Tekort aan onderwijzers het nijpendst probleem Öt/ti Öt/ti Raad voor de Dieren bescherming voorgesteld Aansporing tot de kerken van Christelijke jongeren Wijzigingen wet Dierenbescherming Coupeerverbod, geen oogkleppen, ook achteloosheid strafbaar gesteld Onderwijsdebat in Tweede Kamer „Kinderen zitten opgepakt als knotten wol Nico Verhoeven over experimentele poëzie WOENSDAG 16 FEBRUARI 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Wijziging provinciaal ambtenarenreglement Communisten maken Blank het leven zuur Wijzigingen ontworpen in keersluizen Mijnindustrieraad te Heerlen geïnstalleerd West-Friese Flora geopend Actie voor vluchtelingen zal in Maart eindigen REMBRANDT Mejuffrouw Stavenuiter brak heupbeen Gebedsure voor vrouwen in Haarlem en omgeving Bijna 2000 scholieren bezochten Huis Van Looy Lezing voor de leden der R.K. Openbare Leeszaal Zuid Limburg bereikt Haarlem per telefoon automatisch Chauffeur na botsing weggereden Schoorsteenbrandje in Scheepersstraat REMBRANDT Burgerlijke Stand van Haarlem Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging van de wet op de dierenbescherming. Bij de uitvoering van deze wet zal de regering ongetwijfeld ge regeld de behoefte gevoelen aan voorlichting en advies. Zij acht het daarom gewenst een vast college van advies en bijstand in te stellen, een raad voor de dierenbescher ming, dat zal moeten beschikken over theoretische en practische deskundigheid op het uitgebreide gebied der dierenbescherming en waarin tevens rekening zal worden gehouden met de grote verscheidenheid van gezichtspunten, die bij deze stof van be lang zijn. Belanghebbenden, deskundigen en dierenbeschermers kunnen hierin verte genwoordigd zijn, terwijl ministeriële vertegenwoordigers als adviserende leden zijn gedacht. Het onderhavige wetsontwerp, benevens de Memorie van Toelichting zijn opge steld door een interdepartementale com missie onder voorzitterschap van mr. J. H. Klatte, secretaris-generaal van het minis terie van Sociale Zaken en Volksgezond heid. Deze commissie heeft zich harerzijds laten voorlichten door organisaties en des kundigen op het gebied van de dierenbe scherming en ook andere belanghebbenden in de gelegenheid gesteld zich over haar voorstellen uit te spreken. In de loop der jaren is gebleken, dat de straffeloosheid van het niet-opzettelijk veroorzaken van dierenleed hoe langer hoe minder aanvaard wordt. Grove on achtzaamheid en zelfs minder ernstige achteloosheid, waaruit nodeloos lijden van een dier voortvloeit, worden in steeds bre der kring als strafwaardig aangevoeld. Dat mishandeling van mensen alleen in de opzettelijke vorm is strafbaar gesteld mag, naar de mening der regering niet beletten om ten aanzien van dierenmis handeling in zeker opzicht verder te1 gaan. Het dier staat immers veel hulpelozer dan een mens tegenover degene, die hem mis handelt. De regering stelt dan ook in het onderhavig wetsontwerp een wijziging van artikel 455 voor, waarbij als het ware de pendant van het opzet-misdrijf onder de overtredingen wordt opgenomen. In dit verband acht de regering het ge wenst om tevens poging tot het misdrijf strafbaar te stellen. Daarnaast kan thans ook dierenkwelling als overtreding worden aangemerkt. Een verdergaande strafbaarstelling ter be scherming van de waardigheid of natuur lijke staat van het dier zoals sommige dierenbeschermers deze voorstaan, zou door de grote meerderheid der rechtsgeno- ten niet worden aanvaard. Waakhonden Daar de behandeling van waakhonden vaak zeer slecht is, hebben verscheidene gemeenten reeds een verordening op het houden van deze dieren gemaakt. Thans wordt voorgesteld, deze materie voor het gehele land bij algemene maatregel van bestuur te regelen. Het ligt in de' bedoe ling daarbij, voor het geval de honden worden vastgelegd of opgesloten, mini mumeisen te stellen, waaraan alsdan moet worden voldaan. Deze voorschriften zul len o.a. betrekking hebben op de. afmetin gen van de lijn (deze zal een zgn. looplijn moeten zijn), de ren en het hok. Dierenhandel Het is de regering gebleken, dat de be handeling van honden en katten in dieren winkels, dierenpensions, asyls, e.d., in be paalde