Haarlemse raad besloot tot verbreding van Delftlaan en Staten Bolwerk Driemaal lente-mode Crediet voor attracties ondanks bezwaren tegen lichtmonument Tegenkanting tegen étalages in gevel van Haarlemse Vishal Verhoging van „waterbeschaving" in 250 woningwetwoningen Vraag en antwoord Meerderheid van de raad stelt prijs op proefneming Tweede muziekavond DONDERDAG 24 FEBRUARI 19 55 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 8 Verontrusting Subsidie en urgentie Politiekampioenschappen korte baan aan Kleverlaan Kerkvoogden overwegen beroep bij Gedeputeerden Haarlemse politie hield controle; 191 bekeuringen MILDER KLIMAAT VOOR HAARLEMS BLOEI Vertrouwen Discussie als reclame A-lijn en I-lijn Goede nabuurschap Interscholair tournooi Opening Uloschool De graven van het Hollandse Huis, die van hun feodale hoogte uit altijd een tikje misprijzend de beraadslagingen van de Haarlemse gemeenteraad gade slaan, zullen nu volgens de wil van die vroedschap in bad gestopt worden. Als de schoonmaak achter der rug is, zal bovendien hun levensgeschiedenis in lees baar schrift naast hun konterfeitsels worden aangebracht, zulks op verzoek van de heer Janssen (Arbeid), die halverwege de gotische tekst vermoeid raakte. De gemeenteraad bleef op hygiënisch terrein door 65 mille ter beschikking te stellen voor het aanbrengen van geysers en douches in bijna 250 woningwet woningen, een voorstel dat de tongen heel wat minder losmaakte dan de voor gestelde subsidies voor twee Rooms-Katholieke kleuterscholen. Het grootste bedrag dat de raad voteerde betrof.de 666.000 gulden welke nodig zijn voor de verbetering en verbreding van Staten Bolwerk en Delftlaan. Vermelden wij ten slotte, dat op zijn verzoek eervol ontslag werd verleend aan de directeur van het Gemeentelijk Energiebedrijf de heer J. H. Steinkamp onder dankbetuiging voor de gedurende bijna 35 jaren aan de gemeente bewezen diensten. De heer Bettink (V.V.D.) ging in principe accoord met de verbreding van het Staten Bolwerk, al betreurde hij de opoffering van het plantsoen. Daarom be pleitte hij versmalling van het trottoir aan de Noordzijde, dat op drie meter is ge projecteerd. Bovendien zou na verbreding van de rijweg parkeren aan één kant de Zuidzijde toegestaan kunnen worden. De heer Blokdijk (Arbeid) was na tuurlijk verheugd, dat het Staten Bolwerk met klinkerkeien een stokpaardje bestraat zal worden. De voorzitter, burgemeester Cre- m e r s, deelde mede dat B. en W. zich nog geen mening over de toekomstige parkeer- regeling hebben gevormd. De gedachte van de heer Bettink zal aan de Verkeerscom- missie worden doorgegeven. Wethouder H a p p verklaarde, dat ook hij aanvankelijk het trottoir aan de Noord kant te breed had gevonden. Hij had zich bij de behandeling in de commissie voor Openbare Werken laten overtuigen tot de breedte van drie meter. Bovendien kan een royalere opzet thans later van pas komen, wanneer bijvoorbeeld parkeer havens noodzakelijk blijken. Naar aanleiding van de voorgestelde verbetering van de Delftlaan, merkte de heer Blokdijk op, dat voor deze weg inzonderheid van provinciale en rijkszijde belangstelling bestaat. Gaat die interesse zover, dat er ook een financiële bijdrage in dit werk wordt gegeven? Wanneer de Velser tunnel geopend is, zal ook het ge deelte tussen Orionweg en Delftplein ver breed moeten worden. De heer Spek (A.R.) hoopte, dat de Rijksstraatweg na deze verbetering ontlast zal worden. Voorts vroeg spreker het fiets pad al bij het