Kort en bondig Grootse rol van Ko van Dijk Heemstede Bloemendaal rieven aan de redactie VRIJDAG 25 FEBRUARI 1955 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 11 Heemsteedse raad besloot tot subsidie aan seminaria Zaterdag en Zondag geen amateurvoetbal Aanbeveling voor kantonrechter te Haarlem Drievoudig recital in de Renaissancezaal Bezichtiging Mendel-college Scheepvaart Mr. J. F. Jansonius benoemd tot „Sursum" huldigt Zaterdag de heer J. A. Meng kantonrechter-plaatsvervanger Schaatswedstrijden voor lagere sc-hool-jeugd Burgerlijke Stand van Haarlem Kort nieuws Amsterdamse Beurs Zaterdag en Zondag komt de Nederland se Comedie de eerste voorstellingen in Haarlem geven van het spel „De Repeti tie of De Liefde gestraft" door Jean Anouilh, door Fons Rademakers met ken nelijk begrip en vurig enthousiasme gere gisseerd. Het stuk, zo schrijft deze ter toe lichting in het programmablad, zou men gemengd „rose et noir" kunnen noemen en inderdaad: het is een blijspel, waarin het cynisme de hoofdrol vervult. Anouilh heeft zelf zijn werken, al naar gelang de vrolijkheid of de somberheid overheerst, naar deze kleuren ingedeeld, maar men dient zich wel te bedenken dat er altijd een derde (en waarlijk niet alleen terwille van het contrast) bij aanwezig is: het wit. Dit is de kleur van de onschuld, van de sbsolute zuiverheid. In vrijwel alle stuk ken van Anouilh treft men op het eerste plan zo'n smetteloos „wit" meisje aan, zijn eeuwige Colombe, met een slank figuur, grote ogen van verwondering en verlan gen, met weelderig lange haren een vlinder, die zich ongelukkig zal schroeien aan de vlammen der verleiding en boos aardigheid. Hier heet zij Lucile, een illusie van schoonheid die verstoord zal worden. Het is onmogelijk dit stuk te bespreken zonder een indruk van de inhoud te geven. Het speelt zich af binnen de muren van het oude kasteel Terbroques, waar de graaf een in Parijs vermaarde genot zoeker, die op grond van dit roofdier instinct door iedereen Tijger wordt ge noemd met enige intimi: zijn vrouw, zijn minnares Hortensia en zijn jeugdvriend Héro, voor een nabij feest bezig is „De wederzijdse wispelturigheid" van Mari- vaux (16881763) in te studeren. Dit is er oorzaak van, dat de spelers, mensen van deze tijd, in costuums uit de periode van Lodewijk de Vijftiende rondlopen. Het is hier de plaats om melding te maken van de voortreffelijke aankleding, het décor daarbij inbegrepen, door Friso Wiegersma, die ik zo graag ook eens (ik deed die aan beveling enige jaren geleden na zijn eerste bijdragen aan het cabaret van Wim Sonne- veld, reeds) voor de Nederlandse Opera zou zien werken. De graaf wordt nu verliefd op Lucile, een onderwijzeres, belast met de opvoeding van twaalf weeskinderen in een andere vleugel van het kasteel, die voor de rol van Silvia in Marivaux' comedie is uitgeno digd. De gravin en Hortensia beseffen heel goed, dat dit geen gril is zoals de ge bruikelijke amoureuze affaires, maar een gevoelsverhouding die wederzijds au sé- rieux genomen wordt. Zij kunnen hem dan ook niet tot andere gedachten bewegen. Wie de verwijdering wel tot stand kan brengen en een (misschien aanvankelijk onbewuste) diepe reden heeft om dit te De Heemsteed* gemeenteraad heeft Don derdagavond een agenda met slechts één voorstel in het openbaar behandeld, name lijk om de subsidiëring van de bijzondere middelbare en gymnasiale scholen welke geen rijkssubsidie genieten, te bepalen op vijftig gulden per uit Heemstede afkom stige leerling. In de praktijk komt dit voor stel erop neer, dat hierdoor steun wordt verleend aan de seminaria. Aanleiding tot het voorstel vormde een subsidie-aanvrage van het seminarie St. Gabriel uit Haas trecht. De heer Scheer (V.V.D.) vroeg zich af of deze in wezen onverplichte bijdra'gen van de gemeente wel in het algemeen be lang waren. Men zou toch kunnen stellen dat het godsdienstonderwijs bij de kerk moet blijven en niet naar de gemeente moet worden overgeheveld. Hij zag in het feit, dat het rijk geen subsidie verleent een aanwijzing, dat hier ook voor de gemeente geen taak ligt. Een betoog, dat de heer Van Bruggen (Prot. Chr.) deed op merken, dat hij niet gedacht had dat een kwart eeuw na het bereiken van de finan ciële gelijkstelling tussen openbaar en bij zonder onderwijs nog over dit voorstel moest worden gesproken. Toen was men al tot de overtuiging gekomen, dat formele onderwijsvrijheid niet voldoende is en ook financieel mogelijk moet worden gemaakt. Bovendien is de voorgestelde vijftig gul den per leerling aanzienlijk lager dan wat men voor de Heemsteedse leerlingen op de Haarlemse openbare middelbare scholen moet betalen. Het gaat hier om een eerlijke en toe te juichen poging om rechtsgelijk heid te betrachten. Natuurlijk wordt daarbij het algemeen belang