De zwarte spin Chefarine 4 c WRICLEY Verkeer op dijk in Spaarndam blijft gevaarlijk voor dorp .Clowntje Rick 4-voudige bestrijding Enquête over „Klaar-over" Vergadering van het wijkcornité Mozart-programma van het N.Ph.O. K.V.P. en K.W.G. WOENSDAG 16 FEBRUARI 1955 4 Voetbal In Enschedé blijven drie eersteklassers Mechanisch gepolijst ijs in Moskou Tienduizend kaarten voor interland verloot Na vijf maal spelen pas een beslissing HPC en Haarlem naar de derde beker-ronde van pijnen en griep! Waterpoloprogramma H. Happel winnaar van jeugd-schaaktournooi Spelers voor biljarttitel 71/2 in Haarlem Wereldkampioenschappen kunstrijden in Wenen Sport in 't kort 'Pljsverterlng. Voor de kinderen FEUILLETON door Mark Cross Stichting Werkgroep voor Experimenteel Toneel Canadese radio beperkt Nederlandse uitzendingen Twee Korea-vrijwilligers voor rechter in Tokio Pianoconcerten met Hans Henkemans De Engelse wielrenner Reg Harris, die het wereldrecord voor de kilometer met staande start voor overdekte hanen op 1 min. 8 sec. heeft gebracht, wordt gefelici teerd door Jan Derksen (rechts), terwijl Arie van Vliet (links) peinzend toekijkt. In het stadhuis in Enschedé is gisteravond een bijeenkomst gehouden, waarvoor de be sturen vaq.de drie Enschedése eersteklassers waren uitgenodigd; voorts waren aanwezig de burgemeester de heer Van Veen, een wet houder en leden van de commissie voor lichamelijke opvoeding. Het doel van deze vergadering was te overwegen of er animo bestond om uit de spelers van de drie En schedése eersteklassers één voetbalelftal te vormen, dat kans maakt uit te komen in de toekomstige hoofdklasse. De besprekingen hadden een negatief resultaat gehad. De be stuurders van de Enschedése clubs voelden niets voor een samengaan. Het blad Sowjet-Sport meldt dat het komend weekeinde in het Dynamo-stadion ten minste 60.000 toeschouwers verwacht worden bij de wereldkampioenschappen schaatsenrijden. Al een maand lang wordt het ijs van het stadion speciaal geprepareerd met het oog op deze kampioenschappen. De ijslaag is 30 centimeter dik en wordt voort durende mechanisch gepolijst. Voor dat de wedstrijden Zaterdag beginnen zal men er nog een nieuw laagje ijs laten opvriezen. De meeste van de veertien ploegen, die aan deze kampioenschappen deelnemen, zijn reeds in Moskou gearriveerd en trainen op banen in de omgeving van de stad. In ongeveer een uur tijds zijn 10.000 voet balliefhebbers Dinsdag een kaartje rijk ge worden voor de interlandvoetbalwedstrijd NederlandDenemarken, die op 13 Maart in het Olympisch stadion in Amsterdam wordt gespeeld. Notaris B. Grootenboer in Den Haag verrichtte de trekking van de loterij van de plaatsbewijzen, die de KNVB naar men weet voor hei; Rode Kruis beschikbaar stelde. Het Rode Kruis heeft de beschikking over 1000 kaarten voor de ere-tribune, 1000 voor de marathon-tribune, 2000 voor zijvak 1, 1000 voor zijvak 2 en 5000 staanplaatsen. Het aantal aanvragen bedroeg resp. 3064, 3062, 6440, 3712 en 14.600. In Engeland heeft Doncaster Rovers de voor de vierde maal overgespeelde beker wedstrijd tegen Aston Villa met drieeen gewonnen, Om dit resultaat te bereiken heeft de ploeg in de vierde ronde in totaal 814 uur moeten spelen. De reeks van vijf wed strijden betekent de evenaring van het record in de Engelse bekercompetities. Bij vier vorige gelegenheden zijn vijf wedstrijden nodig geweest voor een beslissing. De laatste keer in de derde ronde van het lopend sei- 'zoen toen Stoke van Bury won nadat er 9 uur 22 minuten gespeeld was. Zaterdag komt de ploeg in de vijfde bekerronde tegen Bir mingham uit. ADVERTENTIE De wat er polo competitie Voor de tweede ronde van de beker- afvahvatemolocompettiie werden Dinsdag dagavond in het Sportfondsenbad in Haar lem twee wedstrijden