Politie-contróle langs de weg Onderzoek naar mogelijkheid alsnog bouwvolume te verwezenlijken Kort en bondig Twaalf en negen maanden tegen twee Hillegommers geëist Bijna 250 Haarlemse woningen krijgen gasgeysers en douches Diefstalzaak met chantageluchtje voor Haarlemse rechtbank J. H. Scheps sprak over het mandement „Stagioni" vertoond in Heemstede B.enW. vragen raad ongeveer 65 mille De mislukte aanbestedingen Staten Bolwerk 4i meter breder Geen amateurvoetbal Amsterdamse Beurs 4 Ballet der Lage Landen Op één avond een vangst van 169 verkeerszondaars Burgerlijke Stand van Haarlem Loos alarm in Overveen Complex Jan Gijzenkade Kosten f 175.000 Herziening uitbreidingsplan D. G. Hazekamp ridder in orde Oranje-Nassau Uitbreiding Haarlems kunstbezit Restauratie van „gravenstukken" Provinciale garantie „Zang en Vriendschap" Bevestiging en intrede van ds. W. van Asperen Nieuw kerkgebouw voor Apostolisch Genootschap Vrijwillige schilders „geridderd" Eindenhout weer open Minister Staf bezocht zijn Italiaanse collega 367 nx VRIJDAG 18 FEBRUARI 1955 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Voor de Haarlemse rechtbank hebben Donderdagmiddag twee Hillegommers, de 35-jarige kantoorbediende H. S. en de 50- jarige „cultuurchef" G. L., terecht gestaan. Hun was respectievelijk diefstal en heling van administratieve bescheiden ten laste gelegd, maar er waren in deze zaak ver schillende onverkwikkelijke complicaties. De ontvreemde papieren maakten namelijk deel uit van een geheime boekhouding van de ex-patroon der verdachten, directeur van een Hillegoms bloembollenbedrijf H. J. A. de G. die op deze wijze bepaalde buitenlandse vorderingen van zijn bedrijf aan de deviezencontröle en aan de fiscus onttrok. S. en L. wisten van deze „dubbele" boek houding en in Februari 1953 nam de eerst genoemde, die een wrok tegen zijn werk gever koesterde uit het bedrijf een aantal der geheime paperassen weg die zijn mede verdachte L. vervolgens „in bewaring" nam. „Waarom nam u die papieren mee?", vroeg de president aan S. ,,Ik vond dat het geknoei van mijn baas met die stukken nu maar eens uit moest zijn en wilde ze naar de justitie brengen", antwoordde de eerste verdachte. „Dat heb ik trouwens later ook gedaan." „Maar dat was bijna anderhalf jaar na de diefstal en intussen hebt u gepro beerd, uw patroon er geld voor af te zet ten. Aanvankelijk zoudt u zelfs f 50.000 voor de gestolen papieren geëist hebben", herinnerde de president hem. S. ontkende echter dat hij zijn werk gever zou hebben trachten te chanteren, maar de heer De G. zelf. die als getuige verschenen was, beweerde pertinent het tegendeel. Hij vertelde hoe hij ten tijde van S.' diefstal op een zakenreis in Zwe den was en daar telefonisch door zijn kantoorchef over de verdwijning der pa pieren was ingelicht. Terug in Hillegom vernam hij via zijn mededirecteur dat S. en L. 50 mille voor de stukken eisten en toen had hij gezegd: „Dat doe ik nooit, dan betaal ik nog liever aan de belasting". Na enige aarzeling had hij de beide man nen op 7 Mei op staande voet ontslagen, maar voordien hadden hij en zijn mede directeuren in het bloembollenbedrijf enkele besprekingen met S. en L. gehad waarbij deze hun losprijs voor de brieven eerst tot 22 mille en tenslotte tot ruim 7000 gulden matigden. De verdachte S. beweerde dat dit laatste bedrag een rechtmatige vordering op zijn patroon vertegenwoordigde; „De G. was mij namelijk aan tantième en vergoedingen nog ongeveer f 7000 schuldig, en daar voor heb ik als onderpand de geheime stukken meegenomen", aldus deze ver dachte. Bij de besprekingen over de teruggave der brieven waren de verdachten en de directeuren van het bedrijf niet tot een vergelijk gekomen, zodat S. en L. geen cent „vingen". Toen maakten zij een pro ces aanhangig wegens onrechtmatig ont slag, hetgeen zij wonnen: De G. werd in October 1953 veroordeeld, hun een jaar salaris uit te betalen. Ook daarna probeerden S. en L. nog enkele malen de compromitterende stuk ken aan De G. „terug te verkopen", maar toen dit geen resultaat had. stelden zij de papieren tenslotte in handen van de justitie bijna V/2 jaar nadat S deze verduisterd zou hebben. Daardoor kwamen de manipulaties van hun ex-werkgever met de geheime boek houding aan