Pensioenfonds voor bollen bedrijf op hechte basis Zes maanden onvoorwaardelijk geëist tegen directeur van N.V. Zie Boven „Uit vuur en vlam" keurprestatie van Polygoon-Profilti Heelal nog steeds in wording Na een kwart eeuw Jubileumuitkering voor achthonderd gepensionneerden Geslaagde opdracht Soldaat duwde wacht meester in ijskoud water „Aanslag van 1,2 millioen bracht hem geheel van zijn stuk", zei raadsman Dames-voetballers zetten plan door HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 9 Groeiend besef Dankbaarheid Feest Verhoging van maximum bedrag voor schoolsubsidies van 35 tot 100 millioen Cvcle-cross in Wijk aan Zee Sport in 't kort Provinciale bijdrage vreemdelingenverkeer Geen korfbal in de HKB Haarlemmer Broertjes in de eindstrijd Damuitslagen Uitvoering gymnastiek vereniging „Heemstede" Tom Blower overleden Beeld van winterse pracht in het Vondelpark te Amsterdam. Het ging de kwekers en de handelaren in de bollenstreek in het laatste van de twintiger jaren goed. Zo goed, dat de werk gevers hun personeel een belangrijke loons verhoging voorstelden. Het is de onschatbare verdienste van de toenmalige voorzitter van de R.K. Landar- beidersbond St. Deus Dedit, de heer A. J. Loerakker geweest dat hij van het gxinstige getij gebruik heeft gemaakt om een sociale voorziening tot stand te brengen welke de arbeiders blijvend van meer gewin zou zijn dan een hoog loon dat onmiddellijk weer zou verloren gaan wanneer de conjunctuur omsloeg. De heer Loerakker en zijn mede- st anders hebben gelijk gekregen, maar zij hebben ook in eigen kring hard moeten vechten om hun leden ervan te overtuigen, dat het „Beter één vogel in de hand dan tien in de lucht" in dit geval niet opging. Het moet gezegd worden, dat de bestu ren van de vakverenigingen ook bij een aantal werkgevers een welwillend gehoor voor hun inzichten vonden. Maar van enige verplichting kon in die jaren nog geen sprake zijn: er kwam een pensioenfonds op de vrijwillige basis van een collectieve ar beidsovereenkomst welke werd aangegaan tussen de drie landarbeidersbonden en de drie patroonsverenigingen. Op 1 Maart 1930 werd het fonds geformeerd, dat wij nu nog kennen als het „Bedrijfspensioenfonds voor het bloembollenbedrijf'. Aan de bestuursta fel troffen elkaar de heren A. Warnaar, T. H. M. van Waveren, Th. Jonkheer, A. J. Loerakker, H. Siemons en H. van der Wie len. Zij konden vaststellen dat tweehonderd werkgevers en tweeduizend arbeiders zich bij het fonds hadden aangesloten. Premies en uitkeringen hieven elkaar gedurende de eerste zestien jaren ongeveer op, want het fonds was in die periode op het omslagstel sel gebaseerd. De werknemers betaalden 2 pet. van hun jaarloon, hetgeen een jaarlijk se premie-ontvangst van 45 mille waar borgde, hetgeen tot 1 Maart 1946 een to taalbedrag van zeven ton opleverde. Daarvan werd ongeveer een half millioen uitgekeerd aan de pensioentrekkers die in aantal toenamen van 138 in 1930 tot 241 in 1946. Er werd een ouderdomspensioen uit gekeerd gedurende een half jaar (de win termaanden, in de zomer konden oudere werkkrachten als regel wel een loon ver werven) dat varieerde van f5,20 tot f9,10. Ook werd een invaliditeitspensioen uitge keerd en dat gedurende het gehele jaar van f 9,10 per week. In de vijftien jaren die op de stiching van het pensioenfonds volgden groeide het be sef, dat het lang niet volmaakt was, vooral omdat een verzekerstechnische basis ont brak, hetgeen voor de overheid mede een reden was om deze pensioenregeling niet ook aan de ongeorganiseerden in het bol- lenvak op te leggen. De bezetting maakte een einde aan de besprekingen die reeds gaande waren om tot consolidatie en een algemenere werkingssfeer van het fonds te komen. Dat zowel werkgevers