gevallen veel te wensen overlaat. In navolging van tal van gemeenten acht zij het gewénst het houden van dergelijke inrichtingen aan een vergunning te bin den. Bij de vergunning kunnen dan voor schriften worden gegeven over bijvoor beeld de verzorging en de huisvesting der dieren.Een en ander zal worden uitge werkt in een algemene maatregel van be stuur, waarin ook zal worden bepaald, in welke gevallen een vergunning kan wor den geweigerd. De dieren in dierenparken, circussen en dressuurinrichtingen behoe ven doorgaans in gevangenschap en gelet op ons klimaat een bijzondere zorg, waar voor speciale ervaring en kundigheid vereist zijn. Bij inrichtingen van elk van deze groepen, komt het voor, dat dieren onvoldoende verzorging ondervinden, het zij door het ontbreken van kennis en er varing, hetzij door het ontbreken van voldoende middelen. De ministers wensen met het voorgestelde vergunningstelsel met meer te bereiken dan de mogelijkheid om, door het stellen van minimale eisen, excessen te_ voorkomen of tegen te gaan. Doordat dierenmishandeling meestal niet m het openbaar geschiedt, wordt een groot In de binnenkort te houden vergadering van de Provinciale Staten van Noordholland zal een voorstel van Gedeputeerde Staten aan de orde komen om wijzigingen te bren gen in het Ambtenarenreglement 1920. Het college is op principiële gronden van mening, dat het ontslagverbod ten aanzien van de huwende provinciale am'JIenares uit bet reglement behoort te worden verwij derd. Het stelt de Provinciale Staten voor wijziging te brengen in het reglement. Concours-hippique te Hoofddorp Gedeputeerde Staten stellen de Staten voor onder nader door hen te stellen voor waarden aan de concours-hippique vereni ging „Vooruit" te Hoofdorp een bijdrage tot een maximum van 5.000 te verlenen in een eventueel exploitatietekort van het door de vereniging ter gelegenheid van de viering van het hondei'djarig bestaan van Haarlem mermeer te organiseren concours-hippique en de daarbij te houden paardenkeuringen. Enige instellingen hebben toegezegd bijdra gen te verlenen. Kapitaalverstrekking aan de PEGEM Op het ontwerp der eerste suppletoire be groting 1955 van het Provinciaal Electrici- teitsbedrijf van Noordholland is een bedrag van 550.000 voor kapitaalverstrekking aan de PEGEM ton behoeve van uitbreidings werken. Het PEN maakt voor de energie levering in de omgeving van Haarlem reeds vele jaren gebruik van de 50 kV PEGEM- verbinding tussen Velsen en Haarlem en van het PEGEM-onderstation aan de Oudeweg te Haarlem. De transformatoren, moeten vergroot worden, wil de provincie gebruik blijven maken van het onderstation. De kosten dienen echter door het PEN te wor den gedragen, aldus delen Gedeputeerde Staten mee. Steunfonds van het provinciaal personeel Gedeputeerde Staten vragen de Provin ciale Staten machtiging aan de Vereniging ..Steunfonds voor personeel van de provin cie Noordholland" a fonds perdu een bedrag van 30.000 uit te keren, aangezien de finan ciële toestand van 't fonds zorgwekkend is. aantal gevallen nimmer ontdekt. Om dit aantal zo veel mogelijk te beperken, wórdt voorgesteld, de opsporingsambtenaren bijzondere bevoegdheden te verlenen. Koeien en kalveren Runderen plegen, vooral op jonge leef tijd, gevoelig te zijn aan de hoornbases. De ministers zijn derhalve van oordeel, dat deze dieren niet aan een hoorntouw behoren te worden vervoerd, zoals nog meermalen gebeurt. Evenmin behoort ver voer van runderen, gebonden aan een hals- touw te geschieden, daar dit kan leiden tot afsnoering van de luchtwegen, bescha diging van de kaakranden en zelfs bij het aanbinden in een vervoermiddel tot op hanging. Zoals bekend, worden mestkal- veren niet zelden in een nauwe of donkere ruimte gehouden, omdat hierdoor het vlees blanker zou worden en in verband hier mede de geldswaarde van het dier zou toenemen. Ook indien zou vaststaan, dat zulks inderdaad het geval is, is de regering van mening, dat een dergelijk economisch motief niet kan worden beschouwd als een redelijk doel, dat de voor het dier kwellende opsluiting in een zeer nauw of donker hok zou rechtvaardigen. Bij de verlossing van koeien, waarbij de