Plannen voor restauratie in het Haarlemse raadhuis 'grieven aan de redactie Lint voor „Het Kleuterhuis" in Heemstede doorgeknipt INVESTERINGSPLAN Tehuis voor bejaarden (f 1.500.000) zvordt hoogst urgent genoemd Mendel-College Zaterdag geopend Voorbeeld voor vele andere gemeenten", zei inspectrice Raadslid J. F. M. Pinxter wordt zeventig jaar Noorse kerkzangers Campagne van comité „Youth for Christ' MAANDAG 21 FEBRUARI 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Montessorilvceum schonk 2000,- voor vluchtelingen WASSERIJ DUYN Burgerlijke Stand van Haarlem Mr. D. A. E. Immink wordt Dinsdag 1 Maart 80 jaar In het ontwerp investeringsplan, dat B. en W. van Haarlem aan de gemeenteraad hebben aangeboden en dat geldt voor de jaren 1954 tot en met 1958, zijn plannen bekend gemaakt over een groot aantal werken. Zaterdag deden wij hierover reeds mededelingen. Voor de restauratie van het Stadhuis zal een bedrag van 124.000 nodig zijn. Ver leden jaar heeft de gemeenteraad reeds een bedrag van f 3.000 beschikbaar ge steld, in de loop van dit jaar zal 10.000 uitgetrokken worden en voor 1956 wordt f 111.000 nodig geacht. Deze werken wor den hoogst urgent genoemd. In de toe komst zal begonnen worden met de aan leg van een centrale verwarming in het oude gedeelte van het raadhuis en air conditioning in de boven de Burgerzaal te maken raadzaal; de totale kosten worden op f 300.000 geraamd en het volgend jaar zal een bedrag van 20.000 gevraagd worden, in 1956 80.000 en in 1957 en 1958 ieder jaar 100.000. In 1955 zal be gonnen worden met een kunsthistorisch onderzoek, voornamelijk van de voorma lige kloostergang en refter met omgeving, gelegen in het Westelijk deel van het Raadhuis-complex. De totale kosten be- dragen vermoedelijk 20.000. In 1957 komt op het programma het maken van een raadzaal boven de Burgerzaal, inclu sief het maken van een toegang van het nieuwe gedeelte van het raadhuis (kosten 105.000). In 1958 wordt vermoedelijk begonnen met de restauratie van de voor malige kloostergang met refter met omge ving 212.000). De laatstgenoemde wer ken worden noodzakelijk en zeer gewenst geacht. Hoogst urgent wordt genoemd de bouw van een nieuw tehuis voor bejaarden, waarvoor een bedrag van f 1.500.000 nodig zal zijn; gedacht is in 1957 een crediet te vragen van 500.000 en in 1958 een van 1.000.000. De bouw van een gezondheids huis en polikliniek voor het Gasthuis 'n Haarlem-Noord staat voor de jaren 1956 en 1957 op het programmain totaal is een bedrag van 400.000 nodig. Verbetering woningen Voor het Woningbedrijf wordt het hoogst urgent genoemd om de zeventig middenstandswoningen aan en nabij de Jan Haringstraat („Huis ter Cleeff"). vochtvrij te maken, waarvoor 65.500 no dig is, om aan woningen van het Prove niershuis herstelwerken aan te brengen 27.300) en om woningen in het Rozen- prieél te herstellen 8.260). Aangelegd zal worden een drainering ter bestrijding van het grondwater in Haarlem-Oost na bij het Hof van Egmond 30.000). (r i Walmuren De Bak'enessergracht zal in de komen de drie jaren verbeterd worden en de kos ten bedragen 700.000; dit jaar wordt 200.000 uitgetrokken, in 1956 300.000 en in 1957 200.000. Noodzakelijk, maar met enige opschuivingsmo^elijkheid wor den beschouwd de bouw van een haven kantoor (in 1956 f 100.000), het vernieu wen van de walmuur aan de Leidsevaart bij het Krelagehuis (in 1957 f 120.000), zeer gewenst worden geacht het bouwen van een walmuur langs de Zuidzijde van de Zomervaart, tussen Zomerbrug en Nagt- zaambrug (in 1956 300.000), het bouwen van een walmuur langs het Spaarne tus sen het gemeentelijk opslagterrein en de olieraffinaderij (in 1957 190.000), het vernieuwen van de walmuur van het Spaarne, tussen Melkbrug en Turfmarkt (in 1958 240.000) en het vernieuwen van de walmuur van het Spaarne tussen Gra- vestenenbrug en Melkbrug (in 1958 170.000). Bouwrijp maken gronden Het bouwrijp maken van gronden en uitvoeren van openbare werken (o.a. in Delftwijk, Sinnevelt, Parkwijk), die abso luut noodzakelijk zijn, zal in de komende jaren een bedrag vergen van 11.739.500; in 1955 en 1956 zal ieder jaar 3.500.000 nodig zijn en in 1957 en 1958 ieder jaar 1.400.000. De aankoop