als arbeiders in die moeilijke tijd het fonds op hoge prijs stelden komt wel het duidelijkst tot uiting door het feit, dat zij eendrachtig wisten te verhinderen, dat het fonds in handen van het gehate N.A.F. geraakte. De admini stratie werd overgebracht naar de particu liere woning van de administrateur, van waar het werk ook tijdens de oorlog nor maal werd voortgezet. De voor en tijdens de oorlog gerypte ge dachten omtrent een algemene pensioenre geling voor het bollenbedryf met een wis kundig verantwoorde reservevorming kre gen op 1 Maart 1946 gestalte toen een voor het gehele vak in Noord- en Zuid-Holland bindende pensioenregeling kon worden in gevoerd. Daardoor kwamen 1650 werkge vers en zevenduizend arbeiders onder de werkingssfeer van het fonds, de premie ontvangsten stegen tot bijna een millioen gulden per jaar, zodat tot nu toe in totaal in de tweede helft van het bestaan van het fonds acht millioen gulden ontvangen werd. De premiereserve, in 1946 nog slechts een bescheiden drie ton, groeide aan tot zeven en-een-half millioen. Hierdoor was het mo- gelyk niet alleen alle In het bollenvak werk zame agrarische krachten (kantoorperso neel bijvoorbeeld valt nog niet onder de bin dende pensioenregeling) een zekere voorzie ning voor de oude dag te bieden, de voor zieningen zelf werden ook kwalitatief be langrijker. De uitkeringen krachtens bet ouderdoms pensioen gelden nu minimaal gedurende acht maanden maar kunnen ook het ge hele jaar verstrekt worden en bedragen vijftien gulden per week. Invaliditeitspen sioen, maar ook de in 19-16 ingevoerde we duwe- en wezenpensioenen gelden geduren de het gehele jaar. Het aantal gepension neerden steeg van 241 in 1946 tot 801 thans. Het totaal der uitkeringen sinds 1 Maart 1946 beloopt ruim anderhalf millioen. De „negatieve reserve", inhaerent aan elk jong pensioenfonds, daalde in acht jaar tijd van vier millioen tot een millioen. De grondslag van het fonds zal nog on aantastbaarder zijn geworden wanneer de aanvrage om verplichtstelling op grond van de wet op de bedrijfspensioenfondsen zal zijn ingewilligd. Die aanvraag gaat binnen kort in zee. Na 25 jaar past dus dankbaarheid. Een grote bevolkingsgroep 'in de bollenstreek verwierf zich een uitzicht op een niet door al te veel materiële zorgen gekwelde le vensavond. Dat juist in het bollenvak waar aan weerskanten de drang naar zelf standigheid, maar ook naar een zekere voorkeur voor het risico nemen onmisken baar is dit pensioenfonds kon ont staan, mag oprekelijk heten. Het pen sioenfonds voor het bloembollenbedrijf heeft vele andere tot voorbeeld gediend. Bij een jubileum hoort een feest. Dat zal niet uitbundig worden. Men zoekt het in een extra uitkering aan de gepensionneer den en in een bijeenkomst in „Treslong" in Hillegom van het bestuur, de directie en een aantal genodigden, waaronder zich ook de minister van Sociale Zaken, de heer J. G. Suurhoff, hoopt te bevinden. Door de voorzitter van het fonds, sinds 1933 de heer T. H. M. van Waveren, en de voorzitter van de Algemene Nederlandse Agrarische Bedrijfsbond, het Tweede Ka merlid C. J. v. d. Ploeg, zullen daarbij rede voeringen worden gehouden. Daarbij zullen de verdiensten van de voortrekkers niet vergeten worden, zeker niet die van de tot erelid benoemde, in 1950 overleden heer A. J. Loerakker. Maar ook niet die van de hui dige administrateur van het fonds, de heer F. J. Buschman, die met zijn kleine staf in het kantoor aan de Zaanenstraat in Haar lem-Noord het fonds administreert, en tel ken jare de bereikte resultaten in een door volledigheid en overzichtelijkheid uitmun tend jaarverslag vastlegt. Het nieuwste werkstuk van Polygoon- Profilti, een bedrijfsfilm over de Hoog ovens onder de titel „Uit vuur en vlam" heeft