Zuid Nederland in de roes der carnavalspret ENTOSORBINE Wereldhandel heeft nieuwe stimulansen nodig PANDA EN DE MEESTER-ZANGERS Zwitsaletten Wereldnieuws Ondanks sneeuw en koude Maar ook in Utrecht en Arnhem viert de „zottenleut" hoogtij De radio geeft Dinsdag ió het zo r Planten VJ MAANDAG 21 FEBRUARI 1955 2 Koninklijke giften voor vluchtelingenhulp Massa-onderzoek naar gehoor bij schooljeugd Effecten- en Geldmarkt Haags rumoer om Parel film duurt voort Heringa Wuthrich Kerkelijk Nieuws Ir. Alers visie op uitspraak „Triton"-ramp „Geen schietoefeningen op Waddeneilanden" Verfilming in Nederland van „The silver skates"? Havendokter van Liverpool maakte dodelijke val De carnavalsprinsen zijn weer in het land. Met veel hoempamuziek en gejoel zijn ze tijdens het afgelopen weekeinde in vele Zuidelijke gemeenten binnengehaald. Omhangen met serpentines en guirlandes hebben zij uit handen van de burgemees ters de stadssleutels ontvangen. Geduren de drie dagen zwaaien zij de scepter in Brabant en Limburg. Sjeelt wawwel op roelkes" In Maastricht is de feestelijke intocht van de prins der zotheid een echte carna valeske plechtigheid geworden. Ten stad- huize hield „Prins Frans d'n iersten" zijn troonrede en verleende daarna carnavals onderscheidingen. Hoewel wat verfomfaaid door de soms zware sneeuwbuien gaf de optocht onder het motto „Sjeelt wawwel op roelkes en te voot" (flauwe kul op wieltjes en te voet) een aaneenschakeling van grappige en spottende tafereeltjes en oplossingen van actuele problemen als b.v. prof-voetbal, damesvoetbal, woningvraagstuk, marsbe woners e.d. De sneeuw en het gure weer hebben ook de tienduizenden Oeteldonkers er niet van weerhouden om rijendik langs de route geschaard Prins Amadeiro XVII een hartelijke ontvangst te bereiden. Bij deze ontvangst was ook de prins uit Bergen op Zoom aanwezig, Nilles I uit het Krabbe- gat met zijn boerengevolg. Na het traditio nele brandewijntje met suiker werd de tocht door Oeteldonk voortgezet naar de Casino schouwburg, waar de Oeteldonkse club de prins een kolderieke circusvoor stelling aanbood. In Heerlen baande zich Zondagmiddag een lange stoet met veel moeite een weg door de dichte sneeuw. In deze optocht trok o.a. een groep mannelijke en vrouwe lijke voetballers mee. Prins Eugene troon de als een maharadja, maar gehuld in een plastic regenjas op een houten olifant, die men op zijn praalwagen had gebouwd. Za terdagavond overhandigde in de hal van het Heerlense raadhuis de stedemaagd met een gedicht van Bertus Aafjes een meer dan een meter lange stadssleutel aan de prins. Zij besloot haar toespraak met: „heer prins, ontvang de sleutel tot besluit en jaag de ernst de stad van Heerlen uit." Ook in Utrecht Voor het eerst in de geschiedenis is Za terdag ook door Utrechts straten een car navalsoptocht getrokken, aanschouwd door een grote menigte, die nog enigszins on wennig dit gebeuren beleefde. Zijne ko ninklijke doorluchtigheid prins Karnarie II van Utrecht, reeds een week eerder ge ïnstalleerd en begiftigd met een litanie van allerdwaaste titels, deed Zaterdag met zijn uitgebreide hofhouding zijn intrede in het sticht. Na de intocht recipieerde de pretvorst in de daarvoor ingerichte „Leutbuncker" op het Vredenburg, waar hij zich zeer kwistig toonde in het uitreiken van onder scheidingen. Vandaag bezocht prins Karnarie de zie kenhuizen, waar fruitmanden werden uit gedeeld. Vandaag komt het hoogtepunt van het feest in het gebouw Tivoli met een optocht van gecostumeerden, gevolgd door een prinsenbal. In het „Krabbengat" In Bergen op Zoom is onder het devies „Agge mar veul leut