gespeeld. HPC bond de strijd aan tegen Neptunus uit Arnhem en zegevierde met drieeen. Met dezelfde cijfers kwam Haarlem als overwinnaar uit de strijd tegen SVH uit Hillegersberg. Twee snelle ploegen kwamen tegenover elkaar te liggen in de wedstrijd HPC—Nep tunus Over en weer werden aanvallen ondernomen. Kort na de aanvang maakte Tjebbes in de Heemsteedse achterhoede een Arnhemse aanvaller de bal afhandig, plaat ste die naar Geurtsen. die voorzette naar Prins, De Neptunus-keeper kreeg geen kans het schot te sloppen. Met een achterwaarts schot van Geurtsen werd de Neptunus-keeper nogmaals verrast. Wederom kwam Neptunus gevaarlijk voor het HPC-doel. Bouwman, Pronk en Tjebbes echter keerden het gevaar. Prins scoorde daarna uit een verrassende tegenaanval. In de tweede helft kreeg de HPC-verdedi- ging het zwaarder te verduren, maar ook nu kregen de aanvallers geen kans. Ook de Netunus-verdediging vormde nu een hechter eheel. Kniest scoorde uit een strafworp geheel, tegen. HaarlemSVH De 4 beroemde geneesmiddelen in 1 lablei Chefarine „4" brengen baat waar andere middelenlalen. Tezamen werken zij bijzonder snel, krachtig en weldadig. yf BEROEMDE GENEESMIDDELEN INÉÉN TABLET 'n jQije doet wonderen.' Haarlem kreeg hjerna SVH tegenover zich in het water. Aangevoerd door Bijlsma bouwden de Haarlemmers vanuit de achter hoede goede aanvallen op. Na een hoek- worp kreeg Jan Paanakker een vrije worp, plaatste de bal naar IJzer, die inschoot (10), Paanakker bracht daarna de Haar lem-voorsprong op tweenul. In de tweede helft werd de Haarlem-verdediging wat meer onder druk gezet. Enkele schoten van Smael werden goed door de Haarlem-keeper Frans Paanakker gestopt. Smael maakte uiteindelijk toch een doelpunt voor SVH, nadat eerst nog een vrije worp. genomen door Huel, via de hand van Jan Paanakker, in een doelpunt was om gezet. Met de stand drieeen voor Haarlem kwam het einde. Het programma van de on Zaterdag 19 Februari in het Sportfondsenbad in Haarlem vastgestelde waterpolo-competitiewedstrij- den luidt: Dames derde klasse: Hillesom 1VZV 2. Dames tweede klasse: DWT 2VZV 1. Beker-competitie dames: DWT 1RDZ 1. Heren vijfde klasse: DWT 4Watervrien den 1. Heren tweede klasse: DWT 1—HVGB 2. Voor Dinsdagavond 22 Februari zijn in het Sportfondsenbad Haarlem vastgesteld: Bekercompetitie heren: VZV 1AZC Apeldoorn f. Dames eerste klasse: DWT 1Nereus 1. Voor de centrale wintercompetitie heren is in Zaandam vastgesteld de wedstrijd: NereusHaarlem. Dit jaar schijnt wel bijzonder succesvol te zijn voor H. Happel, die na het Scholieren- schaaktournooi om het kampioenschap van Haarlem ook het Rolland-jeugdschaaktour- nooi op zijn naam wist te brengen. Jammer is het daarom, dat Haarlem deze jeugdige aankomende schaker gaat verliezen door verhuizing naar Den Haag. K. Steyn was wel bijzonder sterk gestart, zodat men na enkele ronden in hem de win naar meende te moeten zien. In de finish kwam hij evenwel caDaciteiten te kort. waar door niet alleen H. Happel, 'doch ook D. v. Vuuren hem nog passeerde. De eindstand werd: 1. H. Haopel 714 pnt.; 2. D. v. Vuuren 7 pnt.: 3. K. Steyn 6'4 pr.t.: 4. L. Mosterd man 5'4 pnt.; 5. H. Klein 5 pnt.; 6. G. v. Langelaar Jr. 3 pnt.; 7. W. Buis 3 pnt.: 8. H. Duisenberg 214 pnt.; 9. E. J. Petersma 2 pnt.; 10. P. v. Velzen 0 pnt. PAKISTANINDIA. Evenals de vorige drie is ook de vierde testwedstrijd tussen Pakistan en India in een draw geëindigd. Pakistan scoorde 188 en 182 en India 245 en 23 voor 1. De vijfde en laatste testmatch tussen beide landen zal op 26 Februari in Karachi beginnen. Van 17 tot en met 20 Maart wordt, zoals wij reeds meldden, in de kroonzaal van restaurant Brinkmann in Haarlem het kam pioenschap van Nederland hoofdklasse groot biljart anker-kader 71/2 gespeeld. De vol gende