BRYLCREEM Uitgaan in Haarlem IWITSAtlNE Gruismje Agenda voor Haarlem Kleinere klassen zijn nog steeds niet mogelijk Vijftig jaar geleden ,-Hoe is het ontstaan?-^ Zandvoort wil groot stuk duinterrein kopen MINISTER CALS: Nieuwe namen: LAVO, MAVO en HA VO voor het voortgezet onderwijs BRYLCREEM WINTER en toch MOOIE HANDEN MAAT- ANTHRACIET Belangrijke beslissingen zijn te verwachten inzake de melksanerings-regelingen 3 voor mooi, gezond haar Dit woord: SLAMPAMPER mannen die „gezien" zijn, prefereren Uit Haarlems Dagblad van 18 Februari 1905 VRIJDAG 18 FEBRUARI 1955 VRIJDAG 18 FEBRUARI Luxor: „De woestijn leeft", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „08/15", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De waarheid om trent ons huwelijk", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Wij willen George", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Roxy: „Strijd om de Khyber- pas", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Duel in the sun", 18 jaar, 6.45 en 9.15 uur. Studio: „Romeo en Julia", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „The Glenn Miller story", alle leeft., 8.15 uur. ZATERDAG 19 FEBRUARI Stadsschouwburg: „Fanny", Rotterdams Toneel, t. b. v. Maatschappelijke Zorg van Zieken, 8 uur. Minerva-theater: „Hans en Grietje", Aerdenhouts kindertoneel, 2.30 uur. „The Glenn Miller story", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Luxor: „De woestijn leeft", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „08/15", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De waarheid omtrent ons huwelijk", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „Wij wil len George", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Strijd om de Khyberpas", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Lido: „Duel in the sun", 18 jaar, 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. „Een nacht in Tabarin", 18 jaar, 23.30 uur. Studio: „Romeo en Julia", 14 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Aan de rand van de rijksweg lussen Delden en Goor had de verkeerspolitie Donderdagmiddag haar auto geparkeerd. Niet voor langEen vrachtauto, die bij het passeren plotseling moest uitwijken voor een tegenligger, nam de politie-auto „op de horens" en duwde hem in een sloot. Het verkreukelde front laat wel zien hoe hard de klap aankwam. De gedupeerde politiemannen waren zelf de eersten om een uitgebreid onderzoek in te stellen. Een slampamper is een leegloper, een deugniet, een doordraaier, een tafel schuimer, een haveloze zwerver enzo voorts. Het woord hangt samen met het werkwoord slempen: brassen, overdadig eten en drinken. Naast slempen kwam vroeger in dezelfde betekenis slampen voor en daarvan is slampampen een verlengde vorm, evenals in Zuidneder landse dialecten slameur wordt gebezigd voor: sleur. In het Duits kent men schlemmen voor: brassen en dat maakt de verwantschap met Schlamm: mod der, vuiligheid duidelijk. Woorden als slobberen, slurpen en slabbetje horen ook tot de familie, waarvan dus niet veel i goeds gezegd kan worden. B. en W. van Zandvoort hebben de raads leden een voorstel doen toekomen, over te gaan tot aankoop van het gehele duinter rein, gelegen ten Noorden van de spoor baan OverveenZandvoort tot aan de grens der gemeente Bloemendaal, groot 146.54.53 hectaren, toebehorend aan de familie Quarles van Ufford. Hierover wor den door Zand voorts burgemeester met jhr. P. N. Quarles van Ufford besprekingen ge voerd, welke namens de familie bereid bleek, dit enorme stuk duinterrein be houdens instemming van het college en goedkeuring door