Qruisvrije In Spaarndam gaat IJmuidense scheepsbouwer grote trawler bouwen Agenda voor Haarlem Culturele Raad voor Noordholland ZWITSARUB Financiële beschouwingen in de Eerste Kamer 08.15 „De Kazerne" „Anna Cornelia", de eerste geheel nieuwe kotter, met de bok te water gelaten I VAN BREEMEN Co. Voor- en tegenstanders van belastingverlaging Het boek en de film Felle hekeling van Pruisische geest C.P.N.-vragen over IJ-oeververbinding Minister Staf in Napels Pseudo-pa voor de rechtbank WOENSDAG 16 FEBRUARI 1955 Twee ernstig gewonden bij autobotsing Verkouden kinderen? Ambtenares kreeg gelijk, minister ongelijk Verliezen bij de Belgische luchtmacht O jjf DE SNAARSTRAKKE TROSSEN van Goedkoops bok „Jumbo" heeft de veertig (on staal van een nieuw kottertje gistermiddag geruime tijd tussen hemel en water gezweefd de strakke hemel boven Spaarndam, het rimpelloze water van het Spaarne, dat enige ogenblikken later kennis maakte met de kiel van de KW 88, de „Anna Cornelia", een pront scheepje voor De Best en Messemaker in Katwijk. Het ffas het eerste nieuwbouwertje, dat op deze ietwat ongebruikelijke manier te water werd getild op de kleine werf „De Rietpol", waar men mettertijd een niet onaanzien lijke uitbreiding aan gaat geven, om haar geschikt te maken voor de bouw van trawlers van zo'n vijftig meter voor binnen- en buitenlandse rekening. Goedkoops bok heeft zich niet aan deze "vracht hoeven ver tillen, want hij kan tenslotte 140 ton en meer bijzetten, als het moet, maar niet temin werd dit kar wei met een zekere spanning tegemoet gezien, omdat het al tijd afwachten is hoe schip en trossen zich houden. Het is goed ge gaan, heel goed zelfs, zodat de werf- knecht met een ruk perslucht in de drie- ♦pnige fluit kon toe laten en de sleepboot Wouter Goedkoop, die de bok had hel pen halen er nog een fikse stoot decibels bij kon produceren ten teken van een geslaagde tewater lating. Geheel nieuw Hiermee heeft de combinatie Kramer en BooyVerharen dus haar eerste ge heel-nieuwe kotter op deze werf ge bouwd gelanceerd en als de opbouw over een maand of twee voltooid zal zijn, is de Katwijkse vloot uitgebreid met een kleine snelloper, die ook onder de moeilijkste omstandighe den op de Noordzee zijn dienst zal blijven doen, dank zij een grote zeewaardigheid en een 185 APK MWM-diesel en een mooie gestroomde lijn over zijn 20.90 me ter lange casco. De Breskense haringvis serij zal het kottertje nog wel eens zien. De uitbreiding van de kleine, knusse werf in de kom van Spaarndam zal de gelegenheid scheppen een nieuwe dwars- helling te leggen op de plaats, waar nu nog een oude hellingbaan in de lengte ligt en dan kan deze combinatie van ontwerper tekenaar en bouwer zich pas ten volle ont plooien in de richting der grotere scheeps bouw. Groter Er zijn momenteel onderhandelingen gaande over de bouw van enige grote trawlers voor binnen- en buitenlandse re kening, die 8.35 breed worden en 4,50 hol terwijl er gerekend wordt op een machine vermogen van 1000 paarden. De werf zelf wordt daartoe uiteraard aangepast aan de nieuwe eisen en de gebouwen, die de stem- pelpers en de scharen bevatten zullen dus eveneens uitgebreid moeten worden. KFK-schepen Inmiddels is het nu zo ver nog niet en alleen de rij vlaggetjes in de stengen van de KW 88 vertelden gisteren, dat er iets bijzonders aan de hand was. Hierna vol gen echter nog diverse andere schepen, want Kramer en Booy heeft samen met Verhagen ook nog het casco van de nieu we „Mercator" onder handen, dat met 3,22 meter verlengd wordt en ontstaan is uit een van die solide KFK-kottertjes, waar- ADVERTENT1E I H- Ta. 10070 1 WOENSDAG 16 FEBRUARI Concertgebouw: Wala-corsetshow, 8 uur. Rembrandt: „Aïda", alle leeft., 7 en 9.15 uur, Frans Hals: „Drums of Tahiti", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Middernachtzone", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Stalag 