biljarters zullen definitief deelnemen: De Ruyter (Maastricht), De Kleine (Zwol le), Metz (Den Haag), Mol (Amsterdam), Van Oosterhout (Rotterdam), Van de Pol (Rotterdam), Sweering (Amsterdam) en Teegelaar (Rotterdam). Op de baan van de Wiener Eislaufvereini- gung zijn de wereldkampioenschappen kunst rijden begonnen met de verplichte figuren voor heren. De jonge Europese kampioen Alain Giletti moest zijn meerdere erkennen in de titelverdediger, de Amerikaan Alan Hayes Jenkins, hoewel de Franse knaap in de laatste twee en tevens moeilijkste figuren accurater reed dan Jenkins. Bij het opmaken van het klassement na de verplichte figuren bleek Alan Hayes Jen kins (V. S.) de leiding te hebben met plaats- cijfer tien en 1.055.5 punten. Alain Giletti volgde op de tweede plaats met plaatscijfer 21 en 1.017.3 punten. De Oostenrijkse jongen Norbert Felsinger bracht het, toegejuicht door zijn vriendjes die 's middags via de radio gesommeerd werden onmiddellijk naar hun schoolbanken die zij in de steek gelaten hadden, terug te keren, tot een verdienstelijke vierde plaats met plaatscijfer 45 en 977.6 punten. Paarrijden Voor de avonduren stond het vrije rijden voor paren op het programma. Het weer was zo mogelijk nog slechter geworden dan het overdag was. Want behalve wind vlagen joegen nu ook sneeuwbuien over de baan. Vaak was het onmogelijk van de ene kant van de baan te zien wat er aan de andere zijde gebeurde. Na elk paar kwam er een ploeg van 12 baanvegers op de baan om de sneeuw te ruimen, maar na enkele seconden was het ijs weer met een laag sneeuw bedekt. Vele val partijen deden zich voor en de Tsjechische Vera Suchankova viel zelfs zo lelijk dat zij slechts met moeite weer op kon komen en na haar taak moedig afgewerkt te hebben, met een vertrokken gezicht van de pijn met haar partner, Dolezal, van het ijs verdween. De officiële uitslag luidde: 1. en wereld kampioen: Frances Dafoe—Norris Bowden (Canada! plaatscijfer 17.5, 10.88 punten; 2. Sissy Schwarz—Kurt Oppelt (Oostenrijk) plaatscijfer 17.5, 10.82 punten; 3. Marianne en Laszlo Nagy (Hongarije) plaatscijfer 28, 10.57 punten; 4. Carole Obnaga—Robin Grei- ner (V. S.) plaatscijfer 46, 10.27 punten; 5. Barbara Wagner—Robert Paul (Canada) plaatscijfer 65, 10.08 punten. TURPIN WINT VAN SCHMITT. Ran dolph Turpin, kampioen van het Britse Emoire in het halfzwaargewicht, heeft Dins dagavond zijn partij tegen de Luxemburgse kaïrmioen Ray Schmitt gewonnen door diskwalificatie van de Luxemburger in de 8e ronde. Schmitt had zich herhaaldelijk aan vasthouden schuldig gemaakt. Naar aanleiding van de critiek, die in de laatste maanden van verschillende zijden is geuit op de school-verkeersbrigaden, waar bij onder meer te kennen is gegeven dat dit werk voor de brigadiertjes te zwaar is, heeft de KNAC een enquête ingesteld in alle 1007 gemeenten in ons land. Uit de reeds binnengekomen antwoorden blijkt volgens de KNAC ondubbelzinnig dat het werk van de verkeersbrigadiertjes al gemeen als bijzonder nuttig, ook voor de kinderen zelf, wordt ondervonden. Met name blijkt ook uit deze enquête, dat de sfeer van de school en het meeleven van het onder wijzend personeel in hoge mate belangrijk zijn voor het goed functionneren van de school-verkeersbrigaden. ADVERTENTIE Tob niet langer verhoogt Uw werklust, bevorder, Uw eetlus, ^erlrwilcr en ver/rt«. „Het verkeersprobleem in Spaarndam is het urgentste vain het dorp", merkte de heer C. Stapel Dinsdagavond op in de ver gadering van het wijkcornité Spaarndam, dat in het Dienstgebouw onder zijn leiding voor de jaai-vergaderkug bijeen kwam. Bij de besprekingen kwam tot uiting, dat dit punt van bijzonder belang is. Een der leden zeide o.a., dat het verheugend is, dat de brug verbeterd zal worden, waardoor echter het verkeer enige