Mendelcollege te laten be ginnen, ook al met het oog op de toekom stige bebouwing ten Westen van de Delft laan en het sportcomplex, dat ten Noorden van de Orionweg is geprojecteerd. Voorts bepleitte hij het behoud der jonge boom beplanting langs de Delftlaan. Wethouder Happé deelde mede, dat B. en W. inderdaad het plan hebben ook het Noordelijk'deel van de Delftlaan te zijner tijd te verbreden. Een bijdrage van rijk en provincie is te verwachten voor het geheel van de Westelijke randweg, waar van de Delftlaan een onderdeel vormt. Het fietspad komt aan de overzijde van de Delft tussen Stuyvesantbrug en het ver keersplein in de Kleverlaan. Doortrekking daarvan naar het Noorden wordt nog be studeerd. De bomen zullen gehandhaafd worden, zo werd de heer Spek gerustge steld. De woordvoerder van de A.R.-fractie maakte enige opmerkingen naar aanleiding van het door het College gegeven antwoord op de door hem en de heer De Land meter (C.H.U.) gestelde vragen over het mislukken van een drietal aanbestedingen voor woningwetbouw. De heer Spek zei, dat zijn verontrusting door dit antwoord niet was weggenomen. Een overschrijding door de laagste inschrijver voor het com plex van „Volkshuisvesting' van 224 wo ningen in Delftwijk van de raming met 30 achtte hij onverklaarbaar. Bij de be groting zou hij nog op deze kwestie terug komen, al hoopte hij dat vóór die tijd B. en W. met voorstellen zouden komen om te voorkomen, dat in 1956 een vacuum in het gereedkomen van nieuwe woningen zal ontstaan. Nadat de heer Goedee (Arbeid) had gewaarschuwd, dat een verhoging van de Er waren twee Haarlemse raadsleden, die zich Woensdagmiddag ontevreden toon den over het door B. en W. gegeven ant woord op door hen gestelde vragen. Dat was in de eerste plaats de heer Schippers, die zich er over verwon derde, „dat B. en W. zich, evenals hij, ge stoten hadden aan het stukje „Vragen staat vrij" in de rubriek zeven dagen Haarlem" in ons blad van 14 Januari. „Het ligt niet op de weg van B. en W. repri- manden uit té delen of bijval te tonen aan de pers," zei de burgemeester, maar de heer Schippers bleef onvoldaan. Hij vond dat de eer van de raad was aangetast en kondigde aan, dat hij bij de behandeling van de begroting op de zaak terug zou komen. Daar de heer Bettink nog niet aan wezig was, toonde mevr. S c h e 11 e m a C o n r a d i in zijn plaats ernstige ont stemming over het even kille als abrupte antwoord dat het College op de vragen over de toekomstige bestemming van het complex van de Holland-Nautic had ge geven. „Als het College zich op het stand punt gaat stellen dat het niet verplicht is zijn voornemens te onthullen, zijn we straks met de behandeling van de begro ting gauw klaar," constateerde de nestor van de raad, hetgeen overigens een niet door alle toehoorders betreurd vooruit zicht zou zijn. Intussen was mevrouw Scheltema bereid dit antwoord als een „slip of the pen" te beschouwen, doch toen wethouder Happé in het kwaad vol hardde en verklaarde, dat B. en W. de enig mogelijke formulering hadden toegepast, reageerde de liberale fractievoorzitster met een „Des te erger. Zo'n antwoord wordt door ons niet op prijs gesteld." Mevrouw Scheltema keek heel boos bij die woorden. We konden dat nu zo goed zien, omdat de matglazen vensterruiten in de raadzaal tot de laagst mogelijke hoogte zijn geredu ceerd. rijkscurveprijs, zoals B. en W. hadden ge suggereerd, tot een nog grotere discrepantie tussen de huren van oude en nieuwe wo ningwetwoningen