IVOROL REP BA PANDA EN DE MEESTERVANGERS Radicale breuk met moderne denken voorgesteld Elke tand een brillant mm Wereldnieuws J Normen moeten wortelen in een eens verworpen onveranderlijk natuurrecht Atus/ De radio geeft Zaterdag Duitsers hebben Joden nog niet schadeloos gesteld Vergif in de suikerpot Huiduitslag Nieuw protest tegen IJ-bruggenplan Militaire chauffeur krijgt drie maanden och ió het zo In de cel VRIJDAG 25 FEBRUARI 1955 2 Politieke filosofie van Walter Lippmann KRITIEKE MOMENTEN in het leven: Dr. Adenauer betuigt zijn spijt Voorkom risico! Neem toch Eén-mans-programma voor de Noorse staatsradio Joods tijdschrift over Bredase vluchtelingen Vorstverlet in woningbouw inhaalbaar? Examens Duitse kamerverhuurster staat terecht Gestolen vissen als afweer-projectielen Gomédie Francaise mag stuk van Shaw niet spelen Ongeluk bij Pernis berecht Advocaten in verzet tegen verplicht onderzoek naar hun vermogen Canada wil dit jaar meer Nederlanders ADVERTENTIE (Van onze correspondent in Washington) In het eerste artikel over Lippmann's boek „The Public Philosophy", hebben wij de verwording aangeduid, die de Westerse maatschappij bedreigt, tengevolge van het feit, dat een impulsieve, kortzichtige mas sa de uitvoerende macht overvleugelt. Wanneer er aldus een regerings-chaos dreigt te ontstaan, zijn er eigenlijk maar twee mogelijkheden: ofwel de radicale „Jacobijnse" oplossing van een uitroeiing der regentenklasse, tenslotte uitlopend op de dictatuur van het proletariaat, ofwel en dat. hoopt Lippmann nog altijd een terugkeer van de maatschappij tot de nor men en de traditie van beschaafde burger zin. Toen Socrates tot de gifbeker veroor deeld was, had hij de kans te vluchten. Zijn zucht tot zelfbehoud spoorde hem d-aartoe aan. Toch vluchtte hij niet. Welis waar betoogden zijn vrienden, dat het slechts „menselijk" zou zijn, indien hij van de gelegenheid gebruik maakte om te ont komen, doch Socrates betoogde, dat hij pas ten volle menselijk was, als hij in staat was zijn verlangens te beheersen. Van Socrates was dit geen conformisme, geen buigen voor de misvattingen van hen, die hem hadden veroordeeld. Allerminst. Socrates wenste de wet niet te vertreden, teneinde eigen impulsen te bevredigen. Deze gehoorzaamheid, niet aan een spe ciale wet, doch in hoger zin aan het na tuurrecht (ius naturale), dat de civili satie in stand kan houden, was voor Socra tes een tweede natuur geworden. Absolute wet Hij die wat ook zijn titel is of rang terwille van zijn gebied, zijn orde, zijn regiment, zijn schip of van de zaak, die hij is toegedaan, de nobele meester is van zijn eigen lagere hartstochten, hij is waardig en in staat deel te heboen aan het bestuur van het land. Hij bezit de „public philo sophy'', de gemeenschapszin, die zijn kracht ontleent aan een niet door de mens ge maakt, objectief natuurrecht. Lippmann ziet de normen van het natuurrecht als een absolute wet en hij keert zich tegen Sartre en de andere existentialisten, die ADVERTENTIE Aspirin is thans onontbeerlijk! Zorg er echter voor. dat U wer kelijk Aspirin krijgt. Aspirin herkent U aan het Bayer-kruis en de oranje-band. Meer dan ooit geldt thans het devies: ASPIRIN HOORT IN HUIS! HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Even opkrikkqp! 7.50 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.35 Orgel. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Gymnastiek. 9.10 Platen. 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, causerie. 10.05 Mor genwijding. 10.20 voor de arbeiders in de continubedrijven. 11.35 Tenor en piano. 12.00 Platen. 12.30 Land- en tuinbouwmededelin- gen. 12.33 Platen. 13.00 Nieuws. 13.20 Lichte muziek. 