PANDA EN DE MEESTERVANGERS Katwijkse vloot naar Haarlem Wereldnieuws Nog 50.000 noodlijdende boerenbedrijven in Nederland g^NAT0(j£^ oïlltet „Actiever cultuurpolitiek even nodig als bewapening" „Confessionele partijvorming gevaar voor democratie" Tweede knelpunt: het slechte vakonderwijs De radio geeft Vrijdag r Mr. A. de Roos:Liever bevordering van kunsten cultuur dan belastingverlaging 'MWmdbefwmm' Zocli ió het zo r J DONDERDAG 24 FEBRUARI 1955 v Dr. Vondeling op P.v.d.A.-congres hartkloppingen? Crematie-compromis verdedigd Proefproces tegen zelfbedieningswinkel BINNENVERENDE MATRASSEN Ikk Kerkelijk Nieuws Mr. Burger hekelt de KVP: Sleepboot „Oceaan" redt opvarenden van zinkend schip Kleurig schouwsoel op Hemelvaartsdag „Vatbare" Kinderen...? SIROOP WERKELIJK STRALING Op het congres van de Partij van de Ar beid in Leiden heeft dr. ir. A. Vondeling een toespraak gehouden als inleiding tot de discussie over het agrarisch program Hij zei onder meer: „De vakopleiding is in de Nederlandse landbouw matig tot slecht. Nu het aantal scholen onder Mansholt's be wind sterk uitgebreid is moet het leerplan hoog nodig onderhanden worden genomen. Het aantal lesuren op de lagere landbouw scholen is veel te klein. De scholing is bijna uitsluitend theoretisch. Tachtig percent van de landarbeiders heeft geen enkele vorm van vakonderwijs gehad. Het is nodig, voor hen zo gauw mogelijk passende opleidings mogelijkheden te stichten. Om dit te stimuleren en zekerheid te krijgen, dat de schaarse Nederlandse cul tuurgrond door vakbekwame mensen wordt bewerkt, pleiten wij in ons program voor vestigingseisen. Jarenlang is er al over ge praat, maar tot positieve voorstellen is het niet gekomen." Herverkaveling de oplossing? Heel veel boerenbedrijfjes voldoen niet aan minimum-eisen, niet wat de grootte betreft, maar ook niet in andere opzichten. Dr. Vondeling schatte hun aantal minstens op 50.000. Hoe de ondernemers op die be drijfjes ook hun best doen, het resultaat van hun arbeid staat in geen verhouding tot de inspanning; de arbeidsproductiviteit is op de meeste randbedrijven te klein. Met beter onderwijs en intensievere voorlich ting, met grondverbetering en het verlenen van ruimere credietmogelijkheden, ja zelfs subsidies, komt men er niet. Hoe het dan wel moet? De herverkavelingswet Walche ren was daar een mooi voorbeeld van. Door grond in de Noordoostpolder beschikbaar te stellen aan Walcherse boeren, konden de te kleine bedrijven tot een redelijke opper vlakte worden vergroot met behulp van grond, die de verhuizers achterlieten. Er ADVERTENTIE U bent natuurlijk al gerust gesteld. Uw hart mankeert niets. Zulke verschijnselen zijn het gevolg van inspanning en opwinding. Uw zenuwen zijn vermoeid en overspan nen, hunkeren naar herstel en versterking - naar Sana- togenl Dit uiterst licht ver teerbare proteïne-preparaat geeft Uw uitgeputte zenuwge stel nieuwe kracht. Bevrijdt U van nerveuze klachten -.neem het zenuwsterkend tonicum waren evenwel nog heel wat meer nood- gebieden in ^Nederland. Ons pleidooi om in die streken ook de Walcherse procedure toe te passen, vond toen geen gehoor. Maar bij de Februariramp van 1953 werden op nieuw grote oppervlakten cultuurgrond vernield en boerderijen verwoest en zonder aarzelen greep men de gelegenheid aan de oude kwalen van de rampgebieden tege lijkertijd te genezen. Thans mogen wij goede hoop hebben, dat de ongezonde bedrijven gezond ge maakt zullen worden en dat tegelijkertijd geprobeerd zal worden het maatschappe lijk leven in die streken op een hoger plan te brengen. Dr. Vondeling zag de toekomst te dezen aanzien hoopvol in. Koop en pachtprijzen Minder optimistisch was hij over de doorwerking van de gedachten, die in de P. v. d. A. leven over de koop- en pacht prijzen voor landbouwgrond. De regering moet zijns inziens meer