et" reeds drie weken geleden met het „neuzenbal" de carna valspret begonnen. Het grote feest be gon in het „Krabbengat" evenwel ook Za terdag met de intocht van prins Nilles I. Hij arriveerde per trein en werd daarna door de boerenploeg naar het stadhuis ge bracht om de sleutel van de stad in ont vangst te nemen. De intocht stond in het teken van de voetbalsport. Zaterdag en Zondag beperkte de carnavalsviering zich tot enkel zalen en café's, maar vandaag begint de publieke maskerade. Dinsdag trekt de carnavalsoptocht door het „Krab bengat". In de nieuwbakken carnavalsstad Arn hem is de eerste vrouwelijke carnavals- raad geïnstalleerd; een landelijke primeur die dit weekeinde haar beslag kreeg, na dat prins Leut den Ierste zijn proclamatie had voorgelezen in het tot casino her schapen „National". In totaal werden, met veel'moeite, 33 „elfjes" gekozen, waaruit volgend jaar de Raad van Elf gekozen moet worden. De Koningin heeft een tweetal belang rijke giften gedaan voor de hulp aan vluch telingen-acties. De gelden zijn geschonken aan het Comité Vluchtelingenhulp 1954, dat de uurloonactie organiseerde, en aan de Nederlandse Federatie voor Vrouwelijke Vrijwillige hulpverlening. De gift aan de federatie is met name be stemd voor de steun, welke deze zich voor stelt te geven aan het vluchtelingenkamp Spittal an der Drau in Karinthië (Oosten- In Groningen is thans een begin ge maakt met een massa-onderzoek naar de gehoorscherpte bij schoolkinderen. Dit is mogelijk gemaakt door een subsidie van de medisch-psysische afdeling van de T.N.O., Doel van het onderzoek is, met moderne hulpmiddelen een methode te ontwikkel Ien, waarmee grote aantallen kinderen op1* de leerplichtige leeftijd snel groepsgewijze kunnen worden onderzocht. Groningen.] dient hierbij als proefterrein voor Neder-'' land. In de stad Groningen worden voor lopig 4000 kinderen onderzocht. Het onderzoek geschiedt in groepen van zes. Elk kind krijgt een hoofdtelefoon op en moet de vinger opsteken als het een signaal hoort. Indien een duidelijke afwij king wordt vastgesteld, wordt dit mede- Het mag wel als een bewijs van een groot gedeeld aan de huisarts, die voor verdere) weerstandsvermogen worden beschouwd ADVERTENTIE WITTE TABLETTEN tegen maag-darmstoornisscn o.a. diarrhee, "kater", bedorven maag. I® lak. llTSMMI behandeling zorgt. De laatste jaren is duidelijk geworden, dat er op elke school kinderen voorkomen, die moeilijkheden hebben tengevolge van. lichte of matige slechthorendheid. Voor het verwerken van de leerstof moet het kind", vlot kunnen verstaan. Als het voortdurend, ingespannen moet luisteren naar hetgeen gezegd wordt, neemt het de leerstof moei lijk op. Vooral de zwakbegaafde kinderen lijden daaronder, maar ook het meer intel ligente kind daalt daardoor op de ranglijst. Zoals gemeld, hebben twee Haagse bio scopen in een dagbladadvertentie het; Haagse publiek opgewekt de Haagse film critici, die een ongunstige recensie over de film „Het wonderlijke leven van Wil lem Parel" hebben gegeven, op te bellen, om zijn mening over deze rolprent te ge ven. Aan de bewuste bioscopen zijn gis teravond pamfletten uitgereikt van ge lijke inhoud als de advertentie. De film critici overwegen een aanklacht bij de officier van justitie wegens poging tot veroorzaking van overlast. ADVERTENTIE HAARLEM ELECTRISCHE INSTALLATIES LUIDSPREKENDE TELEFOON-INSTALLATIES De „Katingo" in een andere positie dan wij twee maanden lang gewend waren. Aan de trossen van vier sleepboten vaart het schip de Rotterdamse Waalhaven binnen, waar het voorlopig ligplaats heeft gekozen. HILVERSUM I. 