Dr. Drees: „Geen gevaar voor splitsing in de P.v.d.A." Uitgaan in Haarlem merkt het direct Vijftig jaar geleden Agenda voor Haarlem Leidse congres ten einde ^Hoe is het ontstaan?-^ Haagse kamerbewoners vragen de overheid: „Jeugd moet helpen" Het conflict tandartsen ziekenfondsen 3 Dit woord: LANTERFANTEN Weekblad betaalde voor niet geleverde kopij „Vorder alle beschikbare huurkamers" Uit Haarlems Dagblad van 24 Februari 1905 Als kenner merkt U zó wanneer iets van „klasse" is. Probeer daarom eens King's Cross Virginia. Dan zegt U meteen, evenals duizenden anderen: 20 stuks 80 Middenstand protesteert tegen plan-handelsmarges Overval op wisselkantoor in Kerkrade Drie jaar geëist tegen twee Zaandammers Toespraak van de Koningin tot Van Heutz-regiment Bemiddelingscommissie ingesteld en aanvaard VRIJDAG 25 FEBRUARI 1955 v. Skd lezer heeft zich het hoofd gebro- over dit w^ord, waaraan ia.3 top noch staart kan vinden. Dei is begrij pelijk. Om het te doorzien moet men teruggaan naar de oudere vorm: land- trefant. Het eerste deel wordt dan dui delijk; het tweede blijft duister, tenzij men er het Middelnederlandse truwarn bij haalt, dat nog een levend broertje heeft in het Franse truand: bedelaar, schooier. Een lanterfant is dus wat de. - Duitsers noemen: een Landstreicher, een zwerver .Van lanterfant is het werk woord lanterfanten: zijn tijd verbeuze len, leeglopen, afgeleid en daarvap stamt een nieuw zelfstandig naamwoord: lanterfanter dat het oude lanterfant ge- \^heel heeft verdrongen. Tegen persagentuit Halfweg iy2 jaar geëist Anderhalf jaar met aftrek heeft de offi cier van justitie bij de Amsterdamse recht bank geëist tegen de 32-jarige „persagent" J. R. uit Halfweg, die van April 1952 tot December 1954 in totaal ruim 16.500 in casseerde bij een weekblad te Amsterdam voor artikelen, die hij niet had geleverd. Ruim 2»/t jaar lang diende hij bij de kassier van het weekblad declaraties en facturen in voor artikelen, die hij niet had geleverd. Hij voorzag deze papieren van de aantekening: „ace'' (voor accoord) en de paraaf „de K", waarmede zoals hij wist de hoofdredacteur steeds alle uit te betalen facturen signeerde. Zonder ooit achterdocht te krijgen, betaalde de kassier hem op deze valse declaratie iedere maand opnieuw flinke bedragen uit. De verdachte leefde met zijn gezin van deze inkomsten, zonder enig ander werk te verrichten. Hij bekende volledig. De fraude kwam aan het licht, toen in December j.l. een begroting voor 1955 werd opgemaakt, waarop een belangrijk bedrag werd uitgetrokken voor verdachte. De hoofdredacteur zei, dat dit bedrag overbodig was, aangezien het blad al enkele jaren geen artikelen meer van de verdachte kreeg. De raadsman becritiseerde de organisa tie van het weekblad, dat het volgens hem de verdachte wel erg gemakkelijk had ge maakt de oplichting meermalen te plegen. Het uitbetalingssysteem is thans dan ook gewijzigd. Hij vroeg een gedeeltelijk voor waardelijke straf. Uitspraak op 10 Maart. TONEEL EN DANS Vrydag 25 Februari, Stadsschouwburg, 14 en 16 uur: Het Nieuwe Jeugdtoneel geeft op voeringen voor Haarlemse lagere scholen van „De kleine Moeck" naar het gelijk namige sprookje van Hauff, met regisseur Cruys Voorbergh, Emmy Lopes Dias, Elly Bakker. Hep van Delft, Kees Waterbeek. Charlie Nalbach en Fré Pattipilohy. Décors van Henri Pieck, guitaarmuziek van Ap Bronkhorst. Zaterdag 26 