Lading carbid ontploft in gezonken Zweeds schip Ondergrondse BB-commandopost in Hoofddorp officieel geopend Het Verraad" van Salacrou Suggestieve voorstelling door het Rotterdams Toneel Concert van „Sursum" in Bloemendaal DINSDAG 22 FEBRUARI 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 Provinciale bijdragen aan instellingen H. F. Boot exposeert in 't Huis met de kogel Ijsbaan Kleverlaan geopend Druk programma van „De Watervrienden" „Menselijke verhoudingen in het bedrijf" Beelden op de Keukenhof Indeling Bloemendaal in de eerste klasse? Opening „De Zeester" bij kunsthandel Leffelaar Schuur nabij tennisbaan Wimbledon uitgebrand Kienavond „Snelverband" Oud-wethouder van Beverwijk overleden Kantoorboekhandelaren gaan étaleren leren Ds. I. A. de Bruyne bedankt voor Haarlem-Noord Een partijtje poker Bond Oud-illegale werkers Plaatjes bij de beschuit Théatre Hébertot speelt „Le Menteur" in Minerva „Dennenheuvel" viert gouden jubileum HPG op record jacht 11 Voor wie zich een beeld wil vormen van de zich °P het toneel zo sterk persoonlijk uitsprekende Franse schrijver Armand Salacrou is het jammer, dat zijn twee na oorlogse stukken „De kaarten zijn ge deeld" en „Het Verraad" waarvan de oorspronkelijke, meer ter zake dienende maar onvertaalbare titels luiden: „Dieu le savait" en „Les nuits de la colèi-e" in omgekeerde volgorde te Haarlem zijn ver toond. Afgezien nog van het feit, dat de onvolwaardige opvoering van het eerst genoemde door De Toneelvereniging de behoefte om zich voor deze indringende stem open te stellen vermoedelijk niet be vorderd heeft. Om niet tezeer in her halingen te vervallen moet ik maar aan nemen, dat men zich de voornaamste pun ten nog herinnert uit de bespreking die ik daar enkele weken geleden aan wijdde. Voor alle zekerheid: als kern van dat be toog diende een door mijn Engelse collega Harold Hobson opgestelde conclusie: „Sa lacrou kan niet geloven in de menselijke volmaaktheid, tenzij deze gevormd wordt uit het goddelijke en hij wordt gekweld door de twijfel of de goddelijke volmaakt heid wel bestaat". Zo werd „De kaarten zijn gedeeld" een spel van ontwrichte menselijke verhou dingen in een wereld zonder zekerheid en zonder hoop. Maar in „Het Verraad" waarvan het Rotterdams Toneel hier Zpn- dag een dank zij de strakke, maar sug gestieve regie van Jan Teulings bijzonder boeiende en overtuigende voorstelling gaf beluistert men een geheel ander geluid. Hoewel alle „goede" mannen erin sterven, is dit het enig waarlijk optimistische stuk, waarmee Salacrou het répertoire heeft verrijkt. Aan de heroïek van de verzets beweging ontleende hij een nieuw 'geloof. Daaraan wordt zelfs letterlijk uitdrukking gegeven als één der hoofdpersonen, de conservatieve burger Bernard, aan de ondergrondse strijder Jean vraagt: „Wat is jouw godsdienst?" en deze daarop ant woordt: „De vrijheid!" Er gloeit een warm vertrouwen in de mensheid, die immers haar nobelste, krach ten heeft gemobiliseerd in het gevecht tegen het tuig (als ik Marsman zo mag citeren) dat de vulkanische tronen bezette, door de twee beklemmende bedrijven waaruit het bestaat. Bij alle ellende, die men weer te verwerken krijgt en welke herinneringsbeelden bij de première som mige toeschouwers blijkbaar te machtig werden, behoudt men toch het gevoel dat het lijden ergens toe diende: de grondtoon is hier een verwachting van het geluk, dat de bevrijding zou brengen. Enkele jaren later bewees Salacrou met „De kaarten zijn gedeeld" hoe bitter hij hierin door de loop der gebeurtenissen werd teleurgesteld. Zoals de Nederlandse titel aangeeft in de op het gehoor voortreffelijke vertaling van Anna Koopman is dit niet alleen de geschiedenis van een offer, maar ook die van het verraad. De „saboteur" Jean Cor- deau zoekt, gewond na een treinaanslag, een tijdelijke schuilplaats bij zijn jeugd vriend Bernard Bazire te Chartres, die hem uit vrees voor beschuldiging van medeplichtigheid uitlevert aan de vijand, voornamelijk door toedoen van zijn vrouw. Eén ding hebben zij gemeen, de lafaards en de helden: zij'willen gelukkig zijn. De eerstbedoelden, die geen partij durfden kiezen, proberen