tijd gestagneerd wordt. Mogelijk zal d'e aanwezigheid van een agent van politie op de dijk een goe de uitwerking hebben, want gebleken is, dat, als een politieman bij de brug staat, er veel rustiger gereden wordt. Andere leden verwachten gevaar als de muur, waar binnenkort de herdenkings- ingesteld naar de woningtoestanden in het dorp. Het is noodzakelijk een aantal per celen te slopen, maar de vraag is: hoe moe ten de bewoners aan een nieuwe huis vesting geholpen worden? Dit vraagstuk was voor het wijkcornité van belang. Tot de belangstellenden van de verga dering behoorde de heer E. F. A. Sap, lid van de Haarlemse gemeenteraad, d'ie mee deelde, dat de muur ontworpen is door ir. G. Friedhoff en dat hqt de bedoeling is een beplanting aan te brengen, hetgeen een verfraaiing van het geheel zal betekenen. Een dei- belangstellenden vroeg het wijkcornité of het aandacht kan besteden aan het treffen van maatregelen bij de uit gang van het spuithuis van de brandweer: het is niet altijd mogelijk de spuit ter naald geplaatst zal worden, gereed is. Wan- stond op de weg te plaatsen. Het wijk- neer kinderen de trap bij deze muur oplo pen zien zij auto's niet aankomen. De heer Stapel herinnerde er aan, dat in de vergaderingen van het wijkcornité het punt vele malen besproken is en dat hij bij autoriteiten op verbetering van de toe stand heeft aangedrongen. In de laatste tijd is het vraagstuk weer actueel gewor den door de mededelingen over de moge lijkheid een weg ten Oosten van Haarlem aan te leggen. Dan zal de weg door de Waand'erpolder er niet komen. Wel be staan er plannen, maar wanneer de Ooste lijke randweg aangelegd wordt is nog niet te zeggen, zodat de toestand in Spaarn dam voorlopig nog zo zal blijven. De leden toonden zich niet enthousiast over de muur, die op het ogenblik bij de dijk gemaakt wordt. Dat bleek bijvoor beeld uit de volgende opmerkingen: „Sma ken verschillen, maar ik vind hem niet mooi", „Het lijkt wel een klaagmuur te worden". Een deskundige uit bouwvak- kringen sprak zich aldus uit: „Het wordt een prachtig stuk metselwerk". Het wijkcornité was niet op de hoogte van de plannen tot het plaatsen van het monument nabij de muur; wel was bekend dat het begin Mei onthuld zal worden. De toestand van de weg van de Slaper dijk had de aandacht van de vergadering. Opgemerkt werd, dat de genie verant woordelijk is voor een gedeelte van de weg. De gemeente Haarlem doet vrijwillig het andere deel. De kuilen zijn verdwenen en de rand van de weg is verbeterd en voorts is een crediet beschik baar voor het maken van een steuniband langs de weg. Een telefooncel zal er in Spaarndam niet geplaatst worden. De voorzitter deelde mee, dat de gemeente Haarlem bereid was een bedrag beschikbaar te stellen, maar de PTT wilde het restant niet be talen. De heer C. van Reijendam bracht het verslag uit over het afgelopen jaar, dat goedgekeurd werd. De heer M. Meijers merkte op dat het verslag een goed beeld geeft van de werkzaamheden van het co mité. Er blijkt echter niet uit, dat B. en W. van Haarlem zich niet tot het comité hebben gewend, toen een onderzoek werd De middag ging gauw om op die manier. De jongens plukten stevig door en de kist raakte vol. Pilon, die met ander werk bezig was, kwam eens om 'n hoekje kijken. „Nou, jongens, dat schiet prachtig op!", zei hij tevreden, toen hij zag hoeveel er al was geplukt. „De kist is al voV', zei Bunkie. „Ik geloof, dat ze er niet eens allemaal in gaan!" „Dan staat er hier nog één", zei Pilon. „Maar ik zie wel, dat je er haast bent". Dat was zo. De meeste appels waren er al af; nog 'n uurtje plukken, en het zou wel gepiept zijn. „Wacht", zei Pilon. „Rust eerst maar eens even uitik heb wat limonade voor jullie ingeschonken!" En dat ging er best in, hoor! (vertaald