikking over één medewerker, een gepensionneerd sergeant-majoor-admi nistrateur. Die ene assistent is nu uitgedijd tot een staf van achttien man, nodig voor de administratie van in totaal vijfhonderd bedden de sanatoria Eykengaarde en Clarastichting meegerekend waarvan er altijd wel 450 in gebruik zijn. Het zijn niet de enige cijfers welke de heer Steenhuis ter illustratie van zijn be toog onmiddellijk bij de hand heeft. De door hem na zijn komst ter hand genomen mo dernisering van de boekhouding maakt het ook mogelijk de ontwikkeling van alle mo gelijke gasthuiszaken op elk gewenst tijd stip na te slaan. Hoeveel verpleegsters er in 1930 waren Ruim honderd. En nu On geveer 250. En hoeveel de patiënten (of hun verzekeringen) betaalden aan ver- pleeggelden Toen f 223.000, thans ander half millioen. Aan tractementen betaalde men in 1930 f 215.000 per jaar en nu ruim een millioen. Het aantal verpleegdagen steeg van 59.000 tot 165.000, maar de ver- pleegduur kromp van 2528 dagen per pa tiënt tot zeventien achttien dagen. De voortgang der medische wetenschap wordt daarmee al even duidelijk gedemonstreerd als de toenemende intensiteit in het ge bruik der bedden. Geneesheer-directeur P. A. Heeres weet bovendien te vertellen, dat er in die kortere tijd heel wat meer met een patiënt gebeurt, medisch gesproken. Dat verklaart ook de toeneming van het aantal vc-rpleegsters: in 1930 was één zuster vol doende voor drie bedden. Thans wordt een ge-middelde van één verpleegster per bed genaderd. De economische directie van het zieken huis omvat ook het toezicht op de perso neelszaken, het beheer van de ongeveer zeventig hectaren aan landerijen om Haar lem welke nog resten aan grondbezit van het E.G. en die dan ook zorgvuldig gecon serveerd worden, voor zover dat nog met de voortschrijdende stadsuitbreiding te rij men valt, en de inkoop, waarbij met Ame- rinkaanse cijfers wordt gewerkt, getuige de 350.000 welke jaarlijks voor voeding worden uitgegeven en de f 160.000 aan ge neesmiddelen en verbandstoffen. Het St. Elisabeths gasthuis neemt per jaar 200.000 liter melk af: drie cent prijsverhoging en het budget is zes mille nadeliger geworden. Aan stookolie wordt 650.000 liter per jaar afgenomen, margarine komt met een ge wicht van vijftienduizend kilogram per jaar in het huishoudboekje voor. Duizend mud aardappelen per jaar wordt in het middagmaal verwerkt. Per week reinigen de wasmachines zesduizend kilo lijf- en beddegoed. Vijf naaimachines snorren da gelijks ter herstelling van eigen en ande- rer textiel. De agenda van de zilveren administra teur-econoom weerspiegelt zijn inkoopacti viteit getrouw, wellicht meer nog de ambi ties dergenen die van die functie gebruik willen maken om de eigen welstand te ver beteren. Er gaat geen dag voorbij of er ADVERTENTIE Vrijdag a.s. Het comité van de Open Deur in Bloe- mendaal wil de vrouwen in de vluchtelin genkampen in Duitsland helpen aan hand werkmateriaal. Dit geschiedt in navolging van een soortgelijke actie van de Hervorm de Vrouwen-Dienst in Haarlem. Het is de bedoeling zoveel mogelijk handwerkmate- riaal in te zamelen, waaronder ook restan ten wol, lapjes, naalden en wat al niet meer welkom is. Zij, die deze actie willen steunen, kunnen materiaal deze week nog inleveren bij de dames J. E. van de Bunt Boer, Duinwijckweg 1, en I. L. van Deth De Jong, Heuvelweg 3, beiden te Bloemen- daal. In samenwerking met de Haarlemse H.V.D. worden de ontvangen goederen op Dinsdag 22 Februari in het wijkgebouw aan de Ged. Oude Gracht tentoongesteld tijdens een filmavond over het vluchtelin genwerk, die deze handwerkmateriaalactie zal besluiten. komt wel een vertegenwoordiger aanklop pen, van een medische instrumenthandel of van een aardewerkfabriek, van een ver- bandstoffenfirma of een producent van li monadesiroop, de zeepbranche ontbreekt er evenmin als de aanbieder van lijkwaden... Intusen zou deze opsomming de