13.45 Voor de jeugd. 14.20 Sport- praatje. 14.35 Lichte muziek. 15.00 Orgel. 15.25 Even tijd voor veiligheid, causerie. 15.40 Cello en clavecimbel. 16.00 Van de wieg tot het graf. 16.15 Kamerorkest en solist. 17.00 Weekj.ourn.aal. 17.30 Accordeonmuziek. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Dansmuziek. 18.45 Regelingsuitzending: Atlantisch allerlei. Een en ander over de 14 landen van het At lantisch Pact. 19.00 Artistieke staalkaart. 19.30 Passepartout, causerie. 19.40 De Bijbel is een moeilijk boek. causerie. 19.15 Deze week. causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Geva rieerd programma. 22.00 Socialistisch com mentaar. 22.15 Weense muziek. 22.40 Ge vaarlijk ijs, hoorspel. 23.00 Nieuws. 23.15 24.00 Platen. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gewijde mu ziek. 7.45 Morgengebed en liturgische kalen der. 8.00 Nieuws, weerbericht, en katholiek nieuws. 8.20 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Platen. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Pla ten. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Platen. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katholiek ieuws. 13.20 Platen. 14.00 Boekbespreking. 14.10 Platen. 14.20 Engelse les. 14.40 Platen. 15.05 Kroniek van Letteren en Kunsten. 15.40 Kamerkoor. 16.00 De schoonheid van het Gregoriaans. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Amateursprogramma. 17.20 Voor de jeugd. 18.00 Samenzang. 18.15 Jour nalistiek weekoverzicht. 18.25 Platen. 18.30 Parlementair overzicht. 18.40 Musette orkest en solist. 19.00 Nieuws. 19.10 Lichtbaken, causerie. 19.30 Avondgebed en liturgische kalender. 19.45 Omroep-orkest en solist. 20.40 Actualiteiten. 20.50 De gewone man. 21.00 Gevarieerd programma. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.2524.00 Maas trichts Stedelijk Orkest. TELEVISIE (V.A.RA.) 20.15 Actualiteiten. 20.30 Zang. 20.35 Zo zijn onze manieren. 21.00 Film. 21.10 Baantjes jagen. 21.30 Filmfragmenten. 21.35 Zang cn piano. 21.45 Pauze. 21.50 Cabaret. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Radio-Almanak. 14.30 Lichte muziek. 15.15 Platen. 15.45 Accordeon muziek. 16.00 Franse chansons. 16.15 Accor deonmuziek. 16.30 Platen. 16.45 Engelse les. 17.00 Nieuws. 17.10 Hoorn en piano. 17.20 Liturgische gezangen. 17.30 Orgelconcert. 18.10 Hoorn en piano. 18.30 Voor de solda ten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.45 Omroep Ommeganck. 21.15 Verzoekprogramma. 22.00 Nieuws. 22.15 Dansmuziek. 23.00 Nieuws. 23.05—24.00 Platen. BBC 17.0017.15 Engelse les voor beginnelingen. (Op 224 en 49 m.). 22.00—22.30 Nieuws, fei ten van de dag. en: Vorm en kleur. Sport journaal. (Op 224 m.). wat goed en rechtvaardig is, willen over laten aan de subjectieve keus vaai de indi vidu. Telkens komt men in dit boek het woord plicht tegen. Een bewijs dat Lippmann een ernstig en streng leermeester is. Hij is echter tegelijk menselijk en wijs. In tegen stelling tot de Marxisten, die vaak de in druk wekken, dat hun stelsel een algehele ommekeer, een hemel op aarde teweeg zal brengen, dringt Lippmann er alleen in alle ernst op aan, niet dat de mens volmaakt zal worden, doch dat hij zich met ernst richten zal naar de nonnen van een be schaafde gemeenschap. Alle rechten, die in zulk een gemeenschap bestaan, hebben hun begrenzing en brengen verplichtingen met zich, om slechts een voorbeeld te noe men: „vrijheid van spreken" is van onmis baar belang voor de democratische maat schappij. De Amerikaanse jurist Holmes heeft echter reeds opgemerkt, dat niemand het recht heeft om ..brand" te roepen in een volle schouwburg. En als men in een verkiezingscampagne zonder grond zijn tegenstander