Franse Kamer gaf Edgar Faure grote meerderheid (369-210) Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De Knallen Ratificatie-debat in Bonn is zonder spanning begonnen Churchill voelt niets voor overleg met Tsjoe En Lai Kabinetscrisis na negentien dagen opgelost Program van Mendès-France aan midden-rechts gegeven Hoogovens sparen de bloeiende bollen Het woord is aan Interessantste deel zal wellicht een nieuw eenheidsbesluit worden Labourpartij wenst ontruiming van de kusteilanden door de nationalisten Eisenhower tegen verbod van atoomproeven Franco paait Falange met 50 zetels meer Brand geblust op de „Grootekerk" Ongevallendienst rukte vorig jaar 1631 keer uit Gromyko beleefde angstig uurtje boven Londen Actie met atoomwapens buiten NAVO-verband staat vrij Herstelde monarchie zal van modern en nieuw type zijn Weerrapport 69e JAARGANG No 194 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem, Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DONDERDAG 24 FEBRUARI 1955 Haarlems Dagblad 299e JAARGANG No 41 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. ƒ7.-Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman IN HET BRITSE LAGERHUIS heeft de geachte afgevaardigde Noel Baker (La bour), die niet de eerste de beste afge vaardigde is, geen man van het tweede plan ofwel van de achterste banken zo iemand heet namelijk in de wandeling een backbencher" een bescheiden knal dempend voorstel gedaan. Hij heeft name lijk aangedrongen op stopzetting van de atoombom-proeven gedurende de (Vrijdag te Londen beginnende) bijeenkomst van de ontwapeningscommissie. Dit is eigenlijk ecn subcommissie van de ontwapenings commissie van de UNO. Het klinkt niet indrukwekkend; dit neemt niet weg dat als in deze vergadering maar één stap in de goede richting gedaan werd, dat al van de grootste betekenis zou zijn en de „we reldpers" zou doen schallen van emotie. Het is begrijpelijk dat Noel Baker zuik beraad niet door knallen, waar ter wereld dan ook, wil doen storen. Maar Churchill heeft geantwoord dat hij het voorstel niet kon steunen, hetgeen een onbevredigend antwoord mag heten. Onbevredigend is het woord. Dit zelf ongetwijfeld erkennend heeft de premier er aan toegevoegd, dat hij in de loop der volgende week in het Lagerhuis een verklaring zal afleggen over de atoom-oorlog en de uitwerking van de waterstofbom. Hij noemde het een zeer ernstig onderwerp, dat betrekking heeft op de gehele toekomst der mensheid. Dat is nu inderdaad wel duidelijk geworden. Als er mensen zijn, die dit nog niet inzien hetgeen men wel moet aannemen; mis schien vormen zij zelfs een aanzienlijke meerderheid dan gaan die mensen slaap wandelend en kop-in-het-zand-stekend door het leven. Goed, laat ons nu maar weer met belangstelling de verklaring van Churchill afwachten. Terwijl hij zich zo sober-afwijzend uit liet deed in Washington president Eisen hower hetzelfde tijdens zijn wekelijkse persconferentie. Hij zei dat hij geen heil zag in een overeenkomst, om proeven met atoomwapens te verbieden als er geen overeenkomst zou bestaan over algemene ontwapening. Hij achtte de proeven nood zakelijk als een verzekering tegen cata strophes. Ook dit antwoord prest schier tot een nadere verklaring. Ik weet nog niet hoe Amerikaanse dagbladen er vanmorgen op gereageerd hebben, maar de vragen drin gen zich vanzelf op. Ook als degenen ge lijk zouden hebben, die veronderstellen dat door de vernietigende kracht der wa pens oorlog verhoed zal worden dus vrede verwekt door vrees, waaraan ik niet geloof zou het toch van het grootste belang zijn om door overeenkomst