indruk kunnen geven, dat de heer Steenhuis slechts een vlijtig en nauwgezet boekhou der zou zijn. Dat hij naast die onmisbare eigenschappen tevens een opmerkelijke ga ve voor exploitatiemogelijkheden heeft, wordt bewezen door een vergelijking van de in de vorm van gemeentelijke subsidies bijgepaste tekorten van het St. Elisabeths gasthuis, dat wel een gemeentelijk zieken huis is, maar geen eigendom van de ge meente. Daarbij moet men bedenken, dat juist dit gemeentelijk karakter van het Grote gasthuis maakt, dat het accent op de zaalbedden valt en niet op de klasseka mers, hetgeen uiteraard nadelig is voor de exploitatie. De verplegenden worden even min gerecruteerd uit hen die krachtens hun religieuze roeping bereid zijn met uiterst lage wedden genoegen te nemen en al even zeer ontbreken op de linkerzijde van de jaarrekening de legaten en schenkingen welke de zorgen van de directies der par ticuliere ziekenhuizen verlichten. Desondanks bedraagt de gemeentelijke subsidie thans niet meer dan 350.000 gul den op een bedrag aan ontvangen verpleeg- gelden van anderhalf millioen. Toen de heer Steenhuis zyn taak aanvaardde bedroeg de gemeentelijke bydrage f 156.000 op een to taal van f223.000 aan verpleegkosten, het geen een heel wat ongunstiger verhouding was. De heer Steenhuis heeft zijn uitgebreide kennis en ervaring niet voor zichzelf wil len houden: de ruim 250 artikelen welke van zijn hand verschenen in ,,Het Zieken huiswezen" en de „Technische gids voor ziekenhuizen en instelling" bewijzen dat. Zij behandelen net zo goed het onderhoud der ziekenhuistuinen als een interpretatie van artikel 39 bis der Armenwet, dat niet uit sluitend van toepassing op verkeersonge vallen is, de financiële consequenties van het penicilineverbruik als de kunst in het ziekenhuis, het tekort aan verplegend per soneel als de bestryding van het brandge vaar. Hy schreef ook over het Hofje Van Loo, eigendom vair het E.G., een publicatie van de Vereniging Haerlem, om zich een volgende keer weer te wijden aan het me chaniseren en vereenvoudigen als middel tot opvoering der efficiency in de verpleeg- af delingen. Ook organisatorisch blaast de admini strateur-econoom een partijtje mee: voor zitter van de afdeling Noordholland van de Vereniging voor administratie en economie van het ziekenhuiswezen en lid van tal van speciale commissies. Alles wat er op zie- kenhuisgebied wordt gepubliceerd catalogi seert en ordent hij, als bibliothecaris van dp Centrale bibliotheek van het ziekenhuis wezen. In privé is hij voorts ouderling van de Gereformeerde kerk van Heemstede, voor zitter van de Heemsteedse afdeling van het Nederlands Bijbelgenootschap en tot voor kort secretaris van de zendingscommissie. Ook is hij secretaris geweest van de Anti- revolutionnaire kiesvereniging Haarlem- Zuid. ..De moeilijkste tijd die ik heb meege maakt? De oorlog natuurlijk, vooral de hongerwinter toen ook het ziekenhuis zijn bewoners bloembollen en suikerbieten moest voorzetten. Maar we ondervonden ook veel medewerking van goede vader landers, zoals wel bleek toen we „Eyken gaarde" gingen inricht n". Thans staan nieuw» uitbreidingen voor de deur, noodzakelijk ondanks de plannen voor de bouw van een nieuw ziekenhuis in Zuid-Schalkwijk of elders. In de tuin wordt een gebouw gezet, dat op de begane grond de polikliniek de zo dringend nodige uit breidingsmogelijkheden zal verschaffen. Dat gebouw zal tevens de administratie gaan huisvesten. En de tweede verdieping van het hoofdgebouw wordt ingericht voor de oogheelkundige afdeling. Nieuwe plan nen, nieuwe zorgen. Maar de administra teur-econoom heeft in een kwart eeuw wel bewezen tegen een stootje te kunnen. Het ligt in de bedoeling, dat de heer Steenhuis op 1 Maart 's morgens in en na mens het St. Elisabeths gasthuis wordt ge huldigd, dat er op die dag 's middags in het ziekenhuis een officiële receptie wordt ge houden, terwijl de heer en