17", 14 jaar, 8 uur Lido: „Therèse, de begeerde vrouw", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio: „Romeo en Julia", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Het mysterie der twee vrouwen", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. DONDERDAG 17 FEBRUARI Zuiderkapel, Zuiderstraat: Zendingsavond met filmvertoning, 8 uur. Minervatheater: Ballet der Lage Landen, 8.15 uur. Concert gebouw: Wala-corsetshow, 2.30 en 8 uur. Rembrandt: „Aïda", alle leeft., 2, 4.15, 7 uur; „Ontmoeting der werelden", genodigden Haarlemse Sporaad, 9.15 uur. Frans Hals: „Drums of Tahiti", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „Middernachtzone", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Stalag 17", 14 jaar, 2.30 uur. „Twee bolhoeden naar Londen", 14 jaar, Instit. voor Arbeid. Ontwikkeling, 8 uur. Lido: j.The- rèse, de begeerde vrouw", 18 jaar,. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: „Romeo en Julia". 14 jaar Z.15. 7 en 9.15 uur. Luxor: „Het myste rie Q«ir twee vrouwen", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 u. In de takels van de Jumbo, een van Goed koops sterkste bokken, hing gisteren op een, paar meter boven de Spaarndamse bodem het nieuwe kottertje „Anna Cor nelia", voor een Katwijkse combinatie ge bouwd. door Kramer en Booy-Verharen. Het scheepje meet 20.90 over alles, 18 tussen de loodlijnen en is op de spanten 5.60 meter breed. De nieuweling is 2,75 meter hol boven de verhoogde kiel en steekt 2,10 meter diepde MWM-diesel levert 185 A.pk. bij 700 toeren en een reductie van 21. Binnenkort zal men be ginnen met een uitbreiding van deze werf om mettertijd ook grote trawlers te kun nen bouwen, die dan van een dwarshelling te water kunnen glijden. van al menige spant tot basis heeft ge diend voor puike werkpaardjes op de Noordzee. Een personenauto, die door tot nu toe onverklaarde oorzaak plotseling hevig be gon te slingeren, is gisteravond op de rijks weg van St. Willebrord naar Roosendaal tegen een vrachtauto opgebotst en vervol gens tegen een boom gesmakt. De beide inzittenden, de heren B. en Van den B. uit Vlissingen, werden met ernstige verwon dingen uit het geheel opengereten voertuig bevrijd en moesten naar het ziekenhuis te Roosendaal worden overgebracht. Hun toestand werd ernstig, maar niet levens gevaarlijk genoemd. De rijkspolitie en de chauffeur van de uit Den Haag afkomstige vrachtwagen staan wat de oorzaak van het ongeval betreft voor een raadsel. Het wrak van de personenauto werd door de rijks politie naar Breda gesleept voor onderzoek. Bovendien begint men binnenkort aan twee nieuwe kotters voor een Wieringse combinatie en er wordt voor deze zelfde opdrachtgever nog onderhandeld en ook dit zijn zogenaamde „compositiekotters", voortgekomen dus uit de spanten van voormalige Duitsers. Als de scheepjes twee spanten er bij krijgen, zullen ze 26.85 meter lang zijn (22.38 tussen de lood lijnen). Het schip, dat gisteren te water ging, de „Anna Cornelia", is van de kielplaat af echter een nieuwe kotter, goed voor 500 kisten en ontstaan op een ontwerp van Kramer en Booy via het scheepsbouwbu- reau Borgart en later uitgewerkt door het Amsterdamse tekenbureau „Eureka" de afbouw zal door Kramer en Booy zelf worden verzorgd. Clement Davies, leider van de parlements- fractie van de Britse Liberale Partij, is door de Wereldvereniging van Parlemen tariërs voor Wereldregering, waarvan hij voorzitter is, voorgedragen voor de Nobel prijs voor de Vrede 1955. De Culturele Raad voor Noordholland, bij stichtingsbesluit van 16 December 1954 in het leven geroepen, is zijn werkzaam heden begonnen. Het dagelijks bestuur heeft op 15 Februari in het Gemeenlands- huis van het Hoogheemraadschap Noord hollands Noorderkwartier onder voorzit terschap van mr. A. F. Kamp zijn eerste vergadering en in aansluiting daarop