Huurbeleid en toekomstige volkshuisvesting Gerechtshof behandelde geding om dierenparkje in Bloemendaal ti:<niin PANDA EN DE MEESTER-ZANGERS Wereldnieuws KRAB NIET „Als Amsterdam niet opschiet dan liever plan-Volkers" Prae-adviezen van mr. R. v. d. Bergh en dr. A. Henkemans Adhaesie-betuigingen uit het hele land Voorzitter IJ-tunnelcomité: De radio geeft Zaterdag <€ocU ié liet zo Getrokken bloemen J 2 Belgische onderscheidingen voor Nederlanders T eraardebestelling L. W. Wildervanck Vragen staat vrij .J Bescherming tegen aanval met A-bom is mogelijk Opheffing der Unie in het Indonesische parlement VRIJDAG 18 FEBRUARI 1955 Het Nederlands Instituut voor Volks huisvesting en Stedebouw houdt 3 Maart in de Dierentuin te 's-Gravenhage een ver gadering, die gewijd zal zijn aan de vraag: .welke eisen stelt de volkshuisvesting aan het huurbeleid nu en in de toekomst?' Prae-adviezen hierover zijn uitgebracht door mr. R. van den Bergh, wethouder voor de Volkshuisvesting te Amsterdam, en dr. A. Henkemans, directeur van Nationaal Grondbezit N.V. De eerste prae-adviseur betoogt dat de volkswoning van 1955 niet voldoet aan de eisen, die hij aan het woningpeil van deze t\jd meent te moeten stellen. De woning bouw van 1955 heeft onvoldoende toekomst waarde. De toegestane bouwprijzen laten het totstandkomen van goed afgewerkte en uitgeruste volkswoningen niet toe. Het be leid moet erop zijn gericht woningen te ontwerpen, die althans de mogelijkheid bie den voor latere verbetering. Volgens mr. Van den Bergh kan verbe tering van het peil van de volkswoningen slechts worden bereikt door hogere bouw prijzen. Dan zijn of hogere huren of hogere bijdragen noodzakelijk. Naar de mening van de prae-adviseur moet uitsluitend de huuropbrengst de woningexploitatie renda bel maken. Dat betekent een stijging van de huren tot een peil, dat aanzienlijk hoger ligt dan het huidige. In het huidige bestel van beheerste lonen en prijzen is echter aanpassing van de huren naar boven niet mogelijk zonder compenserende maatrege len op het gebied van het inkomen. Dit heeft vérgaande gevolgen voor de concur rentiepositie van exportindustrieën en voor het evenwicht in de begroting. De spanning tusen oude en nieuwe huren levert ernstige bezwaren op. Verscheidenheid in huren moet berusten op objectief te constateren verschillen, niet op de financieringsrege ling. Een huurverhoging alleen voor de nieuwe woningen, of alleen voor de woning wet-woningen of alleen voor bepaalde huur- klassen -is volgens de prae-adviseur een averechtse maatregel.Neemt door het op heffen van ongerechtvaardigde huurver- schillen het inkomen van particuliere huis eigenaren meer toe dan men redelijk acht, dan moet men daartegen maatregelen voor stellen en niet de huurverhoging achterwe ge laten. Liever zou nog mr. Van den Bergh zien dat men de huurverhogingen in een onder- houdsfonds zou doen storten, waaruit het deugdelijk onderhoud der particulier geëx ploiteerde woningen kan worden bekostigd. Dr. A. Henkemans komt in zijn prae-ad- vies tot de conclusie, dat een goede volks huisvesting ten aanzien van het huurbeleid nu en in de toekomst een hergroepering nodig maakt van het individuele budget op zodanige wijze, dat het element woning- huur daarin de plaats terugkrijgt, waarop het wegens het daaraan verbonden woon genot aanspraak dient te maken. Voorts dienen alle maatregelen, die het onvoldoen de instandhouden van of het nalaten van verbetering van de bestaande woningvoor raad in de hand werken worden opgehe ven. Huurprijsverschillen tussen vergelijk bare voor- en na-oorlogse woningen die nen voorkomen te worden. Indien men als stelling neemt, dat het economisch geboden huurpeil wordt ge vonden op basis van een sluitende exploi tatierekening voor een heden ten dage zonder subsidie gebouwde woning, zou dit betekenen dat het huidige huurpeil nog met tenminste 75 