aanleiding zal geven, zegde wethouder Happé toe, dat vóór de begrotingsbehandeling van het hoofdstuk Volkshuisvesting het College zal trachten de maatregelen te ontvouwen, welke tot een oplossing van de moeilijkheid kunnen bijdragen. Intussen wordt er naar gestreefd een voldoende aantal middenstandshuur woningen te voltooien, waardoor door op schuiving ook woningwetwoningen vrij zullen komen. Naar aanleiding van een opmerking van de heer Spek vulde de wethouder deze mededeling nog aan met de verklaring, dat hieruit niet een principiële wijziging van de bestemming van het bouwvolume mag worden afgeleid. Wanneer dit noodzakelijk zou zijn, zullen daartoe zeker andere argu menten moeten gelden dan een tijdelijke en toevallige situatie op de bouwmarkt. Ten èanzien van het door de heer Goe dee genoemde bezwaar, bleek wethouder Happé van oordeel, dat rijkscurveprijs en rijksbijdrage als één geval beschouwd zouden dienen te worden. Mevrouw Van der Wal 1-D uyvc n- d a k (Arbeid) maakte geen bzewaav tegen de voorgestelde subsidies aan twee nieuwe Rooms-Katholieke kleuterscholen aan de Stolbergstraat en de Geusevesperstraat hoewel de vastgestelde rangorde op de urgentielijst er door doorbroken wordt. Het Rooms-Katholieke kleuteronderwijs komt hierdoor echter in een gunstige po sitie, terwijl het openbaar kleuteronderwijs in het centrum en in Zuid-West, hoewel hoger geklasseerd op de urgentielijst, ach ter-op raakt. Is het niet mogelijk, dat ook de gemeentelijke diensten eens uitzien of er niet een woning of gebouw vrij komt voor de vestiging van een kleuterschool. De heer Stoffels (V.V.D.) geloofde, dat aan de geest van de bestemmingsver ordening, volgens we'ke het nu tot Rooms- Katholieke kleuterschool bestemde pand aan de Stolbergstraat in elk geval woon huis moet blijven, door het hanteren van de Wederopbouwwet te kort was gedaan. Van de onderhavige woning is gemakkelijk een huis voor twee, drie gezinnen te ma ken. Mejuffrouw B o 1 s i u s (K.V.P.) wees er op, dat hier sprake is van een uitbreiding van een reeds bestaande kleuterschool met één klasse. Dat daartoe een woonhuis is ge kozen is een gevolg van het nood-breekt- wet. Zij was verheugd, dat de urgentielijst niet zo star is, dat zij die met afgeronde plannen komen, zouden moeten wachten tot degenen op een hogere plaats op de ranglijst klaar zijn. Voor de heer Wensing (C.H.U.) bleek het een dilemma om zowel aan de bestem- mingsvoorschriften als aan het onderwijs- belang recht te laten wedervaren; uitein delijk praevaleerde voor hem het laatste. Ook de heer Proper (C.P.N.) toonde zich gevoelig voor de activiteit van de be trokken schoolbesturen, al wilde hij niet afwijken van de urgentielijst. Daarom was hij niet tegen de verandering der bestem mingsvoorschriften, wel tegen de bouw van een nieuwe school aan de Geusevesper straat. Voor mevrouw Scheltem a-C o n- r a d i (V.V.D.) moest de subsidiëring on losmakelijk verbonden blijven met de ur gentielijst. Uit dat oogpunt zou er juist tegen de school aan de Geusevesperstraat minder bezwaar bestaan dan tegen die aan de Stolbergstraat, al heeft de laatste het voordeel dat er geen bouwvolume voor nodig is. Maar in die wijk is nu juist een openbare school veel urgenter dan een rooms-katholieke. „Laten we dan maar de urgentielijst afschaffen en het bouwvolume geven aan degene die het eerst komt." De heer Goedee wees er nog op, dat er in Haarlem-Zuid geen ruimte voor nieuwbouw beschikbaar is, zodat men altijd tot een