een persconferentie gehouden. De stichting, waarvan het secretariaat te Bergen is gevestigd, stelt zich blijkens de statuten ten doel het verlenen van me dewerking aan de bevordering van het culturele leven in de ruimste zin des woords in de genoemde provincie. Men zal dit on der meer trachten te bereiken door het aankweken van het gewestelijk besef, mede door het stimuleren van een gemakkelijk verstaanbare geschiedschrijving. Uiter aard zal men ook contact onderhouden met in andere provincies op dezelfde grondslag werkzame instellingen (zoals de Stichting Zeeland voor maatschappelijk en cultureel werk, de Friese Culturele Raad, de stich ting Opbouw Drente en het Drentse Ge nootschap of de Culturele Raad Limburg) teneinde te komen tot onderlinge uitwis seling van gegevens en bespreking van ge meenschappelijke problemen. Als overkoe pelend orgaan bestaat reeds het Nationaal Overleg voor gewestelijke cultuur, onder presidium van Bernard Verhoeven. Men heeft het plan een eigen maandblad uit te geven, dat niet eerder dan in het be gin van het volgend jaar zal kunnen ver schijnen. Ook zal men de beschikking krij gen over een eigen bibliotheek. De taak van de stichting is over het algemeen geen organiserende, maar een activerende en stimulerende. Zo stelt men zich voor ad viezen aan plaatselijke gemeenschappen te kunnen geven bij tal van culturele mani festaties, ook op nationale feestdagen. De moeilijkheid in Noordholland bij dit alles is dat de bevolking zich wel aan be paalde stréken gebonden voelt, maar niet of nauwelijks met een provincie, die zo heterogeen van samenstelling is en boven dien door het Noordzeekanaal wordt ver deeld. Men zal dan ook trachten te komen tot een inventarisatie en coördinatie van datgene, wat in de provincie op cultureel gebied reeds leeft, met behoud van de zelf standigheid der actief werkzame organi saties. Op 15 en 16 April zal in Bergen een tweedaagse samenkomst worden gehouden met bestuursleden en vertegenwoordigers van alle plaatselijke gemeenschappen, zo als daar zijn: de Velser, Zaandamse, Beem- ster, Hoornse, Helderse, Purmerender, Westzaanse, Jisper, Wormerveerse enzo voorts, waarbij ook zeven Amsterdamse culturele wijkcentra. Bij de samenstelling van het bestuur, dat naar behoefte kan worden uitgebreid, ADVERTENTIE Genezende warmte door wrijven met: een Zwitsal preparaat is gestreefd naar een gelijkwaardige ver tegenwoordiging van kunstzinnige, histori sche en maatschappelijke bedrijvigheid, maar ook van politieke «en religieuze ge aardheid. Het dagelijks bestuur bestaat uit: mr A. F. Kamp, dijkgraaf van genoemd Hoogheemraadschap, voorzitter; burge meester B. J. Kalb te Oude-Niedorp, vice- voorzitter; J. H. Broekman, bibliothecaris der Nederlands-Zuidafrikaanse Vereniging, penningmeester; mr. C. V. L. Guermonprez, hoodfleider der Volkshogeschool te Bergen, secretaris; burgemeester D. Breebaart te Hoogwoud en mr. J. W. Groesbeek, rijks archivaris in Noordholland, leden. Van het algemeen bestuur, dat ten min ste twee keer per jaar zal vergaderen, ma ken onder meer deel uit de gedeputeerden mej. mr. A. E. Ribbius Peletier en L. Bouw man, de heer P. L. Berbée te Santpoort, mr. H. E. Phaff, pastoor P. M. Verhoofstad en dr. P. H. Schroder, allen te Haarlem. De Centrale Raad van Beroep te Utrecht heeft uitspraak gedaan in een geschil tus sen de minister van Justitie en een ambte nares bij de griffie van de rechtbank te Utrecht, mej. P. L. H. C. over haar over plaatsing naar de griffie van de rechtbank te Alkmaar. De minister had in 1953 deze overplaat sing gelast op grond van klachten, die tegen de ambtenares waren ingediend door een collega te Utrecht. Een onderzoek hier naar door een hoofdinspecteur van de rijksrecherche gaf de minister aanleiding de overplaatsing te gelasten. De ambtenares kwam tegen deze beslis sing in beroep bij het ambtenarengerecht