EHBO voor de dieren Kort en bondig 5 doktoren het misbruik van laxeermiddelen Bloetneridaal „Spel met een droom" Vioolrecital van Thomas Magyar Vijftig jaar Rotary PONDERDAG 24 FEBRUARI 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 Vorming van kader waarschuwen tegen Wethouder Van Wijk sprak voor AR-kiesvereniging Waarborginstituut voor de tuinbouw A mateurtoneel Amsterdamse Beurs Pinkstergemeenten komen in Stockholm bijeen Scheepvaart Dubec-rokers van heden zijn Dubec-rokers van morgen SirooitDcht der barmhartigheid Kou en Pijn wrijft U weg met Gisterenavond werd in het gebouw van j afdeling Haarlem der Nederlandse Ver- igin" VOor Dierenbescherming aan de Ridderstraat de eerste E.H.B.O.-les voor dieren gegeven. Het ligt in de bedoeling de cursus uit tien tot twaalf lessen te laten bej)eze kaderopleiding wordt georganiseerd famenwerking met het Dieren Rampen fonds. Gedurende de Februariramp, toen o0k duizenden dieren het slachtoffer wer den van het water,"is de noodzakelijkheid van een dergelijke organisatie eerst goed naar voren gekomen. Ook buiten natuur catastrofes om kunnen echter mensen, die een deugdelijke opleiding hebben genoten, nuttig werk voor het dier verrichten. Uit gaande van het principe: de dieren gaan vóór het huisraad heeft het bestuur van de Ned. Ver. voor Dierenbescherming getoond over practische zin te beschikken door zijn medewerking te verlenen voor deze spe ciale E.H-B.O.-opleiding. Het doel van de thans begonnen cursus is kader te vormen een groep mensen dus, die niet alleen eerste hulp kunnen verlenen als er bijvoor beeld een hondje is overreden, maar die ook een organiserende en instructieve taak kunnen vervullen bij rampen in de ruim ste zin van het woord. Deze hulpverlening zal tevens tot resultaat hebben, dat een onjuiste behandeling bij ongevallen, voort vloeiend uit onkunde, onbedachtzaamheid en andere oorzaken wordt tegengegaan. Wanneer men na afloop van de cursus met goed gevolg een door het rijk erkend exa men heeft afgelegd, kan men zich gediplo meerd kaderlid noemen. Het vorig jaar is reeds met gunstige re sultaten zo'n cursus gehouden, waarna in samenwerking met Amersfoort in Groe- nendaal te Heemstede een goed geslaagde rampoefening werd georganiseerd. De slachtoffers honden, die een kaartje om de hals hadden met bijvoorbeeld; Ik heb een poot gebroken werkten eveneens voorbeeldig mee. Beide organiserende afde lingen (Amersfoort en Haarlem zijn tot nu toe de enige initiatiefnemers voor een der gelijke cursus) konden toen op een geslaag de dag terugzien. De opkomst voor deze eerste les van de tweede cursus was zeer behoorlijk. In zijn inleidend woord besprak de cursusleider, de dierenarts J. Heek het doel van dit werk. Naast theoretische uiteenzettingen o.a. anatomie en gezondheidsleer wordt on derricht gegeven in de practische toepas sing der hulpverlening: het behandelen van ongevallen, zoals breuken, kneuzingen, brand- en snijwonden, hoe een gewond dier moet worden aangepakt en zo meer. De kennel van de dierenbescherming be schikt over voldoende dieren, die graag patiënt willen spelen en er trots op zullen ADVERTENTIE Als u geregeld laxeermiddelen slikt. Is er nu een manier om er van af te komen. 83 van de 100 personen lukte het; u kunt het ook. En wel zo: Drink in de loop van elke dag enkele glazen water en bepaal een vast uur voor uw stoelgang. Keem de le week elke avond twee Carter's Lever pilletjes. 2e Week - elke avond één. 3e Week - om de andere avond één. Daarna niets meer, want Carter's Leverpilletjes stellen uw Ingewanden in sta<^ weer op eigen kracht te werken, zonder laxeermiddelen. Wanneer zorgen, vermoeidheid of teveel eten het tempo van uw ingewanden tijdelijk vertragen, neem dan tüdelük Carter's Leverpilletjes om u weer op gang te helpen. Zo raakt u uw verstop ping kwijt en vervalt u niet in de laxeermiddelen gewoonte. Haal direct Carter's Leverpilletjes, f 1.20 per flacon. 