geboorteweg te nauw is ten opzichte van de grootte van het kalf, zodat de ge boorte van het kalf in zijn geheel niet dan wel zeer moeilijk kan geschieden, tracht men soms de geboorte van het jonge dier te forceren door middel van krachttoe stellen of dierlijke trekkracht. Deze wijze van verlossen, waarbij als regel een te grote trekkracht wordt aangewend, is voor het moederdier zeer pijnlijk. Aangezien andere verlossingsmethoden kunnen wor den aangewend, welke minder pijnlijk zijn, dient deze verboden te worden. Couperen Door de rechter wordt tot dusver aan genomen, dat het couperen van de honden oren en -staarten, mits op deskundige wijze verricht, geen strafbare dierenmis handeling is, aangezien het naar zijn oor deel een redelijk doel heeft, nl. het ver fraaien der dieren. Op grond van adviezen achten de minis ters het volledig verantwoord een verbod tot couperen van oren in het onderhavige wetsvoorstel op te nemen. Zij verwachten, dat geleidelijk in steeds meer landen een coupeerverbod zal gaan gelden, waardoor eventuele economische bezwaren, gelegen in verminderde exportkansen, zullen ver dwijnen. Voor het couperen van paardenstaarten wordt als redelijk doel aangevoerd een verhoging der gebruiks- en handelswaarde, alsmede een verfraaiing van het uiterlijk. De ministers zijn tot de slotsom geko men. dat een verbod van het couperen van paardenstaarten gewenst en verantwoord is. In de landbouwpers wordt het bedoelde bezwaar menigmaal bestreden, bij vol doende oplettendheid tijdens het mennen kan, aldus verscheidene deskundigen, het vangen van de leidsels worden voorko men. Het dragen van oogkleppen betekent voor paarden veelal een kwelling, Daar gebleken is, dat paarden zonder oogklep pen over het algemeen geen gevaar op leveren voor het verkeer, lijkt een ver bod hier op zijn plaats. Verscheidene ge meenten zijn reeds tot het uitvaardigen van een dergelijk verbod overgegaan. De regering acht het echter wenselijk, dat het verbod niet zal gelden voor paarden, wel ke uit hoofde van hun bijzondere eigen schappen zonder oogkleppen gevaar voor het verkeer zouden opleveren. Tevens zal een uitzondering moeten worden gemaakt voor paarden, welke gespannen plegen te worden voor lijk- en staatsiekoetsen, dan wel bij draverijen en concoursen-hippique worden gebruikt, aangezien deze dieren bijv. door een menigte langs de kant van de weg, gemakkelijk kunnen schrikken, waardoor de veiligheid in gevaar zou wor den gebracht of het decorum van de stoet kan worden verstoord. Artikel 65 van de Veewet bepaalt thans, dat iedere hond of kat, welke zich op een erf bevindt, door of vanwege de gebruiker daarvan mag worden gedood. Deze bepa ling gaat te ver, terwijl zij tevens in de veewet niet thuis hoort. Hiér is slechts plaats voor een voorschrift dat, wanneer er hondsdolheid heerst, honden, welke niet voorzien zijn van een muilkorf, of katten mogen worden gedood, wanneer ze zonder toezicht zijn. Daar „erf" door de jurisprudentie zeer eng wordt uitgelegd, is deze term vervan gen door het woord „perceel". Slechts de bepalingen, welke geen uit werking behoeven en niet tot een over gangstijd nopen, kunnen direct in werking treden. De inwerkingtreding van de overige be palingen zal bij Koninklijk Besluit geschie den. Het ligt in de bedoeling om, waar nodig, tussen de afkondiging van deze Koninklij ke Besluiten en de daarin genoemde da tum van inwerkingtreding der wetsbepa lingen een behoorlijke tijdsruimte te laten. (Van onze correspondent in Bonn) De voor- en tegenstanders van de her bewapening in West-Duitsland bestrijden elkaar nog steeds. De West-Duitse defen sie-commissaris Blank is in Schweinburg op georganiseerde groepen communisten gestoten. Zij hadden strategische punten bezet in de zaal waar hij spreken zou en werkten met traangas en voetzoekers. Tal van demonstranten moesten met geweld uit de zaal worden verwijderd. Toen kon Blank beginnen. De politie moest een cordon voor de ingang van het gebouw vormen, omdat een groep opge wonden mannen dreigde de deur in te drukken. Op verzoek van Gedeputeerde Staten van Noordholland is de oud-hoofdinge nieur-directeur van de Provinciale Water staat, de