het licht, met het gevolg dat De G. zich zowel voor ontduiking der de- viezenbepalingen als voor de fiscale recherche te verantwoorden kreeg. Het eerste delict kocht hij af door de Neder landse Bank f 25.000 te betalen, het tweede de belastingontduiking moet nog berecht worden. Toen de zaken deze keer genomen had den, deed De G. in Juni 1954 eindelijk aangifte van de praktijken van S. en L., maar toen was het al meer dan drie maan den geleden dat dezen voor het laatst ge tracht zouden hebben, hem geld af te persen. Nu moeten chantagepogingen bin nen drie maanden ter kennis van de justitie gebracht worden om vervolgbaar te zijn en dus kon aan S. en L. thans alleen diefstal en heling aangewreven worden. De officier meende in zijn requisitoir dan ook, dat de verdachten ongelooflijk geboft hadden, want zijns inziens bleek uit alle aanwijzingen en getuigenverkla ringen (er waren vijf getuigen gehoord, die de besprekingen met S. en L. over de teruggave der stukken hadden bijgewoond) dat chantage wel degelijk hun opzet ge weest was. „Hoewel dat weerzinwekkende delict hier dus niet ten laste gelegd kon worden, dienen wij er bij de bepaling van eis en strafmaat wel rekening mee te hou den," zo betoogde de officier, die echter ook in aanmerking wilde nemen dat de verdachte S. nog een blanco straflijst had en in de oorlog verdienstelijk illegaal werk verricht heeft. De ten laste gelegde diefstal, respec tievelijk heling bewezen achtend, eiste hij tegen S. een jaar, tegen L. negen maanden gevangenisstraf, beide met aftrek van pre ventief. De verdediger betoogde dat S. de pa pieren „wellicht in een wrokimpuls had weggenomen, zonder het oogmerk zich er wederrechtelijk mee te bevoordelen" hefteen een der rechters de opmerking ontlokte: „alles wat u zegt is volkomen irrelevant waarom kijkt u uw wet niet na voor u hier komt". Op grond van zijn mening, dat er in dit geval van wederrechtelijke toeëigening geen sprake kon zijn, concludeerde pleiter, dat zijn cliënten zijns inziens niet ver volgbaar waren, weshalve hij vrijspraak en onmiddellijke invrijheidstelling vroeg, subsidiair een gecombineerde straf, waar van het onvoorwaardelijke gedeelte gelijk zou zijn aan het ondergane voorarrest. Na raadskamer wees de rechtbank het verzoek om invrijheidstelling af. Zij zal 3 Maart uitspraak doen. Het lid van de Tweede Kamer, de heer J. H. Scheps, tevens secretaris van de Protestants-Christelijke Werkgemeenschap in de Partij van de Arbeid, heeft voor de leden van de afdeling Bloemendaal van deze partij Donderdagavond in het hötel Rusthoek gesproken over het mandement der Katholieke bisschoppen, de reformatie er. de doorbraak. Daarbij bepaalde de spreker zich uiteraard tot die zaken, die de politiek van de Partij van de Arbeid nauw raken. Om een en ander duidelijk te maken, begon spreker met er op te wijzen, dat de R.K. Kerk bestaat uit twee onge lijke delen: de geestelijken, met de uit oefening van het gezag belast, en de parochianen, de leken. De heer Scheps zette uiteen, dat men bij het verdiepen in deze moeilijke materie zich moet kunnen stellen in het standpunt van de Katholiek. Hij wilde dit zeer objectief doen en zich van enige critiek onthouden. De zesendertig procent Katho lieken in ons volk vormen een aparte ge meenschap; er zijn een bezettingstijd of een ramp voor nodig om, als geheel overigens voor slechts korte tijd solida riteit met het overige volksdeel te betui gen, aldus spreker, die voorts meende, dat er vele Katholieken zijn die onder deze situatie lijden. Daarom is het de moeite dat ook wij ons er druk om maken nu met het mandement de politieke en sociale organisatie wordt aangetast. Spreker zag het mandement van de Katholieke bisschoppen geboren uit ziels zorg en politieke machtsbegeerte. Maar volgens de heer Scheps zal het zaaien van deze wind tot gevolg hebben dat er veel storm zal komen in eigen gelederen. Het mandement zag hij als het afsluiten van een teruggang. Deze teruggang was er na 1946 ook bij de Anti-Revolutionnaire partij en de Christelijk-Historische Unie. De politiek, die de leiders van deze partijen hebben gevoerd bij de bespreking van het mandement in de Tweede Kamer werd door de heer Scheps fel gehekeld. Daarna werd aangetoond, dat het mandement zeker