verandering der bestaande bebou wing zal moeten besluiten. Wethouder Geluk wees erop, dat de raad reeds lang de gedragslijn volgt, dat ook voor het kleuteronderwijs een zekere gelijkheid tussen openbaar en bijzonder onderwijs wordt betracht. Het „wie het eerst komt, het eerst maalt" zou juist in dat opzicht funest werken. Bovendien gaat het niet alleen om het inhalen van een tekort aan kleuteronderwijs, maar om het verbeteren van een slechte spreiding van kleuterscholen over de stad. Daarbij heb ben B. en W. in het oog gehouden, dat de behoefte aan openbare kleuterscholen gro ter is dan aan bijzondere. Vandaar de ver strekking van urgentieverklaringert voor scholen in Delftwijk en aan de Jan Gijzen- vaart. Ook ten aanzien van Haarlem-Zuid is het college diligent, maar het heeft groot bezwaar tegen vestiging van scholen in bestaande gebouwen. Wethouder Happé bleek van mening, Vrijdagmiddag om half één wordt er op de gemeentelijke ijsbaan aan de Kleverlaan een begin gemaakt met de nationale schaatskampioenschappen korte baan van de Nederlandse Politie Sport Bond. De ijsbaan aan de Kleverlaan zal, ijs en weder dienende, ook vanavond geopend zijn. Woensdagavond waren er naar schatting tweeduizend bezoekers. De nieuwe verlich ting voldeed uitstekend en zal vermoedelijk het volgend jaar nog belangrijk worden uitgebreid. dat aan de bestemmingsvoorschriften ge dokterd moet worden, omdat zij anders niet practisch aan hun doel kunnen beantwoor den. Dit is mede een gevolg van de omstan digheid dat zij gemaakt werden in een tijd toen de ontwikkeling der behoeften van thans nog niet te voorzien viel. Na een wel zeer uitgesponnen discussie werden de beide subsidievoorstellen aan vaard met de stemmen der communisten tegen, behalve waar het ging om de finan ciering van de kleuterschool aan de Stol bergstraat. Bij het voorstel tot verkoop van grond aan en bij het Nieuw Guineaplein aan het Apostolisch Genootschap, merkte de heer Goedee (Arbeid) op, dat uitgifte in erf pacht hem liever ware geweest, met het oog op een in de verre toekomst onver mijdelijke sanering van de aangrenzende Indische buurt. De overige voorstellen werden zonder discussie aanvaard. Ook de benoemingen geschiedden conform de door B. en W. op gemaakte voordrachten. Naar wij vernemen vormt het besluit van de Haarlemse raad het onderwerp van ern stige beraadslagingen in het College van kerkvoogden van de Hervormde gemeente. Hoewel het voltallige college nog niet bij een is geweest, hebben enige leden afzon derlijk reeds uiting gegeven aan hun on gerustheid over het toekomstige aspect van de Noordwestelijke gevel van de Grote Kerk. Men overweegt dan ook van het be sluit van de raad in beroep te gaan bij Gedeputeerde Staten. Woensdagavond werd in Haarlem op nieuw een intensieve verkeerscontrole ge houden, welke ten gevolge had, dat er 191 processen-verbaal werden opgemaakt. Deze kunnen als volgt verdeeld worden: cen trum 35, Noord 59, Zuid 18, Oost 24 en West 32. De verkeerspolitie bekeurde nog 23 weggebruikers. De meeste overtredingen werden gecon stateerd door wielrijders, die zonder ach terlid reden (138), zonder voorlicht (15) of zonder wit achterspatbord (5). In Bloemendaal werden tachtig proces sen-verbaal opgemaakt. Bijna 2/3 van dit aantal kwam terecht bij wielrijders De Haarlemse raad heeft zich gistermiddag niet karig getoond tegenover Haarlems Bloei en zonder hoofdelijke stemming het crediet van 25.000 verleend, dat B. en W. hadden voorgesteld