dit „domweg". Zij willen in hun passiviteit alleen met rust gelaten worden. Met de wereld hebben zij liever niets te maken. De anderen echter dragen er actief toe bij het geluk voor hun kinde ren te veroveren: zij voeren de „illegale" strijd voor de menselijke waardigheid. In zijn voorwoord noemt Salacrou dit stuk een documentaire, een proces-verbaal. Ik ben het met die beperking eens, in zo verre als het een tijdsbeeld is, dat voor latere generaties misschien zijn betekenis verliest. Maar wat het verheft tot het no belste toneel van de verzetsbeweging is de vurige stem van een schrijver, die ons waarlijk iets te zeggen heeft, die ons daar bij niets bespaart, zulks doende in een strikt dramatische vorm en zonder ver spilling van grote woorden. Integendeel: één der voornaamste kwaliteiten is mis schien de openbaring van mensen-zoals- zij-zijn in bijna alledaagse gesprekken. Maar zijn taal heeft een dubbele lading, is tegelijk teken en symbool. Zo is het ook met de optredende personen: zij zijn ge maakt, bedacht, om de stellingen van de auteur te illustreren, maar hebben toch hun aanwijsbare werkelijkheid. Nog iets over de eigenaardige vorm, vooral van het eerste der beide actes. Met een techniek die aan het expressionisme herinnert, welke neiging bij Salacrou nooit geheel afwezig is, worden ons ontmoetin gen voorgespeeld van de doden en de le venden, die met elkaar in gesprek zijn, rekening en verantwoording van hun da den vragend aan zichzelf en anderen, waarbij ook heden en v'erleden, de dode lijke afloop en de voorgeschiedenis, onder ling verschuiven. „Het zijn de dialogen, die wij iedere dag met onze gestorven vrien den voortzettenzegt Salacrou in zijn inleiding. Welke bezwaren men tegen deze methode (men weet nooit precies wanneer wie waar is, heeft George Jean Nathan hierover eens gezegd) zou kunnen inbren gen, zij verliezen hun geldigheid tegen de overtuiging, in dienst waarvan deze kunst greep werd toegepast. Jan Teulings heeft „Het Verraad" met grote kundigheid, met alle gewenste be heersing van pathos en vooral met veel begrip geregisseerd. Hij had geen ideale bezetting tot zijn beschikking, maar hij heeft van de aanwezige mogelijkheden een doeltreffend gebruik gemaakt. Ik zou eigenlijk alleen de aanmerking kunnen maken, dat de toon van Ton van Duin hoven als de in zijn braafheid verschrikke lijke Bernard net iets te huilerig was bij een overigens zorgvuldig afgestemde op vatting. Als een in de enge lichtkring van haar huiselijk geluk gevangen vlinder fladderde Ann Hasekamp als zijn vrouw over het toneel: een prima rol, waarin de banaliteit en de menselijke beperktheid spelenderwijze werden onthuld. Prachtig (maar dat is zij bijna altijd) was Caro van Eyck als de aileen achtergebleven vrouw van de gefusilleerde dat is wat de schrijver bedoelt met tegenwoordigheid van lichaam en ziel in een schepsel van ver beelding. Had men aanvankelijk enige moeite om Eric van Ingen als de vastberaden verzets man te aanvaarden, gaandeweg wist hij zijn beroep op ons medegevoel onontkoom baar te maken. Een in de diepste zin van de term humoristisch hoogtepunt van de voorstelling werd het mannelijk-eenvou- dige verhaal door Wim van den Brink van zijn ontsnapping uit Duitse gevangenschap, vermomd als onderwijzer met een troep buurtkinderen het liedje „Marlborough s'en va-t-en guerre" zingend en daarbij onwillekeurig aan Churchill denkend. Van de anderen wist Steye van Brandenberg zich te onderscheiden. De jonge Bisangon, de handlanger van de vijand, werd door Leo de Hartogh gespeeld. Lucas Wensing ontwierp het terecht zo sober mogelijk ge houden décor. Wij hebben twintig jaar moeten wachten op een hernieuwde kennismaking met Salacrou, die een van de belangrijkste auteurs van Frankrijk is gebleven. Mis schien vindt men gelegenheid ook nog andere stukken, die tussen „Atlas Hotel" er „De kaarten zijn gedeeld" geschreven werden, aan het Nederlandse publiek voor te zetten. In afwachting hiervan kunnen wij het Rotterdams Toneel dankbaar zijn ons dit „menselijk document" te hebben aangeboden. DAVID KONING Gedeputeerde Staten van Noordholland stellen de