geen onfeilbaar stuk wel degelijk iets had verankerd. De heer Scheps was voorstander van af wachten wat zou komen. Hij zinspeelde er cp, dat de gevolgen eventueel in het kabi net voelbaar zouden zijn. Van de na de pauze bestaande mogelijk heid tot het stellen van vragen werd een druk gebruik gemaakt. De heer Scheps betreurde de vaak eenzijdige voorltchtir.g in de pers en zou graag een mijgelijkheid zien om de massa in te lichten wat in de Kamer wordt besproken en hoe. De wet op de crematie was een geven en nemen van voor- en tegenstanders. Dankzij bemoeienissen van spreker kan thans vol staan worden met een verklaring van acht woorden, waarbij men de wens te kennen geeft gecremeerd te willen worden. Hiermede is crematie nu officieel toege staan. De spreker werd ingeleid door de heer H. Stapel, voorzitter van de plaatselijke afdeling van de Partij van de Arbeid. Het Ballet der Lage Landen gaf Donder dagavond weer een voorstelling in het Mi nerva Theater te Heemstede, tijdens welke voor het eerst in deze omgeving de koste lijke parodie „Stagioni" van Jack Carter op muziek van Verdi tot vertoning kwam. Ik heb daar na de Amsterdamse première reeds enthousiast over geschreven en be hoef dus thans niet in herhalingen te ver vallen. Op het kleine toneel was het effect trouwens veel minder aanstekelijk. Hetzelf de geldt eigenlijk voor het eveneens zeer geslaagde divertissement „Foyer de la dan- se" van Susanna Egri op muziek van Rc^s- sini, waarin de sfeer van de periode vac Degas leuk getroffen is en waarin evenal3 in het hiervoor genoemde werk de danse ressen Angela Bayley en Ina Rietstap zich wisten te onderscheiden. De laatstgenoem de heeft nu toch werkelijk haar emplooi ge vonden! Over de andere Engelse solist, Norman Mc Dowell, kan ik niet met bewondering schrijven, omdat ik geloof dat zjjn moge lijkheden liggen op een ander terrein dan op het „klassieke" waarop hjj thans de monstreert. Zijn beenbewegingen zijn te slap en hij heeft het tegendeel van wat men „ballon" noemt: zijn voeten staan als het ware in de grond geprikt. In „Pavana In- terrumpida" verving hij thans (als: de man die voorbij ging) Jack Carter, de tegen woordige „huis"-choreograaf van het ge zelschap, in wie wij zeker vertrouwen mo gen stellen. Niettemin en al zal men wellicht veel voldoening van deze grootse onderneming ondervinden acht ik het jammer, dat men thans alle krachten besteedt aan de instudering van de complete „Coppélia" op muziek van Delibcs, welk avondvullend bal let men onder meer dit voorjaar in Haar lem zal kunnen zien. Niet omdat ik daar iets tegen zou hebben, maar omdat ik ge loof dat het répertoire van dit ensemble veel dringender om andere aanvulling vraagt. Op zo'n programma als het gisteren ver toonde staat nog teveel onvolwaardigs, dat allerminst tegen een weerzien bestand is. Met zo'n tamelijk bonte aaneenschakeling van „nummertjes" houdt men trouwens een publiek niet vast. Erger is overigens de bepaald flodderige manier, waarop de toch al niet byster inte ressante „Sonatina" van Pieter van der Sloot werd uitgevoerd. Ook „Saint Sebas- tien" miste zelfs de geringe spanning, die deze thans door Italië trekkende choreo graaf erin heeft weten te leggen. Bij dit al les geef ik echter toe, dat dit theater voor dansers zeer moeilijk bespeelbaar is. DAVID KONING Ook de Haarlemse politie heeft thans ge hoor gegeven aan de opdracht van de Justitie, een verscherpte controle op de naleving van de verkeersvoorschriften te houden. Donderdagavond tussen kwart over zeven en elf uur heeft politie in uni form op talrijke plaatsen in de stad nauw keurig opgelet en het resultaat van deze actie is, dat er 169 processen-verbaal zijn opgemaakt, in de meeste gevallen tegen wielrijders. Hoewel niet uitsluitend on het voeren van een deugdelijke verlichting werd ge let, leverde dit punt toch wel de meeste bekeuringen op. Vooral de achterlichten speelden de Haarlemmers parten. Op acht bekeuringen na valt het aantal van 159 processen-verbaal als volgt te spe cialiseren. Haarlem-Noord 50; Haarlem- Centrum 43; Haarlem-Oost 16; Haarlem- West 35 en Haarlem-Zuid 17. Vergeleken met de „vangst" in andere steden is het aantal van 169 niet erg groot. Een verklaring hiervoor is, dat de Haar lemse politie