te 's-Gravenhage, dat het overplaatsings besluit onrechtmatig achtte en vernietigde. Van deze beslissing ging de minister in appèl bij de Centrale Raad van Beroep te Uti-echt. Deze heeft het beroep van de mi nister thans ongegrond verklaard en de uitspraak van het ambtenarengerecht be vestigd. De Centrale Raad achtte het over plaatsingsbesluit en de daarbij gevolgde procedure in strijd met artikel 57 van het Algemeen Ambtenarenreglement en was overigens van oordeel, dat uit de behande ling van de zaak niet was gebleken, dat de overplaatsing door het dienstbelang zou zijn gevorderd. Sinds 1953 zijn 55 piloten der Belgische luchtmacht om het leven gekomen bij 345 ongevallen, waarvan er 217 aan fouten van de bestuurders te wijten zijn. De Bel gische luchtmacht verloor in dit tijdvak een achtste gedeelte van haar toestellen, een verlies van fr. 600 millioen voor de Bel gische staatskas. De meestal nog jonge pi loten wordt gebrek aan discipline verwe ten, hetgeen vooral tot uitdrukking komt in het afwijken van de vooi-gesehreven route door bijvoorbeeld boven het huis van familieleden of kennissen arcrobatische toeren uit te voeren. (Van onze parlementaire redacteur) De Eerste Kamer begon gisteren met de financiële beschouwingen over de rijksbe groting voor 1955. De overheid moet het gunstige tij van nu gebruiken om investeringen door het be drijfsleven te blijven bevorderen, zei m r. Teu lings (KVP), die evenmin als minister Van de Kieft inflatie-verschijnse len kon ontdekken. Wel bestaat er zeer terecht bezorgdheid over de spiraalbe weging van stijgende lonen en prijzen, het geen men wel prijsinflatie noemt. Met de minister was de heer Teulings het ook eens, dat voor de vraag van belastingverlaging overwegingen van conjuncturele aard niet alleen bepalend zijn. Juist achtte hij 's ministers afwijzing van de gedachte in zake vorming van een fonds bij wijze van conjuncturele reserve. Iets anders en beters ware reservevorming bij de bedrij ven zelf met het oog op een eventuele con junctuuromslag. De belastingverlaging moet vooral dienen als compensatie met het oog op de prijs stijging, zoals dr. Drees de vorige week had gezegd. Of er echter voldoende reden is om, gelijk de jongste regeringsbeslissing met zicli meebrengt, van een flinke huurver hoging af te zien, kon mr. Teulings op het ogenblik niet overzien. Tot slot gaf deze senator uitting aan enige verontrusting over de stijging van het uitgavenpeil op de begroting. Ook prof. Hellema (A.R.) meende dat de ruim vloeiende middelen bezuini ging niet bevorderen, hoewel het toch ge-« wenst is alle onnnodige uitgaven af te kappen. Er wordt te veel besteed aan radio en televisie, zeker in verhouding tot de exportbevordering. Men moet niet uitslui tend voor de economische, maar ook voor de politieke kanten van de belastingheffing oog hebben, betoogde prof. Hellema voorts. Sprekende over de gewijzigde plannen van het kabinet inzake huurverhoging nam deze senator het voor de huiseigenaren op. Hij vroeg of deze verandering nog invloed zal hebben op de plannen inzake de belas tingverlaging. Te betwijfelen viel of deze, uit een conjunctureel oogpunt bezien, wel gewenst was. Maar anderzijds zou een ver laging met 250 millioen, slechts 1 percent van het nationale inkomen, voor regering en parlement toch niet onverantwoord zijn. Prof. Hellema wilde tenslotte gaarne wat meer over de voorgenomen belastingver laging vernemen. Mr. Po 11 erna (C.H.), die vond dat er bij het algemeen financieel debat in de Tweede Kamer te veel „gepeuterd" was, achtte de Eerste Kamer de plaats om zich met vooruitzichten op langere termijn bezig te houden. Zo kwam de afgevaardigde er toe de vraagstukken van het monetaire evenwicht te bespreken, het herstel der inwisselbaarheid van de gulden, het pro bleem van de herwaardering van de gulden en dat van voi-ming van