Minderheid in Washington is beducht voor kleine oorlogen Radio-Reparatie PANDA EN DE MEESTERVANGERS Wereldnieuws Dreigementen met H-bom oorlog als parapluie boven locale aggressie De radio geeft Donderdag Zes jaar geëist wegens doodslag op landbouwer Plan voor viaduct door Brussel ingediend Dameshanden Ju HUKK10 vefwifcü knj! Toch ió het zo r TULPEN WOENSDAG 16 FEBRUARI 1955 2 Faillissementen H. MAERTENS N.V. Teruggaaf van loonbelasting KRITIEKE MOMENTEN in het leven: Een jaar geëist tegen sergeant Heringa Wuthrich BLIKSEMAFLEIDERS Na de expositie een verkeersweg Bond voor Ouden van Dagen pleit voor armlastigen Centraal bureau voor courantenpubliciteit in hieuw gebouw Schweitzer Iaat zich niet voor politiek gebruiken DUFFEL MONTY COATS Kerkelijk Nieuws Van onze correspondent in Washington) Ruim een jaar geleden ontwikkelde John Foster Dulles, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, zijn theorie over massale vergelding, thans houdt men zich te Washington bezig met massale specu latie, omtrent de ommezwaai in het Krem lin. De allereerste, min of meer officiële Amerikaanse reacties klonken vrij opti mistisch, maar nu hoort men van een min derheid minder blijmoedige veronderstel lingen. Generaal James M. Cain, de onder-staf chef van het Amerikaanse leger, meent dat men wanneer de grote wereldmachten bei den in staat zijn een vernietigingsoorlog met H-bommen te voeren. voorbereid moet zijn op kleine, gelocaliseerde oorlo gen. Men zou alleen nog kunnen „afbrok kelen en weggraaien" met de linkerhand, terwijl de rechter- oftewel de atoomhand, een wereldoorlog zou voorkomen. Het ogenblik, waarop de Verenigde Sta ten en de Sovjet-Unie, in staat zijn elkaar met H-bommen op vernietigende wijze te bestoken, nadert snel of is reeds aange broken. Wanneer minister Molotov hoog van de Kremlin-toren blaast over de Rus sische fabricage van A- en H-bommen, dan kan daarvan de bedoeling zijn de communisten de kans te geven tot verde re expansie, zonder dat daar een wereld oorlog uit voortkomt. Wanneer men te Washington aan verde re communistische expansie denkt, dan denkt men aan het Verre Oosten. Op zijn minst moet men daar acties verwachten tegen Quemoy en Matsoe. De Verenigde Staten zijn zo afkerig van oorlog, dat communistisch China zonder met de Verenigde Staten in conflict te komen Quemoy en Matsoe kan inpalmen. Daar mede neemt het risico's, die voor het communistische blok als geheel een zekere aanlokkelijkheid moeten hebben. De Ver enigde Staten zouden bij een oorlog om die eilanden waarschijnlijk alleen komen te staan met Tsjang Kai Tsjek. Het is niet ondenkbaar dat het communistische blok de Verenigde Staten graag in een „kleine oorlog" in het Verre Oosten betrokken zou zien met als gevolg een splitsing in het Westerse kamp. Er zou minder Ameri kaanse steun voor West-Europa ter be schikking komen en West-Europa zou zwakker worden. Dit zien „de somberen" te Washington als het gevaar in de huidige situatie: Rus sische dreigementen met een H-bom- oorlog zouden de parapluie kunnen vor men boven een „kleine oorlog". De arrondissementsrechtbank te Haarlem heeft op Dinsdag 15 Februari in staat van faillissement verklaard: A. J. Braber, filiaalhouder te Haarlem, Spaamwouderstraat S2. Rechter-commissa- ris: mr, J. A. Jletz. Curator: mr. A. J. Fibbe te Haarlem. Wegens gebrek aan baten is op 15 Februari opgeheven het faillissement van: A. Brouwer, handelaar