een agent van de Sovjet- Unie noemt, kan dat evenmin door de beu gel. Vrijheid van spreken dient niet om zich te laten gaan. Deze vrijheid ontleent haar bestaansrecht en haar grenzen aan een ge meenschapsbelang: het belang om door een vrij debat de waarheid uit te vorsen en in het bijzonder om ten bate van de ge meenschap tot het juiste beleid te geraken. Vaste grond Dit alles klinkt hoopvol, maar wie zich met Lippmann bewust is van „de modder van het morele impressionisme", waarin de wereld ten onder dreigt te gaan, zal in zien, dat het een bijna bovenmenselijke taak is om de verschillende gemeen schappen der Westerse wereld terug te lei den naar de vaste grond, waar de mens weer zeker is van zijn normen en waar hij zich een tweede natuur kan ontwikkelen, die hem maakt tot een waarlijk beschaafd mens, die meester is van zijn instincten. Lippmann is een godsdienstig mens en de Bijbeltekst die hij gebruikt als een aanspo ring om „uit de modder te geraken" is Romeinen 12 vers 2a: „En wordt niet ge lijkvormig san deze wereld, maar wordt hervormd door de vernieuwing van uw denken Het geld zou goed besteed zijn, indien de landen van de Atlantische Gemeen- schap een fonds zouden stichten om dit boek in handen te brengen van de leiders in de verschillende kringen der Westerse democratie. Een atoom- bom is duurder dan tienduizend exemplaren van dit boek. En een goed begrip van wat Lippmann zegt, kan 't Westen veel sterker maken dan een of twee bommen meer. BONN (A.N.P.) Bondskanselier Ade nauer heeft in een brief aan de in New York gevestigde Joodse „claims confe rence" zijn spijt uitgedrukt over de ern stige vertragingen, die zijn opgetreden bij het herstel der aan Joodse families in Duitsland toegebrachte schade. Adenauer wijt deze vertragingen aan bureaucratische invloeden en aan juridische complicaties. Ook in de Bondsdag is op de grote achter stand en ernstige fouten bij de herstelbe talingen gewezen. En de Raad der Evan gelische kerken in Duitsland heeft zijn ernstige misnoegen uitgesproken over het „gebrek aan begrip" voor de situatie, waar in zich de Joodse families bevinden, die tien jaar na het Hitlerregiem nog altijd geen herstel van hun materiële schade hebben gehad. De kerken wensen dat Joden, die reeds zestig jaar zijn, terstond zullen worden geholpen. Herhaalde malen heeft de Joodse raad in Duitsland zich er over beklaagd, dat profiteurs en medewerkers van het natio naal socialisitsche régime reeds lang weer in het bezit van pensioenen zijn gesteld. In tal van beschouwingen in de Duitse pers over dit thema is het trage verloop der herstelregeling voor de Joden een blamage voor de bondsrepubliek genoemd. ADVERTENTIE OSLO (Un. Press) De programma directeur van de Noorse staatsomroep, Tor- stein Diesen, houdt op het ogenblik alleen de uitzendingen gaande. Hij draait de ene gramofoonplaat na de andere en doet alle aankondigingen voor de microfoon zelf. De president van de omroep, Kaare Foster- vold, staat gereed om Diesen te vervangen als deze niet meer verder kan. Diesen staat buiten de staking der 72 programma-em- ployé's die hogere lonen eisen. De meeste sprekers, zangers en cabaretiers die voor de radio zouden optreden, hebben, han gende het conflict, eveneens hun medewer king ingetrokken. De Noorse regering wil het station niet sluiten, omdat het in Saarland gevestigde station Europa I graag de golflengte van Oslo zou bezetten. De minister van Onder wijs Birger Bergerscn heeft de leiding van de omroep laten weten dat zij de uitzen dingen in ieder geval gaande moet houden. DüSSELDORF (United Press) De ..Allgemeine Wochenzeitung der Juden" heeft deze week protest aangetekend tegen het toepassen van de