in het oog gehouden en wordt ook elke subsidie-aanvrage in de onderwijs commissie behandeld om te zien of op de betrokken school voldoende algemeen vor mend onderwijs wordt gegeven. De woorden van de heer Van Bruggen vonden hartelijke instemming bij de heer Verhoeven (K.V.P.) en bij wethouder D i s s e 1 k o e n, die van een herhaling van dat betoog, welke geen verbetering zou kunnen zijn, afzag. Hij beantwoordde nog een vraag van de heer Kooymans (Prot. Chr.), waarom de aanvrage van St. Gabriel nu juist de aanleiding tot het voorstel was geworden. De wethouder verklaarde, dat de gedachten over de toepassing van de financiële gelijkstelling moeten groeien en dat het inzicht van B. en W. en de raad, dat subsidiëring van dit soort scholen rede lijk is, pas gevormd was op het ogenblik, dat deze aanvrage binnenkwam. Zij geldt uiteraard ook voor de Heemsteedse leer lingen op „Hageveld", als daartoe een ver zoek wordt gedaan. De heer Scheer bleek door de beant woording tevreden, waarbij hij zich haastte te verklaren, dat hij natuurlijk geen tegen stander van de financiële gelijkstelling is. De rondvraag leverde niets op, daarna ging de raad in besloten zitting. BURGERLIJKE STAND GETROUWD: G. H. van Staveren en A. E, M. Smorenburg; V. Draijer en I. A. M. Hör- mann; H. Kloppert en C. F. D. Leefmans; P. Emmelot en M. W. Vros; L. R. Fabriek en A. M. van Kessel; A. S. Korstenbroek en J. P. M. Westerkamp; A. J. P. Wouters en N. de Zwart; F. J. Picavet en A. M. Leuven; H. Simons en A. de Ruig. ONDERTROUWD: S. W. E. S. Veen en C. N. Weijers; C. van Excel en P. M. van Poecke; A. J. Bijl en A. Alkema; C. J. Heij- broek en V. J. Bosch; M. O. van der Meer en E .M. Schouten. GEBOREN: Cornelis Jacobus Gerhardus, z. van C. M. van der Prijt en J. G. Pollé; Hendrika Alberdina Maria, d. van R. Beers en J. Schols. OVERLEDEN: Wed. L. T. Pander—van Zoest, 80 j„ Brederodelaan 6: J. Heeres, 78 j„ Kerklaan 101: G. A. Wesseling, 59 j.. Oude Posthuisstraat 33; Mej. T. M. van Besouw, 73 j.. Landzichtlaan 57. Ellen Vogel en Ko van Dijk in de vierde acte van „De Repetitie of De Liefde ge straft" van Jean Anouilh door de Nederlandse Comedie. doen, is de zich moedwillig aan zijn uit spattingen te gronde richtende Héro, die als enige drijfveren kent de plezierjacht en de vernie'zucht. De zich onder zijn ogen ontwikkelende liefde is namelijk een pen dant van een situatie, toen hij op aanspo ring van Tijger een hem toegewijde jeugd vriendin in de steek liet terwille van op pervlakkiger genoegens, waaruit zijn ver bittering, met als enige troost de alcohol, is voortgekomen. De eerste twee van de vijf bedrijven vor men een meesterwerk van litteraire stijl- beheersing. Ongemerkt lopen de twee stuk ken van Anouilh en Marivaux in el kaar over. De dialogen blijven, hoe iro nisch of sarcastisch, hoe meedogenloos ook door critische observatie, licht en délicieus, vol geest en verfijning. Maar op een gege ven moment moesten de twee auteurs uit elkaar gaan: Marivaux verdwijnt naar de achtergrond en Anouilh overheerst, even welsprekend weliswaar, maar anders van toon en vooral van instelling waarover aanstonds meer. Het geheel is geen een heid geworden, omdat verschillende le vensstijlen beurtelings de toon aangeven. Misschien hoort dit bij dé vermomming, maar het is niet overtuigend. Voor wie nog in de sfeer van de mondaine elegantie van het begin vertoeft, gebeurt er in de latere bedrijven niets nieuws meer, tenzij een pijnlijke indiscretie. Maar hoe dan ook: men is niet voorbereid op deze hartverscheu rende, onthullende verleidingsscène. In een opstel, waarvan ik niet meer weet wie de schrijver is, heb ik Anouilh eens gekenschetst gezien als iemand, die aan het leven een onaanvaardbaar ultimatum stelt: alles moet even mooi blijven als het mjj toescheen toen ik klein was. De erkenning van de onmogelijkheid tot verwezenlijking van het absolute zou hem, in wezen dus een romanticus, verbitterd hebben. Men vindt deze geaardheid terug in Héro, die alles kapot maakt, maar ook in Tijger, de verscheurende. Dit tot vodden vernielen van levenswaarden, omdat ze niet duur zaam zijn, heeft hem een modieuze be langstelling bezorgd en Anouilh weet tot luisteren te dwingen maar ook veel critiek van degenen, die het karakter van het cynisme miskennen. Cynisme mag dan de uit teleurstelling geboren houding zijn van mensen, die zich voor niets meer scha men omdat zij in niets meer geloven, van filosofische origine is het een richting die aanstuurde op levensvereenvoudiging en op verheffing van het natuurlijke boven het kunstmatige. Tot op zekere hoogte moet men in Anouilh misschien een poseur zien, althans een comediant, maar hij is beslist niet immoreel, zoals wel eens gezegd wordt, want de zonde brengt zijn figuren nooit geluk. En dat is