met de Russen proefnemingen te stoppen, waar van verscheidene gezaghebbende geleer den verklaard hebben dat zij door radio actieve uitwerking blijvend gevaar doen ontstaan. Nietwaar? En de grote natuur kundige de Broglie heeft al gezegd: de rode streep is bereikt, zonder dat sinds dien van gezaghebbende, zijde geantwoord is: hij vergist zich, hij praat onzin. Ant woorden zoals „men weet het niet zeker" hebben geen waarde; men gokt niet met zulke dingen en het voortbestaan der mensheid is van groter betekenis dan de voortzetting van wetenschappelijke proef nemingen die dit in gevaar zouden bren gen. Als de mensheid niet meer 'bestond zouden er trouwens ook geen wetenschap pelijke proefnemingen meer zijn. Ik meen dat ik duidelijk ben. Dus is de verklaring van president Eisenhower, dat hij geen heil ziet in een overeenkomst om proef nemingen te verbieden als er geen over eenkomst voor algemene ontwapening is, voor mij onbegrijpelijk. Hij moet motieven doen gelden, die hij niet heeft uitgespro ken. Welke? Dat de president de knallen noodzakelijk acht als waarborg tegen catastrophes is evenmin duidelijk. Pas is bericht dat enige tijd gelegen bij een proef-knal op Bikini driehonderd mensen gewond zijn, waar van een kleine honderd zwaargewond. Het waren bewoners van de Marshall-eilanden en Amerikaanse militairen. Dit zou veel eer op het tegendeel duiden van hetgeen de president gezegd heeft, ware het niet dat hij met „catastrophes" natuurlijk ram pen van veel groter omvang heeft bedoeld. Hoe kunnen die voorkomen worden door de voortzetting van proeven, die als men geen overeenkomst treft zowel door de Russen als door de Amerikanen (en straks ook door de Engelsen) worden genomen? Misschien zal volgende week Churchill's verklaring enig antwoord ook op deze vra gen behelzen. Zij moeten wel bij menigeen rijzen; zij zullen dus wel aan hem zijn voorgelegd. Men zou zich zelfs kunnen voorstellen dat zij in Rusland aan de Rus sische machthebbers zijn gesteld, hetgeen niet wil zeggen dat die ook maar de ge ringste neiging zouden hebben, om ze in het openbaar te beantwoorden. Maar in hec Westen mag men verduidelijking van een duistere aangelegenheid verwachten. Men mag er zijn verbazing over uitspre ken dat die zo lang uitgebleven is en dat nu nog door de Britse premier en het Amerikaanse staatshoofd gelijktijdig ant woorden worden gegeven, die geen op heldering geven. Maar Churchill zal vol gende v.»eek meer zeggen. Wij wachten dus opnieuw. Niet op opheldering door de Russen, die alleen maar schelden. R. P. Piloot verstond radar-instructies niet Uit het jaarverslag 1954 van de Haarlemse Ongevallendienst .telefoon 14141) blijkt dat het aantal aangesloten leden op 31 December 1954 222 bedroeg. In het afgelopen jaar werd in 1631 gevallen Ohulp verleend (in 1953: 1724), daarbij werd de tussenkomst van het centraal meldings bureau (seinzaal brandweer) ingeroepen in 1213 gevallen. PARIJS (United Press) Met grote meerderheid van stemmen heeft de Franse Nationale Vergadering de 46-jarige radicaal-socialist Edgar Faure bevestigd als premier van Frankrijks 21ste kabinet sedert het einde van de oorlog, nadat deze een program had ontvouwd waarvan de hoofdpunten waren een econo mische „new deal" voor het land en snelle bekrachtiging van de Parijse accoorden aangaande de Duitse herbewapening. De uitslag van de stemming over Faure's investituur was 396 tegen 210 stemmen bij 28 onthoudingen. Met de benoeming van Faure tot hoofd van het nieuwe coalitiekabinet is een einde gekomen aan een kabinetscrisis die 19 dagen heeft geduurd. LONDEN (United