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.30 Voor de vrouw. 9.40 Mor genwijding. 10.00 Platen. 10.30 Congres van de Partij van de Arbeid. 12.45 Piano. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of platen. 13.20 Dansmuziek. 13.55 Koersen. 14.00 Platen. 14.40 Schoolradio. 15.00 Bariton en piano. 15.30 Voor de vrouw. 16.00 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Platen. 17.45 Jordaanzangers. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano. 18.30 Platen. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Paris vous parle. 20.05 Journaal. 20.15 Gevarieerd orogramma. 19.10 Amateursprogramma. 20.00 Nieuws. 22.20 De Antwoordman. 22.35 Koorconcert. 22.55 Ik geloof, dat23.00 Nieuws. 23.15 New York calling. 23.20 Reportage. 23.35 Platen. 23.50—24.00 Sport. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws, weer bericht en katholiek nieuws. 8.20 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 9.40 Lichtbaken, causerie. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Platen. 10.45 Platen. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 School radio. 11.50 Als de ziele luistert, causerie. 12.00 Angelus. 12.03 Metropole orkest en solist. 12.30 Land- en tuinbouwmededelin- gen. 12.33 Platen. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Platen. 13.55 Platen. 14.00 Gevarieerd programma. 15.00 Schoolradio. 15.30 Ben je zestig? 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Felicitaties voor de jeugd. 17.40 Beursberichten. 17.45 Regeringsuitzen ding: Nederland en de Wereld. Uitwisselings programma Pakistan. 18.00 Voor de jéügd. 18.20 SDortpraatje. 18.30 Amusementsmuziek. 19.00 Nieuws. 19.10 Lichte muziek. 19.30 Pla ten. 20.40 Amusementsmuziek. 21.15 Carnaval programma. 22.00 Gevarieerde liedjes. 22.30 Platen. 22.45 Avondgebed en liturgische ka lender. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Limburgs Promenade-orkest. TELEVISIE (K.R.O.) 20.15 Actualiteiten. 20.30 De twee Gravin nen, opera-buffa. 22.00 Film. 22.1522.20 Epiloog. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Operaconcert. 12.30 Weerbericht. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Schoolradio. 15.45 Platen. 16.02 Sport. 16.50 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Symphonie-orkest en soliste. 17.40 Strijkkwintet. 17.50 Boek bespreking. 1".00 Platen. 18.30 Voor de solda ten. 19.00 Nieuws. 19.40 Volksliederen. 19.50 Causerie. 20.00 Orgel. 20.30 Platen. 20.40 Platen. 21.00 Omroeporkest en solist. 22.00 Nieuws. 22.15 Pianorecital. 22.5523.' Nieuws. BBC 22.00—22.30 Nieuws, feiten van de dag, en: Boeken en schrijvers. (Op 224 m.). Aangenomen naar Monster H. G. Abma te Rotterdam-Delfshaven. Bedankt voor IJselmuiden J. v. d. Vel den te De Bilt. Beroepen te Maassluis (vac. P. H. Quar- tel) J. v. Hartingsveld te Berkel-Roden- rijs. Geref. Kerken Beroepen te Raamsdonk-Drimmelen J. Nierop, cand. te Andijk-O. Aangenomen naar Lewedorp S. Oegema, cand. te Zwolle. Geref. Kerken art. 31 K.O, Beroepen te Voorthuizen Th. Hoff te Haulerwijk (Fr.). Evang. Luth. Kerk Bedankt voor Schiedam W. F. Jense,, legerpredikant met verlof. PREDIKANT VOOR VLUCHTELINGEN Ds. J. Möhringer, sedert kort predikant bij de Ned. Herv. Gemeente van Hijken (Dr.) is door de Interkerkelijke Commissie voor hulp aan Vluchtelingen van de Oecu menische Raad van Kerken aangezocht voor de leiding van het werk van de inter kerkelijke commissie. Hij heeft daarom zijn arbeid te Hijken neergelegd. DUBLIN (United Press) Volgens de „Irish Independent" zal de heer I. A. Aler, president-directeur van de KLM, Woens dag zijn visie geven op de