in paarden en fou- rage te Badhoevedorp, gem. Haarlemmer meer, Gen. Snijdersstraat 8. Rechter-com- missaris: mr. H. J. Ferwerda. Curator: mr. K. Westerling te Aalsmeer. Bij beschikl ing van de arrondissements rechtbank te Haarlem van 7 Februari werd gehomologeerd het accoord, aangeboden^ in de surséance van betaling van: de N.V. Maatschappij tot Exploitatie van de Scheeps werf en Machinefabriek „Holland Nautic" te Haarlem, Spaarndamscheweg 120. Bewind voerders: mr. B J. Lambers te Haarlem en ir. A. J. W. de Bruyne te Haarlem. ADVERTENTIE BETROUWBARE Nassaustraat 5 - Haarlem - Tel. 15220 Volgens een beslissing van de staatsse cretaris van Finacinën kunnen werkne mers, op wier loon in de loop van een jaar loonbelasting is ingehouden, na afloop van dat jaar die loonbelasting terugvragen, in dien hun gehele jaarinkomen zo gering was dat zij volgens de tabel van de inkomsten belasting niets aan belasting verschuldigd zouden zijn geweest. Nu het jaar 1954 is verstreken, zullen met name zij, die slechts een gedeelte van het jaar in dienstbetrek king zijn geweest (bijvoorbeeld werkstu denten en seizoenarbeiders) er verstandig aan doen om na te gaan of hun inkomen in het jaar 1954 soms beneden de belast bare grens is gebleven. Als dat het geval is, wordt de loonbelasting teruggegeven, mits ze meer dan 15 gulden bedraagt. Om de teruggaaf te verkrijgen moeten belang hebbenden aan de inspecteur der belastin gen om toezending van een aangiftebiljet voor de inkomstenbelasting vragen. Deze aangiftebiljetten zullen vermoedelijk om streeks Maart aanstaande worden toege zonden. Nadat de inspecteur een en ander aan de hand van het ingevulde aangifte biljet heeft nagegaan volgt teruggaaf van de ingehouden loonbelasting. ADVERTENTIE MIJNHARDTJES: sterke bestrijders van kou en griep. ADVERTENTIE ADVERTENTIE per grote rol 10 cent HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.30 Voor de vrouw. 9.0 Morgen wijding. 10.00 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 De Antwoordman. 11.15 Amusements muziek. 11.45 Een vreemdeling in New York, causerie. 12.00 Orgel. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Surinaamse volksmuziek. 12.50 Uit het be drijfsleven, causerie. 13.00 Nieuws. 13.15 Me dedelingen of platen. 13.20 Dansmuziek. 13.55 Koersen. 14.00 De Verdwenen Koning, hoor spel. 14.50 Gevarieerde muziek. 15.20 Voor de zieken. 16.00 Platen. 16.15 Voordracht. 16.30 Amusementsmuziek. 16.55 Platen. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitzending: Rijks delen overzee: Voedingsproblemen in Niguw Guinea. 18.00 Nieuws. 18.15 Voor de jeugd 18.30 Amusementsmuziek. 19.00 Voor de kin deren. 19.05 Gesproken brief uit Londen. 19.10 Piano, gitaar en bas. 19.30 Amusements muziek 19.45 Buitenlands overzicht. 20.00 Nieuws. 20.05 Journaal. 20.15 Omroeporkest 21.15 Een vrouw en haar geheim, hoorspel 22.25 Gevarieerde muziek. 22.40 Sportpro- blemen. 22.50 Sportactualiteiten. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws, weerbe richt en Katholiek nieuws. 8.20 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 Platen 10.30 Morgendiênst. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Klein koor. 12.00 Angelus. 12.03 Lunchconcert. (12.30—12.33 Land- en tuin bouwmededelingen. 12.3312.40 Voor de boe ren). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Ka tholiek nieuws. 13.20 Pianorecital. 13.45 Instrumentaal trio. 14.00 Platen. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Koorzang. 15.35 Platen. 16.00 Bijbeloverdenking. 16.30 Kamermuziek. 17.05 Voor de jeugd. 17.35 Platen. 17.40 Beurs berichten. 17.45 Metropole Orkest. 18.10 Piano. 18.25 Cellorecital. 18.45 Pliten. 19.00 Nieuws, en weerbericht. *«19.10 Platen. 19.20 Sociaal gesnrek. 19.35 Platen. 20.00 Radio krant. 20.20 Gevarieerd nrogramma. 22.00 Periodieken Parade. 22.10 Platen. 22.20 v. reel concert. 22.45 Avondoverdenking, 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. TELEVISIE (V.A.R.A.) 17.00—17.30 Voor de kinderen. 20.15 Actua liteiten en weerbericht. 20.30 Spiegel der kunsten. .00 Pauze. 21.05 Film. 21.3022.00 Getekende imnrovisaties. BRUSSEL. 324 M. 11.45 Platen. 12.00 Orkestconcert. 12.30 Weerbericht. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Kamerorkest 13.50 Platen. 14.00 Engelse les. 14.15 Platen. 14.30 Franse les. 14.45 Platen. 15.00 Orkestconcert. 15.45 Platen. 16.02 Or kestconcert. 15.40 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Platen. 18.30 Voor de soldalen. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.50 Politieke causerie. 20.00 Platen 20if) Klankbeeld. 20.40 Verzoekprogramma 22.00 Nieuws. 22.15 Pianorecital. 22.45 Platen. 22.55—23X0 Nieuws. BBC 22.0C22.30 Nieuws, feiten van de dag, cn: Engelse litteratuurgeschiedenis. SPECIALITEIT: ABRIKOZENJAM 82 ct. per pot. De procureur-generaal bij het gerechts hof te Amsterdam heeft wegens doodslag zes jaar en voorwaardelijke terbeschikking stelling geëist tegen de 36-jarige koopman P. van der H. uit Vinkeveen, die hiervoor n eersce instantie door de Utrechtse recht bank tot tien jaar was veroordeeld. Deze verdachte was schuldig bevonden aan doodslag op de 64-jarige landbouwer A. S. uit Mijdrecht. Op de avond van 29 Januari 1954 was hij op het erf van de boerderij van S. met deze in gevecht ge raakt en had hem daarna bewusteloos in de vrieskou laten liggen. Pas de volgende ochtend trof een nicht van het slachtoffer, die zich naar de boerderij begaf, hem voor zijn woning aan. Een week later overleed hij in een ziekenhuis in Utrecht. Aanvankelijk meende de politie, dat de boer het slachtoffer van een ongeluk was. Een politiehond vond geen enkel spoor. Een arts stelde vast, dat het slachtoffer won den aan het hoofd had, die veroorzaakt zouden kunnen zijn doordat hij zou zijn uit gegleden en met het hoofd tegen het raam kozijn zou zijn gevallen. Geruime tijd later werd in Uithoorn een koopman uit Leiden gearresteerd wegens een oplichting. Bij zijn verhoor zei hij meer af te weten van de dood van de landbou wer uit Mijdrecht. Toen bleek, dat deze koopman op de weg had gestaan, terwijl de verdachte met de boer aan het vechten was. Tevoren had de koopman met twee vrienden de verdachte in een café ontmoet. Toen de laatste geen geld meer had, stelde hij voor f 100 te gaan halen bij iemand in Mijdrecht, die hem dit nog schuldig was, zo zei hij. Het viertal huurde een auto en reed er van Leiden mee naar Mijdrecht. De boer kwam naar buiten, nadat zijn hond aangeslagen had. Aan de zijkant van de woning had de boer een lamp ontstoken, zodat de getuige van de weg af alles kon zien. De verdachte zeide geschrokken te zijn van de hond, die hem aanviel, en hield vol, dat hij tegen de boer was opgebotst, waarbij hij een klap op zijn voorhoofd kreeg. Hij had de boer een zware staaflan taarn ontfutseld en hem daarmee „mis