rechtsgeldigheid van zogenaamde „Führer-Erlassen" bij de be handeling van oorlogsmisdadigers. In de gevallen van drie van de zeven uit de gevangenis van Breda gevluchte Neder landse oorlogsmisdadigers heeft de Duitse rechter bepaald dat deze lieden op grond van Führer-Erlassen van 1943 de Duitse nationaliteit zouden bezitten, omdat zij bij de Waffen-SS gediend en „deutsstammig" zouden zijn. De „Allgemeine Wochenzeitung" consta teert in dit verband dat anno 1955 nog op grond van decreten van Hitier rechtsgel dige uitspraken worden gedaan. „Het wordt duidelijk met welke juridi sche krukken de rechtsspraak zich moet be helpen als zij moet beantwoorden aan het Volksempfinden", aldus het blad, dat zich afvraagt of er dan geen andere mogelijk heden zijn dan Führer-decreten als men de Duitse nationaliteit wil bewijzen van SS-ers die zich als buitenlanders tijdens de oorlog ingespannen hebben voor de nazi-tyrannie ten opzichte van hun eigen landgenoten. Deze rechterlijke beslissingen kunnen, aldus het blad, buiten Duitsland slechts wantrouwen wekken. Het Tweede Kamerlid Stapelkamp heeft aan de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting schriftelijk gevraagd of do minister in overleg met het bedrijfsleven maatregelen zou kunnen nemen om de achterstand tengevolge van vorstverlet in de woningbouw in de komende zomer maanden in te halen. Amsterdam (Gemeente-universiteit). Be vorderd tot arts de heren A. J. W. Leenders, R. G. van 't Hof, J. J. H. M. Daniëls, A. W. Kreps, H. J. A. Frohn, J. H. Schneider en W. A. F. J. Tumbelake (Amsterdam). Geslaagd voor het artsexamen le gedeelte mevr. W. de GreeffMotshagen en de heren A. F. L. Golterman, P. M. Bannenberg én G. J. J. M. van Hooff (Amsterdam). Geslaagd voor het doctoraal examen rechten de heer F. Rade makers (Amsterdam). Geslaagd voor het candidaatsexamen psychologie H. de Vries, Haarlem: doctoraal examen rechten W. Breu kelaar. Amsterdam, P. J. Seheele, Assen. Delft (Technische Hogeschool): geslaagd voor het candidaatsexamen bouwkundig in genieur: A. M. W. van Utenhove, Heem stede. Geslaagd voor het ingenieursexamen natuurkundig ingenieur: W. F. C. C. Eijs- voogel, Aerdenhout. Een 56-jarige ex-sigarenwinkelierster van Duitse origine heeft voor de rechtbank te Amsterdam terecht gestaan, omdat ze er van verdacht wordt gepoogd te hebben een jong echtpaar, dat bij haar inwoonde, te vergiftigen. Ze ontkende echter iedere schuld. Maandenlangzo vertelden de jeugdige Engelse leraar D. en zijn echgenote als ge tuigen mankeerde er iets aan dc thee die zij zetten. Ze was troebel en smaakte niet lekker. Eerst bracht het jonge vrouwtje de suikerbus terug naar de winkel, denkende, dat die er de oorzaak van was, doch de thee bleef de vieze bijsmaak behouden. Toen kocht ze een nieuwe waterketel, daar na gebruikte ze een andere theepot en ten slotte kocht ze de suiker bij een andere kruidenier. „Maar niets hielp", besloot ze, „en tenslotte dronken we maar geen thee meer". Het echtpaar gebruikte thuis nimmer enig voedsel, daar het bij familie elders at. Pas toen het vrouwtje een keer aan haar moeder suiker leende, kwam aan het licht, dat er oxaalzuur doorheen gemengd was: kleine, eveneens witte kristalletjes, die in grote dosis dodelijk kunnen zijn. Toen rees er verdenking tegen de ver huurster van de kamers, die al maanden lang ruzie met het echtpaar had. Bovendien stelde de recherche vast, dat de Duitse vrouw aan wat de officier noemde „een vergiftigingscomplex" leed. Ze vertelde te gen iedereen, die het horen wilde, dat ze altijd bang was vergiftigd te worden. De verdachte voerde aan, dat net zo goed iemand anders het vergif in de suikerpot kan hebben gedaan, aangezien