Donderdagmiddag zijn première be leefd. Een met succes bekroonde première, die de kwaliteiten van de film evenveel recht deed wedervaren als de betekenis, welke de industrie van haar opdrachtgeef ster in het productieproces inneemt. In een half uur tijds wordt een der aspecten van het veelomvattende Hoogoven bedrijf aan de toeschouwer vertoont, die met stijgende interesse de verwerking van erts en schroot tot staal volgt langs de ingewikkelde weg der vele machinerieën, welke voor de af werking zorg dragen. De loopbaan van het staal is er een als een carrière. Hee> de ontwikkeling ziet men van nabij en dat wel in zulke welgekozen beelden, zo fraai van instelling, zo rhythmisch door een perfecte montage aaneengeregen, dat het een keurprestatie van cameraman Piet Buis en Jan Moonen is geworden met, even on miskenbaar, een meesterlijk montage-spel van Antoon Kortekaas. Dat alles volgens het scenario van Leonard Huizinga, die in samenwerking met de opdrachtgeefster een overzichtrijke leiddraad samenstelde. Nu moet men bij een opdrachtfilm een ding in het oog houden. De filmer is aan eisen en verlangens gebonden, die niet al tijd de zijne zullen zijn. Het zat echter ken nelijk niet bij de Hoogovens voor de fil mische mogelijkheden op te offeren aan de instructie of de propaganda, die er van zo'n film uit moet gaan. Dat was zeer ver standig, want daardoor alleen is de film dat prachtig spel met het beeld geworden, dat zich nu voor uw oog ontrolt. Het rhyth- me van het bedrijf voelt men door de stroom der telkens nieuwe gezichtspunten, de macht van de mens, die met de modern ste hulpmiddelen der techniek het staal bedwingt, rijst omhoog met imponerende duidelijkheid. De film is een demonstratie en een apotheose. Ze maakt enthousiast. Ze kon dat des te beter, omdat ze gemaakt is in kleuren en wat dat betreft zou ik Polygoon-Profilti een oprecht compliment willen maken voor de wijze, waarop zij deze gelukkige omstandigheid heeft uitge buit. Ondanks de talloze moeilijkheden is men er in geslaagd een prachtig kleurbeeld af te leveren. En niet alleen dat, maar de kleur is ook dramatisch verwerkt. Het lijkt haast of de gebraden duiven de filmmaker in de mond vliegen. Wat laat zich mooier filmen in kleuren dan juist een Hoogoven- bedrijf? Toch zou het effect lang niet zo zuiver zijn, wanneer niet voor de juiste afwisseling was zorg gedragen, niet telkens een climax werd bereikt, niet zo gevoelig de beeldenreeksen tegen elkaar waren af gewogen. Alle middelen waarover de fil mer beschikt zijn er bij te baat genomen. Close-ups, long shots, medium shots in een fascinerende dosering, gemonteerd alsof ze getoonzet zijn. De spaarzaam toegepaste muziek van Rudolf Karsemeier sluit zich daarbij harmonisch aan. „Uit vuur en vlam" werd daardoor een, wat men noemt, mooie film, die waard is straks in de voorpro gramma's onzer theaters gedraaid te wor den, zoals ook in d« bedoeling ligt De krijgsraad te velde-West heeft de 21-jarige soldaat M. J. E. uit Amsterdam veroordeeld tot vier maanden gevangenis straf en uitlezing van het vonnis omdat deze zich had schuldig gemaakt aan in subordinatie in oorlogstijd. Tijdens een mars te Gorkum op 7 December van het vorige jaar waarschuwde een wachtmees ter soldaat E. tweemaal, dat hij niet steeds mocht praten en omkijken. De soldaat werd hier boos over, liep uit het gelid en gaf de onthutste wachtmeester een paar flinke klappen en een duw, waardoor deze in het ijskoude water "van de Schutters- gracht tuimelde. „Een ernstig misdrijf", zei de president van de krijgsraad ter zitting, „één van de ernstigste misdrijven in de militaire dienst". Het psychiatrisch rapport over soldaat E. verklaart dat deze dom, infantiel, licht ontoerekeningsvatbaar en