60 Op een bijeenkomst van de AR Kies vereniging „Nederland en Oranje", welke Woensdagavond gehouden werd in de voorzaal van het Jeugdhuis aan de Don- kerelaan in Bloemendaal, heeft de Heem- steedse wethouder, mr. O. H. van Wijk, een politieke rondblik gehouden over het geen in de laatste tien jaar, de jaren na de bevrijding, in ons land is geschied. Bij deze rondblik in staat en maatschappij bepaalde hij zich tot enkele markante punten. En dit speciaal ten opzichte van hetgeen de AR deed, doet en moet doen. Spreker haalde bij de bespreking van de basis voor partijformatie, waarbij de AR met een oprecht verlangen naar eenheid streeft, de tegenstelling aan tussen art. 3 van de statuten van de AR en art. 35 van die van de Partij van de Arbeid, waarin de godsdienst in politiek verband ter sprake komt. Voor ons Anti-revolution- nairen is de levensbeschouwing beslissend in het politieke leven, aldus mr. Van Wijk. Ook in de AR heerst aldus spreker ver schil van opvatting over het mandement van de RK Bisschoppen. Men gaat er hier bij van uit, dat het niet op de weg der kerken is een uitspraak te doen in het politieke leven. Wethouder Van Wijk waarschuwde ver volgens op te passen dat niet de feiten gaan regeren, zoals is geschied ten aanzien van de Indonesië-politiek. Eveneens stond de spreker stil bij de nieuwe maatschappijvorming, zoals men die na de eerste wereldoorlog al wilde uit werken, maar hier pas na de tweede we reldoorlog aan toe kwam. De taak van de AR in dit alles is de mens als mens in zijn waardigheid vast te houden en niet weg ie organiseren. De AR moet bovendien waken, dat de staat niet een verzorgings instituut wordt. Deze kans bestaat wel degelijk, omdat de zorg voor het maat schappelijk bestaan de mens sleurt naar de plaats van de minste weerstand. Over de te verwachten algemene ouder domsvoorziening merkte spreker op, dat nren dan niet de groep van honderddui zenden zelfstandigen met een zeer klein jaarinkomen moet vergeten. BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: G. B. M. Laane—de Kuij- per, d. ONDEROUWD: M. W. Ritmeester en M. G. Stoorvogel; R. Groenewoud en R. E. de Raas; D, B. van Lonkhuyzen en G. E. Gold- schmeding. GEHUWD: F. H. van Nimwegen en C. A. Altena; J. W. P. van der Raad en J. M. Mense; R. Lulof en A. A. M. de Vries. OVERLEDEN: C. B. van Bilderbeek, 51 j.; H. J. Wassink. 79 j.; Wed. J. M. M. Hamer— Oosterom, 62 j.; Mw. F. J. Schilt—Struyven- berg, 80 j.; Mw. H. J. v. Seventer—Dieters, *3 j.j J. G. Duivemas. 59 j. zijn een verbandje om hun poot te krijgen. Iedere Woensdagavond acht uur zal de cursus worden gehouden. De kosten voor deelname zijn uiterst gering en bedragen slechts 2.50 voor de gehele cursusduur. Vorig jaar besloten de Provinciale Sta ten van Noordholland tot het instellen van een Provinciaal Waarborginstituut voor de tuinbouw in de provincie en het partici peren in de verliezen, die deze stichting eventueel mocht lijden op door haar ver leende borgstellingen. Het te investeren bedrag werd voorshands gelimiteerd tot f 2.000.000, hetgeen neerkwam op twee vijfde van het bedrag, dat volgens globale raming van de in Noordholland werkzame tuinbouwconsulenten in de tuinbouw zou moeten worden geïnvesteerd door tuin ders, die hiertoe zelf de middelen niet. hebben en bovendien niet in staat zijn persoonlijk of zakelijk zekerheid te stellen. Het instituut werkt sedert enkele maan den in vier streken van de provincie, te weten het Gooi, het tuinbouwgebied Aals meer, Kennemerland ten noorden van het Noordzeekanaal met inbegrip van het ten zuiden van het Noordzeekanaal gelegen gedeelte van de gemeente Velsen en het tuinbouwgebied Langedijk. Het bestuur is thans bezig de werkzaamheden van het instituut geleidelijk over de rest van de provincie uit te breiden. De voorberei dingen hiertoe verkeren, voor zoveel de tuinbouw bij Amsterdam, in de Streek en in Westfriesïand betreft, in een vergevor derd stadium. Gedeputeerde Staten delen de Provin ciale Staten mee, dat tot 24 Januari j.l. in totaal 125 aanvragen bij het Waarborg instituut zijn ingediend; hiervan zijn 63 aanvragen ingewilligd, 43 aanvragen zijn nog in behandeling, 7 aanvragen werden afgewezen, 4 aanvragen werden aangehou den en 8 aanvragen zijn vervallen. Het totaal der aangevraagde credieten, inclu sief het gedeelte, waarvoor het landelijk Borgstellingsfonds voor de Landbouw zich borg stelt, beloopt f 1.009.548. Het bestuur verwacht, dat op 1 April aanstaande borg stellingen tot een zodanig bedrag zullen zijn verleend, dat het voor investering ge stelde maximum van f 2.000.000 zal zijn bereikt en daarom heeft het verzocht het maximum te verhogen tot f 5.000.000. Gè- deputeerde Staten zijn echter van mening, dat de voorkeur moet worden gegeven het maximum thans, in overeenstemming met de in de naaste toekomst te verwachten ontwikkeling van de werkzaamheden van het instituut, te brengen op f 3.500.000, waardoor het tot