om de stichting in staat te stellen voldoende attracties gedurende de bollentijd te organiseren. Die attracties bestaan uit verlichting en versiering van de stad, een aantal concerten en taptoe's op Zaterdagavonden op de Grote Markt, de deelneming met een praalwagen aan het bloemencorso in de bollenstreek, een vpurwerk op de avond van de dag van het corso (23 April) en tenslotte de oprichting van een lichtmonument op het Houtplein. Maar juist dat lichtmonument, naar een ontwerp van de jonge architect Nico Andriessen, bleek met zijn achttien meter hoge naald en globe van 43 meter omtrek voor sommige raadsleden een onover komelijk obstakel te vormen. De heer Schippers (KVP), die zeer nadrukkelijk stelde, dat zijn critiek slechts zakelijk bedoeld was en niet afdeed aan zijn waardering voor de initiatieven van Haarlems Bloei, twijfelde aan het „rende ment" van de vijftienduizend gulden, die dit „ruimtelijk teken" zal gaan kosten. De heer Schippers geloofde niet, dat het Houtplein een extra accentuering behoeft; „het ziet er uit als een wereldstad". Het argument, dat het monument ook luister zal bijzetten aan de Bevrijdingsdag vond spreker te onpas gebruikt en hij kondigde dan ook een amendement aan om het cre diet tot twintigduizend gulden te redu ceren. Het monument was dan onmogelijk gemaakt, doch Haarlems Bloei zou dan in staat zijn tien mille aan andere attracties te besteden. De heer Stoffels (WD) dacht er net zo over, al vond hij het een aardige gedachte, dat Haarlems Bloei juist op 23 April, tweede congresdag van zijn partij, voor een concert en een vuurwerk zal zorgen. In tegenstelling tot de vorige spre ker had hij wel waardering voor de aes- thetiek van het ontworpen monument, maar ook hij schrok terug voor de kosten. De heer Spek (AR) bleek het eens met de heer Schippers, dat de viering van de tiende verjaardag van de bevrijding ten onrechte in de argumentatie was ver weven. Overigens putte ook hij zich uit in loftuitingen aan het adres van Haar lems Bloei, hetgeen niet verhinderde, dat hij zich aansloot bij de poging het licht monument te torpederen en het crediet met vijf mille te verminderen. Dat laatste vond de heer Mol (CPN) een tikje „kruideniersaehtig". De heer Mol zong in geestdriftige be woordingen de lof van Haarlems Bloei, „door wiens activiteit uit een van jaar tot jaar toenemende toeristenstroom de groeiende populariteit en aantrekkings kracht van Haarlem blijkt". De heer Mol meende dan ook, dat men het gerust aan de leiding van Haarlems Bloei kon overlaten het gevraagde crediet naar eigen inzicht te besteden. Ook de heer Goedee (Arbeid) ver zette zich tegen het „afknabbelen" van vijf mille van het toch al bescheiden be drag. Naar zijn mening zou de allerwege beleden waardering voor Haarlems Bloei in een grotere welwillendheid tot uiting moeten komen. Het monument is zeker geen feestneus, maar drukt uit, dat er wat bijzonders aan de hand is. Wethouder Geluk kwam bij de ver dediging van het voorstel zeer op dreef. Hij wees erop, dat andere in de bollen streek gelegen gemeenten zeer actief ge worden waren, zodat het voor Haarlem zaak is op zijn qui-vive te ziin om de vreemdelingen trek niet kwijt te raken. Wat het omstreden monument betreft, de discussie erover vormt op zichzelf al een reclame-element. Het belooft inder daad iets bijzonders te worden en in ver houding tot de vijf maanden dat het te zien zal zijn, is het zeker niet zo duur als bijvoorbeeld de deelneming aan het corso, dat