pet. zou moeten worden verhoogd. De economische gevolgen van zulk een maatregel zijn voor dit ogenblik onaanvaardbaar. Men zal iedere op het gebied van het huurbeleid liggende maatregel moeten ne men volgens een voor vele jaren opge maakt plan, dat geleidelijke verhoging van de huren en geleidelijke afneming van de subsidie inhoudt. Dit plan zal moeten ge baseerd zijn op het principe, dat de prijs, waarvoor een individueel en sociaal aan vaardbaar woongenot kan worden gele verd, uiteindelijk door de kostprijs van de woning zal worden bepaald. Dit principe houdt "in, dat de Nederlandse woningge bruiker geleidelijk een veel groter percen tage van zijn inkomen voor haar zal moe ten gaan besteden. De offers, die hij hier voor zal moeten brengen, zullen kleiner zijn naarmate een geleidelijk stijgende wel vaart vergroting van het inkomen mogelijk zal maken. De Belgische ambassadeur in Nederland, de heer E. Graeffe, heeft aan de vijf com mandanten van het Nederlands Korea-de- tachement en aan vijf verzetsstrijders on derscheidingen uitgereikt. Koning Boudewgn van België heeft de luitenants-kolonels N. P. A. den Ouden (posthuum), W. D. H. Eekhout, G. H. Christan, C. M. Schilperoord en C. Knuist het officierskruis in de Orde van de Kroon, met palm, alsmede het Oorlogskruis 1940 met palm verleend. De Nederlandse verzetsstrijders G. A. F. Stenger uit Den Haag, mevrouw Smeets- Debey uit Eysden (posthuum), de heer J. Arpots uit Eysden en de heer Broedelet uit Rotterdam werden benoemd tot ridder in de Orde van Leopold II, met palm en ontvingen voorts het Oorlogskruis 1940 palm. Mevrouw Bockhoven-Bruggeman uit Rotterdam werd het Militaire Erekruis 2de ontvingen voorts het Oorlogskruis 1940 met met palm verleend. Donderdagmiddag is op de begraafplaats Westerveld het stoffelijk overschot van de heer mr. L. W. Wildervanck, directeur van de Rolterdamsche Bank Vereniging in Am sterdam, ter aarde besteld. Een groot aan tal belangstellenden uit zaken- en beurs- kringen bewees hem de laatste eer. In de aula, waar de met bloemen bedekte kist werd opgebaard, hebben zes sprekers het woord gevoerd. Mr. A. G. Wildervanck herdacht de overledene namens de familie. Mr. H. L. Wolterson sprak uit naam van de directie. Spreker schetste de overledene ais een man met groot verantwoordelijk heidsbesef, sterke plichtsbetrachting, grote eerlijkheid en volslagen eenvoud. Hij was een bekwaam directeur en loyale collega. Namens de Nederlandse Bankiersvereni- ging voerde de heer Greydanus het woord. Mr. N. W. Siekler sprak als vriend woor den van waardering en herinnering. Het personeel van de Robaver in Am sterdam werd vertegenwoordigd door de heer G. Tameling, die zeide er dankbaar voor te zijn onder leiding van de heer Wil dervanck te hebben mogen werken. Als laatste spreker betrad dr. C. Bellaert Spruyt het podium. Hij herdacht de over ledene als voorzitter van „Pro Senectute". Aan het graf zegde een zoon van de overledene dank voor de betoonde belang stelling en sprak prof. dr. M. van Rhijn een gebed uit. Twee nylonbollen op het bovendek van een onderzeeër zullen, volgens hun Duitse constructeur, in de toekomst in staat zijn de onderzeeër naar de oppervlakte te stuwen als hij onder water in moeilijkheden geraakt. Zij worden automatisch op geblazen met in cylinders samengeperste lucht. Men ziet hier een demonstratie. De praktische verwerkelijking is volgens de experts echter niet zo gemakkelijk uitvoerbaar. De eerste kamer van het gerechtshof in Amsterdam heeft zich Donderdag de gehele middag bezig gehouden met de civiele procedure tussen de gemeente Bloemendaal en de heer H. C. Speel. Het gemeentebestuur van Bloemendaal had hoger beroep aan getekend tegen de uitspraak van de Haarlemse rechtbank in een kort geding, dat aanhangig gemaakt was door de heer Speel, wiens dochter Lya, op het buiten Lin- denheuvel in Bloemendaal