schien tijdens het gevecht wel op het hoofd geraakt". Toen de boer zich plotseling niet meer verweerde, was hij geschrokken en had hem naar de donkere voorzijde van het huis gesleept. Daarna was het viertal naar Am sterdam gereden en had de boer aan zijn let overgelaten. Op het strafblad van de verdachte stonden zes veroordelingen we gens inbraken, oplichtingen, bedreiging met gewe'd en mishandelingen. De raadsman, mr. J. van Raalte, betoog de dat zich in het ziekenhuis complicaties met het slachtoffer hebben voorgedaan De man ging reeds goed vooruit, maar was plotseling overleden. Pleiter meende, dat slechts een diepgaand nader onderzoek zou kunnen uitwijzen of men het slachtoffer in het ziekenhuis wel juist behandeld heeft. Als dat niet het geval zou zijn, zou men de verdachte niet wegens doodslag kunnen veroordelen, maar alleen wegens mishan deling. De uitspraak volgt op 1 Maart. Alle edities De advocaat-fiscaal bij het Hoog Mili tair Gerechtshof heeft bevestiging van het vonnis van de krijgsraad één jaar gevange nisstraf met aftrek van preventieve hech tenis en ontslag uit de militaire dienst, ge- eist tegen de sergeant eerste klasse W. J. van D. uit Den Haag, aan wie knoeierijen met aanbestedingen van reparaties en het aannemen van steekpenningen ten laste waren gelegd. De raadsman wees erop, dat Van D. een goede reputatie had, maar on der het werk bedolven ging. De oorzaak van alle ellende weet pleiter aan de wijze waarop de staat de declaraties van auto reparateurs behandelt. Degenen die enige percenten laten vallen worden zeer snel betaald. Hij verzocht het Hof zijn cliënt, die reeds zeven maanden in voorarrest zit, een gecombineerde straf te willen opleg gen en hem niet uit de militaire dienst te ontslaan. Een andere sergeant, W. J. E., uit Rot terdam, wie ten iaste was gelegd dat hij steekpenningen van garagebedrijven had aangenomen, om daar reparaties te doen verrichten, hoorde vrijspraak tegen zich eisen. Hij was indertijd door de krijgsraad reeds vrijgesproken op formele gronden. Op 1 Maart zal het Hof uitspraak doen. ADVERTENTIE Haarlem De Egyptenaren, die tot dwangarbeid waren veroordeeld, waren tot dusver gedurende de eerste vijf jaren van hun gevangenschap geketend. De Egyptische regering heeft nu de ketens afgeschaft. Vijf duizend dwangarbeiders raakten ze op één dag kwijt. Hoogst officieel verloste generaal Abdel Hakim Amer, commandant der strijd krachten, .een gevangene van zijn hinderlijke ballast. (Van onze correspondent in Brussel) Na het plan van de Magneltoren en het „atornium", heeft een Brusselse ingenieur een project bekend gemaakt voor een vijf kilometer lang stalen viaduct dat het nieu we Noordstation van Brussel moet verbin den met het expositieterrein van de Hei- zel. Het viaduct zal 35 meter hoog worden en op 12 stalen pijlers rusten, die 25 me ter breed en 6 meter dik zijn. De twaalf bogen van de brug zouden ieder 480 me ter lang worden. Dit viaduct zou dwars door Brussel en over het Kanaal naar Antwerpen lopen. Na de tentoonstelling zou het viaduct een uitstekende oplossing geven voor de ver keersmoeilijkheden, daar het met een tunnel wordt verbonden, die op de auto weg naar Antwerpen en Nederland zal uit monden. De ontwerper, de Brusselse ingenieur George Lavez, verklaarde dat voor de. bouw van dit viaduct 30.000 a 40.000 ton staal nodig zal zijn. De rijweg zou zes banen krijgen. De bouw zou circa 