Het klein wegverkeer op Motorenscootersbromscooters scootmobielen en gewone fietsen R.A.I. Minister Cals gunt Assepoester een kroon van massief zilver Fiscale maatregelen handicap voor motorrijwielindustrie r „Puck" krijgt meer en het Ballet der Lage Landen „enige" subsidie RAI-voorzitter: Bromfiets verdringt de trapfiets niet Turks-Iraaks verdrag in Bagdad getekend Motorfietsen: meer comfort Financieringskantoor HOFGEEST Fietspedalen ipet reflectors TWEEDE KAMER ZO VERLICHT SLOAN S LINIMENT SPIERPIJN Egypte zal voorstellen Irak uit veiligheidspact te stoten Radarschild beveiligt de Britse kusten VRIJDAG 25 FEBRUARI 1955 De vijfendertigste RAI-tentoonstelling, die vandaag geopend is, mag een dorado genoemd worden voor het „leren volk" der motorrijders en voor de bromfiets- en scooterenthousiasten, die er wel een hele dag kunnen zoekbrengen als zij zich op de hoogte willen stellen van de vele nieuwigheden die er verdeeld over honderden stands zijn geëxposeerd. Sinds de vorige motor- en rijwicl-RAI van twee jaar geleden blijkt de technische evolutie met sprongen vooruit te zijn ge gaan, hetgeen vooral bij de bromfietsen en scooters waargenomen kan worden. Haar zwaardere zusters, de motorrijwielen, zijn er vooral in aesthetisch opzicht op vooruitgegaan en de meeste fabrikanten zijn er op uit om het de berijders zo comfortabel mogelijk te maken. Bij de fietsen blijkt de ontwikkeling te gaan in de richting van de vlotte toermodellen. Er staan op de RAI ook nog wel een paar van die „klassieke" fietsen, maar zij doen heus tussen de moderne uitvoerin gen echt ouderwets aan. En met „klassieke" fietsen bedoelen we dan niet die museumstukken uit de begintijd van de fiets, die men curiositeitshalve ook op deze tentoonstelling heeft neergezet. i er 400.000 in Nederland heeft de pro ductie sterk doen toenemen. Niet minder dan 22 Nederlandse fabrikaten zijn op de RAI vertegenwoordigd. Er is een duidelijk streven merkbaar naar grotere veiligheid en gemakkelijker behandeling en boven dien naar meer comfort en betere bescher ming van de berijder. Veersystemen die een paar jaar geleden alleen op zwaardere tweewielers werden toegepast, ziet men nu vrijwel algemeen bij de bromfiets en zelfs achterwielvering is hier geen nieuwtje meer. Bij de motoren heeft de tweetact vrijwel de gehele markt veroverd. Alleen de Ita liaanse Cuccioli handhaaft de viertact en kortgeleden heeft in Italië ook weer de Verhoging van het comfort voor de be rijders heeft bij de motorrijwielen geleid tot vaak ingrijpende wijzigingen, waartoe vooral de nieuwe veersystemen gerekend moeten worden. Het loffelijke streven om het uitlaatlawaai te dempen, bleek tot de ontdekking van het inlaatgeruis te leiden, dat tot dan toe altijd door uitlaatgeluiden was overstemd. Maar ook daar heeft men wat op gevonden: de luchtaanzuiging ge schiedt (bij een aantal Duitse machines) via de buizen van de frameconstructie, welke in combinatie met enkele filters het inlaatgeruis onhoorbaar maken. De schom- melarm-voorvorkvering heeft veld gewon nen op de telescoop-vork, evenals trouwens de ..zwevende" achtervork op de plunjer- vering. Betere afscherming van motor en over brengingsorganen leidde bij dommige mer ken tot een gecarrosseerde motorfiets. Een grimmig uitziend voorbeeld daarvan is de Vincent „Zwarte Ridder" met zijn plastic beplating (stand 91). De Adler, die twee jaar geleden opviel door zijn kleine wielen, heeft in dit opzicht school gemaakt. Een voordeel van kleine wielen is, dat het on- afgeveerde gewicht lager wordt. De reus onder de geëxposeerde motoren is de 1209 cc Harley Davidson (stand 100) met een twee-cylinder krachtbron van meer dan 50 pk! De kleinste motorfiets, een primeur voor Nederland, is de Empo-Car- ley (stand 121), die alle kenmerken van een bromfiets heeft, maar het toch niet is, want de trappers ontbreken. Het is een product van de veelbesproken metaal industrie Polynorm in Bunschoten en Ne derlands fabrikaat, ook het 49 cc