ongeschikt voor de militaire dienst is. Dat vond de audi teur-militair ook en hij requireerde daar om dat soldaat E. zou worden veroordeeld tot een gevangenisstraf van tien weken met aftrek van voorarrest - E. is reeds tien weken in arrest - ontslag uit de militaire dienst zonder ontzetting uit het recht bij de gewapende macht te dienen. De ver dediger, kapitein Tibben, was het eens met de auditeur-militair. Aan dc gemeente-universiteit van Am sterdam is bevorderd tot arts de heer J. W. Rauchbaar te Haarlem. (Verbeterd bericht). Onder de drie heldere gordelsteren van Orion schittert een vage vlek, waarin een scherp oog nog een enkel helder lichtpuntje ontdekt. Dit is de Orionneve l en zij valt in twee delen uit een; in de sterrencatalo gi is er dan ook sprake van twee objecten, M 42 en M 43 getiteld. De M is die van Messier, de Franse astronoom (1730 1817) die de eerste ca talogus aanlegde van ne velachtige objecten aan de hemel; het waren er toen 104. Waarschijnlijk is die tweedeling ten onrechte gemaakt. De moderne theorie veronderstelt dat M 42 en M 43 twee stuk ken zijn van één en de zelfde wolk lichtende gassen, maar dat er een wolk van donkere mate rie op zo'n manier voor staat dat die voor ons de nevel precies in tweeën snijdt, zoals wij ook de zon in twee fragmenten kunen zien, van elkaar gescheiden door een aardse wolk. Midden in de nevel M 43 (de grootste van de twee, onderaan dusbe vindt zich een groepje zeer hete sterren, de thê- ta-groep, die een tempe ratuur heeft van 3.5.000 graden. Het zijn tezamen vier sterren en zij heb ben de onderzoekers tot een merkwaardige con clusie gebracht. Deze sterren zijn na melijk van afmeting niet bijzonder groot, maar vallen toch op door hun reusachtige lichtsterkte. Eerste gevolgtrekking: zij moeten dus de bron zijn van een geweldige hoeveelheid straling. Als een astronoom dat eenmaal heeft gevonden, vraagt hij zich af: hoe lang kan dit proces al aan de gang zijn? Twee de gevolgtrekking: niet zo bijzonder lang, want de uitstraling van zulke hoeveelheden energie is tenslotte ook gebonden aan beperkingen in de tijd. Derde gevolgtrekking: Dit zijn dus jonge ster ren. Jong is een ster, wan neer zij nog niet langer bestaat dan enkele mil- lioenen jaren. Vergele ken daarmee is onze zon oud: die bestaat al drie milliard jaar. Vierde gevolgtrekking: het heelal is niet ontstaan op één aanwijsbaar ogen blik, maar de vorming ervan strekt zich over tien- of honderdtallen millioenen en misschien milliarden jaren uit en is wellicht zelfs nog al tijd aan de gang. Dat is ook de theorie van de Engelse natuur filosoof Fred Hoyle, die ■egt: „Er is sprake van een creatio continuo. Dp een bepaald ogenblik is een bepaald atoom wa terstof er nog niet en een volgend moment is het er ineens". G. v. "W. Of daarbij het commentaar gehandhaafd moet blijven in de vorm, waarin het nu tot ons komt, lijkt mij evenwel aanvechtbaar. Het is, zeker in het begin, te overvloedig en leidt de aandacht af van het beeld, om dat het te veel wil verklaren. In dit opzicht heeft de opdrachtgeefster de waarde van het beeld onderschat. Helemaal gelukkig vind ik de commentator zelf ook niet. Hij brengt genoeg enthousiasme op voor het onderwerp. Zijn prestaties zijn echter niet van dezelfde orde als die van het beeld. Misschien zou dat niet opvallen, wanneer het beeld niet zo goed was. Nu doet het dat wel. Ik vernam, dat het in de bedoe ling ligt de film op het festival te Cannes te laten meedingen, maar dan zonder of met zeer weinig commentaar. Dat is mijns inziens uit de gezichtshoek van de film- aesthetiek terecht. Dat de film een min der critisch bioscooppubliek zou mishagen is er niet mee gezegd. Daarvoor wordt men te vaak door wat de beelden zelf vertellen