mevrouw Steen huis 's avonds thuis relaties uit andere hoofde zullen ontvangen. Na rijp beraad hebben enkele jongedames in Haarlem besloten niet achter te blijven bij andere plaatsen in Nederland en even eens te komen tot de oprichting van een dames-voetbalclub. De nog niet geformeerde club heeft guns tige perspectieven, want nu reeds hebben de jongedames, die de plannen voorbereidden, de toezegging gekregen van het bestuur van de voetbalvereniging DCO dat zij in de toe komst zullen mogen oefen m >p het terrein van deze vereniging. Een leerling van het CIOS in Overveen heeft zich reeds bereid verklaard de dames in de toekomst te trai nen en ze de regels van het voetbal bij te brengeft. Indien de plannen slagen zal het niet onmogelijk zijn dat de damesvoetbal vereniging zich zal aansluiten als onder afdeling van DCO. Het voorlopig secreta riaat, waar liefhebsters zich kunnen aan melden, is in de Lange Annastraat 37 in Haarlem. Slotkoers Openings gisteren koersen 3-354 Nederl/47 100J4 100»/m A.K.U 284 285 54 Unilever 366 370 Philips Gloeil. 331'A 33854 Kon. Petroleum 547 551 A'dam Rubber 117 11 T'/s Holl. Amer. Lijn 196 196 N. Scheepv. Unie 177J4 177 H.V.A 141 144 Deli Mij 140)4 14154 Amsterd. Bank 249 249 Ned. Handel Mij. 229 K 229 Rotterd. Bank 223% 228 Iwentsche Bank 23054 230 Anaconda Copper 52 5254 Bethlehem Steel 116% 117 54 Republic Steel 86% 8354 Shell Union 62 62:54 Tidewater 25 24% U. S. Steel 79Uis 79% Een van de sprekers op de 38ste Anti- revolutionnaire Partijdag te Hoofddorp, het Eerste Kamerlid prof. dr. W. Rip, heeft Dinsdagmiddag bij een bespreking van de waarde der antirevolutionnaire beginselen in deze tijd critiek uitgeoefend op de trage werking van het partijapparaat. Dat doet de antirevolutionnairen in zeer vele aan gelegenheden achteraankomen. Men kan dat nu trachten te veranderen door een veelomvattende reorganisatie, maar dan zal er ook in de praktijk iets moeten ver anderen. Naar hij zeide houdt de partij leider, dr. J. Schouten, veel te veel zaken in eigen hand uit bezorgdheid voor afwij kingen van de partijlijn. Hij gewaagde van zijn grote waardering voor de partijleider, doch betoogde dat een dergelijke vrees voor nuances remmend kan werken. Een boekwerk zoals bijvoorbeeld „De weg naar de Vrijheid" van de socialisten had naar hij zeide allang een tegenvoeter moeten hebben van anti-revolutionnaire zijde. Er wordt ook naarstig aan ge werkt, „maar we moeten er voor zorgen dat het niet in de bureaulade van dr. Schouten verdwijnt, anders blijft het daar liggen". Op een opmerking uit de zaal, dat men ook geen programma moet gaan publiceren, waar men een paar jaar later weer op te rug dient te komen, antwoordde prof. Rip, dat hij dat nu juist helqmaal niet erg vindt. „Laat de mensen hun mening maar eens zeggen, laat vooral de jongeren hun inzichten maar eens spuien", zei hij, „het is helemaal niet erg, wanneer achteraf nog eens iets gewijzigd zou moeten worden. Dat is in elk geval beter dan dat de vrees voor afwijkingen ons doen en denken gaat be palen". De spreker verweet de doorbraak-men- sen, dat zij de betekenis van de Christelijke partij vorming als bindend element in het Nederlandse volksleven onderschat heb ben. Hoe imponerend het ook lijkt om zo als zij zeggen als Christenen hun getuige nis te laten horen temidden van anderen, met wie zij maatschappelijke idealen ge meen hebben, zij worden daarmee ontrouw aan beginselen, die in het verleden hun grote waarde hebben bewezen en die in deze tijd nog onverminderd gelden. Dit jaar zal voor de zesde maal de nationale bloemententoonstelling „Keukenhof" te Lisse worden gehouden. De opening is bepaald op Donderdag 24 Maart en dan zal dr. L. G. Kortenhorst, voorzitter van de Tweede Kamer, het woord voeren. In de afgelopen maanden heeft het bestuur van „Keukenhof" onder leiding van de heer T. van Waver en, voorbereidende maatregelen getroffen en veranderingen