Februari, Stadsschouwburg, 20 uur: De Nederlandse Comedie voert onder regie van Fons Rademakers op „De repe titie" van Anouilh. Met Mary Dresselhuys, Ellen Vogel, Guus Hermus, Ko van Dijk, Ton Lutz en anderen. Zondag 27 Februari, Stadsschouwburg, 20 uur: Herhaling van „De Repetitie of De Liefde gestraft" van Anouilh door de Ne derlandse Comedie onder regie van Fons Rademakers. Décors van Friso Wiegersma. Zondag 27 Februari, Concertgebouw, 14 uur: Hel Nederlands Revue- en Toneelgzelschap voert op de „Vreemde avonturen van Sjors en Sjimmie". Maandag 28 Februari. Stadsschouwburg, 11 en 13.30 uur: Herhaling door het nieuwe Jeugdtoneel van „De kleine Moeck" voor Haarlemse lagere scholen. Voor bijzonder heden: zie Vrijdag 25 Februari. Donderdag 3 Maart, Stadsschouwburg, 20 uur: „Hedda Gabler" van Henrik Ibsen in de Engelse bewerking van Max Faber regie van Peter Ashmore met in de titelrol Peggy Ashcroft. Verdere medespe lenden: Rachel Kempson, George Devine en Michael Macliammoir. Donderdag 3 Maart, Minervatheater, 20.15 uur: Onder auspiciën van de „Services Culturels de l'Embassade de France" voert het Théatre Hébertot uit Parijs „Le Men teur van Pierre Corneille op. MUZIEK Vrijdag 25 Februari, Jeugdhuis Bloemendaal, 20 uur: Lezing met illustratie door middel van gramofoonplaten over de fameuze zangeres Kathleen Ferrier door de schrijf ster Marijke van Raephorst. Vrijdag 25 Februari, Concertgebouw, 20 uur: Het zevende V-concert van het Noord hollands Philharmonisch Orkest staat on der leiding van Toon Verhey. Uitgevoerd worden: Jupiter-Symphonie en Vioolcon cert in G van Mozart, Rondo capriccioso van Saint-Saëns en Arlésienne-suite van Bizet, soliste is Betty Jean Hagen, viool. Zaterdag 26 Februari. Huis met de Sleutels, Heemstede, 20 uur: Voordracht door Mimi de Knocke van der Meulen met piano begeleiding van Bé van HulstPimentel. Het programma vermeldt werken van onder anderen P. C. Boutens, met piano muziek van A. Voormolen. Verder werken van Louis Couperus, Cl. Lennart en Jac. van Hattum. Zaterdag 26 Februari, zaal „Noord", Rijks straatweg, Haarlem-Noord, 15 uur: Twee daags concours voor instrumentale ensem bles. georganiseerd door de R.K. Harmonie „St. Caecilia". Het concours, waaraan on geveer dertig ensembles deelnemen, wordt 's avonds om 8 uur voortgezet. Zondag 27 Februari, zaal „Noord", Rijks straatweg, Haarlem-Noord, 15 uur: Voort zetting ook des avonds om 8 uur van het tweedaags concours voor instrumen tale ensembles. Voor bijzonderheden: zie Zaterdag 26 Februari. Maandag 28 Februari, Grote Markt, 15.30 uur: Gedurende een uur bespeling van het carillon van de Grote Kerk door Arie Peters, stadsbeiaardier, die men ook kan beluisteren op Vrijdag van 11.3012.30 uur. Maandag 28 Februari. Concertgebouw, 20 uur: Gala-concert door de jubilerende Koninklijke Liedertafel „Zang en Vriend schap" onder leiding van Jack P. Loory, met medewerking van de pianist Theo Bruins en de organist Albert de Klerk. Uitgevoerd worden werken van Alphons Diepenbrock, Philip Loots, Fr. Schubert. Lieven Duvosel, Orl. di Lasso, Oscar van Hemel, A. Dvorak, I. Strawinsky en Bela Bartök. Maandag 28 Februari. Broedergemeentekerk, Parklaan, 20 uur: Kerkconcert ten bate van de Evangelische Broedergemeente door Nel de Boer, alt, Frans Althuizen, viool en Bets Nederkoorn, orgel, die wer ken iutvoeren van Buxtehude, Handel, Stradella, Bach. Mozart, Diepenbrock, Alt