motortje. Deze constructief zeer interessante „brem- motor" heeft twee versnellingen en een automatische koppeling. De oudste motorfiets kan men bekijken op stand 122. Het is een Adler van 1904, waarvan vooral de indrukwekkende drijf riem van motoras naar achterwiel opvalt. Groote verscheidenheid in scooters De belangstelling voor scooters is de laatste' jaren ook in ons land sterk toege nomen. Ten onrechte werd de scooter aan vankelijk als een luxe-vervoermiddel voor zonnige dagen beschouwd. Hij biedt echter als geen andere tweewieler zijn berijder juist, bij slecht weer een goede bescherming door de carrosserie met voetplank en been- schilden en een meestal plastic stuur- scherm. Op de RAI is er keus genoeg tus sen lichte en zware met motoren van res pectievelijk 50 tot 250 cc. De kleinste, die even doet denken aan een gemotoriseerde kinder-autoned, kan men op stand 91 vin den. West-Duitsland is vertegenwoordigd door niet minder dan 17 merken, waarbij de DKW „Hobby" met automatisch wer kende versnellingen. Twee Duitse vlieg tuigfabrieken maken nu scooters: Heinkel (stand 101, met als uitzondering een vier tact motor,- die sterk genoeg is voor zij- spanrijden) en Messerschmidt. (stand 130) met een „scootmobiel", een driewielig voer tuigje, waarin plaats is voor twee personen (achter elkaar) die heel knus onder een plastic kap zitten. Vierwielige „scootmobie len" zijn er niet op deze tentoonstelling, omdat die tot de auto's gerekend moeten worden. Een tweede overdekte driewieler is de eveneens Duitse „Kroboth" op stand 127. Deze RAI toont enige vaderlandse pri meurs op scootergebied: de „Disselhof" (stand 144) met een plastic carrosserie, de Dokkumer „Bitri" (stand 119), de D.M.F. (stand 2) en de „Centre" op stand 131, die het bewijs leveren dat de Nederlandse in dustrie op dit gebied tot opmerkelijke din gen in staat is. Bromfietsen De bromfiets verloochent meer en meer zijn verwantschap met de fiets; de veertig merken die men op de RAI kan aanschou wen doen maar heel weinig meer denken aan een „rijwiel met hulpmotor", zoals de officiële naam luidt. Zowel wat vorm en constructie betreft vertonen zij een sterke gelijkenis met het motorrijwiel. De grote populariteit van de bromfiets er rijden ADVERTENTIE Hoofdkantoor: Meervlictstr.36A, Velsen Tel. 4210 - K 2550 Het voor aangewezen adres AUTO-, MOTOR- en BROMFIETS-FINANCIERING Termijnen: 12, 24 of 36 maanden Geheimhouding verzekerd In het najaar van 1954 heeft de ANWB at-n de minister van Verkeer en Water staat verzocht het gebruik van reflector- Pedalen voor fietsers verplicht te stellen. Bij deze pedalen gaat de lichtreflectie met de pedalen op en neer en is dus zeer op vallend. Inmiddels heeft reeds een aantal rijwiel- fabrieken besloten de rijwielen voortaan met reflector pedalen af te leveren, daarbij dus reeds vooruitlopend op een eventueel door de overheid vast te stellen verplich ting, Diesel als fietsmotor zijn intrede gedaan. De vooroorlogse Duitse Lohmann-Diesel is van de markt verdwenen. Bij H.M.W. en Mobylette is de bediening vergemakkelijkt door een automatische koppeling. Interessant is de constructie waarbij men de rijwielpedalen als kick- starter voor de motor kan gebruiken (N.S. U., H.M.W., J.L.O. en Rex). Stérkere licht installaties en krachtiger remsystemen dragen bij tot groter veiligheid. Bij enkele merken is het uitlaat- en mechanische la waai zeer effectief onderdrukt. Maxwell (stand 120) vond een ingenieuze oplossing om zijn bromfietsen tegen diefstal te vrij waren. Fietsen Ook op het gebied van de fiets is de techniek niet stil blijven staan. Door ge bruik te maken van lichte metalen heeft men vaak een opvallende gewichtsvermin dering bereikt bij gelijkgebleven sterkte. Versnellingsnaven worden hoe langer hoe meer toegepast en er is zelfs op de RAI een fiets met tien versnellingen. Een mode kwestie is de grote vraag naar gekleurde rijwielen. Zwart blijkt niet meer gewild te zijn. Een scooter, die op handen wordt gedragen, is