in overleg met de justitie had besloten, wegens de weersomstandigheden tamelijk soepel op te treden. Daar komt bij, dat in Haarlem van September af reeds op kleine schaal tussentijdse acties zijn uitgevoerd. Heemstede en Bloemendaal In Heemstede was het aantal bekeurin gen hedenmorgen nog niet precies bekend, maar de politie schat het op tachtig a ne gentig. In Bloemendaal leverde de contrdle- actie 55 bekeuringen op. Ook in deze ge meenten waren de fietsers met weigerende achterlichten weer sterk in de meerder heid. In het streven van de gemeente om langzamerhand alle woningwetwoningen cn i huizen van de diverse woningbouwverenigingen te voorzien van gasgeysers en Dokter H. G. Bult overleden douches zal binnenkort weer een belangrijk project uitgevoerd worden. Indien de ge meenteraad namelijk met het plan van B. en W. accoord gaat, dan zullen niet minder dan ongeveer 250 woningen van dergelijke nuttige apparaten worden voorzien. Hier mede is een bedrag van ongeveer 65 mille nodig en B en W. verzoeken de raad dit bedrag beschikbaar te stellen. In zijn woning te Hoofddorp is overleden dokter H. G. Bult, die een groot aantal jaren arts is geweest in Haarlemmermeer. Hij is geboren in Langweer (Fr.) en vestigde zich in 1925 als arts in Hoofddorp; toen nam hij de praktijk van dokter Smit over. Vijfen twintig jaar is dokter Bult arts geweest en kort na het vieren van zijn zilveren jubi leum zette zijn zoon, dokter J. Bult, de praktijk voort. Hij bleef echter actief ais controlerend geneesheer. Dokter Bult heeft in de loop der jaren zijn krachten gegeven aan diverse vereni gingen; hij was o.a. secretaris van het Cen traal bestuur van de afdeling Haarlemmer meer van de Noordhollandse Vereniging „Het Witte Kruis" en voorzitter van de kring Hoofddorp van deze afdeling De teraardebestelling zal in stilte ge schieden. HAARLEM, 17 Februari 1955 GEHUWD: 17 Febr., G. A. van Gennip en M. Wullems; F. Th. M. Lips en H. M. W. Laurenssen; J. H. den Braber en A. E. Wajer; A. J. M. Houtkamp en H. P. Preenen; P. Jansen cn J. M. Brouwer; P. H. Biester en L. Th. M. Bruschke; P. J. van Es en H. Chr. J. Broers. BEVALLEN van een zoon: 17 Febr., M. C. van Dijkhuizen—Toorenent; M. N. I. Bolt— de Boer. BEVALLEN van een dochter: 16 Febr., I. J. HeijdemanRose; C. M. S. CaféLode. OVERLEDEN: 15 Febr., S. Zeylemaker— Mathlij. 82 j., Wester' outpark; J. Schenk. 75 j.. Hazepjtsrslaan: G. Faas, 81 j„ Sirius- straal- 16 Febr., G. A A. Augustijn. 70 j„ Gasthuisvest; J. F. Bakker, 22 m., Hendrik Rcozenlaan. Aan de R.K. woningbouwvereniging „St. Bavo" in Haarlem-Oost zal een voor schot verleend worden van f 2230,16 ten behoeve van de aankoop en het aanbren gen van leidingen en gasgeysers met meng- aftap-en gaskranen in acht woningen be horende tot het complex van 26 arbeiders woningen, gelegen aan de Dunklerstraat. Bovendien zal er een voorschot verleend worden van f 5.773,53 ten behoeve van de zelfde attributen in 23 woningen, behoren de tot het complex van 52 arbeiders-wo ningen gelegen aan de Bastiaansstraat en voorts zal er f 6.996,31 beschikbaar gesteld worden voor kranen en leidingen in 28 woningen behorende tot het complex van 69 arbeiderswoningen gelegen aan de Dirk Schaferstraat, de Prins Bernhard- laan en de Zomervaart. Ten behoeve van de aankoop van de lei dingen, kranen en plasticlaag boven de douchebakken in acht woningen, alsmede voor het aankopen en plaatsen van gas geysers in zeven gemeentewoningen aan het Flevoplein, de Reggestraat en de IJs- selstraat zal een bedrag van f 2200, uitgetrokken worden. Voor kranen, leidingen en geysers in 27 woningen behorende tot het complex ge legen aan de Nachtegaalstraat, de Roer dompstraat en de Vondelweg van de wo ningbouwvereniging „Zorgvliet" zal een voorschot verleend worden van ten hoog ste f 5.803,In 97 woningen behorende tot het complex van 182 montage wonin gen gelegen aan en nabij de Jan Gijzen- kade en de Nieuw Guineastraat zullen de zelfde voorzieningen getroffen dienen te worden en B. en W. vragen voor dit pro ject een bedrag van f 26.400, Tenslotte zullen voor kranen, leidingen en gasgeysers in 77 woningen behorende tot het complex van 150 montage woningen gelegen aan de Ooievaarstraat, de Zwa luwstraat, de Gëusevesperstraat en de