geënthousiasmeerd en getroffen. P. W. FRANSE. In een Memorie van Toelichting op het wetsontwerp tot wijziging van de wet van 11 Juni 1921 houdende de machtiging tot het door het rijk garanderen van geld leningen, die door de besturen van gesub- sidiëerde gymnasia., van gesubsidiëerde scholen voor middelbaar onderwijs en van gesubsidiëerde kweekscholen zijn aange gaan wordt voorgesteld door de mi nisters "an O. K. en W. en van Financiën om het totale bedrag van 35 millioen gul den waarvoor de machtiging geldt te verhogen tot 100 millioen Het voorstel wordt gemotiveerd met het feit, dat na de oorlog zeer veel scholen zijn gebouwd, om de oorlogsachterstand in te halen. Zondag 20 Februari houden de wielerver enigingen „Kennemerland" uit Beverwijk. „Alcmaria" uit Alkmaar en „De Ba taaf" uit Halfweg in Wijk aan Zee een cycle- cross. Aan deze cycle-cross, die wordt ge houden op het terrein van de Provinciale Waterleiding, is ook een clubprijs, de „Dijks- man"-beker, verbonden voor de vereniging met de drie best geklasseerde renners. Het parcours heeft een lengte van circa twee kilometer en moet veertien maal door de deelnemers worden afgelegd. Onder hen bevinden zich Snijders, Snijder, Ottenbros, Niesten, F. Stroomer, Beentjes, Grapendaal en nog vele andere favorieten. De start is om één uur en is evenals de finish te berei ken vanaf c^e Van Oldenborghweg. DE RONDE VAN GROOT-BRITTANNIë. De organisatoren van de Wielerronde van Groot-Brittannië hebben medegedeeld, dat deze wedstrijd dit jaar geen doorgang zal vinden. Het requisitoir en het pleidooi in de zaak tegen de N.V.-directeur, die zoals wij Donderdag reeds hebben bericht terecht stond wegens omvangrijke belastingfraude stemden ten aanzien van de verdachte op één punt overeen. Het is een man, die met heel zijn wezen het bedrijf toebehoort, dat hij heeft opgebouwd en grootgemaakt en die bij al zijn handelingen, hoe laakbaar ook, uitsluitend geleid werd door vrees voor dat bedrijf, waar hij ook al zijn ver diensten in stak. De officier van justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, eiste een gevangenisstraf van een jaar, waarvan zes maanden voorwaardelijk. Dat een ge deelte van de geëiste straf voorwaardelijk gehouden werd moest men naar hij zeide uitsluitend zien als een overweging van menselijkheid gezien de slechte lichame lijke toestand van de verdachte. De officier van juistitie begon na hervat ting van de zitting zijn requisitoir met de opmerking, dat het een knoeierij betrof die qua formaat boven de andere uitsteekt. Hij heeft het rijk willen benadelen voor ruim drie ton en is daarbij met groot raf finement en een zekere deskundigheid te werk gegaan. De officier zei het vermoeden met een van de gehoorde getuigen te delen, dat de verdachte wellicht onder de magische invloed heeft gestaan van een slechte raadgever. Voorts heeft hij zich laten dienen door de ontstellende schrifte lijke verklaringen van een Utrechtse kunst handelaar. „Ik maak me sterk dat mijn ambtgenoot in Utrecht ook wel enige in teresse voor deze kunsthandelaar zal heb ben", zo zei hij. Deze verdachte was hem reeds bekend uit een andere zaak: het niet aangeven van zijn houtvoorraad, waarbij hij reeds een draaierige houding had aan genomen. In deze zaak is hij blijkbaar tot inkeer gekomen en door zijn bekentenis is het onderzoek zeker vlotter gelopen. Het primair ten laste gelegde achtte de officier bewezen: overtreding van het Buitenge woon Navorderingsbesluit door te laag op geven van inkomsten uit de oorlogsjaren en eveneens het secondair tenlastegelegde: het verstrekken van valse gegevens. Het feit in 1947 werd gepleegd nadat de man pas was losgelaten na een econo misch delict en in 1950 deed hij nóg eens een valse aangifte