Press) Het Rus sische toestel, dat de Sovjet-Russische onderminister van Buitenlandse Zaken Andrei Gromyko naar Londen bracht, heeft gedurende een uur boven het vlieg veld van Londen moeten cirkelen in welke tijd drie landingspogingen mislukten, om dat de piloot de Engelse instructies niet kon begrijpen toen hij op radar werd „binnengepraat". De vierde poging gelukte dank zij een functionaris van de Russische ambassade, die in de verkeerstoren als tolk was gaan optreden. Een zeer bleke Gromyko stapte gister middag even voor vijf uur uit het toestel. „Het was niets", heeft men hem horen zeg gen. Het klonk echter weinig overtuigend. Gromyko zal Vrijdag zijn land vertegen woordigen bij de vijflanden-conferentie over de ontwapening.. Dezelfde afgevaardigden die de val van Mendès-France bewerkstelligden en de socialist Pineau afwezen, verenigden zich thans met een grote meerderheid achter Faure. De stemming geschiedde aan het eind van een bijkans lusteloos debat, waar bij de Kamer soms gedeeltelijk leeg was maar dat tevens uitwees dat de afgevaar digden Faure als „hun man" hadden geko zen en de crisis moe waren. Mendès-Fran ce maakt geen deel uit van het nieuwe kabinet, dat het machtsevenwicht van links-midden naar rechts-midden ver plaatst, de verbitterde rooms-katholieke volksrepublikeinen (MRP) terugbrengt in de regering en ook Gaullisten in zijn rijen telt. Het centrum en rechts applaudisseer den voor Faure, nadat hij een uiteenzet ting had gegeven van zijn economische plannen en zijn buitenlandse politiek, die vrijwel parallel loopt aan die van de voor gaande regering van Mendès-France. Faure, die voor de tweede maal als pre mier optreedt hij vervulde de functie gedurende korte tijd in 1952 weigerde in zijn laatste oproep tot de Kamer zich te distanciëren van de politiek van Mendès- France, speciaal wat betreft de Noord- Afrikaanse politiek, welke de deputé's in dertijd aangrepen om Mendès-France uit het zadel te lichten. Dadelijk nadat zij de officiële uitslag van de stemming hadden vernomen, pak ten de afgevaardigden hun paperassen bij elkaar en begaven zij zich naar huis om Dinsdag in de Kamer terug te keren. In die tussentijd krijgen Faure en zijn minis ters gelegenheid orde op zaken te stellen. Men verwacht dat nog deze week de di verse staatssecretarissen benoemd zullen worden. De Gaullist Gaston Palewski en diens partijgenoot Raymond Triboulet hebben voor het eerst zitting in een ka binet. Mendès-France onthield zich De belangrijkste punten van Faure's bui tenlandse en economische politiek zijn de volgende: snelle bekrachtiging van de Pa rijse accoorden; parallel lopende onder handelingen met de Sovjets en bestudering tezamen met de bondgenoten van de voor waarden, waaronder dergelijke onderhan delingen kunnen geschieden, wanneer de Parijse accoorden eenmaal bekrachtigd zullen zijn; opvoering van de Franse in dustriële productie met 27 indexpunten per 30 Juni 1956 en van de levensstan daard met zeven procent; een sociale poli tiek, inhoudende een werkverruimings program, verhoging van de lonen, maatre gelen op het gebied der sociale veiligheid, Naar van de zijde der Hoogovendirectie is medegedeeld, zullen de K.N.H.S. in het komende bollenseizoen, te beginnen met Maart, zwavelarme olie gaan stoken, om zoveel mogelijk beschadiging der bolge wassen tegen te gaan. Inmiddels is het onderzoek naar de oor zaak van deze beschadigingen nog steeds in volle gang en uit deze maatregel van de K.N.H.S. dient dus niet geconcludeerd te worden, dat de Hoogovens zich als schuldigen aan de ernstige schade voor de tuinbouw, vooral