van grohden in Delftwijk, Fuikvaart en Herenweg zal 829.6Ó0 bedragen. De Schipholweg zal in Aan de secretaris van het comité Vluchte lingenhulp in Den Haag. de heer H. W. Pirang, is Zaterdagavond tijdens een leer lingenavond van het Jac. P. Thijsse Montes- sorilyceum in Overveen ruim tweeduizend gulden overhandigd, welk bedrag de leer lingen van deze school in ruim een maand hadden bijeengebracht met een door B. en W. van Bloemendaal goedgekeurde loterij met vijfduizend loten. De eerste prijs, een draagbare radio, was de enige prijs, die van de loterij-opbrengst als onkosten moest worden afgetrokken. De overige negenen negentig prijzen waren vrijwel alle ge schonken door fabrikanten en winkeliers in Haarlem en omgeving. Na een inleidend woord van de rector van het Montessori-lyceum, dr. W. J. Jong, waarin hij er op wees dat deze actie was ge houden door de leerlingen waaraan de leraren niet anders haddén gedaan dan loten kopen en de officiële aanvrage verzorgen, sprak Donald Tjaden als voorzitter van de Montessori-lyceum vereniging M.L.V. het welkomstwoord op de filmavond, dié het besluit was van de actie voor de mensen in de vluchtelingenkampen. Hij bracht dank aan de velen, die tot het slagen van de loterij hadden meegewerkt, onder wie notaris J. C. Stuart. Vervolgens was het de taak van de vierde-klasse leerling Ton Heyn om in en kele kernachtige zinnen de spontaniteit van de leerlingen met deze actie te vertellen. Met de uitspraak, dat met dit bewijs van vriendschap meer te bereiken is dan op andere wijze overhandigde hij de heer Pirang een chèque van ruim tweeduizend gulden. De heer Pirang toonde zijn bijzondere eer bied voor de manier waarop dit geld was samengebracht. Er is, aldus deze spreker, maar een school in ons land, die meer geld bijeen heeft gebracht. Maar dat was dan ook de school, die door Prinses Beatrix wordt bezocht en waar zij voorzitster van het schoolactiecomité wa-. Drie leerlingen, die het grootste aandeel van de lotenverkoop op hun naam hadden gebracht kregen waardebonnen voor hun vele goede werk. Het waren Hans Westen broek en Hans Kooy met elk 429 verkochte loten en Jan Onno Schippers met 299. de toekomst een dubbele rijbaan krijgen, welk werk 450.000 zal vergen. Nieuwe scholen Wat het onderwijs betreft zij meege deeld, dat hoogst urgent worden genoemd: uitbreiden houten schoolgebouw aan de Van Zeggelenstraat met twee leslokalen 44.680; de bouw van een dubbele school voor openbaar gewoon lager onderwijs in Delftwijk 800.000; het verplaatsen van de Prof. dr. Gunningschool 200.000; de bouw van een Hervormde school in Delft wijk 400.000 (1956 en 1957); de bouw van de Rudolf Steinerschool aan de Anna van Burenlaan 500.000 (1955 en 1956); de bouw van een R.K. school in Haarlem- Oost 300,000 (1955 en 1956) en de bouw van een R.K. school in Delftwijk-Zuid 380.000 (1955 en 1956). De volgende openbare kleuterscholen zijn op het programma geplaatst: Kleverpark weg, Delftwük-Zuid (1955 en 1956); Haar lem-Oost (1956), Delftwijk-Noord (1957) en Sinnevelt (1958). Voor de bouw van een Christelijke school in Delftwijk (5 les-, 3 vak- en 1 gymnastiekzaal is 350.000 nodig en voor de bouw van een R.K. Meisjesschool aan de Planetenlaan (12 les-, 3 vak- en 1 gymnastieklokaal) 550.000. Industrieterrein Het industrieterrein in de Waarderpoi- der zal worden uitgebreid, waarvan de kosten 'geraamd worden op 1.200.000 (1955 600.000, 1957 300.000 en 1958 300.000). Het volgend jaar zal 290.000 aangevraagd worden voor de bouw van industriehallen in de Waarderpolder. Voor de jaren 1956 en 1957 is gedacht aan de bouw van een posthuis van de brandweer in Haarlem-Noord. Dit jaar zal 100.000 nodig zijn voor de bouw van een zwembad in het Noordersportpark en het volgend jaar 500.000 en de bouw van een zwembad in het Burgemeester Reinalda- park is geprojecteerd voor de jaren 1957 en 1958: de kosten zijn 600.000. De wegen van de busroutes zullen ver beterd worden en gedacht is dat daarvoor 1.000.000 nodig zal'zijn (van 1955 tot en met 1958 ieder jaar 250.000). In 1957 wordt de Wildemansbrug verbe terd 160.000) en de Nassaubrug verbe terd 400.000); de Nassaulaan wordt in 1956 gereorganiseerd en de kosten zijn