heer C. Thomése, bereid gevon den plannen te ontwerpen, die verband houden met de toepassing van de Wet be scherming waterstaatswerken in oorlogs tijd. Zijn voorstellen betreffen in de eerste plaats het nemen van maatregelen wegens een eventuele vernieling van waterkerin gen. In hoofdzaak bestaan deze maatrege len uit een verdeling van boezems in vak ken, opdat, wanneer een polderwaterkering vernield mocht worden, de hoeveelheid water, die in de polder stroomt, als ook de grootte van het boezemoppervlak, waarvan de waterstand verlaagd wordt, kunnen worden beperkt. Gedeputeerde Staten hebben nagegaan welke werken in de eerste plaats voor uit voering in aanmerking komen. Er van uit gaande dat aan die werken, waardoor de veiligheid van grote bevolkingscentra en belangrijke objecten zou kunnen worden vergroot, voorrang dient te worden ver leend, is de keuze gevallen op de volgende werken, waarmee de minister van Verkeer en Waterstaat verklaard heeft, zich te kun nen verenigen. De in het Zuider Buiten Spaarne en in de Leidsevaart ontworpen keersluizen (boezemscheidingen) en eventueel enkele voorzieningen aan bestaande sluizen in de omgeving van Haarlem; de in de Ring vaart van de Haarlemmermeerpolder bij Aalsmeer en in de Ringvaart van de Stom meerpolder ontworpen keersluizen alsme de enkele kleine voorzieningen in de Haar lemmermeerpolder ter vergroting van de veiligheid van Schiphol; het waterkerend maken van het spoorwegemplacement in Watergraafsmeer en het maken van enkele werkjes in de ringvaart van dat water schap. De kosten zijn globaal geraamd op 2.500.000. Een becijfering van de kosten van alle ter uitvoering van de wet te ne men maatregelen kan nog bezwaarlijk worden gegeven; gerekend zal echter moe ten worden op een bedrag van tenminste 10.000.000. Gedeputeerde Staten van Noordholland stellen de Provinciale Staten voor op de kapitaalsdienst van de begroting 1955 een post van 500.000 uit te trekken voor in uitvoering zijnde of tot uitvoering komen de werken. In de raadzaal van liet raadhuis te Heer len is Dinsdag om elf uur de nieuwe mijn industrieraad geïnstalleerd. Deze installa tie werd verricht door minister A. C. de Bruyn. Behalve de 22 leden van de mijn industrieraad en hun plaatsvervangers wa ren de voorzitter van de S.E.R., prof. De Vries, de algemeen secretaris van de S.E.R. drs.Jansen en burgemeester Van Grunsven van Heerlen aanwezig. Er werden redevoeringen gehouden door de voorzitter van de mijnindustrieraad, mr. M. I. P. G. van Thiel, de minister voor Pu bliekrechtelijke Bedrijforganisatie, de heer A. C. de Bruyn en de voorzitter van de S.E.R., prof. mr. De Vries. Allen wezen op het grote belang van de doorvoering van de mijnindustrieraad, als eerste „schap" in de P.B.O. voor de industriële sector. De Commissaris der Koningin in de pro vincie Noordholland, dr. M. J. Prinsen, heeft Dinsdagmiddag te Bovenkarspel de West-Friese Flora, de tentoonstelling van getrokken bolgewassen, geopend. In zijn rede wees de commissaris er op, dat na de oorlog zich als gevolg van schaarste aan arbeidskrachten een mechanisatie voltrok op grote schaal. De bloembollenveiling West-Friesland (opgericht in 1919) kwam spoedig tot ontwikkeling en in 1930 werd reeds voor een 4 millioen gulden geveild. Het afgelopen jaar was de omzet 30 per cent hoger dan in 1953 en gestegen tot 12 millioen gulden. De veiling staat daarmede aan de top der veilingen in ons land. Dr. Prinsen besloot zijn rede met de opmer king: „Het verdient bewondering, dat men in deze buiten het centrum liggende streek de grootste tentoonstelling op dit gebied in Nederland weet te organseren". De actie van het comité Vluchtelingen hulp 1954 ten bate van de vluchtelingen in Oostenrijk en Griekenland nadert haar einde. Zij zal op Vrijdag 4 Maart officieel worden afgesloten met een openbare bij eenkomst te Utrecht, waarop het comité rekening en verantwoording zal afleggen ten overstaan van allen die de actie heb ben gesteund en de vergadering wensen bij te wonen. Na drie maanden ziek geweest te zijn verscheen minister Cals gisteren voor het eerst weer in de Tweede Kamer, waar hij tientallen handen kreeg te drukken alvorens