in Beverwijk, beschou wen. een campagne tegen het alcoholisme, her vorming der belastingen; in evenwicht brengen van Frankrijks internationale be talingen zonder hulp van buitenaf; een overeenkomst over zelfbestuur met Tune sië, meer investeringen in geheel Noord- Afrika. Na de stemming begaf Faure zich naar het Elysée om verslag uit te brengen aan president Coty. Mendès-France onthield zich van de stemming. Voor stemden 76 mrp-ers (van de 84), 67 radicalen (76), 59 sociaal republikeinen (72), 53 onafhan- kelijken (55), 29 leden van de dissidente gaullisten (33), 27 onafhankelijke boeren (28), 21 boerenafgevaardigden (21), 17 le den van de UDSR (23) 16 onafhankelij ker. van de overzeese gebiedsdelen en vier „wilde" deputés (13). Tegen stemden 105 socialisten (105), 94 communisten (94), vier progressieven van communistische in slag (4), een lid van de UDSR, zes „wil de" députés. Vandaag begeeft de premier zich met zijn ministerieel gevolg voor de beëdiging naar het Elysée. waar de familiefoto op de stoep rond president Coty zal worden gemaakt. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S Prinses Karadja: Er is veel bescheidenheid nodig om zich een welslagen te doen vergeven. Voor het eerst na de oorlog wordt bij de Fokkerfabrieken een passagiersvliegtuig gebouwd, de F 27 FriendshipHet zal plaats bieden aan 28 tot 36 personen. Medio 1955 hoopt men met het prototype gereed te zijn. De kruissnelheid van het vliegtuig bedraagt ongeveer 450 km. per uur. De K.L.M. heeft reeds twee van deze vlieg tuigen besteld. Men ziet op de foto een model van de F 27. BONN (A.N.P.) De politie van Bonn is met het oog op het debat over de verdra gen van Parijs dat vandaag in de Bondsdag is begonnen met vijfhonderd man uit Keu len en van de landelijke politie van Noord- rijn-Westfalen versterkt. Ofschoon er geen aanwijzingen zijn van een mogelijke com munistische demonstratie, zijn alle maat regelen getroffen om ongewenst bezoek nabij het parlementsgebouw op een afstand te houden. De politie van Bonn, zelf 800 man sterk, heeft van elders een waterkanon geleend om het witte gebouwencomplex aan de Rijn in geval van nood beter te kunnen verdedigen. Ook een uit Oost-Berlijn geko men delegatie van de Volkskamer der „Duitse Democratische Republiek" zal geen kans krijgen het parlementsgebouw te be naderen. Geen der politici in Bonn heeft zich van deze gasten tot dusver iets aange trokken. Bondskanselier Adenauer kan. er verzekerd van zijn, dat hij voldoende ver dedigd wordt tegen een verrassing van huiten. Na het laatste beraad der coalitiepar tijen kan hij het debat dan ook ingaan met de zekerheid, dat van binnenuit geen ge vaar voor de verdragen en zijn plan om de ratificatiedebatten nog deze week te vol tooien, dreigt. De gunstige ontvangst van de regeringsverklaring van Faure in Parijs en de inhoud van deze verklaring hebben kennelijk de laatste liberale bezwaren tegen een snelle afwerking weggenomen. De li beralen hadden namelijk aangekondigd, dat zij de beslissing zouden willen uitstel len, indien in Parijs een ongunstige wind tegen de verdragen zou opsteken. LONDEN (Un. Press) Sir Winston Churchill heeft het Britse kabinet gister avond in speciale zitting bijeen geroepen en heeft een tweede zitting uitgeschreven voor vandaag. De bijeenkomst van gister avond was bedoeld de internationale poli tieke situatie onder ogen te zien. De Labour partij nam een resolutie aan waarbij werd aangedrongen op een wapen stilstand in Formosa en op spoedige ont ruiming door de nationalisten van de eilanden voor de Chinese kust. De Labour partij drong