be groot op 80.000. Met het uitvoeren van het centraal rio- leringsplan zal in de toekomst 2.156.900 nodig zijn; de bijdrage in de kosten van de ophoging van de spoorbaan wordt op 2.000.000 geschat (1957). Plantsoenen De dienst van Hout en Plantsoenen heeft als noodzakelijke werken op het program ma geplaatst: vergroten van de Noorder hout 350.000) en de aanleg van een plantsoen aan de Spaarndamseweg 51.400). Stadsschouwburg Voor 1955 wordt het noodzakelijk geacht het vernieuwen van de stoelen op de par terre en de eerste verdieping ongeveer 650, 40.000), het aanbrengen van een voor gordijn 6.000) en het vervangen van het verwarmingssysteem 60.000). Voor 1957 en 1958 wordt gedacht de verbouw en de uitbreiding (inclusief electrische verlich ting), waarvoor een bedrag van 480.000 nodig zal zijn. De verwarmings- en ventilatie-installa- tie in het Concertgebouw zal in 1956 ver beterd worden 45.000); de koffiekamer op de bovenverdieping wordt in 1957 ver bouwd 100.000) en de verbouw van tuinzaal in 1958 200.000 en volgende ja ren nog 300.000). ADVERTENTIE .VMSTKRDAMSEVW ART 20 Til.. 11053 MAN'GELWAS KANT F.N KLAAR Binnen 4 dagen retour. In de imposante gymnastiekzaal en aula van het Mendelcollege in Haarlem-Noord is Zaterdag deze nieuwe school in aanwe zigheid van de bisschop van Haarlem, monseigneur J. P. B. Huiberg en de bur gemeester van Haarlem, mr P. O. F. M. Cre- mers, geopend. Daarvóór waren de inwij dingsgebeden verricht door pater dr. Athanasius van der Weijden van de Ne derlandse Augustijnenprovincie, die met zijn assistenten onder Gregoriaanse zang van een koor een rondgang door het nieu we gebouw maakte. In zijn welkomst woord betuigde de prior van het Augustij nenklooster te Haarlem zijn grote tevre denheid met deze school, nu het Triniteits- lyceum reeds lang de toevloed van leerlin gen niet meer kan verwerken maar hij uitte tevens de hoop, dat er ook spoedig een gymnasiale afdeling aan het Mendel college zal worden verbonden, omdat een klassieke vorming voor zovelen onont beerlijk zal blijken te zijn. In zijn openingsrede beschreef 'de in specteur van het Voorbereidend Hoger Onderwijs, de heer A. J. S. van Dam, het leven van pater Johann Mendel, wiens naam het college draagt. Met de wens dat het college vele jonge mensen gelegenheid zal geven zich te ontplooien en hen zal helpen een edele levenshouding te vinden verklaarde hij namens de minister van O., K. en W. het college geopend. Daarna kwam de burgemeester aan het woord, die er aan herinnerde, dat de gemeente de pa ters, die haar voor deze gelegenheid uit nodigden, altijd graag heeft geholpen. De moeilijkheden voor de verwezenlijking van het project waren vaak niet gering, maar zij werden gezamenlijk opgelost. „Maar sinds de zondeval van Adam is er geen en kele geboorte, die niet gepaard gaat met barensweeën", aldus de burgemeester. ,.De gemeente blijft tot in lengte van da gen dankbaar voor het initiatief en het doorzettingsvermogen, welk* ertoe hebben geleid, dat van vandaag af aeze school als een machtig element voor een deel van de Haarlemse bevolking zijn taak gaat ver vullen, in godsdienstig en sociaal opzicht", aldus de burgemeester. Dr. L. M. van Dis, voorzitter van de kring van rectoren in Haarlem, zeide enige jalousie bijna niet te kunnen onder drukken bij het zien van deze monumenta le school. „Ik hoef er alleen maar aan te herinneren, dat vijf jaar geleden ook voor een andere middelbare school de eerste steen werd gelegd, waarvan de laatste steen nog steeds moet komen, om uw blijdschap met de voltooiing van uw school te begrijpen", aldus dr. Van Dis. Na een toespraak namens de ouders door de heer J. J. Alles, waarbij deze de mar meren tafel met bijbehorende bak in de hal aan het bestuur van de school over droeg, voerde de heer H. L. Prenen het woord namens de leraren, waarbij hij her haaldelijk hilariteit uitlokte door zijn kwinkslagen. De pater provinciaal, voor zitter van het schoolbestuur, sprak het slotwoord. De redevoeringen werden afge wisseld door zang van een jongenskoor rondom een vleugel op het podium. HAARLEM. 