de „Ferbedo"(48 cc., met Zündapp motor) de kleinste scooter van de tentoonstelling. Zij doet op het eerste gezicht denken aan een gemotoriseerd stepje. Van onze parlementaire redacteur) Op Dinsdag 8 Maart komen in de Tweede Kamer de tweede Televisie-nota en het wetsontwerp op het „kijkgeld" aan de orde. Op voorstel van voorzitter Korten- horst zal de heer Wagenaar (C.P.N.) op een nader te bepalen dag mogen interpel leren over de uit de Bredase strafgevange nis ontvluchte zeven oorlogsmisdadigers, van wie er zes nog steeds niet zijn uitge leverd Hierna beantwoordde minister C a I s de opmerkingen over hetgeen er wel en niet voor de schone kunsten gebeurt. De bewindsman erkende dat „de prinses der schone kunsten het heeft moeten doen met een bordpapieren kroon met slechts een zeer lichte verzilverde versiering." Hij zou niets liever doen dan deze prinses zo spoedig mogelijk een kroon van massief zilver te geven. In het algemeen kan minister Cals de opvatting van de Federatie van Kunste naars onderschrijven, dat grote groepen der bevolking geen of te weinig behoefte aan cultuur gevoelen. Inderdaad heeft de over heid de taak onder andere de aesthetische vorming der jeugd te bevorderen. Een veel omvattend plan voor een reeks van jaren zou nuttig kunnen zijn. Dat is echter zo ingewikkeld, dat de eigen structuur van het kunstleven voorshands de oplossing zal moeten brengen. Tegenover de heer Tilanus (C.H.) ver dedigde de minister de eis van zijn depar tement, dat oude kerken gepleisterd dienen te zijn volgens het eenstemmig advies van de deskundigen. Voor het behoud van het natuurschoon op onze «Waddeneilanden zal de minister gaarne met kracht ijveren. Verheugend noemde de bewindsman het, dat thans over het algemeen de Neder landse Opera als een goed werkend insti tuut wordt aanvaard, maar het zou te veel vergen van de mensen om steeds in het hele land op'te treden. Vandaar de nood zaak van een ander operagezelschap, dat voor goede opvoeringen in de provincie zal kunnen zorgen. In September komt er een nieuwe instel ling, die een subsidie van honderdduizend gulden zal krijgen. De thans bestaande reisopera, die van Enschedé uit haar werk deed, houdt met 1 September op. Mevrouw FortanierDe Wit zag zich voor het oordeel van de over het ballet- vraagstuk geraadpleegde buitenlandse des kundigen verwezen naar het vertrouwelijk voor de Kamerleden beschikbare rapport. „Ik eis geen monopoliepositie op voor het ballet van Sonia Gaskell," verklaarde minister Cals na enige interrupties, er aan toevoegend, dat hij ook gaarne „Het Ballet van de Lage Landen" zou subsidiëren. Maar hiervoor zijn niet voldoende gelden beschikbaar. Het Fries orkest kan dit jaar nog geen tozegging krijgen dat het terstond in de algemene subsidieregeling wordt opge nomen. M- het yele goeds, dat-oyer ^P-uch" was verteld, kon de minister toezeggen, dat een verzoek om subsidie voor het komende seizoen in overweging zal worden genomen. De heer Willems (P. v. d. A.) had ge vraagd de productie van speelfilms te be vorderen, „U hebt A gezegd, laat B nu ook volgen." „U hebt het toch over de B en niet over de P van Parel?" antwoordde mr. Cals, die verklaarde dat hij en zijn depar tement heus het nodige doen ter bevorde ring van de productie van speelfilms. Te betreuren valt echter, dat er tot dus verre niet meer en niet betere projecten tot uitvoering zijn gebracht. Komende op radio-kwesties trachtte de minister mevrouw FortanierDe Wit te troosten met de stelling, dat andere partijen (de K.N.P., de A.R., de C.H., de St. Geref. en de Communisten) in hetzelfde schuitje zitten als de VVD. Met een nieuwe wettelijke regeling in het vooruitzicht kon men moeilijk thans ver anderingen verwachten. De minister was bereid een jaarlijkse subsidie aan het Nederlands Olympisch Comité te verlenen. Maar het zal vooidopig slechts een bescheiden bedrag zijn. Van harte hoopte de minister dat het bestuur van de KNVB zodanige scheiding tussen professionalisme en