er verder bij de regering op aan het in Washington duidelijk te maken, dat de Amerikaanse regering niet kan rekenen op Engelse militaire steun bij de verdediging van de eilanden voor de Chi nese kust. In politieke kringen is het geen geheim meer, dat ook de conservatieven liever zien dat de nationalisten de eilan den Quemoy en Matsoe ontruimen, doch deze mening werd vooralsnog niet open baar gemaakt. Men neemt aan dat Sir An thony Eden tijdens zijn besprekingen met zijn Amerikaanse ambtgenoot Dulles in Bangkok dit Britse standpunt ten aanzien van de kusteilanden naar voren zal bren gen. Sir Winston heeft in het Lagerhuis ge zegd dat hij thans weinig heil ziet in per soonlijk overleg met Tsjoe En-Lai, de pre mier van de Chinese volksrepubliek, over Formosa. Dergelijk overleg zal volgens hem een oplossing van de moeilijkheden thans niet dichterbij brengen. Hij deelde dit mee naar aanleiding van suggesties van socialistische zijde dat Sir Anthony van Bangkok door zou reizen naar Peking voor overlqg met Tsjoe En-Lai of dat de rege ring Tsjoe En-Lai zou verzoeken voor Overleg naar Londen te komen. Sir Winston zei: „De Chinese regering heeft geen gebruik willen maken van een uitstekende gelegenheid haar standpunt bekend et maken toen zij (nogal vertoornd naar het scheen) een uitnodiging voor deel neming aan het overleg in de Veiligheids raad van de hand wees. Onder de gegeven omstandigheden geloof ik dat de geopperde bezoeken weinig resultaat zouden hebben of zelfs maar nuttig zouden zijn." Hij ant woordde niet op de vraag van een socialist of hij niet van mening is dat de wereld vrede belangrijker is dan de trots van Tsjang Kai Tsjek. HONOLOELOE (AFP) „De Ameri kaanse luchtstrijdkrachten in het gebied van de Stille Oceaan worden thans ver sterkt", aldus een mededeling van brigade generaal Smith te Honoloeloe. Brigade generaal Smith zei ook, dat de Amerikaan se luchtstrijdkrachten in de Philippijnen weldra onder zijn bevel zullen komen. De socialistische oppositie heeft dan ook ingezien, dat zij tegen de tweederde meer derheid voor de verdragen in de Bondsdag een vergeefse strijd voert. De socialistische fractie heeft reeds een voorstel ingediend, waarin verlangd wordt, dat de ratificatie pas van kracht zal wórden een week nadat de Bondsdag zal hebben vastgesteld, dat nieuwe onderhandelingen met de Sovjet- Unie over de Duitse eenheid zonder resul taat zijn gebleven. Het geldt als zeker, dat de Bondsdag de ratificatie met een nieuw eenheids-besluit zal opluisteren. De Bondsdag wil de in stelling verlangen van een permanente commissie ter bespreking van de kansen om tot een nieuwe behandeling van het Duitse probleem te komen. De Verenigde Staten, Frankrijk, Groot-Brittannië en de bondsrepubliek zouden deel van de com missie moeten uitmaken. Te elfder ure zijn de partijen van de Bondsdag het eens geworden over een ontwerp-resolutie over de nationale eenheid. Van een vreedzame coëxistentie zal volgens het voorstel pas gesproken kunnen worden, wanneer de nationale eenheid hersteld is. Dit besluit wordt als h^t wellicht interessantste deel van het debat gezien. De houding der par tijen tegenover de verdragen zelf ligt na melijk vast. Weliswaar heeft een vleugel van de liberale partij in het weekblad „Die Deutsche Zukunft" de Bondsdag opgeroepen niet accoord te gaan met de bepalingen van de verdragen, die de inbeslagneming van Duits vermogen bevestigen, doch deze oppositie wordt niet ernstig genomen. Aan de vooravond van het ratificatie debat heeft een nieuw heftig dispuut tus sen dr. Adenauer en de leider der liberale partij