zeg gingschap krijgen over de prijsvorming van het grondgebruik dan zij nu heeft. „Waarschijnlijk zal het mes, waarmee de boeren op de slechtere gronden een groter stuk van de agrarische koek toebedeeld krijgen dan via de oude garantie-prijzen politiek het geval zou zijn geweest, wel op tafel geworpen moeten worden. En als dat niet helpt, dan maar op de keel". Het waarborgen van minimum-inkomens van de agrarische ondernemers is alleen ver antwoord wanneer' de pachtprijstaxatie aan dezelfde eisen van wetenschappelijk heid gaat voldoen als de kostprijsbereke ningen van de belangrijkste producten, al dus meende dr. ir. Vondeling. De leider der Tweede Kamerfractie van de P, v. d. A., mr. Burger, heeft gisteren op het congres dezer partij in Leiden de critici van het compromis inzake de cre matie van antwoord gediend. Hij herin nerde eraan, dat het verbod tot lijkver branding nog stamt uit de liberale wetge vingsperiode. De regering heeft destijds een commissie ingesteld van voor- en te genstanders der crematiegedachte, die ten slotte met een compromis uit de bus kwam. Dit compromis is nog verbeterd door het socialistische Kamerlid Scheeps, door de Tweede Kamer aanvaard en hiermee konden zijns inziens ook de voorstanders van crematie vrede hebben. De P. v. d. A. had zich bij de debatten hierover niet in principiële zin pro crematie uitgesproken, en mr. Burger zag daartoe ook geen aan leiding. De argumenten van een afgevaar digde ten congresse, die religieuze bezwa ren tegen crematie een voorwencsex ge noemd had, wees mr. Burger met de mees te nadruk af. Twee firmanten van een zelfbedienings winkel in Alkmaar hebben, in navolging van eenzelfde bedrijf in Arnhem, een proefproces uitgelokt, om te laten uitma ken of een zelfbedieningswinkel een speci fiek kruideniers'oedrijf is en derhalve Dinsdagmiddags gesloten moet zijn, of tot de categorie der gemengde bedrijven moet worden gerekend, en dus op Maandag morgen moet sluiten. In overleg met de officier van Justitie hebben zij Dinsdagmiddag hun zaak open gehouden en proces-verbaal laten opma ken, in de hoop, evenals hun collega in Arnhem, in het gelijk te worden gesteld. HILVERSUM 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.45 Voor de huisvrouw. 9.00 Gymnastiek. 9.40 School radio. 10.00 Thuis, causerie. 10.05 Morgen wijding. 10.20 Platen. 10.30 Orgel. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Lichte muziek. 11.15 Kook- praatje. 11.30 Sopraan, en Piano. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelin- gen. 12.33 Sport en prognose. 12.48 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen en platen. 13.25 Romantische muziek. 13.55 Koersen. 14.00 Clavecimbelrecital. 14.20 Voordracht. 14.40 Koormuziek. 15.00 De kleren maken de vrouw, causerie. 15.15 Lichte muziek. 15.45 Platen. 16.00 Gevarieerd programma. 16.45 Voor de jeugd. 17.15 Lichte muziek. 17.40 Congres van de Partij van de Arbeid. 18.00 Nieuws. 18.15 Actualiteiten. 18.20 Dansmu ziek. 18.45 De strijd voor meer welvaart, causerie. 19.00 Voor de jeugd. 19.10 Kinder koor. 19.30 Christelijk geloofsleven, causerie. 19.50 Berichten. 20.00 Nieuws. 20.05 Boeken. 20.15 Kamerkoor. 20.30 Europa één, causerie. 20.40 Leven in de cultuur, causerie. 21.00 Lichte muziek. 21.30 Congres van de Partij van de Arbeid. 22.30 Platen. 22.40 Vandaag, causerie. 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.15 Lichte muziek. 23.3524.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws, weer bericht en Katholiek nieuws. 8.20 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 9.45 Schoolradio. 10.00 Amusementsmuziek. 'Intermezzo: Platen). 10.30 Schoolradio. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Chansons. 12.00 Angelus. 12.03 Promenade orkest. 12.30 Land- en tuinbouwmededelin- gen. 12.33 Voor de vrouwen van het platte land. 12.40 Platen. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Zang en orgel. 13.40 Platen. 13.45 Voor de vrouwen 14.00 Studentenorkest en solist. 15.00 School radio. 15.30 Pianorecital. 16.00 Voor de zie ken. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Kinderkoor (Intermezzo: Platen). 17.40 Beursberichten 17.45 Pianorecital. 18.05 Gevarieerde muziek 18.30 Vragenbeantwoording. 18.45 Platen 18.55 Causerie. 19.00 Nieuws. 19.10 Regerings uitzending.: Verklaring en toelichting, waar in opgenomen: 1. het vijfde klankbeeld in de Veilig-Verkeersserie „Samen op de weg" 2. Emigratiepraatje. 19.30 Avondgebed en liturgische kalender. 19.45 Platen. 20.40 Ac tualiteiten. 20.55 De gewone man. 21.00 Poli tiek Forum. 21.30 Muz. quiz. 22.00 Militaire Kapel. 22.35 Kampvuren langs de evenaar causerie. 22.50 Platen. 23.00 Nieuws. 23.15— 24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 en 12.00 Platen. 12.30 Weerbericht 12.34 Vlaamse muziek. 12.55 Vlaamse muziek 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 13.45 Platen. 14.00 Schoolradio. 15.45 Rosine's Bruiloft, opera 17.00 Nieuws. 17.10 Lichte muziek. 18.00 Godsdienstig programma. 18.30 Voor de sol daten. 19.00 Nieuws 1940 Platen 20.15 Svm phonie-orkest en solist. 21.50 Platen. 22.15 Internationale Radio Universiteit. 22.30 Pla ten. 22.5523.00 Nieuws. BBC 22.00—22.30 Nieuws, feiten van de dag, en Hoe de weekbladen het zien. (Op 224 m.). ADVERTENTIE Onze etalage geeft beknopt overzicht collectie U thans een van DE grote met zomer- en winterafdekking 1-pers. vanaf f 59,- Interieurverzorging Haarlem ADVERTENTIE Gratis leuk plastic speelpopje In elke fles I I» wolkomen veilig en tast het weetsej niet aan Ned. Herv. Kerk Beroepen te Langerak J. Vos, cand. te Huizen (N.H.); te KruislandOud Gastel B. G. te Winkel cand. te Groningen, die dit beroep ook aannam. Bedankt voor St. Philipsland T. D. v. Soest te Rijnzaterswoude; voor Wezep J. v. Dijk te Woubrugge, voor Gorinchem C. v. Dop te Huizen (N.H.); voor Papendrecht J. de Lange te Nunspeet. Geref. Kerken Beroepen te Eist (Geld.) D. Brilman te Paesens (Fr.); te Berlikum (Fr.) N. Koren- hoff te Tweede Exloërmond. Geref. Kerken art. 31 K.O. Beroepen te Sappemeer L. Douw, cand. te Zoutelande. Geref. Gemeenten Tweetal te Gouda M. Blok te Rotter dam-C. en A. Verhagen te Kampen. ADVERTENTIE In een inleiding over „kunst en overheid" heeft op het Leidse P. v. d. A.-congres mr. A. de Roos, wethouder voor Kunstzaken van Amsterdam, onder meer gezegd: „De verwachting is uitgesproken dat in 1955 van ons nationale inkomen 800.000.000 voor onderwijs en culturele doeleinden zou kunnen worden aangewend. Dit zou ten opzichte van 1950 een verhoging betekenen van 43 Om de verhoging te bereiken zou nodig zijn dat het nationale inkomen een flinke stijging zou gaan vertonen en de arbeidsproductiviteit nog belangrijk zou toenemen. De eerste stappen op de weg tot vorming van een algemeen cultuurbesef, moeten in het onderwijs gezet worden. Verwacht mag worden, dat het nieuwe onderwijsprogram ma van de partij, dat weldra gereed is, de grote lijnen zal aangeven, die de onderwijs politiek in ons land in de komende tijd richting zal geven. In de afgelopen jaren is de cultuurpoli tiek snel tot.ontwikkeling gekomen. Er is Vanmiddag, op de laatste dag van het congres van de Partij van de Arbeid, heeft mr. J. A. W. Burger een rede gehouden over „het politieke beeld van Nederland". Daarin zei hij onder meer: „Van confessio nele zijde wenst men de politieke onder scheidingen te maken volgens levensbe schouwelijke inzichten. Ik betwist zeer stellig, dat wij langs deze weg naar de mate van onze mogelijkheden, onze menselijke verplichtingen terzake van het maatschappelijk leven nakomen. Als eerste resultaat van onjuiste toepas sing der democratie door confessionele partijvorming