amateurisme zal weten te bereiken, dat de sportjeugd zal worden gevrijwaard tegen gevaarlijke invloeden. Bij de replieken zei de heer W e 11 e r (KNP) dat een groot deel van de Kamer en ook de minister het er over eens zijn dat er eigenlijk meer voor de schone kunsten op de begroting behoort te komen. Tegen over het Nederlandse volk zou eigenlijk de aanneming van een motie gewenst zijn, maar dat ging zozeer boven zijn „zwakke politieke krachten", dat hij zich er toe be paalde vast te stellen, dat een groot deel van de Kamer het volgend jaar op ruimere schaal posten voor de kunst uitgetrokken wil zien. Mevrouw F o r t a n i e rD e W i t (WD) herhaalde, dat de VVD de enige van de vijf grote partijen is, die in de aether nooit aan het woord komt. Zij kwam ook met een alleen uitgesproken, niet-ingediende motie, waarin subsidie aan het Ballet der Lage Landen werd gevraagd. Welnu, minister Cals kon zich met de bedoelingen van de twee niet-ingediende moties ver enigen en was bereid de verlening van „enige" subsidie aan het genoemde ballet te willen overwegen. Nadat de heer Stuf kens (P. d. A.) de aandacht had gevestigd op de al te be scheiden onderscheidingen die kunstenaars ten deel vallen, ging de begroting van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen er zonder hoofdelijke stemming door. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. Men zegt wel eens van scooters in het algemeen, dat zij niet altijd even siuurvast zijn, vandaar onze bewondering voor deze jonge vrouw, die met een Vespa over het slappe koord reed. Maar zij zat dan ook doodstil! „De Nederlandse industrie van motorrijwielen, diie, wat haar productie betreft, een uitstekende naam had en heeft, moet een teruggang constateren. Zij schrijft dit onder meer toe aan de geringe belangstelling, die de overheid voor deze industrie schijnt te hebben. De fiscale maatregelen, in hoofdzaak de wijze van heffing der Omzetbelasting en het toegepaste weeldetarief, hebben tot gevolg dat de positie van de Nederlandse fabrikant tegenover die van de importeur van het buitenlandse product weinig gunstig is. Als gevolg hiervan is de zogenaamde assemblage van motorrijwielen, als zijnde niet meer lonend, reeds geheel gestaakt. Ook de fabricage wordt steeds minder aantrekkelijk". DE RAI-tentoonstelling weerspiegelt niet alleen de grote opgang, welke de bromfiets de laatste jaren heeft gemaakt, maar ook de snelle technische ontwikkeling van dit populaire vervoermiddel. Tegelijk met de technische en aestheti sche perfectionering is ook de populariteit van de bromfiets met sprongen omhoog gegaan. In 1949 telde men in ons land 0,4 bromfietsen die naam moest toen nog uitgevonden worden per duizend in- wonners. Thans zijn het er veertig op de duizend. En zoals men op bijgaande teke ning kan zien, bromt de bromfiets nog steeds triomfantelijk naar boven. De ver wachting is dan ook dat er over zes of zeven jaar een millioen bromfietsers zullen zijn. Uit de andere grafiek „De bromfiets en ij" kan men aflezen, dat wij in West- Europa bijna aan de spits staan wat het bromfietsleger betreft. Alleen Frankrijk waar de wieg van de brommer heeft ge staan, overtreft ons nog. Het aantal van 36 op de duizend voor Frankrijk en dat van 35 op de duizend voor Nederland geldt op 1 Augutus van het vorig jaar. Latere offi ciële gegevens zijn nog niet bekend, maar men mag veilig aannemen dat zij een nieuwe flinke stijging zullen aangeven. Als Italië niet zijn scooters had, zou het ongetwijfeld veel hoger op deze bromfiets grafiek genoteerd staan. De scooter begint trouwens in ons land ook opgang te maken. In 1951 waren er slechts 600, op 1 Augustus van het vorig jaar snorden er bijna 8000 over de Nederlandse wegen. Ook het zwaardere motorrijwiel heeft ondanks de concurrentie van de „klein tjes" een aanhang, die zich voortdurend uitbreidt. Het aantal van ongeveer 123.000 op 1 Augustus 1954 is alweer belangrijk gestegen. Merkwaardig is dat de rijwielindustrie van deze