één middag duurt of het vuurwerk, dat in een half uur vervlogen is. Wethouder Geluk wees ér voorts op, dat de ene activiteit de andere uitlokt. Waar Haarlems Bloei voorgaat, willen de straat verenigingen niet' achter blijven. Hij wees voorts op de zeventien congressen welke reeds voor Haarlem geboekt zijn: een aan tal waarin nog groei zit, getuige de aan melding van een congres van driehonderd man op 1 en 2 Juni. Dit betoog ten spijt handhaafde de heer Schippers zijn amendement. Het werd bij de daarop volgende stemming door elf De door B. en W. voorgestelde tijdelijke verhuur van de Vishal aan de N.V. A. Krcymborg is door de Haarlemse raad Woensdagmiddag: met 28 tegen 6 stemmen aanvaard. De Iaatsten de dames Van der Wall-Duyvendak en Kerkhoff-Pet (Ar beid) en de heren Wensing (C-H.U.), Goe dee en Prikkel (Arbeid) en Fibbe (V.V.D.) bleven zich op het standpunt stellen, dat door deze verhuur in geen enkel opzicht vooruitgelopen mocht worden op de be slissing over de toekomstige bestemming van de Vishal, waarbij inzonderheid door het aanbrengen van in de. muren uitge hakte étalages een niet meer te herstellen situatie zou worden geschapen. Uiteraard hielden deze raadsleden daarbij rekening met de achtergrond van de Vishal, in we zen belangrijker dan dat gebouw zelf: de oude Bavo. Aan de behandeling in de raad was nog een correspondentie tussen B. en W. en de Hervormde kerkvoogdij vooraf gegaan. De laatste, lichtelijk verwonderd dat zij de verhuurplannen in de courant moest lezen, herinnerde eraan, dat volgens het contract met kerkmeesteren overleg over bestem ming en gebruik van de Vishal zo niet noodzakelijk dan toch gewenst was. Bur gemeester Cremers deelde aan de raad mee, dat de kerkvoogdij inmiddels geant woord was, dat in dit geval geen overleg was genleegd, omdat het hier niet gaat om de definitieve bestemming van de Vishal, maar om een tijdelijke verhuur, welke slechts voorzieningen van ondergeschikte aard met zich zou brengen. De heer W e n s i n g, die overigens aan het contract met kerkmeesteren (dat uit 1817 dateert) een verder strekkende be tekenis hechtte dan de rechtskundige raadsman van B. en W., meende de toe komstige bestemming van de Vishal door het College al vastomlijnd was. Hij meen de dat er toch wel meer mogelijkheden waren dan alleen verbouwen: afbrpken bij voorbeeld. In elk geval zou spreker eerst adviezen willen lezen van de Rijksdienst voor Monumentenzorg en de Bond Heem schut alvorens hij tot een beslissend oor deel zou kunnen komen. De heer Wensing kantte zich tegen het aanbrengen van de vitrines, welke in werkelijkheid gewone étalages zullen zijn en hij diende dan ook een amendement in, waarbij het kleding magazijn zou worden verplicht, indien het dit wenst, afneembare op de gevel te be vestigen vitrines aan te brengen. De heer Goedee viel de vorige spre ker in dat opzicht bij. Maar hij had nog een andere reden om terughoudend te zijn: de vele en voortdurende verbouwingen aan winkels en kantoren in de stad leken hem een bedreiging te meer v.an de toch al overspannen bouwmarkt. Overigens vroeg hij of de verbouwing van de winkel van Kreymborg een verbetering van de ver keerssituatie op die hoek van de Grote Markt zou kunnen bevorderen. Ook dit betoog had tot grondtoon: de betrachting van de uiterste zorgvuldigheid met de kwetsbare schoonheid van de Grote Markt, waarbij hij ook aan een mogelijkheid van slopen van de Vishal dacht. Al poneerde van de 34 stemgerechtigde aanwezigen