Gedeputeerde Staten, te verkopen voor J' 300-000, behoudens enkele voorwaarden betreffende het behouden van het jachtrecht op dit terrein. Dit aan bod blijft geldig tot 1 Augustus. B. en W. stellen voor, tot deze aankoop over te gaan, waarvoor instemmende ad viezen binnenkwamen van de commissies voor Publieke Werken, Financiën en Ver keerszaken. In het belang van de volks huisvesting en voor de uitvoering van het uitbreidingsplan in hoofdzaak, achten B. en W. het gewenst, deze gronden aan te kopen, welke zullen bestemd worden voor uitbreiding van de begraafplaats (3.25.00 ha); als industrieterrein (1.65.00 ha); voor de bouw van de rioolwaterzuiveringsinstal latie (3.80.00 ha); voor de te verwachten verdere uitbreiding van de bebouwing in Noordelijke richting (26.00.00 ha); terwijl de rest (111.84.53 ha) niet voor bouwter rein wordt bestemd en óók nog geen nader omschreven bestemming gekregen heeft. Een crediet van 303.000 wordt gevraagd om deze gronden te kunnen aankopen. De raad zal over dit belangrijke voorstel Dinsdagavond te beslissen krijgen. TONEEL EN DANS Vrijdag 18 Februari, Stadsschouwburg, 20 uur: „Electra" van Sofocles wordt in de vertaling van dr. P. C. Boutens vertoond door de Nederlandse Comedie, met Ank van der Moer, Vera Bondam, Ellen Vogel, Guus Hermus, Ko van Dijk, de regisseur Ton Lutz en vele anderen voor de ver eniging „Geloof en Wetenschap". Zaterdag 19 Februari, Minerva Theater, 14.30 uur: Jeugdmatinée. Het Aerdenhouts Kin dertoneel geeft onder leiding van mevrouw J. van Kampenvan den Brink een opvoe ring van een bewerking van het bekende sprookje „Hans en Grietje". Zaterdag 19 Februari, Stadsschouwburg, 20 uur: Ten bate van de vereniging „Maat schappelijke zorg voor zieken" speelt het Rotterdams xoneel het spel „Fanny" van Marcel Pagnol, vertaald en geregisseerd door Bob de Lange, met Henny Orri, Magda Janssens, John Gobau, Johan Fio- let en vele anderen. Zondag 20 Februari, Stadsschouwburg, 20 uur: Het Rotterdams Toneel geeft de eerste voorstelling in Haarlem van „Het Verraad" (Les nuits de colère) van Armand Sala- crou, onder regie van Jan Teulings, met Caro van Eyck in de vrouwelijke hoofd rol. Verder werken mee: Ann Hasekamp. Eric van Ingen, Ton van Duinhoven, Wim van den Brink, Steye van Brandenberg en anderen. Dinsdag 22 Februari, Stadsschouwburg, 20 uur: De Haagse Comedie geeft een reprise van het blijspel „Hippo danst" door Robert Morley naar een gegeven van André Roussin, vertaald en geregisseerd door Cees Laseur, die ook de titelrol vervult. Verder onder anderen: Ida Wasserman, Theo Frenkel. Luc Lutz, Piet Kamerman en Annet Nieuwenhuyzen. Vrijdag 25 Februari, Stadsschouwburg, 14 en 16 uur: tiet nieuwe Jeugdtoneel geeft opvoeringen voor Haarlemse lagere scholen van „De kleine Moeck" naar het gelijk namige sprookje van Hauff. met regisseur Cruys Voorbergh, Emmy Lopes Dias, Elly Bakker, Hep van Delft, Kees Waterbeek, Charlie Nalbach en Fré Pattipilohy. Décors van Henri Pieck, guitaarmuziek van Ap Bronkhorst. MUZIEK Vrijdag 18 Februari. Concertgebouw, 19.15 uur: Muzikale demonstraties als onderdeel van het Interscholaire Jeugdtournooi 1955. Optreden van koren en sehoolorkesten, vocale en instrumentale solisten en van keine ensembles. Herhaling op Woensdag avond. Vrijdag 18 Februari, Kennemer Lyceum, 20 uur: Pianovoordracht voor de kunstkring Muzenforum te Bloemendaal door John Pennink, die composities van Bach, Beet hoven. Chopin en Scriabin ten gehore brengt. Zaterdag 19 Februari, Vreeburg te Bloemen daal, 20 uur: Concert door het Christelijk muziekcorps „Sursum" onder leiding van de jubilerende