omstreeks 1 Januari 1956 in staat zal zijn zijn medewerking aan nieuwe borgstellingen te verlenen. Gedeputeerde Staten stellen de Provin ciale Staten voor in deze geest te besluiten. Hans Nesna, wiens blijspelen de laatste jaren bij onze dilettanten een dankbaar onthaal hebben gevonden, heeft zich voor de afwisseling ook eens aan een drama gewaagd, waarbij de uitwerking van het navrante gegeven in de verte zélfs herin neringen aan August Strindberg oproept. Hij behandelt in „Spel met een droom" namelijk de tragiek van de molenaars dochter Suzanne, die haar ganse jeugd in de waan heeft geleefd, dat haar vader door zijn knecht werd vermoord en op deze wijze de molen aan de familie werd ont nomen. Vol wraakgevoelens keert zij als jonge vrouw op de molen terug om de vroegere knecht tot een huwelijk te ver leiden en hem het leven tot een hel te ma ken. In deze opzet slaagt zij. Haar man gaat aan haar wreedheid ten onder. Tot het Suzanne duidelijk wordt dat zij hem altijd ten onrechte heeft verdacht. Gesla gen verlaat zij de molen om te trachten nog iets van haar leven te kunnen maken. Het stuk is niet van melodramatische smetten vrij te pleiten, al heeft de auteur zich bij het schrijven der dialogen veel beperking opgelegd. Hij schonk daarmee het amateurtoneel een dankbaar speelstuk dat een aandachtig publiek een boeiende avond garandeert. Dat bleek ook uit de opvoering van de Arbeiders Toneelvereni ging „Herman Heyermans" Woensdag in de Stadsschouwburg. Onder regie van Carl Veerhoff kwam er een knappe voor stelling uit de bus die blijk gaf van een in tensieve voorbereiding en een algehele overgave der spelers. Een voortreffelijk gespeelde rol was bijvoorbeeld die van Suzanne door Cor Peper-Heynis met haar uitbarstingen van haat, haar vertoon van charme en kille harteloosheid, die in de juiste verhouding waren afgewogen. Zij werd fraai gesteund door Jan Huisman als de molenaar, markant en bewogen. Van dè kleinere rollen verdienen de harte lijke huishoudster van Nel SchifferHoo- gendoorn, de sympathieke kunstschilder van Gerard Schouten en de opstandige zoon van Ton Heinsbergen nog te worden vermeld. Evenmin zou dit overzicht volle dig zijn, wanneer de regisseur een compli ment onthouden werd voor de manier waarop hij, naast een logische rnise en scène, het décor en interieur van de mo len verzorgd had. Alleen was het wellicht aan zijn aandacht ontsnapt, dat de zakken meel gedurende het maandenlange tijds verloop van het stuk onaangeroerd bleven liggen, hetgeen nu niet bepaald de indruk wekte van een grote bedrijvigheid. Maar gelukkig heeft deze gaarne te verontschul digen slordigheid de knappe voorstelling geen enkele schade berokkend en was het succes groot en verdiend. 3-3Nederl.'47 A.K.U Unilever Philips Gloeil. Kon. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn N. Scheepv. Unie H.V.A Deli Mij Amsterd. Bank Ned. Handel Mij. Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel Republic Steel Shell Union Tidewater U. S. Steel Slotkoers gisteren 100 t»/n 293 369 356 544% 115% 197% 186% 144% 143% 248% 229Vt 218% 232 52% 122% 87 62% 27i/, B 7811/l# Openings koersen 100% 298% 377 360 546% 117 200 190 144% 145 248% 227 219 232 52% 121% 86% 61% 26% 78% Drie viool-sonates van Vivaldi, Brahms en Beethoven vormden het eerste ge deelte van het programma, dat de violist Thomas Magyar had samengesteld voor zijn recital, gisteravond voor leden van de Heemsteedse Kunstkring in het Minerva- theater gegeven. Voor de uitvoering van die sonates had de violist zich gebonden aan een verstan delijk overwogen dienstbaarheid aan de muziek, dat wil dan zeggen aan de muziek in de interpretatie, die Magyar voor haar als een ideaal zag. Dit ideaal bleek echter nog al ver buiten het krachtenveld van zijn eigen bewogen natuur te liggen. Voor de Sonate in A van Antonio Vivaldi was dit het minst nadelig. Men dient ech ter bij het aanvaarden van deze gunstige omstandigheid wel te beseffen, dat de emotionele kant van Vivaldi's muziek een werkelijkheid is, die men niet kan ver waarlozen. Het pleit evenwel voor de hoge kunstzinnige waarde van de werken van deze geniale componist, dat zij ook bij een minder bewogen vertolking, als pure mu- ziekgenieting voldoening kunnen geven. In dit geval was het de sonate, die men in deze zin kon aanvaarden in de precieuze vertolking van Thomas Magyar. Met de door de solist gespeelde sonate van Brahms, de eerste sonate die de