19 Februari 1955 GEHUWD: H. A. Treffers en Th. M. Trou wen; H. C. van der Mije en E. Peereboom; H. Cerfontain en C. P. van Staalen. BEVALLEN van een zoon: 17 Febr., M. BoursLambermont; 18 Febr., W. M. G. Se- waltBooms; W. StelmaKoopmans; 19 Febr., R. M. Heeresvan Kuijeren. BEVALLEN van een dochter: 16 Febr., A. van DamSpithoven; 17 Febr., E. P. Hou- welingWoudenberg; L. A. M. Borghouts Beijsens; 18 Febr., A. J. H. Groothuizen Kloosterman; G. Ja. F. Veenings—Meier; L. C. M. HarmenzonSchut; 19 Febr., R. M. Heeresvan Kuijeren. OVERLEDEN: 17 Febr., H. Kooij, 77 j., Leidsevaart; 18 Febr., J. M. SchaufeliUder- hardt, 63 j., Bataviastraat; Th. M. van Be- souw. 73 j„ Groot Heiligland. „Een voorbeeld voor talrijke andere ge meenten" noemde mejuffrouw A. Stoll, in spectrice voor het Kleuteronderwijs in Noord holland de nieuwe Christelijke Kleuterschool aan de Koediefslaan te Heemstede, welke Za terdagmiddag onder zeer grote belangstelling geopend werd. Zoals wij onlangs reeds heb ben bericht, bevat dit moderne en fraai ge legen gebouw drie ruime leslokalen en een speelzaal; royaal voorzien van alle attributen, die bij het kleuteronderwijs worden gebruikt. Dit speellokaal is Zaterdag evenwel te klein geweest om alle belangstellenden te kunnen bevatten, die van deze opening getuige zijn geweest. Het gemeentebestuur werd hierbij vertegenwoordigd door de gemeente-secreta ris, de heer Th. M. Schelling; de wethouder van Onderwijs, de heer H. Disselkoen en de heer A. G. Zijlmans van de afdeling Onder wijs. Tot de overige aanwezigen behoorden mejuffrouw A. Stol, inspectrice voor het Kleuteronderwijs in Noordholland, verschil lende Hoofden van scholen voor Bijzonder Protestants- en Kleuteronderwijs en talrijke ouders der kleuterschoolkinderen. Zij allen werden hartelijk welkom geheten door de voorzitter van de Bijzondere Protes tantse Kleuterschool, de heer D. J. Coumou, nadat hij deze bijeenkomst eerst met gebed en dankzegging geopend had. Spreker verklaar de met zulk een grote belangstelling verlegen te zijn, ofschoon dit alles op deze dag van blijdschap en grote vreugde alleszins te ver klaren viel. Want voortaan beschikt men hier over een modern en geheel naar de eisen des tijds ingericht schoolgebouw, waar honderd twaalf kinderen het kleuteronderwijs kunnen volgen. De heer Comou was daarom ook bij zonder verheugd over de aanwezigheid van mevrouw Quarles van Ufford en mevrouw Beels van Heemstede, die in deze gemeente eens aan de wieg van het Christelijk Kleuter onderwijs hebben gestaan. Niet minder er kentelijk was de spreker ten opzichte van de heer H. Disselkoen, die als wethouder van Onderwijs het bestuur steeds een voorbeel dige medewerking heeft willen verlenen. In verband hiermee vestigde spreker er de aan dacht op, dat deze wethouder reeds in 1948 voor Heemstede verwezenlijkte wat het rijk de voorgaande week als wet heeft afgekon digd. Ten slotte betuigde de heer Coumou de grote dank van het bestuur aan allen, die de bouw van deze school mogelijk maakten; in het bijzonder de heer L. A. Eekhof, voor de volledige inzet van zijn persoon. Mejuffrouw A. Stoll noemde de school een monument van de voorbeeldige samenwer king tussen gemeente en schoolbestuur, met welk fraai resultaat zij beiden complimen teerde. Tevens sprak zij haar gelukwensen uit tegenover het personeel, dat zijn taak voortaan in deze mooie omgeving zou mogen verrichten. Wethouder Disselkoen wenste het bestuur, de architect en het personeel, de leerkrachten en de leerlingetjes die deze school zullen be volken en hun ouders met dit gebouw van harte geluk. Rij herinnerde hierbij aan zijn woorden bij het leggen van de eerste steen in September, toen hij het Kleuteronderwijs zeker van niet minder belang noemde dan het Lager- en Middelbaar Onderwijs. In verband met de vorming van de jeugdige mens meen de hij dan ook dat deze school onder een ge lukkig gesternte kon worden geopend, nu juist de voorgaande week de Wet op het Kleuteronderwijs was afgekondigd. Hij noem de dit wetsontwerp op onderwijsgebied het meest belangrijke in anderhalve eeuw en ofschoon de taak van een gemeentebestuur hierdoor meer zou worden beperkt, was de wethouder er toch van overtuigd, dat deze maatregelen het kleuteronderwijs niet weinig ten goede zullen komen. De heer