zou in wezen de democrati sche ontplooiing worden belet, althans be moeilijkt. Niet minder bedenkelijk is het tweede gevolg van onjuiste toepassing der democratie, n.l. het ondermijnen van gees telijke waarden. Mag het dan verwondering wekken, dat velen, die oog hebben voor het onjuiste politiek beleid van een partij, die welhaast gecanoniseerd schijnt, niet slechts aan die partij, maar ook aan de grondslagen, waar op die zegt te staan, gaan twijfelen. Wij kunnen ons beroepen op de wereld raad van kerken, die wees op de gevaren van confessionele partijvorming. Mijnerzijds houd ik het er op, dat alle Nederlanders de boven-partijpolitieke taak hebben, de voorwaarden te scheppen voor een goed democratisch bestel in Neder land. Wij hebben dit te doen met inacht neming van grote geestelijke waarden, die in ons volk leven. De P.v.d.A. is een ern stige poging om beide voorwaarden te ver vullen. Wij weten niet hoever onze bestrijders de fatale weg willen afhollen die zij zijn ingeslagen, maar wij voorzien weinig goeds als er geen zeer duidelijke keer ten goede komt. De Katholieke Werkgemeenschap doet daartoe op dit congres een uiterste poging. Vacuum dreigt „De tijd ligt nog nauwelijks achter ons, dat de KVP zich zelve kon zien als een pijler, die noodzakelijk was voor elke ka binetsformatie", aldus mr. Burger, „maar het is niettemin onmiskenbaar dat de cen trale plaats der KVP in ons staatsbestel zowel in politiek opzicht als parlementair en gevoelsmatig in ons volk, de nodige veren heeft moeten laten. Wij dreigen min of meer te belanden in een zeker vacuum ten aanzien van de vraag met wie Nederland doelbewust kan worden geregeerd. Mr. Burger vervolgde: „Wij willen onze progressieve ideeën binnen een regering bevorderen, of wel ons, daarbuiten, krach tig verzetten tegen machtscombinaties, die door hun aard gedreven worden, deze ont wikkeling te verhinderen. Als een duidelijk bolwerk staat de Partij van de Arbeid in de Nederlandse politieke verhoudingen. Resolutie buitenlandse politiek Na de inleiding van de heer Ruygers over de buitenlandse politiek (zie onze vorige editie) nam het congres der P.v.d.A. een resolutie aan, waarin gezegd wordt dat de tegenstelling Oost-West alleen minder dreigend kan worden gemaakt door nau were aaneensluiting der democratische landen, gezamenlijk verzet tegen verdere infiltratie- of aggressiepogingen van het Sovjet-machtsblok, erkenning van het poli tieke zelfbeschikkingsrecht der onvrije volken, financiële hulp aan de onder-ont wikkelde gebieden, verdere ontwikkeling der Europese boven-nationale organen en inschakeling van Duitsland als gelijkwaar dig deelgenoot in de verdediging van het Westen. D'rie afdelingen van de P.v.d.A. hebben op het congres voorgesteld dat de Tweede Kamerfractie zich in het parlement zal uit spreken voor de toelating van Peking Chi na tot de UNO. De heer Ruygers antwoord de, dat hij het beter achtte over deze inge wikkelde kwestie op dit congres geen prin cipiële uitspraak te doen. Het voorstel werd daarop teruggenomen. Sociaal Democratisch Centrum afgewezen. Het congres heeft voorts vrijwel een stemming „de heilloze voornemens van het Sociaal-Democratisch Centrum" (de „Marxistische puristen") afgewezen; tal van afdelings-afgevaardigden pleitten in dit verband tot het bewaren van de een dracht in de boezem der partij, want, zo werd betoogd, „de scheurmakers en me ningsverschillen in onze eigen rijen doen ons het recht verspelen, critiek te oefenen op de onenigheden in andere partijen." ADVERTENTIE BARTEUORISSTR. HAARLEM-TEL. 13439 .FERD, B0LSTR. 48 A DAM TEL. 717162 WOLLEN JUMPERS VESTEN De Nederlandse sleepboot „Oceaan" heeft Woensdag de schipper en 24 beman ningsleden gered van het 700 ton metende motorschip „Afri", dat in de Perzische Golf in nood was geraakt. De bemanning van de „Oceaan" stelde eerst pogingen in het werk om het water, dat de ruimen van de „Afri" was binnengedrongen weg te pompen, maar deze leverden geen resul taat op. Het schip zonk 17 mijl buiten de monding van de rivier Shatt Elarab. De „Afri" was op weg naar Basrah aan de Perzische Golf. De „Oceaan" heeft de geredden twee Europeanen en 23 Aziaten naar Fao aan de Perzische Golf gebracht. 