800.000.000 frank (f61.000.000) kosten. In de Verenigde Staten en West-Duits- land zijn dergelijke viaducten sinds lang bekend. Het hoofdbestuur van de Nederlandse Bond voor Ouden van Dagen heeft in een adres aan de raad van ministers verzocht om overleg te plegen met de betreffende instanties opdat aan de armlastigen brand stoffen verstrekt worden welke door de regering centraal ingekocht worden en te leveren in het zomerseizoen wanneer de prijzen gebaseerd zijn op de zomerprijs. De bond verzoekt de kolen thuis te laten be zorgen bij de armlastigen, de overheid te laten betalen en als kwantum per geval 26 eenheden (minstens) eierkolen of 15 een heden anthraciet 30-50. Nu ontvangen de armlastigen in de win terperiode hun brandstoftoeslag ad 3.50 per week en dan zijn de prijzen veel hoger. Verder wordt verzocht het voorbeeld te volgen wat te Rotterdam geldt voor de armlastigen, namelijk aan een gehuwde 156 en een ongehuwde 104 per jaar kledinggeld te verstrekken, welke bedra gen niet teruggevorderd worden. De burgemeester van Amsterdam heeft Dinsdag officieel het nieuwe kantoor (Vondelstraat 69) geopend van drie orga nisaties der „Vereniging de Nederlandse Dagbladpers 1945" (N.D.P.): het Centraal- bureau voor Courantenpubliciteit (Cebuco), het Bureau voor Budgetten Controle (B.B. C.) en de Recognitiedienst. Deze bureaux zijn onlangs uit Den Haag naar de hoofdstad overgebracht, teneinde nauwer contact te kunnen onderhouden met de organisaties, advertentiebureaux enzovoorts, die nagenoeg alle in Amster dam hun zetel hebben. Na de begroeting van de vele genodigden door de voorzitter van de Cebuco-commis- sie, dr. S. H. Philips, sprak mr. Arn. J. d'Ailly zijn hartelijke gelukwens uit voor de directeur en zijn staf met de terugkeer en nog wel op deze prachtige plaats, in de hoofdstad. De burgemeester verklaarde verrast te zijn over het enorme bedrag van 84 millioen gulden driekwart tunnel dat thans in een jaar wordt besteed aan advertenties. Hij ziet daarin de thermometerstand van de welvaart van ons land en de bloei van handel en in dustrie. De heer J. W. Henny, voorzitter van de Dagbladpers, deed zijn gelukwensen ver gezeld gaan door een geschenk: de aan kleding van de directiekamer. Namens de bond van adverteerders schonk de heer A. van Bruggen met zijn felicitaties een fraaie ets een Amster damse gracht van Roodenburg. Na de aanbieding der gelukwensen van het Genootschap voor Reclame en de Ver eniging van Erkende Advertentiebureaux, respectievelijk door jhr. W. Andringa de Kempenaer en de heer M. Sanders, werd een bezoek gebracht aan een, in een dei- kamers gearrangeerde, kleine tentoonstel ling, die een overzicht geeft van de acti viteiten en de werkwijzen van het bureau. Bij de opening waren onder meer aan wezig de besturen van N.D.P., de Cebuco commissie, vertegenwoordigers van de Bond van Adverteerders, van advertentie bureaux. Voorts de voorzitter van de Ka mer van Koophandel mr. D. A. Delprat, prof. dr. K. Baschwitz, directeur van het Instituut voor Perswetenschap, de heer D. J. Lambooy, namens de directie van het Algemeen Nederlandsch Persbureau A.N.P., dr. J. J. van Soest, directeur van het gemeentelijk bureau voor Handels- en Industriebelangen. ADVERTENTIE v ra g en 7. „Ziet", zei Enrico, terwijl hij plechtig het vergeelde document ophield, „dit ge schrift vond ik in het portret van mijn roemruchte voorvader Mulder de Bulder". Wat staat er