com ponist voor viool en klavier schreef, is het echter anders gesteld. Elk puriteins streven naar beheersing der uitdrukkingskracht, naar een soort ro mantische ascese, heeft een vertolkings- anemie tot gevolg. Men kreeg bij de al te weke voordracht van de violist het gevoel of Brahms sonate „in de watten" gelegd moest worden, gekoesterd met de overdre ven zorg, die verstikt inplaats van tot leven opwekt. Heel wat frisser en spontaner was na de Sonate van Brahms de opzet van de Sonate in G opus 30 no. 3 van L. van Beet hoven. Weliswaar moest die openhartige muzikale instelling weer wijken voor de nuchterheid van minutieus, precisie-werk, maar er waren toch andere perspectieven gekomen, een uitzicht op een gebied van vrij en natuurlijk musiceren met werken, waarbij Thomas Magyar zich in zijn ele ment kon gevoelen. Dat waren de Roemeense dansen van Béla Bartök, het geladen Nigun van Ernst Bloch, het miniatuurnoten vuurwerkje Bagatelle van Francis Poulenc en bovenal Ruralia hongarica van Ernst von Dohnany met de warme verleidende melodieën en de wisselvallige stuwing van dwingende rhythmen. Met deze muziek kan Magyar zich als technisch-bekwaam instrumenta list en als kunstenaar overtuigend laten gelden. De begeleiding van de. violist was toe vertrouwd aan de pianist Willem Hielke- ma, die voor de pauze wat geremd leek; maar daarna speelde hij in kunstzinnig opzicht zijn hoogste troeven uit, ook al moest hij het stellen met een matig klin kende vleugel. Uit dank voor de geest driftige bijval van het auditorium gaven beide kunstenaars een Spaanse dans van de Sarasate en een berceuse-achtig gevoe lig werkje als toegift. P. ZWAANSWÏJK. Het gouden jubileum van Rotary Inter national is Woensdag door de Haarlemse Rotary Club in een tweetal bijeenkomsten gevierd. De gebruikelijke koffiemaaltijd werd bijgewoond door de burgemeester van Haarlem, als gast, die in een korte toe spraak zijn waardering en gelukwensen uitte. De herdenkingsrede werd uitgespro ken door Dr. A. H. Haentjes, oud-lid van de Haarlemse Rotary Club en (in 1926) een van haar oprichters. In een voortreffelijk, boeiend betoog herdacht hij niet alleen die oprichting en de belevenissen der club, maar gaf hij ook commentaar op Rotary's taak en betekenis. Verscheidene oud-leden woonden de lunch bij. In de feestelijke avondbijeenkomst, waarbij de dames aanwezig waren en waarin de Soroptimisten Club en de Round Table door delegaties vertegenwoordigd waren, spraken mevrouw mr. E. Schelte- ma-Conradi namens de eerste en de heer H. A. van Daal namens de laatstgenoemde club. Er was een bijzonder feestprogramma samengesteld, dat grote bijval oogstte. Tot de aanwezige oud-leden der Haarlemse club behoorde de heer M. A. Reinalda, oud burgemeester van Haarlem en oud-Com missaris der Koningin in de provincie Utrecht. Dezer dagen berichtten wij, dat de Haar lemmer de heer P. van Weerden een reis maakt door Zweden en nader bericht men ons, dat hij die onderneemt in samenwer king met de Pinkstergemeente aldaar. Zondag j.l. werkte de heer Van Weerden mee aan een radio-uitzending uit Zweden. Van 13 tot 20 Juni zal Stockholm in het middelpunt der belangstelling van de Pinksterbeweging staan. Dan wordt daal de vierde wereldconferentie gehouden, waarbij de daar gevestigde Pinksterge meente van 7.000 leden als de ontvangen de gemeente optreedt. In 1947 werd een wereldconferentie gehouden in Zürich, in 1949 in Parijs, en in 1952 in Londen. De conferentie in Stockholm zal de voorgaan de overtreffen wat het aantal vertegen woordigers betreft. Het aantal buitenland se gasten wordt op 5000 geschat en in to taal verwacht men 10.000 deelnemers. Scholen in Stockholm zullen als logies- ruimte worden ingericht. De heer E. Schuurman, voorganger-pre dikant der Haarlemse Pinkstergemeente, is voornemens de reis naar Stockholm te maken. ADVERTENTIE Er komen tegenwoordig heel wat mensen terug van die sterk prikkelende cigarettenIk rook alléén nog maar Dubec dié vind ik heerlijk! De „trend" is trouwens de laatste tijd naar Oriënt: fijne, lichte, uitgelezen tabak, waar veel minder nicotine in zit. Dubec is verfijnd-lekker en rookt bijzonder prettig. Als je er even aan gewend bent, kijk je niet meer naar 'n ander merk! Dubec in het vanouds bekende rode doosje 90 cent. Aagtekerk, 22 v. Marseille n. Casablanca. Alcyone, 22 v. Rotterdamn. Recife. Aludra, 23 te Karachi. Amstelkroon, pass. 22 Azoren n. Curagao. Amstelpark, 22 v. Buenos Aires n. Montevideo. Annenkerk, 22 v Singapore n. Bangkok. Appingedijk, 23 te Santos. Arendsdijk, 23 te New York. Aio ed ijk. 23 te Tampa. Alioth. 