en ver beteringen aan „Keukenhof" besproken. De belangrijkste verandering is wel deze, dat alle paden absoluut stofvrij en enigszins verhard zijn. Het mooie van dit preparaat is, dat de paden de oorspronkelijke kleur behouden. De bezoekers zullen dit jaar weer een geheel nieuwe .Keukenhof" zien, daar alle inzendingen zijn veranderd, zo zelfs, dat er paden zijn verlegd, zodat men ook een andere blik op de tuinen krijgt. De voor naamste aanwinst van de tentoonstelling bevindt zich achter het glaspaviljoen,waar in, zoals bekend is, de bloemsierkunst wordt gedemonstreerd. Achter dit pavil joen heeft men een nieuwe waterpartij in gericht, die gezien de plannen en de beplanting wel een van de mooiste plek jes van de tentoonstelling belooft te wor den. Evenals vorige jaren zal in samenwer king met het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen een prijsvraag voor beeldende kunstenaars worden ge houden. Een daartoe benoemde commissie zal een dertigtal beelden uitzoeken die op de „Keukenhof" een plaats zullen krijgen Van belang is weer de kas, waarin dit jaar zevenhonderd soorten tulpen zijn op geplant. Een der hoogtepunten zal- worden het officiële bezoek van het Zweedse konink lijke paar aan de tentoonstelling. Voorts voorwacht men veel van de Friese streek- dag. Hiervoor zijn reeds voorbereidingen getroffen. „Keukenhof" heeft als gewoonte, een keer in het jaar een folkloristische dag te houden, waarop speciaal de buitenlandse bezoekers enig inzicht kunnen krijgen in de oude folklore van Nederland. Op 14 April zal een Friese streekdag worden ge houden. Een Geigerteller stond gisteren te zoe men, te tikken of te ratelen in de boven zaal van Brinkman aan het Houtplein, al naar gelang hij kosmische, dan wel zwakke of sterke radio-actieve straling registreer de. Deze proef was een aanschouwelijke voorstelling bij het boeiende college, dat professor L. S. Palmer, oud-hoogleraar aan de universiteit van Huil en thans curator van het museum te Wells, voor het genoot schap Nederland-Engeland gaf over het hoogst actuele onderwerp: „Atoomenergie voor vredesdoeleinden". Prof. Palmer deed zich in zijn antwoor den op vragen over „de rode streep'' die volgens Franse geleerden met de atoom- proeven bereikt is, kennen als een optimist. Hij gelooft dat de mens, die het oergëweld van het vuur, dat tot voor kort de enig bekende bron van energie was, heeft uit gevonden en beteugeld, ook de atoomener gie kan beheersen. Hem waren slechts weinige gevallen met dodelijke afloop door radio-activiteit bekend. Het ongeluk dat de Japanse vissers vorig jaar Maart na de Hij legt functie eind van deze maand neer Vandaag, 16 Februari, wordt de heer Adriaan Cassee te Bloemendaal vijfenzestig jaar en dat betekent, dat hij aan het einde van deze maand zijn functie als ambtenaar voor de lichamelijke opvoeding en de sport zal neerleggen. Deze functie heeft de heer Cassee vervuld sinds 1 Januari 1948. waf betekende, dat hij op die datum uit de ge meenteraad van Bloemendaal trad. Hij had daarin zitting voor de Partij van de Arbeid en heeft het raadslidmaatschap gedurende meer dan twintig jaar bekleed. Hij word in de. gemeenteraad van Bloemendaal gekozen in 1927 als candidaat van de Vrijzinnig- Democratische Bond en werd op 5 Septem ber 1939 wethouder. Zowel raadslidmaat schap als wethouderschap moesten in de bezettingsperiode worden onderbroken, maar werden hervat in de tijdelijke raad, die werkzaam was van October 1945 tot 3 September 1946. Toen op deze datum de nieuwe gemeenteraad was gekozen keerde de heer Cassee daarin als raadslid terug. Bloemendaler van geboorte, heeft de heer Cassee gedurende meer dan een halve eeuw de grote ontwikkeling van die gemeente kunnen meemaken. Dat hij zich hiervoor in ruime mate interesseerde moge blijken uit de vele lezingen die hij in de afgelopen ja ren over oud-Bloemendaal heeft gehouden, verduidelijkt met lichtbeelden