huizen en Andriessen. Dinsdag 1 Maart, Minervatheater, 20.15 uur: Het Noordhollands Philharmonisch Or kest voert onder leiding van Toon Verhey uit het Tweede Pianoconcert en de Eerste S.vmnhonie van Brahms. Solist is de pianist Stevan Bergmann. Woensdag 2 Maart, Minervatheater, 20.15 uur: De Hoofdsttad Operette voert op de be- kende operette ,,Sag' beim Abschied leise Servus" met Ruth Rhoden, Marga Graf, Claire Clairy, Herman Valsner, Fritz Stei- ner en regisseur Otto Aurich. In Weense costumes. Donderdag 3 Maart, kapel Nieuw-Vredenhof, 20 uur: Harry van Oss voert een liederen- programma uit onder de titel „Jodendom en Christendom in het volkslied" en bege leidt zich daarbij op de bas-luit. (Bijzon der Kerkewerk Nederlands Hervormde gemeente Heemstede). Donderdag 3 Maart, theater Monopole, Zand- voort, 20 uur: Recital van de violist Wil lem Noske met .aan de vleugel Miep den Herder. Het programma omvat werken van Handel, Joseph Gibs. Albertus Groneman, A. Dvorak en Josef Suk. DIVERSEN Vrijdag 25 Februari, tuinzaal Concertgebouw, 19.15 uur: Onder auspiciën van de vereni ging „Vrienden van het Noordhollands Philharmonisch Orkest" bespreekt de heer Paul Chr. van Westering de werken, die het N. Ph. O. daarna in de concertzaal zal uitvoeren. Vrijdag 25 Februari, Boekenroode, 20 uur: Voor Buurtbelang Aerdenhout-Bentveld spreekt de heer H. Dijkstra over „De Val kerij in een oude en nieuwe tijd". De monstratie met de afgerichte 'achtvalk „Prins Alexander". Zondag 27 Februari. Lidotheater, 11 uur: Bij zondere voorstelling van de film „Othello" met Orson Welles in de titelrol. Zondag 27 Februari. Studiotheater, 11 uur: Bijzondere voorstelling van de expeditie film „Van Algiers naar Kaapstad". Zondag 27 Februari, Frans Halstheater. 10.30 uur: Bijzondere voorstelling van de film „De dood van een handelsreiziger". Zondag 27 Februari. Rembrandttheater. 11 uur: dr. A. F. J. Portielje vertelt bij de vertoning van dierenfilms van de heer H. C. Verkruijsen. Maandag 28 Februari, Stadsschouwburg, 20 uur: De Kennemer Kunstkring voert onder regie van de heer A. v. d. Borg op „Een stuurman kwam terug", vrij bewerkt naar „Hij kwam terug" van Jac. Kremer door Herman v. d. Veer. Dinsdag 1 Maart, Stadsschouwburg. 20 uur: De Haarlemse Toneelclub voert onder regie van Wim Paauw op „Het voorste legioen" door Emmet Lavery. Woensdag 2 Maart. Eikenlaan 5, Aerdenhout: Voor de Religieuze Kring Aerdenhout houdt de heer A. M. Korpershoek een voordracht over „Adam in ballingschap" van Joost van den Vondel. Woensdag 2 Maart, Stadsschouwburg, 20 uur: Herhaling van „Het voorste legioen" door de Haarlemse Toneelclub. Woensdag 2 Maart, gebouw St. Bavo. Sme- destraat, 20 uur: De Spaarnespatters voe ren onder regie van Willem van der Veer op „Als ze wistenvan Henk Bakker. VOLKSUNIVERSITEIT Alle bijeenkomsten worden gehouden in het Frans Halsmuseum (ingang Klein Heilig land) en beginnen om 20 uur. Dinsdag 1 Maart: Vierde van zes voordrach ten over „Psychologie van alledaagsheid" door drs. W. A. Nell. Woensdag 2 Maart: Eerste van drie voor drachten door dr. A. van Biemen over „Omgang met mensen". Maandag 28 Februari, Minervatheater, 20 uur: „Tussen Indus en Ganges", lezing met kleurenfilm door mr. A. Huslinx. (Afde ling Heemstede). TENTOONSTELLINGEN Huis Van Looy: Van Zatex-dag 26 Februari tot en met 13 Maart tentoonstelling hand werken, handenarbeid, tekenen en foto grafie (Interscholair Jeugdtournooi). Ge opend op werkdagen van 1017 uur. 