een dierentuin heeft. Zoals bekend, had de president van de Haarlemse rechtbank zich op 28 October van het vorig jaar onbevoegd verklaard om te beslissen of de Woningwet al dan niet juist was toegepast en hij had de ge meente verboden om, hangende dit proces de hokken en afrastering, die in het dieren parkje zonder bouwvergunning zijn aangebracht te doen verwijderen. In een pleidooi, dat ruim een uur duur de, sprak mr. F. J. D. Theyse, die voor het gemeentebestuur van Bloemendaal optrad, J ADVERTENTIE EULAN voorïnoiechte behandeling ^«'ïon wol en andere dierlijke vezels; een wetenschappelijke pioniers-prestatie van BAYEI E tientallen jaren op zijn deugdelijkheid beproefd. ADVERTENTIE van kwaad tot erger, als U gekweld wordt door jeuk. Maak een eind aan die plaag en Dntsmet Uw huid met HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.33 Platen. 7.45 Even o: krikken! 7.50 Platen. 8.34 Orgel. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Gym nastiek voor de vrouw. 9.10 Platen. 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, causerie. 10.05 Mor genwijding. 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrijven. 11.40 Pianorecital. 12.00 Accordeonorkest en solist. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Platen. 16.00 Nieuws. 13.20 Dansmu-iek. 13.45 Voor de jeugd. 14.20 Sportpraatje. 14.35 Amusements muziek. 15.00 Groningsprogramma. 15.25 Het volle pond, causerie. 15.40 Platen. 16.00 Boekbespreking. 16.15 Radio Philharmonisch orkest. US') Radioweekjournaal. 17.30 Pla ten. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Pla ten. 19.00 Artistieke Staalkaart. 19.30 Passe partout, causerie. 19.40 De Bijbel is een moei lijk Boek, causerie. 19.55 Deze week, causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd programma. 22.00 Socialistisch commentaar. 22.15 Lichte muziek. 22.40 Gevaarlijk IJs, hoorspel. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gewijde mu ziek. 7.45 Morgengebed en liturgische kalen der. 8.00 Nieuws, weerbericht en Katholiek nieuws. 8.20 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Platen. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30 Land- en tuinbouwmede delingen. 12.33 Platen. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Me- trópole Orkest. 14.00 Boekbespreking. 14.10 Platen 14.20 Engelse les. 14 '0 Lichte muziek. 15.15 Kroniek voor Letteren en Kunsten. 15.55 Platen.' 16.00 Gregoriaanse zang. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Sopraan en orgel. 17.20 Voor de kinderen. 18.00 Nederlandse liedies. 18.15 Journalistiek weekoverzicht. 18.25 Pla ten. 18.30 Parlementair overzicht. 18.40 Pla ten. 18.45 Regeringsuitzending: Atlantisch allerlei. Een en ander over de 14 landen van het Atlantisch Pact. 19.00 Nieuws. 19.10 Lichtbaken, causerie. 19.30 Avondgebed en liturgische kalender. 19.45 Platen. 20.40 Ac tualiteiten. 20.55 De gewone man 21.00 Gevarieerd programma. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.22—24.00 Platen. TELEVISIE (A.V.R.O.) 20.1522.15 Made in Holland, revue. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Radio Almanak. 14.30 Platen. 15.15 Platen. 15.45 Accordeon recital. 16.00 Platen. 16.15 Accordeonrecital. 16.30 Platen. 16.45 Engelse les. 17.00 Nieuws. 17.10 Oude muziek. 17.20 Liturgische zangen. 17.30 Platen. 18.05 Koorzang. 18.20 Platen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.00 Cabaret. 22.00 Nieuws. 22.15 Dansmuziek. 22.45 Zigeunermuziek. 23.00 Nieuws. 23.0524.00 Dansmuziek. BBC 17.0017.15 Engelse les voor beginnelingen. (Op 224 en 49 m.). 