plaats gehad over het Saar-accoord. Dr. Adenauer heeft vergeefs gepoogd de liberalen van hun besluit af te brengen tegen het Saar-accoord te stemmen, doch de CDU hoopt, dat tenminste de vier libe rale ministers dr. Adenauer trouw zullen blijven en daardoor een crisis in de boe zem van de regering zullen voorkomen. Mislukte actie De door de socialisten op touw gezette „buitenparlementaire actie" tegen de rati ficatie is aan de vooravond van de debat ten als een nachtkaars uitgedoofd. Als niet zeer indrukwekkend slotstuk van dit vuurwerk heeft de socialistische partij de resultaten van de door haar op touw ge zette proefstemmingen, gepubliceerd. In Dortmund, van ouds een burcht der socia listen, hebben 170.000 inwoners het mani fest tegen de bewapening ondertekend. Het aantal ingezetenen der stad, dat voor ondertekening in aanmerking kwam, wordt op 460.000 geschat. Volgens de so cialisten was echter een kwart van dit aantal „niet thuis" of „wegens het slechte weer niet bereikbaar" geweest. Bij de laat ste Bondsdagverkiezing behaalden de so cialisten in Dortmund 140.000 stemmen. In de landelijke districten, waar de socia listen een proef hadden genomen, ver klaren zij meer dan de helft der bevolking achter hun manifest te hebben geschaard. Koele reactie Het in de bondsdagcommissie voor bui tenlandse zaken uitgesproken verlangen naar toelating van de bondsrepubliek tot het hoogste militaire orgaan der Noord- Atlantische Verdrags Organisatie de „per manente groep", heeft in geallieerde krin gen een zeer koele ontvangst gehad. Van officiële Britse zijde is opgemerkt, dat het opnemen van de bondsrepubliek in dit or gaan op de conferenties in Londen en Parijs niet ter sprake is geweest. Een WASHINGTON/LONDEN, (Reuter/UP) President Eisenhouwer heeft zich op zijn wekelijkse persconferentie uitgesproken tegen een intex-nationaal verbod van proef nemingen met atoom- en waterstofbom men. Hij deed dit toen zijn mening werd gevraagd over suggesties, dat wellicht een tussentijds verbod van atoomproeven zou kunnen worden afgekondigd in afwachting van een volledig plan voor ontwapening. De president zei te geloven, dat niets ge wonnen kon worden door het afzonderlijk behandelen van kleine stukjes van het grote probleem. Er is een oprecht en goed ontwapeningsvoorstel nodig, zo meent hij. Sir Winston Churchill heeft in het La gerhuis naar aanleiding van een socialis tische opmerking gezegd dat de Britse re gering zich het recht voorbehoudt zonder voorafgaand overleg met de verbonden landen gebruik te maken van atoomwapens in acties buiten NAVO-verband. Een land als het onze dat over de gehele wereld ver plichtingen heeft kan geen NAVO-opper- toezicht op optreden buiten NAVO-ver band gedogen. De NAVO kan de aangeslo ten landen alleen in hun optreden remmen voor zover zij optreden in NAVO-verband, zei hij. MADRID (Reuter) Het Spaanse staatshoofd, generaal Franco, heeft ver klaard, dat er geen sprake kan zijn van een terugkeer van een monarchie in oude stijl in Spanje. Een herstelde monarchie zal van een modern en nieuw type zijn. Generaal Franco zeide dit in een toe spraak tot de politieke raad van de Falan- gistische partij in het paleis El Prado te Madrid. De partij, de enige die in Spanje geoorloofd is, vreest, dat herstel van de monarchie de macht van de Falangisten zal verminderen. Franco zei vertrouwen te hebben in de Falange, maar de partij moet zich aanpassen' bij de omstandighe den en op deze wijze haar aanspraken op een leidende plaats in het regiem recht vaardigen. Als een bewijs van zijn vertrouwen stel de Franco voor de