voor de Vermogens- aanwasbelasting en voor de Heffing ineens. Inmiddels heeft hij gerede betaling van zijn achterstallige belastingschulden aan geboden. De eerste indruk van de officier van de verdachte was weinig gunstig. Hij „draaide" en dat draaien had een bijna pathologisch karakter. Dit klopt overigens met de rapporten die door twee medici over hem zijn uitgebracht. Anderzijds is hij een „self-made man" van formaat, wien het voorspoedig ging in zaken en die een bedrijf heeft opgebouwd, waaraan hij zeer gehecht is. Maar deze wetenschap, èn het feit dat hij blijkbaar ook een goed huisvader is geweest, maken de be lastingontduiking niet minder ernstig en een gevoelige straf leek de officier van justitie op zijn plaats en hij eiste één jaar, waarvan zes maanden voorwaardelijk met drie jaar proeftijd alsmede een geldboete van 25.000 subsidiair zes maanden hech tenis. „Laatste acte" De verdediger van de N.V.-directeur, mr. J. van der Hoeven, uitte zijn blijdschap er over dat zich thans de laatste acte vol trok van een zaak die de verdachte jaren lang boven het hoofd heeft gehangen en voor hem een duivelse kwelling is geweest. Hij vestigde de aandacht op de gave be kentenis van zijn cliënt. „In zulke geval len", heeft een gezaghebbend jurist eens gezegd, „kan de schrijver van het vonnis zijn werk bijna slapend doen. Het levert geen enkele moeilijkheid op". President: „Dit wèl!" De verdediger bestreed het punt in de dagvaarding, dat de verdachte ook over 1944 onjuiste opgave van zijn vermogen had gedaan. De fiscus had juist geconsta teerd dat dit voor dat jaar niet het geval was. Voorts leek hem de strafbepaling voor „het verstrekken van onjuiste gege vens" van het Bijzonder Navorderingsbe sluit gezien de wijze waarop de zaak zich ontwikkelde, niet geheel te kloppen met de werkelijkheid. Maar dit maakt moreel geen enkel verschil. Sprekende over de omstandigheden, waaronder de feiten gepleegd werden, zei mr. Van der Hoeven dat het er in de eer ste plaats om te doen was het onverklaar bare verschil tussen het begin en het eind van de oorlog weg te werken. Daarbij dook, omdat er inderdaad schilderijen verkocht waren de verleiding op, alles daaraan toe te schrijven. De onverklaarbare verschil len waren ontstaan door verkoop van hout voorraden in 1944 en 1945 dus inderdaad zwart. Maar daar heeft de verdachte al eerder voor gezeten. De raadsman drong er op aan het een en het ander niet teveel cumulatief te zien. Tot April 1949 werd een aanslag gehandhaafd van 1,2 millioen, en het moet voor de N.V.-directeur toch wel een ontstellende gedachte zijn geweest zijn hele bedrijfsreserve daardoor bedreigd te zien. De gedachte te moeten biechten bij deze biechtvader, de fiscus, was angstwek kend voor hem. Dat hij in 1950 zijn onjuiste aangifte herhaalde, was volkomen ver klaarbaar; als hij toen de waarheid had gezegd, dan zou hij zichzelf achteraf tóch nog hebben opgeknoopt. Thans heeft hij de fiscus alles betaald, waarop deze recht had. Zijn rekening met de belastingen is volkomen vereffend. De spanning heeft deze man volkomen onder mijnd. In het begin van dit jaar heeft hij zich uit de N.V. teruggetrokken. Een ge vangenisstraf zou hem totaal kunnen bre ken, daarom bepleitte mr. Van der Hoeven hem deze niet onvoorwaardelijk op te leg gen, maar hem in de eerste plaats te be boeten. De rechtbank zal op 3 Maart om half 10 uitspraak doen. Helft van gevraagde bedrag voorgesteld De Provinciale Staten van Noordholland zullen binnenkort een voorstel van Gede puteerde Staten behandelen om aan de Stichting Provinciale Vereniging voor Vreemdelingenverkeer „Noordholland" zo wel voor het jaar 1955 als voor het jaar 1956 een extra subsidie te verlenen van 10.000, onder voorwaarde, dat de