in?", vroeg Panda belang stellend. Mijn voorvader schrijft hierin, dat toen hij zijn zeeroversloopbaan had beëindigd, hij zijn kaperschip „Swarte Haai" in een geheime zee-grot heeft on dergebracht", antwoordde Enrico, „En, wat nog belangrijker is; hij beschrijft de plaats, waar wij dit schip kunnen vinden. Kom mee, knaap, niets weerhoudt ons, om de aloude galjoen op te sporen en de schatten er uit te scheppen, waarmee die soort schuiten altijd vol zaten". „Pardon", zei Jolliepop koel, „indien u met uw laatste woorden er op doelt, dat mijnheer Panda u zal vergezellen, dan moet ik u toch te leurstellen. Mijnheer Panda zal zich onge twijfeld niet willen inlaten met dergelijke ruwe...". „Dag Jolliepop!", riep Panda, ..dan gaan we maar!" „Ach lieve help, nu gaat mijnheer Panda TOCH", mompelde de trouwe knecht bedrukt, terwijl hij het tweetal naoogde. „Ik wenste wel, dat wij ons niet altijd hals over kop in avonturen stortten; zonder nadenkenen zonder hoed!" BRAZZAVILLA (Frans Equatoriaal Afrika) (United Press) De Nobelprijs winnaar dr. Albert Schweitzer zal in Augustus niet deelnemen aan het wereld jeugdfestival voor vrede en vriendschap te Warschau. „De organisatie van het festi val zetelt in Stuttgart", zei Schweitzer, „en men nodigde mij ook uit toen ik in Europa was. Daar ik dacht dat het festival niets met politiek te maken had accepteerde is de uitnodiging. Toen ik echter het tegen deel vernam, heb ik het comité laten we ten dat k niet kan komen. ADVERTENTIE BARTELiORISSTR. HAARLEM TEL 13439 FERD, B0LSTR. 48 A'DAM TEL. 717162 Geref. kerken Beroepen te Deventer (vac. G. Leene) C. H. Appelo te Nijkerk; te Oostvoorne J. B. Pereboom, cand. te Ede; te Zevenhuizen (Z.H.) J. Bos te Asperen. Aangenomen naar Acton (Ontario, Ca nada) R. Groenboer te Weesp. Beroepen te Amersfoort en te Dordrecht W. v. d. Linden te Kralingen; te Nieuwe- Pekela M. D. Geleynse te Winsum (Fr.); te Onstwedde Joh. Heule te Edam; te Am stelveen O. Jager te Vrouwenpolder; te Hijken I. Meijer, cand. te O. en N. Wete ring. Aangenomen naar Franeker A. Kruys- wijk te Oosterzee (Fr.) Bedankt voor Hengelo (O.) J. Wolven te Grootegast. Chr. Geref. kerken Beroepen te Sliedrecht J. Keuning te Barendrecht. Aangenomen naar Amsterdam-Z. G. Bil- kes te Mussel. Bedankt voor Deventer J. de Vuyst te Vlissingen. Geref. gemeenten Bedankt voor Nieuw-Beijerland J. B. Bel te Krabbendijke. Beroepen te Wageningen H. v. Gilst te Dirksland. Bedankt voor Meliskerke J. B. Bel te Krabbendijke. Geref. gem. in Nederland Beroepen te Nieuwaal F. Mallan te Brui- nisse. Ned. Herv. kerk Beroepen te Molenaarsgraaf J. v. 't Ende, cand. te Kampen. Aangenomen naar Emmen (Evang.) H. C. Kranendonk te Woudsend. Bedankt voor Arnemuiden R. W. Steur te Ouddorp (Z.H.) Oud-Geref. gemeenten Beroepen te Rijssen E. du Marchie v. Voorthuysen te Leer sum. Zoals. Japanse fabrikanten voorzien hun textielgoederen van de aanduiding „ver vaardigd zoals in Engeland", waarbij het woord „zoals" in zeer kleine let ters wordt geschreven. De Japanse fe deratie van wolspinners heeft toege zegd er aan te zullen medewerken, dat dergelijke praktijken worden nagelaten. Candidaat. Clement Davies, de leider van de parlementsfractie der Britse liberale partij, is voorgedragen voor de Nobel prijs voor de vrede door de wereldver- eniginig van parlementariërs voor we reldregering, waarvan Davies voorzit ter is. In een memorandum aan liet No. belcomité