een conjunctuur reserve alsmede, in dat verband, de kwes tie van eventuele belastingverlaging. Hij betoogde, dat in tegenstelling tot zijn voor ganger de tegenwoordige minister van Financiën zijn monetaire beleid laat be heersen door het gaan in de richting van een autonoom geldwezen als doel te stellen. Daaraan dus moet men het alleszins be grijpelijke verlangen naar belastingver laging toetsen en niet aan de vraag of de belastingopbrengst zo ruim vloeit. Met het oog op de inwisselbaarheid van de gulden moeten we van de logge massa schatkist papier af. Spreker was tegen revaluatie van de gulden; Nederland moest niet die knup pel in het hoenderhok werpen. De financiële politiek van sprekers fractie is er voortdurend op gericht ge weest schuld af te lossen en te verminde ren. Dit, evenals de heer Hofstra in de Tweede Kamre zei, om terug te keren tot een gezonde staafsbalans ten einde bij om mekeer der conjunctuur niet tot muntont- waarding gedwongen te zijn en om dan te kunnen profiteren van de inmiddels ge maakte reserve. In het bijzonder voelt de C.H.-fractie voor belastingverlaging in de landbouwsfeer; derhalve was spreker het volstrekt met de minister oneens die te verwerpen. Intussen, temidden van de hui dige internationale spanningen, voelt hij er niets voor wegens een dergelijk verschil NIET LANG NADAT de Amerikaanse film „From here to eternity" verscheen met onthullingen over het leven van de soldaat in de kazerne, komt thans Duits land op het appèl en wel met „0 8.15" (het nummer van het Duitse machinegeweer in Hitler's tijd) „De Kazerne". Allerlei neven intriges hebben de Amerikaanse film, die toch op historische feiten was gebaseerd, in haar oorspronkelijke opzet aangetast. Ze was geen aanklacht, geen beschuldiging, ze signaleerde hoogstens bepaalde misstan den. Men kan dat van de film „De Kazer ne" niet zeggen. Afgezien van het over bodige commentaar aan het slot lanceert ze geen rechtstreekse aanval op wat ze be oogt te wraken, maar zij hekelt zo fel en haar realisme is zo onmeedogend, haar typeringen zo naar waarheid, dat zij een beklemmend beeld ophangt van de ellende, die door het Pruisische drilsysteem in Duitslands heilstaat werd teweeggebracht. Ze laat ons niet een willekeurig gebeuren in een Duitse kazerne zien. Ze schildert ons d e Duitse kazerne van vóór de twee de wereldoorlog. Ze roept een geest op, die wij dood waanden of tenminste bezwo ren. Ze is een waarschuwing. Opgepast, dat die geest niet herleeft! Gezien de reac ties van vele Duitsers op de film zelf moet men vrezen, dat het gevaar nog altijd niet onderkend wordt. 0 8.15 „DE KAZERNE" is gemaakt naar het gelijknamige boek van Hans Helmuth Kirst. Lange tijd heeft hij als soldaat ge diend deze Kirst: hij kent zijn Pruisen. Hij weet dat een soldaat, die zij onder handen nemen, minder wordt dan een nummer. De soldaat moet zijn persoonlijkheid ombui gen tot model. Kirst laat er bittere woor den over vallen. Zijn verzet tegen hun on menswaardige „onteigening" krijgt ge stalte in de wacht mestér Asch, die zijn revolte tegen de heersende wantoestanden begint met protest aan te tekenen tegen de schreeuw, waarmee hij 's morgens wordt gewekt. Want de slaap is eigenlijk nog het enige, waarin het de kazernesoldaat ver gund is zich zelf te zijn. Hoe Asch in zijn verzet slaagt is van minder belang dan de oorzaak van het conflict. Dat wordt geper sonifieerd in een aantal onderofficieren, die stuk voor stuk hun' steentje bijdragen tot de absurde tucht en ontwikkeling van de soldateske deugden in de Duitse soldaat, die met de brave Johannes Vierbein wel het best is gekarakteriseerd: zo wordt een fijngevoelig mens een geüniformeerde schietmachine. Asch en Vierbein zijn de tegenhangers in het verhaal en hun directe commandant luitenant Schulz is de as, waaromheen zij wentelen. Tot wachtmees ter Asch de cirkelgang