werd be gonnen 'met de uitgestelde behande ling van de begroting van Onderwijs. Er valt op het gebied van het onder wijs veel te doen. Als de meest drin gende voorzieningen noemde dr. Stokman (KVP) de wettelijke rege ling van het kleuteronderwijs, een sluitend geheel- van voorzieningen, in de vorm van wetsontwerpen, ter uit voering van de achtjarige leerplicht, dus voor het voortgezet onderwijs na de lagere school, verlenging van de leerplicht en verlaging van de leer- lingenschaal. Het dringendst achtte hij de opheffing van het tekort aan leer krachten. Ook mr. R o o s j e n (AR) vond de ophef fing van het benauwende tekort aan on derwijzers en leraren het meest urgent. Men kan niets beginnen ter verbetering van het onderwijs zolang we sukkelen met een tekort aan leerkrachten. Zolang valt er ook nog niet te denken aan kleinere klassen. De opbouw van het onderwijs heeft tijd nodig, waarschuwde de heer De Ruiter (CHU). Terwijl de opzet van het voort gezet gewoon lager onderwijs nog niet eens geregeld is, roept men al om ver lenging van de leerplicht. Laat men daar mee in ieder geval toch wachten tot de zogenaamde geboortegolf van de eerste na-oorlogse jaren door het lager onderwijs is heengetrokken, hetgeen in 1958 het ge val zal zijn. Dr. Stokman (KVP) be greep ook wel, dat met het tekort aan onderwijzers verlenging van de leerplicht en kleinere klassen thans niet mogelijk zijn, maar hij wilde toch de toezegging van minister Cals dat het beleid in de toe komst er op gericht zal zijn. Er is op het gebied van het onderwijs thans zoveel te doen, dat een minister van Onderwijs daarvoor eigenlijk twee ambtsperioden zou moeten krijgen. Hij zou dan ook moeten worden omringd met een toereikend aan tal topfunctionarissen. En voorwaarde is bovendien dat het kabinet bereid moet zijn meer geld voor het onderwijs beschikbaar te stellen. Ter voorziening in het tekort aan onder wijzers en leraren bepleitte mevrouw For tanier-De Wit (VVD) ook een spoedige verbetering van de salarissen. Voorts drong zij er op aan de gemeente classificatie, waardoor het salaris in kleine gemeenten lager is, voor alle onderwijzend personeel op te heffen, opdat ook de klei nere gemeenten in een betere situatie ko men voor het aantrekken van onderwijzers. Indien 1 Januari 1958 de pas ingediende wet op het kleuteronderwijs in werking treedt, dan zou mevrouw Fortanier-De Wit in beginsel bereid zijn er toe mee te wer ken, dat de eerste klas van de lagere school wordt gevoegd bij het kleuter onderwijs, hetgeen uit opvoedkundig oog punt beter is, terwijl dan tevens het te kort aan onderwijzers minder nijpend wordt. Over het beleid van minister Cals ten aanzien van het tekort aan onderwijzers was mevrouw Fortanier-De Wit helemaal niet te spreken. De opeenvolgende kabi netten zijn in dit opzicht te optimistisch geweest. Er zijn nu 350.000 kinderen in klassen met meer dan 45 leerlingen. „De kinderen zitten opgepakt als knotten wol". In 1956 zal het tekort aan onderwijzers ongeveer 2100 bedragen. Dat tekort aan onderwijzend personeel zal na 1958 voel baar worden bij het voortgezet onderwijs. Er dreigt een even groot tekort aan leraren als nu aan onderwijzers. Men maakt nu dankbaar gebruik van de gehuwde onder wijzeres, maar als zij niet meer nodig is, dan zegt men ineens weer dat zij princi pieel thuishoort in het gezin. Erg princi pieel is dat niet, vond mevrouw Fortanier. Met de maatregel van minister Cals om 1 April 1955 een spoedcursus te openen voor de opleiding van onderwijzers kon zij zich in grote lijnen verenigen, maar zij drong er op aan dat eenzelfde examen zal worden afgenomen als aan het einde van de tweede leerkring van de kweekschool. Zij wilde ook een minimumleeftijd stellen voor deelneming aan de spoedcursus. Voorts drong zij er op aan de vervoer kosten te vergoeden voor kinderen, die naar een buitengewoon lagere school moe ten reizen. Vooral nu voor de lagere school geen schoolgeld meer verschuldigd is, zou dit billijk zijn, want in verhouding tot de lage weeklonen zijn de vervoerkosten dik wijls niet gering. Mevrouw Fortanier sprak er verder nog haar bevreemding over uit dat gelden op de begroting