het enige dat zij willen, al zoeken de meesten slechts het plezier. Al deze elementen zijn door Fons Rademakers zorgvuldig dooreengemengd. Een apart compliment voor het handhaven van een pittig rhythme in de voordracht van de tekst mag evenmin ontbreken. Maar het is jammer (ik weet niet of hij de medewer kenden zelf heeft gekozen) dat de rolbe zetting niet ideaal genoemd kan worden. Mary Dresselhuys is in het eerste ge deelte vooral, waarin het artificiële hoog tij viert, zeer aanvaardbaar, zelfs verras send door een nieuw geluid. Guus Hermus kon mij op de première werkelijk geen moment doen geloven in een mondaine avonturier „die achter zigeunerinnen aan loopt". Het leek of hij zich ongelukkiger voelde in zijn costuum dan de door hem belichaamde graaf in zijn liefdeleven. Ik kan hier geen verklaring voor vinden, want ik beschouw hem als één van onze aller beste acteurs. Naar mijn gevoel had hij ook iets aandoenlijks op verkeerde momenten Ellen Vogel mag dan niet het ideale type zijn voor deze figuur, zij had vooral dank zij een soms te angstvallig gehandhaafde soberheid voldoende gevoeligheid in haar spel om deze „jonge heilige" ontroerend, al thans treffend te spelen. Edy de Boer droeg voornamelijk een buitengewoon fraaie verschijning als de harteloze mai- tresse bij. Allard van der Scheer had de ondankbare taak een „belachelijke amant" voor te stellen. Zo kan ik doorgaan met het uitdelen van lofprijzingen en aanmerkingen, maar er is één reden waarom men „De Repetitie" moét gaan zien: het vierde bedrijf, waarin Ko van Dijk als het ware solieert als dc sombere drinker Héro, terwijl hij in een genadeloze omhelzing het geluk vernietigt van Lucile, die hij in zijn wraakzuchtige vertwijfeling met zijn verloren geliefde ver eenzelvigt. Het is een afschuwelijke rol, die hij te vervullen heeft, waaruit de tra giek van een reddeloos mislukt leven smartelijk opstijgt, maar die hij door de genade van zijn groot talent tot een onver getelijk moment van toneelspeelkunst ver edelt. DAVID KONING Alle door de KNVB voor Zaterdag en Zondag vastgestelde wedstrijden voor het amateurvoetbal 2e klasse, 3e klasse, 4e klasse en reserve klasse zijn in verband met de gesteldheid der terreinen afgelast. Verenigingen, wier terrein bespeelbaar is, kunnen in onderling overleg de vastge stelde wedstrijd laten doorgaan mits zij het bondsbureau of de competitieleider en de scheidsrechter hiervan uiterlijk Zater-, dagmorgen kennis geven. Omtrent het al of niet doorgaan van de wedstrijden in de le klasse wordt morgen, Zaterdag, een beslissing genomen. Ter benoeming van een (derde) kantonrech ter te Haarlem heeft de arrondissements rechtbank aldaar een lijst van aanbeveling opgemaakt, waarop in alphabetische volg orde zijn geplaatst: 1. mr. J. D. Carrière, lid van het hof van justitie te Suriname: 2. mr. L. M. Holdert. oud-Indisch rechterlijk amb tenaar. kantonrechter-plaatsvervanger in de kantons Almelo en Enschedé; 3. mr. A. van De altzangeres Olga Ongena, de violist Jan Hoeben en dc pianist Martijn Bruyel gaven Donderdagavond in de P^enaissance- zaal van hot Frans Halsmuseum een drie voudig recital, mot uiteraard oen zeer om vangrijk programma, dat van het percep tievermogen van het publiek heel wat verg de. Het leeuwendeel van de uitvoering was natuurlijk in handen van de pianist, die niet alleen zijn zware taak als partner van de zangeres en van de violist vervulde, maar ook solistisch optrad met de „Chro matische Fantasie" van Each en ,,L' isle Joyeuse" van Debussy en als zodanig een zeer bevredigende indruk wekte van vlotte techniek en muzikale uitdrukking. Als partner van de beide andere solisten ver diende hij bovendien geprezen te worden om zijn volgzame aanpassing met een door gaans opvallend sfeerrijk spel. Olga Ongena begon haar prestaties met een prachtige aria uit een Kerstcantate van Bach, waarbij Jan Hoebcn de obligate ho bo-partij met warme viooltoon vertolkte en aldus deze adaptatie aannemelijk maakte. Het temperament van de zangeres lijkt mij echter meer geschikt voor het expressieve, quasi-dramatische lied, dan voor de be schouwende aard van Each's kunst. In een zestal liederen van Wolf wist zij dan ook veel overtuigends mee te delen, in goede verhouding van vocale kleurgeving en rake voordracht. Het was echter met de „Zigeu- rerlieder" van Brahms dat haar zangkunst de rijkste facetten demonstreerde. Deze cy clus ligt haar bijzonder goed. Bovendien dwong haar vertolking van de cyclus „La chanson d' Eve" van Fauré respect af, al leen reeds als technische prestatie. Jan Hoeben had behalve een Sonate van Mattheson de „Suite in a" van Max Reger en „Thème et Variations" van Olivier Mes- siaen op zijn programma. De vioolpartij van dit laatste stuk is in verhouding tot het geheel dankbaar geschreven