verstoort. Dan zijn wij al bij het eind van het boek, dat even als de film, die zich zeer getrouw aan het gegeven houdt, een even verrassende als uitzichtloze ontknoping voor de moeilijk heden biedt. HANS HELMUTH KIRST is tuinman van zijn beroep. Men leest het bijna uit zijn stijl. Hij schrijft eenvoudig, zonder op smuk, eerlijk, actief, soms bijna primitief- Zijn ironie vermijdt het sentiment. Hij gaat recht op zijn doel' af, maar beidt zijn tijd en zaait bedachtzaam wat hij wil oog sten. Zijn figuren zijn niet gecompliceerd, zijn intrige wel. Misschien is dat juist de charme van zijn boek. Ik kan het u aan bevelen, omdat het met een uitzonderlijke objectiviteit is geschreven. DE F (LM, DIE PAUL MAY in een maand tijds van „De Kazerne" maakte, draagt dat stempel eveneens. Door haar geserreerdheid, haar ogenblikkelijkheid zal ze grote indruk op u maken. Ze maakt aan schouwelijk wat Kirst voor ogen moet heb ben gestaan. Haar figuren zijn waar, even verachtelijk, even slaafs, even meelijwek kend. Het gedril en gesol met de mens vor men ook hier de beklemmende onthulling van de geestesgesteldheid der Duitse „Herren", die van de Krieg ditmaal geen „fröhliche frissche" zaak maakten, doch een aangelegenheid, waar ge lijf en ziel voor moet over hebben, zodat ge ze van te voren al in de kazerne verbeurd kunt laten verklaren. En dat is dan nog een voorrecht. Een te snelle montage verraadt nog wel eens dat de film haastig in elkaar is gezet, maar zulke momenten zijn spaar zaam. May vangt de karakters voortreffe lijk in het beeld. Hij typeert de helden met een close-up of een vertekening van het perspectief tot ze bijna lachwekkend wor den. (In Duitsland is er veel en braaf om hen gelachen.) Zijn ironie is even fel van hekeling en even onbarmhartig ontmas- Na de exercitie. Beeld uit de film „De kazerne", die Vrijdag ivordt ingezet in het Rembrandt-theater te Haarlem. kerend als Kirst ze bedrijft. Hoogtepunten? Het bierfeest van de onderofficieren, de zelfmoordpoging van Vierbein, de nachte lijke voorstelling op het kazerneplein, wan neer Asch alleen in hemd terugkeert, de exercitie in de modder, de aanslagen op Schulz. Maar deze grote ogenblikken zijn het in het bijzonder daarom, omdat zij een spookbeeld herscheppen, dat met de kleine ogenblikken samen uitgroeit tot een mon sterlijk schrikbeeld: de vernedering van de mens volgens plan. P. W. FRANSE. van inzicht met het kabinet een crisis te veroorzaken. „Al kunnen wij tot op zekere hoogte met de beraamde plannen tot belastingverlaging meegaan, toch blijft behoedzaamheid ge boden," zo besloot deze senator, die er aan toevoegde, dat de regering te voetstoots aan de verlangens der Tweede Kamer ingaan der verlaging reeds op 1 Juli a.s. tegemoet was gekomen. Prof. Molenaar (WD) juichte de belastingverlaging toe, noemde haar „on vermijdelijk", maar tevens drong hij met de meeste klem aan op een sterke inper king van de overheidsuitgaven. Op dit ge bied schoot naar zijn mening de politiek van de minister van Financiën tekort. Zon der deze beperking achtte hij de belasting verlaging niet te verdedigen. Ook was sterke inkrimping van aanvullende wer ken en overheidswerken geboden in ver band met de huidige hoogconjunctuur. Voorts scheen hij nog wel iets te zien in revaluatie van de gulden. Hij zou er gaarne nog eens een nota over tegemoet zien. De heer Geugjes (CPN) wilde hele maal geen huurverhoging, maar wel een nieuwe loonronde. De heer Van Tilburg (P. v. d. A.) achtte herwaardering van de gulden onge wenst. Een anti-conjuncturele belasting- politiek moet bij voorkeur in een hausse- tijd worden gevoerd. Hij had critiek op het te snel toegeven door de regering aan de tot uiting gebrachte bezwaren tegen uitstel van de belastingverlaging tot 1956. De be lastingen zijn hoog, maar zij hebben een zeer nuttige functie vervuld.. Is daarin zo veel veranderd, nu het ons veel beter gaat? Schaarste aan kapitaal is er niet. Boven algemene belastingverlaging gaf de P. v. d. A.