stich ting voor een derde deel tot een maximum van 5000 per jaar deelneemt in de kos ten, verbonden aan het verlenen van bij dragen in de aanschaffing van Volendamse kleding en dat de subsidie met 5000 wordt verminderd indien de subsidiëring in de kosten van aanschaffing van Volendamse kleding in het jaar, waarop de subsidie betrekking heeft, niets plaats vindt. De stichting had verzocht de provinciale subsidie van ƒ20.000 op 40.000 te bren gen; het lag in de bedoeling van het be stuur 16.500 te bestemmen voor verho ging van de jaarlijkse bijdragen aan de gewestelijke bonden van V.V.V. (een er van is de Gewestelijke Bond voor Vreem delingenverkeer voor èuid-Kennemerland) en de resterende 3500 te gebruiken om de grotere uitgaven voor de provinciale folder te bestrijden. Gedeputeerde Staten merken echter in hun toelichting op, dat de subsidie aan de Provinciale Bond sedert de bevrijding met 66 2/3 toegenomen is. Dit reeds belang rijk verhoogde subsidie thans nog eens te verdubbelen en daarenboven nog een extra subsidie te verlenen van 5000 per jaar voor de instandhouding van, de kleder drachten, achten Gedeputeerde Staten, mede gelet op de mate, waarin de overige provinciale subsidies sedert de oorlog zijn gestegen, dan ook niet gemotiveerd. Het ligt naar hun oordeel, mede gezien de vrij bescheiden bijdragen, waarmede in het algemeen van deze zijde het werk van de gewestelijke en van de provinciale V.V.V. wordt gesteund, in de eerste plaats op de weg van de direct belanghebbenden bij het vreemdelingenverkeer om de hogere uitgaven, waarvoor de V.V.V.'s zich thans ten gevolge van de uitbreiding van hun werkzaamheden gesteld zien. te financie ren. Daarom menen Gedeputeerde Staten de Provinciale Staten in overweging te moeten geven thans niet verder te gaan dan voor de jaren 1955 en 1956 het subsidie met 10.000 per jaar te verhogen, zulks onder bepaling, dat de Stichting Provin ciale Vereniging voor Vreemdelingenver keer „Noordholland'' voor 1/3 tot een maximum van 5000 per jaar participeert in de kosten, verbonden aan maatregelen ter bevordering van de instandhouding van de klederdracht in Volendam. Mocht het plan tot het verlenen van bijdragen in de aanschaffing van Volendamse klederdrach ten onverhoopt niet uitvoerbaar blijken, dan zouden Gedeputeerde Staten in over weging willen geven met een verhoging van het subsidie met 5000 te volstaan. Alle korfbalwedstrijden, vastgesteld voor de competitie van de Haarlemse Korfbal- bond, voor Zaterdag en Zondag zijn in ver band met de toestand van de terreinen afgelast. rOLENRUSLAND. In Warschau is een ijshockeywedstrijd gespeeld tussen de teams van Polen en Rusland. De gasten wonnen met 130. De eindstrijd voor het kampioenschap van Nederland 3e klasse klein biljart libre zal Zaterdag 26 Februari en Zondag 27 Februari in café-restaurant „De Griffioen" in Vlaar- dingen gespeeld worden. Het gewest „Het Noord-Westen" zal ver tegenwoordigd worden door de kampioen, de heer Ch. Broertjes van de biljartvereni ging „Haarlem-Noord". De overige deelnemers zijn: L. M. Lensen (Het Westen): H. Ploum (Limburg); A. R. Smit (Hét Oosten); J. Zwiers 'Het Noor den): C. Dombouts (N. Brabant/Zeeland). De wedstrijden beginnen 's Zaterdags ore vier uur. De dames, die zoals wij onlangs be richtten met plannen rondliepen om ook in Haarlem een voetbalvereniging voor da mes te formeren en er reeds in slaagden het terrein van DCO voor de training ter be schikking te krijgen, zetten de plannen door. Reeds hebben zich dertig dames gemeld, die het edele voetbalspel onder de knie willen zien te krijgen. Dindagavond aanstaande zal in restaurant Hof van Holland aan de Grote Markt in Haarlem een vergadering worden gehouden, waarin men de vereniging zal formeren