bevindingen van het hof van onderzoek in Dublin inzake de ramp met de KLM-constellation „Tri ton". „Deze bevindingen zullen ook bestudeerd worden door de Nederlandse Raad voor de Burgerluchtvaart. Indien deze raad het eens is met de bevindingen van het hof, zal geen verder onderzoek plaats vinden", aldus de Ierse krant. Protest van natuurbescherming Tijdens een ledenvergadering van de Vereniging tot Behoud van Natuurmonu menten in Amsterdam, is Zaterdag een motie aangenomen waarin met klem wordt geprotesteerd tegen de plannen van de mi nister van Oorlog om in de natuurreser vaten op de Bosplaat en de Noordsvaarder op Terschelling schietoefeningen van de luchtmacht op gronddoelen te doen hou den en op de Vliehorst te Vlieland een baan voor tankschietoefeningen te doen aanleggen. Er werd op gewezen, dat deze gedeelten van de Waddeneilanden uit natuurweten schappelijk oogpunt internationaal uniek en onvervangbaar zijn en bovendien voor de recreatie grote betekenis hebben. Deze motie zal naar de ministerraad worden gezonden De Amerikaanse filmonderneming Me- tro-Goldwyn-Mayer bereidt de verfilming voor van het boek dat vrijwel iedere Ame rikaan in zijn jeugd gelezen heeft „Hans Brinker or the silver skates" van Mary Mapes Dodge. Hierin komt het verhaal voor van het Nederlandse jongetje, Pie- ter, die ons land voor een overstromings ramp zou hebben behoed door zijn vinger te steken in een gaatje van de dijk, waar het water al doorheen sijpelde. M. G. M. heeft aan twee schrijvers op dracht gegeven een scenario samen te stel len. Er is nog geen „producer" aangewe zen van wie voornamelijk de beslissing zal afhangen of de film mogelijk geheel of .gedeeltelijk in Nederland zal worden opgenomen. dat noch de New Yorkse, noch de Amster damse effectenbeurs zich in sterke mate door de politieke spanningen van de laat ste weken heeft laten beïnvloeden. Er is in Wallstreet een koersdaling geweest, welke soms met grote omzetten gepaard ging, maar al spoedig kon een herstel in treden, zodat het hoogterecord voor de Industriële aandelen van 1954 deze maand met een cijfer van 410.32 overschreden werd. In Amsterdam ging het algemeen indexcijfer slechts met enkele punten te rug en het staat thans weer ongeveer op het hoogste punt van het vorig jaar. De reden van dit opvallend redres is niet al leen de verminderde vrees voor ernstige calamiteiten in het Oosten van de wereld, maar ook de over het algemeen nog steeds gunstige beoordeling van de economische ontwikkeling voor de naaste toekomst, waarvan men met name in de Verenigde Staten blijk geeft. De nieuwe oorlogsdreiging heeft ook dit gevolg gehad, dat een verslapping van de defensiemaatregelen is voorkomen en men integendeel, vooral in de V.S., aan de mi litaire paraatheid nieuwe aandacht wijdt, zodat de stimulans, welke hiervan op het bedrijfsleven uitgaat, vooreerst zal blijven bestaan. De productie van de Amerikaanse staalfabrieken, één van de belangrijkste graadmeters voor de economische bedrij vigheid, beweegt zich thans op een ver hoogd niveau en zal in de loop van 1955 verder worden opgevoerd, terwijl ook de automobielenindustrie haar afzet ziet stij gen en een verdere toeneming daarvan verwacht. Ook de vliegtuigbouw beleeft gulden dagen en de loon- en salarisverho gingen van de laatste tijd hebben voor de gehele Amerikaanse bevolking een zoda nige welvaartsvermeerdering gebracht, dat ook de consumptiebedrijven hun afzet nog voortdurend zien toenemen, waartoe ook nog steeds aanhoudende expansie van het afbetalingssysteem in sterke mate bij draagt Wat Nederland betreft, kan er op wor den gewezen dat de