wel meer mensen in de keuken kwamen. Doch de of ficier meende, dat dit verweer geen steek hield. „Niemand is in de gelegenheid ge weest met zo grote regelmaat maanden lang telkens opnieuw het zuur door de sui ker te mengen behalve de verdachte". Hij eiste zes maanden, waarvan 4 maanden voorwaardelijk tegen 'de beklaagde. De raadsman stelde dat het bewijs per se' niet is geleverd. Volgens hem mag de vrouw niet op vermoedens worden veroordeeld. Hij vroeg vrijspraak. Uitspraak op 9 Maart. ADVERTENTIE hindert U elk moment van de dag en vergalt daardoor Uw leven. Af doend en zeer snel helpt het huidgeneesmiddel De vorige week opgerichte „Vereniging van bedrijven in Amsterdam-Noord" heeft op een persconferentie te Amsterdam ver klaard, dat zij ten sterkste zal protesteren tegen een eventuele overbrugging van het IJ, aangezien daardoor de belangen van de Amsterdamse havens en van de Noord- Amsterdnmse industrieën ernstig zouden worden geschaad. De vereniging distan-- cieert zich van de verklaring van het „IJ- tunnelcomité", dat zich heeft uitgesproken voor het aanleggen van een brug over het IJ en het graven van een breed zeevaart kanaal om Amsterdam-Noord. Er is vol gens deze vereniging maar één oplossing: dat de minister zo spoedig mogelijk zich verenigt met het advies van de commissie- De Vos van Steenwijk (het oprichten van een tunnelbureau met eigen bevoegdheden en het te gelijkertijd bouwen van Hem- en IJ-tunnel) en dat dan het ..tunnelplan-5" van de gemeente spoedig wordt uitgevoerd. Twee jaar en zes maanden gevangenis straf heeft de officier van justitie bij de rechtbank te 's-Gravenhage geëist tegen een 25-jarige bouwvakarbeider uit Den Haag, die uit een viswinkel aldaar een aantal blikjes vis en een kist verse vis had gestolen. Hij kwam niet ver met zijn buit want een voorbijganger vertrouwde het zaakje niet en zette een achtervolging in. De bouw vakker begon met verse vis in de richting van zijn belager te gooien, wierp daarna de kist voor de voeten van de man en trok tenslotte zijn kleren uit. Toen hij uiteinde lijk werd gepakt was zijn bovenlijf naakt. Voorts zou hij zijn achtervolgers nog heb ben bedreigd met een kabeljauwmes, dat hij ook uit de winkel had weggenomen. De verdediger zeide dat de oorzaak van de diefstal ligt in het onmatige drankge bruik van de jongeman. Als hij dronken is, welt een niet te stuiten drang tot stelen in hem op. Hij is bereid een „refuéal"-kuur te ondergaan. De rechtbank zal over veertien dagen uitspraak doën. Aan de heer A. J. W. M. Moons is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als burge meester der gemeente Helmond, met dank betuiging voor de langdurige diensten door hem als burgemeester bewezen. 15. Enrico's poging om. een bemanning aan te monsteren, was niet bijster succes vol. Hij werd omringd door een troep joelende, jouwende zeebonken, die hem vroegen, of hij wel eens de zee had ge zien en of hij niet bang voor water was. „Heus, goede zeelieden, dit is ernst!", riep hij wanhopig. „Ik heb een schip, waarop ik jullie wil aanmonsteren. Ik zal een goede kapitein voor jullie zijn en „Hoor hèm!", hoonde een zwaar gebouwde zeeman. „Ik laat me liever kielhalen dan oan te monsteren bij een landrotten-kapi- tein met een ouderwets lefpakje an!" „Is er dan geen enkele wakkere knaap, die met mij de zilte baren durft trotseren?", hield Enrico vol. „Trotseer jij maar alleen je zilte baren!", was het antwoord. „Daar zullen we je wel even een handje bij hel pen. Vooruit, jongens!" Op dit sein keerden zij hem een halve slag om en schoven hem met een vaart naar buiten, recht op de kade af. „Zijn de baren zilt genoeg?", riepen ze, terwijl zij hem met een laatste duw