uit het Engels) 18) Hij had mijn vader juist ongebeid en hem gezegd, dat ik het goed had, maar dat hij alleen een bedrag, van 5.000 pond moest betalen om me terug te krijgenZodra dat geld betaald was, zou ik teruggebracht worden. Ik raakte buiten mezelf van woe de en zei hem, wat ik van hem dacht. Ik voegde er aan toe, dat ik hoopte, dat papa niet zo dwaas zou zijn om te betalen. omdat hij toch zijn woord niet zou hou den. Daphne keek haar goedkeurend aan. „Goed zo Susan! Wat zei hij daarop?" „Hij bleef me glimlachend aankijken, alsof ik een schoolkind was, juffrouw Wrayne, en hij zei, dat hij er niet aan dacht om zijn woord tegenover cliënten dat woord gebruikte de schoft te breken. 5.000 pond zei hij betekent niets voor een rijk man als je vader, en als hij ver standig is, wat ik wel aanneem, zal hij betalen. Wij houden ons woord. Ik vroeg hem, wat er zou gebeuren, als mijn vader naar de politie ging Waarop hij prompt antwoordde, dat ik dan minstens een maand of zes vastgehouden zou worden En dat het dan papa het dubbele bedrag zou kosten om me terug te krijgen. Hij had de brutaliteit er aan toe te voegen: „Ik hoop van hart, dat je vader verstandig zal zijn, anders zullen we je zes maanden hier in deze kamer moeten vasthouden en dat zou erg saai voor zo'n knap jong meisje zijnTegen die tijd was ik sprakeloos van woede. Ik verzocht hem de kamer te verlaten. Ik wilde alleen zijn.Hij ant woordde, dat hij mij thee zou laten bren gen. En hij vroeg of ik Chinese- of Ceylon- thee prefereerdeO, ik had hem wel aan kunnen vliegen!" „Werd je gedurende je hele verblijf daar goed gehandeld?" „Dat was juist het ergste van alles, juf frouw Wrayne! Ik had twee ineenlopende kamers, een zit- en slaapkamer, badkamer annex. Het leek wel het Claridge-hötel! Behalve die tralies voor de ramen na tuurlijk. Er was badzout in de badkamer, er was een overdaad van sigaretten, en elke maaltijd was overheerlijk. Ik over drijf niet, juffrouw Wrayne, dit is alle maal echt waar". „Ik geloof je. Ik weet bovendien, dat het waar is. Begrijp je Susan, jij bent niet de enige, die dit is overkomen. Er zijn na jou nog vier andere gevallen geweest. En alle slachtoffers vertellen hetzelfde verhaal". De ogen van het meisje werden groot van verbazing. „Is dat werkelijk waar, juffrouw Wrayne?" „Inderdaad. En daarom ben ik vandaag hier. Maar laten we dat nog even laten rusten. Heb je, terwijl je daar gevangen werd gehouden nog andere mensen gezien, behalve die man?" „Alleen een man, die mij de maaltijden bracht en een jonge vrouw tenminste ik nam aan, dat ze nog jong was die mijn kamer deed. Ze droegen echter beiden een masker en handschoenen". „Droeg de man, d'ie je ontvoerde, ook handschoenen?" „Nee, hij niet.... En ik bedenk op eens Daphne keek haar vragend aan, toen ze niet verder sprak. „Wat denk je, Susan?" „Ik bedenk iets, dat misschien helemaal niet van belang is, maar als u 't toch ho ren wilt, goed, wacht u dan even Ze rende de kamer uit en Daphne keek Herrison verwonderd aan. „Weet u, waar het om gaat?" vroeg ze. „Geen idee, juffrouw Wrayne", ant woordde hij lachend en ze voelde, dat hij de waarheid sprak. Enkele ogenblikken later was het meisje terug. £e had een klein pakje in haar hand. Ze begon enigszins verlegen te spre ken en er was een blos op haar wangen. „Ik heb heel wat detective-verhalen gele zen, juffrouw Wrayne, en ik weet dus wel iets van vingerafdrukken. Wel.... de tweede dag van mijn gevangenschap kwam die bewuste man mijn kamer weer binnen en zag mijn gouden sigarettenkoker op tafel liggen. Hij nam hem op, maakte hem open en las de inscriptie: „Met heel veel liefs, Jimmy''. Jimmy was een vriend van me, die zes maanden geleden bii een auto ongeluk om het leven is gekomen. Toen de man mij weer alleen