productie thans 70 pet. groter is dan vóór de oorlog en de produc tiviteit met 20 pet. is gestegen, terwijl het tekort aan arbeiders thans op c.a. 60.000 wordt aangenomen. Dit alles wijst op de voortduur van een hoogconjunctuur, ook al is dan het tempo de laatste maanden vertraagd en wanneer men daarbij in aanmerking neemt dat ei, zowel in de V. S. als in ons land, om ons daartoe te bepalen, nog altijd een overvloed van kapitaal blijkt te zijn, kan het niet verwonderen dat de beleggers, ook als ze fondsen met winst hebben verkocht, weer naar de beurs terugkeren, omdat onbelegd geld voor de meesten hunner een doorn in het oog is. Er zijn ongetwijfeld symptomen, welke tot matiging van het optimisme moeten nonen, maar een feit is dat de wereldhan del zich nog in stijgende lijn blijft bewe gen en dat een belangrijk onderdeel van het bedrijfsleven, namelijk de scheepvaart en de scheepsbouw hiervan thans ook in sterkere mate profijt beginnen te trekken. Hoezeer ook deskundige waarnemers zich op dit punt kunnen vergissen, blijkt wel uit de recente uitlatingen van de voorzitter van de Nederlandsche Reedersve-eeniging, mr. J. J. Oyevaar, die in Mei 1954 op de Amsterdamse beurs een koersdaling voor scheepswaarden teweegbracht door zijn sombere voorspellingen. Hij wees toen oo de belangrijke toeneming van de wereld- vloot van 93 millioen ton ultimo 1953 tot 97'A millioen ton ultimo 1954 de opkomst van nieuwe landen en de vloot- discriminatie van landen als Panama, Hon duras en Liberia, op de steeds verder gaan de specialisatie van de schenen, maar voor al op de noodzakelijke vlootvernieuwins in verband met de "hoge leeftijd van de schepen. Ook dezer dagen heeft genoemde des- de tantièmes aan het personeel 3 mil lioen). Maar niet minder dan 11.6 mil lioen blijft in het bedrijf, waardoor de maatschappii thans over een bedrag van c.a. 50 millioen vrije middelen beschikt, welke ook nodig zijn, daar de verplichtin gen wegens bouwcontracten niet minder dan 42'A millioen bedragen. Het gunstig verloop van de vrachten- markt is op de beurs tot uiting gekomen in een koersstijging voor scheenvaartwaar- den, waarvan het indexcijfer sinds het be gin van dit jaar van 231 tot 239 is opge lopen. ^Hoewel in sommige gevallen, ook bij de K.N.S.M. de uitkering aan aandeelhouders wel wat groter zou kunnen zijn, verdient de conservatieve gedragslijn van de direc ties der scheepvaartmaatschappijen toch toejuiching, omdat de scheepvaart een zeer 11. Enrico was toch ook nieuwsgierig naar de schatten, die hij aan boord van het schip dacht te vinden. Dus brak hij zijn gezang af en volgde Panda over het krakende dek. Het besef, dat zij de eersten sinds eeuwen waren, die voet aan boord zetten, deed hen onwillekeurig op de tenen lopen. „Kijk", fluisterde Panda, „daar is de kapiteinshut. Als er schatten aan boord zijn, moeten we ze daar zoeken". Hij opende de deur en trad binnen. Het was er bedompt en het rook er naar schimmel, maar hier letten zij nu niet op. „Kijk", riep Enrico opgewonden, „daar staan twee kisten! Daar zullen de schatten in zitten!" Vlug opende hij een der kisten en gooide ongeduldig een paar documenten opzij, die bovenop lagen. Maar daaronder lagen nog meer documenten en daaronder NOG meertot de bodem toe! „Niets dan do cumenten en paperassen bromde hij teleurgesteld, „dan maar die andere kist. Wat zit daarin, Panda?" „Documenten en paperassen", antwoordde Panda, die de tweede kist inmiddels geopend had. „AL WEER documenten?!", riep Enrico ver bolgen. „Bah! Als dit niet het schip van opa Mulder de Bulder was, zou ik denken dat hier nooit eerlijke piraten