23 v. Bremen n. Hamburg. Alphard, 24 Antwerpen verwacht. Amstelveen, pass. 23 Vlissingen n. Bremen. Artemis 22 v. Port Limon n. Bremen. Abbekerk, 23 te Singapore. AkkrumdUk, 23 te Antwerpen. Albireo, pass. 23 Ouessant n. Gdynia. Alwaki, 24 te Rio de Janeiro verw. Abbedijk, 22 te Baltimore. Almdijk, pass. 24 Vlissingen n. Antwerpen. Alnati, 27 te Rotterdam verwacht. Alphard, 24 te Antwerpen verwacht. Amerskerk, 24 v. Antwerpen n. Rotterdam. Agamemnon, 24 v. Aruba n. Houston Alnati, 23 300 m. ZW. Kp. St. Vincent. Ariadne, 23 v. Marseille n. Savona. Altair, 23 v. Victoria Braz n. Ilheos. Amore 23 v. Malta n. Piraeus. Arkeldijk, 23 te Hamburg. Axeldijk, 23 v. Boston n. Philadelphia. Banka, 23 te Chittagong. Boskoop. 23 te Amsterdam. Bali, 5 Maart te Singapore verwacht. Bil li ton, 23 te Colombo. Bintang, 23 te Suez. Bloemfontein 23 460 m. Z- Kp. Palmas. Bonaire. 23 160 m. Z.ZW. Fayal. Borneo. 23 te Damman. Baarn, 23 v. La Guaira n. Curasao. Bantam, 20 v. Seattle te New Westminster. Blommersdijk, 23 v. Marseille n. Antwerpen. Blijdendijk, 22 te Baltimore. Boissevain, 22 v. Osaka. Beninkust, 24 v. Dakar n. Freetown. Blitar, pass. 23 Miami n. Houston. Boschfontein, pas. 23 Jebel Teir n. Suez. Callisto, 22 te Portland Mon. Cumulus, 23 te Rotterdam. Caitex Delft. 25 te Rotterdam verwacht. Caltex Leiden, pass. 23 Burlings n. Rotterdam. Caitex Utrecht, pass. 23 Gibraltar n. Sidon. Castor IKNSM), 23 te Mobile. Cleodora, 24 te Madras Cronenburgh, 22 te IJmuiden. Caitex Nederland. 23 te Kopenhagen. Caitex The Hague, 23 v. Rotterdam n. Sidon. Cradle of Liberty, 24 te Suez. Daphnis, 23 te Curasao. Delft. 22 v. Curasao n. Londen. Diemerdijk, 22 v. Victoria n. Vancouver. Dei fland, 24 te Las Palmas. Duivendijk, 24 te Carthagena. Drente. 22 te Singapore. Eemland. 22 v. Bahia n. Rio de Janeiro. Ena, 22 te Curacao. Eendracht, pass. 23 Kp. Bon n. Herkalion. Esso' Amsterdam, pas. 23 Perim n. Rastanura. Eos, 23 te Bourgas. Gordias. 24 te Istanboel. Gouwe, pass. 23 Las Palmas n. Hull. Groote Beer. 23 v. Rotterdam n. Halifax. Guineekust. pass. 24 Vlissingen n. Antwerpen. Garoet, 21 te Singapore n. d. rede. Hathor, 23 te Volos. Helder. 23 te Amsterdam. Helena. 24 te Paramaribo. Hersüia. nacht 23-24 te MorrisviUe. Hector, 24 v. Rotterdam n. Antwerpen. Hydra. 23 v. Gonaives n. Port au Prince. Hilversum, 24 v. Suez n. Mena el Ahmadi. Ivoorkust, 23 v. Matadi n. Pointe Noire. Ilos, pass. 23 Kp. St. Vincent n. Oran. Ittersum, 23 v. Hamburg n. Antwerpen. Japara (KRL), 23 v. Banjuwangi n. Panarukan. job. v. Oldenbarnevelt. pass. 23 Ouessant nasr Amsterdam. Java. 23 v. Djibouti n. Port Said. Korovina. 20 v. Geelong n. Miri. Ki eld recht, 23 v. Rotterdam r. Genua. Katelysia, 23 v. Spezia n. Berre. Kota Inten. 23 v. Bintang n. Padang. Laagkerk. 23 v. Karachi n. Bombay. Limburg, verm. 25 v. Rotterdam n. Antwerpen Leersum, 23 te Fernandina. Lekhaven, 24 te Galveston verwacht. Leuvekerk. 22 te Madras. Leopoldskerk, nacht 23-24 te Londen. Lekkerkerk. pass. 24 vlissingen n. Rotterdam Lindekerk, 22 te Bahrein. Luna, 23 te Hamburg. Marken, 23 te Newcastle on Tyne. Mijdrecht, 22 v. New York n. Aruba. Maasdam, 22 te New York. Mentor. 22 v Georgetown n. Nickerle. Mirza, 23 230 m. Z.ZW. Adelaide. Koning Winter heeft ons land nog in zijn ijzige greep. Het ijs in de vaar ten en grachten is welis waar niet dik en de bin nenvaartschepen kunnen er nog doorheen varen, zij het met veel gekraak en heftig motorgeluid. Doch mens en dier huiveren in de snijdende wind, die plots langs huizen en over pleinen, alles met bevroren sneeuw bedekt, komt aan stuiven. Wat doen de meeuwen, eenden, water hoenders en andere geve derde schepselen, die er zich niet over kunnen ver heugen wel ergens een warm en beschut toe vluchtsoord te vinden? Voor hen is het de hoofd zaak dat zij voedsel vinden, voedsel om bestand te blij ven tegen de bijtende kou. Nu alle water voor een groot deel met ijs bedekt is en tuinen en plantsoenen onder een dunne, maar har de sneeuwlaag liggen, wordt het voor de vogels toch wel heel moeilijk hun dagelijks rantsoen bijeen te garen. Een grote weldaad is dan ook het werk van de heren E. Des Bouvrie," bestuurs lid van de Haarlemse ver- niging voor dierenbescher ming, en J. Weiland, hoofd van het dierenasyl in de