uit het ge meente-archief. Het is ook meermalen voor gekomen, dat ingezetenen bij het vinden van oude foto's de heer Cassee te hulp rie pen om te weten te komen welk plekje in Bloemendaal de foto wel weer gaf. Sinds 1941 heeft de heer Cassee als ver tegenwoordiger van deze gemeente zitting in het bestuur van het borgstellingsfonds voor de middenstand in het district Kenne- merland. Op sportgebied Dat de heer Cassee in 1948 tot ambenaar van de sport werd benoemd was niet zo heel vreemd als men weet dat hij zich voor de sport in het algemeen en voetbal in het bijzonder reeds van zijn kinderjaren af in teresseerde. Hij was in 1902 een der twaalf jongens van acht tot dertien jaar, allen leerlingen van de christelijke lagere school die het plan opvatten een voetbalvereni ging op te richten, waaruit later de B.V.C. „Bloemendaal" is voortgekomen. Van deze voetbalvereniging is de heer Cassee nu ere voorzitter, nadat hij lange jaren de voorzit tershamer heeft gehanteerd. Het ligt in de bedoeling het afscheid van de heer Cassee niet ongemerkt voorbij te laten gaan. waterstofbomontploffing op Bikini in de Stille Oceaan was overkomen, vermag hem niet te verontrusten. De geleerden hebben de radio-activiteit volkomen onder con trole en van nadelige invloed op het weer, de atmosfeer en het leven op aarde, is naar zijn mening geen sprake. Oorlogen met atoomwapens acht hij uitgesloten. De vrees dat de tegenstander dezelfde wapens zal toepassen, zal net als in het geval van gif gas, het gebruik van atoomwapens zinloos maken. Prof. Palmer had niet alleen ongevaar lijke radio-actieve stoffen meegebracht, maar ook onschuldiger voorwerpen, als mede foto's en afbeeldingen om zijn betoog met lichtbeelden toe te lichten. De eerste foto's waarop de verwezenlijking van de droom der alchimisten het ene element omzetten in een ander door lichtsporen in beeld was gebracht, werden getoond naast die van de eerste atoombomexplosies. Prof. Palmer, die niet alleen natuurkun dige, maar ook geophysicus, anthropoloog en speleoloog is, zeide het zijn plicht te achten de publieke opinie voor te bereiden op de eeuw van de atoomenergie en zoveel mogelijk verkeerde denkbeelden weg te nemen. De toekomst van de kernenergie ligt vooral op het gebied van de industrie, nu de voorraden steenkool en petroleum uitgeput raken. Die van uranium zijn on uitputtelijk. Atoomcentrales, waarin elec- triciteit opgewekt wordt zijn wel veel kost baarder dan steenkoolcentrales, maar de kosten zijn economisch verantwoord. Op den duur zal de nieuwe energie goedkoper zijn dan de huidige. Experimenten met onderzeeboten, pas sagiersschepen, locomotieven en auto's zijn voor de West-Europese landen niet lonend. Uraniumerts levert slechts 0.4 percent uranium-235 en 99.6 percent uranium-238. Het zuivere uranium is onmiddellijk bruiki, baar, maar het U-238 moet in een „broed- oven" omgezet worden in plutonium, dat voor meer doeleinden geschikt is dan U- 235. De Verenigde Staten kunnen zich de weelde veroorloven te experimenteren met U-235, maar Groot-Brittannië moet het on derste uit de U-238 kan halen. Van een Nederlandse atoomgeleerde heeft prof. Pal mer vernomen dat Nederland binnenkort zijn eigen radio-actieve stoffen zal produ ceren in Amsterdam. Kernenergie is een nieuwe krachtbron, die negen millioen maal meer energie levert dan tot dusver bekende brandstof- fen.Over tien tot twintig jaar zullen atoom- centrales alle electriciteit voor alle doelein den leveren. De atoombomproeven en de ongelukken wil prof. Palmer op de koop toenemen, omdat de ontwikkeling van de mensheid, die tot 2009 voor Christus vrij wel stilgestaan heeft en sindsdien met sprongen vooruit is gegaan, thans een dui zelingwekkende vaart begint aan te nemen. De voorzitter van het genootschap, de heer Comello dankte prof. Palmer voor cle aanschouwelijke wijze waarop hij zijn on derwerp begrijpelijk had gemaakt voor t leken. In