Provinciale Staten voor aan de Arbeidersgemeenschap der Woodbrokers te Bentveld met ingang van 1953 met te rugwerkende kracht tot wederopzegging in het ongedekte tekort op de exploitatie rekening een subsidie van ten hoogste 2.700 per jaar te verlenen, aan de Stich ting Volkshogeschool te Bergen met ingang van 1953, eveneens met terugwerkende kracht, tot wederopzegging in het onge dekte tekort op de exploitatierekening 6.600, aan een aantal openbare leeszalen en bibliotheken in de provincie voor de aanvulling en vernieuwing voor het boe kenbezit over 1954 een extra-subsidie van in totaal 26.162, een verhoging van de jaarlijkse subsidie aan het Koninklijk Zoö logisch Genootschap Artis te Amsterdam van 18.800 met ingang van 1955, aan de stichting Het Ballet der Lage Landen te Amsterdam een bedrag van ƒ3.000 in het ongedekte tekort in het seizoen 1954-1955, aan de Nederlandse Amateur Toneel Unie te Utrecht van de door die vereniging in samenwerking met het Werkverband Ka tholiek Amateur Toneel aangestelde to neeladviseur van Noordholland een subsi die van 1.000. In ,,'t Huis met de kogel" te Haarlem opende de heer W. F. Jameen een tentoon stelling van schilderijen van H. F. Boot. De heer Jansen begon met de opmerking dat het zijns inziens juister ware geweest indien een der kunstbroeders van de heer Boot hier een inleidend woord had gespro ken. Daar zich kennelijk geen der collega's van de exposant hiertoe geroepen voelde, had men zich tot de heer Jansen gewend „bij gebrek aan beter". De spreker ver klaarde voorts dat wij leven in een we reld, waarvan het rhythme ons fascineert, al kunnen v/ij dit langzamerhand niet meer blijven volgen. „Wetenschap en techniek hebben het gehele leven zoveel vaart en rusteloosheid gegeven dat wij wel eens moedeloos kunnen zijn, omdat wij voelen dat het niet het rhythme van het mense lijk leven is." We vinden dit eigen rhythme pas weer terug, aldus de inleider, tijdens wandelin gen door de vrije natuur of in het werk van de kunstenaar. In het bijzonder vin den we dat terug in het werk van Boot, zo zei de spreker, die voorts de wens ver tolkte, dat Boot, die nu de leeftijd der heel sterken bereikt heeft, nog jarenlang zijn werk zou mogen voortzetten. De ijsbaan aan de Kleverlaan in Haar lem is hedenmorgen elf uur weer voor het publiek open gesteld. Ook vanavond zul len de schaatsliefhebbers er terecht kunnen. De afgelopen week is op de zwemuren van de zwemvereniging Watervrienden" in Haarlem afgezwommen, waarna 103 jon geren en ouderen met het diploma A of B naar huis konden gaan. Deze week is voor een 12-tal gevorderden de zwemproef voor het vaardigheidsdiploma C afgenomen met succes Op het weekeinde 5 en 6 Maart zal een uitwisselingsweekeinde worden gehouden met de Groningse Watervrienden Dan zul len 45 leden van die Groningse Watervrien den te gast zijn in Haarlem. Zaterdagavond is er een gezellige avond. Zondagmorgen wordt iets van de omtrek bekeken en Zon dagmiddag is er een zwemfeest in het Sport- fondsenbad, waar ook de Amsterdamse en de Leidse Watervrienden aanwezig zullen zijn. Het zwemfeest begint om twee uur. De figuurzwemgroep van de Groningse Watervrienden zal op dit feest demonstreren; ook de Haarlemse groep zal optreden. Op veler verzoek zal bovendien nog eens een demonstratie gegeven worden met de auto-cabine. Van deze demonstratie zal kennis worden gegeven aan vervoermaat schappijen in Haarlem en omgeving, waar van verschillende chauffeurs al eens te ken nen hebben gegeven zo'n demonstratie bij te willen wonen. Nu het zwembad klaar is, is ook in IJmui- den een Watervriendenvereniging opge richt, die reeds meer dan 200 leden heeft en binnenkort met het zwemmen begint. Om te tónen wat het Watervriendenwerk is zal er op Zondagmiddag 20 Jaart een zwem feest worden georganiseerd in IJmuiden, voor het grootste gedeelte georganiseerd door de Haarlemse en Amsterdamse Water vrienden. Eveneens Zondag 20 Maart, maar dan '«morgens, zal een jeugdochtend worden ge houden in de tuinzaal van het concert gebouw in Haarlem. Daar zal ook de nieuwe film van het Texelkamp worden, vertoond. Maandagmiddag werd onder grote