dirigent J. A. Meng, van wie vier werken worden uitgevoerd. Ver der het cabaretduo „De Majo's en het dansorkest „De Kruidnoten". Zondag 20 Februari, gebouw Vrijz. Herv., 20 uur: Zang en muziek door een ensemble van Noorse kerkzangers onder leiding van Enok Wangberg met koprwerken en instru mentale nummers (voor viool, cello, saxo foon, accordeon en guitaar). Sprekers: evangelist J, Kits uit Doorn en rev. G. Brucks uit Canada. Maandag 21 Februari, Grote Markt, 15.30 uur: Gedurende een uur bespeling van het carillon van de Grote Kerk door Arie Peters, stadsbeiaardier, die men ook kan beluisteren op Vrijdag van 11.3012.30 uur. Mnsdag 22 Februari, Concertgebouw, 20 uur: De arbeiderszangvereniging „De Stem des Volks" voert onder leiding van Dick Dekker het Requiem van Cherubini en de „Ode on Caecilia's Day" van Handel uit, met het Noordhollands Philharmonisch Orkest, de organist Gosse Kroese, de sopraan Corry Bijster en de tenor Fred Bongers. Woensdag 23 Februari, Concertgebouw, 19.15 uur: Herhaling (met een ten dele ge wijzigd programma) van de muzikale demonstraties als onderdeel van het Inter- scholair Jeugdtournooi 1954. Zie Vrijdag. Woensdag 23 Februari, Minerva Theater, 20.15 uur: Voor de Heemsteedse Kunst kring speelt de Hongaarse violist Thomas Magyar, met medewerking van de pianist Willem Hielkema, werken van Vivaldi, Brahms, Beethoven, Bartök, Bloch, Pou- lenc en Ernst von Dohnany! Donderdag 24 Februari, Concertgebouw, 20 uur: In de tuinzaal besluit de pianist George van Renesse zijn cursus met mu zikale ilustratie voor „Geloof en Weten schap" over „Luisteren naar muziek". Dit keer wordt behand ld: het improviseren, dat tevens Deoefend wordt op motieven naar keuze van de toehoorders. Donderdag 24 Februari, Frans Halsmuseum, 20 uur: Kamermuziekavond door de alt Olga Ongena, de violist Jan Hoeben en de pianist Martijn Bruyel, die werken ver tolken van Mattheson, Bach, Reger, Wolf, Brahms, Debussy, Fauré en Messiaen. Vrijdag 25 Februari, Jeugdhuis Bloemendaal, 20 uur: Lezing met illustratie door middel van gramofoonplaten over de fameuze zangeres Kathleen Ferrier door de schrijf ster Marijke van Raephorst. Vrijdag 25 Februari, Concertgebouw, 20 uur: Het zevende V-concert van het Noord hollands Philharmonisch Orkest staat on der leiding van T on Verhey. Uitgevoerd wordend Jupiter-Symphonie en Vioolcon cert in G van Mozart, Rondo capriccioso van Saint-Saëns en Arlésienne-suite van Bizet, Soliste is Betty Jean Hagen, viool. TENTOONSTELLINGEN Woonhuis Van Looy: Het voormalig woon huis van schilder-schrijver Jacobus van Looy is te bezichtigen op Donderdagen van 1012 en van 1417 uur. Op Zon dagen alleen van 1417 uur. Frans Halsmuseum. Groepsportretten van Frans Hals en expositie van nieuwe aan winsten uit de Recuperatie. Geopend van 1015 uur. Zondags van 1315 uur. Schotersingel 117 a: Palestina-diorama's (Bijbelse voorstellingen). Geopend op aanvraag. Vrijburglaan 17, Overveen: Tinholtcollectie. Óp werkdagen geopend van 9 tot 12 en van 14 tot 16 uur. Cruquiusmuseum, Heemstede: Historische stoommachines en grote maquette van Nederland met waterstanden en overzicht overstromingsramp Februari 1953. Vleeshal: Tentoonstelling „Nederland maakt het" van de vereniging „Nederlands Fa brikaat". geopend tot 27 Februari. Kunsthandel Leffelaar, Wagenweg 102: Schilderijen, aquarellen en tekeningen door leden van „De Zeester". Geopend op werk dagen van 10 tot 5 uur. 