had gelaten, flit ste opeens door mij heen, wat ik in detec- tieve-verhalen gelezen had over vingeraf drukkenIk nam de sigarettenkoker voorzichtig op en pakte hem in een papier tje. Denkt u, d'at hij u van nut kan zijn, juffrouw Wrayne?" Daphne glimlachte het meisje toe en drukte haar handen. „Mijn lieve Susan, dit is werkelijk heel knap werk. Je zou op mijn kantoor geen gek figuur slaan! Mijn hartelijke dank". „Gelooft u werkelijk, dat ik u misschien een beetje geholpen heb bii het opsporen van deze schurken?" fluisterde het meisje opgewonden. „Dat is heel goed mogelijk Susan. Grote misdadigers zijn soms op geringere aan wijzingen gepakt. Heeft niemand anders die sigarettenkoker meer aangeraakt, be halve jij?" „Niemand". „Goed. Ik zal dan jouw vingerafdruk ken laten maken, voordat ik hier weg ga, opdat ik kan nagaan, welke van jou zijn en welke van hem. Reken niet te veel op de waarde van zo'n aanwijzing, lieve kind. Maar het wijst er wel op, dat de be comité zegde medewerking toe. Te Amsterdam is de stichting Werkgroep voor experimenteel Toneel opgericht. Het stichtingsbestuur bestaat uit: mevrouw Amy van Marken en de heren mr. Jan Derks, dr. A. L. Diercks, Guillaume van der Graft, Kees van Iersel, jhr. W. J. H. B. Sandberg en P. G. E. Splint. Onder experimenteel toneel verstaat de stichting: dramatische litteratuur, die op waarachtige wijze uiting tracht te geven aan de crisis van het menselijk hart in deze tijd en (of) die door haar oorspron kelijke vormgeving van belang is, vertolkt en geregisseerd op een wijze, die inhoud en vorm van deze toneelstukken volledig recht doet wedervaren. De stichting zal haar doel trachten te bereiken door regisseurs, acteurs en beel dende kunstenaars aan te trekken, die op basis van belangeloze medewerking bereid zijn experimentele toneelvoorstellingen mogeiijk te maken. Zij wil deze stukken doen spelen zowel op het zogenaamde „kijkkasttoneel" als „in het rond" om aldus auteurs, regisseurs, ac teurs, ontwerpers en andere belangstellen den in de gelegenheid te stellen het ver schil in werking der beide mogelijkheden aan de ervaring te toetsen. Voor de eerste voorstellingen komen in aanmerking stukken van Eugène Ionesco, Arthur Adamov, Ugo Betti, Michel de Ghelderode en anderen. Met ingang van 27 Februari komt er een wijziging in de Nederlandse uitzendingen van de Canadese radio-omroep. Na die da tum zal de Nederlandse afdeling van de C.B.C. niet meer dagelijks uitzenden, doch uitsluitend nog op Zaterdag en Zondag van 8 uur tot 8.30 uur 's avonds. De uitzendin gen geschieden op de golflengten 19.58 en 25.60 meter. Een Japanse taxichauffeur, die enige tijd geleden door twee Nederlandse Koreavrij- willigers in zijn wagen neergeslagen en beroofd werd, is Dinsdag voor de recht bank bijzonder heftig en venijnig van leer getrokken tegen de twee beklaagden. Hij zeide bitter, dat hij de twee Nederlanders zwaar gestraft wenste te zien voor hun misdaden. De chauffeur, die als getuige bijna drie uur lang aan het woord was, gaf een nauw keurige beschrijving van de toedracht der overval. Hij vertelde, dat terwijl hij nog reed, een van de achter hem zittende man nen hem met een voorwerp, in casu een stok, op het hoofd sloeg tot hij bewusteloos raakte. De twee beklaagden, korporaal A. H. van der B. uit Den Haag, en korporaal A. J. K. uit Amsterdam, bleven gedurende de rechtszitting onbewogen voor zich uit kijken. Wanneer de beide militairen inderdaad schuldig worden bevonden, wacht hun een minimumstraf van zeven jaar of een maximumstraf van levenslange opsluiting. De chauffeur is gedeeltelijk verlamd. Van der B. heeft reeds bekend, dat hij degene is geweest, die de chauffeur met een stok op het hood heeft geslagen. Deze stok zou hij volgens zijn zeggen hebben