en Hocben wist het melodieuze karakter ervan fraai weer te geven. Een opgave van geheel an dere aard had hij zich gesteld met de ver klanking van de archaïserende Suite van Roger, die zowel de „grandezza" van Han del imiteert (in Aria op de g-snaar) als Bach's strenge Gigue-stijl nabootst en ook even verwijlt in de rococosfeer van het „Pays du tendre" zoals dat in de acht tiende eeuw heette met het behandelen van een gracieus menuet. Chesterton, die ook wel eens aan muziekcritiek deed, zou wellicht in dit geval van „fruitbomen op een kerkhof" gesproken hebben, maar de Geblekén is dat vele wandelaars des Zon dags belangstellende blikken werpen door de vensters van het nieuwe Mendel-College, Orionweg 131. Daarom wil de rector Zondag 27 Februari tussen 2 en 5 uur het gebouw ter bezichtiging open stellen. Men wordt rond geleid oor een aantal leerlingen uit de hogere klassen. Kinderen zonder geleid hebben geen toegang. Vuure, oud-tuchtrechter voor de prijzen te vruchten van deze muzikale boomgaard zijn 's-Gravenhage. kantonrechter-plaatsvervan- lt «.ut-uu. --- eer in het kanton 's-Gravenhage. Mr. W. de Koning, griffier van het kantongerecht te Leiden, kantonrechter-plaatsvervanger in het kanton Leiden, is met het lot tegen een der Vp—nne-""- "e^didaten afeevallen. De heer T. A. Meng, dirigent van het Christelijk muziekkorps „Sursum" in Bloemendaal, die Maandag 28 Februari zijn tachtigste verjaardag viert, zal Zater dagavond van acht uur af recipiëren, in het repetitielokaal van de muziekvereni ging. het gebouw Maranatha aan de Don- kerelaan. In dit gebouw heeft Sursum Donderdag avond de jaarvergadering gehouden onder voorzitterschap van de heer J. Loerakker. Het jaarverslag van de secretaris, de heer R. Kamminga, meldde een kleine terug gang van het aantal leden, dat nu zesen veertig bedraagt, de tien tamboers en de veertien ad-spiranten daarin begrepen. In 1954 werden twee soorten concerten gege ven in het Bloemendaalse Bos en werkte de muziekvereniging mee aan de Oranje feesten op 30 April. Ook werd een kerk-- c on eert en concerten op Wildhoef en op Paasmorgen gehouden. Voor het zomer seizoen staan enige concerten in het Bos op het programma. De leden spraken zich uit voor deelname aan een muziekcon cours op Hemelvaartsdag. Sursum zal dit jaar de feesten op 30 April en 5 Mei in Overveen opluisteren. Bij de bestuursverkiezing werden de af tredende leden R. Kamminga, secretaris, J. Plevier en H. C. Veldkamp, leden, bij acclamatie hei-kozen. Tot kantonrechter-plaatsvervanger in het kanton Haarlem is benoemd mr. J. F. Jan sonius. burgemeester van Haarlemmermeer. Wij herinneren eraan, dat het Haarlemse kantongerecht ook in Hoofddorp zitting gaat houden in het raadhuis van de ge meente Haarlemmermeer. Het is niet te verwachten, dat nog voor.de zomer met deze zittingen begonnen kan worden. In Bloemendaal is de vorige winter op voorstel van B. en W. een schoolsportcom missie in het leven geroepen, die de taak heeft sportwedstrijden voor de schooljeugd van Bloemendaalse onderwijsinstellingen te houden. De commissie bereidt onder meer het tournooi voor, dat in het voorjaar met zwemmen, voetbal- en handbalwedstrijden gehouden wordt om de wisselprijs, de mr. Rohlingbeker. Dc commissie bestaat uit de heren Ch. de Bock voorzitter; B. W. Solkamans. secreta ris; beiden leraar lich. opvoeding M.O.; G. J. Bosch, onderwijzer aan de Vondelschool in Aerdenhout en Adr. Cassee. ambtenaar voor de sport als gedelegeerde van het Bloemen daalse gemeentebestuur. De plaats van de vorig jaar benoemde heer A. J. Senden werd intussen ingenomen door zijn opvolger aan de R.K. scholen, de heer M. E. J. van de Weijer. Schaatswedstrijden Nu de vorst enkele dagen aanhield en de ijsbanen bruikbaar bleken heeft de school sportcommissie Donderdagmiddag op de vij ver van de Bloemendaalse ijsclub „Duin en Daal" schaatswedstrijden gehouden voor leerlingen uit de hogere klassen van alle Bloemendaalse scholen voor lager onderwijs.' Naar schatting drie tot vierhonderd meisjes en jongens van de drie hoogste klassen der scholen hebben de schaatsen ondergebon den om eikaars krachten in deze sportieve strijd te meten. Er was een baan uitgezet over ruim honderd meter. Om tot een algemeen klassement te kun nen komen zijn van elke school de tijden genomen van de zes snelste meisjes en de zes snelste jongens. Na het optellen der be haalde punten (tijden) bleek de Bloemen daalse schoolvereniging van de heer G. Stu- vel - evenals het vorige jaar - beslag te heb ben gelegd op de wisselbeker. Dit geschied de met 250.1 punt. Met een verschil van ruim zeven punten eindigde op de tweede plaats de Bornwater- school (257.4 punt). De Julianaschool werd derde met geruime achterstand (296.9 punt) en vlak daarop volgde met 299.6 punt als eervolle vierde de Aerdenhoutse Vondel school. Ook het vorige jaar namen de vier hier genoemde scholen de eerste vier plaat sen in, maar toen in de volgorde een, vier, twee, drie. Nadat aan alle deelnemers namens het ge meentebestuur een tractatie was uitgereikt, vernamen zij dat de prijzen ook de mé dailles voor de individuele nummers later op de scholen zullen worden uitgereikt. Vandaag, Vrijdagmiddag, houdt de school sportcommissie schaatswedstrijden voor de leerlingen van de drie Bloemendaalse scho len voor uitgebreid lager onderwijs, de Har- tenlustschool. de school voor I.V.O. en de Christ, school voor u.l.o. HAARLEM. 