Ridderstraat. Bijna dage lijks trekken zij er met een bestelauto Op uit om brood, haver en soms stuk jes wortel te strooien in de singels en grachten en aan het Spaarne, hierbij geas sisteerd door de heer L. van 't Sant, een vogeldes- kundige, die onder meer bekend is door zijn werk aan de vogelnestkastjes in De Hout. Gisteren werden wij uit genodigd het gezelschap des middags op een strooitocht te vergezellen. De voor raad bestond, evenals de vorige dagen, uit een zak haver en veertig tot vijftig gesneden broden, voor dit doel gratis beschikbaar ge steld door de firma's Fran ken en Vermaat. Twee leerlingen van middelbare scholen, Wim Holthuizen en Henk Bouquet, beiden grote vogelliefhebbers, wa ren mede van de partij. De reeks van voerplaatsen, die van dag tot dag verschil len naar gelang waar de vogels zich ophouden, werd ditmaal begonnen bij de Manege-brug en het grote viaduct bij de Verspronck- weg. Handenvol stukjes brood .verden, uitgeworpen, waar- /an zich weldra een krijsen- :1c en kwakende verzame ling' meeuwen en eenden Heester maakte. Buiten de had waar de door alles seendringende vrieswind onbelemmerd over het vlak te land blies en het grauw- iwarte water van het Spaar- ie tot korte vinnige golfjes opjoeg, kregen ook de schu we meerkoeten hun portie. Hiervoor had men sneden orood, die zich beter dan de deine stukjes tegen de har- Ie wind in laten gooien. Ergens op de weg naar Spaarndam liet Wim Holt- auizen een fuut vrijuit gaan. Het dier was de vorige dag in Spaarndam tegen een boom aangevlogen en ver suft op de grond blijven lig gen. Gewaarschuwd door een der woonschipbewoners heeft de heer Weiland het dier opgehaald en thuis op zijn verhaal laten komen. Plompverloren kwam de tengere fuut in het ijswater terecht, waarop hij spoedig met kittige beweginkjes wegzwom, nageoogd door een groepje huiverende mensen. Vandaar ging de tocht naar de Velser ijsbaan, na bij de in aanbouw zijnde tunnel onder het Noordzee kanaal. De vorige dag had de heer Van 't Sant hier nog ongeveer drieduizend meerkoeten gesignaleerd. Of nu de vogels reeds door het strooien van anderen verzadigd waren wegge trokken of eenvoudig een andere, schutrijkëre plaats hadden opgezocht, zal wel altijd een open vraag blij ven, maar afgezien van een tweetal talingen en een handjevol meeuwen was de plas „leeg". Ergens schaats ten enkele jongens op een kleine ijsvlakte, omzoomd door de haveloze, stro-ach- tige resten van een riet kraag. „De vogels blijven nu eenmaal niet altijd op de zelfde plaats", luidde de verklaring, „de ene dag treffen we meer zwermen dan de andere dag". Daarna ging het op huis aan, verkleumd maar vol daan. Murena, 27 te Miri verwacht. Maureen. 24 Port Said verw. n. Bombay. Maasland. 24 te Rio Grande do Sul. Molenkerk. 24 te Rotterdam. Muiderkerk. 23 te Bremen. Nieuw Holland, 23 v. Melbourne n. Sydney. Nestor, 25 Georgetown verwacht. Noordam, 23 4000 m. N.NW. Fayal. Nieuw Amsterdam, 23 te New York. Ootmarsum, 22 v. Le Havre n. Bremen. Oranjefontetn, 23 te Bremen. Oranje, 24 te Amsterdam. Oranjestad, 25 240 m. NO. Barbados. Overijsel, 24 v. Suez n. Aden. Perna, 22 te Curacao. Polyphemus, 22 v. Houston n. New Orleans. Prins Alexander. 23 te Rotterdam. Pieter S, 23 v. Rotterdam te Swansea verw. Pygmalion, 22 v. Nickerie n. Wageningen West Indie. Prins Fred. Willem, 23 te Hull. Polydorus,23 v. Penang n .Belawan Prins Joh. W Friso, 23 v. R'dam n. St. John. Prins Willem III, 23 te Aalesund. Phrontis, pas. 24 Malta n. Amsterdam. Prins Maurits, 24 te Rotterdam. Prins Fred. Hendrik, pass. 24 Wight n. Stavangsr Prins Willem III, 24 te Bergen. Prins W. George Fred., 24 te St. John. Rijnkerk, 22 te Antwerpen. Ridderkerk, 23 v. Zanzibar n. Tanga. Roepat, 24 te Hamburg. Roggeveen, 22 te Beira. Rijndam, 23 v. New York n. San Thomas. Schei pendreeht, 2 te Santos. Stad Amsterdam, 22 v. Miami n. Galveston. Stad Leiden pass. 22 Las Palmas n. Amsterdam Stad Vlaardingen. 21 te Narvik. Stentor, 23 ter Amsterdam. Straat Bali, 23 te Kaapstad. Straat Malakka 20 te Yokohama. Sarangan, 22 v. Djibouti n. Port Soedan. Schie, 23 te Puerto Cortes. Sibajak, 25 Fremantle verwacht. Slngkep, pass. 23 Ouessant n. Le Havre. Sliedrecht, pass. 23 Fkxisterre n. Isle of Grain. Sheratan, 23 240 m. N. Port Soedan. Sloterdijk, 22 te Rotterdam. Stad Maassluis 22 v. Narvik n. Manchester. Sunetta, 23 v. Mena el Ahmacu n. Geelong Saliand, 24 te Amsterdam. Stad Breda, 23 te Marseille. Tabian, 23 te Halifax. Tara, 22 v. Lissabon n. Rio de Janeiro. Tegelberg, 22 v. Santos n. Rio de Janeiro. Tero, 25 Rotterdam verwacht. Tjïmenterug, 19 v. Manilla n. Buenos Aires. Tabinta, 23 v. Tj. Priok n. Pladju. Taria. 