Disselkoen besloot met het uitspreken van de wens, dat de kleuters zich in deze fraaie school zouden leren voegen naar de hun wachtende gemeen schap. Vervolgens volstond dr. A. Dondorp met een korte gelukwens namens het bestuur van de Bijzondere Protestantse School, waarna de heer A. Middelkoop, Hoofd van de Bosch en Hovenschool verklaarde, dat de poorten hier van wijd geopend zouden zijn om de leerlin gen te ontvangen, die de Kleuterschool straks zou afleveren. Onder het uitspreken van zijn hartelijke complimenten bood de heer Mid delkoop daarop een collectie fraai speelgoed aan, welke door de leerlingen van zijn school vervaardigd was. Mejuffrouw L. van Gelder, Hoofd van de Kleuterschool van de Lieven de Keylaan en mejuffrouw S. Hoogenbirk, afgevaardigde van de afdeling Haarlem en omstreken van de Vereniging voor Onderwijzeressen bij het Christelijk Kleuteronderwijs, kwamen ver volgens behalve haar gelukwensen ook nog een geschenk aanbieden, waarna het woord werd verleend aan mevrouw H. Eringa— Lieneman, die namens de ouders sprak. Zij getuigde van hun grote vreugde en dankbaar heid, dat het „lelijke jonge eendje" uit de Laan van Bloemenhove was omgetoverd in deze schone zwaan. Het is voor de ouders een grote geruststelling hun kinderen veilig te weten in deze fraaie omgeving. Mevr. Eringa sprak hierbij de wens uit, dat ook de toekomstplannen spoedig verwezenlijkt zouden zijn, waarna zij het bestuur een ge schenk onder couvert aanbood. De laatste spreek - was mejuffrouw P. J. Helder, die als hoo. an deze nieuwe school eveneens van haar blijdschap over een der gelijke ideale omgeving blijk gaf. Nadat de heer Coumou alle sprekers en spreeksters in het kort beantwoord had, werd de eigenlijke opening verricht door mevrouw C. Hogendijk—Gregory, die hiervoor het tra ditionele lint doorknipte. Hierna werden de vele bezoekers in de ge legenheid gesteld de nieuwe school te bezich tigen, die normaal in bedrijf was gesteld, omdat de kleuters hiervoor hun vrije Zater dagmiddag hadden opgeofferd. J. F. M. Pinxter Mevrouw C. Hogendijk-Gregory knipte Zaterdagmiddag een lint door, daarmee de Protestant-Christelijke kleuterschool aan de Koediefslaan openend. (Verkort weergegeven) Veilig verkeer. Er wordt de laatste tijd heel wat in de dagbladen geschreven over het moeilijke Nederlandse verkeer. Er zal nu door de politie weer strenger op ver- keersovertreders worden gelet, met als resultaat vaker „op de bon". Zou een eenvoudige, doch direct voelbare straf bij een verkeersovertreding niet een groter effect boeken dan een „bon", die nog een administratieve nasleep heeft? In dit verband is de volgende suggestie wellicht de overweging waard. Bij éen verkeersovertreding laat de agent één (of meerdere) luchtbanden van de desbetref fende auto of fiets leeglopen. De automobi list moet dan zijn reservewiel opzetten en de fietser moet maar zien dat hij een pomp te leen krijgt. Een straf zonder veel nasleep, psycholo gisch doeltreffend, doch hoge eisen stellend aan het optreden van ons politiecorps. EEN WEGGEBRUIKER „De Schaduw". 15 Februari vroeg „Een Lezer" zich af waarom toch zo wei nig mensen reageren op het aangrijpende stukje van J. L. voorkomende in het No. van 3 Februari. Inderdaad, dit is een stukje tragiek van de tijd waarin wij leven. Praktisch ieder mens is er van overtuigd dat oorlog ver meden moet worden.... Maar als het op de consequenties aankomt, schrikt het grootste deel der mensheid terug. Hoewel men weet dat bewapeningswed lopen steeds tot oorlog hebben geleid, sug gereert men zich te geloven (als steeds) dat zij nu tot Vrede leiden. Men wil de democratie redden en accepteert daartoe dictatoriale methoden. Men weet dat goede economische en so ciale omstandigheden de beste bestrijding tegen extremistische groeperingen vormen, maar geeft desondanks milliarden uit voor negatieve doeleinden en mede daardoor gaan voor vele jonge mensen de beste jaren van hun leven verloren, terwijl ze gewend worden critiekloos bevelen op te volgen.. Inplaats van deze milliarden èn mensen in te zetten voor het bouwen van goede wo ningen en zo daadwerkelijk extremistische broedplaatsen te bestrijden, houdt men zich aan het oude, steeds