24 Februari 1955 ONDERTROUWD: 24 Febr., N. S. Sudlow en A. Kuipers. GEHUWr-: 24 Febr.. L. A. J. van Berge Henegouwen en C. .T. Th. Meijer; J. P. Berg man en C. Smit; J. Holwerda en M. M. Hoenderdos; J. M. Balabrega en C. J. Voorting. BEVALLEN van een zoon: 22 Febr., M. van SchieMaas; 23 Febr., J. W. M. Kerst- jens— Blom; W. Struik—van Broekhuizen; W. D. WillemseMol; G. G. van Soestvan der Ploeg; 24 Febr., J. C. Bruijn—Huijsman. BEVALLEN van een dochter: 23 Febr., C. I. JanssensSchouten; H. M MorijnFloris- sen; A. G. van Raan—Reefman; OVERLEDEN: 22 Febr., M. Borgo, 80 j., Meeuwenstraat: J. W. Raatgever, 57 j., Ged. Oude Gracht; C. van den Berg, 75 j., Wester- houtpark. er niet minder appetijtelijk om, want al zijn zc gevoed door de sappen van een rijk ver leden, zij dragen toch voldoende kenmerken van de evolutie om een frisse en verjongde indruk te wekken. Met de overtuigende voordracht van deze Suite hebben .Tan Hoe ben en Martijn Bruyel het publiek stellig veel genoegen verschaft. JOS. DE KLERK Ter gelegenheid van het 50-jarige be staan van Rotary International heeft de Club Westland de Westlandse gemeenten een aan tal bomen aangeboden. Men hoopt hiermee een eerste stoot te geven aan de bevordering van het natuurschoon in het Westland. De gemeente 's Gravenzande. die reeds veel bomen heeft, wordt verrijkt met een paar zwanen voor de nieuwe vijver. (Verkort weergegeven) Stijgende dodenlijn. Ouders, Groot ouders, Kindervrienden! Hebt u de grafiek van de stijgende dodenlijst in het nummer van 22 dezer gezien? Laten wij dan „de oorlogsolifant" even over aan de UNO en de Veiligheidsraad en richten onze aan dacht op „Kindervijand no. 2", de „Ver- keersrhinoceros," die maandelijk 30 Kin deren onder zijn logge poten verplettert, kinderen die, zoals J. L. eens schreef, te midden van het verkeer zijn „als bloem pjes temidden van stoomwalsen," „als mieren op een dansvloer." En laat uw reactie hierop nu eens geen brieven aan de redactie zijn, maar een stroom van aan meldingen voor het lidmaatschap van het Verbond Voor Veilig Verkeer, Servetstraat no. 5, Utrecht. Postgiro 240759. Minimum contributie 2,50 per jaar. „Met woorden nu genoeg geschermd. Laat mij ook einde lijk daden zien." (Goethe's Faust). OPA S., Overveen. Zonnestraal Bloemendaal. Met referen tie van hetgeen in uw blad geschreven staat over de in Haarlem te houden col lecte, waarmede wij natuurlijk instemmen, berichten wij u, dat ook in Bloemendaal van 7 tot 13 Maart a.s. een lijst- en straat collecte zal worden gehouden. Hiervoor kunnen wij eveneens nog heel wat collectrices en collectanten gebruiken, welke zich voor onze gemeente kunnen op geven aan de navolgende adressen, te weten: de heer P. Schipper, -Kinheimweg 83. Bloemendaal, telefoon 24833; mevrouw L. VerkerkHoejenbos, Noordlaan 60, Santpoort-Station en mevrouw H. Vliegen Speerstra, Rijperweg 4, Bloemendaal, telefoon 22683. Zonnestraal Heemstede. Aan de oproep in uw blad van 23 Februari 1955 voor aan melding van collectanten (trices) voor de „ZonnestraalNVV t.b.c.-fonds-collecte" moge aansluiten, dat voor Heemstede het adres voor aanmelding van collectanten (trices) is: Th. L. v. d. Berg, Javalaan 4. 3-3J4 Nederl/47 A.K.U Unilever Philips Gloeil. Kon. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn N. Scheepv. Unie H.V.A Deli Mij Amsterd. Bank Ned. Handel Mij. Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel Republic Steel Shell Union Tidewater U. S. Steel Slotkoers gisteren 100% 299 381 360)4 547 116'/« 19974 19074 144% 14474 24774 225 21774 23274 527/8 121 'A 86% 61'1/,, 2 6»/» 78i'/u Openings koersen 100"/m 299 378 354 544 'A 115 J4 198 190 144 14374 247 227 217 232 527. 121'/i 85 <4 61 27 78tf Amerskerk, 24 v. Antwerpen n. Rotterdam Agamemnon, 24 v. Aruba n. Houston Alnati, 23 300 m. ZW. Kp. St. Vincent. Ariadne, 23 v. Marseille n. Savona. Amore 23 v. Malta n. Piraeus. Arkeldijk. 23 te Hamburg Aalsdijk, 23 v. New Orleans n. Corpus Christi. Adinda, 22 te Singapore. Alcyone, pass. 24 Ouessant n. St. Vincent. Amerskerk, 24 te Rotterdam. Amor, 25 te Piraeus. Annenkerk, 25 te Bangkok. Antonia, 24 v. Tjilatjap n. Pladju. Ariadne, 24 te Savona. Armilla, 24 v. Saigon n. Pladju. Artemis, 24 v. Pto Limon n. Bremen. Aagtekerk, 25 le Casablanca. Alphacca, 24 v. Trinidad n. Rio de Janeiro. Altair. 