In- dischestraat een bedrag van f 21.300,— beschikbaar gesteld dienen te worden. De bijna voltallige ploeg in het rayon Overveen van de vrijwillige brandweer in Bloemendaal begaf zich Donderdagavond kort na tien uur naar een perceel in de Oranje Nassaulaan waar rook uit de schoor steen en stank in huis voor de bejaarde be woonster aanleiding waren de brandweer te alarmeren. Na een kort onderzoek bleek dat de dame vergeten had het gasfornuis uit te draaien, waarop zij een pan met peertjes had gezet. Na verloop van tijd verspreidden deze een onaangename brandlucht, welke de bewoonster zeer verontrustte. Er viel voor de brandweermannen niets te blussen. Zij keerden dan ook spoedig huiswaarts. In hun antwoord op de door do raads leden Spek (A.R.) en De Landmeter (C.H.U.) gestelde vragen over de misluk king van een drietal aanbestedingen voor de woningbouw in Haarlem, hebben B. en W. meegedeeld dat de laagste inschrijving voor de bouw van het complex van 224 woningen voor „Volkshuisvesting" in Delft- wijk acht ton boven de rijksnormen voor dergelijke woningen lag. Het door de raad voor dit object beschikbaar gesteld crediet bedroog bijna 2.750.000.De offerte voor de vijftig woningen voor bejaarden bij de Kathedrale Basiliek ging de curve- prijs aanvankelijk twaalf mille te boven, die voor twaalf middenstandswoningen aan de Jan Gijzenkade 33.000.Voor de beide laatstgenoemde projecten is door bezuinigingen reeds een oplossing gevon den, het complex aan de Jan Gijzenkade is inmiddels gegund. Over de financiering van de woningen voor de bejaarden van ,.St. Jozef" zijn nog onderhandelingen gaande. De moeilijkheid is, dat deze hui zen door hun ligging bij de Kathedraal aan hogere aesthetische eisen moeten voldoen en de daaruit voortvloeiende kosten niet door het rijk in de stichtingskosten worden opgenomen. Met de architect en de laagste inschrij ver van het complex van 224 woningen in Delftwijk worden besprekingen gevoerd omtrent het aanbrengen van zeer ingrij pende bezuinigingen. Gewacht wordt thans op een nieuwe prijs. Na ontvangst daarvan is pas een definitief oordeel mogelijk. In het algemeen kan worden opgemerkt, zo schrijft het college, dat de hiervoor ge schetste moeilijkheden zich in het gehele land voordoen en dat zij derhalve slechts door maatregelen van de centrale overheid doeltreffend kunnen worden bestreden. B en W. denken hierbij aan een zodanige herziening van de rijkscurveprijzen, dat al te drastische versoberingen kunnen wor den voorkomen. Uiteraard zullen B. enW. alle pogingen in het werk stellen om het toegewezen bouwvolume te realiseren. De wijze, waar op dit zou kunnen geschieden is op het ogenblik in onderzoek. Hangende dit onderzoek komt het hen niet gewenst voor terzake thans reeds me dedelingen te doen. Voor de bouw van de twaalf midden standswoningen hebben B. en W. een voor stel ingediend om het indertijd toegestane crediet tot 158.350.te verhogen. Dit verschil is voornamelijk ontstaan: doordat de aangenomen prijs van 43, per kubieke meter, vooral in deze tijd met de spanningen op de arbeidsmarkt te laag is gebleken; de grond meer moet worden ontgraven en met zand aangevuld en door de laatste loonronde van 6V«. Met betrekking tot de huren van de on derhavige woningen delen B. en W. mede, dat deze als gevolg van de stijging van de bouwkosten zullen moeten worden ver hoogd tot een gemiddelde huurprijs van 52,per woning per maand, uitgaande van een rentepercentage van 3 Vfe. zoals voortaan zo mogelijk ook bij de Woning- De toeneming van het verkeer in het al gemeen en de rol, welke het Staten Bol werk de laatste jaren vervult in het stads en doorgaande verkeer zijn er de oorzaak van, dat deze weg dringend verbreding behoeft. Mede als gevolg van het intensief autobusverkeer is de tegenwoordige breedte van 7.50 meter onvoldoende om een veilige en vlotte afvoer van het ver keer te waarborgen. Thans is er een plan ontworpen om de breedte van de rijweg op 12 meter en die van de trottoirs te bren gen op drie meter. Bovendien is de rij baan nabij de overgang naar het Kenne- merplein ontworpen op een breedte van 13.50 meter, waarmede een vlotte afwik keling van het verkeer wordt gewaar borgd. Voor wat betreft het wegdek heeft men de keuze in principe bepaald