mislukte recept. Men weet dat al te grote economische ongelijkheid naast een bron van veel leed, mede een belangrijke oorlogsoorzaak is, toch doet men er weinig tegen en laat het meeste bezit met de daaraan verbonden macht in handen van enkele grote concerns en banken. Wat dacht u, wanneer wij eens braken met onze vrees en de moedige consequen tie aandorsten van het „alles is beter dan oorlog", terwijl wij ons leven lieten leiden door het beginsël, dat het beter is onrecht te lijden dan te doen, zou het dan niet kun nen blijken dat de tegenstander die we in deze geestesgesteldheid tegemoet treden, evenals wij, anders werd? De geschiedenis is er, om de waarheid hiervan te bewijzen, zelfs in de grijze oud heid. Toen de Romeinen onder hun abso lute heerser en door brute kracht, de hoger beschaafde Grieken onderwierpen, droe gen deze laatsten hun cultuur op de eersten over, zodat de overwonnenen, op onbloe dige wijze, toch overwinnaars werden. In het begin was het vast niet prettig, doch als steeds: de zachte krachten zullen zeker winnen.... in 't end. Hierna te handelen vraagt meer moed dan een heel leger kan opbrengen. Nog hebben wij de kans hier toe! N. A- en H-bommen. Als een uitvinder in zijn huis gaat experimenteren en men komt er achter, dat hij gevaar zou kunnen opleveren voor de omwonenden, wordt het experimenteren hem ten strengste (niet ten onrechte) verboden. En wat nu? Terwijl aan de ene kant een groep geleerden, onderzoekers, natuurkun digen waarschuwen tegen het proeven ne men en tot ontploffing brengen van A- en H-bommen, daar de „rode streep" bereikt is,; gaan anderen gewoon door met hun ge- experimenteer. Is er dan nu niemand die macht genoeg heeft die geleerden hun verderfelijke proe ven te doen staken? Wat zij nu ontketenen is erger dan oorlog. Denk maar eens aan die Japanse vissers. Over 20 a 30 jaar zijn onze kinderen, als het zo doorgaat, het slachtoffer. Wat prof. Palmer betreft, zijn inzicht over de atoomenergie voor vredesdoelein den (maar dan zonder ontploffingen) deel ik met hem, maar niet zijn mening dat men de atoombomproeven en ongelukken op de koop toe moet nemen. EEN MOEDER. S. O. te Haarlem Vrede Naar aanleiding van ingezon den brieven zou ik willen vragen: Wat kun nen wij persoonlijk tegen de oorlog doen? Politiek hebben slechts enkelen en dan nog een zeer twijfelachtige invloed. Maar er is één wegwijzer afgescheiden van elke opvat ting op politiek of religieus gebied: dat is een diep besef van de eenheid van alle le ven en eerbied voor dit leven. „In Hem leeft en beweegt het Al". Daarom liefde rijkheid tegenover mens en dier en door openlijke getuigenis, onvermoeid en onver schrokken, van de onverbrekelijke innerlij ke broederschap van alle mensen blank, bruin of zwart, volgens de wil van God. J. A. H. Opheffing tram. Tienduizenden passa giers reizen elke week met de N.Z.H.V.- tram naar en van Amsterdam. Men kan gerust zeggen dat in al die jaren het pu bliek zeer tot zijn tevredenheid met deze tram heeft gereisd; goede en ruime zit plaatsen en geen heen en weer schudden als in autobussen. Maar wat nu die tienduizenden reizigers te lezen krijgen in uw blad van 15 Februari is meer dan verbijsterend! Omdat men op 1 October 1955 tussen Zandvoort en Haar lem al autobussen wil inzetten, worden de meest onzinnige maatregelen genomen. Reizigers van Zandvoort, Bentveld en Aerdenhout zullen vervoerd worden via Overveen om in de Tempeliersstraat hun tram naar Amsterdam te halen. En dat al les omdat er bij het station Heemstede geen tunnel is en dit werk zeker nog wel twee jaren zal vergen. Waarom moet nu die tramlijn stopgezet worden alvorens een vlotte dienst via deze tunnel mogelijk zal zijn geworden? En hoeveel langer duurt voor de passa giers uit Aerdenhout de rit tot Amsterdam En wanneer men dan in de Tempeliers straat aankomt, dan kan men er op reke nen, dat de daar wachtende tram naar Am sterdam voor 75 al vol zit met bewoners uit Haarlem en Heemstede, vooral in de spitsuren. Alles moet er overhaast doorgejaagd worden, zelfs de rijwegen dienen overal versterkt of vernieuwd te worden, maar die busdienst zal en moet op 1 October rijden! Ik ben ervan overtuigd, dat