gesteund: mejuffrouw B o 1 s i u s en de heren Loerakker, Adelaar, Kna- p e, en uiteraard de heer Schippers zelf van de KVP, de heren S i 1 v i s en Spek (AR) en Wensing (CHU), de drie nog aanwezige leden van de VVD, de heren Bettink, Fibbe en Stoffels. Toen het amendement eenmaal verworpen was, legden zij zich sportief bij het voor stel neer. Vermeld dient nog te worden, dat de heer Schippers op een sug gestie van de heer Goedee het volledige crediet van 25 mille wilde toestaan op voorwaarde, dat het lichtmonument werd afgezworen. Daartoe bleek wethouder Geluk niet bereid. De tijd was nu toch al te kort om nog andere plannen te maken. De nieuwe modellen van de komende lentemode zijn vrijgegeven en wij geven hierbij een drietal specimina van de ver schillende „lijnen", die opgeld doen. Er is dan in de eerste plaats de I-lijn van Fath een strak, rechttoe-rechtaan model zon der rondingen of golvingen. Het heet „Ca- resse" (links). Rechts een mantelpakje van Dior in de A-versie. Het is de evolutie uit de H-lijn, waarvan het nog kenmerken draagt. Hieronder een charmant lente ensemble: wollen jasje van licht gewicht, in vrolijke streepdessins, gedragen op een donkere rok. Het is een Engelse creatie van Digby Morton. hij die gedachte heel voorzichtig, zich d reacties op zijn „barbaarse" suggestie om het luiden van de Damiaatjes te vervroegen herinnerende. Wethouder Happé stelde beide raads- leden gerust wat betreft het overleg mè' de kerkvoogdij: de gemeente stelt prijs oö een goede nabuurschap. Eveneens staan B en W. welwillend tegenover de gedachte eerst adviezen in te winnen van enige tèr zake kundige instellingen.Wat nu de kwe; tie van de vitrines betreft: Kreymborg kan" geen gesloten kasten gebruiken, de doe. kijk naar de verkoopruimte is essentieel* Intussen is het niet onmogelijk de murcü te herstellen en het lijkt B. en W. jUjj( aantrekkelijk dat men nu een proef ka- nemen om eens te zien welk effect étalages in die hoek van de Grote Markt zullen ma" ken. Die gedachte oogstte de bijval van de heer Schippers (K.V.P.), die zich afvroeg waarom degenen, die zich nu zo bezorgd tonen voor het stadsschoon, niet al veel eerder in het geweer waren geko men tegen de lelijke dode muur met recla mebiljetten welke thans de Noordelijks gevel van de Vishal vormt. Wat de door de heer Goedee gemaakte opmerkingen over de bouwmarkt betrof - hetgeen de heer Van Velsen (K.V.P.) deed waarschuwen voor een plaatselijke bouwstop deelde wethouder Happé mee, dat over dit probleem reeds overleg werd gevoerd met de Vereniging van Ne derlandse gemeenten. Aan de wens van de heer Goedee wat betreft de verkeerssitua tie zal moeilijk voldaan kunnen worden, omdat de verbouwing daartoe niet ingrij pend genoeg is. De heer W e n s i n g, daarbij gesteund door de heren Goedee, Prikkel, Spek Stoffels, diende vervolgens een amende ment in tegen het maken van permanenle étalages, doch het kon geen meerderheid verwerven. Daarop werd het oorspronke lijke voorstel ongewijzigd aanvaard in d reeds vermelde stemmenverhouding. Op de tweede muziekavond van het In terscholair Jeugdtournooi waren de school- orkesten in de minderheid; alleen dat van de Hartenlustschool, hetwelk zich met twee delen uit Haydn's Kindersymphonie niet ongunstig manifesteerde en bovendien ook begeleidend meewerkte met het eigen schoolkoor, een Interscholair ensemble dat verdienstelijk eenvoudige muziek van Mozart vertolkte, en verder het orkestje van het Coornhert Lyceum, dat alleen