's Zondags van 1417 uur; alle avonden van 20—22 uur, ook des Zondags. Woonhuis Van Looy: Het voormalig woon huis van schilder-schrijver Jacobus van Looy is te bezichtigen op Donderdagen van 1012 en van 1417 uur. Op Zon dagen alleen van 14—17 uur. Frans Halsmuseum. Groepsportretten van Frans Hals en exposities van nieuwe aan winsten uit de Recuperatie. Geopend van 1015 uur. Zondags van 13—15 uur. Na 1 Maart van 10—16 uur en Zondags van 1316 uur. Schotersingel 117 a: Palestina-diorama's (Bijbelse voorstellingen). Geopend op aanvraag. Vrijburglaan 17, Overveen: Tinholtcollectie. Op werkdagen geopend van 9 tot 12 en van 14 tot 16 uur/ Cruquiusmuseum, Heemstede: Historische stoommachines en grote maquette van Nederland met waterstanden en overzicht overstromingsramp Februari 1953. Vleeshal: Tentoonstelling „Nederland maakt De door Peter Ashmore geregisseerde voor stelling van „Hedda Gabler" van Henrik Ibsen in de bewerking van Max Faber is één van de grootste Londense toneelsuc cessen der laatste jaren. Het gezelschap heeft een uitnodiging gekregen dit werk van de vermaarde Noorse schrijver in diens geboorteland te komen spelen. Op doorreis worden enige opvoeringen in Nederland onder meer op Donderdag 3 Maart in Haarlem gegeven. Op de foto ziet men een scène hieruit met Peggy Ashcroft en Michael Warre. het" van de vereniging „Nederlands Fa brikaat", geopend tot 27 Februari. Kunsthandel Leffelaar, Wagenweg 102: Schilderijen, aquarellen en tekeningen door leden van „De Zeester". Geopend op werk dagen van 10 tot 5 uur. 't Huis met de Kogel. Spekstraat 12: Tot en met 12 Maart tentoonstelling van schilde rijen van H. F. Boot. Dagelijks geopend van 1018 uur, uitgezonderd Zondags. Het „Actiecomité Kamerbewoners" in Den Haag heeft zich tot de regering en B. en W. gericht met het verzoek, maat regelen te nemen die de rechtspositie van de kamerbewoners beter verzekeren. Het comité komt met suggesties zoals vorde ring van alle beschikbare kamers en een verbod van verhuur van kamers waarbij pension of warme maaltijd verplicht wordt gesteld. Het comité richt zich geenszins tegen bonafide verhuurders, doch wil slechts aan de zijns inziens ongewenste situaties een einde maken. Er is een tekort aan woon ruimte, zo zegt het, en de overheid moet er voor zorgen dat de mogelijkheid tot huisvesting, evenals andere primaire levensbehoeften, wordt gegarandeerd. Het comité heeft besloten, niet over te gaan tot het uitroepen van een algemene staking van betaling van de huur door kamerbewoners. Aanvankelijk bestonden er plannen, die in die richting gingen. Ferdinant August Bebel, die zooveel heeft moeten hooren over de villa, die hij te Küssnacht, in Zwitserland bezat, heeft ten langen leste deze oorzaak van gestadige ergernis voor hem uit den weg geruimd. Het landhuis is dezer dagen met den bijbehoorenden tuingrond voor 140.000 frs. verkocht. Misschien zullen zijne tegenstanders hem nu weer verwij ten, dat deze som een te groot bezit is voor iemand die zijn leven gewijd heeft aan de bestrijding van het groote ka pitaal. VRIJDAG 25 FEBRUARI Wilhelminastraat 22: Vereniging van spi ritisten „Het licht", wijdingsdienst, 8.15 uur. Concertgebouw: N. Ph. O. met violiste Betty Jean Hagen, 8 uur. (programma-inlei ding in tuinzaal