aan boord waren geweest, maar ambtenaren!" kundige op die noodzaak gewezen, maar zijn prognose luidt thans toch gunstiger dan in het begin van 1954. Voor de z.g. wilde vaart is het indexcijfer, van Januari 1952 tot Januari 1954 van 146.4 tot 71.9 gedaald, in de loop van 1954 weer tot c.a. 115 gestegen, waarop eerst de laatste dagen een lichte daling is gevolgd. Ook de lijn diensten hebben hun vrachtprijzen niet onbelangrijk kunnen verhogen. De vraag r.aar scheepsruimte is zo groot, dat vele rederijen reeds voor lange tijd vrachtover eenkomsten tegen hogere prijzen hebben kunnen afsluiten en het spreekt wel van zelf dat ook in de scheepsbouw de leven digheid tot dusver voortduurt. Ook hiervan profiteert ons land in sterke mate, omdat Nederland, zowel wat de scheepvaart, als de scheepsbouw in de wereld een dominerende plaats inneemt. De Nederlandse vloot is in 1954 met 71.000 ton tot 3.4 millioen ton toegenomen en ter wijl de totale in aanbouw zijnde vloot van 6.3 millioen tot 5.8 millioen ton terugging, bedroeg deze in Nederland ultimo 1954 530.000 ton tegen- 491.000 ton op ultimo 1953. Opmerkelijk hierbij is dat van dit totaal thans 337.241 ton voor Nederlandse rekening wordt gebouwd in vergelijking met 171.420 op ultimo 1953, waaruit men dus kan afleiden dat de Nederlandse reders druk bezig zijn hun achterstand op het punt van de leeftijdsopbouw in te halen. Dat hieraan thans zeer grote aandacht wordt geschonken, blijkt bijv. uit het ver slag van de Kon. Ned. Stoomboot, die in 1954 haar winst van 15 millioen tot \1/-, millioen zag stijgen, maar hiervan niet meer dan 2'/2 millioen uitkeert (dividend 9 pet., als vorig jaar), d.i. nog minder dan wisselvallig bedrijf is en uiteraard ten nauwste met de ontwikkeling van de we reldhandel samenhangt. Dat deze zich thans op een hoog niveau beweegt en nog in stijgende richting gaat, is geen waarborg voor een verdere opgang, omdat, gelijk we reeds deden opmerken, zich ook symptomen voordoen, wel-ké tot voorzichtigheid manen. Minister Zijlstra heeft er onlangs op gewezen dat de libe ralisatie van de wereldhandel in een on voldoend tempo vordert en van nog groter invloed zal ongetwijfeld de loon- en prijs politiek in verschillende landen zijn, waar over men zich zelfs in de V. S. zorgen maakt. Het kan niet anders of de algemene welvaartsverschijnselen tenderen naar een verdere verhoging van lonen en salarissen, waarop thans in de V. S. al weer wordt aangestuurd, om niet te spreken van de gewenste inkorting van de werkweek, een onderwerp, waarmee men zich ook reeds ten onzent bezig houdt. Uit de tot dusver verschenen jaarver slagen valt te lezen dat in het algemeen de omzetten in 1954 zijn gestegen, maar dat de winstmarges zijn ingekrompen, met name wat de export betreft en het ziet er dus wel naar uit dat de spanning tussen de kostprijzen en de verkoopprijzen in de loop van het thans begonnen jaar zal toe nemen. De toekomstige welvaart zal daarom voor een groot deel afhangen van de vraag of men door internationaal overleg, ver laging van belastingen en een beheersing van lonen en prijzen nieuwe stimulansen aan de wereldhandel zal kunnen geven. ADVERTENTIE Bestrijd UW PIJNEN met: Uitsluitend bij Apotheker» en Drogisten De kapitein van de Nederlandse kust vaarder „Result", (457 ton) uit Groningen, welk schip in Liverpool ligt, riep Zaterdag avond de hulp in van de havendokter van Liverpool, de 55-jarige dr. Webb, omdat een 21-jarige matroos van de „Result" ge wond was door een val over een luik. Toen dr-. Webb aan boord wilde komen gleed hij uit eri viel op de kade, waardoor hij ernstig gewond