22.00—22.30 Nieuws, fei ten van de dag, en: Op de planken. (Op 224 m.). „Indien het juist is, dat de plannen tot aanleg van een autotunnel onder het IJ, tot de technische voorbereiding waarvan de gemeente Amsterdam ruim twee jaar gele den heeft besloten, nog niet definitief en be stekklaar zijn, dan is er ook geen bezwaar het plan-Volkers te nemen, te meer daar beide plannen zich thans in een vrijwel ge lijk stadium van voorbereiding bevinden. Dit plan-Volkers benadert de totale oplos sing der problemen veel dichter dan het tunnelplan der gemeente, dat slechts de aanleg van een auto-tunnel beoogt". Dit heeft de voorzitter van het „IJ-tun nelcomité Amsterdam-Noord", de heer M. E. Versteeg te Amsterdam, verklaard naar aanleiding van de berichten over de plan- gangers en de spreiding van het verkeer door een brug in Oostelijke en een in Wes telijke richting over het IJ. Het plan heeft ook nadelen, onder meer voor het Oostelijk havengebied en de tun nel onder het kanaal door Waterland. Er zullen volgens de heer Versteeg drie tun nels onder dit kanaal moeten komen wil Amsterdam-Noord niet geïsoleerd worden. Mocht de Dienst van Publieke Werken het tunnelplan nog niet bestekklaar hebben, dan mag Amsterdam uit prestige-overwe- gingen het plan-Volkers niet verwerpen. Dan moet het mogelijk zijn, dat de techni sche diensten van Amsterdam en de Rijks waterstaat in de resterende twee jaren het beste plan voor Amsterdam ontwerpen en bestekklaar maken. Vóór alles moet in het nen van de Rijkswaterstaat om het plan- oog worden gehouden, dat er zo snel moge- Volkers nader te laten uitwerken. Dit plan, ontworpen door de hoofdinge nieur van het Noordzeekanaal, ir. J. Vol kers uit Haarlem, de bouw van twee lage bruggen over het IJ, waarvan de wegen op één weg in Amsterdam-Noord tezamen ko men, alsmede het graven van een breed zeevaartkanaal door Waterland, ter ver binding van de Westelijke havens met het Oostelijke complex. Onder dit kanaal zou één tunnel worden gebouwd voor het ver keer van Zuid naar Noord vice versa. Dit plan is indertijd zowel door de gemeente raad als door de Rijkscommissie inzake de Oeververbindingen verworpen. De direc teur-generaal van de Rijkswaterstaat, ir. A. G. Maris, heeft thans ir. Volkers ge vraagd zijn ontwerp nader uit te werken, ondanks het afwijzend advies van de rijks commissie. De heer Versteeg vroeg zich af hoe het met de uitwerking van de tunnelplannen der gemeente Amsterdam staat en waar aan het crediet van een half millioen gul den is besteed, dat de gemeenteraad inder tijd voteerde voor de technische voorberei ding van het tunnelplan. Deze tunnel is alleen bestemd voor autoverkeer. Het plan- Volkers geeft echter ook oplossingen voor het bromfiets- en rij wiel verkeer, de voet- lijk een verbinding tussen beide oevers moet komen, aldus de heer Versteeg. De gemeenteraad van Amsterdam heeft toegestaan dat de heer R. Th Le Cavelier (VVD) een interpellatie zal houden naar aanleiding van de plannen van de Rijks waterstaat, het plan-Volkers nader te laten uitwerken. ADVERTENTIE Steeds méér huisvrouwen zien in, dat het haar eigen belang is bij het kopen van een bindmiddel MAÏZENA DURYEA te vragen. En haar winkelier geeft het haar graag, want het is ook zijn belang dat haar maaltijden slagen. Hy weet door jarenlange ervaring dat er voor groenten, soepen en sausen geen beter bindmiddel bestaat dan juist MAÏZENA DURYEA. Bjj het gebruik daarvan zijn misluk kingen bij voorbaat uitgesloten. als zijn mening uit, dat de heer Speel in ieder geval een bouwvergunning had moe ten aanvragen en naar aanleiding van de uitspraak door de president van de Haar lemse rechtbank leek het pleiter onhoud baar, dat het overheidsoptreden tegen het onrechtmatig handelen van particulieren zou moeten afhangen van het afwegen der belangen. Aan de hand van talloze arresten van de Hoge Raad verklaarde mr. Theyse, dat hij er bezwaat tegen moest maken, dat de rechter zich op de zetel van de overheid gaat plaatsen, temeer daar de heer Speel, dit wel zou doen. Dierenvrienden Om zijn recht duidelijk te maken heeft de pleiter van de heer Speel, aldus spre ker, de gemeente er op attent gemaakt, dat er bij Kraantje