't Huis met de Kogel: Van 19 Februari tot en met 12 Maart tentoonstelling van chil- derijen van H. F. Boot. Opening op Zater dag 19 Februari om 15 uur. Dagelijks ge opend van 10-18 uur, uitgezonderd Zondags. DIVERSEN Vrijdag 18 Februari, gebouw Nederlandse Protestanten Bond, Postlaan, Heemstede, 20 uur: Voor de Doopsgezinde Kring Heemstede wordt de kleurenfilm „Een le ven staat op het spel" over het werk van de Inrichting „Meer en Bosch" vertoond. Zaterdag 19 Februari, Concertgebouw, 20 uur: Bal-masqué van de Kennemer Kunst Kring. Zaterdag 19 Februari, Hotel „De Leeuwerik", 20 uur: De Haarlemse Toneelgroep ,,'t Voetlicht" voert op „Hobsons doch ters" van Harold Brighouse, onder regie van Frans '.'an Emmerik. Zaterdag 19 Februari, Lidotheater, 23.30 uur: Bijzondere voorstelling van de film „Een nacht in Tabarin". Zondag 20 Februari. Lidotheater, 11 uur: Bijzondere voorstelling van de film „With a song in my heart" met Susan Hayward en Rory Calhoun. Zondag 20 Februari, Rembrandttheater, 11 uur: dr. A. F. J. Portielje spreekt bij die renfilms van de heer H. C. Verkruijsen. Zondag 20 Februari, Studiotheater, 11 uur: Bijzondere voorstelling van de expeditie film „Van Algiers naar Kaapstad". Maandag 21 Februari, Stadsschouwburg, 20 uur: „Sint Genesius" voert onder regie van G. van Kessel op „Pinky", een toneelspel naar de gelijknamige roman van Cid Rickett Sutnner. Dinsdag 22 Februari, Wijkgebouw Gedemp te Oude Gracht, 20 uur: Filmavond over het vluchtelingenwerk, onder auspiciën van de Hervormde Vrouwen Dienst. Dinsdag 22 Februari, hotel Rusthoek, Bloe mendaal, 20 uur: Dr. W. J. Maan houdt een County Laboratories Ltd., Stanmore, England Voor Engros; Jacq. Mot N.V., Amsterdam Van onze parlementaire redacteur) Minister Cals verklaarde gisteren in de Tweede Kamer dat ook hij als eerste taak van het departement beschouwt de wettelijke regeling van het kleuteronderwijs. In de tweede plaats acht hij nodig een sluitend geheel van voorzieningen voor het onderwijs na de lagere school. De plannen daaromtrent heeft hij ontvouwd in een tweede onderwijs-nota en in een nieuwe nota over het lager en middelbaar technisch onderwijs. Voor de U.L.O.-onderwijzers Is een herziening van de salarissen bij het kabinet in gunstige overweging. Over de salarissen van het personeel bij het lager onderwijs wordt overleg gevoerd. Kleinere klassen zijn voorlopig niet mogelijk. Het denkbeeld van de A.N.O.F. tot verlaging van de leerlingenschaal, te beginnen in 1957, zou de bouw eisen van 15.500 lokalen, hetgeen 225 millioen zou kosten. Er zouden 2500 onderwijzers extra nodig zijn, hoewel voor 1957 al een tekort is ge raamd van 2000 onderwijzers. De spoedcursus zal volgend jaar 1000 onderwijzers extra opleveren. De minister ook zegde een nota toe over de lichamelijke oefening en de sport. De verzorgdheid van Uw uiterlijk hangt vooral af van Uw haar. Brylcreem, de volmaakte hairdressing geeft Uw haar een levendige natuurlijke glans voor heel de lange dag. Brylcreem is geëmulgeerd: dus geen lezing met lichtbeelden over „Natuur en leven der bevolking in Lapland" voor de afdeling Bloemendaal van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde. Woensdag 23 Februari, O.R.G.-centrum, Westerhoutp-.rk 1 A, 20 uur: De heer C. A. Wertheim Aymès houdt een voordracht met lichtbeelden over Jeroen Bosch. Woensdag 23 Februari, Gebouw N.P.B., Berkenstraat, 20.15 uur: ds. L. A. Snaayer spreekt over „Zionisme in Palestina". Woensdag 23 Februari, Stadsschouwburg, 19.45 uur: „Herman Heijermans" voert on der regie van Carl Veerhoff op „Spel met een droom" van Hans Nesna. Donderdag 24 Februari, Brinkmann, 20 uur: dr. J. Z. Baruch spreekt voor het Instituut voor Arbeidersontwikkeling over „Mo derne geneeswijzen". Donderdag 24 Februari, Stadsschouwburg, 