op een klin- kerkeibestrating op puinfundering. Zou deze keuze echter, met het oog op de ma teriaalvoorziening, tot een ernstige vertra ging leiden, dan zou deze bestrating kun nen worden vervangen door een asphalt- dek. Bovendien is het noodzakelijk, dat de rioleringen worde vernieuwd. De bestaande riolering verkeert namelijk in een bijzon der slechte staat. Met inbegrip van de kosten van het wij zigen van de tuinen van particulieren aan de Noordzijde van het Staten Bolwerk en het verplaatsen van de plantsoenhekken is met de wegverbreding een bedrag van 130.450,gemoeid. De kosten van de uit te voeren rioleringswerken zijn geraamd op 44.202,—. In totaal dus 175.000,—. Met het oog op de Westelijke randweg In het in 1937 door de Haarlemse raad vastgestelde uitbreidingsplan „Zuid-West" is het tracé van het verlengde van de Van Olden'bameveltlaan geprojecteerd Hoewel het tracé van de Westelijke randweg nog niet is vastgesteld, kan, vol gens de plannen tot ophoging van de spoor baan, worden verwacht, dat deze aange legenheid spoedig haar beslag zal moeten krijgen. De mogelijkheid is aanwezig, dat in het tracé van het verlengde van de Van Oldenbameveltlaan, zoals dat is vastgelegd in het uitbreidingsplan, wijziging zal moe ten worden gebracht. Om niet gebonden te zijn aan het ge projecteerde tracé achten B. en W. het ge wenst, dat de raad bepaalt, dat voor een deel van het uitbreidingsplan een herzie ning wordt voorbereid. Dezer dagen vierde de heer D. G. Haze kamp, administrateur ter Provinciale Grif fie van Noordholland, het feit, dat hij veertig jaar werkzaam is bij de provincie Noordholland. De griffier der Staten mr. M. A. Stufkens heeft hem toegesproken en meegedeeld, dat de jubilaris was be noemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau. wetbouw zal geschieden. Voor afschrijving en onderhoud van de geysers, alsmede voor de trapverlichting en het schoonhouden van het trappenhuis en de ramen van de voorgevel zullen de toekomstige bewoners een bedrag van 8.per maand boven genoemde huur prijs verschuldigd zijn. Burgemeester en Wethouders van Haar lem stellen de raad voor de. in de loop van het jaar 1954 aan de gemeente gedane schenkingen, onder dankbetuigingen in eigendom te aanvaarden. Deze geschenken bestaan uit twee schil derijen van. Jac. van Looij, „Het Café" en „De Boer", beide afkomstig uit een legaat van de heer F. Mijnssen. Voorts een teke ning van H. A. Henriet, cn twee tekenin gen van J. G. Waldorp, respectievelijk ge schonken door de schilder zelf en door de heer Paul Brandt te Amsterdam. Tezamen met twee delen van Le Courrier Frangais (1886 en 1892), geschonken door iemand die onbekend wenst te blijven, zijn deze aanwinsten bestemd voor het Frans Hals museum, met dien verstande, dat de twee werken van Van Looij in langdurige bruik leen aan het Huis Van Looij zullen worden gegeven. Een olieverfportret van de hand van professor Adolph Pirsch, voorstellend de heer C. Maarschalk van Egmond en Rinnegom als burgemeester van Haarlem, geschonken door diens erfgenaam, zal een plaats in het stadhuis krijgen. B. en W. van Haarlem vragen de ge meenteraad voor het restaureren van een viertal zgn. gravenstukken in de raadzaal een bedrag beschikbaar te stellen van 1.500. In de laatste jaren zijn ten laste van de onderhoudspost van het stadhuis telkens enige van de zgn. gravenstukken gerestaureerd. Dc restaurateurs hebben echter sneller gewerkt dan aanvankelijk mocht worden verwacht, zodat de pane len, die in dit jaar voor restauratie in aan merking kwamen, inmiddels reeds zijn ge reed gekomen. Daar zij vermoedelijk in de gelegenheid zijn dit jaar nog een viertal stukken in behandeling te nemen, zouden B. en W. nog in dit jaar voortgang willen maken met de restauratie van de schilde rijen die in de vergaderzaal van de raad hangen. In de binnenkort te houden vergadering van de Provinciale Staten van Noordholland zal een voorstel van Gedeputeerde Staten aan de orde komen om aan de Koninklijke Liedertafel „Zang en Vriendschap" te Haar lem een garantie van ten hoogste f 1000 te verstrekken met betrekking tot het ongedekt tekort, dat op de ter gelegenheid van het 125-jarige bestaan der liedertafel te geven concerten mocht worden geleden, mits ook de gemeente