be langstelling van talrijke autoriteiten de commandopost van de kring Noordholland 6 van de Bescherming Bevolking in Hoofd dorp officieel geopend. Burgemeester mr. J. F. Jansonius sprak er namens de kring- raad zijn blijdschap over uit, dat de arbei ders van gemeentewerken onder leiding van de directeur, dr. ir. M. J. Breuning er in geslaagd waren om in zes weken tijd het ondergrondse lokalen-complex, dat achter het politiebureau is gelegen, geheel op te knappen en in te richten. In het begin van de tweede wereldoorlog meende men namelijk, dat het noodzake lijk was om de luchtbescherming een be hoorlijk centrum te geven. Het grote com plex vertrekken is echter alleen gebruikt als opslagplaats van gemeentelijke voorra den en archieven. Toen men echter genoodzaakt was om de BB-commandopost op een centraal gele gen punt in kring Noordholland 6 in te richten behoefde er niet lang gezocht te worden, want „de ondergrondse" in Hoofd dorp was uitstekend geschikt voor dit doel. Burgemeester Jansonius wees in het slot van zijn openingswoord nog even op de grote belangrijkheid van de verbindings dienst en inj sprak de hoop uit, dat de ge meenten Heemstede en Nieuwer Amstel, die tot nu toe enigszins achter gebleven zijn, in de nabije toekomst ook dit deel van de B3-organisatie zullen voltooien. Vervolgens begaf het gezelschap zich naar de commandopost waar het kring- hoofd, de heer A. Biesheuvel, een ieder rondleidde door de ruime commandokamer, de afdeling voor de verbindingsdienst en de goed voorziene magazijnen. Na de vertoning van een filmpje over éèn BB-oefening in Heemstede, welke in de zomer van het vorig jaar werd gehou den, spraken achtereenvolgens de heer L. Fontijne, als vertegenwoordiger van de Commissaris der Koningin, de heer W. A. Lange ^eld, gewestelijk commandant, de Weekeinde der Woodbrookers De Arbeiders Gemeenschap der Wood brookers te Bentveld houdt op 5 en 6 Maart een weekeinde voor hen, die in het be drijfsleven werkzaam zijn, gewijd aan het onderwerp „Menselijke verhoudingen in het bedrijf". Dr. A. van Biemen, die te zamen met mejuffrouw ds W. *H. Buys de leiding heeft, de heer A. S. van Cleeff, directeur van de W. Nobeltfabrieken en de heer H. Smit, kernlid bij Stork Hengelo, treden als sprekers op. Evenals vorige jaren zal ook dit jaar gedurende de nationale bloemententoon stelling de keukenhof te Lisse op het expositieterrein een aantal beelden worden geplaatst. Op 't bureau van de Nederlandse Kunst stichting, aan welke de organisatie hiervan is opgedragen, zijn aanmeldingen binnen gekomen van 143 beeldhouwwerken. Hier uit zal een keuzecommissie de te plaatsen beelden kiezen. Na plaatsing zal een jury over de toe te kennen prijzen en eventuele aankoop beslissen. Voor de prijzen en de aankoop is een bedrag van f 10.000,— beschikbaar. heer H. van Alphen, vertegenwoordiger van de stichting Bevordering Bescherming Bevolking en de heer Biesheuvel hun vreugde over de opening van de nieuwe commandopost uit. De heer Langeveld kondigde daarbij reeds direct een stafoefening aan, de heer Van Alphen legde er de nadruk op, dat men zich niet moet blindstaren op percen tages maar op de kwaliteit van de gewor ven BB'ers, en de heer Biesheuvel wees op het belang van de binding, welke hij even moeilijk achtte als de werving. Burgemeester Jansionius sprak tenslotte in zijn dankwoord als zijn oordeel uit, dat een dergelijke commandopost de verster king betekent van de organisatie en dus van de saamhorigheid van de BB-ers, die in Hoofddorp thans over een ideaal cen trum beschikken. Voorstel ten behoeve van provinciale ambtenaren In de binnenkort te houden vergadering van de Provinciale Staten van Noordholland zal een voorstel van Gedeputeerde Staten aan de orde komen, om aan het Salaris reglement 1948 voor het provinciaal personeel de volgende bepaling op te nemen: „het ge deelte van de gemeente Bloemendaal ten noorden van de lijn, die op 250 meter ten noorden van de Bekslaan evenwijdig aan die laan van grens tot grens is getrokken, wordt als een gemeente der eerste klasse aangemerkt". Dit voorstel geldt voor de provinciale ambtenaren. Gedeputeerde