23 v. Miri n. Rotterdam. Tjitjalengka, 22 v. Hongkong n. Singapore. Telamon, 21 te Philadelphia. Titus. 23 te Amsterdam. Tawali, 24 te Beyrouth. Ti ba, 23 v. St. Vincent n. Antwerpen Trompenberg, 23 v. Brownsville ti. New Orleans Van Heutsz 21 v. Zanzibar n. Kobe. Waterman, 23 te Soerabaja. Weitevreden. 22 v. Suez n. Djeddah. Westerdam, 22 120 m. Z.ZO. Kp. Race. Willem Ruys. 24 v. Singapore te Tj. Priok. Willemstad, 23 160 m. W.t.Z. Fayal. Wieldrecht, 24 te Port Said. Waai, pass. 24 Ouessant n. Lattakia. Wonosari, 19 te Los Angeles. Wonorato, 24 v. Abadan n. Bombay. Wonosobo, 23 terug proeftocht te R'dam. IJsel, 23 te Beyrouth. Zaan. pass. 23 Gibraltar n. Malta. 'Zeeland (KRL). 22 v. New York n. Beirouth. Zuiderkruis, 23 200 m. Z.ZW. Ouessant. Zijpenberg, 23 te Palermo. KLEINE VAART Algarve, 22 v. Swansea te Rotterdam. Ambiorix, 22 v. Gdynia te Amsterdam. Albergen, 22 v. Bordeaux te Port Lyautey. Alcetas, 23 v Amsterdam n. IJmuiden. Ardeas, 22 v. Tarragona n. Valencia. Auriga, 23 v. Dublin te Liverpool verw. Auriga G, 22 v. Amsterdam n. Bremen. Att S, 24 Rotterdam verwacht. Albion, verm 22 v. Londen n. Antwerpen. Anne S, verm. 22 v. Londen n. de Tees. Arctic, verm. 22 v. Londen n. Amsterdam. Actinia, 22 v. Sligo te Antwerpen. Advent, 22 v. Stettin te Goole. Annie, 22 v. Londonderry n. Birkenhead. Anna b. 23 v. Genua te Sete. Arnoudspolder, 23 v. Lissabon te Oporto verw Bree Helle, 22 v. Rotterdam n .Londen. Betty Anne S, verm. 23 v. Rotterdam n. Antw Bill S, 23 Swansea verwacht. Bab T. 22 v. Hull te Goole. Batavier III, pass. 23 Burlings n. Casablanca Boreas, 22 v. Ryeka n Ban. Barendsz, 22 v. Antw. te Cork. Bonaire, verm. 22 v. Londen n. Rochefort. Betty, 22 v. Stavanger te Londen. Coeta, 22 v. Rotterdam n. Antwerpen. Cateli, pass. 23 Vlissingen n. Kopenhagen, Gerry S. 22 v. Antwerpen te Barry. Casana, 22 v. Kopenhagen n. Gothenburg. Coolsingel, 22 v. Marans n- Hamburg. Corrie b, 23 te Dordrecht. Depatch, verm. 22 v. Londen n. Parijs. Draco, 22 te Amsterdam. Dienan, 22 v. Amsterdam n. Zaandam. Da Capo. 22 v. Lissabon te Almeria. Daje Bohmer, 22 v. Carthagena te Ceuta. Depa, pass. 23 Vlissingen n. Helsingborg. Dienan, 22 v. Amsterdam te Zaandam. Duiveland, 22 v. Grangemouth n. Rotterdam. Dido, 22 v. Rotterdam n. Istanboel. Dinkel, 22 v. Rotterdam n Londen. Deo Gloria, 22 v. Frederiksund te Delfzijl. De Ruyter, 22 v. Rouaan n. Newcastle. Diana V, verm. 22 v. Londen n. Antw. Deo Duce, 22 v Gothenburg o. Rouaan. Driebergen, 23 v. Avonmouth n. Swansea. Eemstroom, 22 v. Amsterdam n .Leith. Eisenburgh. pass. 23 Ouessant n. Casablanca Eban, pass. 22 Vlissingen n. Zee. Erasmus, 24 v. Belfast te Amsterdam verw. Eibergen, 23 v. Gyon n. Requejada. Eminent, 22 v. Antwerpen te Glasgow. Fiona. 22 v. Amsterdam te Rotterdam. Flevo KNSM)22 v. Duinkerken te Bilbao. Fiona, 22 v. Amsterdam n. Rotterdam. Faral, pass. 23 Vlissingen n. Zee. Frema. pass. 22 Vlissingen n. Stockholm. Fiat, verm. 22 v, Londen n. Rotterdam. Fiducia, 22 v. Maassluis n. Boston. Hoc Vinces, verm. 23 v. Rotterdam n. Grimsby Henrica b, verm. 24 v. Whitehaven n. Denesai. Her.rica b, verm. 24 v. Whitehaven n. Donegal. Hink, 22 v. Vlissingen n. Dublin. Haaksbergen. 23 v. Napels n. Civita Vecchia. Hoflaan, 22 v. Spezia te Propriano. Jura, 22 v. Rotterdam n. Hamburg. Jonan, 22 v. IJmuiden n. Londen. Keyser, 22 v. Antw. te Cork. Kemphaan, verm. 22 v. Algiers n. Southampton Kenitra. 22 v. Casablanca n. Rouaan. Lingestroom, 22 v. Amsterdam n. Londen Lucas Bols I, 23 v Rotterdam te Drogheda verw- Lies, 22 v. Rochefort n. Vannes. Leendert b. 22 v. Stanlow n. Ballaruc. Libelle. 