zijn uitgetrokken voor de oprichting van een R.K. middelbare tech nische school in Hengelo, hoewel op negen kilometer afstand, in Enschedé al jaren lang een bloeiende MTS bestaat, die straks gehuisvest wordt in een nieuw gebouw van drie millioen gulden. Zij had de in druk dat de oprichting van de R.K. MTS door de minister alleen is bevorderd om dat een derde van de Twentenaren katho liek is. Mr. Roos jen (AR) onderstreepte een betoog van mevrouw Fortanier voor de oprichting van een leerstoel in de homoeo pathic. De minister kan wel zeggen dat de adviezen, die hij heeft ontvangen, afwij zend zijn, maar daarmee is hij er niet af. Evenals mevrouw Fortanier had gedaan, vroeg ook mr. Roosjen hoe het nu zal gaan met de nieuwe spelling. Voor invoering van het vak handen arbeid op de lagere school vioeg de heer j Wij publiceren hieronder een rondschrijven, dat wij heden in afschrift ontvingen. Amsterdam, 10 Februari 1955 Aan de Kerken, aangesloten bij de Oecumenische Raad van Kerken in Nederland, en aan de Synode van de Gereformeerde Kerken in Nederland. Hoogeerwaarde Heren, Gedreven door geloof in Jezus Christus, richten wij ons namens vele jongeren tot U. De vele artikelen in dag- en weekbladen over gevolgen en waarschijnlijke gevolgen van proefnemingen met A- en H-bommen, hebben ons en vele anderen zeer ver ontrust. Is het U bekend, dat, wanneer men met deze proefnemingen doorgaat, dit tot mens vernietigende gevolgen leidt? Volgens een artikel in l'Express verklaarde prof. Einstein reeds in 1950 met betrek king tot de H-bom, dat de vergiftiging der atmosfeer door radioactiviteit, binnen de sfeer van het technisch mogelijke is gekomen? De schrijver van bovengenoemd artikel, de Franse natuurkundige Charles-Nocl Martin zegt, dat: 1. Er een vermindering van zonlicht ontstaat door aanwezigheid van radio-actieve stof in de bovenste lagen der atmosfeer. Hierdoor wordt bij verdere proefnemingen een nieuwe iisperiode ingeluid en za! een dikke iiskorst de aarde bedekken. 2. Door het vrijgekomen salpeterzuur, vooral tijdens de ontploffing, het regenwater verzuurt en daardoor bij regen honderden vierkante kilometers aan veldgewassen e.d. vernietigd worden. 3. Door de radio-activiteit de voortplantings- en lichaamscellen gewijzigd worden, wanneer men door deze stof in- en of uitwendig besmet wordt. De natuurkundige voegt er verder aan toe, dat deze gevolgen nog maar in hun minimum uitwerking geconstateerd zijn. Is het U bekend, dat elk zevende kind, dat in Hirosjima geboren wordt, misvormd is, tengevolge van de nu reeds tien jaar geleden geworpen A-bom? Deze gevolgen, gevoegd bij nog talloze andere, die wij kortheidshalve niet zullen noemen, hebben ons met zorg vervuld. En dit nog des te meer. daar geleerden in de Verenigde Staten van Amerika zich afvragen of de grens van de controle over de uitwerking niet reeds overschreden is. Ziende op Jezus Christus, uit Wiens reddende en behoudende liefde wij leven en die ons de opdracht geeft, Zijn Rijk te vertegenwoordigen, is het onze mening, dat de Kefken bij deze ontwikkeling niet zwijgend mogen toezien en daarom vragen wij U de leden van Uw kerk ervan te overtuigen, dat deze vernietiging van Gods Schepping niet volgens Zijn wil is en met voortdurende aandrang de regeringen in Christus Naam te bewegen, radicaal een eind te maken aan de proefnemingen. U groetend in Jezus Christus, Namens: de Vredeswerk groep in het C.J.M.V. w.g. T. W. Dekker, Ned. Herv. Pred. Henk van der Schaaf Jan Wildschut Een afschrift werd verzonden aan verschillende jeugdorganisaties. Uit „Der Christ in der Welt", Sept.Oct. 1954 Uit „The Christian Science Monitor" van 27-11-1954. Correspondentie-adres: J. L. Wildschut, Amstelveenseweg 130III, Amsterdam-Z. de Jongerenwerkgroep „Kerk en Vrede" w.g. W. Knoppers, Rem. Pred Piet Burggraaf Bep Hagen ADVF.PTENT1F. Vr*''ïi o* a.s. Twee dagen voor opening van haar nieuwe school Naar wij vernemen is het hoofd van de Rooms-Katholieke school voor voortgezet lager onderwijs .,St. Gerardus Majella" aan Richard Holkade in Haarlem-Oost, mejuf frouw C. C. C. Stavenuiter. Dinsdagmorgen bij een bezoek aan het nieuwe schoolge bouw, dat morgen