20 uur: „De Verenigde Spelers" voeren onder regie van Jan Greve op „Verdachte ontkent" van Ph. L. Cloak. Vrijdag 25 Februari, tuinzaal Concertgebouw, 19.15 uur: Onder auspiciën van de Vereni ging „Vrienden van het Noordhollands Philharmonisch Orkest" bespreekt de heer Paul Chr. van Westering de werken, die het N. Ph. 0„ daarna in de concertzaal zal uitvoeren. VOLKSUNIVERSITEIT Alle bijeenkomsten worden gehouden in het Frans Halsmuseum (ingang Klein Heilig land) en beginnen om 20 uur. Maandag 21 Februari: Laatste van drie voordrachten met lichtbeelden over „Her senen en intelligentie" door professor dr. J. Ariëns Kappers. Dinsdag 22 Februari: derde van zes voor drachten over „Psychologie van de alle daagsheid" door drs. W. A. Nell. Woensdag 23 Februari, Koningin Emma- school, Raafstraat, 20 uur: „Wat iedere vrouw moet weten", docente: Fl. de Boer, vrouwenarts. (Afdeling Haarlem-Noord). Donderdag 24 Februari. Minervatheater, 20 uur: dr. A. F. J. Portielje houdt de eerste van drie voordrachten met lichtbeelden over „Roofdierenleven in Artïs en in de wildernis". (Afdeling Heemstede). Een lastig geval doet zich voor aan de Leidsehevaart te Haarlem. Voordat het nieuwe goederenstation der H.IJ.S.M. er gebouwd werd, heeft een aannemer daar eenige huizen gebouwd, doch daar hij zich blijkbaar vergist heeft met het Amster- damsch Peil en ook doordat te weinig diep heien de huizen wellicht nog eenigs- zins heeft doen zakken, bevinden de drempels der voordeuren van deze hui zen zich nu meer dan twee decimeters beneden het oppervlak van de straat De H.IJ.S.M. heeft den man willen hel pen door den weg naar het station vóór de huizen wat dieper te leggen. Maar nu wil de gemeente dien. weg niet zoo over nemen. De minister verklaarde dat hij met grote belangstelling naar de door mevrouw For tsierDe Wit (VVD) geuite critiek op zijn onderwijsbeleid had geluisterd. Vol gens hem had die afgevaardigde zich ech ter al te zeer tot algemeenheden bepaald. De bewindsman verwekte nogal hilariteit toen hij, in een vergelijking met „de tram van het intellectueel verkeer", waarin men ook wel algemeenheden ten beste geeft, het beeld gebruikte van „een tram, waar van de rem niet werkt, zoals in mevrouw Fortanier's woonplaats. „Bloemendaal heeft geen tram," riep dat Kamerlid uit, waarna de minister er niet meer in slaagde zijn „tram" weer in de rails te krijgen! Tegen het verwijt, dat hij niet snel ge noeg tot besluiten kwam, verdedigde de minister zich met de argumenten, dat voor verschillende onderwijs-onderwerpen een langdurige bestudering nodig was. Met de woordenlijst en de nieuwe spelling, zo gaf hij toe, was er in AugustusSeptember door hem een fout gemaakt, doch zonder catastrofale gevolgen. Zelf is hij over het tempo lang niet altijd tevreden, maar in tal van gevallen is het nodig, dat de ge dachten moeten rijpen. De gevoelige aard van de materie, de omvang van het depar tement en de tijdsomstandigheden zijn de belangrijkste factoren waardoor niet alles zo vlug loopt, als men wel zou wensen. Er zullen in de eerstkomende jaren zeker tientallen millioenen guldens meer voor onderwijs nodig zijn dan thans. Merkwaar dig vond hij het, dat hoewel in de Kamer van allerlei kanten er op werd aangedron gen meer voor Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen te besteden, op hetzelfde cgenblik in de Eerste Kamer door tal van sprekers op het tegenovergestelde was aan gedrongen. Onderwijs is meer dan ooit een zaak van algemeen staatsbeleid. Voor het kabinet komt het op afwegen van de ver schillende door de Staat te behartigen be langen aan. Een