22 v. IJmuiden te Amsterdam. Liberté, pass. 23 Vlissingen n. Ayr. Limfjord, 23 v. Kopenhagen te Rotterdam verw. Minerva, 22 v. Rotterdam n. Londen. Margriet L, 22 v. Amsterdam n. Londen. BINNENLAND De „Johan van Oldenbarnevelt", wordt onvoorziene omstandigheden, voorbehouden, morgen (Vrijdagochtend) uit Indonesië in IJmuiden verwacht. De ontscheping der passagiers zal via loods „Holland" aan de Javakade '3 Amsterdam om ongeveer 8.30 uur plaats hebben. Donderdag 21 April zal de Purmerender pijprokersclub „De Gesellighe Dampkring" een boodschap tot de gehele wereld richten en Zaterdag 23 April tot „wereldpijprook- dag" proclameren. De proclamatie zal wor den omgeroepen in het Nederlands, Frans, Duits, Engels, Spaans, Noors, Zweeds, Indo nesisch en Ethiopisch. In het gebouw van de ambassade van de Sovjet-Unie in Den Haag hielden de Rus sische militaire attaché, kolonel Katalov en de marine-attaché, ':apitein-ter-zee Souk- horoutchkine, Woensdag een druk bezochte receptie ter gelegenheid n de 37e verjaar dag van het Russische leger en marine. Als vertegenwoordiger van de Nederlandse rege ring was de staatssecretaris van marine, vice- admiraal H. C. W. Moorman ter receptie. In een ziekenhuis te Par:js is de heer P. A. Couzy, directeur van Renault-Nederland overleden aan de gevolgen van een auto botsing, een week geleden, bij Heineoord onder Rotterdam. De „Brakzand", de rijksveerboot van de dienst Oostmahorn—Schiermonnikoog, is door te lage waterstand op de Wadden blij ven steken. De kleinere boot „Ameland" heeft de passagiers overgenomen en naar Oostmahorn gebracht. HAARLEM EN OMGEVING De Bloemendaalse wethouder van Pu blieke Werken, de heer A. van Geluk, is ver hinderd Vrijdagmiddag zijn spreekuur te houden. De ring Haarlem en omstreken van de Christelijk Historische Unie houdt Maandag avond 28 Februari een bijeenkomst in het gebouw van de Haarlemse Jongemannen Vereniging aan de Lange Margarethastraat. De heer F. Goudzwaard uit Rotterdam zal spreken over „Waarom maken wij ons druk over de politiek"; na de pauze zal het toneelstukje „Paul speelt het klaar" opge voerd worden. De heren A. L. M. Schoorl te Haarlem en H. Cats te Heemstede zijn geslaagd voor het examen voor het behalen van het Ivex- diploma voor exportpraktijk van de stichting Instituut voor Export „Ivex" te Eindhoven. ADVERTENTIE Merwehaven. 22 v. Rotterdam te Duinkerken. Mirach N. 22 v. Casablanca te Agadir. Muphrid N, verm. 23 v. Quimper n. Bordeaux. Marjan, verm. 23 v. Haylen n. St. Maio Merak N, 22 v Montevideo n Asuncion Mirzam, N, 22 v Montevideo n. Antw. en R'dam Mynelis, 22 v. Reykjavik n. Olavsvik. Maartje, 22 v. Cork n. Teignmouth. Marcella, 23 v. Vlaardingen te Kirkcaldy verw. Matthew, 22 v. Krimpen n. Goole. Mica, verm. 23 v. Ardrossan n. Belfast. Nieuwland, 22 v. Rotterdam n. Leith. Nassauhaven, 24 v .Gothenburg te Rotterdam verwacht. Navis. 22 v. Amsterdam n. Antwerpen. Nieuwehaven, 23 v. Rotterdam n. Antwerpen. Nicbe, 23 v. Rotterdam n. Amsterdam. Nijenburgh, pass. 22 Ouessant n. Bordeaux. Navis, pass. 23 Vlissingen n. Antw. Noorderlicht, 22 v. Cork n. Le Legue. Nautic. verm. 22 v. Londen n. Antwerpen. Nettie, 22 v. Gothenburg te Kopenhagen. Necton, 22 v. Amsterdam n. Delfzijl. Netta, 23 v. Londen te Vlissingen. Oaile R, 23 v. Londen te Rotterdam. Pavo, verm .22 v. Londen n. Bilbao. Ponto, verm. 22 v. Londen n. Gyon. Pirola, pass. 23 Vlissingen n. Avonmouth. Prinses Wilhelmina, pass. 22 Vlissingen n. Garston Perregaux, 22 v. Bordeaux te Rotterdam. Paseholl, 23 v. Liverpool n. Glasgow. Plato, 22 v. Hamburg n .Amsterdam. Rema, 22 v. Bremen te Amsterdam. Rian, pass. 22 Vlissingen n. Grangemouth. Rijnberg, 22 v. Vestervik te Zaandam. Rijnstroom, verm. 22 v. Londen n. Amsterdam. Senior, 22 v. Rotterdam n. Londen. Silvaplana. 22 v. Rotterdam n. Malmö. Setas, 22 v, Hamburg n. Ballina. Spaarnestroom, 23 v. Amsterdam n. Huil. Spoorhaven. 22 50 m. NO. Kp. San Antonio. Strabo. 22 v. Milazzo n. Le Havre. Soemba, verm. 23 v. Naestved n. Nykobing. Spes, pass. 23 Vlissingen n. Antwerpen. Silvetta, 22 v. Varberg n. Gothenburg. Stella Maris. 24 v. d. Tyne te Christiansand verw. Steven, 22 v. Le Guildo n. Liverpool. Swift, 22 v. Malmö n. Parijs. Zwerver 23 v. Perth n- Shoreham. Timo, 22 v. Londen te Rotterdam. Trompenburgh. 22 v. Rotterdam n. Kingslynn. Tilly, 22 v. Goole te Bilbao. Tom van der Heide, 22 v. Rouaan te Fedala. Tyro, 22 v. Rotterdam te Dublin. Tromp, 22 v. Dublin n. Swansea. Ton S, pass. 23 Vlissingen n. Antwerpen. Trio, pas. 23 Vlissingen n. Brussel. Union, pass. 23 Vlissingen n. Antwerpen. Vrede, 22 v. Hull n. Guernsey. Veenenburgh, 22 v. Rotterdam n. Middlesboro. Vrij burgh, 22 v. Rotterdam n. Londen. Viking, 24 v. Amsterdam te Rotterdam verw. Walenburgh, 23 v. R'dam te Stockholm verw. Wolanda, 22 v. Amsterdam te Zaandam. Westerdok, verm. 22 v. Londen n. Amsterdam. Wolanda, 22 v. Amsterdam n. Zaandam. Zeehaan, 24 Algiers verw. Zwerver, 22 v. Blyth te Perth. Oceaan, 22 v. Basrah n. Abadan. SLEEPVAART

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 7