zal worden ingewijd, op een drempel uitgegleden en zo ongelukkig gevallen, dat zij daarbij een heupbeen heeft gebroken. Mejuffrouw Stavenuiter zal geruime tijd niet kunnen werken. Zij wordt in de Maria- stichting verpleegd. Vrijdag 25 Februari is de Vrouwen-We- reldgebedsdag, waarop alle vrouwen, die zich één weten in hun geloof in Christus, gezamenlijk alle nood op de wereld in hun gebed gedenken. Ook in Haarlem en omge ving wordt een gebedsure gehouden op ver scheidene plaatsen: in Haarlem in de Be gijnhofkapel, in Haarlem-Noord in het ge bouw der Nederlandse Protestantenbond aan de Berkenstraat, in Heemstede-Noord in de Kapel Nieuw Vredenhof, in Heemstede-Zuid in het gebouw van de Nederlandse Protes tantenbond aan de Postlaan, in Bloemendaal in de Hervormde Kerk aan het Kerkplein, in Overveen in de Nederlands Hervormde Kerk aan de Ramplaan en in Aerdenhout in de Hervormde Kapel aan de Leeuweriklaan De gebedsure begint om acht uur des avonds. De tentoonstelling van „Reproducties naar werken van klassieke moderne mees ters, van de Impressionisten tot Picasso", die 'sedert 8 Januari in het museum „Het De Ruiter (CHU) de aandacht." Minister 1 Huis Van Looy" werd gehouden, is dezer Cals wil er nog niet aan omdat in 1953 pas 26 pet. van de onderwijzers bevoegd was tot het lesgeven in handenarbeid. Maar .één of twee bevoegde leerkrachten per school vond de heer De Ruiter voorlopig voldoende. Vandaag wordt de behandeling van de begroting van Onderwijs voortgezet. dagen gesloten. Van diverse scholen uit Haarlem en omgeving hebben 1812 leerlin gen deze expositie bezocht. Behalve de scholieren meldden zich nóg 166 bezoekers. Een soortgelijke tentoonstelling, die ver leden jaar in dit museum werd gehouden, trok in totaal 1772 bezoekers, van wie 1462 scholieren. Elke nieuwe litteraire stroming brengt een nieuwe bewustwording met zich mee van de onveranderlijke oude beginselen - de elementaire voorwaarden - en van de wijze, waarop het nieuwe zich daarmee verhoudt, nadat aan de noodzaak het nieu- ive te bepalen en te definiëren is voldaan. Dit kan geschieden door hen, die de stroom leiden of er op worden meegevoerd en door hen, die naast de bedding staan, die van de kant de jonge stroming gadeslaan. De eersten zijn de kunstenaars zélve, tot de tweede groep behoren vooral de critici. De leden van de R.K. Openbare leeszaal hadden Dinsdagavond het genoegen Ber nard Verhoeven te horen spreken over de nieuwe litteratuur, die als experimentele dichtkuiist wordt aangeduid. Een genoegen temeer, omdat Verhoeven tot beide ge noemde groepen behoort: Als zeer eigen tijds dichter is ook van hem het werk modern, en als criticus is hij tevens ge dwongen zich te bezinnen op wat hij als dichter slechts te beleven open mag laten. In hoeverre deze twee hoedanigheden in een lezing tot vruchtbare synthese kunnen leiden, bleek Dinsdagavond. Verhoeven noemde allereerst het begrip moderne poëzie voor velerlei uitleg vat baar en verklaarde, dat deze poëzie ieder een aangaat door het simpele feit, dat iedereen in zijn eigen tijd leeft en de poëzie een typische uiting is van de geest des lijds. Hij gaf een korte kenschets van die geest des tijds, als een dwingende kracht tot rationeel, technisch denken. Dit brengt te begrijpen, waar het niet meer op be grijpen doelt; oftewel: om het belevings- gebied van het vers te reduceren tot een kennis-theoretisch gebied, waar psycholo gische verklaringen en intelligente door vorsingen alléén-bepalend zijn, dift het vers tegenwerkend. Echter ligt in alle din gen de tweeledigheid van het leven ge borgen: de actuele en de eeuwigheids waarde. De eeuwigheidswaarde laat zich niet verklaren in begrippen en waar de traditionele poëzie dan ook een verfijnde, uitgekristalliseerde weergave was gewor den van de werkelijkheid van het nü, het actuele, kon een reactie niet uitblijven: de experimentele poëzie, die achter het heden het steeds zoekt en dat tracht te ver woorden in beelden, die archetypisch zijn, oervorm. De vogel betekent het vliegende, de vis het zwemmende; water, vuur, lucht en aarde krijgen weer hun mythische zin, er ligt onder de woorden een diep reli gieus - in de ruimste