nationale raad van de Falange uit te breiden van 100 tot 150 le den. Dit voorstel werd aangenomen. Daar de leden van de raad automatisch lid wor den van het Spaanse parlement, betekent dit besluit, dat de Falange in het vijfde parlement, dat dit voorjaar wordt ge opend, vijftig zetels* meer zal hebben. Brandbestrijdingsploegen van de Ita liaanse marine hebben Woensdag de brand aan boord van het Nederlandse vracht schip „Grootekerk" geblust. Gezagvoerder D. H. Smit behoefde volgens de marine niet langer te vrezen voor ontploffing van de lading kunstmest in zijn schip. Inmiddels is gemeld uit Rome dat de regering heeft besloten 500 millioen lire uit te trekken voor het herstel van de zwaar beschadigde haven van Genua. Brand op koelschïp Woensdagavond is een felle brand uitge broken op een koelschïp dat bij J. en K. Smit's scheepswerven te Kinderdijk wordt afgebouwd. Het is bestemd voor Rusland. Na 2V2 uur was men de brand meester. De naam van het koelschip is „Chern- jakhovsk". Het meet ongeveer 4000 ton. De brand is ontstaan in de isolatiewan- den van het middenruim. Postboot vastgelopen De „Waddenzee", de postboot die de dienst tussen Nes (Ameland) en Holwerd onderhoudt, is op ongeveer 200 meter van de pier te Nes vastgelopen. De passagiers zijn met een amphibievaartuig van boord gehaald. De vrachtgoederen konden niet gelost worden. Er heeft zich op de Wad denzee reeds veel ijs afgezet. (Van hedenmorgen 7 uur) toestand J.— c Cl ic 5* ÜC Ss zS Helsinki sneeuw NNW 6 -17 0,1 Stockholm sneeuw N 6 -8 0,3 Oslo licht bew. O 1 -11 0 Kopenhagen mist windstil -14 0 Aberdeen zwaar bew. windstil -15 0 Dublin sneeuw ONO 9 -1 3 Londen sneeuw NO 4 1 1 Amsterdam licht bew. O 12 -4 0,1 Brussel ijzel O 6 -1 10 Parijs regen O 2 4 3 Bordeaux weerlicht ZZW 5 3 0,2 Grenoble hagelbui OZO 1 1 27 Nice regen NNW 2 8 16 Berlijn licht bew. ONO 3 -8 0 Frankfort sneeuw NO 5 -3 0,1 München geheel bew. windstil -4 Zünch mist WNW 1 0 4 Geneve regen windstil 0 18 Locarno mist windstil 1 14 Wenen driftsneeuw OZO 4 -4 - Innsbruck licht bew. WNW 1 0 - Rome geheel bew. NNO 3 13 3 woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken kon ook niet zeg gen of de kwestie in overweging genomen zal worden, wanneer Duitsland eenmaal lid van de NAVO zal zijn. Op het ogen blik zijn alleen de Verenigde Staten, Groot-Brittannië en Frankrijk in de „per manente groep" vertegenwoordigd. De opneming van Duitsland in het lei dende militaire orgaan der NAVO is een der wensen, die de Bondsdag zal uit spreken. De bondsdag is heden met de tweede lezing der verdragen begonnen. Dr. Adenauer hoopt nog deze week de derde en beslissende lezing te kunnen doen houden. Men rekent op een meerder heid van tweederden voor de verdragen, die de politieke en militaire status van de bondsrepubliek regelen, en op een kleine meerderheid voor het hier zeer onpopu laire Saar-accoord, dat ook door de com missie voor buitenlandse zaken als een bittere pil is gekenschetst. Neerslag laatste 24 uur. oooooooococrx OOSTELIJKE WIND Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond, opge maakt om 10 uur: Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk enige sneeuw of ijzel. Krachtige tot matige Oostelijke wind. Weinig ver andering in temperatuur. 25 Februari Zon op 7.39 uur, onder 18.13 uur. Maan op 8.10 uur, onder 22.25 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 24 Februari Hoog water: 4.58 en 17.05 uur. Laag water: 0.37 en 12.58 uur. Vrüdag 25 Februari Hoog water: 5.30 en 17.40 uur. Laag water: 1.11 en 13.33 uur. 10003

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 1