ik uit naam van alle passagiers spreek, dat ik de lei dende instanties waarschuw „bezint voor ge begint". Want anders zal het letterlijk klachten regenen en de grote massa der reizigers zal de trein nemen naar Amster dam. Want natuurlijk zullen de bustarie- ven meteen verhoogd worden in verhouding tot het treintarief, zodat men dan evengoed het treintarief kan betalen. Passagiers opgelet! F. v. T. (De N.Z.H. is er bij haar reorganisatie programma van uitgegaan, dat per 1 Maart 1956 de tramlijn HaarlemAmsterdam door een busdienst vervangen moest zijn: dat is een gevolg van de door de gemeente Amsterdam opgezegde concessie, welke op de genoemde datum afloopt. Om de vervanging van de tram geleidelijk te doen verlopen heeft de N.Z.H. zich voor gesteld het traject HaarlemZandvoort reeds met ingang van de winterdienst te vervangen. Dat zij daarbij de route via Overveen heeft gekozen is een gevolg van de allerwege bestaande vrees, dat het pas seren van de gelijkvloerse spoorwegover gang bij Heemstede-Aerdenhout met grote vertragingen gepaard zal gaan. Intussen wijzen wij erop, dat het gehele vervan gingsprogramma van de tram door de bus ernstig gevaar loopt niet volgens het ge stelde schema uitgevoerd te kunnen wor den, daar er nog steeds geen ministeriële toestemming voor deze vervanging is. Zoals wij hebben gemeld zal de aanvraag voor de busdienst AmsterdamZandvoort op 28 Februari door de commissie Ver gunningen Personenvervoer worden be handeld. Red.). Glad ijs III. De heer Jurrissen snijdt hier het probleem aan van de randgemeen ten en andere plaatsen in Kennemerland. Als ik Haarlem dan eens vergelijk met bv. Bloemendaal, dat over een prachtig wegen net beschikt, dan heb ik voor Haarlem al leen maar LOF! Ik had het voorrecht om Zaterdagavond uit Bloemendaal naar huis terug te keren. In de hoop dat Bloemen daal hetzelfde zou doen als Haarlem ge wend is te doen. dacht ik de route van de bus te rijden. In Bloemendaal was dit on mogelijk, daar er op sommige plaatsen (Korte Kleverlaan en Ir. Bispincklaan o.a.) 15 centimeter sneeuw wel en niet be vroren lag, terwijl de wegen in Haarlem prima waren. Mogelijk is dit dezelfde separate politiek als die inzake de door trekking van de Orionweg. En, de meeste auto's horen in Bloemendaal thuis. Hopen de, dat dit stukje mag bijdragen tot spoe dige annexatie van Bloemendaal, tekent A. B. L. ENGELS Tot burgemeester van de gemeenten Geervliet en Heenvliet is benoemd mr. J. H. Vijgeboom te Rotterdam. Mr. Vijgeboom is 38 jaar en thans werkzaam bij de Economi sche Controledienst van het departement van Economische Zaken. Hij is lid van de Partij van de Arbeid. Vrijdag 25 Februari hoopt de heer J. F. M. Pinxter te Bloemendaal zijn zeventigste verjaardag te vieren. Sinds Januari 1933 woont hij in de gemeente Bloemendaal, waar hij van 5 September 1939 af deel uit maakt van de gemeenteraad voor de Ka tholieke Volkspartij. Nadat mr. F. P. Roh- ling in 1945 als wethouder werd gekozen, werd de heer Pinxter fractievoorzitter. Of de heer Pinxter zich bij de eerstvolgende gemeenteraadsverkiezing in 1958 weer be schikbaar zal stellen, kon de bijna zeven tigjarige ons nog niet meedelen. Wel vertelde de aanstaande jarige ons van zijn Indische jaren tussen 1911 en 1933. Na zijn schooljaren ontving de heer Pinx ter een bouwkundige opleiding en vertrok in 1911 in overheidsdienst naar Indië. Hij verbleef als technisch ambtenaar bij de cultuurraad op Sumatra's Oostkust. In 1920 volgde zijn benoe ming tot directeur van de openbare landschapswerken in Koetaradja (Atjeh). Daar is de heer Pinx ter gebleven tot hij zich begin 1933 in Bloemendaal vestig de. Toen was de tijd aangebroken om zich op maatschappelijk terrein verdienstelijk te gaan maken. Hij werd al spoedig lid van het armbestuur van de parochie der Allerheiligste Drie eenheid, welke functie hij nog steeds be kleedt. Hij is lid van de plaatselijke afde ling van de commissie van samenwerking, het vroegere fonds voor bijzondere noden. Toen Bloemendaal nog een aparte afdeling had van 't Wit-Ge'.e Kruis, maakte hij ook daar deel van het bestuur uit. Lid van een kerkbestuur was hij tijdens zijn Indische periode in .Koetaradja. Als directeur