werd. Tijdens het ver voer naar een ziekenhuis overleed hij. De matroos werd naar hetzelfde zieken huis gebracht. Na verbonden te zijn kon hij naar het schip terugkeren. Opwekking. President Eisennower heeft voer de radio en televisie het Amerl- kaanse volk aangespoord, zich aan te sluiten bij een actie voor „terugkeer naar God" van het Amerikaanse Ie- gioen. Eisenhower zeide „elke dag moe. ten wij God vragen, on-s te behoeden opdat wij ons erfdeel van vrije mensen kunnen nalaten aan hen die na ons ko men". Horen zeggen. Volgens een functionaris van het West-Duitse ministerie van Justitie heeft men geen bewijzen ge. vonden, die een proces tegen ex-maar schalk Schörner zouden rechtvaardigen, Schörner keerde vorige maand terdg na een krijgsgevangenschap van tien jaar in Rusland. De functionaris ver klaarde, dat het merendeel van de hon. derden ex-soldaten, die de ex-maar schalk betichtten van beestachtig op treden tegenover zijn mannen, had toe. gegeven, dat hun getuigenis gebaseerd was op „horen zeggen". Gezelschap. Prins Ali Patrick Pahlevi, de zevenjarige zoon van de verongelukte broer van de Sjah van Perzie, prins Ali Reza, is in gezelschap van zijn moeder, een Francaise van geboorte, zijn halfbroer en een vertegenwoordiger van de Perzische regering in Zwitserland aangekomen. De prins zal een school te Gstaad bezoeken. De Sjah zal belis- sen of zijn moeder Christiana Cho- lewsky Pahlevi bij hem mag blijven. Aanvankelijk had de moeder met haar kinderen naar Frankrijk willen reizen, omdat zij prins Ali te Gstaad slechts twee maal per maand zou mogen be zoeken. De Italiaanse politie stond ech ter niet toe, dat zij haar hötel te Rcime met de prins verliet. Opgebracht. De Peruviaanse marine heeft acht Amerikaanse vissersschepen aan gehouden en naar de haven Tatara ge bracht, daar zij zich hadden opgehou den in de 200 mijlszóne, die Peru heeft vastgesteld als het gebied van zijn ter ritoriale wateren. Vier schepen, die zich niet lieten praaien, worden door Peru viaanse militaire vliegtuigen gezocht. Wegens de Carnavalsviering, die elke officiële activiteit in Peru tot stilstand heeft gebracht, kunnen de Amerikaan se autoriteiten vóór Woensdag geen en kele stap doen in deze kwestie. Uitstel. Caryl Chessman, de ter dood ver oordeelde schrijver van „Dodencel 2455'' heeft opnieuw uitstel ven executie ver kregen, drie dagen voor de dag waarop hij terechtgesteld zou worden. Een hof van beroep heeft zich bereid verklaard zijn beroep tegen het doodvonnis aan te horen. Gekleurd. Autobuspersoneel in West- Brcmwich (Engeland) heeft Zaterdag gestaakt uit protest tegen het in dienst nemen van de 27-jarige Indiër als leer ling-conducteur. Leiders van de 500 betrokken personeelsleden verklaarden, dat zij, ondanks het advies van de vak vereniging, elke Zaterdag zullen sta ken tot de plaatselijke autoriteiten besloten zullen hebben geen „gekleurd" personeel aan te nemen. Radar gordijn. Lockheed „Superconstella- tions" voorzien van een radaruitrusting van vijf en een halve ton, zullen bin- nennkort boven de Atlantische- Oceaan patrouilleren, waardoor de Amerikaanse radarwaarschuwingszóne honderden mijlen naar het Oosten wordt verlegd. Belegging. De Aga Khan, de geestelijke leider van de 20 millioen sterke Mo hammedaanse Ismaiii-secte, heeft een plan bekend gemaakt „om de Ismaili's van Afrika van een volk van winke liers te maken tot een geïndustriali seerde natie". Ziin „troonrede" werd voorgelezen door Prins Ali Khan. De 77-jarige Aga Khan kreeg in het Semi- ramis-hötel te Caïro ter gelegenheid van zijn platina jubileum een chèque van ruim drie millioen