te Oslo verklaart de wereld- vereniging van parlementariërs, dat Davies zijn leven heeft gewijd aan de zaak van de vrede en ontwapening, aan het scheppen van een wereldsysteem van internationaal recht en een wereld- parlement. Big Ben. De Big Ben zal weldra een re paratie ondergaan om de schade die hij in de oorlogsbombardementen heeft opgelopen te herstellen. Er zullen her stelwerkzaamheden worden verricht aan het metselwerk en het dak. Drie van de vier wijzerplaten worden ver nieuwd en het mechanisme wordt gron dig nagekeken. De Big Ben zal daartoe twee maanden buiten dienst v;orden gesteld. Door de stellages om de toren spits zal men toch het licht blijven zien, dat verraadt of het parlement nog in vergadering is. Ontwijding. De burgemeester van Miami Abe Aronvitz heeft openlijk zijn ex cuses aangeboden aan het Amerikaan se volk voor het incident dat in zijn stad is voorgevallen, toen een hotelier 24 neger-gasten de deur wees. Aronvitz noemde de daad van de hotelier, da millionnair Claughton, onbehoorlijk: Het was een ontwijding van de nage dachtenis van Abraham Lincoln. Het Huis van Afgevaardigden van de staat Georgia heeft echter met algemene stemmen een resolutie aangenomen, waarin lof wordt toegezwaaid aan de hotelier. Sloop. De vlootdeskundige van de Lon- dense „Daily Telegraph" meent te we ten, dat de Britse reservevloot, die on geveer 350 schepen omvat, aanzienlijk zal worden ingekrompen. Vijftig fregat ten en dertig torpedobootjagers, met een snelheid van minder dan 30 knopen, zouden naar de sloper worden gezon den, aangezien zij bij de moderne oor logvoering niet meer passen. Glas. Sir Arnold Hall, het hoofd van het koninklijk laboratorium voor de lucht vaart in Farnborough, heeft aanbevo len de romp van vliegtuigcabines uit glas te vervaardigen omdat bij glas in tegenstelling tot metaal geen vermoeid heid kan optreden. Hij is van mening dat een op die wijze geconstrueerde romp niet zwaarder zou zijn dan een van aluminiumlegering, en waarschijn lijk ook nog goedkoper zou zijn. Verzacht. De deviezenbeperkingen voor Duiisers, die naar het buitenland gaan, zullen aanzienlijk worden ve-Jzacht. Iedere reiziger mag buitenlands geld tot een maximum van 600 DM. meenemen. Ongeacht het aantal reizen, dat per jaar in het buitenland wordt gemaakt. Tot nu toe mag per buitenlandse reis ten hoogste 300 DM. worden uitgevoerd. Misdaad. De 41-jarige neger Claud Light- foot is tot vijf jaar gevangenisstraf cn een boete van 5000 dollar veroordeeld op beschuldiging van het behoren tot een groep, welke 't gewelddadig omver wei pen van de Amerikaanse regering propageert. Lightfoot, die secretaris der communistische partij in de staat Illinois was, is de eerste beklaagde op wie de bepaling van de wet-Smith van toepassing werd verklaard, waarin wordt gezegd, dat het behoren tot een organisatie, die het gewelddadig om verwerpen der regering propageert, een misdaad is. Evenwicht. De aandelen van „General Electric" zijn te New York vier dollar in waarde gestegen op de beurs nadat was bekend gemaakt dat de fabriek er in was geslaagd kleine zuivere diaman ten te vervaardigen. Op de Londense beurs gebeurde het omgekeerde, daar daalden de aandelen van „De Beers Consolidated Mines, Ltd." die het leeu wendeel heeft in de wereldopbrengst van de diamantmijnen. De kostprijs van de kunstmatige diamanten is nog on geveer het dubbele van de prijs van na tuurlijke