24 v. Karachi n. Aden. Amstelpark, 23 v. Montevideo n. Rio de Janeiro Axeldijk, 24 te Philadelphia. Akk rum dijk, pass. 25 Vlissingen n. R'dam. Almkerk, pass. 25 Vlissingen n .Antwerpen. Ampenan, 23 te Makassar. Arendskerk, 22 v. Yokohama n. Manilla Abbedijk, £4 v Baltimore te Norfolk. Aimdijk, 24 te Antwerpen. Aiphard, 27 Rotterdam verwacht. Amsteldiep, 24 640 m. W.ZW. Azoren. Amsteldijk, 24 740 m. O.Z. Bermuda. Andijk, 24 te Tampico. Baarn, 23 v. La Guaira n. Curasao. Biommersdijk 23 v. Marseille n. Antwerpen. Blijdendijk, 22 te Baltimore. Blitar. pass. 23 Miami n. Houston. Barito. 25 te Sorong verwacht. Bali, pass. 24 Kp. Guardafui n Singapore. Beninkust, 25 te Freetown. Bloemfontein. 24 480 m. N.NO. St. Helena. Bonaire, pass. 24 Azoren n. Plymouth. Boschfontein. 24 130 m. O.t.Z. Port Soedan. Bennekom. 25 te Bremen. Britsum, 24 v. La Guaira n. Curasao. Bantam, 22 te Vancouver Bintang. 25 v. Port Said n. Genua. Boissevain, 22 te Nagoya. Caltex Nederland. 23 te Kopenhagen. Caltex The Hague. 23 v. Rotterdam n. Sidon. Caltex Delft, 25 Rotterdam verw. Ceronia, 25 Fanara verwacht. Cinula gereed in April. Cleodora, 24 te Madras. Corilia. 27 WalvisheaJ verwacht. Cronenburgh. 2 v. umuiden n. Onton. Camphuys, 24 v. Boeboelan n Gorontalo. Clavella, pass. 24 Malta n. Le Havre. Cradle of Liberty, 24 v. Port Said n. Philadel phia. Drente. 24 v. Singapore n. Port Swettenham. Dordrecht, pass. 24 ten N. Azoren n. New Orleans Daphnis, 25 te La Guaira. Delfland. 24 v. Las Palmas n. Recife. Duivendijk, 24 v. Carthagena Colum n. Cristobal Eos, 23 te Bourgas. Eemland, 24 te Rio de Janeiro. Ena, 24 v. Curasao n. Engeland. Erir.na, 24 v. Bangkok. Friesland (KRL). 24 270 m. W. Minikoy. Friesland (SSM)., 25 te IJmuiden. Gouwe. pass. 23 Las Palmas n. Hull. Guineekust. pass. 24 Vlissingen n. Antwerpen. Garoet, 21 te Singapore n. d. rede. Ganymedes, 26 te La Guaira verw. Gadila. 25 te Curasao. Groote Beer, pass. 24 Scilly s n. Halifax. Helena, 24 te Paramaribo. Hersilia. nacht 23-24 te Morrisville. Hydra, 23 v. Gonaives n. Port au Prince. Hilversum, 24 v. Suez n. Mena el Ahmadi. Heemskerk, 26 Sydney verwacht. Hera, 23 350 m. NO. Fayal n. Londen. Haarlem, pass. 24 dwars Kp. Finisterre n. La Guaira. Hoogkerk. 24 v Kaapstad n. Port Elizabeth. Hector, 24 te Antwerpen. Ittersum, 23 v. Hamburg n. Antwerpen. Java, 23 v. Djibouti n. Port Said. Jagersfontein, 23 te Kaapstad. Joh. v. Oldenbarnevelt. 25 te Amsterdam. Kalydon, verm. 25 v. Rotterdam n. Mena e Amadi. Karimata. 24 v. Colombo n. Suez. Kieldrecht pass 24 Ouessant n. Genua. Korertia gereed ca. 30 April. Krebsia, 24 v. Curasao n. Maracaibo. Katèlysia, 24 te Berre Kalabahi, 24 v. Menado n. Taruna. Karossa, 24 te Banda. Karimun, 25 te Bremen. Koratia, 24 te Kaapstad. Lindekerk, 22 te Bahrein. Luna. 23 te Hamburg. Larenberg, 22 te San Juan. Lekkerkerk, 24 te Rotterdam. Leopoldskerk, 24 te Lo-nden. Leuvekerk, 24 v. Madras n. Chittagong. Lissekerk, 25 te Bahrein. Lombok, pass. 24 Palmbeach n. New Orleans. Loosdrecht 24 v. Marseille p. Antwerpen. Leersum, 25 te Savanna. Liberty Bell, 24 v. Mena el Ahmadi n. Suez. Laagkerk, 25 te Bombay. Maasland, 24 te Rio Grande do Sul. Molenkerk, 24 te Rotterdam. Muiderkerk. 23 te Bremen. Macoma, 5 Maart te Curasao verw. Malea, 24 v. Hongkong n. Singapore. Malvina. 24 te Balikpapan verwacht. Marisa. 24 v. Madras n. Calcutta. Maureen. 24 te Port Said. Metula. 24 v. Balikpapan n. Cebu. Mirza, 24 Geelong verWacht. Mitra, 26 te Brisbane verwacht. Mataram, 24 500 m. W. Sabang. Mirza, 24 130 m. W. Kp. Otway. Maasdam. 24 v. New York n. Cobh. Mapia. 24 v. Hamburg n. Amsterdam. Meerkerk. 24 v. Amsterdam n. Bremen. Nieuw Amsterdam, 23 te New York. Nigerstroom, 24 v. Amsterdam n. Bremen. Noordam. 24 600 m.-W.NW. Fayal. Nestor. 25 te Georgetown. Oranje, 24 te Amsterdam. Overijsel, 24 v. Suez n. Aden. Omala. 24 v. Calcutta n. Singapore. Ondina, 24 120 m. ZO. Ras Alheadd. Ovula, 24 op Musi rivier. Oranjestad, 24 540 m. NO. Barbados. Ouwerkerk. pass. 25 Kp. Guardafui n. Aden. Prins Maurits. 24 te Rotterdam. Prins Fred Hendrik, pass. 24 Wight n. Stavangsr Prins W. George Fred 24 te St. John. Papendrecht, 25 te Dakar. Poelau Laut. 24 v. Pladju n. Semarang. Prins Joh. W. Friso. pass. 24-Sciily's n. St. John Prins Willem III, 24 v. Bergen n. Pasajes. Pieter S, verm. 26 v. Swansea n. Rotterdam Plagiola, 23 210 m. N.t.O. Turks eil. Roepat, 24 te Hamburg. Roggeveen. 22 te Beira. Rijndam. 23 v. New York n. San Thomas Raki. 24 v. Amsterdam n. Hamburg. Rondo. 25 te Belawan Ridaeikerk. 24 te TanRa. Roebiah. 23 v. New Orleans n. Philadelphia Ruys. 24 v. Port Elizabeth n. Kaapstad. Salland, 24 te Amsterdam. Salatiga. 