Staten delen mee, dat zij zich tot de minister van Binnenlandse Zaken hadden gewend over het vraagstuk van de standplaatsindeling van de gemeente Bloemendaal: daarbij is de betekenis voor de bezoldiging van het provinciaal personeel (bedrijven en ziekenhuis) onder zijn aan dacht gebracht. Daar het vraagstuk een on derdeel vormt van de voorzieningen, die ten aanzien van de standplaatsaftrek voor het overheidspersoneel in bepaalde gemeen ten in overweging zijn. kon de minister even wel geen vrijheid vinden in dit stadium een beslissing te treffen ten aanzien van Bloe mendaal. Sedert Juli 1954 is nog geen beslis sing gevallen. Aangezien Gedeputeerde Staten de kenne lijk onjuiste classificatie van de gemeente Bloemendaal reeds verscheidene malen bij de minister zonder succes hebben voorge bracht, deze indeling onder het personeel van de Provinciale bedrijven en van het Provinciaal Ziekenhuis nabij Santpoort tot een voortdurende ontstemming aanleiding geeft en die classificatie bovendien een rem vormt bij de werving van nieuw personeel, is het college van mening, dat deze toestand niet langer kan worden gehandhaafd en dat tot opheffing van deze onbillijkheid behoort te worden besloten. Wij herinneren er aan, dat mejuffrouw dr. J. M. Nolte bij de behandeling van de ge meentebegroting van Bloemendaal de ver wachting heeft geuit, dat de onderwijzers spoedig in de eerste klasse geplaatst zullen worden. Zowel in Heemstede als in Bloemendaal leeft onder het gemeentepersoneel een sterk verlangen naar de opheffing van de classi ficatie-grens met Haarlem, dat in de eerste klasse is ingedeeld. Vroeger kon men inder daad stellen, dat bepaalde lasten in Heem stede en Bloemendaal minder zwaar waren dan in Haarlem. Inzonderheid door de af schaffing der belangrijkste gemeentelijke belastineen is dit onderscheid thans ver vallen. Bovendien schuilt er een zekere tegenstrijdigheid in het feit, dat de rand gemeenten van Haarlem voor de noodwet- Drees en de huurverhogingen wèl in de eerste klasse zijn ingedeeld. Zes honderd ton carbid in de ruimen van het Zweedse vrachtschip Nordanland, dat door een storm op de kade in de haven van Genua zonk, is gisteravond tot ont ploffing gekomen en in brand geraakt. De daverende slag werd in de gehele stad gehoord en gevoeld. Er bevond zich nie mand aan boord van het gekapseisde schip toen het calciumcarbid tot ontplof fing kwam. Twee wakers op de kade wer den tegen de grond geworpen en licht gewond. Een pakhuis en enkele haven installaties in de onmiddellijke omgeving liepen schade op. Uit gaten in de wand van het schip stegen rookwolken en steek vlammen op. Ongeveer twintig explosies volgden elkaar in snel tempo op en de rookontwikkeling was zo overweldigend, dat de toeschouwers de indruk kregen dat het gehele havengebied in brand stond. Drijvende brandspuiten en brandweerwa- ge-as werden opgesteld waar de gassen op het water brandden. Deze telefoto is ge nomen op het ogenblik dat de brug van het schip van de kade is gegleden en het vaartuig op zijn kant in het water ligt. De ontploffingen lieten niet lang op zich wachten. Onder grote belangstelling is de expositie van de kunstenaarsgroep „De Zeester" in de zalen van kunsthan del Leffelaar geopend. Nadat mevrouw Maaike Braat, de voorzitster van deze vereniging van schilderessen een woord van dank tot de heer Leffelaar had ge sproken, verzocht zij de heer Otto B. de Kat de tentoonstelling bij het publiek in te leiden. Deze begon met de vraag te stellen of het een willekeurige bezoeker van deze tentoonstelling dadelijk op zou vallen dat het vrouwelijke kunstenaars zijn die hier haar werk lieten zien. Aan de hand van een korte typering van enige beroemde Nederlandse en bui tenlandse schilderessen als Maria Sibylle Merian, Rachel Ruysch, Judith Leyster, Paula Modersohn en Suse Robertson stelde de spreker vast welke schilderseigenschap pen als specifiek vrouwelijk beschouwd mochten worden. Het compositorisch element achte hij bij de vrouw minder sterk ontwikkeld. Haar kracht ligt in het schone arrangement en haar inventies worden haar door de intu- itie ingegeven. Tenslotte