toenemende massa-motorisering geen nadelige gevolgen ondervindt. Ook het aantal mensen die een gewone trapfiets DE BROMFIETS EN Wil?.. AANTAL BROMFIETSEN PER 1000 INWONERS Dit zei heden de voorzitter van de RAI, de heer E. F. Ericsson, bij de opening van de motor-, scooter-, bromfiets- en rij wieltentoonstelling, die hij de tot nu toe grootste op haar gebied noemde. Er zijn 47 merken motoren aanwezig. Ook de scooter neemt met 33 merken een belang rijke plaats in. Op 1 Augustus 1954 was het aantal in Nederland in gebruik zijnde scooters ruim 7500, een groei tegenover het vorige jaar van ruim 4300. Mogen deze cijfers tegenover die van het motorrijwiel (op 1 Augustus 1954 bijna 123.000; groei bijna 8000) van geen grote betekenis lijken, toch dient de ontwikke ling van de scooter in het oog gehouden te worden, er zit stellig „vaart" in. Het aantal bromfietsen in Nederland bedroeg op 1 Augustus 1954 niet minder dan 375.892, een toeneming ten opzichte van het vorig jaar met 92.869. Volgens een recente publicatie telt ons land thans 8.8 bromfietsen per vierkante kilometer, waar mede vermoedelijk een Europees record is gevestigd. De-cijfers bedragen voor Frank rijk en Engeland 2.72 resp. minder dan 1. Op deze tentoonstelling vragen niet min der dan 40 bromfietsenmerken de aandacht. Dat de verschijning'van dit vervoer middel in deze grote omvang op onze wegen tal van moeilijkheden en vraag stukken heeft doen ontstaan, is alge meen bekend. De status van de brom fiets is die van een rijwiel, waarvoor dus geen bijzondere eisen aan de be rijder worden gesteld. Terwille van de veiligheid dienen, aldus de heer Erics son, zowel fabrikanten als berijders zich grote zelfbeheersing op te leggen. Hij achtte het beslist uit den boze, dat voor bromfietsen wedstrijden zouden worden georganiseerd, waarbij de snel heid een factor zou zijn voor de uitslag. Er worden 32 rijwielmerken tentoonge steld. Enkele belangrijke Nederlandse mer ken ontbreken en de reden hiervan is, dat voor het rijwiel een tentoonstelling in het begin van het jaar eigenlijk minder ge schikt is. De verkopen aan de handel be ginnen in de rijwielbranche omstreeks Oc tober en daarom houdt men een rijwiel tentoonstelling liever in het najaar. Nage gaan wordt thans of de wensen van deze groepen te verwezenlijken zijn. 'de bromfiets verovert nederland (aantal bromfietsen, personenautos en MOTORRIJWIELEN Een moeilijkheid voor de rijwieLfabri- kanten en importeurs was ditmaal boven dien de onverwacht gerezen moeilijkheden tengevolge van de per 1 Januari 1955 van kracht geworden nieuwe wet op de Omzet belasting, waarover in het bedrijfsleven en dus ook in de rijwielbranche verwachtin gen waren ontstaan welke, min of meer plotseling, onjuist bleken te zijn. Het ge volg hiervan is dat van vele rijwieltypen de juiste prijs nog niet kon worden vast gesteld, hetgeen onzekerheid, onrust en stagnatie heeft veroorzaakt, om nog te zwijgen van de hoge kosten, veroorzaakt door het herhaaldelijk wijzigen van de vaak kostbare prijscouranten. Op het gebied van toebehoren en onder delen doet de Nederlandse industrie zich meer en meer gelden en tal van onder delen en toebehoren, zoals velgen, spaken, spatborden, sturen, buizen, pedalen, rem- naven, zadels, handvatten, verlichting en banden worden volop in Nederland ver vaardigd en kunnen op deze tentoonstelling bezichtigd en beoordeeld worden. Het kort na de oorlog met steun van de overheid opgerichte Instituut voor Rijwiel ontwikkeling werd, ondanks het goede werk, gedurende zijn betrekkelijk korte werkzaamheid genoodzaakt tot liquidatie. De RAI heeft, na overleg met het I.R.O.