door Paul Chr. v. Westering, 715 uur). Jeugdhuis Bloemendaal: Lezing over Kathleen Ferrier door Marijke van Raephorst, 8 uur. Studio: „Romeo en Julia" 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De woestijn leeft.', alle leeft., 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „08/15", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Een vrouw zonder geweten", 18 jaar, 7 en 015 uur. Palace: „De slavinnen van Bagdad" 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Opstand in Allegheny". 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „De droomfontein van Rome", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Minerva: „Orkaan", 18 jaar, 8.15 u. ZATERDAG 26 FEBRUARI Stadsschouwburg: „De repetitie", Neder landse Comedie, 8 uur. Treslong. Hillegom: Ballet door leerlingen Kennemer Ballet Studio, 8 uur. Studio: „Romeo en Julia", 14 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De woestijn keft", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „08/15", 18 jaar,, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Een vrouw zonder ge weten", 18 jaar, 2.30. 7 en 9.15 uur. Palace: „De slavinnen van Bagdad", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Opstand in Allegheny", 14 jaar. 2.30. 7 en 9.15 uur. Lido: „De droom- fontein van Ro me", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 915 uur. Minerva: „Niemand de deur uit", alle leeft., 2.30 uur; „Orkaan", 18 jaar. 7 on 9.15 uur. ADVERTENTIE Ook in luxe dozen van 50 en 100 stuks KING'S VIRGINIA Minister-president dr. W. Drees heeft Donderdagmiddag ,in Leiden het congres van de P.v.d.A. toegesproken. In een per soonlijk woord aan het adres van de afge treden partijvoorzitter K. Vorrink uitte de premier zijn diepe bewondering voor Koos". -,Er was wel eens critiek op Vor rink geuit, doch", zo ging dr. Drees verder, van het begin af aan heeft hij als eerste lil de strijd voor de toekomst gestaan". De verklaring Van de Katholieke Werk gemeenschap betekent, aldus dr. Drees, ria' de brede grondslag waarop de P.v.d.A. gebouwd is. kon worden gehandhaafd. Smekende over het Sociaal-Democratisch Centrum, zeide dr. Drees: „Onze tegen- standers meenden, dat dit grote verwar ring zou brengen. Met de kans tot op richting van een nieuwe partij. Ook zijn daar de meningsverschillen tussen de Ka merfractie en het NW, doch zij d'ie re kenden op een splitsing hebben zich ver gist in de idee die in ons leeft en in de wil die ons verenigt". Dr. Drees maakte vervolgens enkele op merkingen over de critiek, die op zijn per soon wordt geuit, als hij zich op nationale en internationale bijeenkomsten in de eigen socialistische kringen beweegt. „Als minister-president poog ik de vertegen- Het hoofdbestuur van het Nederlands Verbond van Middenstandsverenigingen is in spoedvergadering bijeen geweest ter bespreking van het in de pers verschenen bericht inzake het voornemen van de regering, over te gaan tot het uitvaardigen van een beschikking, die tot doel heeft het bevriezen van de marges in de détailhandel. In een verklaring constateert het verbond, dat de medewerking die aan de regering is toegezegd om geen ongemotiveerde prijs verhogingen in_ de détailhandel te bevor deren, redelijker wijze is nagekomen en dal de wijziging in de heffingsvorm van de omzetbelasting in het algemeen dan ook niet geleid heeft tot verhoging van de marge in de