Lek ook een kiosk staat, die zonder vergunnnig is opgetrokken. Dit doet echter niets af aan het feit, dat het gemeentebestuur de dictatoriale houding van de heer Speel in geen enkel geval zal accepteren. En dit is ook niet het geval met de omstandigheid, dat talloze dierenvrien den uit het gehele land schriftelijk hun instemming of afkeuring met dit privé-die- renparkje bij de president van de Haar lemse rechtbank hebben duidelijk ge maakt. „Overigens vind i-k persoonlijk laima's bijvoorbeeld vieze, kwijlende dieren", riep mr. Theyse uit. Pleiter besloot zijn betoog met er op te wijzen, dat de gemeente blijft volhouden, dat de dieren hinderlijk zijn voor de om wonenden en tevens achtte hij het argu ment van de tegenparij, dat de hekken niet onder de bouwverordening zouden vallen onhoudbaar. „Het zijn bouwsels waar Artis trots op zou zijn", sprak mr. Theyse, „ik persisteer dan ook bij mijn eis". Te kort uitstel Namens de heer Speel trad mr. A. D. P. V. van Löben Seis op, die van oordeel was, dat bij iedere bespreking niet het bouwen zonder vergunning als argument gebruikt werd niaar het handelen in die ren. Nu de zaak echter deze wending ge kregen heeft verklaarde pleiter, dat zijn cliënt zeer zeker bereid was om een ver gunning aan te vragen en zelfs zou de heer Speel, indien de gemeente dit zou wensen, zijn dieren binnen afzienbare tijd van de hand willen doen. De gemeente Bloemendaal eou echter, a-ldus mr. Van Löben Seis slechts een uit stel van twee maanden hebben willen ge ven. Bovendien verklaarde hii er van overtuigd te zijn, dat de gemeente niet het. recht had cxm aan het verlenen van een bouwvergunning de eis te verbinden, dat er in de hokken en tussen de afrasteringen geen wilde beesten zouden mogen huizen. Voorts betoogde pleiter, dat de fiscale consequenties voor zijn cliënt van vrij groot belang zijn en hij begreep dan ook niet waarom de gemeente in deze zaak een ander standpunt inneemt dan in andere gevallen, waarbij het bouwen van schuren oogluikend werd toegestaan. Nadat hij nog medegedeeld had, dat hét hoofdgeding aanhangig gemaakt was per sisteerde ook hij bij zijn eis. Het hof, dat gepresideerd werd door jhr. mr. J. van der Does de Willebois, zal op 31 Maart uitspraak doen. 9. Vol overgave zingend stond Enrico op de overhangende rots. Het gedonder van de branding in de diepte vormde een machtige begeleiding van zijn wilde zee- drong, dat hij zich niet op een toneel be vond en dat het geruis niet van applaus afkomstig was, maar van de branding uit de diepte. Met een schok kwam hij tot roversliederen. Dit inspire.erde hem, zodat zichzelf. „Blikskaters!", mompelde hij ver- hij bijna van geen ophouden meer wist en zijn hele répertoire vergalmde, tot de laat ste triller. Hij maakte enkele diepe bui gingen, tot het eindelijk tot hem door- schrikt, „ik moest een touw vasthouden! En aan dat touw hing Panda!" Voorzichtig kroop hij naar de rand van de afgrond en gluurde in de diepte. Hij slaakte een zucht van verlichting, toen hij daar Panda gaaf en wel zag bengelen, hangend aanja, aan wat? Het leek wel de boegspriet van een schip! „Hallo Panda!", riep hij om laag, „heb je het schip gevonden?" „Nee!", klonk Panda's stemmetje uit de diepte, „het schip heeft MIJ gevonden! Het heeft mijn leven gered!" BATTLE CREEK (Reuter) De direc teur van de Amerikaanse organisatie voor burgerbescherming, Peterson, gelooft niet, dat een atoomaanval en de daarop volgen de radio-actieve besmetting het einde van de wereld kan betekenen. Op een perscon ferentie in Battle Creek (Michigan) zei hij, dat de toestands geenszins zonder hoop is. Er is geen reden voor paniek of hysterie, omdat er vrij eenvoudige beschermings middelen bestaan. Het gevaar van besmetting door radio actieve deeltjes na een atoomontploffing was overdreven. De radio-activiteit duurt niet meer dan enkele uren of enige dagen en verdwijnt