minister van Onderwijs moet zoveel mogelijk continuïteit ten opzichte van het beleid aan zijn departement bevorderen. De minister verklaarde ook nog behoefte te hebben aan versterking van de depar tementale kop. De taak van de staats secretaris zal uitbreiding ondergaan. Met spoed zal het kleuteronderwijs worden aangepakt, ook wat de voorbereiding van de uitvoering daarvan betreft. Op het ter rein van het voortgezet onderwijs hoopt de minister de nodige eenheid te zullen be vorderen: zo snel mogelijk zal één wet op het voortgezet onderwijs bij de Kamer worden ingediend met daarin een eigen plaats voor het uitgebreid lager onderwijs. Er komen ook nieuwe namen: L.A.V.O., M.A.V.O. en H.A.V.O. voor lager algemeen, middelbaar algemeen en hoger algemeen voortgezet onderwijs. In deze wetgevende periode zal vermoedelijk de nieuwe wet op het hoger onderwijs nog wel niet in het Staatsblad kunnen verschijnen, maar alles pleit er toch voor er vast aan door te werken. De Woordenlijst En nu de kwestie van de woordenlijst. Zowel bij de Nederlandse als bij de Belgi sche regering bestaat de sterke wens zo enigszins mogelijk eenheid van spelling der Nederlandse taal in beide landen te be vorderen. Zowel voor het onderwijs als voor de ambtelijke taal zal naar het geven van vaste aanwijzingen gestreefd moeten worden. De Onderwijsraad, de inspecties, de lerarenorganisaties zijn geraadpleegd en aan de Nederlandse Dagbladpers en de Vereniging van Letterkundigen is advies ADVERTENTIE ADVERTENTIE De minister van Economische Zaken, prof. dr. J. Zijlstra, heeft overwegend be zwaar tegen een aantal bepalingen, die in enkele melksaneringsregelingen voorko men. Hij is voornemens deze bepalingen onverbindend te verklaren op grond van de hem daartoe bij artikel 6 van het Kartel- besluit toegekende bevoegdheid. Verwacht wordt dat de maatregelen van minister Zijlstra in de Staatscourant van 2 of 3 Maart zullen worden gepubliceerd. Over de voorgenomen maatregelen hebben en kele hoofdambtenaren van het ministerie van Economische Zaken van gedachten gewisseld met de commissie ad hoe sane ring van de melkslijtersbonden en enkele adviseurs van de vakgroep detailhandel melk, boter, kaas en eieren. Over de resul taten van deze besprekingen wenst men van beide zijden geen mededelingen te doen. De minister wenst onverbindend te ver klaren de bepalingen, dat per wijk of sec tor slechts één slijter werkzaam is en de verbruiker slechts door bemiddeling van de regelings- of saneringscommissi§ een andere slijter kan worden aangewezen. De minister meent dat in de regel een vrije keuze uit drie slijters gelaten zal moeten worden. Slechts in bijzondere gevallen en onder bijzondere waarborgen acht hij het aanvaardbaar, dat een saneringsregeling uitzonderingen op deze regel mogelijk maakt. Vervolgens de bepalingen inzake perma nente afdracht van het geheel of een ge deelte van de winst, evenredig aan de om zet, bestemd om vroegere inbreng of over neming van contingent enzovoorts te ho noreren. Dit dient, volgens de minister, zo nodig te geschieden door een overeenkomst van koop en verkoop, waarbij het als ver goeding bepaalde vaste bedrag eventueel in termijnen kan worden betaald. Ook komen in aanmerking de bepalingen om trent exclusief economisch verkeer, meer in bijzonder het verbod tot levering van melk aan niet-aangeslotenen bij de sane ringsregelingen, en de bepalingen inzake verplichte aanbieding van te verkopen melkdétailhandelsondernemingen aan sa- neringscommissiés. Minister Zijlstra acht deze bepalingen slechts aanvaardbaar, in dien de verkoper bij het niet doorgaan