merkte de spreker op, dat de vrouw met haar gezond gevoel voor reali teit in deze tijd met haar kunst een tegen wicht kon vormen, als de weegschaal te ver naar het louter esthetische, het dog matische en verontmenselijkte gaat over hellen. Hierna verklaarde hij de tentoonstelling voor geopend, waarna het talrijke publiek, waaronder zich vèel Haarlemse kunste naars bevonden, de expositie ging be zichtigen. Vannacht om halfvier is de Bloemen- daalse brandweer uitgerukt voor een brandje in de omgeving van het terrein Wimbledon in Overveen. Een van hout opgetrokken schuur, waarin de verwar mingsinstallatie was geplaatst, stond in brand en is geblust, waarbij gewerkt werd met twee slangen en het koolzuursneeuw- apparaat. De naast de schuur gelegen en reeds aangetaste gebouwen, een woonhuis van chauffeur P. van T. van het taxi bedrijf Wimbledon en de garage van het zelfde bedrijf waarin ook particuliere auto's worden gestald bleven dank zij het snelle optreden behouden. In een der zalen van gebouw „Cultura" aan de Jansstraat te Haarlem hield de „boot commissie" van de Eerste Hulpvereniging „Snelverband" Zaterdagavond een geslaagde kienavond met verloting tot bijdrage in de kosten van haar jaarlijkse boottochten. Elk jaar worden er twee van deze tochten ge houden om zieken en invalieden een vreug devolle dag te bezorgen. De boottochten zullen dit jaar gehouden worden op Donderdag 16 en Vrijdag 17 Juni. Nd een kort openingswoord ,van de voor zitter der bootcommissie, w.arin hij alle aan wezigen en in het bijzonder de heren P. Oostwoudre en A. Rase, respectievelijk voorzitter en tweede secretaris, die beiden door een langdurige ziekte aan bed gekluis terd waren geweest, hartelijk welkom heette en de vele prijzenschenkers bedankte voor hun medewerking, werd overgegaan tot het kienen. Er werden vier kienrondes gehou den en voor elke kien waren ongeveer veer tig prijzen, zodat de meesten niet met lege handen huiswaarts behoefden te keren. Na het kienen was er dansen. Vanmorgen vroeg is plotseling te zijnen huize in Beverwijk op 69-jarige leef tijd overleden de oud-wethouder voor de volkshuisvesting, onderwijs en sociale zaken te Beverwijk, de heer N. Passchier, die jarenlang voor de A.R.-fractie zitting in de Beverwijkse raad heeft gehad. Een groot aantal leden van de Kring Haarlem en omstreken van de kantoor boekhandelaren was dezer dagen bij el kaar gekomen om te luisteren naar de heer Dannenburg, leider van een étalage reclame- en ontwerpbureau in Den Haag, die een lezing hield over het lakschrijven en etaleren. Voordat hij echter aan dit onderwerp toekwam hield de spreker een uitvoerige inleiding over het ontstaan van de détail- handel. De middenstanders, aldus vervolgde de heer Dannenburg, begrijpen dikwijls het nut van het étaleren nog lang niet en zij kunnen dan ook de afwisseling en de op winding, welke een geslaagde uitstalkast biedt nog niet begrijpen. De reclame-dienst is echter, zo meende spreker, een onmis baar onderdeel van de verkoop geworden en voorts sprak hij als zijn oordeel uit, dat de étaleur in niet geringe mate het cultuur- belang dient. Na uitvoerig te zijn ingegaan op de pro blemen van de hoogte, breedte en diepte van de étalage, de vorm van de prijs kaartjes en de ontwerpen van de show- kaarten deelde de heer Dannenburg mede, dat hij de volgende maand in Haarlem hoopt te beginnen met een cursus in het étaleren en lakschrijven voor de midden standers. Vervolgens zette hij de voordelen van een modem ingerichte zaak uiteen en na de pauze gaf hij op vaardige wijze een de monstratie van het étaleren met de arti kelen uit de kantoorboekhandel. Ds. I. A. de Bruyne te Hilversum heeft bedankt voor het beroep dat op hem is uitgebracht door de Christelijk Gerefor meerde kerk van Haarlem-Noord. De personeelsvereniging van Sociale Zaken heeft een toneelgroepje gevormd, dat ooder meer optrad voor ouden van dagen in het gebouw St. Bavo. De hoofd schotel van het programma vormde'de op voering van „Een partijtje poker", welbe kend aan allen, die het amateurtoneel een wai-m hart toedragen en een nog niet ge routineerd gezelschap het beste op