spoedig. Zij zal de aarde met alles wat er op leeft, niet vernietigen. Bo vendien kan radio-actief stof, als de per soon tenminste niet te zeer er aan blootge steld is geweest, gemakkelijk van het lichaam afgewassen worden. Volgens Peterson bieden gewone, Ouder wetse ondergrondse schuilplaatsen tegen wervelstormen, zoals de Amerikaan die kent, goede bescherming. Een dergelijke schuilplaats, bedekt met een meter aarde en voorzien van een filter om lucht te zui veren en radio-actief stof buiten te houden, is zeer doelmatig en biedt voor vrijwel honderd percent bescherming buiten het gebied van de eigenlijke ontploffing, zo voegde hij hieraan toe. 'Uitgerangeerd. Zes niet meer gebruik^ stations in de omgeving van Parijs zijn verkocht tegen prijzen variërend van 2000 tot 6500 gulden. Voorrang. In de Verenigde Staten heef: de ontwikkeling van een bestuurbaar projectiel dat doelen overzee kan be reiken de hoogste voorrang gekregen, Generaal Nathan Twining, stafchef van de luchtmacht, zei dat de luchtmacht spoedig zal yorden uitgerust met nieu- we projectielen, die door een jacht vliegtuig kunnen worden gelanceerd te. gen vijandelijke bommenwerpers. Opgeheven. De staat van beleg, die op 20 Januari in Guatemala werd ingesteld na het complot en de aanval op de luchtmachtbasis „La Aurora", is opge- heven. Een van de leiders van de sub versieve beweging, kapiten Berrioz is naar Honduras uitgeweken. Ontbinding. Een 24-jarige moeder van twee kinderen in Hereford (West En geland) heeft na drie jaar getrouwd to zijn geweest ontdekt dat zij met haar broer is getrouwd. Zij had haar jeugd gescheiden van haar broer doorge bracht, nadat hun ouders waren gestor. ven. Een advocaat verklaarde dat een verzoek tot ontbinding van het huwe lijk spoedig zal worden ingediend. Gebeurtenis. In het Luxemburgse kroon prinselijke gezin wordt in- April een tweede blijde gebeurtenis verwacht. Ruim een jaar geleden schonk erfgroot- hertogin Prinses Josephine Charlotte het leven aan een dochten'. Zij is de ge. malin van erfgroothertog Jan van Luxemburg en de zuster van Koning Boudewijn van België. Afgewezen. Een federale rechter te Co lombia (Zuid-Carolina) heeft uitge maakt, dat de uitspraak van het Ame rikaanse Opperste Gerechtshof, waarbij rassenonderscheid op openbare scholen in strijd met de grondwet werd ver klaard, niet een einde betekent voor de apartheid in openbare vervoermidde len. Een eis van een negerin tot een schadevergoeding van 25000 dollar, om. dat zij door de chauffeur van een auto bus gedwongen was achterin plaats te nemen in het voor negers bestemde ge deelte, werd afgewezen. Interpellatie. De Belgische senator De Boodt (CVP) heeft een verzoek tot in terpellatie van de minister van Bui tenlandse Zaken ingediend over „de toestand te Baarle-Hertog en de inci denten, die zich daar onlangs hebben voorgedaan". Democraat. Senator Wayne Morse uit de staat Oregon die in 1950 als republikein is gekozen doch in 1952 onafhankelijk werd, heeft verklaard op het punt te staan democraat te worden. In 1952 en 1955 heeft senator Morse de de mocraten gesteund. Hij verklaarde dat zijn besluit is gebaseerd op de over weging dat hij hierdoor het liberalisme het beste zal dienen. Apparaat. De Amerikaanse dokter Paul Zoll heeft een apparaat geconstrueerd, waarmee in negen gevallen reeds een zieke, wiens hart tijdens een operatie was stil blijven staan, is gered. Het ap paraat, dat in verscheidene Amerikaan se ziekenhuizen in gebruik is, brengt de hartspieren opnieuw in beweging door middel van electrische schokken. Voorspelling. In het jaar 2000 zal het blan ke bevolkingsdeel in Zuid-Afrika slechts 14 percent van het totaal aan tal inwoners bedragen tegen 20 per cent op het ogenblik, aldus een voor spelling van dr. Badenhorst van de uni versiteit van Witwatersrand. Terecht. De Nationale Vergadering van Panama heeft beslist