van een dergelijke transactie volledig vrijheid van handelen met derden behoudt. Het zogenaamde kettingbeding: de ver plichting van de verkoper van een onder neming om de koper contractueel te bin den, eveneens aan de sanering deel'te ne men, wenst de minister onverbindend te verklaren, evenals de bepalingen, welke deelnemers aan saneringsregelingen voor een langere termijn dan vijf jaar binden. ADVERTENTIE gevraagd. Een deel der adviezen is nog niet binnen. Zo snel mogelijk zal de minis ter deze aangelegenheid in het kabinet aanhangig maken, teneinde tot een beslis sing te komen. Over het onderwijzerstekort verklaarde c'e minister, clat hem de jongste cijfers niet zijn tegengevallen. Er valt een aanzienlijke teruggang van het aantal vacatures waar te nemen. Alle plaatsen, die ingevolge de wettelijke voorschriften bezet moeten zijn, namelijk rond 50.000 zijn op 88 na bezet. Ernstig is het dat de leerlingen onderwijs genieten in te grote klassen. Men zal de onderwijzerssalarissen, evenmin als de leraren- en hooglerarensalarissen niet te zeer moeten koppelen aan bepaalde amb telijke rangen. Met het vraagstuk van de onderw ijzerssalarissen zal zeer grote spoed worden betracht. De kwesties van de acten-beloning en de hoofden-marge zullen vooral ook worden bezien. De orga nisaties zijn er via het Georganiseerd Over leg bij betrokken. De minister kon geenszins toezeggen, dat reeds in 1957 verlaging van de leerlingen- schaal al zou kunnen plaats vinden. Overigens is het zaak ook rekening te hou den met de budgetaire gevolgen van een dergelijke verlaging. Tot de nog verder besproken maat regelen ter bestrijding van het onderwij zerstekort behoorde de kwestie van de studietoelage en het vraagstuk van de spreiding van kweekscholen. Dank zij de voorlichting is het aantal leerlingen van de kweekscholen toegenomen. Gezien het aantal gegadigden voor de spoedcursussen valt met zekerheid aan te nemen, dat hier door in 1956 het onderwijzerskorps met 1000 man zal worden versterkt. De in het debat aangeroerde kwestie van de gehuwde onderwijzeres, gaf de minister aanleiding te verklaren, dat de echtgenoten samen hebben uit te maken, of de vrouw werkzaamheden buitenshuis zal verrichten, er aan toevoegend, dat het op dit ogenblik niet reëel zou zijn met een wetsontwerp te komen, aangezien de regering zich nog niet heeft uitgesproken over het vraagstuk van de gehuwde ambtenares. Voor halve schooltijden alleen 's och tends of 's middags voelt de minister niets, omdat dan de onderwijskrachten twee keer per dag grote klassen volop les zouden moeten geven en niet even op hun verhaal zouden kunnen komen. Over het denkbeeld: de eerste klas van de lagere school bij het kleuteronderwijs te voegen, wilde minister Cals zich nog niet definitief uitspreken. Hij wilde eerst de inwerkingtreding afwachten van de wet op het kleuteronderwijs. Vooraf had mevrouw H e r o m aM e i- link (P. v. d. A.) nog gedreigd met een motie, indien geen voorzieningen worden toegezegd voor de meisjes van 14 jaar, die met ingang van 1 Juni niet meer mogen werken in fabrieken en winkels. Voor deze meisjes geldt dan geen leerplicht. Daarom zal voor haar iets moeten worden gedaan. De heer Engelbertink (KVP) ver dedigde de oprichting van de R.K. middel bare technische school in Hengelo tegen de critiek van mevrouw FortanierDe Wit (VVD) en mevrouw HeromaMeilink. Vandaag zet minister Cals zijn rede voort. overdadige vettigheid. Masseer dagelijks met Brylcreem - de heilzame bestanddelen houden Uw hoofdhuid gezond Uw haar vrij van roos.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 5