- bestuur, thans ingegrepen. Het RAI-be- stuur is van oordeel, dat de werkzaamheid van het instituut niet beperkt dient te blij ven tot de rijwielbranche, maar dienstig moet worden gemaakt aan de gehele sector van alle wegtransportmiddelen. Onder de nieuwe naam „RAITNO-instituut" is deze instelling op deze tentoonstelling vertegen woordigd. Namens de minister van Verkeer en Waterstaat heeft vervolgens de directeur- generaal van Handel en Nijverheid, drs. J. H. D. van der Kwast, de tentoonstelling geopend. prefereren beven een gemotoriseerde neemt voortdurend toe. Hun aantal wordt op het ogenblik geschat op een half millioen. De verwachting dat de stijging van het aantal bromfietsers gepaard zou gaan met een overeenkomstige daling van het aantal „gewone" fietsers, wordt allerminst be waarheid. De toeneming van de bevolking geeft maar zeer ten dele een verklaring van dit verschijnsel. Men moet dus aan nemen dat een aantal kopers van brom fietsen niet van een gewone fiets is over gestapt. En dan ligt de conclusie voor de hand, dat dit vooral oudere mensen zijn, die het fietsen te bezwaarlijk vinden, maar die er iniet tegenopzien te gaan bromfiet sen. Hierin schuilt een gevaar, omdat er onder hen uiteraard ook mensen zijn, die misschien al jaren geleden de fiets op zol der hebben gezet en dus nu volkomen mis sen wat de Engelsen Road Sense noemen, om van de kennis der verkeersregels maar te zwijgen. Maar er zijn ook talloze ouderen, die zich voortreffelijk hebben aangepast aan de eisen van het moderne verkeer en voor wie de bromfiets een uitkomst betekent, omdat zij zich er gemakkelijk en zonder lichamelijke inspanning mee kunnen ver plaatsen. Want de moderne bromfietsen zijn heus geen onbedwingbare snelheids monsters, maar een prettig vervoermiddel, dat technisch steeds meer wordt verbeterd. Er is bij de fabrikanten trouwens een nei ging -waarneembaar, de snelheid te beper ken. De Duitse fabrikanten zijn reeds tot een snelheidsbeperking tot 40 km. overge gaan. ADVERTENTIE Copyright Nu kan iedereen zien waarom Sloan's direct verlich ting geeft bij spierpijn, rheumatische pijnen, zenuw pijnen, stijve nek, jicht en spit. Op de tekening links (gemaakt naar een infra-rood foto) ziet U, dat Sloan's zuiverend bloed stuwt naar de pijnlijke plekken om de zieke weefsels te helpen genezen. Daardoor helpt Sloan's Liniment zo snel. Zorg het altijd in huis te hebben. Pas op voor namaak, lef op de hand tekening van Sloan op elke verpakking. Sloan's liniment Registered U.S.A Patents Oflic BAGDAD/'CAIRO (Reuter/AFP) De premiers van Irak en Turkije, generaal Noeri es Said en Adrian Menderes hebben te Bagdad het verdedigingsverdrag tussen beide landen getekend. Egypte zal alle Arabische landen met uitzondering van Irak uitnodigen voor een conferentie, waarop zal worden gesproken over herzie ning van het Arabische veiligh eidsverdrag in het licht van de sluiting van het Turks- Iraakse verdrag. Een woordvoerder van de Egyptische regering zeide, dat Egypte zal aandringen op uitstoting van Irak uit het Arabische veiligheidsverdrag of zich zal onttrekken aan ziin verdragsverplich tingen jegens Irak. Egypte zal de andere ledenstaten Saoedië, Arabië, Syrië, Jorda nië, Jemen en de Libanon een voorstel voor een nieuw defensieverdrag voorleg gen. Het kabinet van premier Nasser van Egypte heeft verklaringen, die wilden do$a geloven* het Egyptische leger in alarm toes tand is gebracht, ten stelligste tegengesproken. Generaal James van Fleet, de gepension- neerde voormalige bevelhebber van het achtste Amerikaanse leger en der geal lieerde strijdkrachten in Korea, is te Te heran aangekomen voor besprekingen met de minister van Oorlog en met de chefs der generale staven. Van Teheran zal Van Fleet doorreizen naar de Pakistaanse hoofdstad Karatsji. (Van onze correspondent in Londen) Groot-Brittannië wordt thans door een radarschild beschermd. Honderden nieu we radarstations, met ondergrondse in stallaties zijn overal verrezen. Bovendien is een nieuw type radar ontworpen. De Britse radarketen zal nauw wordei verbonden met de radarinstallaties op he vasteland. HERTOG VAN EDINBURGH OPENT SPELEN. De Olympische Zomerspelen, die volgend jaar in Melbourne worden gehou den. zullen door de Hei-toe van Edinburgh worden geopend.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 11