Haarlem een garantie van een maximum van f 1500 verstrekt. Ds. W. van Asperen. beroepen tot predi kant bij de Hervormde gemeente te Haar lem, die speciaal zal werken in de wijk Haarlem-Oost, zal Zondagmorgen om tien uur bevestigd worden in de Oosterkerk aan de Zomerkade; bevestiger is ds. A. J. van Rhijn. Des avonds om zeven uur zal de. Van Asperen zijn intrede doen in de Grote Kerk. In Haarlem-Noord Burgemeester en Wethouders van Haar lem stellen aan de Raad voor het stuk grond gelegen aan het Nieuw-Guineaplein, de Soera baj astraat en de Medanstraat, groot ongeveer 1480 vierkante meter, aan het Apostolisch Genootschap in Haarlem in koop af te staan tegen de prijs van zestien gulden per vierkante meter. De grond is bestemd voor het stichten van een kerkgebouw met vergaderlokalen. Woningbouw in Haarlem-Zuid-West en in Zuiderhoutpark Het N.V. Aannemersbedrijf W. Thunnis- sen te Heemstede is onlangs aan de Duin doornlaan in Haarlem Zuid-West begonnen met de bouw van acht voor de verkoop be stemde middenstandswoningen, waarvan de architectuur medé door de heer H. Tuninga werd bepaald. Met het oog op deze bouw draagt het aannemersbedrijf ongeveer 155 vierkante meter grond over aan de gemeen te, alsmede een bedrag van zesduizend gul den in de kosten van de straataanleg. Voorts stellen B. en W. de raad voor aan dp heer H. Ducro te Haarlem ongeveer 510 vierkante meter grond aan de Zonnekade te verkopen tegen twaalf gulden per vier kante meter voor de bouw van een villa. Donderdagavond werden de veertien vrijwillige schilders, die in hun vrije tijd de Hervormde kleuterschool aan de Co- lensostraat in Haarlem-Noord in frissere kleuren hebben overgeschilderd, in het zelfde gebouw door de dankbare onder wijzeressen en kinderen op waardige wijze gehuldigd. Door enkele peuters werden zij namelijk tot ridder in de Kleuterorde be noemd, bij welke gelegenheid zij een dooi de kleuterleidster vervaardigd ordelint en een klein geschenk ontvingen. Vervolgens zong de jeugd het team een danklied toe. Onder de sprekers bevond zich ook ds. M. van der Voet, voormalig predikant in Schoten, die zich er over verheugde dat velen op deze daadwerkelijke wijze blijk gaven de belangen van de kleuterschool te willen behartigen. Voorts voerde men een" schetsje op, waarin op amusante wijze de voordelen en nadelen van het Montessori- en klassikaal onderwijs tegen elkaar werden afgewogen. Jongens namen kompassen weg Drie Haarlemse jongens van elf jaar heb ben zich in een winkel schuldig gemaakt aan diefstallen. Zij namen kompassen en por tefeuilles weg. De jongens zijn overgegeven aan de justitie. BINNENLAND In de vergadering van de raad van be heer der Nederlandse Ford Automobielfa briek Amsterdam is besloten aan de ver gadering van aandeelhouders voor te stellen het jaardividend voor het boekjaar 1954 te bepalen op 20 percent, waarvan op 20 De cember reeds 8 percent werd uitgekeerd als interimdividend. (V. j. 15 pet., waarvan 6 pet. interim), Een stier is Donderdag in de Veelaan te Amsterdam nabij het abattoir wild gewor den en losgebroken. Ofschoon men het dier vrij spoedig v. eer te pakken had. heeft men de assistentie van de politie moeten inroepen om de stier door middel van een schot uit een karabijn te doden. Het vonnis werd midden op straat voltrokken. De Nederlandse Vereniging voor Inter nationaal Recht houdt op 5 Maart in Den Haag haar algemene vergadering. Behandeld worden de rapporten van dr. E. van Raalte en jhr. mr. H. F. van Panhuys over „De regeling der buitenlandse betrekkingen in de Nederlandse Grondwet". In een der grote montagehallen van Werkspoor te Amsterdam is een schilder, die boven in de hal aan het werk was, met zijn hoofd in aanraking gekomen met een elec- trische kraan. Hij wprd ernstig gewond en overleed korte tijd later. De schilder was gehuwd en vader van twee kinderen. De tuinder G. van Mil te Maasland heeft Donderdag de eerste spinazie aan de veiling aldaar aangevoerd. Het partijtje bracht f 1,06 per kilo op. Ton van Otterino en Wilma van Klave ren zullen van 1 Maart af geen deel meer uitmaken van de speelgroep ..De Phoenix". Zij hebben contracten aanvaard bij het toneelgezelschap van Johan Kaart in Am sterdam. Mr. M. Ch. de Jong te Wassenaar is, in verband met