de opstelling van het Nederlands mili tair elftal, dat op Donderdag 24 Februari op het veld van Anderlecht tegen de Belgische militaire ploeg uitkomt, zijn sinds de succes rijke wedstrijd tegen Portugal, geen wijzigin gen aangebracht. Zo zullen dus op 24 Februari weer aantreden: Doel: Feyt (Willem II). Achter: Van Kerkum (Feijenoord) en Kuys (Haarlem). Midden: Verhoeven (Xerxes), Frölich (Enschedé) en Van Woerden (Feijenoord). Voor: Mul (EDO). Brusselers (PSV). Boot (Sparta), Van der Wel (Ajax) en Rijnvis (ADO). Op initiatief van „Keukenhof" is een vergadering gehouden met een groot aan tal verenigingen voor Vreemdelingenver keer van de randstad Holland, uitgebreid tot en met Arnhem. Er is besloten ten ge rieve van de buitenlandse bezoekers een gezamenlijke folder uit te geven, onder de titel: „Wat biedt u Holland in boll en tijd?'. Deze folder verschijnt in vier talen en een oplage van honderdtwintigduizend stuks. In deze folder zal in korte trekken worden gememoreerd, wat in een groot aantal ste den van ons land geboden wordt. Het doel is, dat deze folder in alle grensplaatsen, aan de toeristen, die het land binnenkomen zal worden ter hand gesteld. De verdere propaganda, die gemaakt is in de afgelopen maanden, is geschied door persoonlijk contact in binnen- en buiten land. „Keukenhof" heeft een internationale faam gekregen en is een begrip geworden in binnen- en buitenland. Dit geeft het bestuur de overtuiging, dat alles in het werk gesteld moet worden om die naam niet alleen te handhaven in de toekomst, maar steeds groter te maken. Maandagmiddag hield de afdeling Haar lem en omstreken van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen in het ge-- bouw van Zang en Vriendschap een sa menkomst onder het motto „Voor het geluk van anderen". Nadat de presidente, me vrouw A. Hamaker-Willink, met een kort woord de bijeenkomst, die ook de ere-pre- sidente mevrouw C. G. E. M. Cremers De Bruyn bijwoonde, geopend had, droeg mevrouw Riek BonsetHorst op gevoelige wijze enige gedichten voor. Hierna sprak de heer B. Andeweg over de vluchtelingen kampen in Oostenrijk en West-Duitsland „Ik behoef niet meer te vertellen wat vluchtelingen zijn", begon de spreker, „wij hebben dit verschijnsel ook in eigen land gekend, gedurende de afgelopen oorlog Toen de toestand hier weer rustiger werd, keei-de een ieder naar zijn eigen woonstede terug. In andere landen echter wilden de vluchtelingen niet meer terug, met name in West-Duitsland en Oostenrijk. Het kenmerkende van vluchtelingen, die in een vreemd land verblijven is, dat zij in dit land geen enkele wettelijke bescher ming genieten. „Toch zijn ook zij mensen, net als u en ik", betoogde de spreker, „mensen, verdreven van huis en haard door krachten die zij niet in eigen hand had den." Over de gehele aardbol verspreid leven op het ogenblik zeventig millioen vluchte lingen, waarvan in West-Duitsland tien millioen en in Oostenrijk driehonderddui zend. De laatstgenoemden kunnen verdeeld worden in drie groepen. Ten eerste de Displaced Persons die tij dens de bezettingsjaren uit diverse landen naar Duitsland werden getransporteerd om daar als dwangarbeider dienst te doen. Van deze groep zijn er slechts enkelen overge bleven, die niet meer naar hun land van herkomst terugwillen. De tweede groep wordt gevormd door de „verdrevenen". Dit zijn Slachtoffers van een bepaald artikel uit de overeenkomst van Potsdam, waarvan het gevolg was dat alle Duitsers en „Duitse elementen" door Rusland werden uitgewezen. Hierbij wai-en families waarvan de voorouders oorspron kelijk uit Duitsland kwamen, doch die reeds generaties lang in het „vreemde" land woonden. Tenslotte zijn er de politieke vluchtelin gen, die nog zonder ophouden van achter het IJzeren Gordijn blijven aanstromen. Spreker beschreef de grote armoede en el lende, waarin deze mensen opeengehoopt in kampen, oude kazernes en bunkers, nu leven en de onrustbarende onhygiënische toestanden welke daar heersen. Het aantal t.b.c.