zijn weg toewensen. Dit amusante stukje toneel is immers voor de liefhebberende dilettant uitnemend geschikt. Het brengt een aantal types op de been; die geen al te hoge eisen aan hun vertolkers stellen. -De intrige is niet erg ingewikkeld, het effect is bijna kluchtig, maar nergens flauw, kortom: dankbare stof voor wie zich op de planken waagt. Er werd dan ook met animo ge speeld en het bijzondere was wel, dat een invalster, mevr. Stijme Pieck, wel het meest op de voorgrond trad met haar crea tie van liefhebbende en o zo gauw uit hét evenwicht gebrachte echtgenote. Dat was allemaal goed uitgespeeld en prachtig op toon. Ook de beide compagnons in het stuk, die elkaar voortdurend in de haren vliegen tot de een als huisknecht bij de ander gaat fungeren brachten het er niet slecht af. Ik kon Bas Blijker wel in het bijzonder appreciëren. Ko Traanberg maakte het bekende oude mannetje van de boekhouder Krome, Joke van Dorsten een bij-de-hand wicht van de typiste. Reina BakkerVisser speelde de getergde ver loofde van de compagnon-huisknecht vlot en vrij genoeg om een voldoende prestatie te leveren, terwijl Joke van Dorsten als de negermeid nog overtuigender bewees, dat zij zich op het toneel met bravour durft bewegen. Frans van Emmerik had de re gie en zorgde vooral voor veel levendig heid in het toneelbeeld. Het groepje toneel spelers bereikte dan ook een zeer redelijk resultaat en dat is voor wie maar zelden de planken betreden een hele verdienste. Fr. De B(ond) O(ud) I(llegale) W(erkers) te Haarlem, aangesloten bij de Nationale Federatieve Raad Voormalig Verzet Neder land, heeft zijn jaarvergadering gehouden. Daar de voorzitter, de heer H. Cox, zich niet meer herkiesbaar stelde, werd in zijn plaats als voorzitter gekozen de vice-voor zitter de heer J. Th. v. d. Boogaard. Het bestuur is nu als volgt samengesteld: J. Th. v. d. Boogaard (voorzitter), J. Peschar, Hyacinthenlaan 19 (secretaris), R. G. Op- pelaar (penningmeester), mevrouw A. Bon en de heren Th. Ederveen, J. Kraakman en P. v. d. Steenhoven. De Raad van advies en bijstand werd voor 1955 als volgt gekozen: dr. J. A. v. d. Andel, mr. W. Glastra (secretaris), P. J. Kaptein (voorzitter), mejuffrouw J. J. E. van Esch en ds. J. Bronsgeest, De Christelijke Muziekvereniging „Sur sum" te Bloemenid'aal heeft iin de grote zaal van hótel „Vreeburg" aan het Kerk plein een concert gegeven, waarvoor, de ongunstige weersomstandigheden in aan merking genomen, een bevredigende be langstelling getoond werd. Het korps bracht een programma ten gehore, dat met wijs beleid door de bijna tachtigjarige dirigent, de heer J. A. Meng, was samen gesteld uit werken, waarvan de uitvoering geen extra-zware technische problemen stelde. Dit hield echter geenszins in, dat de uit voering van al deze muziek een simpele aangelegenheid was, waaraan men nauwe lijks aandacht zou behoeven te besteden of waarnaar men lustig converserend als bij „muziek op de achtergrond" zou kun nen gaan luisteren. Want het spelen van blaasmuziek is niet eenvoudig en het tonen van respect voor de ambitie en voor de volharding van een concerterend korps was ook in dit geval op zijn plaats. Dat werd dan gelukkig althans door een deel van de belangstellenden voor het concert van „Sursum" zo begrepen. In het bijzonder hebben wij bewonde ring kunnen krijgen voor hun krasse lei der Meng, die op 28 Februari tachtig jaar wordt en die met onverzwakt uithoudings vermogen ruim vijf kwartier aanéén stond te dirigeren. De door hem geleide uit voeringen werden alle getypeerd door be zonkenheid en rust. Of het nu de ver tolking betrof van een gezang, zijn eigen twee Concertmarsen, de „Phebé"-ouver- ture van Andrien, de fantasie „Vlammen de Heide" van Rogister, de ouverture Tournesol van Courtois en ook de Folk loristische Parafrase van Boedijn, steeds frappeerde de beheersing van tempo en dynamische schakering. En als excelleren de uiting van innerlijke evenwichtigheid mag wel het mooie Laghetto uit de opera „Alcina"- van Handel genoemd worden, dat als een meditatie klonk. De korpsleden volgden hun dirigent met grote toewijding. Er vielen wel ogenblik ken van