over de rand wierpen. Enrico's enig antwoord was een droeve plons. „A-moreel, vervelend en slecht" PARIJS (United Press) In theater kringen te Parijs toonde men zich deze week geschokt door een beslissing van de commissie welke stukken keurt voor uit voering door de Comédie Frangaise. Deze commissie heeft het bekende stuk van Shaw „mrs. Warren's profession" afge wezen als zijnde „a-moreel", „zeer slecht" en „vervelend." De directeur der Comédie Frangaise, Pierre Descaves, heeft de commissie tegen Zaterdag opnieuw bijeengeroepen om een nadere motivering van dit besluit te horen. De repetities voor het stuk waren reeds begonnen. „Mrs. Warren's Profession" behandelt, zoals men weet, het „oudste beroep" ter wereld. Het stuk werd op 5 Januari 1902 voor het eerst in Engeland gespeeld door dc Stage Society van de New Lyric club. Er zijn vijf maal reprises geweest, het laatst in het Londense Arts Theatre op 25 Januari 1950. Op 30 October 1954 had een botsing plaats op een onbewaakte overweg bij Rot terdam tussen een goederentrein en een militaire vrachtauto, waarbij twee sol daten het leven verloren, een korporaal ernstig werd verminkt en een korporaal werd gewond. Thans stond voor de krijgsraad te velde West terecht de 22-jarige soldaat J. C. de J. uit Rotterdam, aan wie ten laste was gelegd dat hij schuldig was aan de dood óf het zware letsel van de inzittenden van de vrachtauto, die hij bestuurde. De audi teur-militair eiste'tesen hem een geldboete van 50 subsidiair 25 dagen hechtenis. De vrachtauto stond aanvankelijk gepar keerd bij een legertent, bij de overweg Pernis-Feijenoord. Een vrachtrijder, die niet kon passeren, vroeg chauffeur De J. een eindje verder te rijden, welk verzoek deze inwilligde. Op de overweg sloeg de motor van de militaire wagen af en wilde niet opnieuw starten. Toen De J. de goe derentrein zag naderen, gaf hij een gil en trachtte uit de cabine te komen. Dit gelukte niet. De auto werd tientallen meters Uuui de trein meegesleurd. De J. werd verweten dat hij onachtzaam en onnadenkend had gehandeld en dat hij had kunnen weten dat de auto in slechte conditie verkeerde. De verdediger voerde aan, dat in de auto een twaalf volts accu was gemonteerd in- plaats van de vereiste zes volts accu. De J. had geen aanleiding te veronderstellen dat de auto niet goed was, omdat deze twee dagen tevoren als deugdelijk was afge leverd door de werkplaats. De machinist van de trein had oneeveer 800 meter zicht en dus ruimschoots tijd en gelegenheid ge had te remmen toen hij de auto op de over weg zag staan. Ook heeft hij niet gefloten en de overweg heeft geen waarschuwings borden, aldus pleiter, die vrijspraak vroeg. De krijgsraad heeft na raadkamer de be klaagde veroordeeld tot drie maanden hechtenis en twee jaar ontzegging van de rijbevoegdheid. In de kringen van de Nederlandse advo catuur is verzet gerezen tegen een ont- werp-verordening van de algemene raad van advocaten, dat op 19 Maart door het college van afgevaardigden van de Neder landse Orde van Advocaten in behandeling zal worden genomen. Het betreft hier een ontwerp-verorde- ning voor advocatenkantoren, op grond waarvan de advocaten worden verplicht tot het voeren van een boekhouding, welke verplichting zich ook uitstrekt tot hun per soonlijk vermogen. Volgens de ontwerp verordening zullen accountants worden aangewezen aan wie de advocaten inzage van hun boeken en bescheiden dienen te geven. Wegens hun ernstige en principiële be zwaren tegen deze verordening, hebben enkele advocaten zich in een rondschrijven gericht tot de gehele Nederlandse balie, met het verzoek haar mening over deze verordeningen kenbaar te maken. De opstellers van de circulaire