24 v. Bahrein n. Bandarshapur. Sibajak. 25 te Fremantle verwaclit. Singkep, 24 te Le Havre Sliedrecht. 24 t.h.v. Ouessant n. Isle of Grain Stad Maastricht, 24 v. Bona n. Bibraltar. Sibigo, 24 v. Devonport n. Sydney. Straat Mozambique. 24 v. Kobe n. Hongkong. Saidja. 24 te Pulubukom. Stanvac Djirak, 24 te Sungeigerong. Scherpendrecht. 26 Rio Grande do Sul verw. Sommelsdijk. pass. 24 San Miguel n. Alexandrië Stad Breda 25 te Genua. Schiediik. 22 v. Vancouver n. Liverpool. Stad Vlaardngen, verm. 26 v. Narvik n. R'dan Telamon, 21 te Philadelphia. Titus. 23 te Amsterdam. Tawali. 24 te Beyrouth Tiba, 23 v. St. Vincent n. Antwerpen Trompenberg. 23 v Brownsville n. New Orleans Teresias. pass. 24 Sabang n. Belawan. Triton. 24 e New York Tjibodas. 25 Nagoya verwacht Tasman. 24 te Singapore verwacht. Thedens. 24 te La Buan Hadji. Tegelberg. 24 v. Rio de Janeiro n. Kaapstad. Tiberius. 24 te Madeira Van Waerwijek 25 te Semarang. Van Noort, 24 v. Duinkerken n. Antwerpen. Waal. pass. 24 Ouessant n. Lattakia. Wonorato, 24 v. Abadan n. Bombay. Wonosobo, 23 terug proeftocht te R'dam. Waterland, pas. 24 Madeira n. St. Vincent. Weltevreden. 24 te Djeddah. Willemstad. 24 425 m ZO. Flores. Westland. 24 te Rio de Janeiro Wonogari. pass. 24 Dover n. Houston. Wieldrecht. 25 v. Suez n. Rastanura. Willem Ruys. 24 te Tj. Priok. Zuiderkruis, 24 v. Southampton n. Amsterdam. KLEINE VAART Adm. Courbet, 23 v. Birkenhead te Glasgow. Adm. De Ruyter, 24 v. Swansea te Cardiff. Adm. Nelson. 23 te Le Guildo Alcetas, 23 v I.)muiden te Amsterdam. Amstelstroom 73 v. Amsterdam n. Bristol. Angeja, verm. 23 v. Londen n. Antwerpen. Astra, verm. 23 v. Londen n. Antwerpen. Advent, 24 v. Goole n. Amsterdam. Arnoudspolder, 24 v. Lissabon te Oporto verw. Auriga, 23 v. Dublin te Liverpool. BINNENLAND Twee Nederlandse deskundigen, prof. ir. F. Hellinga, hoogleraar in de cultuur techniek aan de Landbouwhogeschool te Wageningen en de heer A. Luytjes, direc teur van de afdeling tropische producten van het Koninklijk Instituut voor de Tropen te Amsterdam, zullen eind Maart naar Co lumbia vertrekken als leden van een missie van de Internationale Bank voor Herstel en Ontwikkeling te Washington. Zij zullen op verzoek van de Columbiaanse regering een studie maken van de mogelijkheden op land bouwkundig gebied en aanbevelingen doen voor een algemeen ontwikkelingsprogram ma voor de landbouw. Te Praag is een handelsovereenkomst tussen Nederland en Tsjechoslowakije tot stand gekomen ter regeling van het goede ren- en dienstenverkeer voor de periode 1 Februari 1955 tot en met 31 Januari 1956. Het totale handelsvolume (in- en uitvoer samen) zal 110 millioen gulden bedragen, hetgeen een verruiming betekent ten opzichte van het vorige hr.ndelsaccoord. Op 10 Juli bestaat de Technische Hoge school te Delft een halve eeuw. De viering zal gschieden in de laatste week van Sep tember. Voorts zal in opdracht van de senaat een gedenkboek verschijnen onder redactie van mr. A. F. Kamp. De directeur van de dienst voor schone kunsten der gemeente 's Gravenhage, mr. L. J. F. Wijsenbeek, heeft in de omgeving van Brussel een auto-ongeluk gehad. Door de gladheid van de weg is de auto geslipt en zwaar beschadigd. De heer Wijsenbeek liep een hersenschudding oo. zijn vrouw werd licht gewond. De heer Wijsenbeek in in een ziekenhuis te Brussel opgenomen. Het hof te Leeuwarden heeft de zaak tegen de 53-jarige vrouw Jantje van B. uit Warffum (Groningen), c'ie door de rechtbank te Groningen tot 15 jaar gevangenisstraf was veroordeeld ter zake van moord op haar echtgenoot door middel van vergif, weder om in handen gesteld van de rechter-com- missaris voor het doen uitbrengen van een nader nsychiatrisch rapport. Woensdagavond heeft de politie te Utrecht bij een verscherpte verkeerscon trole 399 processen-verbaal opgemaakt. Even als de vorige maal, toen er 577 bekeuringen vielen, waren het ook nu voor het merendeel overtredingen van de voorgeschreven ver lichting, zoals het niet-branden van achter lichtjes bij de wielrijders. Onder het pluimvee van een landbouwer te De Loo bij Dalen (Dr.) is nseudo-vogel- pest geconstateerd. Een 55-tal kippen is afgemaakt. In Voorbur is een en.iarig jongetje onder een tram geraakt en om hel leven ge komen De jongen, die juist uit de van Den Haag komende blauwe tram was gestapt, heeft vermoedelijk niet goed uitgekeken toen hij het andere tramspoor wilde over steken Hij werd door een naar Den Haag rijdende tram overreden. Aco, 23 v. Swansea n. Amsterdam. Aeneas, 24 v. Amsterdam te Rotterdam. Algarve 24 v. Rotterdam n. Newross. Att S, 24 v. Swansea te Rotterdam verw. Bab T, 23 v. Goole n .Gyon Mussel. Beta, 23 v. Liverpool te Amsterdam. Batavier III, pass. 23 Kp. St. Vincent n. Casa blanca. Bebox. pass. 24 Vlissingen n. Lissabon. Barcarola, verm. 23 v. Londen n. Waterford. Badzo. 