zijn benoeming tot voorzitter van de Internationale Unie voor Kinder bescherming afgetreden als voorzitter van de Vereniging van Kerkvoogdijen in de Neder lands Hervormde Kerk. In zijn plaats heeft het hoofdbestuur benoemd prof. dr. ir. H. G. V. Beusekom te 's Gravenhage, die sedert 1943 in het hoofdbestuur zitting heeft en sedert 1953 vice-voorzitter der vereniging is. De nestor van de predikanten van de Gereformeerde Kerk van Utrecht, ds. J. W. de Jager heeft wegens invaliditeit per 1 Mei emeritaat aangevraagd. De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, de heer Mansholt, zal op Vrijdag 2.5 Februari een bezoek brengen aan Ierseke. teneinde zich persoonlijk op de hoogte te stellen van de problemen, die voor de oester- en mosselcultuur en aanverwante bedrijven zijn verbonden aan een eventuele afsluiting van de zeegaten, speciaal de Oosterschelde. De Venezolaanse ambassade in Den Haag deelt mede: „Tegemoetkomende aan de wens van de autoriteiten van Suriname, zal de regering van Venezuela de stad Para maribo een bronzen borstbeeld aanbieden van Simon Bolivar, de bevrijder van Zuid- Amerika. De plechtige onthulling van het monument zal waarschijnlijk op 19 April a.s. geschieden". Het borstbeeld is inmiddels te Paramaribo aangekomen. Het zal worden geplaatst op een gazon tegenover het gebouw van de Surinaamse Staten. HAARLEM EN OMGEVING B. en W. van Haarlem verzoeken de raad om voor het aanbrengen van een auto matische huistelefooninstallatie in het open baar slachthuis een bedrag van f 6456,50 be schikbaar te stellen. Ten behoeve van de aankoop van bureau-meubilair voor het bedrijf voor Open bare Werken zal een bedrag van f27.467 ter beschikking van B. en W. gesteld dienen te worden. B. en W. raden "e raad aan om voor de gemeente Haarlem aan te kopen enkele per celen grond, gelegen ten Westen van het pompstation van het gemeentelijk water bedrijf te Overveen tussen de Zeeweg en de Tetterodeweg voor een bedrag van ongeveer f 16.764,75. De directie Groningen en Friesland van de rijkswaterstaat heeft het uitvoeren van baggerwerk voor het onderhouden van de bodemdiepten in de haven van Delfzijl voor het jaar 1955 aanbesteed. De la <gste inschrij ver was D Blankevoort en Zoon N.V. te Bloemendaal. De Koninklijke Liedertafel Zang en Vriendschap te Haa-lem houdt Zaterdagmid dag van drie tot vijf uur in restaurant Brinkmann ter gelegenheid van het 125- jarig bestaan een receptie. Verdacht van diefstal van 45 kilogram geel koper is ingesloten de ?.6-jarige Haar lemse arbeidt. L. van H. Hij zou het koper hebben ontvreemd uit een winkeltje in de binnenstad en de waar al weer hebben door verkocht. De ijsbaan Eindenhout aan ie Wagenweg in Haarlem is weer geopend. Van tien tot half zes en van zeven uur tot half elf kun nen de schaatsliefhebbers er weer terecht. Alie voor Zaterdag 19 en Zondag 20 Fe bruari door de KNVB vastgestelde wed strijden voor het amateurvoetbal (2e. 3e en 4e cn reserveklassen) zijn in verband met de gesteldheid var. de terreinen afgelast. Om trent het doorgaan van de voor de eerste klasse vastgestelde wedstrijden zal Zaterdag morgen een beslissing worden genomen. De minister van Oorlog en Marine, ii.. C. Staf, heeft Donderdag een beleefdheids, bezoek gebracht aan zijn Italiaanse amb- genoot, Paolo Taviani. Zoals bekend, heeft minister Staf een tocht van het smaldeel 5 meegemaakt, dat zich in de Italiaanss wateren bevindt. NIEUWE WATERLEIDING VOOR SPORT TERREIN KLEVERPARKWEG B. en W. van Haarlem stellen de gemeente raad voor om voor het leggen van een waterbuis op het sportterrein ten Westen van de Kleverparkweg en het aanschaffen van een zogenaamde regeninstallatie een be drag van f 13.250 ter beschikking van B. en W. te stellen. Slotkoers Openings gisteren koersen 3-3 Nederl.'47 100»/,o 100% A.K.U 289 X 289 364 Philips Gloeil. 34IX 34215 Kon. Petroleum 550>5 54915 A'dam Rubber 115 114X Hol], Amer. Lijn 194 194 N. Scheepv. Unie 177 177V« H.V.A 142 V* 142/5 Deli Mij 140 138 Amsterd. Bank 248 248 Ned. Handel Mij. 228 228 Rotterd. Bank 227 V» 219 ex.d. Twentsche Bank 230 230 Anaconda Copper 52 >/ia 52K Bethlehem Steel 117 117 Republic Steel 8615 8715 Shell Union 61 tï/n 61 23»/i* 2515 78 y<

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 6