en nadere plannen zal voorleggen. Het ligt in de bedoeling reeds een week na de oprich ting met de training te beginnen. Voor de tweede klasse district Kennemer land van de Dambond werden de volgende wedstrijden gespeeld: I.Jmuiden IIIHaarlem/Oosterkwartier II 137: HoofddorpKNC II 911; Sportief IJmuiden III 119: IJmuiden IIIHaarlemse Damclub III 128; Beverwijkse Damclub III Haarlem/Oosterkwartier II 812. In deze competitie moet nóg alleen de wedstrijd Halfweg IIHoofddorp worden gespeeld, die voor de bezetting van de onder ste plaats van belang is. Door de overwinning op IJmuiden III be haalde Sportief I (I.Jmuiden) het clubkam pioenschap van deze afdeling en promoveer de naar de eerste klasse. De stand in de kopgroep luidt: 1. Sportief I (IJmuiden) 18 punten: 2. Stabiel I (Sant poort) 16 punten en 3. Haarlemse Damclub III 15 punten. De onderster drie plaatsen worden bezet door: 10. Haarlem/Oosterkwartier II 4 pun ten; 11. Beverwijkse Damclub III 4 punten en 12. Halfweg li 2 punten. Onder grote belangstelling gaf de gym nastiekvereniging Heemstede gisteravond een winteruitvoering in het Minerva-theater, die onder leiding stond van de heer W. H. Verkes. Na de opmars van de deelnemers(-sters) en na het openingswoord van de voorzitter, die het komende 10-jarig bestaan der ver eniging in herinnering bracht, openden de kleuters het programma met verschillende gymnastiekvormen, welk optreden bij de aanwezige ouders al zeer in de smaak viel. Het grote aantal kleine meisjes nood zaakte de leider deze in twee groepen met dezelfde oefening, een dansje, te laten op treden. Hoewel aan de voorbereiding hier van wel de nodige zorg was besteed, viel de uitvoering er van wat tegen doordat de gra- mofooninstallatie te snel was afgesteld, waardoor aan de gelijkheid van uitvoeren geweld werd aangedaan. Het optreden van een groep meisjes met rhythmische vormen en met een trainingsoefening voldeed veel beter. De jongste jongens lieten een vlot nummer behendigheidsgymnastiek zien en kregen hiervoor een verdiend applaus. Ook de grote jongens werden goed beloond voor hun prima en vaak gedurfd springen over de springkast. Ook de evenwichtsba^ was op het pro gramma niet vergeten. De middelste meisjes demonstreerden de allereerste beginselen, hetgeen later de dames op uitgebreider wijze herhaalden. Van een drietal dames zagen wij ook nog een individuele oefening op de balk, waarmede zij hun grotere routine demonstreerden. De vrije oefening van de KNGV-vaardig- heidsproeven derde en tweede klasse dames waren tot één oefening samengebundeld en werden zeer correct uitgevoerd. Ook hun knotsoefening en baloefeningen, aangepast aan de beperkte werkruimte op het podium, mocht gezien worden. Bij hoogbrugtumen zagen wij dat som mige heren oefeningen boven hun krachten uitvoerden, een euvel, waartegen op uitvoe ringen nogal eens gezondigd wordt met als gevolg minder correcte uitvoering. Het ringenturnen door dames en heren was goed met oefeningen, die' correct wer den uitgevoerd. Zowel bij de brug als bij de ringen viel het correcte turnen van de heer A. van Zadel op. die ondanks het passeren van de vijftigjarige leeftijd in capaciteiten en uitvoering zijn medeleden nog verre de baas is. Met deze uitvoering heeft „Heemstede" in ieder geval weer een goede propaganda ge leverd voor de lichamelijke ontwikkeling van de Heemsteedse burgerij. Op 39-jarige leeftijd is in zijn woning in Darmouth overleden Tom Blower. Blower slaagde er in 1937 in 't Kanal ovaer te zwem men. welke prestatie hij daarna tweemaal in 1948 en in 1951 herhaalde. Hij en zijn landgenoot Tcmme zijn tot nu töe de enigen die de Kanaaltocht in beide richtingen heb ben volbracht.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 11