détailhandel. Het N.V.M. is van oordeel, dat enerzijds de concurrentie in de détailhandel zo scherp is, dat reeds hierin een voldoende waarborg 4S gelegen tegen het tot stand komen van ongemotiveerde prijsverhogin gen, terwijl anderzijds een zo'n groot aan tal artikelen in de levensmiddelen-sector vrij gesteld zijn van omzetbelasting, dat de wijziging in de heffingsvorm van deze be lasting hier voor de détailhandel geen enkele aanleiding kan vormen om tot een grotere winstmarge te komen. Het hoofd bestuur is dan ook van mening, dat er geen enkele aanleiding is voor de regering om tot een zo diepgaande- en ingrijpende maatregel als de beschikking handelsmar ges inhoudt, over te gaan. Eerder dient onder ogen te worden ge zien of de periode van grotere welvaart, welke ons land thans doormaakt, niet aan de middenstand voorbij gaat. Woensdagavond laat is de beambte van het grenswisselkantoor aan de Pannes- heidestraat te Kerkrade bij het verlaten van dit kantoor door twee onbekende per sonen buiten bewustzijn geslagen. De over vallers maakten zich meester van de sleutels van de brandkast, maar slaagden er niet in 'die te openen, daar de beambte al spoedig bijkwam en om hulp begon te roepen. De overvallers vluchtten daarop per fiets in de richting van Duitsland. De sleutels werden in het kantoor, dat dertig meter van de grens ligt, terug gevonden. woordigei- van ons volk in zijn geheel te zijn. Naar mijn mening zou het kabinet zwakker zijn als de leden er van het con tact verbraken met de eigen groepen waar uit zij zijn voortgekomen en waarmede zij geestelijk contact hebben". „Met moed, geestdrift, bezieling en ver trouwen moeten wij de.toekomst tegemoet gaan", aldus dr. Drees. Op deze laatste congresdag zijn voorts het agrarische program en een resolutie over de sociaal-economische politiek aan genomen, in welke laatste onder meer uit gebreide richtlijnen ten aanzien van de bevordering der werkgelegenheids- en der welvaartsvergroting gegeven worden. De congresvoorzitter, ir. H. Vos, ken schetste in zijn woord ter afsluiting het congres als een: getuigend van de kracht en de vooruitgang der partij. De nieuwe partij voorzitter, de heer E. A. Vermeer, sloot daarop met enkele woorden het vijfde congres van de P.v.d.A. ADVERTENTIE Voor de Haarlemse rechtbank stonden twee Zaandammers terecht, de 21-jarige W. van O. en de 30-jarige E. I., die ervan verdacht werden, dat zij in de nacht van 6 op 7 November 1954 tezamen op weg waren gegaan naar Koog-Bloemwijk met het doel een overval te plegen op een spoorwegambtenaar. Zij voerden hun plan echter niet uit, maar braken in bij een kantoortje van de N.S. Zij vonden niets van hun gading, gin gen weer naar Zaandam terug en zouden onderweg een fiets gestolen hebben. I. behield de fiets en toen Van O. latei- zijn aandeel in de buit kwam halen was het rijwiel verdwenen. Uit wraak zou Van O. toen enkele pandbriefjes van I. gestolen hebben. Bovendien zou Van O. nog bij een kennis een loden buis verduisterd hebben. Van O. gaf voor de rechtbank vrijwel alles toe en de officier van Justitie, mr. dr. R. W. H. Pitlo, eiste tegen deze Zaandam mer mede met het oog op diens uitgebreide strafblad een straf voor de tijd van twee jaar door te brengen in de jeugdgevange nis te Zutfen. Mr. J. D. A. Viskil, de verdediger, vroeg zich af of er ter zake van de affaire met de loden pijp wel van