beschou wen de verplichting van het toelaten van accountantsonderzoek naar het privé-ver- mogen van de advocaat, als een niet te rechtvaardigen inbreuk in diens persoonlijk leven. Zij zijn dan ook van oordeel, dat de al gemene raad van advocaten met deze ver ordening zijn bevoegdheden uit artikel 28 van de Advocatenwet overschrijdt. Hittegolf. Te Perth (West-Australië) heerst sinds drie dagen een hittegolf die tot dusverre aan 21 personen het leven heeft gekost. Te Sandakra in Zwedens Zuidelijkste provincie Scania is een temperatuur gemeten van 30 graden onder nul (Celcius). Thee. Voor het eerst sedert vele jaren is weer Chinese thee aangeboden op de Londense veiling. Geheimzinnig. Een geheimzinnige substan tie, die Zondag in het dorp Horsemeads, nabij New York, was terechtgekomen en waarvan gezegd was, dat zij een „meer dan normale" hoeveelheid radio activiteit vertoonde, blijkt melkpoeder te zijn, dat uit de schoorsteen van een nabijgelegen zuivelfabriek is neerge daald. Verstrooid. Een verstrooide automobilist is in de buurt van Nancy (Frankrijk) door de sneeuw misleid, een spoorbaan opgereden. Hij kwam bij een stationne tje, waar reizigers op een trein stonden te wachten. De auto werd met vereen de krachten nog juist voor aankomst van de trein van de rails gehaald. Luxe. Het Amerikaanse hulpbureau „Care" staakt de verschepingen van goederen naar Nederland en zeven an dere Europese landen, omdat deze lan den thans op eigen voeten kunnen staan. Van de huidige zendingen naar die lan den bestaat 85 percent uit „luxepakket ten'' in plaats van uit werkelijke hulp goederen. Spahi. De oudste inwoner van Algerije, Djoeri el Kihal Mohammed, is op 112- jarige leeftijd overleden. Hij heeft als „spahi" deelgenomen aan de Franse kolonisatie van Indochina. Opbod. De weduwe van een Oostenrijkse baron, die niet wenst dat de zevenhon derd jaar oude titel van haar adellijke geslacht met haar zou uitsterven, heeft deze te koop aangeboden aan de hoogste bieder. Zender. De Amerikaanse zender „Radio Vrij Europa" heeft aan de Beiers-Tsje- cholslowaakse grens 3000 ballonnen met ruim 2.500.000 anti-communistische pamfletten opgelaten. Sedert het begin van de actie in April 1954 zijn op deze wijze reeds meer dan 98.100.000 pam fletten naar Oost-Europa gezonden. Vervuld. De Roemeense metaalarbeider Constantin Vasilache, een communisti sche „held van de arbeid" heeft reeds ziin werkquota vervuld tot het jaar 1991. Hij verwacht tegen 7 November het jaar 2000 te hebben bereikt. Zegel. Op 11 Mei wordt een speciale UNO- zegel uitgegeven ter ere van de UNESCO. De UNO-organisatie voor Onderwijs, Wetenschap en Cultuur. De zegel zal worden uitgegeven in de waar den 3 dollarcent purper en acht dollar cent blauw. Goederen. Volgens het West-Berlijnse in formatiebureau West heeft de Sovjet- Unie zware wapens zoals tanks van het type T34 en middenzwaar geschut ter beschikking gesteld van de Oost-Duitse volkspolitie. Drie dagen geleden zouden verscheidene tanks en 15 stukken mid denzwaar geschut zijn aangekomen te Markgrafenheide nabij Rostock op Rus sische goederenwagens. Geborgen. Uit het wrak van het in mid- den-Italië verongelukte „Sabena"-toe- stel zijn de stoffelijke overschotten van alle 29 inzittenden geborgen. De Ita liaanse politie heeft een partij bewerkte diamanten gevonden tot een waarde van naar schatting 800.000 dollar. Gesprongen. Een vier-motorig tankvlieg tuig van de Amerikaanse luchtmacht is bij Windsor in de staat Missouri in brand gevlogen en neergestort. Negen van de elf inzittenden kwamen om het leven. De twee geredden waren van een hoogte van slechts 25 meter met para chutes uit het toestel gesprongen. OTTAWA (United