gulden aange boden het equivalent van zijn ge wicht in platina. Het gehele bedrag zal worden ingebracht in een beleggings maatschappij voor de financiering van een woningbouwplan voor de Afri kaanse Ismaili's. In I960 moet elk Ismaili-gezin een eigen woning hebben, al zal die nog zo nederig zijn. Voorzien. In de herfst van dit jaar zal worden begonnen met de bouw van een grootscheeps nieuw gebouwencom plex op het vliegveld Idlewild bij New York, dat de luchthaven in staat zal stellen tegen 1965 8.500.000 passa giers per jaar te verwerken. De kosten worden op zestig millioen dollar ge raamd. Veertien büitenlandsee maat schappijen, waaronder de KLM, zegden reeds toe kantoorruimte te zullen hu ren. Bij het internationale stationsge bouw zullen 32 vliegtuigen tegelijker tijd passagiers kunnen afleveren of aan boord nemen. Na voltooiing van het gehele plain kunnen 140 vliegtuigen te gelijkertijd worden behandeld. DE ONTWIKKELINGSCYCLUS van planten wordt niet uitsluitend beïnvloed door warmte, maar in vele gevallen ook door de belichtingsduur. Tal van planten blijken hun voortplantingsactiviteit te hebben afgestemd op de lengte van de dag, waarbij de belichtingssterkte van minder betekenis is dan de belichtings duur, zoals gebleken is in 1920, toen een variëteit van de Maryland tabak naar Wash ington werd overgebracht, maar in haar nieuwe omge ving niet tot bloei bleek te kunnen komen. Inplaats daar van woekerde de plant vegeta tief voort, zodat een verward groeisel zonder bloemen ontstond. Werd deze variëteit 's winters in warme kassen gekweekt, dan trad in het voorjaar echter overvloedige bloemvorming op en bleef de vegetatieve ontwikkeling achterwege. Dit verschijnsel vestigde voor het eerst de aandacht op het feit dat verschillende planten uitsluitend tot bloei kunnen ko men indien een bepaald aantal uren dag licht niet wordt overschreden. De zomer dagen waren voor deze tabaksvariëteit in Washington klaarblijkelijk te lang ge weest om bloemaanleg mogelijk te maken. De tijdens de winter in kassen gekweekte planten konden door korte dagelijkse be lichtingsperiode echter wèl tot knopvor- ming overgaan. Dergelijke planten die uitsluitend bloeien en vrucht dragen indien zij korte belich tingsperioden hebben doorgemaakt, wor den korte-dagplanten genoemd. De soja- boon is zulk een korte-dagplant, die in ons land 's zomers niet zal bloeien, tenzij het daglicht kunstmatig wordt verkort. Om gekeerd bestaan er ook lange-dag planten, die alleen bloemen zulen dragen wanneer zij het grootste deel van het etmaal aan het daglicht zijn blootgesteld geweest. Wéér andere planten trekken zich van de belichtingsduur niets aan en kunnen bij iedere daglengte tot bloei komen. Die zouden we indifferente, of onverschil lige planten kunnen noe men. Het verschijnsel waarbij planten de aanleg van de bloem afhankelijk hebben gesteld van een bepaalde belichtingsduur (of een bepaalde periode van duisternis) wordt fotoperiodiciteit genoemd. Het gaat hierbij dus niet om de vraag of de knop pen van de bloem al of niet zullen uitko men, maar of er knoppen zullen worden aangelegd. De belichtingsduur regelt in deze gevallen dus het bouwplan van de plant, niet de uitvoering. Het vraagstuk wordt daardoor nog aanzienlijk belang- wekkerder, want dat we de uitvoering van het schema kunnen belemmeren of bevor deren door uitwendige factoren, hebben we reeds gezien. Daarom is het wellicht dienstig hierop nog even door te gaan, opdat we ons een oordeel kunnen vormen hoe we ons dit ongeveer moeten denken. Dat geschiedt morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 2