verduistering ge sproken kon worden en refereerde zich ver der aan het oordeel van de rechtbank. Tegen I. werd een gevangenisstraf ge ëist voor de tijd van een jaar, waarvan vijf maanden voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. Mr. A. W. Hellema zeide ervan overtuigd te zijn, dat het plan van de overval en in braak niet van S. was uitgegaan. Hij vroeg een kortere onvoorwaardelijke straf. De rechtbank zal op 10 Maart uitspraak doen. Koningin Juliana heeft hedenmorgen ter gelegenheid van de vaandeluitreiking aan het Regiment van Heutsz een toe spraak geli oud en wèarin zij onder meer zei: „Officieren, on/irofficieren, korpo raals en manschappen, van het Regiment van Heutsz, uw huidige taak van oplei ding tot bewakingsdiensten en van het op leiden van dienstplichtigen, die op vrijwil lige basis naar Suriname worden uitge zonden, staat in tussen een zeer bewogen verleden en een onbekende toekomst. Wat het verleden betreft, zijt gij de erf genamen van de beste geestelijke erfenis, die zowel zii die deel uitmaakten van het voormalige KNIL als ook zij die in Korea streden, ons hebben nagelaten. Ook tegenwoordig zult gij uw taak zien als het betrekken van de wacht tegen aggressie, nood, en bedreiging van allerlei soort, in nauwe samenwerking met de jeugd van andere landen, die eveneens daartoe de roeping voelt. Zou het de jeugd van de gehele wereld kunnen gelukken, een ware basis voor de wede te leggen, door te beginnen met gezamenlijk, in voorkomend geval, de zwaarst beproefde volkeren te hulp te komen? Op geen betere wijze zoudt gij ook de nagedachtenis van uw kameraden, die ge vallen zijn, kunnen eren! Zoals gij weet overwint de kracht, die ligt in het geven van hulp, iedere situatie van menselijke controverse, twist en oor log. Het leven geven of hergeven kan dan in de plaats komen van het leven nemen en wederzijdse vernedering verdwijnt in het niet, want bij hulp winnen zowel helpers ais geholpenen. Alle idealisme, dat in de jongere men sen post heeft gevat, is altijd terug te brengen tot een verlangen naar een hulp actie. In deze donkere tijden kunnen de jongeren zich dan ook volledig laten gel den door dit idealisme, en zo in deze we reld de verhouding van goed en kwaad trachten te brengen tot een balans van goed en streven naar het goede. De Ziekenfondsraad heeft een commis sie vaii goede diensten ingesteld, die zal trachten te bewerkstelligen, dat de Neder landse Maatschappij tot Bevordering der Tandheelkunde en de organisaties van de algemene ziekenfondsen alsnog op normale wijze onderhandelingen over een definitie ve regeling zullen gaan voeren. De partijen hebben zich bereid ver klaard, van de goede diensten der commis sie gebruik te maken. De commissie bestaat uit: mr. J. A. Ber ger, voorzitter van het College van Rijks bemiddelaars, die als voorzitter der com missie zal optreden en voorts mr. C. E. J. Maitland en de heer J. v. d. Berg, apothe ker, leden van de ziekenfondsraad. Koningin Juliana heeft Donderdagmorgen tijderis een plechtigheid op het Malieveld in Den Haag het vaandel uitgereikt aan de commandant van het Regiment Van Heutsz, luitenant-kolonel Da Costa. De foto hier is gemaakt tijdens de uitreiking van het vaandel; de foto beneden geeft een beeld van het défilé. Op de achtergrond ziet men Koningin Juliana en Prins Bernhard.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 5