minder gunstige stemming waar te nemen en af en toe wat rhythmische ongelijkheden, maar daarnaast waren er uitvoeringen, waarbij de solo-piston, solo bugel en de trombone verdienstelijk voor de dag kwamen en hun karakteristieke timbres mengden met die van de „begelei ders" de alt-hoorns, baritons, tuba's en saxofoons. Na het concert van „Sursum" kwam er nog een première: het optreden van het verleden jaar Juni opgerichte tamboers korps. De tamboers en „tamboerinnen" sloe gen met pittig rhythme en in uitstekende houding een paar marsen, waarover in structeur Roosmaler tevreden kon zijn. Na de pauze bracht het cabaretduo „De Ma- jo's" nog de gezelligheid, die geen tijd zou kennen. P. ZWAANSWIJK Voor de economische politierechter ver soheen Maandag een goede, grijze bak ker, van wiens voornamen er één Hiero- nymus was, omdat hij artikel 2 lid 1 van de Verordening Sanering Bakkersbedrij ven overtreden had. Dat lijkt erger dan het is, de man zag er trouwens werkelijk niet naar uit om kiezelstenen in zijn deeg te stoppen. Hij had echter rollen beschuit van het merk „Bolletje" verkocht, waarin plaatjes verstoken waren. En geen gewo ne plaatjes, maar verkeers-paedagogische plaatjes. Op ieder plaatje staat een ver- keersfout en bij intensief beschuit eten kunnen er zoveel worden verworven, dat zij een kind in staat stellen om aan een lotérijtje om een fiets, een horloge of-klei- nere snuisterijen deel te nemen. „Dat mag U niet, want U bent bakker", zei de economische politierechter, „alleen plaatjes bij de beschuit vinden we heus prachtig, maar daar mogen geen verdere voordelen voor uw klanten aan zitten". „Ja maar", zei de bakker, „de kruide niers doen het ook. Wij raken ons hele de biet kwijt, als we ook niet eens wat doen". De economische politierechter knikte vol begrip. „Maar het is nu eenmaal zo, dat de bakkers zo goed georganiseerd zijn, dat ze minder mogen dan de kruideniers „Ach, ja, wat doe 'je er eigenlijk aan. De bakker moest vroeger ook al hangen en de schenker niet", beruste de verdachte „zo zal het altijd wel blijven". De officier van justitie herinnerde aan een soortgelijk geval in Rotterdam, waar in een gulden boete was opgelegd. Hij wil de niet méér eisen. „U hoort het," zei de economische poli tierechter, „een gulden. Zoveel heeft het in Rotterdam ook gekost. Dus dan in vre desnaam maar niet meer meewerken aan de verkeersopvoeding van de kinderen. Tenminste niet op deze manier". Donderdag 3 Maart Onder auspiciën van de ..Services Cul tures de l'Embassade de France" maakt het Théatre Hébertot van 3 tot en met 9 Maart een tournée door Nederland. Er zul len opvoeringen worden gegeven van de comedie „Le Menteur" van Pierre Cor- neille. De eerste opvoering wordt gegeven op 3 Maart in het Minerva-theater te Heemstede. De landelijke vereniging tot verpleging van hoofdarbeiders in herstellingsoorden en sanatoria „Dennenheuvel" viert dit jaar haar vijftigjarig jubileum. Deze viering onder het motto: „Een halve eeuw Dennen heuvel" zal niet bedoeld zijn om in de eer ste plaats uitbundig feest te vieren, doch meer om de financiële toestand van de vereniging te versterken. De afdeling Haarlem houdt daarom op 24 Februari in „Dreefzicht" een cabaret avond, welke gevuld zal worden door de groep „De Réunie" met een fantasie, ge titeld „Zonder blikken of blozen". George Presburg is samensteller en regisseur. Vorig jaar heeft de Heemsteedse Polo Club zowel de 4 x 100 m. vrije slag als de 4 x 200 m. vrije slag estafette heren verbeterd. Het laatste record werd kort daarop door andere verenigingen verbeterd. Het blijkt thans dat HPC wil trachten op nieuw het record 4 x 100 m. vrije slag scher per te stellen. Men heeft nu nog de beschik king over Joris Tjebbes, zodat zeer bin nenkort een recordpoging zal worden onder nomen. In Stoop's Bad werd gisteravond een officieuse tijd van 4 m. 4.2 sec. gemaakt, het geen een lagere tijd is dan die waarop het record thans staat (4 m. 4.8 sec.). Vermoede lijk zal HPC een aanval op het record doen tijdens de openingswedstrijden van het Vel- ser Bad op 26 Februari.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 7