meegenomen omdat hij gehoord had, dat sommige Japanse taxichauffeurs, „ongure individuen" waren. Op het zevende D-concert van het Noordhollands Philharmonisch Orkest, onder leiding van Toon Verhey en met medewerking van de pianosolist Hans Henkemans, mochten wij ervaren wat het betekent een hele avond in Mozarts ge- dachtensfeer te verwijlen, zowel in die zijner opgewekte, zorgeloze momenten, als in die waarin hij de tragiek, die ook zijn leven niet onberoerd liet, nauwelijks wist te verbergen, al trachtte hij deze lichtelijk te maskeren met de glimlach der wijzen. Tenslotte mocht men zijn vlucht mee maken naar de Olympische hoogten, waar het genie alle aardse banden loslaat, ten einde de schoonheid in haar verhevenste vorm te zien en haar in ideale gedaante te bemachtigen. Het was een zeldzame be levenis de opgewektheid, de stille tragiek, de ontroerende vertedering en de verhe ven grootheid van dit alles te ondergaan en er de reinigende invloed van te on dervinden. Wij hadden het geluk in Hans Henkemans over het zeldzame medium te beschikken, dat, tezamen met Verhey, de sfeer van deze exquise avond bepaalde en ons Mozart liet horen alsof deze hetzelf was die daar speelde. Men begrijpe wat het waard is een virtuoos te horen, die alleen maar medium wenst te zijn tussen de componist en het publiek en daar dan ook volkomen in slaagt. Het begon in de sfeer van Don Juan, vastgelegd in een voortreffelijke vertol king der ouverture van de tragi-komische opera van die naam. Het Pianoconcert in d sloot daar volmaakt bij aan, als een levensverhaal dat klonk als een confiden tie, zonder pathos maar met diepe accen ten van weemoed, even weggeredeneerd door de tere romance, waarin Henkemans de pianotoon liet zingen met al de innig heid die men bij dergelijke momenten van Mozart kan verwachten. Stormen en tor menten laten zich echter niet altijd weg redeneren en toch: achter de wolken schijnt de zon, die reeds de randen van de wolken, die haar bedekken, verguldt. Zo lijkt het of Mozart aan het slot van dit concert wil zeggen: en toch is het leven waard geleefd te worden. Hij betoogt het niet op een juichtoon of in een overwin ningsroes, maar als het ware met wijs gerige bescheidenheid, die helderheid schept, meer dan krachtsontlading zou ver mogen te wekken. Dit alles hebben wij intensief mogen beluisteren uit de inter pretatie van solist en orkest. Daar kwam echter nog het aanvullend betoog van Hen kemans bij, in zijn cadenzen, die wel van Mozart zelf hadden kunnen wezen. We kregen nog een tweede Pianoconcert te horen en wel één dat tot de verwaar loosde meesterwerken van Mozart be hoort, namelijk K.V. 449, in Es. Zo zijn er altijd nog verrassende ontdekkingen te doen in het oeuvre van een geniaal com ponist, die ruim honderdzestig jaar geleden voor goed de ogen sloot. Men begrijpt haast niet hoe het mogelijk is, dat de bij zondere schoonheden en verrassende com positorische dingen van dit Concert in Es steeds voorbij gezien zijn. De finale alleen reeds, waarbij wij ons Mozart kunnen voorstellen met een Bachpruik op, is zo wonderlijk mooi en het middendeel zo ge durfd en toch zo natuurlijk vloeiend van harmonische conceptie, dat dit verzuim ons raadselachtig voorkomt. Wij mogen voor de kennismaking met dit stuk Hans Hei}~ kemans wel zeer dankbaar zijn en dit te meer om de overtuigende vertolking die hij ervan gaf. Het publiek heeft hem trou wens hartelijk gehuldigd, tezamen met Verhey en het orkest, die met de solist een treffend geheel vormden. We werden deze Disdagavond ook ver gast op een fynzinnige vertolking van de vriendelijke Serenata Notturna, K.V. 239. Tot besluit klonk de Jupiter-symphonie, het kunstrijke werk waarmee Mozart zijn symphonische arbeid grandioos beëindig de. De uitvoering was