14. In het havenkwartier wees Enrico naar een uithangbord, waarop een fles prijkte. „Kijk", zei hij, „daarbinnen zullen zich ongetwijfeld zeelieden bevinden, die hun verzilte kelen spoelen met limonade of iets anders. Ik zal de stoerste uit hun midden kiezen en op mijn schip aanmon steren". „Ik ben benieuwd, of ze u wel als kapitein willen hebben", zei Panda twijfelend, „u bent immers helemaal geen zeeman!" „Let maar eens op", antwoordde Enrico vol vertrouwen, „het hangt er hele maal van af, welke toon je tegen die zee bonken aanslaat. Met een- zilte toon, een hartige noot, wint men dadelijk hun har ten". Hij stapte binnen en hief dadelijk een zee-lied aan. „Ferme jongens, stoere knapen", zong hij. „Foei wat suffig zit ge daar. Zijt ge dan niet welgeschaaaapen, zijt ge niet van zessen klaar? Schaam u jongens en gameeeehe naar de zeehee naar de zee! „Dus DAT bedoelt hij met „een zoute noot", dacht Panda. „Zou het wer ken?" Het werktemaar anders dan onze meester-zanger had gedacht. „Geen liedjeszangers hier!", schreeuwden de zee bonken. En tegelijkertijd zoefde een fles rakelings langs Enrico's hoofd een raad voor de jeugdvorming tot stand gekomen en een wettelijk ingestelde defi nitieve raad voor de kunst staat op het punt gevormd te worden. Het is teleurstel lend, dat de onderwijsraad nog in het oude gareel loopt. Wij kunnen met enig opti misme de toekomst tegemoet zien, wanneer de actieve cultuurpolitiek in het brandpunt van de belangstelling van de regering komt te staan. De culturele factoren zijn zo belangrijk voor de handhaving van een zelfstandig volksbestaan, dat de vele honderden mil- lioenen, voor de landsverdediging uitge trokken, tenminste een tegenwicht behoren te vinden in vele tientallen nieuwe millioe- nen, die voor de geestelijke bewapening van ons volk zullen moeten worden gevon den. Enige voorzichtigheid bij het invoe ren van belastingverlaging zou daarom ge wettigd zijn." aldus mr. De Roos. Recreatie in cijfers Het toneel en de concertzaal worden jaarlijks door ongeveer drie millioen men sen bezocht, de sportwedstrijden door 15 20 millioen en de bioscopen door rond 70 millioen. Meer dan 3000 amateurtoneelver enigingen met 50.000. leden, geven voor stellingen met in totaal twee tot drie mil lioen bezoekers. De zangverenigingen heb ben meer dan 100.000 leden, de 1500 mu ziek- en fanfarecorpsen ruim 50.000 leden. Voorts zijn er 40.000 mensen, die volks universiteiten bezoeken en 130.000 deel nemers aan schriftelijke lessen en derge lijke. Vele tienduizenden bezoeken bijeen komsten van arbeidersontwikkelingsinsti tuten. Dan zijn er ongeveer één millioen beoefenaren van enige tak van sport, waar onder 350.000 jeugdleden en 250.000 vrou wen en meisjes. Er zijn honderdduizenden lid van een jeugdorganisatie, maar wij hebben ook altijd nog ongeveer 50.000 kin derbeschermingsklanten, die speciale ..zorg vereisen. Ook is er het vraagstuk van een goede besteding van de vacantie. Twee millioen arbeiders hebben minstens een week aan eengesloten vacantie en 600.000 minstens veertien dagen. Natuurlijk is het onmoge lijk het levensonderhoud van allen, die kunstenaars zijn of menen te zijn, vanwege de gemeenschap te waarborgen. Nodig zijn een nieuwe bestuursstructuur en een hechte financieringsgrondslag. De toneelcoördina tie zal hopelijk binnenkort een wettelijke status krijgen. De overheidsbemoeiing zal een bestuur lijke gestalte moeten .krijgen, waarvan de