23 v. Rotterdam n. Londen. Birmingham, 23 v .Kmgslynn te Rotterdam. Brouwersgracht, 24 v. Helsinki te Rotterdam. Beekbergen, 23 v. Santander n. Calais. Bernlsse. 24 v. Bastia te Garston verw. Bree Helle. 23 v. Rotterdam te Londen. Betty Anne S, 24 v. Rotterdam te Antw. Bill S, 24 v. Garston te Swansea verw. Continental, 23 v. Goole te Rotterdam. Crescendo. 23 v. Rotterdam n. Hamburg. Casana, 23 v. Kopenhagen te Gothenburg. Coolhaven, pass. 23 SclJly's n. Belfast. Cornelia b I, verm. 24 v. Newcastle n. Goole. Dya, verm. 23 v. Londen n. de Tees Deo Gloria, 23 v. Delfzijl n. Plymouth. Driebergen, 24 v. Avonmouth te Swansea. Emke. 23 v. Amsterdam n .Ipswich. Ellewoutsdijk, 24 v. Barrow in Furness te Liver pool. Eljo, 22 v. Newport Mon te Port Talbot. Eibergen, 24 v. Gyon te Requejada. Farmsum, 23 v. Zaandam n. Rotterdam. Erasmus. 24 v. Belfast te Amsterdam. Fraternité, 24 v. Londen n. Boulogne. Flevo. 23 v. Bilbao n. Oporto. Gerrie S. 24 v. Barry te Swansea. Geziena Hendrika, 23 v. Barry n. Bordeaux. Gerrlt, 24 v. Amsterdam n. Zaandam. Gaasterland, 23 v. Weai n. Rotterdam. Glory. 23 v .Vlissingen n. Hamburg. Hoe Vinces, 23 v. Rotterdam n. Grimsby. Hondsbosch, 23 v. Rotterdam n. Londen. Haaksbergen. 24 v. Napels te Civita Veechia. Hast V, 23 v. Wisbech n. Guernsey. Heemraadsingel, verm. 24 v. Bilbao n. Bordeaux Haskerland. 23 terug uit Zee wee op de Tyne. Helvetia, 23 v. Londen te Plymouh. Isls 23 v. Struer n. Egersund. Jonex I, pass. 23 Vlissingen n. Londen. Joost, 22 v .Haugesund n. Calais. Leendert b, 23 v. Stanlow n. Ballaruc. Lucas Bols I, 23 v. Rotterdam te Drogheda. Lacra, 24 v. Vlissingen n. Antwerpen. Leo S. 23 v. Avonmouth n Cardiff. Limfjord, 24 v. Kopenhagen te Rotterdam. May, 23 v. Amsterdam n Gent.. Mudo, 23 v. Rotterdam n. Liverpool. Marcella. 23 v. Vlaardingen te Kirkcaldy. Mariscal Lopez. 23 v. Florianapolis n. Montevideo Matthew, 23 v. Rotterdam te Goole. Meres N. 24 v. Rotterdam te Lissabon verw. Merwehaven. 23 v. Duinkerken n. Casablanca. Mirach N, 23 v. Agadir te Casablanca. Monica, 24 v. Dublin te Ardrossan. Muphrid N, 24 v. Quimper te Bordeaux verw. Marie, 24 v. Antwerpen te Vlissingen. Marietje Bohmer. 24 v Dakar te Libourne. May. pass. 24 Vlissingen n. Antwerpen. Merak. 23 v. Hamburg n. Bremen. Midsland, 23 v. Grangemouth n. Rotterdam. Mira. pass. 23 Brunsbüttel n. Aarhus. Myfem, 25 v. Rouaan te Oxelosund verw. Mynelis, 23 v. Reykjavik te Olavsvik. Mypuck, pass. 24 Kiel n. Oxelosund. Medea, 23 v. Bordeau n .Sfax. Mizar N. 23 te Rio de Janeiro. Nassauhaven, 24 v. Gothenburg te Rotterdam Neeltje b, 24 v. Barrydock te Bordeaux. Netta, 23 v. Londen te Antwerpen. Nieuwehaven. 24 v. Rotterdam te Antwerpen. Niobe, 23 v. Amsterdam n. Helsinki. Noordster, verm 23 .v. Londen n. de Tees. Noordland, pass. 24 Vlissingen n. Dublin. Noorderlicht, 23 bij Cork n. St. Briec. Oostereems, 23 v. Amsterdam n. Rotterdam. Oranjepolder, 24 nog te Londonderry. Pavo, 23 v. Londen n. Bilbao. Paschoil. 24 v. Liverpool te Glasgow verw. Phecda, 23 v. Rouaan n. Casablanca. Quo Vadls, 23 v. Shoreham te Vlissingen. Realta. pass. 23 Rouaan n. Rotterdam. Rema. 23 v. Amsterdam n. Bremen. Roelf, 23 v. Amsterdam n. Hamburg. Reliable. 23 te Birkenhead. Servus, 23 v. Duinkerken te Drogheda. Soemba. 23 v. Naestved n. Nykobing. Stella Maris, 24 v. d. Tyne te Christiansand. Stientje Menslnga. 23 v. Oran n. Sunderland. Strijpe, 24 te Rotterdam verwacht. Sambre, 24 v Londen te Rotterdam verw. Spcs. pass. 24 Vlissingen n. Ahenraa. Spora. 23 v. Loctpdy te Casablanca. Sporota. 23 v. Antwerpen te Garston. Twee Gebroeders. 23 v. Rotterdam te Esbjerg. Tim, 23 v. Delfzijl n. Kopenhagen. Trito. 23 v. Belfast te Drogheda. Trompenburg. 23 v. Rotterdam te Boston. Ton S. verm. 24 v. Antwerpen n. Ipswich. Tide. verm. 23 v. Londen n. Londonderry. Urmajo. 23 v. Duclair te Belfast. Vliestroocn, 23 v. Grangemouth te Amsterdam. Vlieland. 23 v. Rotterdam te Ronneby. Viking, 25 v. Rotterdam n. Liverpool. Westerdok, 23 v. Londen n. Amsterdam. Wilhelmina, verm. 23 v. Londen n. Caen. Wieka, 23 v. Bergen te Rotterdam. Willem, 24 v. Gothenburg te Rotterdam Westkust. 23 v. Middlesboro n. Avonmouth. Westpolder, pass. 24 Ouessan n. Oporto. Walenburg, 23 v. Rotterdam te Stockholm. Westerschelde, verm. 24 v. Ellesmereport naar Rotterdam. Wlckenburgh. 23 v. Duinkerken n. Londen. Wiebold Bohmer verm 25 v. Valencia n. R'dam Willy, pass. 23 Vlissingen n. Aalborg. Zwartewater. 23 v. IJm. n. Halmstad. SI.FFPVAART Goeree. pass. 23 Suez n. Aden met zuiger. Hudson, pass. 23 Kp. Vilano n. Conakry m-t schip Humber, 23 v. Port Said n. Billiton met zuiger Oceaan. 23 v. Abadan n. Aden. Rode Zee, 23 v. Tj. Priok n. Sydney.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 13