-fractie voorkeur aan allerlei nodige voorzieningen op onderwijsgebied. Volgens hem was een algemene belasting verlaging ook niet het juiste middel om de vergeten groepen te helpen. Daarvoor zijn andere maatregelen nodig. Tenslotte bleek hij wel met een gedeeltelijke verlaging der belastingen te kunnen meegaan. De ver mindering van bijzonder drukkende lasten, op voorwaarde, dat zulks dan voor het gehele Nederlandse volk zal gebeuren. Het lid der Tweede Kamer, de heer Gortzak, heeft aan de minister van Verkeer en Waterstaat de volgende schrif telijke vragen gesteld: 1. Is het waar, dat de minister aan ir. J. Volkers opdracht heeft gegeven zijn plan in zake de IJ-oeververbinding nader uit te werken? 2. Indien vraag 1 door de minister be vestigend wordt beantwoord, wil de minis ter dan mededelen waarom deze opdracht is verleend? 3. Ziet de minister in het plan van ir. J. Volkers een mogelijke vervanging van het IJ-tunnelplan, waartoe de gemeente raad van Amsterdam in het jaar 1954 be sloot? 4. Indien vraag 3 door de minister be vestigend wordt beantwoord, waarop steunt de opvatting van de minister, nu: a. De gemeenteraad van Amsterdam de moge lijkheid van een vaste IJ-oeververbinding in plaats van een IJ-tunnel verwierp?; b. De rijkscommissie voor de oeververbindin gen Noordzee-kanaal en IJ het plan van ir. Volkers verwierp en adviseerde tot de bouw van een IJ-tunnel, conform het be sluit van de gemeenteraad van Amsterdam? 5. Is de minister niet van oordeel, dat, gezien het onder a en b in vraag 4 ge stelde, de opdracht aan ir. Volkers: a. Een juiste oplossing van de zo noodzakelijke verbetering van de IJ-oeververbinding nog langer en ten onrechte traineert? b. De autonomie van de gemeente Amsterdam, alsook het advies van de rijkscommissie, voor wat het vraagstuk van de oplossing van de IJ-oeververbinding betreft, ten on rechte aantast? 6. Indien vraag 5 door de minister be vestigend wordt beantwoord, is de minister dan bereid op korte termijn in overeen stemming met het advies van de rijkscom missie, het tunnel-plan V van de gemeente Amsterdam goed te keuren, zodat het ver der tot uitvoering kan worden gebracht? De minister van Oorlog en van Marine, ir. C. Staf, is Dinsdagmorgen van Sicilië in Napels aangekomen. Hij heeft daar een onderhoud met admi raal W. Fechteler, bevelhebber van de N.A.V.O.-strijdkrachten in Zuid-Europa gehad. Ir. Staf had op Sicilië het vliegdekschip „Karei Doorman" verlaten, aan boord waarvan hij de oefeningen van het smal deel 5 voor het grootste deel heeft bijge woond. Dit smaldeel kruist al enige tijd in de Middellandse Zee. „Ja," had een 45-jarige havencontroleur uit Amsterdam gezegd, toen de ambtenaar van de Burgerlijke Stand hem op 29 Sep tember j.l. op het Rotterdamse stadhuis vroeg of hij als vader zijn toestemming wilde geven tot het huwelijk van twee jongelieden. „Nee," was het voor de Rotterdamse rechtbank toen hij toegaf, dat hij de vader niet was en dus een valse handtekening had gezet. De werkelijke vader, zo bleek later, had zijn toestemming tot het huwe lijk niet willen geven. Op het laatste moment zocht het paai'tje, dat toch wilde trouwen, toen maar een „plaatsvervanger. De man, die met de moeder van de bruidegom samenwoonde, werd als zodanig gekozen. „En och", zei hij voor de rechtbank, „ik beschouw hen eigenlijk al lang als mijn kinderen." Niettemin vond de officier het gebeurde heel ernstig. Als het zo ver moet komen, dat men zich op de gemeentehuizen bij een officiële gebeurtenis als een huwelijk moet gaan legitimeren om geen valse handteke ningen op papier te krijgen, is het einde zoek, meende hij. Een maand gevangenisstraf was de eis. Uitspraak over veertien dagen.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 5