omtrekken nog maar flauwtjes zichtbaar zijn. Maatregelen zullen nodig zijn voor een aanmerkelijke verbetering van de „culturele koopkracht" der bevolking, dank zij een daarbij aangepaste belastingpolitiek. Naar wU vernemen zal de Katwijkse vissersvloot voor zij ter haringvangst uit vaart een dag in Haarlem verblijven. Op 19 Mei Hemelvaartsdag zal de ongeveer dertig schepen omvattende vloot aan het Noorder Buitenspaarne, ter hoogte van de Paul Krugerkade, ligplaats kiezen. De schepen zullen gepavoiseerd en des avonds geïllumineerd worden. Op de wal zullen enige attracties geboden worden, zoals een concert, een openluchtfilmvoor stelling, terwijl het ook mogelijk zal zijn een der schepen te bezichtigen. Eveneens wordt overwogen door middel van de mag- netofoonband het publiek voor te lichten over de betekenis van de visserij. De dag wordt georganiseerd door Haar lems Bloei in samenwerking met de Kat wijkse redersvereniging. Het is de eerste keer, dat de Katwijkse vloot zich in een grote stad zal ophouden voor de uitvaart. Uitgestoten. De West-Duitse Bondsdaa heeft Frans Schmidt-Wittanaok die m Augustus 1954 uitweek naar Oost- Duitsland, uitgestoten en hem van zijn lidmaatschap vervallen verklaard, socialisten stemden tegen. Maarschalk Het Egyptische leger heeft Koning Hoessein van Jordanië geëerd door hem de maarschalksstaf toe te kennen. In een korte redevoering ver klaarde de jonge Koning met Egypte te zullen samenwerken ten dienste van de Arabische wereld. Boyaca. De Colombiaanse regering heeft aan ex-'koning Leopold van België haar hoogste onderscheiding toegekend, het Kri'.is van de Orde van Boyaca. Onderscheiding. Het presidium van de Roemeense Nationale Vergadering heeft Posthuunu de Orde va.n de Ster der Roemeense volksrepubliek derde klas se toegekend aa n Au rel Setu, de chauf feur die werd gedood bij de aanval van anti-communisten op de Roemeense legatie te Bern. Setu's weduwe krijgt een staatspensioen. Gestapo. Een militaire rechtbank te Lyon heeft drie gewezen Gestapomannen tot gevangenisstraffen veroordeeld we gens oorlogsmisdaden. Ludwig Kraemer en Xavier Pfeiffer kregen 20 jaar en Wolfgang Feller vijf jaar. Drie anderen zijn bij verstek veroordeeld tot gevan genisstraffen van 5 tot 20 jaar. Interesse. Een Tsjechoslowaakse handels delegatie, die een bezoek brengt aan Nieuw Delhi, heeft India aangeboden een staalfabriek te leveren. De instal latie zou op dezelfde voorwaarden ge leverd worden als een Russische, Oostenrijkse staalhelanghebbenden heb. ben Indiaeen nieuwe techniek voor staalproductie aangeboden welke eco nomischer zou zijn dan de tot nu toe gebruikte procedé's. Genoegen. De ter dood veroordeelde Gas ton Dominiei, die momenteel aan een voedselvergiftiging lijdt, heeft gewei gerd zijn zoon Gustav en diens echt genote te ontvangen. Hij zeide: dat ge noegen zal ik hen, die mij zulk een on recht hebben aangedaan niet aandoen. Geschorst. Het passagiers- en vrachtver voer van de Australische Nationale Luchtvaartmaatschappij wordt belem merd doordat piloten, die zijn aange sloten bij de bond van vliegeniers, weigeren DC-3 toestellen te vliegen, zolang niet „als veiligheidsmaatregel" het maximum-vlieggewieht wordt ver minderd. Zeventig piloten zijn ge schorst. Goedkoop. En Egypte zim 56 leden van het Franse Vreemdelingenlegioen die van hun boot waren gesprongen, toen deze het Suezkanaal passeerde, voor waardelijk tot 50 pond boete veroor deeld, de laagste straf, die gegeven kan worden voor het illegaal binnenkomen van het land. Onder hen bevjndt zich een Nederlander en 46 Duitsers. Zij blijven op kosten van hun respectieve consulaten in hechtenis tot een beslis sing over hun toekomst is genomen. Gedwongen. Het bestuur van de Britse socialistische partij heeft een. resolutie aanvaard, waarin d,e gedwongen ontrui ming van Sophiatown, het