zin van het woord - besef verborgen. Wie dat wil beleven ont waart achter een schijnbare chaos van woorden, diepte in het vers, drie dimensies. Nico Verhoeven, na aldus het streven der experimentelen te hebben verklaard en hun inhoud, kwam helaas niet meer toe aan een bespreking van datgene, wat dat streven zijn grote drijfkracht heeft gege ven: de vorm. Hopelijk zal hij een volgend maai de samenstelling van het water der nieuwe stroming analyseren. Nu hij de richting heeft gewezen, zal zijn gehoor daar een volgend maal zeker met grote aan- met zich mee, dat men geneigd is het vers dacht naar luisteren. A. N. Van Vrijdag 18 Februari af kunnen de te- lefoon-abonnées van het zuidelijk deel van Limburg automatisch telefoneren met de abonnées in het telefoondistrict Haarlem. Deze verbinding vormt het sluitstuk van een reeks „koppelingen", waardoor het thans mogelijk is, alle abonnées, aangesloten op automatische telefoonnetten in Nederland van Zuid-Limburg uit te bereiken zonder tussenkomst van een telefoniste. De automatische koppeling van Haarlem naar Zuid-Limburg was reeds eerder tot stand gekomen. Ongeluk op Vogelenzangseweg Dinsdagmorgen omstreeks half tien zijn op de Vogelenzangseweg nabij de Amster damse Waterleiding twee personenauto's tegen elkaar gebotst op het moment dat een der auto's, bestuurd door een Heem- stedenaar, die in de richting Vogelenzang reed, een hem tegemoetkomende vracht auto passeerde. Achter de vrachtauto kwam een andere personenauto te voorschijn, welke de vrachtwagen wilde inhalen. Een botsing bleek op dat smalle weggedeelte onvermij delijk. De echtgenote van de Heemstede- naar sloeg met het hoofd tegen de voorruit en moest voor eerste hulp een nabijgelegen villa worden binnengebracht. Achteraf bleek de opgelopen wonde niet ernstig. De auto van de Heemstedenaar werd zo ernstig gehavend, dat zij moest worden wegge sleept. De bestuurder van de inhalende tegen ligger maakte van de consternatie gebruik om weg te rijden. De Bloemendaalse politie verzoekt ge tuigen van het ongeluk om inlichtingen en roept tevens ieders hulp in voor de opspo ring van de weggereden automobilist. Hij zat in een beige auto waarschijnlijk een Ford uit 1945 of 1946 waarvan nu een der koplampen beschadigd is, evenals het lak. De leeftijd van de man wordt op on geveer veertig jaar geschat, hij droeg een lichtgrijze hoed en kale leren lange jas. Ook droeg bij een bril. Het telefoonnum mer van de Bloemendaalse politie is 10960. Dinsdagmiddag bemerkte een inwoonster van het pand Scheepersstraat 59 te Haar lem, dat de kachel wel wat erg hard brand de en een vreemd loeiend geluid gaf. Boven dien stegen er dikke rookwolken uit de sehoorsten op. De brandweer werd gewaar schuwd en constateerde een schoorsteen brand. De kachel verhuisde naar de tuin en de schoorsteen werd met een ketting en een borstel doorgehaald. Beneden schepte een der brandweerlieden gloeiende massa's roet in een emmer, terwijl een vuilgele dik ke rook zich in de kamer verspreidde. De zaak liet zich gelukkig niet ernstig aanzien en spoedig was het vuur geblust. ADVERTENTIE Vrijdag a.s. ONDERTROUWD: 15 Febr., P. I. van Leeuwen en J. Chr. van Kralingen. BEVALLEN van een zoon: 12 Febr., C. GroeneveldMeerveld; 13 Febr., M. A. C. Schimmer—van Nunen; 14 Febr., S. van KootenKats: P. Schellvan Eek; T. Klerk —Stolp; 15 Febr., J. B. DraijerKuiper. BEVALLEN van een dochter: 11 Febr., M. J. M. D. BijvoetLoeb; 12 Febr., H. J. J. Witte—Schous; 15 Febr., M. F. H. Tibbert— Mulder; H. van der VoortWalllet. OVERLEDEN: 11 Febr., A. C. Rijk, 65 j., lordensstraat; 12 Febr., W. C. E. Bruijn, 56 j., Bankastraat; N. de Wit, 85 j., Westerhout- park; 13 Febr., H. K. Jansen, 67 j., Kenau park; G. van Hensbergen, 82 j., Vredenhof- straat; F. ZuidstraPape. 89 j„ Zijlweg; M. R. van de Water, 71 j„ Kamerlingh Onnes- straat: W. I.urlen, 25 j„ Alberdingk Thijm- straat; J. J. P. DankelmanSchipper, 61 j., Nieuwe Gracht; E. A. J. H. van Ghert, 69 j., Brederodestraat; 14 G. Langereis—de Haan, 77 j., Esschilderstraat; P. L. Ruifrok, 68 j., Zaanenstraat; W. van den Bel, 83 j., Schre- veliusstraat.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 9