dat ex-president Jose Guizado terecht zal staan wegens medeplichtigheid aan de moord op ex- president Jose Remon. De vergadering negeerde een onschuldigheidsbetuiging van Guizado, die reeds ruim een maand gevangen zit. Afgrond. De Franse resident-generaal in Tunesië, generaal Boyer de la Tour, heeft te Tunis verklaard, dat Tunesië economisch en sociaal op de rand van de afgrond staat. De Tunesische autori teiten moeten er in de eerste plaats voor zorgen, dat sociale onrust, die hon gersnood ten gevolge kan hebben, wordt voorkomen. DJAKARTA (United Press) Het In donesische parlement komt op 25 Februari bijeen voor een bespreking van het ont- werp-protocol ter afschaffing van de Ne derlands-Indonesische unie. De zitting zal tot 28 Februari duren. Het is bekend dat Indonesië de voorlopige schikking van het vorig jaar zo spoedig mogelijk wenst te be krachtigen, teneinde voort te gaan met de procedure der opheffing van de economi sche accoorden die nog overgebleven zij'n. WE ZIJN zó gewend aan de regelmaat waarmee de gebeurtenissen in de natuur zich voltrekken, dat nauwelijks nog enige verwondering daarover bij ons opkomt. De winterslaap, het ontwaken, bloei, voort planting, verwelking en wederom winter slaap, kortom de cyclus van het jaar die we van keerkring tot poolcirkel in alle mogelijke variaties en vormen kunnen waarnemen, achten we zó van zelfspre- sprekend dat we er ons nau- welijks enige rekenschap van geven. Deze periodiciteit scheen aanvankelijk inderdaad wei nig reden tot verbazing te ge ven, want door klimaatsver anderingen konden ze gemak kelijk worden verklaard. Im mers, brengt men rustende knoppen van een boomtak in het voorjaar in een warm vertrek, dan gaan zij uitlopen, terwijl de knoppen van de moeder-boom nog gerui me tijd moeten wachten tot ook buiten de t.em,peratuur wat milder is. Maar zo eenvoudig laten de periodici- teitsverschijnselen zich toch niet verkla ren. Want de tak die we in het voorjaar in onze kamer plaatsen en tot aller ge noegen gaat uitbotten, vertikt het ditzelf de kunstje uit te halen in November, ook al wordt de temperatuur tot het onmoge lijke opgevoerd. Tussen November en Maart heeft zich dus iets belangrijks vol trokken; in de knoppen is iets gebeurd. Trouwens, ook in de tropen, waar het klimaat veel gelijkmatiger van tempera tuur is dan bij ons, treedt het jaarlijkse rhythme hier en daar duidelijk aan de dag. De boom die het djatihout levert staat in de moessongebieden gedurende de droge tijd geheel zonder blad, evenals de flamboyant die dan weliswaar vuurrode bloemen draagt, maar alle bladen heeft afgeworpen. De tamarinde wordt enige weken vóór de regentijd weliswaar niet kaal, maar krijgt toch jong blad, en ook de manga voorziet zich van nieuwe bla deren tegen het einde van de regentijd. Een merkwaardig geval doet zich voor met de zgn. „duifjes", een orchidee die veelvuldig in de buurt van Buitenzorg voorkomt, en waarvan alle planten op één en dezelfde dag bloeien met welriekende witte bloemen. Maar de bloeitijden van deze plant op verschillende plaatsen val len niet samen. De bloeidatum van de „duifjes" in de kassen van de Utrechtse Hortus vertoonden zelfs aanzienlijke ver schillen met die van Buitenzorg, doch toen de planten weer naar Buitenzorg werden gebracht, hielden zij zich correct aan de plaatselijke bloeidatum! Dat hier aan uit wendige invloeden moet worden gedacht, spreekt welhaast vanzelf en nauwkeurige observaties hebben het dan ook aanne melijk gemaakt dat in dit geval bloei op treedt 9 dagen na een plotselinge, vrij sterke afkoeling die door een hevige regenbui kan worden teweeggebracht. Door de invloed, die temperaturen ge durende bepaalde stadia van de plant uit oefenen, te wijzigen, is het bij een groot aantal bolgewassen gelukt de bloeitijd te vervroegen of te vertragen. Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 2