Press) De Cana dese minister voor de immigratie, de heer J. W. Pickersgill, heeft Donderdag in Ot tawa tijdens een bijeenkomst van een commissie uit het Huis van Afgevaardig den medegedeeld, dat Canada zeer ver heugd zou zijn, dit jaar meer Nederlandse emigranten te zien komen dan het vorige jaar. „Wij zullen alles doen om de emi gratie voor de Hollanders zo aantrekke lijk mogelijk te maken", aldus de minister. Hij was echter van oordeel, dat het waarschijnlijk moeilijk zou zijn een even hoog aantal Nederlanders naar Canada te krijgen als het afgelopen jaar omdat Ne derland momenteel een welvarend land is. DE MITOSE, of indirecte kerndeling, die plaats vindt bij de groei van de meeste organismen, is een fenomeen waarxwor de deskundigen, die in de gelegenheid worden gesteld dit proces door microscoop of film beeld te volgen, steeds weer in sprakeloze verbazing geraken. Hier voltrekt zich voor de ogen van de verbaasde mens het won der van het leven, zoals dit zich op elk moment van de dag in het lichaam af speelt, zonder dat hij zich daarvan één ogenblikje reken schap geeft. In algemene trekken komt de kerndeling hierop neer, dat het chromatine, dat in onregel matige korrels en brokken, verbonden door een fijn net werk van draden, in de cel kern voorkomt, zich regelmatiger gaat rangschikken; brokken en korrels worden, gehoorzamend aan een geheimzinnige macht, langwerpig; uitsteeksels en onre gelmatigheden verdwijnen en de draden waarmee de korrels onderling zijn ver bonden, worden dikker. Orde treedt in de plaats van wat ons wanorde toescheen. Uit dit netwerk van verschillende deeltjes vormt zich tenslotte een lange, overal even dikke, sterk gekronkelde kerndraad die alle chromatine uit de kern bevat en uit eenvalt in een aantal chromosomen (dra gers van erfelijke eigenschappen), welk aantal voor bepaalde dier- of plantensoor ten constant is. Is het aantal chromosomen voor een zekere diersoort bijvoorbeeld 14, dan zal de kerndraad bij elke kerndeling van alle individuen van die soort altijd in 14 stukjes uiteen vallen. Inmiddels hebben zich ook in het proto- plasma, dus in het celvocht dat de kern omgeeft, veranderingen voltrokken. Daar zijn de centriolen (die we een vorige maal reeds genoemd hebben) gaan stralen. Zij vormen als het ware twee polen in de cel, waartussen de kern gevangen komt te zit ten. Onder invloed van die stralingver dwijnt de kernmembraan en de chromoso men komen vrij in het protoplasma te lig gen. Zij rangschikken zich alle uiterst re gelmatig in een plat vlak dat midden tus sen beide polen is gelegen, loodrecht op de as die de polen verbindt, en delen zich in de lengterichting in tweeën, zó nauwkeurig, dat elke helft precies de helft van 't kleinste onderdeeltje van de chromatine mee krijgt. Van elke overlangs gesple ten chromosoom begeeft het ene deel zich dan naar de andere pool, zodat beide stralingspolen twee volkomen gelijke delen van de oor spronkelijke celkern bij zich geconcen treerd hebben. Vervolgens snoert de cel zich in, er vormt zich een scheidingswand, en uit één cel zijn zodoende twee dochter cellen voortgekomen. De eigenaardige stra ling, door de centriolen uitgezonden, ver dwijnt uit het protoplasma, alles schijnt weer in korrels uiteen te vallen, kortom de deling heeft zich voltrokken en niets wijst er op dat in de ruimte van enkele duizendsten van een millimeter zich een ingewikkeld wonder heeft afgespeeld met een wiskundige nauwkeurigheid en een uiterste precisie die onmogelijk door na tuurkundige of chemische krachten kun nen worden verklaard. We kunnen dit wonder echter wél verstoren, maar dat is iets anders! Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 2