door, Afri kanen bewoonde gedeelte van Johan nesburg, wordt veroordeeld. Hechtenis. Het verzoek van Jap Cimpoe, ex-chauffeur van het Roemeense ge zantschap te Kopenhagen, om als poli tiek vluchteling in Denemarken Te mo gen blijven, is ingewilligd. De Roe meense klacht, dat hij zich zou hebben schuldig gemaakt aan diefstal van een bedrag van 6000 kronen, zal worden onderzocht. In afwachting van de uit slag van dit onderzoek zal Cimpoe in hechtenis blijven. Afgesneden. Het Franse wintersportcen trum Val d'Isère is voor de tweede maal in deze maand, door lawines van debuitenwereld afgesneden. Bezoek. De Sjah van Perzië en Koningin Soraja zijn in Hamburg aangekomen voor een bezoek van tien dagen aan West-Duitsland. Beeld. Een 15 meter hoog beeld van Farao Ramses II, dat in 1820 in de ruïnes van Memphis werd ontdekt, is naar Caïro georacht, waar het een plaats zai krijgen op het Stationsplein. Het beeld, dat uit één blok graniet is gehouwen, weegt meer dan 70 ton. Voor 't vervoer heeft het Britse leger een zware tractor beschikbaar gesteld. ADVERTENTIE Moeder, bestrijd voortaan bij „altijd verkonden" kinderen dat hoesten met: DE STRALINGSFIGUUR die by deling van een cel in het protoplasma ontstaat en veel overeenkomst vertoont met de mag netische krachtlijnen die met behulp van ijzervijlsel kunnen worden zichtbaar ge maakt, waren oorzaak dat men de geheim zinnige processen die zich in de delende cel afspelen, aanvankelijk toeschreef aan electrische afstoting en aantrekking. Deze gedachte kon ook daarom gemakkelijk postvatten, omdat bekend is dat de processen in de levende stof met electriciteit gepaard gaan, dat het protoplasma electrische lading bezit en! dat met de verschillende differen tiaties van dat protoplasma ook de electrische eigenschap- V pen zich kunnen wijzigen. Maar we moeten bij de levensprocessen oorzaak en gevolg niet met elkaar verwar ren. Wanneer bepaalde processen met elec triciteit gepaard gaan, wil dit geenszins zeggen dat die electriciteit de oorzaak van dit proces is geweest. Laten we dit met een huiselijk voorbeeld mogen toelichten: wanneer u griep heeft, zult u koorts heb ben, maar die koorts is niet de oorzaak van de griep, doch slechts een begeleidend verschijnsel. Zo is het ook met de proces sen die zich in het levende organisme af spelen, de electriciteit is een begeleidend verschijnsel, maar niet de oorzaak van al het geheimzinnige. De stralingsfiguur bij de kerndeling bleek door middel van elec trische stroom dan ook niet te wijzigen of te veranderen, hetgeen toch mogelijk had moeten zijn, indien electriciteit de oorzaak was geweest. De stralingsfiguur die in de levende cel bij kerndeling ontstaat, blijkt haar ont staan inderdaad aan stralen te danken te hebben, de zo genoemde mitogenetische straling. Gurwitsch heeft aangetoond dat die, door levende cellen uitgezonden, stra len in staat zijn andere levende cellen te beïnvloeden en tot deling aan te zetten. Wordt bijvoor beeld een worteltopje dat niet groeit, gebracht vlak bij een worteltopje waarvan de cellen zich delen, dan worden ook de cellen van het niet groeiende weefsel tot mitose aangezet. Deze mito- genetische straling van de levende cel gaat ongehinderd door een dun kwarts plaatje heen, maar wordt door glas tegen gehouden. Zelfs de golflengte van deze stralen heeft men kunnen berekenen; zij blijken dicht bij het ultraviolet te liggen en schijnen een bepaald trillingsgetal te hebben dat in de zich delende cellen wordt opgewekt. Ook in bepaalde weefsels, zoals bloedli chaampjes, kunnen mitogenetische stralen worden uitgezonden. We zouden wel erg oppervlakkig over de zaak heen glijden, indien we vergaten eens een kijkje in de cel zelf te nemen, teneinde te zien wat zich rond deze stra ling afspeelt. Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 2