-gevallen is schrikwekkend hoog. Per gezin eten en slapen de vluchtelingen gro tendeels in één ruimte, waarin vaak op pri mitieve wijze gekookt wordt. Het gezins leven als zodanig bestaat dan niet meer, hetgeen speciaal op de jeugd sociaal en moreel een funeste invloed heeft. Het pro bleem van de ongehuwde moeder is een hoofdstuk op -zichzelf. Emigratie is voor vrijwel alle vluchtelin gen de uitkomst. Doch hieraan ziin voor hen vele problemen verbonden. Wanneer bijvoorbeeld van een gezin met zes kinde ren één der kinderen aan één oog blind is of een hand mist, hetgeen in verband met de doorgestane oorlogshandelingen vaak voorkomt, wordt aan het hele gezin de toe gang tot het immigratieland geweigerd. De heer Andeweg, die zelf jarenlang lei der was van een vluchtelingenkamp in Duitsland en nog vele uren van de ont heemden en hun problemen zou kunnen vertellen, besloot zijn betoog met een op roep aan allen hier hulp te bieden. Als de vluchtelingen kunnen emigreren krijgen zij de kans weer een normaal eigen huise lijk leven te gaan leiden. Ken prachtig bewijs van menslievendheid in dit verband was de actie „Een ton voor Triëst", Vele kerkelijke en particuliere organisaties doen reeds al het mogelijke om de moeilijkheden der vluchtelingen te verlichten. Een ieder kan daaraan meedoen, nu nog. Het Rotterdams Helicopter Syndicaat houdt een Helicoptercongres te Rotterdam op 27, 28 en 29 Juli. Onderwerpen van be handeling zijn de commerciële mogelijk heden van de helicopter thans en in de toe komst en de aanleg van „heliports". Deskun digen uit de Verenigde Staten, Engeland Frankrijk, Duitsland, België en Nederland zijn als sprekers voor dit congres uitge nodigd. De regeling volgens welke militairen der Koninklijke Landmacht en Koninklijke Luchtmacht, indien zij in het bezit zijn van een geldig militair rijbewijs een burgerlijk rijbewijs kunnen aanvragen zonder nader rijvaardigheidsexamen, geldt thans ook voor militairen van de Koninklijke Marine. HAARLEM EN OMGEVING Mejuffrouw H. A. Wildeboer te Aerden- hout werd Dinsdag door de Haarlemse rechtbank beëdigd als makelaar in onroeren de goederen. Als makelaar in assurantiën werd be ëdigd de heer H. de Wolff te Heemstede. Vrijdagavond 18 Februari zal de heer A. Veenhof in het gebouw van de N.P.B. aan de Postlaan te Heemstede voor de Doops gezinde Kring Heemstede spreken over het werk van de Inrichting Meer en Bos. De film „Een leven staat op het spel" zal ver toond worden. Van de Nederlandse Christen Vrouwen bond houdt de afdeling Haarlem-centrum een bijeenkomst in het wijkgebouw Ge dempte Oude Gracht 104, op Maandagavond 21 Februari, mevrouw ir. M. Waardenburg Lindeyer zal spreken over het onderwerp „De verhouding man-vrouw". De heer H. B. Schreuder te Haarlem is geslaagd voor het tweede gedeelte van het doctoraal examen aan de medische faculteit van de Gemeentelijke universiteit te Am sterdam. AANBESTEDING Hedenmorgen heeft in het verversings- huis van het landgoed Groenendaal de aan besteding plaats gehad van de verstrating van de Jan van Goijenstraat en het leggen van nevenriolen in de Pieter Aertslaan, Adriaan van Ostadeplein en de Jan van Goijenstraat. Hiervoor waren zestien in schrijvingen binnengekomen. De laagste, was de firma C. Deege, Amsterdam met f 67.777. De hoogste was de N.V. Geruisloze Weg, Heemstede met f 89.120. De begroting was f 74.700. De gunning werd aangehou den. Het bestuur van de Protestantse kleuter school heeft zich, zoals wij onlangs reeds meldden, wegen de grote toeloop van leer lingen aan de kleuterschool aan de Lieven- de Ke ij laan genoodzaakt gezien in het ge bouw voor Christelijke belangen aan de Voorweg een dépendance in te richten. Hiervoor onderging het inwendige van dit gebouw een grondige verandering, waar door een ruim en gei-ieflijk lokaal ontstond, dat aan 46 kleuters