van de landschapswerken in het gouvernement Atjeh en Onderhorigen was hij daar beiast met de aanleg van het negentig kilometer lange deel TangséMeulaboh van de trans- versaalweg van Sigli naar Meulaboh dat uit zuinigheidsoverwegingen moest worden stilgelegd. Hij bouwde de brug over de Kroeëng Teunom en nam deel aan belang rijke ■-rigatiewerken. In zijn periode kwam de eerste patchoulioliefabriek te Tapa Toean en het landschapshospitaal te Peu- reula tot stand. Een klein Noors koor maakt een tournee door ons land. Het evangelisch centrum „Het Brandpunt" te Doorn organiseerde deze muzikale tocht, welke ondernomen wordt in dienst van het geestelijk ideaal, dat de organisatoren evenzeer bezielt als hun Noorse geestverwanten. Zondagavond getuigden zij hiervan met zang en spel in een druk bezochte bijeen komst in het gebouw van de Vrijzinnig Hervormden aan de Jacobstraat. De lei ding van de avond berustte bij de Cana dese predikant G. A. Brucks, die de aan wezigen toesprak en wist op te wekken tot geestdriftige samenzang. De Noren, acht in getal, zongen eenzelf de genre liederen, gevoelig van melodie en harmonie, waarbij zij zichzelf begeleid den met viool, violoncel, guitaar, accordeon en saxofoon. Hun stemmen klonken sym pathiek en zuiver en er sprak een eerlijke ontroering uit. Zij zochten zich zelf niet, maar zij schonken alles onder het devies Soli Deo Gloria. En even expressief en eenvoudig was hun zelfstandig instrumentaal ensemble- spel, waarmede zij de gezongen couplet ten onderbraken. De predikant A. H. van Gent, van de Vrije Evangelische gemeente te Wormerveer hield op deze avond nog een bezielde toespraak, gebaseerd op de verzen 28 en 29 van 2 Koningen 25 en voorts sprak een der Noren een getuigenis uit, die eerst in het Engels en vervolgens in het Nederlands werd vertaald. P. ZWAANSWIJK Het Comité Haarlem van „Youth for Christ" heeft een grote campagne onder de Haarlemse jeugd op touw gezet, die van 5 tot 20 Maart zal duren. Tussen deze beide data zullen er iedere avond in de Begijnhofkapel bijeenkomsten worden ge houden, waarin de Engelse evangelist Gor don Thomas, die speciaal voor deze gele genheid uit Londen overkomt, zal spre ken. Zijn toespraken worden vertaald door Jan van Capelleveen. Vocale mede werking wordt verleend door het Ameri kaanse echtpaar Miller en het Cross-kwar tet uit Amsterdam. Hans van der Steen begeleidt op de marimba en Wim van Amelrooi op de trompet. De evangelist Leo L. Pasman uit Heemstede heeft de al gemene leiding. In het comité van aanbeveling hebben zitting de Gereformeerde predikant ds. J. van Arkel, de rector van het Marnix van St. Aldegonde Lyceum, dr. A. la Fleur, de heer D. Fokkema, directeur van de Da Cost.a Kweekschool, de Hervormde predi kanten ds. B. van Gelder en ds. H. van der Loos, de heer J. Vernout en de Bap tistenpredikant ds. J. W. Weenink. Mr. D. A. E. Immink oud-plaatsvervan ger directeur en oud-secretaris van de Noord Zuid Hollandse Vervoer Maatschap pij, hoopt op Dinsdag 1 Maart zijn tachtig ste verjaardag te vieren. De heer Immink is een zeer geziene figuur in vervoerskrin- gen. Na eerst werkzaam te zijn geweest bij de Nederlandse Centrale Spoorweg maatschappij kwam hij in 1919 bij de N.Z. H., om op te treden als secretaris van de directie. Grote belangstelling had hij voor de problemen op het gebied van het tram wezen en voor arbeidsrecht. Dat is in de loop der jaren uit publicaties gebleken. In 1942 heeft hij de dienst van de N.Z.H. met pensioen verlaten. Hij bleef echter als adviseur van de directie aan het bedrijf verbonden. Mr. Immink is officier in de orde van Oranje-Nassau. Op 1 Maart des avonds van 69 uur zal er in café-restaurant Boekenrode, bij het station Heemstede-Aerdenhout, gelegen heid bestaan de jarige geluk te wensen. NIEUWE SCHUREN VOOR DE WONINGSTICHTING „HET OOSTEN" B. en W. van Haarlem verzoeken de ge meenteraad om ten behoeve van het ver nieuwen van de schuren behorende bij het complex van 21 arbeiderswoningen van de woningstichting „Het Oosten'", gelegen aan de Graafschapstraat, de Merovingenstraat en de Noormannenstraat een bedrag van f4030 uit te trekken.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 3