de zang van die school accompagneerde, ver tegenwoordigden het instrumentale samen spel. Het dunkt ons dat er op dit gebied wel wat meer activiteit mocht worden ont wikkeld. De vele belangrijke solo-presta ties op instrumentaal gebied mogen dan wel getuigen dat er voor de beoefening van goede muziek belangstelling is bij. onze jeugd; maar dit zijn individuële gevallen, die met de school weinig of geen verband houden. Van meer betekenis voor het „In terscholair Tournooi" zou het zijn indien er meer aandrang bestond tot gemeen schappelijk musiceren, al ware het in de primitiefste vorm. De Hartenlustschool gaf daarvan een goed voorbeeld: roeien met de riemen die men heeft en er wat van trachten te maken. Over de ijver der schoolkoren valt niet te klagen. Bovendien waar dan een geschikte kracht de leiding heeft, is er met zingende kinderen al gauw wat bijzonders te bereiken. Dit werd al direct aangetoond door het meisjeskoor van het Eerste Christelijk Lyceum met een schattige vertolking van Schubert's „Stand- chen" voor solostem en vierstemmig koor. Hel Coornhert Lyceum kwam met een aar dig gekozen stukje van Monteverdi. De Haarlemse Huishoudschool interpreteerde een koorbewerking van Schubert's Duitse Dansen. Sancta Maria-Lyceum liet na een motet van Palestrina en een duetje van Mendelssohn een opgewekt lied van Loek Nelissen horen. De Dreefschool bereikte, na hetgeen het daaraan had laten vooraf gaan, een climax met een dansliedje van Galuppi. Hartenlustschool zong een paar aardige bewerkingen. Het programma en de uiterst verzorgde uitvoering van de Prot. Chr. Nijverheidsschool maakten veel indruk. Met werk van Jan Mul en Benja min Britten kwam het Mendel College goed voor de dag. Het pittige en klankschone zingen van Sint Lucia-School werd succes rijk besloten met „Ik heb mijn wagen vol geladen" naar de bewerking van Felix de Nobel. Er waren drie belovende prestaties op het orgel: Sweelinck's „Fantasie op een Echo" en Bach's koraalvoorspelen „Kyrie, Gott heiliger Geist" en „Wachet auf". De pianisten van deze avond zochten evenmin als die van vorige week, het succes niet op de weg van de minste weerstand: Fantasie in d van Mozart. Spinnerlied van Mendels sohn, Mazurka van Debussy, Castilla van Albenitz en vooral de .Concertétude van Pierné en het vierhandige „Le pas espag- nol" van Fauré verwierven terecht veel bijval. Twee zangeresjes maakten een goede beurt en wat de twee optredende violisten betreft, kon men respect hebben voor de technische vaardigheid waarmee een Rondo van Charles de Bériot en het muzikaal besef waarmee Sarabanda van Alex Voormolen gespeeld werden. Twee delen uit een sonate voor fluit en piano van Platti-Jarnach klonken als een muzi kale verheugenis en een fragment uit een klarinetsonate van Saint-Saëns schonk ook veel bevrediging inzake toon en techniek. Tenslotte mocht een knetterstuk voor piston en trompet zich in een gulle bijval verheugen. Na afloop van het programma klonk, naar traditioneel gebruik, de canon „De klokken van Haarlem", gezongen door al de mededingers en werd het Jeugdtournooi 1955 besloten met het Wilhelmus. JOS. DE KLERK. De verbouwing en uitbreiding van de Willem de Zwijgerschool voor Christelijk Uitgebreid Lager Onderwijs is thans vol tooid. Vrijdagavond 25 Februari zal in de hall van de lagere school een min of meer officiële bijeenkomst plaats, vinden, waarbij het nieuwe gedeelte in gebruik wordt geno men.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 8