dusdanig, dat de vonk, die deze avond op alle executanten was overgeslagen, tqt het slotaccoord toe gloeiend bleef. Zo'n Mozart-avond mogen wij wel eens meer beleven. Wanneer het volgend jaar de geboortedag, twee eeuwen geleden, van de geniale componist herdacht wordt, zal daartoe aanleiding te over zijn- JOS DE KLERK Van de zijde der Katholieke Werkge meenschap in de Partij van de Arbeid is aan de KVP meegedeeld, dat de KWG in stemt met de hervatting van het gespreK op 28 Februari. Zij voegde daaraan toe, dat, naar bekend, de KWG aan de vooravond van haar be slissing staat, maar dat zij reeds in haar verklaring van 24 Juli 1954 heeft uitge sproken, dat van een overgang naar de KVP geen sprake kan zijn. Uit de uitnodi ging van de KVP het gesprek te hervatten, heeft zij dan ook begrepen, dat dit door de KVP als gegeven werkelijkheid wordt aan vaard. De KWG blijft intussen van mening, dat, hoe ook de beslissing van de KWG moge zijn, een hervatting van het gesprek, waar aan zij grote waarde hecht, wenselijk eri noodzakelijk is, omdat alle betrokken groe peringen er naar hebben te streven gestal te te geven aan datgene wat hen als rooms-katholieken in de politiek verbindt. wuste man nog nooit met de politie te maken heeft gehad, anders zou hij niet zo achteloos zijn geweest!" „Je hebt mij hier nooit iets over verteld mijn lieve Susan", merkte haar vader op. „Wat had 't voor zin, papaatje? Je had me gezegd, dat je de politie er buiten wilde laten. Maar juffrouw Wrayne is heel iets anders en je had me gevraagd haar alles te vertellen. „Meneer Herrison", zei Daphne na en kele ogenblikken, „zou ik u mogen vragen, wat u er eigenlijk toe gebracht heeft die 5.000 pond over te dragen, zander dat u enige garantie had, dat deze Meden hun woord zouden houden? Ik weet natuurlijk, dat u zeer rijk bent iedereen weet dat en ook dat u zielsveel van uw dochter houdt. Maar bent u werkelijk door hetgeen ze u door de telefoon mededeelden, zo on der de indruk gekomen?" „Om u de waarheid te zeggen, juffrouw Wrayne, ik vond mezelf een idioot, toen ik de belofte deed hun instructies te zullen opvolgen en het geld te zullen overhan digen. Maar ik geloof, dat het George Strawson is geweest, die me er toe bracht'. Hij was buiten zichzelf van verontwaardi ging over deze hele zaak en hij deelde mij mee, dat als ik geen 5.000 pond wilde ris keren om Susan terug te krijgen, hij 't zelf zou doen. Ik herinnerde me toen wat de man door de telefoon had gezegd en de be schaafde manier, waarop hij het zei: We komen nooit op ons gegeven woord terug, meneer Herrison. Dat zou dwaas van ons zijn. Wij hebben uw dochter, u hebt 5.000 pondWe willen uw dochter helemaal niet houden, maar wij willen wel die 5.000 pond hebbenZodra u ons het bedrag hebt overhandigd, krijgt u uw dochter terug. Ik verzeker u, dat we haai' geen dag langer dan nodig is wensen te houden Vijfduizend pond, juffrouw Wrayne, bete kent werkelijk niet zo heel veel voor mij, in vergelijking met hetgeen mijn dochter voor mij betekent. „Een duur kind hé?" zei Susan lachend, terwijl ze haar vader een kushandje toe wierp. „Alle goede dingen zijn duur", merkte Daphne óp. Toen Daphne de volgende morgen op haar kantoor zat, kwam Carlton via de huistelefoon met de boodschap, dat er een man aan de telefoon was, die weigerde zijn naam te noemen, doch die haar klaar blijkelijk zeer dringend wenste te spreken. „Goed, Carlton. De gebruikelijke proce dure", antwoordde ze. In dergelijke geval len moest Carlton, na het gesprek door gegeven te hebben, altijd meeluisteren. Ze nam de hoorn van de haak, toen en kele ogenblikken later het gesprek door kwam. „Ik hoor, dat u mij wenst te spreken", zei ze op kalme toon. (Wordt vervolgd)

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 6