een gezellige leer- en speelplaats biedt. Dit lokaal, dat de naam ontving van „Het Kleuterhoekje" en dat onder leiding zal staan van mejuffrouw M. Jager, geassisteerd door mejuffrouw N. Hubbelmeyer, werd hedenmorgen officieel geopend. De diverse genodigden, waaronder zich de vertegenwoordiger van het gemeen tebestuur de heer A. G. Zijlmans en vele moeders der kleuters bevonden, werden hartelijk welkom geheten door mevrouw D. Heringa-De Vrijer, die als secretaresse van de Protestantse kleuterschool de grote er kentelijkheid van het bestuur onder woor den bracht voor de medewerking, die men van vele zijden had mogen ondervinden. In de eerste plaats van het gemeentebestuur van Heemstede en in het bijzonder de wet houder van Onderwijs de heer H. Dissel koen en de heer J. Kijne, hoofd van de Ni- colaas Beetsschool voor de aan de kleuters verleende gastvrijheid voor de tijd, dat het nieuwe lokaal nog niet gereed gekomen was. Vervolgens sprak de leidster van de nieuwe kleuterklas, mejuffrouw M. Jager, die mede namens de ouders haar dank be tuigde aan het bestuur voor de geboden ge legenheid om in deze fraaie omgeving te mogen werken en spelen. Hierdoor werd, aldus spreekster, het „Laat de kinderen tot Mij komen" op zinvolle wijze van toepas sing gebracht, zodat spreekster hoopte, dat deze bijdrage voor de bloei van het Chris telijk kleuteronderwijs in Heemstede de te verwachten vruchten zou mogen afwerpen. Tenslotte sprak dr. A. Dondorp namens het bestuur van de bijzondere Protestantse school zyn hartelijke gelukwensen met de ze uitbreiding uit, waarbij hij de heer Zijl mans speciaal verzocht de dank aan het ge meentebestuur over te brengen, in het by- zonder aan wethouder Disselkoen. Hierme de verklaarde hij terens het Kleuterhoekje voor geopend. Nadat de kleuters nog teza men ,,Het hoge van de blauwe luchten" hadden gezongen werd aan de aanwezigen een kopje koffie gepresenteerd, (Verkort weergegeven) Glad ijs. Dinsdagmorgen liep ik om ongeveer kwart voor acht in de Kruis straat. Hier en daar waren de straten min of meer glad, doch juist de Kruisstraat, een der belangrijkste verkeersaders onzer stad en nog wel op dit spitsuur, vertoonde een wegdek, dat werkelijk niet te begaan was. Nauwelijks had ik mij dit ijsveld gerea liseerd of de eerste dame werd hiervan het slachtoffer waarna nog een achttal voorbijgangers dit voorbeeld volgden. Op zichzelf niet zo erg maar toch nog net ge noeg, dat een jong meisje kreunend van pijn bleef liggen. Mijn vraag is nu of hier aan door onze Overheidsdiensten geen of nagenoeg geen aandacht wordt besteed. Een excuus, dat het nog te vroeg was kan in deze tijd toch niet meer gebruikt wor den daar velen zich al eerder naar hun werk begeven. Mijn mening is, dat een gemeente van ruim 160.000 zielen in deze tekort geschoten is. F. J. VAN KAMPEN (De Gemeentereiniging deelde ons mede, dat om vier uur in de ochtend de stad nog gecontroleerd was. Daarbij werd niets" bij zonders ontdekt. Om zes uur begon het ie sneeuwen, waarna strooiploegen werden gealarmeerd. Voordat die startklaar wa ren was het half acht geworden, zodat men niet eerder in de Kruisstraat kon zijn. Red.) Huren. Wij hebben een aantal brieven van lezers ontvangen, die ageren tegen het adres van huiseigenaren waarin een huur verhoging van 25 percent wordt bepleit. De argumenten van deze lezers zijn goed deels eensluidend en herhalen, wat vroe ger ook reeds in deze rubriek tot uiting is gekomen. Het publiceren van al deze brie ven zou tot een te ver voerende discussie aanleiding geven, aangezien hier twee par tijen met vaak niet te weerspreken argu menten tegenover elkaar staan. Het lijkt ons aanbevelenswaardiger om af te wach ten, wat de regering en de volksvertegen woordiging in dit opzicht zullen besluiten, aangezien beide partijen daarbij hun ar gumenten kunnen doen gelden. Red.).

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 10