diamant. De grootste is an derhalve millimeter lang. DOOR DE SAPPIGE verhalen die daar over in allerlei geschriften zijn gedaan, is de dwaze tulpenhandel die in de jaren 1634 tot 1637 woedde, bij de meesten van ons welbekend. De gewone soorten werden destijds per pond verhandeld, maar de bij zondere bollen die in hoog aanzien stonden werden per stuk verkocht, waarbij het gewicht werd uitgedrukt in azen (20 azen 1 gram), als gold het goud inplaats van bloembollen. Kapitalen werden in deze windhandel omgezet en bijna iedereen nam aan de speculatie deel, tot de over heid er een einde aan maakte toen een algemene catastrofe dreigde. De tulp was een hoogst onzeker beleggingsob ject, wat misschien wel het duidelijkst werd gedemon streerd door het verhaal van de argeloze zeeman die een ui uit een schaaltje meende te pakken en haar smakelijk verorberde, maar even later tot zijn ontsteltenis moest horen dat hij een kapitale tulpenbol van zijn gastheer had opgepeuzeld. Deze tulpenrace werd waarlijk niet ver oorzaakt doordat men in onze gewesten voor het eerst met bloembollen kennis maakte. Integendeel, ze waren hier al ge ruime tijd bekend en stonden reeds be schreven in verschillende kruidboeken die in de voorgaande eeuw waren verschenen. Het was dan ook niet de tulp in algemene zin die zo'n grote opgang maakte, maar uitsluitend de bontbloeiende, zgn. „gebro ken tulp" die, hoe fijner van tekening, des te hoger in prijs was. Bekende tulpen uit die tijd waren bijvoorbeeld Semper Augus tus, met regelmatige vuurrode strepen op witte achtergrond, en de Viceroy, een witte tulp met lilakleurige strepen. De zojuist genoemde tulpen-speculatie berustte dus in hoofdzaak op de jacht naar mooie gebroken vormen, een zeer onzeker bedrijf, aangezien men de oorzaken van het breken niet kende. Ray meende dat (Nadruk perboden) het breken van de tulpen veroorzaakt werd door te zwaar bemeste grond, dus als uiting van te grote weelde, maar Bradley dacht dat het juist een uiting van zwakte en gebrek aan de bloem was en verwees in dit verband naar de door hem genomen proeven, waarbij hij tulpen had laten tie ren op grond die voor het grootste deel uit puin en slechts voor 20 °/o uit normale aarde had bestaan. Voorts werden als oor zaken klimatologische factoren, de aard van de grond, bemesting en kuituurmetho den genoemd. De eersten die een aan wijzing in de goede richting gaven, waren twee Haar lemse kwekers, die in een samenspraak in 1637 reeds toonden begrip te hebben van het vraagstiik waarom het J hier gaat: „Sy nemen twee bol len, bynaer van even groo- te ende bysondere coleuren, welkcke sy dan aerdiglijck bynaer half deursnyden ende passen dat de schorsen overal teghens den anderer komen, ende planten se dan in de aerde, soo neemt de eene van de andere syn coleur over ende werdt een bol". Prof. dr. E. van Slogteren merkt in zijn publicatie over de Onderzoekingen van virusziekten in bloembolgewassen (No. 65) hierbij op: „We zien hier wederom een voorbeeld van de scherpe wijze van waar neming van de kwekers die vaak, lang vóór de officiële beoefenaars der weten schap, principieel belangrijke ontdekkin gen doen". Inderdaad, de wetenschap kon eerst drie eeuwen later aantonen dat de gebroken tulpen ziek zijn en dat door het samenbrengen van twee bolhelften de be smetting tot stand wordt gebracht. Daarover morgen. H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 2